Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-06-13, 14:58   #1
litsa81

litsa81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΕΝΤΕΡΟΚΟΚΚΟΣ

Γεια σας κορίτσια.Έκανα γενική ούρων και μου βρήκαν πυοσφαίρια αρκετά(8-10)με αποτέλεσμα ο γιατρός μου να με βάλει να κάνω και μια καλλιέργεια.Σήμερα πήρα την απάντηση και μου βρήκαν εντερόκοκκο.Αυτό είναι είδος ουρολοίμωξης?Ξέρει καμία πως δημιουργείται?Με τον γιατρό που μίλησα δεν τον άκουσα πολύ αγχωμένο και μου είπε πως αυτά συμβαίνουν στις εγκυμοσύνες και μου είπε να πιω την Amoxil 1γρ για 10 μέρες.Εγώ παρ' όλα αυτά φοβάμαι και είμαι λίγο (για να μην πω πολύ) αγχωμένη.Σίγουρα δεν θα επηρεάσει σε κάτι η αντιβίωση?Βρίσκομαι στην 26η εβδομάδα....Είχε κάποια άλλη από εσάς το συγκεκριμένο μικρόβιο??
Ο χρήστης litsa81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-06-13, 15:03   #2
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και με το καλό το μωρακι σου!Ναι ουρολοιμωξη είναι..το amoxil απ όσο ξέρω είναι συμβατό με την εγκυμοσύνη.Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε.!
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-13, 15:05   #3
μητσουκο

Περιοχή: Νέα Σμυρνη
μητσουκο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι μικρόβιο που υπάρχει φυσιολογικά στα κόπρανα και στο έντερο
Ο χρήστης μητσουκο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-06-13, 15:11   #4
Koalaki

Koalaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι ουρολοιμωξη ειναι......γιαυτο και τα πυοσφαιρια ειναι αυξημενα....παρε την αντιβιωση και μη φοβασαι.....καθολου!!!!!!

Και εγω ειχα ουρολοιμωξη καο δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος και παρολαυτα την πηρα και εν τελει το ολα πηγαν μια χαρα.....συνηθως απαγορευουν τετοιου ειδους φαρμακα στην οργανογεννεση....δλδ τους πρωτους μηνες....

Με το καλο σου ευχομαι....
Ο χρήστης Koalaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-13, 13:33   #5
litsa81

litsa81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Με καθησυχάσατε λιγάκι αλλά παρ' όλα αυτά είναι ένα πρόβλημα που ελπίζω με την αντιβίωση να περάσει και όλα να συνεχίσουν καλά....
Παλιά 10-06-13, 13:54   #6
BusyBee

Το avatar του χρήστη BusyBee

BusyBee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, τα πυοσφαίρια σου είναι σχετικά χαμηλά, που σημαίνει ότι η ουρολοίμωξη δεν είναι και πολύ προχωρημένη. Ίσως και γι’ αυτό δεν είχες συμπτώματα να την καταλάβεις.

Εγώ είχα βαρβάτη ουρολοίμωξη κάπου στην 26η εβδομάδα κι εγώ, με πόνο, αίμα στα ούρα, κλπ, φρίκη. Πήρα Zinadol.

Δεν είναι τίποτα να στεναχωριέσαι. Με μία απλή αγωγή και καλή διατροφή για να μην κάνεις μύκητες θα περάσει.

Με το καλό το μωράκι σου!
Παλιά 11-06-13, 15:21   #7
litsa81

litsa81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BusyBee Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως, αν αυτό σε βοηθάει, τα πυοσφαίρια σου είναι σχετικά χαμηλά, που σημαίνει ότι η ουρολοίμωξη δεν είναι και πολύ προχωρημένη. Ίσως και γι’ αυτό δεν είχες συμπτώματα να την καταλάβεις.

Εγώ είχα βαρβάτη ουρολοίμωξη κάπου στην 26η εβδομάδα κι εγώ, με πόνο, αίμα στα ούρα, κλπ, φρίκη. Πήρα Zinadol.

Δεν είναι τίποτα να στεναχωριέσαι. Με μία απλή αγωγή και καλή διατροφή για να μην κάνεις μύκητες θα περάσει.

Με το καλό το μωράκι σου!

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση που μου δίνεις.Όταν λες καλή διατροφή τι εννοείς?Ποιες τροφές δεν δημιουργούν μύκητες δηλ?Γενικά από την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό και τώρα τελευταία έχει γίνει πιο έντονο.Δεν θέλω να τρώω αλλά ΠΡΕΠΕΙ οπότε τι θεωρείται σωστό??
Παλιά 11-06-13, 16:04   #8
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο litsa81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση που μου δίνεις.Όταν λες καλή διατροφή τι εννοείς?Ποιες τροφές δεν δημιουργούν μύκητες δηλ?Γενικά από την αρχή της εγκυμοσύνης μου δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό και τώρα τελευταία έχει γίνει πιο έντονο.Δεν θέλω να τρώω αλλά ΠΡΕΠΕΙ οπότε τι θεωρείται σωστό??
φρουτα, λαχανικα ,νερο ...γενικα αποφευγεις ζαχαρη-λιπαρα που επιδυνωνουν την κατασταση!
Παλιά 11-06-13, 16:18   #9
litsa81

litsa81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

markela35 μου σε ευχαριστώ.Νερό πίνω αρκετό,φρούτα κάπως καλύτερα τον τελευταίο καιρό όσο για τα λαχανικά λιγάκι ξεφύγαμε.Δεν τρώω αρκετά και μάλλον πρέπει να ξεκινήσω...
Παλιά 12-06-13, 08:36   #10
BusyBee

Το avatar του χρήστη BusyBee

BusyBee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και τα κλασσικά για τους μύκητες γενικώς, γιαουρτάκια (κανονικό σε κεσεδάκι), μπανάνες, και τα προβιοτικά βοηθάνε επίσης..

Γενικά η διατροφή θέλει μία προσοχή. Είναι λίγο δύσκολο αν δεν έχεις όρεξη, όμως ο οργανισμός χρειάζεται την σωστή θρέψη, μην το αμελείς.
Παλιά 01-07-13, 12:35   #11
litsa81

litsa81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια...Μόλις γύρισα από την επανάληψη των εξετάσεων και είμαι απογοητευμένη.Ο εντερόκοκκος δεν λέει να φύγει οπότε και πάλι αντιβίωση....Κρίμα γιατί δεν ήθελα να πιω άλλα φάρμακα....Τι άλλο πρέπει επιτέλους να κάνω?Και την διατροφή μου πρόσεχα και γενικά πιστεύω έκανα ότι έπρεπε....Ξέρετε αν επηρεάζει κάπου η μεγάλη διάρκεια χρήσης της αντιβίωσης??
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές