Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναικολόγος Αλεξάτος στο Έλενα


anthios

Recommended Posts

θα ήθελα τις εμπειρίες τοκετού γυναικών που έχουν γεννήσει στο Έλενα με τον Αλεξάτο Γεράσιμο. Επίσης οτιδήποτε έχουν αποκομίσει από την επαφή τους με τον ίδιο!

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Ριξτε μια ματια σ'αυτα τα θεματα (κάπου έχω γραψει κι εγω νομιζω, δεν ηταν προσωπική μου η εμπειρία).

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20348&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=135260&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47003&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

Και με μια αναζητηση "Αλεξατος" στο φορουμ, παντως, μπορει να σας βγαλει κι αλλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε μια ματια σ'αυτα τα θεματα (κάπου έχω γραψει κι εγω νομιζω, δεν ηταν προσωπική μου η εμπειρία).

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20348&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=135260&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=47003&highlight=%E1%EB%E5%EE%E1%F4%EF%F2

Και με μια αναζητηση "Αλεξατος" στο φορουμ, παντως, μπορει να σας βγαλει κι αλλα ;)

 

Σ'ευχαριστω πολυ! τα εχω διαβασει κ εψαχνα καμια προσφατη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες πηγα στην αρχη της εγκυμοσυνης μου γτ τελικα συνεχισα σε ιδιοτικο.μου φανηκε πολυ καλος γιατρος κ πολυ εντιμος ανθρωπος.αυτο που με ανχωσε μονο ηταν που δεν θα μου εκανε επισκληριδιο κ μου το ειπε εξ'αρχης.τελικα αλλαξα γιατρο γιατι γεννησα στο λητω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Πήγα στον Αλεξάτο όταν ήμουν 8 μηνών έγκυος, καθως μου είχαν μιλήσει με πολύ καλά λόγια για αυτόν σχετικά με ό,τι με ενδιέφερε (να είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και να μην ζητάει χρήματα). Λόγο για χρήματα όντως δεν έκανε στα 2-3 ραντεβού που έκανα μαζί του μέχρι να συμπληρώσω τον ένατο.Μια εβδομάδα πριν τον ένατο μου είπε πως θα με βάλει για πρόκληση μόλις φτάσω την ΠΗΤ, λόγω περιτύλιξης του μωρού που είχε δει στις αρχές του 8ου μήνα. Με δική μου πρωτοβουλία έκανα υπέρηχο και φανηκε πως το μωρό δεν είχε πια περιτύλιξη. Ανήμερα της ΠΗΤ πήγα για ραντεβού αντί για πρόκληση, κι εκεί μου είπε πως δεν αφήνει απολύτως καμία γυναίκα να γεννήσει χωρίς πρόκληση αν ξεπεράσει τις 40 εβδομάδες, εκ πεποιθήσεως. Ακόμα κι αν όλα πάνε καλά (όπως στη δική μου περίπτωση). Βλέποντας πως αντιδρώ, μου μίλησε πολύ άσχημα, λέγοντάς μου πως με αυτά που θέλω να κάνω μπορεί να πεθάνει το μωρό, να πάρω εγώ την όποια ευθύνη αν το αντέχω, και, αν επιμένω τόσο, να κάνω εγώ δική μου μαιευτική. Κάπου εκεί, και αφού μου είπε πολλές ακόμα ασυναρτησίες-όπως ότι VBAC δεν γίνεται στην Ελλάδα και ότι την πιο πρόσφατη την έκανε ο ίδιος, το...1997-χώρισαν οι δρόμοι μας .Γέννησα στην εφημερία του Έλενα, με 3 εξαιρετικούς γιατρούς,40w+4d, αφού έσπασαν τα νερά μου, χωρίς πρόκληση και χωρίς επισκληρίδιο, και έχω τώρα ένα υπέροχο αγοράκι 2,5 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οφείλω να γράψω στο φόρουμ 4,5 μήνες μετά τον τοκετό μου την εμπειρία μου με τον κ.Αλεξάτο. Πρωτοδιάβασα εδώ για αυτόν και τον επέλεξα καθώς έχει την φήμη του γιατρού που δεν κάνει καισαρικές για πλάκα ή τουλάχιστον για τη βολή του.Η ΠΗΤ μου ήταν μέσα στην Μεγάλη εβδομάδα - ο ίδιος μάλιστα δίνει 2 μέρες μετά από την ημερομηνία του υπερήχου.Έκλεισα το πρώτο ραντεβού μαζί του μέσω της γραμματείας εξωτερικών ιατρείων στο Έλενα στα απογευματινα ιατρεία με κόστος 65ευρώ.Το κόστος είναι τόσο λόγω της θέσης του διευθυντή που έχει στη μαιευτικη κλινική του Έλενα.Στην πρώτη αυτή επίσκεψη μου είπε ότι θα με βλέπει στα πρωινά ιατρεία.Τον ρώτησα για ποιο λόγο και μου απάντησε Ο ΙΔΙΟΣ ότι ειναι πανάκριβο το απογευματινό ιατρείο. Έτσι μου έκλεινε ο ίδιος τα ραντεβού στον ίδιο χώρο αλλά το πρωί με το παράβολο των 5ευρώ.

Η αναμονή στα πρωινά ιατρεία του ήταν πολύωρη και αυτό ήταν κάτι που ξενίζει αν δεν το ξέρεις προηγουμένως.Θέλει υπομονή και σίγουρα ένα καλό βιβλίο να περάσει η ώρα! Επιπλέον είναι πολύ έμπειρος και δε χρησιμοποιεί στην εξέτασή του υπέρηχο με οθόνη.Θεωρεί απαραίτητους μόνο τους βασικούς υπέρηχους αυχενική,β επιπέδου, ντόμπλερ..Τα ραντεβού ήταν 1 τον μήνα και έγραφε και κάποιες εξετάσεις όποτε έκρινε.Γενικά είχα τις επιφυλάξεις μου γιατί τον έβλεπα ελάχιστα και δεν ήξερα τι να περιμένω.Μέχρι που έφτασαν οι μέρες μου και μια βδομάδα πριν την πητ που με εξέτασε,μου είπε ότι αν δεν έχω γεννήσει 2 μέρες μετά την πητ(ήδη ο ίδιος μου έδινε +2 από τον υπέρηχο,άρα 4 μέρες μετά, να πάω και να ξεκινήσουμε τεχνητούς.Έτσι κ έγινε και γέννησα τον γιο μου Μεγάλη Πέμπτη στο Έλενα που ξεγεννούσε μόνο ο Αλεξάτος κι ο Παπαδής. Κατά τη διάρκεια των ωδινων διαπίστωσα και το χιούμορ του Αλεξάτου που εκτίμησε κι ο άντρας μου που ήταν παρών σε όλον τον τοκετό.Σε ένα άδειο Έλενα για το Πάσχα, ανήμερα την Κυριακή, ο Αλεξάτος ήταν εκεί χαιρετώντας όλο το προσωπικό και επισκεπτόμενος όλες τις γυναίκες.Είναι εξαιρετικά ζεστός και στοργικός άνθρωπος αλλά δεν το είχα καταλάβει πριν τον τοκετό.Στην καθημερινότητά του και στα ιατρεία του φαίνεται απότομος και πάντα είναι φουριόζος καθώς μοιράζεται μεταξύ των χειρουργείων και των ιατρείων του. Οι ίδιες οι μαίες εκεί μέσα μου μίλησαν για τα καλύτερα λόγια για τον άνθρωπο που χαίρεται να κάνει τοκετούς και είναι από τους λίγους υπέρμαχους του φυσιολογικού τοκετού. Η πρακτική των τεχνητών πόνων στα ελληνικά μαιευτήρια,ιδιαίτερα αφού έχει περάσει η πητ, είναι λογική και εφόσον ενημερώνεται η επίτοκος δε θα πρέπει να φοβίζει. Προτείνω τα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα με τις εξαίρετες μαίες που λύνουν κάθε απορία εγκύων για τη διαδικασία του τοκετού είτε αρχίσει μόνος του είτε τεχνητά.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια εβδομάδα πριν τον ένατο μου είπε πως θα με βάλει για πρόκληση μόλις φτάσω την ΠΗΤ, λόγω περιτύλιξης του μωρού που είχε δει στις αρχές του 8ου μήνα. .

Κι εμείς είχαμε περιτύλιξη από τη β επιπέδου κιόλας αλλά δεν τον είχε ανησυχήσει καθόλου.Όντως και στον τοκετό ήταν το μωρό τυλιγμένο αλλά όλα μια χαρά.

 

Ξέχασα να προσθέσω το πολύ καλό ράψιμο που έκανε ο Αλεξάτος στην περιοχή του περινεου και ούτε πόνεσα καθόλου ούτε είχα καμία ενόχληση μετά.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Η πρακτική των τεχνητών πόνων στα ελληνικά μαιευτήρια,ιδιαίτερα αφού έχει περάσει η πητ, είναι λογική και εφόσον ενημερώνεται η επίτοκος δε θα πρέπει να φοβίζει.

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Για την πρόκληση τοκετού, επίτρεψέ μου: ΔΕΝ είναι λογική, ούτε αν έχει περάσει η ΠΗΤ. Στη Μ.Βρετανία μιλάνε για πρόκληση μόνο με τη συμπλήρωση των 42 εβδομάδων κύησης, οπότε και αρχίζουν να γίνονται πιθανά διάφορα προβλήματα. Δες εδώ ενδεικτικά:

http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/induction-labour.aspx#close

Τα οφέλη του να αφήνουμε το μωρό να δώσει το σήμα για να γεννηθεί αποδεικνύονται διαρκώς μέσω νέων ερευνών. Φυσικά και δεν θα πρέπει μια κοπέλα να φοβάται την πρόκληση, αλλά καλό είναι να ξέρει τα πραγματικά δεδομένα και να μην δέχεται αμάσητα όσα της λένε. Και θεωρώ αυτονόητο πως μιλάμε για φυσιολογικές κυήσεις με πολύ καλή παρακολούθηση μετά τις 40 εβδομάδες. Αν υπάρχουν προβλήματα, δεν τίθεται θέμα, φυσικά. Δεν είναι καισαρική η πρόκληση, αλλά είναι παρέμβαση, που θα διαμορφώσει τον τοκετό και θα επηρεάσει το μωρό. Και όπως και η καισαρική, θα έπρεπε να πραγματοποιείται για ιατρικούς λόγους και μόνο.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ginger1 θα συμφωνησω μαζί σου....αλλά....στη μεγαλη βρετανια σου παρέχουν και μαία στο σπίτι απο την πρώτη μέρα που γυρνάς. Είναι θέμα κουλτούρας του εθνικου συστήματος υγείας και των ασθενών που καλλιεργείται απο το σύτημα βέβαια. Δεν είναι το "καλό" και το "κακό" όμως τόσο απλά. Πχ στη Νορβηγία πλέον η αμνιο δεν παρέχεται ουτε σαν επιλογη, αφου θεωρείται πλέον οτι το κόστος της για το κράτος είναι ασύμφορο σε σχέση με την περιθαλψη παιδιών με σύνδρομο down(!)....δλδ το αν κάτι γίνεται ή δεν γίνεται εδώ ή εκεί είναι θέμα οικονομικής διαχείρισης..

Ο Αλεξάτος μέσα στους πολλούς γιατρούς που κάνουν καισαρική για πλάκα, ΔΕΝ κάνει. Εκτός αν κάποιος έχει στοιχεια για το αντίθετο. Επίσης δεν είναι του φράγκου. Αν κάποιος επίσης έχει αντίθετα στοιχεια να μας τα πει.

Για μια κοπέλα λοιπον που θέλει να γεννησει με δικό της γιατρό και ψάχνει στο forum για κάτι συμβατικό αλλά αξιοπρεπές, δλδ, οχι καισαρική, όχι πολλά χρήματα, όχι υστερίες με εξετάσεις και γιατρο με εμπειρία, θεωρώ οτι ο Αλεξάτος είναι μια εξαίρετη επιλογη!Anthios να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

ginger1 θα συμφωνησω μαζί σου....αλλά....στη μεγαλη βρετανια σου παρέχουν και μαία στο σπίτι απο την πρώτη μέρα που γυρνάς. Είναι θέμα κουλτούρας του εθνικου συστήματος υγείας και των ασθενών που καλλιεργείται απο το σύτημα βέβαια. Δεν είναι το "καλό" και το "κακό" όμως τόσο απλά. Πχ στη Νορβηγία πλέον η αμνιο δεν παρέχεται ουτε σαν επιλογη, αφου θεωρείται πλέον οτι το κόστος της για το κράτος είναι ασύμφορο σε σχέση με την περιθαλψη παιδιών με σύνδρομο down(!)....δλδ το αν κάτι γίνεται ή δεν γίνεται εδώ ή εκεί είναι θέμα οικονομικής διαχείρισης..

Ο Αλεξάτος μέσα στους πολλούς γιατρούς που κάνουν καισαρική για πλάκα, ΔΕΝ κάνει. Εκτός αν κάποιος έχει στοιχεια για το αντίθετο. Επίσης δεν είναι του φράγκου. Αν κάποιος επίσης έχει αντίθετα στοιχεια να μας τα πει.

Για μια κοπέλα λοιπον που θέλει να γεννησει με δικό της γιατρό και ψάχνει στο forum για κάτι συμβατικό αλλά αξιοπρεπές, δλδ, οχι καισαρική, όχι πολλά χρήματα, όχι υστερίες με εξετάσεις και γιατρο με εμπειρία, θεωρώ οτι ο Αλεξάτος είναι μια εξαίρετη επιλογη!Anthios να σου ζήσει!!!

γεια σου, elenatb! Το σχόλιό μου δεν αφορούσε τον Αλεξάτο προσωπικά, αλλά την πρακτική της πρόκλησης. Τη γνώμη μου για τον Αλεξάτο την ξέρεις και την έχω γράψει κι εδώ λίγο πιο πάνω. Η κάθε κοπέλα ενημερώνεται και κρίνει αναλόγως για το τι της ταιριάζει.

Δεν βλέπω πώς σχετίζεται το ότι στη Μεγάλη Βρετανία το σύστημα σου παρέχει μαία μετά τον τοκετό με το ότι θα περιμένουν την κύηση ως τις 42 εβδομάδες. Δεν μιλάμε για έξτρα παροχές ενός πιο εύρωστου οικονομικά κράτους, αλλά για παρακολούθηση της εγκύου βάσει των γνώσεων που προσφέρει σήμερα η επιστήμη και η έρευνα. Και φυσικά δεν γίνεται μόνο στη Μεγάλη Βρετανία, αλλά και στην Ελλάδα-βλ. και τη δική μου περίπτωση- και παντού στον κόσμο. Με μια γρήγορη αναζήτηση θα το διαπιστώσεις. Δεν είναι "κακή" η πρόκληση, αλλά δεν είναι ιατρικά απαραίτητη μόνο και μόνο επειδή μια έγκυος συμπλήρωσε τις 40 εβδομάδες κύησης, χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα!

Για την αμνιοπαρακέντηση στη Νορβηγία που αναφέρεις, αν και δεν έχει σχέση με την πρακτική της πρόκλησης, έχει ενδιαφέρον σαν γεγονός, αν μπορείς ανέβασε ένα link να μάθουμε περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό είπα οτι συμφωνώ μαζί σου;)Στο ζήτημα του κατα πόσο είναι αναγκαία η πρόκληση....απλά θεωρώ οτι τοκάθε σύστημα υγείας έχει συγκεκριμένες "παραδόσεις" τις οποίες δεν μπορείς να απομονώσεις φέρνοντας παραδείγματα ενός άλλου συτήματος υγείας. Γι'αυτό είπα για τις μαίες στη Βρετανία και τις άμνιο στη Νορβηγία. Γιατί αν πιάσουμε τι κάνει και τι δεν κάνει το κάθε σύστημα σε σχέση με την Ελλάδα θα μπλέξουμε. Για τη Νορβηγία επιφυλασσομαι να στείλω πηγή. Το ξέρω οτιδεν μιλάς προσωπικα για τον Αλεξάτο,. Εγω τον ανέφερα γιατί το tοpic είναι γυναικολόγος αλεξάτος άρα κάποια ψάχνει πληροφορίες γιαυτόν και όχι γενικά περί πρόκλησης. Τον ανέφερα αν θες για να μην απομακρυνθω απο το θέμα και κουράζω με θεωρίες κάποιο που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μα γι'αυτό είπα οτι συμφωνώ μαζί σου;)Στο ζήτημα του κατα πόσο είναι αναγκαία η πρόκληση....απλά θεωρώ οτι τοκάθε σύστημα υγείας έχει συγκεκριμένες "παραδόσεις" τις οποίες δεν μπορείς να απομονώσεις φέρνοντας παραδείγματα ενός άλλου συτήματος υγείας. Γι'αυτό είπα για τις μαίες στη Βρετανία και τις άμνιο στη Νορβηγία. Γιατί αν πιάσουμε τι κάνει και τι δεν κάνει το κάθε σύστημα σε σχέση με την Ελλάδα θα μπλέξουμε. Για τη Νορβηγία επιφυλασσομαι να στείλω πηγή. Το ξέρω οτιδεν μιλάς προσωπικα για τον Αλεξάτο,. Εγω τον ανέφερα γιατί το tοpic είναι γυναικολόγος αλεξάτος άρα κάποια ψάχνει πληροφορίες γιαυτόν και όχι γενικά περί πρόκλησης. Τον ανέφερα αν θες για να μην απομακρυνθω απο το θέμα και κουράζω με θεωρίες κάποιο που ψάχνει κάτι συγκεκριμένο.:cool:

Μα δεν πρόκειται για "παράδοση" κάποιου συστήματος υγείας η πρόκληση, αυτό προσπαθώ να πω. Δεν απομόνωσα μια πρακτική της Μ.Βρετανίας. Όπως ανέφερα και πριν, και στην Ελλάδα σε περιμένουν, και παντού στον κόσμο. Απλώς κάποιοι γιατροί δεν το κάνουν. Με τη λογική που το λες, κάποια κοπέλα μπορεί να πει πως η καισαρική είναι "παράδοση" στο ελληνικό σύστημα υγείας. Το δεχόμαστε αυτό;

Όσο για το εκτός θέματος, συμφωνώ απολύτως. Σχολίασα για να μην μείνει η εντύπωση πως η πρόκληση είναι "λογική" με τη συμπλήρωση των 40 εβδομάδων, όπως αναφέρθηκε.Εσύ πολύ καλά έγραψες τη δική σου γνώμη για τον Αλεξάτο. Για την πρόκληση, αν είναι να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα, να μιλήσουν κι άλλες κοπέλες που ίσως ενδιαφέρονται να πουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται για "παράδοση" κάποιου συστήματος υγείας η πρόκληση, αυτό προσπαθώ να πω. Δεν απομόνωσα μια πρακτική της Μ.Βρετανίας. Όπως ανέφερα και πριν, και στην Ελλάδα σε περιμένουν, και παντού στον κόσμο. Απλώς κάποιοι γιατροί δεν το κάνουν. Με τη λογική που το λες, κάποια κοπέλα μπορεί να πει πως η καισαρική είναι "παράδοση" στο ελληνικό σύστημα υγείας. Το δεχόμαστε αυτό;

Όσο για το εκτός θέματος, συμφωνώ απολύτως. Σχολίασα για να μην μείνει η εντύπωση πως η πρόκληση είναι "λογική" με τη συμπλήρωση των 40 εβδομάδων, όπως αναφέρθηκε.Εσύ πολύ καλά έγραψες τη δική σου γνώμη για τον Αλεξάτο. Για την πρόκληση, αν είναι να ανοίξουμε ξεχωριστό θέμα, να μιλήσουν κι άλλες κοπέλες που ίσως ενδιαφέρονται να πουν κάτι.

 

Προφανώς δενενοώ "παράδοση" με την έννοια του"τσ'αμικου' ή του "πασχαλινού αρνιού", αλλά παράδοση με την έννοια της πρακτικής. ναι, όταν στην ελλάδα οι καισαρικές είναι το 80% και η επισκληρίδιος must μιλάμε για κάτι καθιερωμένο. Η λέξη καθιερωμένο, παράδοση, πρακτική δεν έχειτο θετικό πρόδημο οτι το αναγνωρίζω και το δέχομαι αλλά το περιγράφω ως τέτοιο. Καλή ημέρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς δενενοώ "παράδοση" με την έννοια του"τσ'αμικου' ή του "πασχαλινού αρνιού", αλλά παράδοση με την έννοια της πρακτικής. ναι, όταν στην ελλάδα οι καισαρικές είναι το 80% και η επισκληρίδιος must μιλάμε για κάτι καθιερωμένο. Η λέξη καθιερωμένο, παράδοση, πρακτική δεν έχειτο θετικό πρόδημο οτι το αναγνωρίζω και το δέχομαι αλλά το περιγράφω ως τέτοιο. Καλή ημέρα!

Χαχαχα φαντάσου να το εννοούσες παράδοση σαν το τσάμικο!:) καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Έλενα οι μαίες μας ξεκίνησαν από τη διαφορά φυσικού και φυσιολογικού τοκετού.

http://toketos.wordpress.com/faq/

Με το πού έρχεται δηλαδή η επίτοκος στο μαιευτήριο, δεν είναι δυνατόν να μην υπάρξει η οποιαδήποτε παρέμβαση (εκτός κι έχει προηγηθεί άλλη συνεννόηση με τον γιατρό). Ο Αλεξάτος πχ δεν κάνει επισκληρίδιο αλλά αναλγητικά δίνει.Προφανώς δεν ρισκάρει να αφήσει το έμβρυο στην μήτρα πολύ παραπάνω από την πητ από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιεί και τα τεχνολογικά μέσα που προσφέρονται όπως πχ μέτρηση ωρίμανσης πλακούντα. Ενημερώνει εκ των προτέρων για μια πιθανή πρόκληση αν έχει περάσει η πητ και εναπόκειται στην επίτοκο να πράξει όπως επιθυμεί.

Θεώρησα λογική την πρόκληση όχι σε σχέση με τα βρετανικά πρότυπα αλλά σύμφωνα με την πρακτική των μαιευτήρων στα ελληνικά μαιευτήρια(δημόσια και ιδιωτικά).Ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας,κορίτσια!

Σημειώνω για την ιστορία ότι γέννησα το πρώτο μου παιδί πριν 4χρόνια στο Μητέρα με πρόκληση που απλά αγνοούσα.Είχε περάσει και πάλι η πητ μου, πήγα στο ιδιωτικό ιατρείο του γιατρού που με παρακολουθούσε τότε, μου έβαλε προφανώς υπόθετα για πρόκληση χωρίς καν να με ενημερώσει. Γέννησα σε λίγες ώρες και αφού μου χορηγήθηκε και επισκληρίδιος αδικαιολογήτα και άσκοπα 5 λεπτά πριν αρχίσω τις εξωθήσεις. Η επισκληρίδιος δεν με έπιασε παρά μόνο αφού είχα γεννήσει.

Και μετά από όλα αυτά φυσικά και θέλησα να βρω εναν γυναικολόγο να εμπιστευτώ και να γεννήσω όσο το δυνατόν χωρίς παρεμβάσεις .Βρήκα μια γιατρό που κάνει και τοκετούς κατ οίκον και προωθεί πολύ τον φυσικό τοκετό.Μόνο που κόστιζε 2500 ο φυσικός της τοκετός..

Κι έτσι έψαξα και βρήκα τον Αλεξάτο και γέννησα όσο φυσιολογικά μπορούσα μέσα στο Πάσχα.Σε ένα άδειο μαιευτήριο που πριν λίγες μέρες γινόταν πανικός από τοκετού που όλως τυχαίως κατέληξαν σε καισαρικές.Νιώθω πολύ τυχερή που τον βρήκα και λυπάμαι που δεν ήταν η επιλογή μου και στο πρώτο μου παιδί.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας! Να προστεθω και γω στις γυναικες που γεννησαν με τον κ Αλεξατο. Η πρωτη μου γεννα μαζι του ηταν το 12 και τωρα με παρακολουθει και στη δευτερη εγκυμοσυνη. Αν κα σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενη ,ηταν μαζι μου στον τοκετο, δε με αγχωσε καθολου, αυτο που με ''ψιλοτρωει'' ειναι που δεν κανει υπερηχο. Μονο τις βασικες εξετασεις. Στην καθε μας επισκεψη ακουει απλα την καρδια του μωρου. Πως και δεν το εχει αναφερει καμια κοπελα ομως σ' εσας κανει? αρκετοι αλλοι γιατροι που ξερω στο Ελενα απο φιλες και συγγενεις κανουν κανονικα υπερηχους.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται με αγχωνε..γι αυτο και πηγαινα και σε ενα ιδιωτικο γιατρο του εοππυ που και που για να βλεπουμε το μωρο..κι επειδη ηταν κ αυτος ο γιατρος πολυ καλος αλλα μονο σε ιδιωτικα μαιευτηρια, του ειχα ξεκαθαρισει εξαρχης οτι δε θα γεννησω μαζι του.

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καναμε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχαμε τον Αλεξατο και εναν αλλο για τους υπερηχους και για πιο αναλυτικες πληροφοριες. Βεβαια καλυτερα να μην το καναμε γιατι ο ιδιωτικος ολα μαυρα μας τα λεγε καθε φορα που φευγαμε απ το ιατρειο του με σκυμμενο το κεφαλι. Βλεπαμε και τον Αλεξατο χαλαρο , ημαστε και πρωταρηδες λεγαμε δεν μπορει ο ιδιωτικος τοσες μετρησεις τοσα μηχανηματα ειναι δυνατον να εχει δικιο ο αλλος με το μικροφωνο? (ετσι λεγαμε το μηχανημα που ακουγε μονο τους παλμους χωρις εικονα) Κι ομως με τον ιδιωτικο μεχρι και αμνιο εκανα χωρις κανενα απολυτως λογο. Αν παω στο Ελενα κοψω ενα παραβολο για υπερηχο και παω πανω δε θα βρεθει ενας χριστιανος να μου κανει εναν υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites

Το άγχος είναι για τους γονείς αναπόφευκτο, όπου και να πάμε, ό,τι και να δούμε, ο,τι και να μας πούνε, ε, λίγο άγχος θα το έχουμε.

Αλλα για την ουσία της εξέτασης, δεν ειναι επικίνδυνο να μην εχει εικόνα του κυηματος ο γιατρός? Την αναπτυξη πώς την καταλαβαινει μονο ακουγοντας την καρδια? Τις αρτηριες? Το αμνιακο? Το πού βρίσκεται ο ομφαλιος? Το grade του πλακουντα?

:?:

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο αναρωτιεμαι και εγω! Μεσα απ τον υπερηχο δεν ειναι οτι απλα εμεις εμεις οι γονεις βλεπουμε το μωρακι μας, καθησυχαζομαστε και αυτο ειναι. Ο γιατρος κανει καποιες μετρησεις οπως ανεφερες. Πολυ σημαντικες μετρησεις! Τι να πω? Παντως και δυο γνωστες μου που γεννησαν με τον Αλεξατο συμφωνουσαμε σε αυτο ενω την ωρα του τοκετου τον εμπιστευομαστε απολυτα κατα τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης ειμαστε καπως. Εγω παντως οταν τον ρωτησα γιατι δεν κανουμε υπερηχους μου απαντησε πως ο υπερηχος ειναι μονο για να δεις το φυλο και πως αν ακους την καρδια του μωρου ολα ειναι καλα. Κατι ξερω παραπανω μου λεει. Εκει τι να του πω? Εχουν δει τα ματια του... Α! Και κατι αλλο διαβασα εδω σ' ενα αλλο τοπικ πως στο εξωτερικο στη Σουηδια συγκεκριμενα κανουν μονο τις εξετασεις που κανει Ο Αλεξατος (αυχενικη, β' επιπεδου, Doppler). Θα ρωτησω αν γινονται απλοι υπερηχοι στο Ελενα δηλαδη αν μια γυναικα εχει αποφασισει να γεννησει σε μια εφημερεια και δεν εχει δικο της γιατρο πως τους κανει?

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο αναρωτιεμαι και εγω! Μεσα απ τον υπερηχο δεν ειναι οτι απλα εμεις εμεις οι γονεις βλεπουμε το μωρακι μας, καθησυχαζομαστε και αυτο ειναι. Ο γιατρος κανει καποιες μετρησεις οπως ανεφερες. Πολυ σημαντικες μετρησεις! Τι να πω? Παντως και δυο γνωστες μου που γεννησαν με τον Αλεξατο συμφωνουσαμε σε αυτο ενω την ωρα του τοκετου τον εμπιστευομαστε απολυτα κατα τη διαρκεια τησ εγκυμοσυνης ειμαστε καπως. Εγω παντως οταν τον ρωτησα γιατι δεν κανουμε υπερηχους μου απαντησε πως ο υπερηχος ειναι μονο για να δεις το φυλο και πως αν ακους την καρδια του μωρου ολα ειναι καλα. Κατι ξερω παραπανω μου λεει. Εκει τι να του πω? Εχουν δει τα ματια του... Α! Και κατι αλλο διαβασα εδω σ' ενα αλλο τοπικ πως στο εξωτερικο στη Σουηδια συγκεκριμενα κανουν μονο τις εξετασεις που κανει Ο Αλεξατος (αυχενικη, β' επιπεδου, Doppler). Θα ρωτησω αν γινονται απλοι υπερηχοι στο Ελενα δηλαδη αν μια γυναικα εχει αποφασισει να γεννησει σε μια εφημερεια και δεν εχει δικο της γιατρο πως τους κανει?

 

Οι υπέρηχοι στο Έλενα γίνονται κανονικά. Ακόμα και αν γεννήσεις σε εφημερία και πηγαίνεις στα πρωινά για επίσκεψη με όποιον είναι διαθέσιμος, υπέρηχο σου κάνουν κανονικά. Ο γιατρός που με παρακολουθεί στο Έλενα κάθε φορά που πάω (σχεδόν μία φορά το μήνα) μου κάνει υπέρηχο ο ίδιος, με ζυγίζουν, μου παίρνουν πίεση και στη συνέχεια καθόμαστε και μου γράφει εξετάσεις που πρέπει να κάνω, συμπληρώματα που πρέπει να πάρω και απαντά σε ερωτήσεις που έχω μαζέψει. Άρα είναι θέμα γιατρού απ'όσο καταλαβαίνω. Ίσως οι μεγαλύτεροι σε ηλικία γιατροί, λόγω εμπειρίας αισθάνονται πιο σίγουροι (αν και προσωπικά το θεωρώ λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι. Μια γνωστη μου που παει σε αλλο γιατρο κανει και εκεινη κανονικα τους υπερηχους. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν κανει τουσ υπερηχους αφου ολοι τους κανουν! Δεν νομιζω να υπαρχει αλλοσ που να μην τους κανει απλα δεν ξερω αν αυτο ειναι λογος να αλλαξω γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...