Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-09-13, 21:56   #41
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Αγγελίνα_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Για τις νηστείες, είναι νομίζω λίγοι και πολύ ακραίοι εκείνοι που τις επιβάλλουν στα παιδιά τους.....

Πάντως είτε νηστεία, είτε vegan διατροφή... και τα δύο στηρίζονται σε μια φιλοσοφία. Και υπάρχουν αρκετοί που βάζουν τα παιδιά τους να νηστεύουν. Και το ίδιο ισχύει και για τους vegan υποθέτω... Ειδικά στους τελευταίους, μιλάμε για μόνιμη "επιλογή" και όχι σε διαστήματα μέσα στο έτος.

Εκείνο το "ακραίοι" που αναφέρεις γυρίζει στο μυαλό μου... Αλήθεια, πώς θα μπορούσες να φανταστείς τις άλλες επιλογές και πτυχές της στάσης ζωής ενός γονιού που ακολουθεί νηστείες ή vegan διατροφή;
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 00:31   #42
summer wine
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη summer wine

summer wine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eνδιαφερον θεμα.

Ειμαι απολυτη με τα θεματα διατροφης των παιδιων.
Η διατροφη των παιδιων μας δεν είναι δικη μας επιλογη. Οφειλουμε σαν γονεις να ακολουθουμε πιστα τις οδηγιες των παιδιατρων ωστε το παιδι από την αρχη της ζωης του να παρει τα απαραιτητα συστατικα που του χρειαζονται για την υγιη αναπτυξη του.
Κρεας-πρωτεινη απο τα κυρια συστατικα της διατροφης των παιδιων
Αυγο,ολοκληρωμενη τροφη υψηλης διατροφικης αξιας, πλουσια σε πρωτεινη ,ασβεστιο, σιδηρο .
γαλα –ασβεστιο ότι πιο απαραιτητο για την αναπτυξη των οστων.

Εγω αναρωτιεμαι, πως οι γονεις στερουν απο τα παιδια τους τοσο πολυτιμες τροφες για την υγεια τους.
Είναι ισοδυναμα τα φυτικα υποκαταστατα σε θρεπτικη αξια??

Είναι θεμα πολύ σοβαρο γιατι προκειται για την υγεια τους και τις θεωριες μας, και τις φιλοσοφιες οφειλουμε να τις βαζουμε σε δευτερη μοιρα. Τον πρωτο λογο τον εχει ο παιδιατρος.
Άλλο η δικη μας η ζωη-άλλη των παιδιων μας.

Επισης η καλλιεργεια αποστροφης σε συγκεκριμενα ειδη τροφης απο μικρες ηλικιες δημιουργουν φοβιες στη ψυχη των παιδιων γιατι δινουν μια τελειως διαφορετικη ερμηνεια απο τη δικη μας, αναλογα με τα δεδομενα του μυαλου τους καθε φορα.
Διδασκουμε στο παιδι ότι το φυσιολογικοτατο είναι ‘’αμαρτια’’ και το γεμιζουμε ενοχες .
Πως να το κανουμε, ο ανθρωπος ειναι ον παμφαγο, απο την Νεολιθικη εποχη.

Μαλλον τελικα τα περιθωριοποιουμαι τα παιδια απαντωντας στο Δ ερωτημα.
Βεβαια εξαρταται πολύ και από το χαρακτηρα των γονεων , και τον τροπο γενικοτερα που το παρουσιαζουν στα παιδια. Ποσο απολυτοι η φανατισμενοι μπορει να είναι.

Παράθεση:
Ελπίζω να σκιαγράφησα όσο γίνεται καλύτερα την ενοχικότητα που συνοδεύει η καταναγκαστική εφαρμογή στα παιδιά, διαφόρων επιλογών των γονέων που θέλουν να τους δώσουν φιλοσοφικές προεκτάσεις. Ο γονιός δεν νιώθει έτσι, γιατί είναι καθαρή επιλογή του. Το παιδί όμως νιώθει έτσι γιατί του αφαιρείται η επιλογή και κάθε επιθυμία για το αντίθετο, έρχεται σε σύγκρουση με το σύστημα αξιών των γονιών του. Νιώθει άσχημα ακόμα και που ... επιθυμεί!
Συμφωνω πολυ με αυτα.

Η Αlcyon ανεφερε το προσωπικο της παραδειγμα που είναι αντιπροσωπευτικο.
Η νηστεια οταν εφαρμοζεται στη ζωη μας με αυτον τον ακραιο τροπο , σαν τυπολατρεια μονο κακο κανει σε ενα παιδι.
Θα κανω μια παρενθεση σχετικα με τη νηστεια, γιατι δυστυχως εχει παρερμηνευτςει απο πολλους και απεχει απο το πραγματικο της νοημα . Να θυμισω μονο , ότι ο Χριστος ειπε ότι όταν νηστευουμε δεν πρεπει να ειμαστε σκυθρωποι -αδυναμοι και να το κοινοποιουμε για επιβραβευση, αλλα να περιποιουμαστε τον εαυτο μας , να νηστευουμε κρυφα που μονο ο Θεος θα μας βλεπει. Δεν παμε επομενως σε γιορτες και λεμε οτι νηστευει και το παιδι μας για να ακουσουμε εμεις το μπραβο. Και Εννοειται οτι ειναι αντιθετο με το πνευμα του χριστιανισμου η επιβολη της νηστειας στους αλλους και η υπερβολικη νηστεια εις βαρος της υγειας μας, ποσο μαλλον εις βαρος της υγειας των παιδιων μας.

Η νηστεια δεν ειναι ακραια διατροφικη επιλογη.. Και εφαρμοζεται στα παιδια με πολλη προσοχη συνηθως απο τους γονεις και απο πολλους πνευματικους. Οπως τα περιγραφει και η Αγγελινα., χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις, υπερβολες με ολα τα επακολουθα που περιεγραψε η Alcyon.

Συμπερασματικα πιστευω οτι η αυστηρη τηρηση της νηστεας και η εξαναγκαστικη απαγορευση τροφων επηρεαζει αρνητικα την ψυχη ενος παιδιου , μπορει να το γεμισει θλιψη και να το περιθωριοποιησει . Σαν γονεις πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι στις επιλογες μας γιατι ,αθελα μας , μπορει να βλαψουμε ανεπανορθωτα τα παιδια μας σωματικα και ψυχικα .
Δεν χρειαζεται να επιβαλλουμε τις δικες μας ακραιες διατροφικες συνηθειες στα παιδια μας .

Και τα γραφω αυτά ζωντας τη φοιτητικη ζωη σχεδον χωρις κρεας. Το απεχθανομουν και απορουσα πως οι υπολοιποι το ετρωγαν.. Δεν θα ξεχασω ,σαν φιλοξενουμενη την προσπαθεια που εκανα να φαω κατσικακι στο φουρνο, για να μην προσβαλλω την οικοδεσποινα.
Πιτσα, αλλαντικα δεν μπορουσα να τα πλησιασω στο ένα μετρο. Μου μυριζαν πολυ ασχημα.
Να μαγειρεψω κρεας? Δεν μπορουσα να βλεπω το αιμα. Αδιανοητο μου ηταν.
Φανταζομαι καπως ετσι θα νιωθουν και οι χορταφαγοι για το κρεας.
Δεν εχω γνωρισει ομως στην προσωπικη μου ζωη, αποκλειστικα χορτοφαγο για να εχω καλυτερη αποψη.
Ο χρήστης summer wine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 12:29   #43
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επί ένα χρόνο ο πατέρας του πεντάχρονου δεν είχε καμία επαφή με το παιδί του γιατί η πρώην σύζυγός του φοβόταν ότι θα του δώσει να φάει κρέας! Η χορτοφάγος μητέρα κατέληξε στο δικαστήριο και πλέον κινδυνεύει να χάσει τη επιμέλεια

http://www.newsit.gr/default.php?pna...38081&catid=11
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 17:19   #44
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως είτε νηστεία, είτε vegan διατροφή... και τα δύο στηρίζονται σε μια φιλοσοφία. Και υπάρχουν αρκετοί που βάζουν τα παιδιά τους να νηστεύουν. Και το ίδιο ισχύει και για τους vegan υποθέτω... Ειδικά στους τελευταίους, μιλάμε για μόνιμη "επιλογή" και όχι σε διαστήματα μέσα στο έτος.

Εκείνο το "ακραίοι" που αναφέρεις γυρίζει στο μυαλό μου... Αλήθεια, πώς θα μπορούσες να φανταστείς τις άλλες επιλογές και πτυχές της στάσης ζωής ενός γονιού που ακολουθεί νηστείες ή vegan διατροφή;
Eννοούσα ακραίοι ως προς την εφορμογή αυτών των κανόνων, όπως της νηστείας. Δε μπορώ να φανταστώ κανέναν από τους πνευματικούς που έχω συναντήσει (τον δικό μας ή αυτούς που έχουν εκείνοι από τους φίλους μας, που είναι κοντά στην Εκκλησία), να επιβάλλει τη νηστεία σε παιδιά που βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξή τους και δίνουν εξετάσεις, κάνουν αθλητισμό κλπ. Πολύ περισσότερο σε μικρότερες ηλικίες.

Εδώ και η πεθερά μου, που νηστεύει πάντα, κάνει τριήμερο στην αρχή της Σαρακοστής κλπ, κόντεψε να με φάει που δεν έδωσα γάλα στα παιδιά τη Μεγάλη Παρασκευή! Για μια μέρα μιλάμε τώρα!

Για τις υπόλοιπες επιλογές των ανθρώπων που προφανώς εμφορούνται από θρησκευτικό φανατισμό και των vegan, δε μπορώ να έχω άποψη, δεν γνωρίζω κανέναν.

Το να έχεις μια φιλοσοφία που σε κατευθύνει στον α ή στον β τρόπο διατροφής, ειναι κάτι που αφορά προσωπικα τον καθέναν και δεν πέφτει λόγος στους υπόλοιπους να τον κρίνουν, εφόσον το κάνει με διακριτικότητα και δεν προσπαθεί να το επιβάλλει στους άλλους με οποιονδήποτε τρόπο.
Παλιά 12-09-13, 22:48   #45
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο summer wine Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνδιαφερον θεμα.
.....Η Αλκυονη ανεφερε το προσωπικο της παραδειγμα που είναι αντιπροσωπευτικο. Η νηστεια οταν εφαρμοζεται στη ζωη μας με αυτον τον τροπο , σαν τυπολατρεια μονο κακο κανει σε ενα παιδι.
Θα κανω μια παρενθεση σχετικα με τη νηστεια, γιατι δυστυχως εχει παρερμηνευτςει απο πολλους και απεχει απο το πραγματικο της νοημα . Να θυμισω μονο , ότι ο Χριστος ειπε ότι όταν νηστευουμε δεν πρεπει να ειμαστε σκυθρωποι -αδυναμοι και να το κοινοποιουμε για επιβραβευση, αλλα να περιποιουμαστε τον εαυτο μας , να νηστευουμε κρυφα που μονο ο Θεος θα μας βλεπει.
Βάλε λίγο μια άνω τελεία εδώ... να διευκρινίσω μερικά σημεία (με αφορμή αυτό που λες που εγείρει εύλογα ερωτήματα, όπως πολύ καλά αναφέρεις).
Αν πρόσεξες, ανέφερα πως ούτε σκυθρωπή έδειχνα, ούτε το διατυμπάνιζα. Γιατί ακριβώς με αυτές τις "διδαχές" είχα μεγαλώσει. Έδειχνα ζωηρή, κεφάτη, με τα γυμναστήριά μου κτλ κτλ.
Άρα... όλα απ' έξω έδειχναν απόλυτα φυσιολογικά. Αυτό έκανε και τη μητέρα μου να πιστεύει πως τα πράγματα πάνε "καλά". Η δική μου υπερπροσπάθεια να καλύψω τις ζαλάδες και όλα τα συμπτώματα της αναιμίας, είχε αποτέλεσμα. Δεν καυχήθηκα ποτέ για το ότι νηστεύω. Στο παράδειγμα που αναφέρω διακριτικά πήρα μόνο σαλάτα. Απλά με πέτυχε η μαμά του παιδιού.

Ακόμα κι αυτή την οδηγία περί "κρυφής" νηστείας τη θεωρώ λάθος. Διδάσκει την υποκρισία. Ίσως αν έλεγε να ακούγαμε το σώμα μας και να μην το πιέζουμε; Το να μην υπερτονίζουμε ό,τι κάνουμε; Αυτό ίσως να ήταν καλύτερο. Και να υπάρχει ειλικρίνια. "Νιώθω, λίγο άσχημα", "νιώθω λίγο ζαλισμένη", θα ήταν πιο σύμφωνο με το πνεύμα του Χριστιανισμού (αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία... που ανήκει σε άλλο θέμα...).

Παράθεση:
Δεν παμε επομενως σε γιορτες και λεμε οτι νηστευει και το παιδι μας για να ακουσουμε εμεις το μπραβο.
Άρα τι κάνεις;
α. Δεν πας καθόλου για να μην "αποκαλυφθείς"; (απώλεια κοινωνικοποίησης)
β. Πας και το παίζεις χορτάτος; (μη ειλικρινές)
γ. Πας και τρως τα πάντα; (αφήνοντας πίσω κάθε ιδεολογία και "ηθική")
δ. ... Κάτι άλλο; ...

Παράθεση:
Και Εννοειται οτι ειναι αντιθετο με το πνευμα του χριστιανισμου η επιβολη της νηστειας στους αλλους και η υπερβολικη νηστεια εις βαρος της υγειας μας, ποσο μαλλον των παιδιων μας .
Η νηστεια δεν ειναι ακραια διατροφικη επιλογη. Και εφαρμοζεται στα παιδια με πολλη προσοχη συνηθως απο τους γονεις και απο τους πολλους πνευματικους. Οπως τα περιγραφει και η Αγγελινα., χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και εξαιρεσεις, υπερβολες με ολα τα επακολουθα που περιεγραψε η Αλκυονη..
Παράθεση:
Eννοούσα ακραίοι ως προς την εφορμογή αυτών των κανόνων, όπως της νηστείας. Δε μπορώ να φανταστώ κανέναν από τους πνευματικούς που έχω συναντήσει (τον δικό μας ή αυτούς που έχουν εκείνοι από τους φίλους μας, που είναι κοντά στην Εκκλησία), να επιβάλλει τη νηστεία σε παιδιά που βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξή τους και δίνουν εξετάσεις, κάνουν αθλητισμό κλπ. Πολύ περισσότερο σε μικρότερες ηλικίες.
Αυτό που σου φαίνεται τόσο ξεκάθαρο στο δεδομένο παράδειγμα, είναι τόσο δύσκολο να διακριθεί όταν είναι κάποιος μέσα. Δηλαδή η όλη φιλοσοφία της διατροφικής επιλογής έχει "φροντίσει" ώστε να φυτέψει αρκετές αντιστάσεις και ενοχές για να ενισχύεται! (Μιλάω για ανήλικους κυρίως -στους ενηλίκους είναι διαφοροποιημένο).

Αν πεις σε έναν πνευματικό πως το παιδί νηστεύει "μόνο του" ολόκληρη τη νηστεία... τι πιστεύεις πως θα πει ο πνευματικός; -Σταμάτα το; Δεν το φαντάζομαι. Συνήθως λένε "μπράβο". Στις οδηγίες που δίνουν λένε, "όποιος δε μπορεί ας φάει ....(αυτό)... κι (αυτό)...". Είναι δηλαδή εξ ορισμού ανεπιθύμητο το να μην κάνεις νηστεία. Μικρά μηνύματα, που δουλεύουν με μη συνειδητό τρόπο, στην ενίσχυση της ιδέας.

Γι' αυτό δε φαίνεται. Μοιάζουν όλα φυσιολογικά! Απ' έξω όλα τέλεια!

Και να μην το περιορίσουμε μόνο στη νηστεία. Ακούγοντας για τη vegan διατροφή, στα μάτια μου, ο τρόπος εξήγησης της διαφοροποίησης αυτής, μου θυμίζει τη νηστεία. Ο τύπος των "επιχειρημάτων" -επιλεκτικός και συναισθηματικά εκβιαστικός-, ο τρόπος εφαρμογής, η "μύηση" των παιδιών σε όλη τη φιλοσοφία* από μωρό, είναι μηχανισμοί που χρησιμοποιούνται όταν μια φιλοσοφία "θέλει" να διατηρηθεί.

Ένα παιδί που μεγαλώνει μέσα σε μια ιδεολογία, επειδή δεν έχει εμπειρίες, νομίζει πως έτσι είναι "σωστό". Χωρίς αμφισβήτηση. Άρα δύσκολα θα πει "δεν περνάω καλά". Αυτό με προβληματίζει...
Αναρωτιέμαι κατά πόσο ένας γονιός (που νηστεύει ή ακολουθεί vegan διατροφή ή οτιδήποτε άλλο φιλοσοφικού τύπου) μπορεί να αντιληφθεί αν το παιδί του είναι εντάξει. Πιστεύω πως οι περισσότεροι νομίζουν πως "εγώ θα το καταλάβω για το δικό μου παιδί"... κάτι που αποδεικνύεται μάλλον ... αναληθές!

*Σημ.: Η "μύηση" των παιδιών στη διατροφή ... (έστω πως είναι) εντάξει. Με τη "μύηση" στη φιλοσοφία διαφωνώ.

Παράθεση:

Το να έχεις μια φιλοσοφία που σε κατευθύνει στον α ή στον β τρόπο διατροφής, ειναι κάτι που αφορά προσωπικα τον καθέναν και δεν πέφτει λόγος στους υπόλοιπους να τον κρίνουν, εφόσον το κάνει με διακριτικότητα και δεν προσπαθεί να το επιβάλλει στους άλλους με οποιονδήποτε τρόπο.
Κι όμως, στο δικαίωμά του να είναι γονιός έχει και το να μεγαλώσει τα παιδιά του με τον τρόπο που εκείνος νομίζει καλύτερα. Άρα, ήδη το επιβάλει στα παιδιά του!!

Πόσο σίγουρος είναι κάποιος πως στην ερώτηση:
Παράθεση:
.... πουλάκι μου, γιατί αγχώνεσαι; Για ποιό ενοχικό μιλάς; σου είπε κανείς να μη φας αυγό;........... .........Κανείς δε σου επέβαλε αυτή τη διατροφή, και κανείς δε σε κρίνει για το δικό σου τρόπο ζωής.
δε θα γυρίσει το ίδιο το παιδί του -χρόνια αργότερα- να του πει... "εσύ μου το επέβαλες!!" ;;;

Από πού πηγάζει η σιγουριά του; Μήπως ... θα έπρεπε να είναι πιο επιφυλακτικός;
Παλιά 12-09-13, 23:36   #46
summer wine

Το avatar του χρήστη summer wine

summer wine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βάλε λίγο μια άνω τελεία εδώ... να διευκρινίσω μερικά σημεία (με αφορμή αυτό που λες που εγείρει εύλογα ερωτήματα, όπως πολύ καλά αναφέρεις).
Αν πρόσεξες, ανέφερα πως ούτε σκυθρωπή έδειχνα, ούτε το διατυμπάνιζα. Γιατί ακριβώς με αυτές τις "διδαχές" είχα μεγαλώσει. Έδειχνα ζωηρή, κεφάτη, με τα γυμναστήριά μου κτλ κτλ.
Άρα... όλα απ' έξω έδειχναν απόλυτα φυσιολογικά. Αυτό έκανε και τη μητέρα μου να πιστεύει πως τα πράγματα πάνε "καλά". Η δική μου υπερπροσπάθεια να καλύψω τις ζαλάδες και όλα τα συμπτώματα της αναιμίας, είχε αποτέλεσμα. Δεν καυχήθηκα ποτέ για το ότι νηστεύω. Στο παράδειγμα που αναφέρω διακριτικά πήρα μόνο σαλάτα. Απλά με πέτυχε η μαμά του παιδιού.

Άρα τι κάνεις;
α. Δεν πας καθόλου για να μην "αποκαλυφθείς"; (απώλεια κοινωνικοποίησης)
β. Πας και το παίζεις χορτάτος; (μη ειλικρινές)
γ. Πας και τρως τα πάντα; (αφήνοντας πίσω κάθε ιδεολογία και "ηθική")
δ. ... Κάτι άλλο; ...
Δεν εγραψα οτι το παιδι καυχιεται, αλλα οι γονεις καυχιουνται. Ουτε οτι εσυ το διατυμπανιζες
Οταν πας σε μια γιορτη και ρωτας ειναι νηστισιμο, εχει γαλα??, εχει λαδι?? ΚΤΛ. υποσεινηδητα, εαν οχι συνειδητα, επιδιωκεις την επιβραβευση.
Λες, να εγω νηστευω, δεν το λες και ξεκαθαρα ομως αλλα εμμεσα.

Η νηστεια δεν ειναι μονο η αποφυγη συγκεκριμενων τροφων , αλλα εχει μια ευρυτερη εννοια και ειναι μια περιοδος προσευχης, εγκρατιας , προετοιμασιας της ψυχης μας. Σε σχεση με το φαγητο μπορει να τρως αρκετες ''απαγορευμενες τροφες'' αλλα να καλλιεργεις την εγκρατεια με μειωση της ποσοτητας και καταπολεμηση της λαιμαργιας.

Ετσι μπορεις να πας σε γιορτη να φας λιγο απο τα φαγητα , και ας μην ειναι νηστισιμα, αλλα να εισαι συγκρατημενος. Εξασκεις την εγκρατεια. Επισης μπορει να εχεις φαει και απο το σπιτι σου, να εισαι και χορτατος και να μην λιγουρευεσαι τα παντα. Υπαρχουν λυσεις , καλη διαθεση και θεληση να υπαρχει.
Παράθεση:
(αφήνοντας πίσω κάθε ιδεολογία και "ηθική")
Δεν αφηνεις καμια ιδεολογια η ηθικη πισω. Αρκει να εχεις καταλαβει καλα το νοημα της νηστειας.

Εχω μεγαλωσει σε χριστιανικη οικογενεια με νηστειες , οπως και οι περισσοτερες κοπελες απο εμας και εφαρμοζαμε ακριβως αυτα που λεει η Αγγελινα.
Οι γονεις μου δεν μου επεβαλλαν ποτε νηστεια για σαραντα ημερες σαν παιδι, μονο Παρασκευη και Τεταρτη Και αυτο καθαρα γιατι ημουν παιδι, διαβαζα και γνωριζαν πολυ καλα οτι ειχα αυξημενες διατροφικες απαιτησεις.
Ολα μεσα στα πλαισια της λογικης και του φυσιολογικου..

Παράθεση:
Αυτό που σου φαίνεται τόσο ξεκάθαρο στο δεδομένο παράδειγμα, είναι τόσο δύσκολο να διακριθεί όταν είναι κάποιος μέσα. Δηλαδή η όλη φιλοσοφία της διατροφικής επιλογής έχει "φροντίσει" ώστε να φυτέψει αρκετές αντιστάσεις και ενοχές για να ενισχύεται! (Μιλάω για ανήλικους κυρίως -στους ενηλίκους είναι διαφοροποιημένο).
Δεν διαφωνω σε αυτο. Και γιαυτο εγραψα οτι ειμαι απολυτη με τη διατροφη των παιδιων , και η τηρηση της νηστειας με ακραιο τροπο εχει αρνητικες συνεπειες και στην ψυχη του παιδιου .
Ποσο μαλλον η επιβολη στα παιδια μας την χορτοφαγια.
Ο χρήστης summer wine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-13, 23:39   #47
ΜΑΡΙΑΛ

ΜΑΡΙΑΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι γονείς που κάνουν γκαπσ στα παιδιά τους (την κάνουν αυθαίρετα δίχως ιατρική συμβουλή) αλλά παρ όλα αυτά, την κάνουν πιστευοντας (και ίσως και σωστά, δεν ξέρω καθώς δεν είναι επαρκώς μελετημένη) ότι θα τους δώσουν την υγεία....
οι γονείς που κάνουν νηστεία στα παιδιά τους το κάνουν, γιατί πιστεύουν ότι είναι το σωστό για την ψυχή τους (αλκυόν καταλαβαίνεις τι εννοώ)

οι προαναφερόμενοι επιβάλουν περίπλοκες διατροφές για να πετύχουν κάτι καλό στα παιδιά τους... (υγεία σωματική οι γκαπς και πνευματική οι νηστευτές)

οι βίγκαν στερούν βασική τροφή από τα παιδιά τους, γιατί;
για να σώσουν τα ζώα...
βάζουν σε δεύτερη μοίρα την υγεία των παιδιών τους για να μην φάνε το αυγό της κότας που ούτος ή άλλως πάει για πέταμα, για να μην καταπατήσουν τους νόμους των βίγκαν...
με προβληματίζει αυτό

το νέο που παρέθεσε η λαίδα για τη φυτοφάγα μάνα είναι αντιπροσωπευτικό του φανατισμού (δηλαδή μια μάνα προτειμά να στερήσει από το παιδί της τον πατέρα του μην τυχόν και το παιδί της καταναλώσει ζώο.... )
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑΛ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-09-13, 00:34   #48
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Summer... ουσιαστικά έρχεσαι στα λόγια μου (από άλλο δρόμο).
Το να κάμψει κάποιος τους "κανόνες" και την "ηθική" των επιλογών αυτών, ουσιαστικά τις εξομαλύνει. Τις κάνει πιο φιλικές προς το παιδί, άρα ... δεν τις επιβάλει, αλλά απλά τις παρουσιάζει. Δείχνει πως δεν τρέχει τίποτα ακόμα κι αν δεν τις ακολουθήσει το παιδί. Προσφέρει επιλογή! Είναι ουσιαστική διαφορά αυτό!

Ενώ κάποιος που ακολουθεί κατά γράμμα το "σωστό" και προσπαθεί να είναι όσο το δυνατόν πιο "εντάξει" ως προς τις "υποχρεώσεις" του, ουσιαστικά δείχνει πως κάθε τι διαφορετικό, δεν είναι αποδεκτό.

Και αν σκεφτείς πως στη θρησκεία υπάρχουν περίοδοι μη-νηστείας, ουσιαστικά ένας γονιός μπορεί να εξασφαλίσει μια διατροφική ισορροπία, εφόσον προσαρμόσει τη νηστεία στα μέτρα του. Θεολογικά δεν ξέρω πόσο εντάξει μπορεί να θεωρηθεί αυτή η κατά βούληση αποδοχή... αλλά είπαμε, αυτό ανήκει σε άλλη σφαίρα συζήτησης.

Από την άλλη, η vegan διατροφή εξαιρεί τα πάντα (ζωικής προέλευσης), για πάντα. Άρα δεν υπάρχει αυτή η εξομάλυνση της "φιλοσοφίας", επομένως στο παιδί επιβάλλεται. Δεν του μένει επιλογή. Ακολουθεί τη συγκεκριμένη διατροφή γιατί δεν έχει μάθει να τρώει διαφορετικά. Με την αιτιολόγηση της "επιλογής" ουσιαστικά μπαίνει στη σφαίρα του ενοχικά απαγορευμένου. "Αν φας, θα έχεις βασανίσει". (=θα γίνεις κακός άνθρωπος). Αυτό, στο παιδί, είναι πλήγμα για το ίδιο του το "είναι". Αυτο-ακυρώνεται.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-09-13, 12:53   #49
Rea_1971

Το avatar του χρήστη Rea_1971

Περιοχή: Στο χωριό...
Rea_1971 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παρένθεση: ΔΕΝ υπάρχει ΓΙΑΤΡΟΣ που να λέει ότι ένα παιδί πρέπει σόνυ και καλά να φάει κρέας. Και γάλα. Υπάρχουν ΒΡΕΦΗ που αναστήθηκαν με γάλα σόγιας γιατί είχαν αλεργία στο γάλα.
Όταν κάποιος γονιός θέσει θέμα ο γιατρός δίνει λύση στα όρια του εφικτού. Μην τρελαθούμε κιόλας.
Ο Μαρξ πέθανε...
κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...
Ο χρήστης Rea_1971 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-13, 19:34   #50
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν πεις σε έναν πνευματικό πως το παιδί νηστεύει "μόνο του" ολόκληρη τη νηστεία... τι πιστεύεις πως θα πει ο πνευματικός; -Σταμάτα το; Δεν το φαντάζομαι. Συνήθως λένε "μπράβο". Στις οδηγίες που δίνουν λένε, "όποιος δε μπορεί ας φάει ....(αυτό)... κι (αυτό)...". Είναι δηλαδή εξ ορισμού ανεπιθύμητο το να μην κάνεις νηστεία. Μικρά μηνύματα, που δουλεύουν με μη συνειδητό τρόπο, στην ενίσχυση της ιδέας.

Γι' αυτό δε φαίνεται. Μοιάζουν όλα φυσιολογικά! Απ' έξω όλα τέλεια!
alcyon, έχεις γνωρίσει προφανώς την Ορθοδοξία μέσα από μία συγκεκριμένη οπτική γωνία - και διαστρεβλωμένη από πολλές απόψεις, από όσο μπορώ να συμπεράνω. Θα μου επιτρέψεις όμως να σου πω πως κακώς βασίζεσαι εκεί για να γενικεύσεις. Ίσως σου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψεις, ενδεχομένως και με το δίκιο σου, αλλά ειλικρινά, υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλοί πνευματικοί, που όχι μπράβο δε θα έλεγαν, αλλά θα τα χώνανε χοντρά στους γονείς που κάνουνε μεγάλες νηστείες στα παιδιά τους. Ούτε θα χάβανε αυτό το "μόνο του", δεν είναι ηλίθιοι οι άνθρωποι.

Αυτές οι οδηγίες που αναφέρεις, ισχύουν για τους ενήλικες. Κι εγώ, που όπως προείπα, ανήκω στις "εξαιρέσεις", δεν ένιωσα ποτέ καμια ενοχή που δε νήστεψα ποτέ 40 μέρες.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο summer wine Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εγραψα οτι το παιδι καυχιεται, αλλα οι γονεις καυχιουνται. Ουτε οτι εσυ το διατυμπανιζες
Οταν πας σε μια γιορτη και ρωτας ειναι νηστισιμο, εχει γαλα??, εχει λαδι?? ΚΤΛ. υποσεινηδητα, εαν οχι συνειδητα, επιδιωκεις την επιβραβευση.
Λες, να εγω νηστευω, δεν το λες και ξεκαθαρα ομως αλλα εμμεσα.

Η νηστεια δεν ειναι μονο η αποφυγη συγκεκριμενων τροφων , αλλα εχει μια ευρυτερη εννοια και ειναι μια περιοδος προσευχης, εγκρατιας , προετοιμασιας της ψυχης μας. Σε σχεση με το φαγητο μπορει να τρως αρκετες ''απαγορευμενες τροφες'' αλλα να καλλιεργεις την εγκρατεια με μειωση της ποσοτητας και καταπολεμηση της λαιμαργιας.

Ετσι μπορεις να πας σε γιορτη να φας λιγο απο τα φαγητα , και ας μην ειναι νηστισιμα, αλλα να εισαι συγκρατημενος. Εξασκεις την εγκρατεια. Επισης μπορει να εχεις φαει και απο το σπιτι σου, να εισαι και χορτατος και να μην λιγουρευεσαι τα παντα. Υπαρχουν λυσεις , καλη διαθεση και θεληση να υπαρχει.

Δεν αφηνεις καμια ιδεολογια η ηθικη πισω. Αρκει να εχεις καταλαβει καλα το νοημα της νηστειας.

Εχω μεγαλωσει σε χριστιανικη οικογενεια με νηστειες , οπως και οι περισσοτερες κοπελες απο εμας και εφαρμοζαμε ακριβως αυτα που λεει η Αγγελινα.
Οι γονεις μου δεν μου επεβαλλαν ποτε νηστεια για σαραντα ημερες σαν παιδι, μονο Παρασκευη και Τεταρτη Και αυτο καθαρα γιατι ημουν παιδι, διαβαζα και γνωριζαν πολυ καλα οτι ειχα αυξημενες διατροφικες απαιτησεις.
Ολα μεσα στα πλαισια της λογικης και του φυσιολογικου..

Δεν διαφωνω σε αυτο. Και γιαυτο εγραψα οτι ειμαι απολυτη με τη διατροφη των παιδιων , και η τηρηση της νηστειας με ακραιο τροπο εχει αρνητικες συνεπειες και στην ψυχη του παιδιου .
Ποσο μαλλον η επιβολη στα παιδια μας την χορτοφαγια.
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει η summer wine. Μου έτυχε μες στο καλοκαίρι να πάμε σε μπάρμπεκιου της θεατρικής ομάδας του γιου μου, που έγινε Παρασκευή. Πήγαμε και φάγαμε ωραιότατα σουβλάκια. Δε θα στερήσω από το παιδί μου την ευκαιρία να δει τους συμμαθητές του, που είχε να τους συναντήσει 2 μήνες, ούτε θα πάω εκεί να παριστάνω τη θεούσα - α ξέρετε, είναι Παρασκευή, εγώ δεν τρώω...(ακόμα χειρότερο)

Την άλλη Παρασκευή, επίσης είμαστε καλεσμένοι σε παιδικό πάρτυ. Ούτε που διανοούμαι να πω στα παιδιά να μη φάνε πχ πίτσα. Εγώ όμως, εφόσον υπάρχουν άλλες επιλογές, θα κοιτάξω να μη φάω κρέας.

Τα γενέθλια του μεγάλου μου πέφτουν συνήθως στην αρχή της Σαρακοστής. Φροντίζω να έχω πάντα ένα πλούσιο μπουφέ και για τις 2 "κατηγορίες", από κοτόπιτα μέχρι αλάδωτα. Δεν έχω δει κανένα νηστεύοντα να στραβοκοιτάει εκείνους που τρώνε την κοτόπιτα, ούτε και το αντίθετο, βέβαια. Και τούρτα τρώνε όλοι, ανεξαιρέτως. Θέλω να πω, λίγη καλή θέληση και κοινή λογική να υπάρχει...δεν είναι και κανένα αξεπέραστο πρόβλημα!

Για να μην το περιορίζω κι εγώ στη νηστεία, να αναφέρω μια χορτοφάγο γιατρό στην πόλη μου, παρόμοια περίπτωση με το link που μπήκε παραπάνω, της οποίας το 10 μηνών βρέφος διακομίστηκε υποσιτισμένο στο νοσοκομείο επειδή το θήλαζε αποκλειστικά - και μόνο.

Επίσης τις προάλλες, μια γνωστή μου, της οποίας ο σύζυγος πολύ πρόσφατα μυήθηκε στη vegan διατροφή, μου έκανε παράπονα πως της έχει ζαλίσει το κεφάλι με συνταγές για γκότζι μπέρι και κάθε φορά που στρώνει τραπέζι, κατεβάζει τα μούτρα λέγοντας "πάλι τα ψόφια θα ταϊσεις στα παιδιά;" Ο συγκεκριμένος, από ό,τι κατάλαβα, είναι και πολύ υπέρ της ωμοφαγίας - δεν ξέρω αν αυτή είναι η θέση των vegan γενικώς.
Παλιά 14-09-13, 21:07   #51
ψαράκι

Περιοχή: Αθήνα
ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρεις αυτηντην διατροφη ακραια? γιατι ολοι αποφευγουμε να δινουμε τυποποιημενα προιοντα στα παιδια μας....εχεις αποκλεισει τροφες απο το διαιτολογιο τους?
Έχω μπερδευτεί...

Κορίτσια τι εννοούμε όταν λέμε "τυποποιημένα προϊόντα"? Δηλαδή δεν τρώτε μακαρόνια ή φρυγανιές χωρίς γλουτένη χωρίς ζάχαρη (από επιλογή ή λόγω προβλήματος υγείας)? Αυτά δεν είναι τυποποιημένα? Ή το βούτυρο που αγοράζουμε, το γιαούρτι κλπ... Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει όλα μόνος του ή έχει απευθείας σύνδεση με τον τσομπάνη!
Σημ. Λαϊδα, απλά χρησιμοποιησα το ποστ σου μόνο για την αναφορά των λέξεων!

Και κάπου αλλού διάβασα "ωμό γάλα"... Τι είναι αυτό? Κατευθείαν από την κατσίκα που έχω στο μπαλκόνι? Αλλά και να την έχω στο μπαλκόνι δεν πρέπει να το βράσω πριν το καταναλώσω, αλλιώς θέτω σε κίνδυνο την υγεία όλων όσων θα το καταναλώσουν? Αυτόματα δεν γίνεται "γάλα βρασμένο"?

Αν μπορείτε, παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Ο χρήστης ψαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-09-13, 21:32   #52
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια χαρά το κατάλαβες. Φτιάχνουμε τα πάντα από το μηδέν και έχουμε ψάξει και συνεχίζουμε να ψάχνουμε την ελληνική επικράτεια για να βρούμε ζώα και λαχανικά και φρούτα που έχουν μεγαλώσει με σεβασμό στο είδος τους χωρίς λιπάσματα φάρμακα κλπ.

Επειδή απέχουμε από τη γλουτένη δεν τρώμε φρυγανιές και μακαρόνια, οπότε τουλάχιστον αυτά δε χρειάζεται να τα φτιάχνουμε. Πρακτικά η διατροφή με εξαίρεση τα σιτηρά μοιάζει μοιάζει σε πάρα πολλά πράγματα με τη διατροφή που έκανε η προ προ προγιαγιά σου (μου). Τουρσάκια, γιαουρτάκια, ψωμάκια, γλυκάκια, κεκάκια όλα απ' τα χεράκια της δόλιας μάνας σεφ.

Όσο για το γάλα όντως κάποιοι το καταναλώνουν ωμό (ναι άβραστο). Έχουν ζώα δικά τους ή έχουν καταφέρει να βρουν αξιόπιστο παραγωγό. Προσωπικά το έκανα μόνο μία φορά και μάλιστα δεν το ήπιαμε έτσι, το κάναμε κεφίρ που λόγω της συγκέντρωσης των ωφέλιμων μικροοργανισμών δημιουργείται περιβάλλον στο οποίο δεν αντέχουν οι παθογόνοι, οπότε θεωρείται ακίνδυνο.
Παλιά 14-09-13, 22:01   #53
ψαράκι

ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αναφέρομαι στη gaps και στους οπαδούς της, γιατί το φαντάζομαι ότι τα κάνετε όλα μόνοι σας (αυτά που επιτρέπει το πρωτόκολλο δηλαδή).

Η ερώτηση απευθύνεται σ' αυτούς που αποφεύγουν τα συσκευασμένα...

Αλλά επι τη ευκαιρία, πόσο χρόνο, ενέργεια και χρήμα μπορεί να έχει κάποιος για να ψάχνει "σε όλη την επικράτεια" για φρούτα, λαχανικά, κρέας... Είναι αξιοθαύμαστο!

Πάντως θα με ενδιέφερε, αν υπάρχει κάποιος πραγωγός (ή παραγωγοί) που θα μπορούσες να μας συστήσεις - πάντα με π.μ. - για φρούτα, λαχανικά, κρέας δίνοντας μας και τις σχετικές λεπτομέρειες (τοποθεσία, τιμές, και γενικά διαδικασία προμήθειας των εν λόγω προϊόντων) γιατί γενικά προσέχουμε την ποιότητα των παραπάνω προϊόντων που μπαίνουν τουλάχιστον στο σπίτι μας.

Οι γιοί μας κι εμείς πίνουμε γάλα κατσίκας ή πρόβειο όταν είμαστε στο χωριό (πάντα βρασμένο και τα ζώα είναι συγγενή μας, αλλά και παλιά θυμάμαι η γιαγιά μου το έβραζε κι ας ήταν δικό μας) κι εδώ πίνουν (μόνο τ' αγόρια λόγω κόστους) από βιολογικό κατάστημα όταν έχουν οι κατσίκες (αυτή την περίοδο όμως πίνουν το γνωστό συσκευασμένο αγελάδας από το σμ, γιατί είπα να χαλαρώσω λίγο για πρώτη χρονιά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παλιά 14-09-13, 22:07   #54
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rea_1971 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρένθεση: ΔΕΝ υπάρχει ΓΙΑΤΡΟΣ που να λέει ότι ένα παιδί πρέπει σόνυ και καλά να φάει κρέας. Και γάλα. Υπάρχουν ΒΡΕΦΗ που αναστήθηκαν με γάλα σόγιας γιατί είχαν αλεργία στο γάλα.
Όταν κάποιος γονιός θέσει θέμα ο γιατρός δίνει λύση στα όρια του εφικτού. Μην τρελαθούμε κιόλας.
Αν όμως το βρέφος δεν έχει κανένα απολύτως ιατρικό θέμα, τι θα πει ο παιδίατρος; "Δικαιούνται" οι γονείς ενός υγιούς παιδιού, να το μεγαλώσουν με γάλα σόγιας; That is the question.

@miriki, μια ερώτηση, αν θέλεις μου απαντάς. Αν δεν είχατε θέμα με αλλεργίες, θα έκανες gaps (ή κάτι αντίστοιχο);
Παλιά 14-09-13, 22:45   #55
ψαράκι

ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σαν σχόλιο για την vegan διατροφή, δυο φίλες μου που την ακολουθούσαν για χρόνια (κατά την διάρκεια της εφηβίας και μέχρι κάποια χρόνια μεταξύ 20 και 30 ετών) αντιμετώπισαν το εξής πρόβλημα: κόπηκε η περίοδος τους...

Παλιά 15-09-13, 01:09   #56
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
@miriki, μια ερώτηση, αν θέλεις μου απαντάς. Αν δεν είχατε θέμα με αλλεργίες, θα έκανες gaps (ή κάτι αντίστοιχο);
Κοίτα με είχαν πιάσει τα υγιεινά μου ήδη, οπότε αν μη τι άλλο ζάχαρη θα αργούσε πολύ να δει και θα θήλαζα όσο θήλασα (σχεδόν 3,5 χρόνια). Τόσο αυστηρή διατροφή δε νομίζω ότι θα έκανα, με την έννοια ότι σε γιορτές, πάρτυ κλπ θα τον άφηνα να τρώει ό,τι θέλει. Από την άλλη στις μέρες μας είναι σχεδόν απίθανό να μην έχει κάποιος ένα πρόβλημα υγείας που να σχετίζενται με τη διατροφή. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες που βλέπω σε πολλά παιδιά στο σχολείο, τα διάφορα αυτοάνοσα στους ενήλικες και στα παιδιά δυστυχώς, τα παιδιά που δεν τρώνε τίποτα, οι μαθησιακές δυσκολίες και τα απίστευτα ποσοστά παιδιών στο φάσμα του αυτισμού κλπ (2/15 φέτος στην τάξη μου).

Για να είμαι εντελώς ειλικρινής θεωρώ ότι με τη διατροφή που έκαναν οι γονείς μας κι εμείς, το μεγαλύτερο ποσοστό ημών και των παιδιών μας έχει ανάγκη από μια "καθαρή" διατροφή κοντά στις παραδοσιακές διατροφές με τροφές και συνήθειες που δεν ανταποκρίνονται στις συνήθεις της χρονικής περιόδου που διανύουμε. Κοινώς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο σε κάτι τέτοιο θα καταλήγαμε πιστεύω. Δε θα το μάθω ποτέ βέβαια.
Παλιά 15-09-13, 01:11   #57
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ψαράκι ευτυχώς δεν είμαι μόνη ούτε η μόνη. Είμαστε ένα αρκετά εκτεταμένο δίκτυο ανθρώπων και οικογενειών που ανταλλάσσουμε γνώση και διευκολύνουμε ο ένας τον άλλον. Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο χρόνο θα σου στείλω όσες ασφαλείς πηγές γνωρίζω. Μέσα στην εβδομάδα ελπίζω.
Παλιά 15-09-13, 02:50   #58
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ψαράκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μπερδευτεί...

Κορίτσια τι εννοούμε όταν λέμε "τυποποιημένα προϊόντα"? Δηλαδή δεν τρώτε μακαρόνια ή φρυγανιές χωρίς γλουτένη χωρίς ζάχαρη (από επιλογή ή λόγω προβλήματος υγείας)? Αυτά δεν είναι τυποποιημένα? Ή το βούτυρο που αγοράζουμε, το γιαούρτι κλπ... Εκτός κι αν υπάρχει κάποιος που τα φτιάχνει όλα μόνος του ή έχει απευθείας σύνδεση με τον τσομπάνη!
Σημ. Λαϊδα, απλά χρησιμοποιησα το ποστ σου μόνο για την αναφορά των λέξεων!

Αν μπορείτε, παρακαλώ τα φώτα σας!!!
Εχεις δικιο. ετσι οπως το εγραψα δεν με αντιπροσωπευει πραγματικα.
Τυποποιημενα προιοντα εννουσα πιο πολυ προμαγειρεμενα φαγητα. Πχ ετοιμες παιδικες τροφες, κρουασαν σε συσκευασια, ετοιμα γευματα που θελουν μονο ζεσταμ η 10 λεπτα ξεπαγωμα. κατα τα αλλα μια χαρα τυποποιημενα τρωνε. Γαλατακι, ψωμακι , απο ολα....Φυσικα και αποφευγουμε ολες τις ΄αχρηστες΄ λιχουδιες αλλα δεν τις απαγορευω.
Αυτο για τα παιδια μου.
Γιατι για εμενα λογω υγειας δεν πρεπει να τρωω γλουτενη και αλευρι...ασε μεγαλη πικρα και ζαχαρη εννοειται....
Αν δεν ητανθεμα υγειας, δεν θα ημουν τοσο απολυτη, ομολογω.
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-09-13, 09:33   #59
ψαράκι

ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

miriki σ' ευχαριστώ πολύ και αναμένω με ανυπομονησία!

Λαϊδα, κι εμείς σαν οικογένεια στο ίδιο μοτίβο κινούμαστε! Πιο πολύ βέβαια προσπαθούμε τα παιδιά να μην τρώνε "βλακείες"... (στο σχολείο προσπαθώ να τρώει ο μεγάλος υγιεινά, αν και θα του βάζω μια στο τόσο και κανένα γιαουρτάκι με "μπαλάκια" ή κανένα baby bell που και που σαν λιχουδιά, γιατί μου το ζήτησε τόσο ευγενικά και τον καταλαβαίνω... )
Αν και στις διακοπές πραγματικά κάναμε... διακοπές απ' όλα αυτά που ομολογώ με είχαν κουράσει: δηλ. και τα σουβλάκια τα τιμήσαμε δεόντος και τα παγωτά και τα λευκά ψωμιά... Όσο για εμάς τους ενήλικους του σπιτιού καταναλώνουμε "βλακείες" στα... κρυφά (χα, χα)!!!

Παλιά 16-09-13, 12:44   #60
Rea_1971

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν όμως το βρέφος δεν έχει κανένα απολύτως ιατρικό θέμα, τι θα πει ο παιδίατρος; "Δικαιούνται" οι γονείς ενός υγιούς παιδιού, να το μεγαλώσουν με γάλα σόγιας; That is the question.

Δεν μπορώ να ξέρω ποιο είναι το πρωτόκολο σε κάθεπερίπτωση. ΑΛΛΑ. Από τη στιγμή που φευγουμε από το μητρικό γάλα γιατί το γάλα σόγιας να είναι καλύτερη ή χειρότερη επιλογή από το γάλα μιας αγελάδας;

Μιλάμε για γάλα σόγιας ειδικό για βρέφη - με την ίδια λογική που μιλάμε για αγελαδινό ειδικό για βρέφη.

Και τα 2΄έχουν υποστεί ειδική επεξεργασία και προσθήκες συστατικών για να ικανοποιούν τις ανάγκες του βρεφους. Αλλά και για να μην το ξεκάνουν.
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 16-09-13, 17:20   #61
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια δεν προκάνω να κάνω αναλύσεις τώρα, λυπάμαι. Υπάρχουν αναλυτικά θέματα για την gaps στο πάρεντσ στο νήμα που είμαστε της υγιεινής διατροφής. Επίσης έχω παραθέσει το λινκ www.gaps.me παραπάνω για όποια θέλει να δει ένα γενικό περίγραμμα.

Απλά να πω ότι δεν είπα ότι η διατροφή προκαλεί τα όσα ανέφερα από μόνη της αλλά σε ένα ταλαιπωρημένο έντερο είναι δυνατό να προκαλέσει αυτά και άλλα χειρότερα. Επίσης αυτό που ονομάζεται φυσιολογική διατροφή δεν είναι και τόσο φυσιολογική απέχει παρασάγγας από τις παραδοσιακές (=δοκιμασμένες) διατροφές και γιαυτό κι εγκυμονεί πολλούς κινδύνους.

Ρέα σόρυ για τον καφέ, ελπίζω να μην ήταν ζεστός

Όπως και να χει μήπως το τελειώσαμε ρε κορίτσια το θέμα; Δε βλέπω κάτι καινούριο.
Παλιά 16-09-13, 17:54   #62
pax

pax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για τις νηστείες, είναι νομίζω λίγοι και πολύ ακραίοι εκείνοι που τις επιβάλλουν στα παιδιά τους. Εμείς και όλοι όσοι γνωρίζω, που νηστεύουν, απλά δίνουν στα παιδιά τους λαδερό Τετάρτη-Παρασκευή και τα νηστεύουν και από τα γαλακτοκομικά τη Μεγάλη Παρασκευή, από κάποια ηλικία και μετά.
Έλα ντε...
Κι εμείς έτσι κάνουμε, στα μέτρα του εφικτού πάντα. Θεωρώ τη νηστεία κάτι όμορφο και χαίρομαι που μπορώ να το μεταδώσω στα παιδιά μου. Ούτε χρειάζεται να τα πείσω ότι κάνουμε κάτι καλύτερο από τους άλλους. Στη χώρα που ζούμε οι Ορθόδοξοι είμαστε μειοψηφία, αλλά είναι μια πλουραλιστική κοινωνία και μαθαίνω στα παιδιά μου ότι η κάθε οικογένεια έχει τις δικές της συνήθειες.

Αλκυόνη, αυτά που περιγράφεις είναι μια κλασική περίπτωση εφήβου που για ψυχολογικούς λόγους έχει ενοχική σχέση με το φαγητό. Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα σχετίστηκε με τη νηστεία λόγω του περίγυρου, αλλά μην το γενικεύεις.

Προσωπικά δεν βλέπω γιατί οι διατροφικές συνήθειες μιας οικογένειας μπορεί να αποτελούν πρόβλημα, στο πλαίσιο του λογικού βέβαια. Το πρόβλημα ξεκινά α) όταν ο περίγυρος θεωρεί την παραμικρή διαφορά διαστροφή, ή β) όταν κάποιος έχει τέτοια ανάγκη επιβεβαίωσης, που όλα περιστρέφονται γύρω από την "ανώτερη" διατροφή του. Από κει και πέρα, τις προάλλες που ήρθε μια Παρασκευή για φαγητό μια φίλη μου που δεν τρώει γλουτένη, έκανα γεμιστά και καλοφάγαμε μικροί και μεγάλοι
Παλιά 16-09-13, 22:09   #63
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια τι είναι όλα αυτά; Λίγο έλειψα και με την επιστροφή βρίσκω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων γάλατα, θηλασμούς, αυτισμούς, κατσίκες και γαϊδουράκια... Τι τρέχει;;;

Το θέμα μας ΔΕΝ είναι ούτε η νηστεία, ούτε η gaps, ούτε οι vegeterian, ούτε οι vegan, ούτε οι θηλάζουσες, ούτε οι μη-θηλάζουσες...

Το θέμα μας είναι πως ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διατροφική επιλογή, στηρίζεται σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (= καλό-κακό, ηθικό-ανήθικο, κτλ), τότε... υπάρχουν και παρατράγουδα που δεν τα βάζει ο νους. Προκαλούνται ΧΩΡΙΣ να το θέλει κάποιος. Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε!

Με την νηστεία δεν έχω κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Ούτε μου άφησε (πλέον) κάποιο απωθημένο. Ίσα ίσα που ως άνθρωπος τρώω τα πάντα ή και όχι, αναλόγως των δυνατοτήτων του ... τραπεζιού. (Κι αν υπάρχει ένα πράγμα δε με δυσκολεύει καθόλου... είναι η δίαιτα! ). Ούτε έκανα γενικεύσεις. Είπα πως όποιος το θέτει σε "ηθική" βάση... πάει, το έχασε το παιχνίδι. Για οποιοδήποτε είδος διατροφής. Ακόμα κι αν κάποιος πει πως είναι παμφάγο για ηθικούς λόγους... πάλι είναι φάουλ. Μην μπλέκουμε την ηθική, τον καλό (ή κακό) άνθρωπο, με τις διατροφικές του συνήθειες.

Το ίδιο θα έλεγα αν π.χ. αποφάσιζε να μη φοράει παπούτσι με δερμάτινο κορδόνι, για ... ηθικούς λόγους.

Σέβομαι τις επιλογές του καθενός. Ειλικρινά ΔΕ με ενοχλούν. Αλλά, οφείλω να εφιστήσω την προσοχή σε αυτόν που ακολουθεί κάτι τέτοιο και το στηρίζει σε φιλοσοφία... πως ενδεχομένως να έχει ανεπιθύμητες ενέργειες, που πιθανά να μην τις καταλάβει, γιατί δεν εκφράζονται πάντα.

Θα μου πείτε... "τι λες ρε Αλκυών ... που θα μας πεις πως το δικό μας το παιδί ίσως να μην περνά καλά και να μη μας το πει... αποκλείεται!!"
Είμαι σίγουρη πως αρκετοί γονείς αφουγκράζονται τα παιδιά τους και νιώθουν αν είναι καλά ή όχι. Όμως, κι αυτοί οι γονείς που "την πάτησαν"... πίστευαν ακριβώς το ίδιο! Πως αν κάτι πήγαινε στραβά... εκείνοι θα το καταλάβαιναν. Η εμπειρία αποδείχθηκε διαφορετική!

Οι περιπτώσεις που γνωρίζω δεν είναι λίγες. Αν πιστεύετε πως δε θα σας τύχει (για όσους κάνουν τέτοιες επιλογές), απλά εύχομαι να έχετε δίκιο. Γιατί τότε, δε θα ταλαιπωρηθεί κανένα παιδάκι. Έχετε; ... Σίγουρα;
Παλιά 16-09-13, 22:14   #64
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pax Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Αλκυόνη, αυτά που περιγράφεις είναι μια κλασική περίπτωση εφήβου που για ψυχολογικούς λόγους έχει ενοχική σχέση με το φαγητό. Στη δική σου περίπτωση το πρόβλημα σχετίστηκε με τη νηστεία λόγω του περίγυρου, αλλά μην το γενικεύεις.
...
Αν η εφηβεία ξεκινά στα 3 χρόνια της ζωής ενός ανθρώπου... ε τότε θα έχεις δίκιο!
Παλιά 16-09-13, 23:08   #65
Izaki

Περιοχή: Νότια προάστια
Izaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Μην μπλέκουμε την ηθική, τον καλό (ή κακό) άνθρωπο, με τις διατροφικές του συνήθειες.
Συμφωνώ απολύτως!

Ο χρήστης Izaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 00:04   #66
minoan

Το avatar του χρήστη minoan

minoan χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λάθος είναι το παιδί να θέλει πχ να φάει κρέας και ο γονιός να του το στερεί. Να θέλει να φάει γλυκό στο παιδικό πάρτυ και ο γονιός να λέει όχι.
Εάν δούμε το θέμα όπως το περιέγραψε η Alcyon τότε σίγουρα γινεται πιο πολύπλοκο. Τι γίνεται όταν το παιδάκι φαίνεται οτι δε θέλει να φάει κρέας γιατι στην πραγματικότητα εχει πέσει πλύση εγκεφάλου οτι αυτό ειναι κακό; Ανήθικο συγκεκριμένα.

Alcyon νομίζω οτι έδωσες φωνή σε πολλα καταπίεσμενα παιδια

Ο χρήστης minoan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 09:38   #67
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για μένα το πράγμα είναι πολύ απλό. κάθε επιλογή που κάνουμε έχει επιπτώσεις στα παιδιά μας και ηθικές- αξιακές προεκτάσεις. Από τα πιο απλά μέχρι τα πιο σύνθετα. Και ναι πολύ λίγα παιδιά είναι σε θέση να αντιταχθούν στις επιλογές των γονέων τους και όντως καταπιέζονται κλπ. Ευτυχώς εφευρέθηκε η εφηβεία ως περίοδος αποκαθήλωσης και αποκατάστασης του προσώπου του γονιού.

Επομένως κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε αφού το ψάξουμε καλά και αφουγκραζόμαστε όσο μπορούμε και προσπαθούμε μέχρι να φτάσουν τα παιδιά στην εφηβεία αλλά και μετά να κάνουμε κι εμείς το δικό μας απολογισμό βασιζομενοι στη δική τους ανατροφοδότηση, αλλά και δίνοντάς τους ευκαιρίες να εκφράζονται.

Εφικτό; Χμμμμ, δεν ξέρω. Αλλά από την άλλη δεν μπορείς να μην έχεις μια αξιακή πυξίδα. Αρκεί να μην την παρουσιάζεις ως την απόλυτη αλήθεια. Δηλ ίσως η ατάκα "πουλάκι μου σε αυτό το σπίτι λειτουργούμε έτσι όταν μεγαλώσεις κάνε τα κουμάντα σου όπως εσύ θέλεις" να μην είναι και τόσο κακή ιδέα. Κατά το "δημοκρατία σπίτια σας" που έλεγε η κουμμουνίστρια μαμά ενός φίλου και σκάγαμε στα γέλια τότε.
Παλιά 17-09-13, 09:42   #68
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως κορίτσια, πρέπει να έχετε πολύ καλόφαγα παιδιά. Η δική μου η κόρη μεγάλωσε με γλυκά και μακαρόνια και για κανα-χρόνο στην αρχή παιδευόμουν με τα υγιεινά. Για κανα-χρόνο η μικρή έκανε απεργία πείνας. Δεν το συζητώ να της προσφέρω μόνο ταχίνι, ξηρούς καρπούς, φρούτα και τα ρέστα... Απλά ήταν τελείως έξω από την πραγματικότητα τη δική μας.

Αν τώρα υπάρχουν λόγοι υγείας και φαίνεται πραγματικά η διαφορά με τη μία διατροφή ή την άλλη, πάσο.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 10:28   #69
Αγγελίνα_2

Προεπιλογή

Ο δικός μου, Αθηνά, ΔΕΝ είναι καλόφαγος. Είναι wanna-be-vegeterian. Εγώ δηλαδή, το ζω το δράμα απ' την ανάποδη. Ξέρεις τι είναι να θες να δώσεις ποικιλία τροφών κι εκείνο να μασάει καρότα; Ψάρι, αυγό, φέτα, αλλαντικά, άσπρο ψωμί, πατάτες, πίτες, ούτε να τα δει (η πεθερά η βλάχα από αυτόν τον καημό θα πάει). Κοτόπουλο και μοσχάρι, με το στανιό. Ευτυχώς τρώει τον κιμά και το χοιρινό και συμπαθεί ό,τι έχει να κάνει με κέηκ, μηλόπιτες και παίρνουμε από εκεί κάνα γραμμάριο. Δώστου σαλάτες και φρούτα και πάρτου την ψυχή. Κοντεύει να φυτρώσει στο στομάχι του το ήμερο και το άγριο χορτάρι...
Παλιά 17-09-13, 10:46   #70
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ταυτόχρονα υπάρχει και το άλλο επίπεδο στο οποίο εκτυλίσσεται το όλο πράγμα. Αν ήμασταν λίγο πιο φιλάνθρωποι θα μπορούσαμε στις κοινωνικές εκδηλώσεις που οι ίδοι διοργανώνουμε να περιλαμβάνουμε και επιλογές για ανθρώπους με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Είναι πολύ εύκολο, αρκεί να ρωτήσουμε "τι θα θέλατε να υπάρχει στο μπουφέ;" Αν ζητήσει αστακό, λέμε ότι αναβλήθηκε το πάρτυ, αλλιώς φρούτα, σαλάτες ή κάποια άλλη απλή επιλογή μπορεί πάντα να υπάρχει ανάλογα με τις ανάγκες των καλεσμένων μας. Άλλωστε ο ρόλος μας ως οικοδεσπότες είναι να τους περιποιηθούμε.

Επίσης μπορούμε να προτρέψουμε το δώρο τους να είναι ένα δικό τους πιάτο για το μπουφέ (όχι την πορσελάνη βρε, το περιεχόμενο). Με τον τρόπο αυτό νομιμοποιούμε και στα μάτια όλων (και του παιδιού μας) το συγκεκριμένο πιάτο (άντε πάλι με τις πορσελάνες).

Κοινώς είναι και κοινωνικό το θέμα από την πλευρά της ανοχής και της αποδοχής πια και όχι του αποκλεισμού. Εχμ ωριμότητα της κοινωνίας ε; Καλά σιγά σιγά....Μόλις σταματήσαμε να κοροϊδεύουμε τους "καθυστερημένους" και τα "κουφάλογα" έχουμε δρόμο μπροστά μας ως κοινωνία για αποδοχή της όποιας απόκλισης από το σύνηθες...

Το δικό μου παιδί ήταν από τα άφαγα. Μόνο φρούτα και μακαρόνια και θηλασμός. Ε, τώρα ό,τι βλέπει να κινείται ρωτάει αν τρώγεται.
Παλιά 17-09-13, 11:16   #71
Rea_1971

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θέμα μας ΔΕΝ είναι ούτε η νηστεία, ούτε η gaps, ούτε οι vegeterian, ούτε οι vegan, ούτε οι θηλάζουσες, ούτε οι μη-θηλάζουσες...

Το θέμα μας είναι πως ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ διατροφική επιλογή, στηρίζεται σε ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ (= καλό-κακό, ηθικό-ανήθικο, κτλ), τότε... υπάρχουν και παρατράγουδα που δεν τα βάζει ο νους. Προκαλούνται ΧΩΡΙΣ να το θέλει κάποιος. Κι αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιονδήποτε!

νομίζω το θέτεις άψογα
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 17-09-13, 12:57   #72
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πέστα, πέστα...το χαντακώσαμε το θεματάκι! Αφού γλυτώσαμε από το θηλασμό, πάλι καλά να λες.

Χριστέ μου, alcyon, μ' ανατριχιάζεις...σε νήστευαν 3 χρονών;

Α, από νηστεία, έχω βάλει και στις τσέπες. Τςςς τι τα έχουμε τα γαλόνια;; Off topic: Από τα εκκλησιαστικά-θρησκευτικά θέματα, τα ξέρω από την καλή και από την ανάποδη. Είπαμε...έχω γνωρίσει όλα τα είδη... τον καλό, τον κακό και... τον άσχετο!

Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μια σχετική ισορροπία στο φαγητό,
... με εξαίρεση τον σύζυξ (ο οποίος αν δεν έχει κρέας το φαγητό, δεν το λογαριάζει για τρόφιμο )
. Τουλάχιστον δεν το κάνει για ηθικούς λόγους, ούτε πιέζει τα παιδιά σε μονομερή κρεατοφαγική διατροφή.
Παλιά 17-09-13, 13:02   #73
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α! Κάτι άσχετο:
Η ζάχαρη ... κάνει ΜΕΓΑΛΟ σαμποταζ στο θέμα της διατροφής! Αν λοιπόν ένα παιδάκι τρώει συχνά γλυκάκια και μάλιστα τα συνοδεύει εντός της ημέρας με μακαρονάκια, ρυζάκια κτλ... είναι πιθανό να μη θέλει να φάει τίποτα άλλο.
Παλιά 17-09-13, 13:09   #74
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταυτόχρονα υπάρχει και το άλλο επίπεδο στο οποίο εκτυλίσσεται το όλο πράγμα. Αν ήμασταν λίγο πιο φιλάνθρωποι θα μπορούσαμε στις κοινωνικές εκδηλώσεις που οι ίδοι διοργανώνουμε να περιλαμβάνουμε και επιλογές για ανθρώπους με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Είναι πολύ εύκολο, αρκεί να ρωτήσουμε "τι θα θέλατε να υπάρχει στο μπουφέ;" Αν ζητήσει αστακό, λέμε ότι αναβλήθηκε το πάρτυ, αλλιώς φρούτα, σαλάτες ή κάποια άλλη απλή επιλογή μπορεί πάντα να υπάρχει ανάλογα με τις ανάγκες των καλεσμένων μας. Άλλωστε ο ρόλος μας ως οικοδεσπότες είναι να τους περιποιηθούμε.
Αυτό λίγο πολύ το κάνω.
πχ ξέρω ότι κάποιος από την οικογένεια δεν τρώει κάτι συγκεκριμένο. Ε, φροντίζω να υπάρχει και κάτι που μπορεί να φάει. Ή στους μπουφέδες θα υπάρχει και κρέας αλλά και πιάτα χωρίς κρέας-χορτοφαγικά και σαλάτες κτλ...
Αλλά από εκεί και πέρα είναι λίγο δύσκολο αν έχεις κόσμο να μπορέσεις να ικανοποιήσεις τις ιδιαιτερότητες όλων. Δηλαδή ο ένας δεν τρώει κοτόπουλο, ο άλλος είναι χορτοφάγος, κάποιος άλλος είναι vegan οπότε δεν τρώει ούτε ζωικά προιόντα (γάλα, τυρί κτλ), ο άλλος κάνει gaps δεν θέλει ούτε ζάχαρη, ούτε γλουτένη, ο άλλος νηστεύει δεν θέλει ούτε λάδι, ο άλλος κάνει δίαιτα τα θέλει στον ατμό... ε κάπου χάνεται η μπάλα. Στην τελική ας φάνε σαλάτα. Από ένα σημείο και πέρα δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα.
Θα μου πεις θα σου πέσουν όλοι ταυτόχρονα;
όχι, αλλά πλέον συναντάμε όλο και πιο συχνά τέτοιου είδους διαφοροποιήσεις. Ας είναι προετοιμασμένος και ο καλεσμένος με τέτοιου είδους ιδιαιτερότητες, ότι μπορεί και να μην φάει ή να κάνει λίγο σκόντο στις προτιμήσεις του. Όσο καλή πρόθεση και να έχει ο οικοδεσπότης δεν γίνεται πριν φτιάξει τον μπουφέ να κάνει ολόκληρη διατριβή με το τι προτιμήσεις έχει ο καθένας.
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 13:32   #75
pax

pax ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miriki Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το πράγμα είναι πολύ απλό. κάθε επιλογή που κάνουμε έχει επιπτώσεις στα παιδιά μας και ηθικές- αξιακές προεκτάσεις.
Εμ, πέστα Μιρικι! Συμφωνώ απόλυτα (και στα υπόλοιπα, όχι μόνο σ΄αυτό που παρέθεσα).

Όσο για το τραπέζωμα, δεν είναι ντροπή να πει κι ο καλεσμένος εκ των προτέρων "Ξέρεις, δεν τρώω κρέας/λάδι/γλουτένη/χοιρινό κτλ.", αν ο οικοδεσπότης δεν σκεφτεί να ρωτήσει.
Παλιά 17-09-13, 13:47   #76
Rea_1971

Προεπιλογή

Συνήθως τραπεζώνω φίλους και όχι ασχέτους, οπότε πάνω κάτω ξέρω τι τρώνε. Οπότε φροντίζω να ε΄χει κάτι πχ που ναμπορεί να το φάει η φίλη μου που δεν τρώει κρέας.

Από την αντίπερα δεν θεωρώ πρέπον να βάζουμε μπροστα τις ατομικές μας προτιμήσεις. Αν κάποιος δεν τρώει κρέας ας τιμήσει τη σαλάτα και το ψωμί - δεν είναι ανάγκη να του σερβίρουν ιδιαίτερο πιάτο.

Εγώ προσωπικά κάνω ιδιαίτερη διατροφή γιατί είμαι σε πρόγραμμα μυικής ανάπτυξης / γράμμωσης. Το Σάββατο που θα μας τραπεζώσουν δεν θα ζητήσω να μου μαγειρέψουν τπτ ιδιαίτερο. Από αυτά που θα υπάρχουν στο τραπέζι θα συμβιβαστώ να φάω ότι επιτρέπει η διατροφή που ακολουθώ. Πιστεύω θα ζήσω και δεν θα πεθάνω από υποσιτισμό...
Ο Μαρξ πέθανε...
Παλιά 17-09-13, 14:00   #77
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ προσωπικά κάνω ιδιαίτερη διατροφή γιατί είμαι σε πρόγραμμα μυικής ανάπτυξης / γράμμωσης. Το Σάββατο που θα μας τραπεζώσουν δεν θα ζητήσω να μου μαγειρέψουν τπτ ιδιαίτερο. Από αυτά που θα υπάρχουν στο τραπέζι θα συμβιβαστώ να φάω ότι επιτρέπει η διατροφή που ακολουθώ. Πιστεύω θα ζήσω και δεν θα πεθάνω από υποσιτισμό...
Συμφωνώ...
Κάποτε δεν έτρωγα και εγώ κάποια συγκεκριμένη κατηγορία για λόγους ψυχολογικούς και μόνο... Ποτέ δεν ζήτησα ιδιαίτερο πιάτο, απλώς όταν ήμουν σε τραπέζι και υπήρχε μόνο αυτό σαν επιλογή κυρίως πιάτου, απλώς δεν έτρωγα το "κυρίως" και βολευόμουν με τα συνοδευτικά. Ακόμη και να μου έλεγε κάποιος γιατί δεν μου το είπες για να φτιάξω κάτι άλλο, έλεγα ότι δεν ήθελα να μπει σε κόπο ειδικά για μένα. (Με την προυπόθεση βέβαια ότι υπήρχαν και άλλοι καλεσμένοι. Αν το τραπέζι γινόταν μόνο για μενα εννοείται ότι θα ενημέρωνα για να μην μπει ο άλλος σε κόπο άδικα)

Επίσης με ενοχλούσε να με πιέζουν οι άλλοι να φάω το συγκεκριμένο πιάτο. Εγώ για χ ψ λόγους, δεν το ήθελα. Ούτε ήθελα να δίνω εξηγήσεις γιατί δεν το τρώω. Οπότε και εγώ τους δικούς μου καλεσμένους δεν τους περνάω από ανάκριση τι τρώνε/δεν τρώνε και γιατί. Φροντίζω να υπάρχουν κάποιες βασικές επιλογές στο μενού και από εκεί και πέρα ας φάει ο καθένας όσο θέλει, ότι θέλει, εάν θέλει, χωρίς όμως να έχει απαιτήσεις και από εμένα.
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 15:06   #78
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο τρόπος που θα φερθεί ο καλεσμένος, δείχνει το αν σέβεται η αποδέχεται τις επιλογές μας:
- θα απαιτήσει να έχουμε κάτι πλήρως προσαρμοσμένο στα γούστα του;
- τα παρακάμψει τα γούστα του;
- θα κρατήσει μια διακριτική στάση;
- ....

Επίσης ο τρόπος που θα φερθούμε εμείς στους καλεσμένους μας, δείχνει το κατά πόσο αποδεχόμαστε τους φίλους/γνωστούς μας με τις επιλογές τους:
- θα αγνοήσουμε τις επιλογές τους και θα αρκεστούμε στο δικό μας γούστο;
- θα αγνοήσουμε τις δικές μας προτιμήσεις και θα επιδοθούμε στις δικές τους;
- θα τα συνδυάσουμε;
- ...

Ουσιαστικά συζητάμε τις επιπτώσεις της επαφής μεταξύ διαφορετικών διατροφικών συνηθειών.
Παλιά 17-09-13, 15:19   #79
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι η συμπεριφορά απέναντι στον ενήλικα που έχει μια ιδιαίτερη επιλογή/ανάγκη διατροφική και η συμπεριφορά απέναντι στο μικρό παιδί έχει διαφορά.

Προσωπικά, δεν είχα θέμα με vegetarian/vegan φίλους μου, εκτός από πολύ σκόρπια πράγματα, που δεν δημιουργούσαν τριβές. Στο κάτω κάτω η ελληνική κουζίνα είναι γεμάτη φασολάκια/λαδερά.

Το παράξενο/άβολο συμβαίνει με τα μικρά παιδάκια, όπου η μαμά του παιδιού με τις ιδιαιτερότητες περιμένει κατά κάποιον τρόπο την οικοδέσποινα να δικαιώσει τις ιδιαίτερες επιλογές. Γιατί το μικρό παιδί μπορεί να μην είναι αρκετά ώριμο από μόνο του να υπερασπιστεί τις όποιες επιλογές των γονιών. Να πω την αλήθεια, έχω κάνει παραχωρήσεις/έχω ρωτήσει μόνο για παιδάκι με νεανικο διαβήτη, ούτως ώστε να υπάρχουν μερικές επιλογές για το συγκεκριμένο παιδί, οι οποίες βέβαια είχαν ενταχθεί κανονικά στο τραπέζι για όλους. Τούρτα υπήρχε και δεν περίμενα η μαμά να μην το περιμένει αυτό.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε και vegan παιδάκια στον κύκλο μας. Σε κάθε περίπτωση, επειδή έχουμε κακόφαγα παιδάκια, δεν με παραξενεύει καθόλου το θέαμα της μαμάς με το τάπερ. Είναι συνηθισμένο στη μαμά του κακόφαγου παιδιού.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-13, 16:06   #80
katepin

Το avatar του χρήστη katepin

katepin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παρακολουθώ την συζήτηση εδώ στο φόρουμ και έχω και έχω αρκετές απορίες:
· Για την GaPs διατροφή: το άμυλο και γενικά ή γλυκόζη δεν είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του εγκέφαλου? Σε ένα παιδί με ανεπτυγμένες θερμιδικές ανάγκες μπορεί να βασίζεται η διατροφή του κυρίως σε πρωτεϊνική δίαιτα? Όλοι οι διατροφολόγοι βάζουν τις αμυλούχες τροφές στην βάση της πυραμίδας των τροφών σε διαφορετικά ποσοστά ανάλογα την ηλικία. Δεν είναι ριψοκίνδυνο ο αποκλεισμός της συγκεκριμένης ομάδας τροφίμων από ένα παιδί? Εάν η μη κατανάλωση άμυλο έχει συνδεθεί με αρρώστιες και πρωτεϊνική δίαιτα δεν έχει συνδεθεί σε αρρώστιες όπως καρκίνοι κτλ? Ακόμα και οι διαβητικοί έχουν περιορίσει στο ελάχιστο, εάν δεν κάνω λάθος την συγκεκριμένη ομάδα, αλλά όχι αποκλίσει τελείως.
· Για τους χορτοφάγους: αποδεχόμενη ότι παίρνουμε όλα τα αναγκαία συστατικά από μια χορτοφαγική διατροφή. Γιατί όμως οχι στα γαλακτοκομικά και στα αυγά? Και οι δικαιολογίες για τον τρόπο εκτροφής νομίζω ότι δεν ισχύει γιατί όπως μπορούν να βρουν σπόρους από την άλλη άκρη της γης θα μπορούσαν να βρουν έμπιστους παραγωγούς έστω και σε μικρές ποσότητες. Ακόμα σε περίπτωση που μπει στο σπίτι μια κατσαρίδα/ ποντίκη θα προσπαθήσετε μόνο να το διώξετε και όχι να το σκοτώσετε? Και ένα δεν φεύγει? Απλά θα το υιοθετήσετε? Οι μελέτες δείχνουν ότι τα τελευταία 40 χρόνια αυξήθηκε το ύψος των ανθρώπων κατά μέσων όρο κατά 11cm από την καλύτερη διατροφή. Με την σκέτη χορτοφαγία νομίζω ότι γυρνάμε ακόμα πιο πίσω από 40 χρόνια.

Ακόμα αποδειγμένα η μεσογειακή κουζίνα θεωρείται η καλύτερη όπως και η κρητική διατροφή έχει συνδεθεί με την μακροζωία όπου περιλαμβάνουν με μέτρο λίγο από όλα και όσα απλόχερα μας χαρίζει η φύση.
Νομίζω πως πειράματα στους εαυτούς μας μπορούμε να κάνουμε όσα θέλουμε αλλά σε ένα παιδί σε ανάπτυξη είναι πολύ διακινδυνευμένο. Στο κάτω κάτω πόσες δίαιτες έχουν βγει διαφημίζοντας πόσο καταπληκτικές είναι και μετά από λίγο καιρό αποδεικνύονται πόσο καταστροφικές ήταν για τον εαυτό μας?
Ο χρήστης katepin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές