Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Δύσκολες στιγμές...!

Notices

Δύσκολες στιγμές...! Διακοπή εγκυμοσύνης εξαιτίας ιατρικού ή μή λόγου, Παλινδρόμηση, Ενδομήτριος θάνατος, Καθ' έξιν αποβολές

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-09-13, 16:01   #1
αγοροmummy!

αγοροmummy! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΞΕΣΗ?

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα τη γνωμη σας αν μπορειτε να βοηθησετε... Πριν 3 εβδομαδες ακριβως εκανα αποξεση λογω παλινδρομης και παιρνω τα αντισυλληπτικα yasmin απο την 5η μερα αποξεσης για να ρυθμιστει ο κυκλος μου που ειναι ασταθης. Τις τελευταιες μερες εχω μικρη αιμορραγια ενω δε θα επρεπε, και μου ειπε ο γιατρος να κανω μια χοριακη γιατι αν ειναι ακομα θετικη τοτε εχουν μεινει υπολειματα. Εκανα και οντως ειναι θετικη και η αιμορραγια συνεχιζει. Μου ειπε πως ειναι απαραιτητο να κανουμε υστεροσκοπηση τωρα γιατι προκειται για υπολειματα του εμβρυου που εχουν προσκοληθει στη μητρα και δεν ηταν ορατα κατα την αποξεση για να αφαιρεθουν και ο οργανισμος δεν προκειται να τα αποβαλει. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο????!
Παλιά 20-09-13, 22:16   #2
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω περασα κατι ισως παρομοιο. μετα την δευτερη γεννα δεν καθαριζε η μητρα και εξακολουθουσα να εχω αιμα. Μου εδωσε για 10 μερες φαραμακα για να κανει συσπασεις η μητρα και αν δεν καθαριζε θα εκανα αποξεση.
Υστεροσκοπιση ειχα κανει μηνες μετα απο αποξεση γιατι ειχαν δημιοργηθει συμφισεις και δεν ειχα περιοδο
Παλιά 20-09-13, 22:23   #3
αγοροmummy!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω περασα κατι ισως παρομοιο. μετα την δευτερη γεννα δεν καθαριζε η μητρα και εξακολουθουσα να εχω αιμα. Μου εδωσε για 10 μερες φαραμακα για να κανει συσπασεις η μητρα και αν δεν καθαριζε θα εκανα αποξεση.
Υστεροσκοπιση ειχα κανει μηνες μετα απο αποξεση γιατι ειχαν δημιοργηθει συμφισεις και δεν ειχα περιοδο
σε ευχαριστω παρα πολυ...τουλαχιστον δηλαδη ειναι κατι που συμβαινει ετσι? γιατι ανησυχησα πως και δεν ειδε κατι ο γιατρος κατα την αποξεση και μου εξηγησε οτι δε φαινεται ουτε με απλο υπερηχο το σημειο εκεινο οπου υπαρχουν υπολειματα! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!
Παλιά 20-09-13, 22:49   #4
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αγοροmummy! Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω παρα πολυ...τουλαχιστον δηλαδη ειναι κατι που συμβαινει ετσι? γιατι ανησυχησα πως και δεν ειδε κατι ο γιατρος κατα την αποξεση και μου εξηγησε οτι δε φαινεται ουτε με απλο υπερηχο το σημειο εκεινο οπου υπαρχουν υπολειματα! Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!!
Εμενα φαινοταν στον υπερηχο. Στην δικια μου περιπτωση ηταν πειγμα αιματος που δεν ελεγε να φυγει. και οι ουλες απο την αποξεση φαινονταν ακομη και μετα την ιστεροσκοπηση αλλα δεν επιρεασε σε κατι.
Σου ευχομαι οτι καλυτερο.
Παντως μην ανυσηχεις, εγω μετα την ιστεροσκοπιση γυρισα με τα ποδια σπιτι γιατι εψαχνα φαρμακιο (και μετα με πλακωσε στο ξυλο η μαμα μου). Δηλαδη η ιστεροσκοπιση ειναι βεβαια επεμβαση (εγω εκανα ολικη ναρκωση) αλλα το απογευμα ημουν μια χαρα
Παλιά 21-09-13, 11:22   #5
voula71

Το avatar του χρήστη voula71

voula71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα τη γνωμη σας αν μπορειτε να βοηθησετε... Πριν 3 εβδομαδες ακριβως εκανα αποξεση λογω παλινδρομης και παιρνω τα αντισυλληπτικα yasmin απο την 5η μερα αποξεσης για να ρυθμιστει ο κυκλος μου που ειναι ασταθης. Τις τελευταιες μερες εχω μικρη αιμορραγια ενω δε θα επρεπε, και μου ειπε ο γιατρος να κανω μια χοριακη γιατι αν ειναι ακομα θετικη τοτε εχουν μεινει υπολειματα. Εκανα και οντως ειναι θετικη και η αιμορραγια συνεχιζει. Μου ειπε πως ειναι απαραιτητο να κανουμε υστεροσκοπηση τωρα γιατι προκειται για υπολειματα του εμβρυου που εχουν προσκοληθει στη μητρα και δεν ηταν ορατα κατα την αποξεση για να αφαιρεθουν και ο οργανισμος δεν προκειται να τα αποβαλει. Σας εχει τυχει κατι παρομοιο????!
καλημερα! και εγω πριν ενα μηνα εκανα αποξυση.μου ειχε δωσει τα mitrotan, για να κανει συσπασεις η μητρα. περυση που εκανα δυστιχως ξανα αποξυση, ειχα πολυ αιμα για πολλες μερες. δεν μου ειχε πει για υστεροσκοπηση. υστεροσκοπηση εκανα μετα πο 2 μηνες λογω συμφησεων. η γνωμη μου ειναι να σε δει και αλλος γιατρος. καταρχην στην αποξηση φενονται ολα μεσα.. και η υστεροσκοπηση δεν ειναι και τοσο απλη..εγω εφυγα βραδυ απο το μητερα που την εκανα,και ειχα παρει και 2 μερες αδεια απο την δουλεια μου. ολικη ναρκωση παιρνεις...αν την κανεις να σου δωσουν το cd!
Ο χρήστης voula71 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-13, 23:21   #6
αγοροmummy!

Προεπιλογή

σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια! κι εγω εχω προβληματιστει για το αν πρεπει να γινει! δε με εχει εξετασει απο κοντα, ο,τι ειπαμε απο το τηλ... αν ειχα σκετη αιμοραγια σιγουρα δε θα εκανα υστεροσκοπηση αλλα εχω και ανεβασμενη χοριακη που δειχνει οτι σιγουρα κατι υπαρχει μεσα και πρεπει να φυγει, εγκυμοσυνη δεν ειναι σιγουρα γιατι και αντισυληπτικα παιρνω και Mitrotan μου ειχε δωσει! θα δουμε τωρα! δεν ειναι και απλο πραγμα η υστεροσκοπηση!!
Παλιά 22-09-13, 10:31   #7
smamy

Περιοχή: Thessaloniki
smamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια! κι εγω εχω προβληματιστει για το αν πρεπει να γινει! δε με εχει εξετασει απο κοντα, ο,τι ειπαμε απο το τηλ... αν ειχα σκετη αιμοραγια σιγουρα δε θα εκανα υστεροσκοπηση αλλα εχω και ανεβασμενη χοριακη που δειχνει οτι σιγουρα κατι υπαρχει μεσα και πρεπει να φυγει, εγκυμοσυνη δεν ειναι σιγουρα γιατι και αντισυληπτικα παιρνω και Mitrotan μου ειχε δωσει! θα δουμε τωρα! δεν ειναι και απλο πραγμα η υστεροσκοπηση!!
αγοροmummy, καλημέρα κι από μένα!
Μην σε αγχώνει η υστεροσκόπηση, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Είναι πολύ πιο απλή από τη λαπαροσκόπηση, με την έννοια ότι στη λαπαροσκόπηση μου έκαναν ολική αναισθησία. Στην υστεροσκόπηση που έκανα πέρυσι ήταν με μέθη, έμεινα 1 ώρα περίπου μετά στην κλινική και πήγα σπίτι. Φυσικά πρέπει να έχεις έναν συνοδό. Ο γιατρός μετά την υστεροσκόπηση έχει καλύτερη εικόνα της μήτρας και σίγουρα θα "καθαρίσει" με τον καλύτερο τρόπο την περιοχή.

Καλή επιτυχία να έχεις!
Ο χρήστης smamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-13, 11:17   #8
αγοροmummy!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smamy Εμφάνιση μηνυμάτων
αγοροmummy, καλημέρα κι από μένα!
Μην σε αγχώνει η υστεροσκόπηση, είναι σχετικά απλή διαδικασία. Είναι πολύ πιο απλή από τη λαπαροσκόπηση, με την έννοια ότι στη λαπαροσκόπηση μου έκαναν ολική αναισθησία. Στην υστεροσκόπηση που έκανα πέρυσι ήταν με μέθη, έμεινα 1 ώρα περίπου μετά στην κλινική και πήγα σπίτι. Φυσικά πρέπει να έχεις έναν συνοδό. Ο γιατρός μετά την υστεροσκόπηση έχει καλύτερη εικόνα της μήτρας και σίγουρα θα "καθαρίσει" με τον καλύτερο τρόπο την περιοχή.

Καλή επιτυχία να έχεις!
smamy μου καλημερα!! σε ευχαριστω πολυ! ξερω οτι ειναι απλη διαδικασια οσον αφορα την διαρκεια και τον τροπο που γινεται! απλα με ανησυχει κατα ποσο ειναι καλο να παρεμβει ο γιατρος στη μητρα παλι μεσα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα. φοβαμαι μην επηρεαστει η γονιμοτητα γιατι θελω να κανω κι αλλο παιδακι!! μια ερωτηση ακομα θα σου κανω!!!! εχεις αιμοραγια μετα την υστεροσκοπηση??? μετα απο ποσο καιρο ερχεται η περιοδος???

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές