Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-13, 07:18   #121
pashalitsa

Περιοχή: ΡΑΦΗΝΑ
pashalitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Unpluged Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως ρωτώ κάτι off topic, αλλά πραγματικά το λίγο χρόνο που είμαι στο φόρουμ, μου δημιουργήθηκε μία μικρή απορία: Τι σημαίνει 'ετοιμάζω' ένα παιδί για την α' δημοτικού? Κάνω μόνη μου την ύλη της α' δημοτικού, η οποία, όπως θυμάμαι ξεκινάει από το π- α πα, ένα ένα τα γράμματα και τους αριθμούς? ΟΚ μέχρι εκεί το καταλαβαίνω. Όμως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί γίνεται αυτό. Από δυσπιστία στο σχολείο? Ότι δεν θα τα κάνει καλά? Μα αφού, τουλάχιστον αυτοί που συμμετέχουμε εδώ, τα στέλνουμε σε ιδιωτικά, γιατί λειτουργούμε παράλληλα? Από δυσπιστία στο παιδί, ότι δεν θα τα καταλάβει? Μα τα περισσότερα πώς τα καταφέρνουν και το δικό μας παιδί δεν θα τα καταφέρει? Η προηγούμενη προετοιμασία δεν δυσκολεύει την ένταξη του παιδιού στην ομάδα? Δεν θα το κάνει να αισθάνεται 'πλασματικά' πιο προχωρημένο, ενώ στην πραγματικότητα σε λίγους μήνες, όλα τα παιδιά θα γνωρίζουν λίγο πολύ τα ίδια πράγματα? Και ποιο είναι το νόημα να είναι το δικό μας παιδί πιο προχωρημένο.
Το αναφέρω, όχι βέβαια για την pashalitsa, και συγνώμη που χρησιμοποίησα τη φράση σου ως αναφορά, αλλά ήταν απλά η αφορμή, το ακούω συνέχεια. Πρόσφατα μία μαμά συμμαθήτριας του γιου μου, μου είπε ότι στα μαθηματικά η κόρη της είναι ήδη στην ...επόμενη τάξη.
Έστειλα τα παιδιά μου σε καλό ιδιωτικό, με δυνατό πρόγραμμα και ανταγωνισμό και θεωρώ ότι είμαστε κοντά τους και πρακτικά και συναισθηματικά, ίσως και περισσότερο από το μέσο όρο. Πήγαν και οι δύο με τις γνώσεις του δημόσιου νηπιαγωγείου. Είναι και οι δύο από τους καλύτερους μαθητές, μπήκαν στη λογική του σχολείου, ρουφάνε όλες τις δυνατότητες που τους δίνει το σχολείο, έχουν πάει και αδιάβαστοι και η δασκάλα τους έβαλε να διαβάζουν όλο το Σαββατοκύριακο για να ... προλάβουν τους άλλους, τους έχει δώσει extra ασκήσεις, τους έχει πει μπράβο επανειλημμένα. Δεν με νοιάζει να ξέρω ακριβώς τι κάνουν στο σχολείο, παρά το ότι φροντίζω -όπως έχω γράψει και αλλού- να τριγυρίζω μέσα στο σχολείο για να πιάνω την ατμόσφαιρα. Κάθε φορά που 'έκαναν κοιλιά' η δασκάλα με ενημέρωνε, με ρώταγε αν συμβαίνει κάτι στο σπίτι και μου έδινε σαφείς οδηγίες, το συζητούσαμε μαζί τους και τους βοηθούσαμε να το ξεπεράσουν. Βλέπω τα αποτελέσματα στα τετράδιά τους και όταν πηγαίνω στο σχολείο. Πολλές φορές οι δάσκαλοι έχουν ζητήσει τη βοήθειά μου, πολλές φορές κι εγώ τη δική τους, αλλά .... σας παρακαλώ πείτε μου: το θεωρείτε τόσο παράλογο να εμπιστεύομαι το σχολείο που έχω διαλέξει με μεγάλη προσοχή και ... ακριβοπληρώνω και να το αφήνω να κάνει τη δουλειά του?

.
Να σου απαντήσω πρώτα ειδικά για εμάς και μετά γενικά. Δεν πηγαίναμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο αλλά σε ένα ιδιωτικό που ήταν της άποψης ότι τα παιδιά δεν πρέπει να μάθουν τίποτα σε σχέση με το πώς γράφουμε από το νήπιο. Σεβαστό ΑΛΛΑ μέσα στη χρονιά έγιναν διάφορα μπλεξίματα όπως το να γράφει το παιδί μου ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ γράμματα και αριθμούς, εννοώ με όποια φορά και όποιο τρόπο ήθελε, διότι τα χρησιμοποιούσαν αλλά έλεγαν ότι πρέπει τα παιδιά να τα ζωγραφίζουν ας πούμε ελεύθερα... Φαντάζομαι ότι αυτό το σχολείο φέτος στην Α θα εισαγάγει μαλακά τα παιδιά στη γραφή και ανάγνωση, γενικά είναι ένα σχολείο που δίνει χρόνο και δεν είναι αυστηρό και πιεστικό...

Όταν όμως, ψάχνοντας για αλλαγή σχολείου, ήρθα σε επαφή με τα ελληνογερμανικά σχολεία και η διευθύντρια της Ερασμείου μου δήλωσε ότι τα παιδιά που είναι από το προνήπιο εκεί ή από το νήπιο, διαβάζουν και γράφουν στο τέλος του νηπίου και γι΄αυτό δημιουργούν ξεχωριστά τμήματα με τα νέα παιδιά στο δημοτικό, αγχώθηκα...

Και επειδή κατέληξα σε ένα άλλο ελληνογερμανικό, όπου και πάλι είναι χώρια τα παιδιά που ξεκίνησαν νωρίτερα το σχολείο εκεί και έχω ακούσει από 50 ανθρώπους ότι το σχολείο τρέχει και είναι πιεστικό, ε, όπως καταλαβαίνεις, δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει όπως ήταν, διότι αγχώθηκα ότι θα της έρθουν απότομα και θα τα πάρει στραβά...

Εξάλλου, η δασκάλα μπήκε μέσα την πρώτη μέρα και ρώτησε ποιο παιδί ξέρει να διαβάζει και να γράφει και τα έβαλε να διαβάσουν και μάλιστα πράγματα που ΔΕΝ ήταν για ανάγνωση πρώτων ημερών στο σχολείο.... ΛΑΘΟΣ μέγα από τη μεριά της κατά τη γνώμη μου αλλά τουλάχιστον η μικρή ήταν προετοιμασμένη και δεν ένιωσε άσχημα, παρόλο που δεν κατάφερε να διαβάσει την πινακίδα με το ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ με τα μεγάλα κόκκινα παραμορφωμένα γράμματα... Από εκεί και πέρα βέβαια υποψιάζομαι ότι πρέπει να έγιναν παράπονα, γιατί δεν αφήνει πλέον τα παιδιά να διαβάζουν αυτά που είναι πάνω από το επίπεδο που πρέπει να βρίσκονται αυτή την εποχή, μαθαίνω από την κόρη μου.

Και πάλι το παιδί μου θα είχε τρομάξει αν δεν είχε κάνει καμιά προετοιμασία...

Δεν ξέρω τί εννοούν άλλοι όταν λένε προετοιμασία και τί επιδιώκουν από αυτό, εγώ δεν την έβαλα να κάνει τα βιβλία του δημοσίου για να μην της αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης των βιβλίων της, κάναμε όμως μαθήματα σε πίνακα στο σπίτι ώστε να καταλάβει πώς γράφονται τα γράμματα, πώς τα διαβάζουμε με τις φωνούλες τους μέσα στις λέξεις [φθόγγοι] και ακολουθήσαμε ειδικά βιβλία από πέρσυ την άνοιξη που οδηγούσαν ομαλά στην ύλη της Α δημοτικού και μέσα σε αυτή... Στα μαθηματικά όπου παρουσιάζει μια ιδιαίτερη κλίση, ναι έχει φτάσει στο τέλος περίπου της ύλη της Α, επειδή απλά... τρέχει μόνη της... Το καλοκαίρι για δυο μήνες δεν κάναμε απολύτως τίποτα...

Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο... Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;

Γενικά δε θεωρώ ότι ένα παιδί πρέπει σώνει και καλά να κάνει προετοιμασία για την Α δημοτικού, άσχετα μάλιστα από το αν πάει ιδιωτικό ή δημόσιο, πόσο μάλλον αν ο γονιός δεν είναι εκπαιδευτικός και απλά αγοράζει τα βιβλία του δημοσίου της επόμενης τάξης και προσπαθεί να τα χωρέσει στο κεφάλι του παιδιού πριν την ώρα τους... Εκτός και αν βλέπει ότι το παιδί του δεν έχει πάρει στο νήπιο αυτά που θα έπρεπε για να αντιμετωπίσει απευθείας τα βιβλία της Α, και πάλι πρέπει να είσαι εκπαιδευτικός για να το ξέρεις αυτό...

Οι στόχοι όσων γονιών κάνουν προετοιμασία γενικά και προχωρούν την ύλη παρακάτω, είναι περισσότεροι από ένας και μπορεί να είναι διαφορετικοί ανάλογα με τη νοοτροπία του κάθε γονιού. Μπορεί να το κάνει επειδή δεν έχει αξιολογήσει θετικά τη δασκάλα και βλέπει ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται καλά στις νέες γνώσεις που παίρνει από εκεινη, μπορεί να το κάνει για να είναι το παιδί άνετο στο σχολείο επειδή αγχώνεται γενικά, μπορεί για να έχει περισσότερο χρόνο για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στη διάρκεια των καθημερινών, μπορεί να θέλει να κάνει επανάληψη ουσιαστικά το παιδί όταν το σχολείο φτάνει στην συγκεκριμένη ύλη ώστε, είτε η επίδοσή του να είναι υψηλή στο σχολείο είτε να μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς αν μιλάμε για παιδί που δυσκολεύεται γενικά... Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό από όσα μου έχουν πει οι γονείς που έκανα μαθήματα προετοιμασίας...

Να σου πω την αλήθεια, δε συνάντησα πολλούς τέτοιους γονείς. Οι περισσότεροι που έκαναν ιδιαίτερα στο παιδί τους ήταν άνθρωποι που είτε δε γνώριζαν είτε δεν είχαν ψυχικό σθένος ή χρόνο να ασχοληθούν με το κομμάτι αυτό και ήθελαν να ξέρουν ότι κάποιος ελέγχει σταθερά και βεβαιώνει ότι το παιδί δεν αφήνει κανένα κενό ύλης όσο προχωρούν οι τάξεις, πράγμα πολύ σημαντικό, είτε πηγαίνει κανείς σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο...
Ο χρήστης pashalitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 09:02   #122
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Pashalitsa, ευχαριστώ για την απάντηση, όμως πολλά παιδιά στην αρχή της Α δημοτικού γράφουν τα γράμματα με διαφορετική φορά και το μαθαίνουν στο σχολείο. Το οποίο σχολείο, αν είναι σοβαρό, όσο 'δυνατό' νηπιαγωγείο και να έχει, δεν μπορεί να έχει μαθητές δύο ταχυτήτων, οπότε θα φροντίσει σε βάθος ενός, δύο το πολύ τριών μηνών να φέρει όλα τα παιδιά στο ίδιο επίπεδο, προφανώς ενισχύοντας το μάθημα των εξωτερικών πρωτακίων, δηλαδή κάνοντάς το όπως όλων των άλλων δημοτικών, που τα μαθαίνουν αυτά στην α' δημοτικού.
Τέλος πάντων, δεν είναι καθόλου προσωπικό, εγώ άλλωστε αναφέρομαι σε πολύ εντονότερες παρεμβάσεις από αυτήν που περιγράφεις, με ιδιαίτερα μαθήματα κά. Η γνώμη μου είναι ότι το παιδί στο σχολείο πρέπει να πηγαίνει για να μαθαίνει και όχι για να δείξει τι ξέρει και αυτό είναι μία ικανότητα που πρέπει να την αποκτήσει, δεν την έχει από τα 6. Οπότε, αν το 'ετοιμάζουμε' ή το προχωράμε, το σχολείο θα είναι ένα παράλληλο σύμπαν και όχι το κέντρο των μαθησιακών του δραστηριοτήτων.

ΥΓ. Επίσης να σε ενημερώσω ότι τα περισσότερα σχολεία έχουν φτάσει στη σελ. 24, μη σου πω το δικό μας στις 27/9 (του 2010) ήταν στη σελ. 26 (με έκανες και άνοιξα τα παλιά αναγνωστικά, αλλά μου αρέσει αυτή η φάση με τις σελίδες).
Ο χρήστης Unpluged δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 10:29   #123
KDC

Το avatar του χρήστη KDC

KDC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για όσους ενδιαφέρονται, το χθεσινό "Κ" της Καθημερινής (πρόκειται για το καλαίσθητο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας) είχε τρισέλιδο άρθρο για το Athener Schule.
Ο χρήστης KDC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 11:59   #124
ΒΕΡΑ
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pashalitsa Εμφάνιση μηνυμάτων

Όταν όμως, ψάχνοντας για αλλαγή σχολείου, ήρθα σε επαφή με τα ελληνογερμανικά σχολεία και η διευθύντρια της Ερασμείου μου δήλωσε ότι τα παιδιά που είναι από το προνήπιο εκεί ή από το νήπιο, διαβάζουν και γράφουν στο τέλος του νηπίου και γι΄αυτό δημιουργούν ξεχωριστά τμήματα με τα νέα παιδιά στο δημοτικό, αγχώθηκα...
Δεν ξέρω τι ξέρουν και τι δεν ξέρουν τα παιδάκια της Ερασμείου από το προνήπιο και όντως υπάρχουν τμήματα που είναι με παιδάκια καινούρια και με παιδάκια που είναι από το νήπιο αλλά απ' ότι μου είχε πει εμένα η διευθύντρια αυτό γίνεται λόγω των γερμανικών που αυτά που είναι από το νήπιο και προνήπιο ξέρουν και επίσης η ύλη είναι συγκεκριμένη και θα βγει η ίδια από όλη την πρώτη. ΌΛΑ τα τμήματα της πρώτης πάνε μαζί στην ύλη ... κάνουν τα ίδια πράγματα κάθε μέρα ... οπότε δεν καταλαβαίνω τι θα πάθουμε εμείς που έχουμε πάει στην πρώτη και απλά αναγνωρίζουμε τα γράμματα ... άντε να γράφει και κάποια αλλά σίγουρα όχι όλα και σίγουρα όχι απλά. Εγώ που ρώτησα τη δασκάλα της μου είπε: "Καλύτερα που δεν ξέρει από το να ήξερε ήδη".

Παράθεση:

Δεν ξέρω τί εννοούν άλλοι όταν λένε προετοιμασία και τί επιδιώκουν από αυτό, εγώ δεν την έβαλα να κάνει τα βιβλία του δημοσίου για να μην της αφαιρέσω τη χαρά της ανακάλυψης των βιβλίων της, κάναμε όμως μαθήματα σε πίνακα στο σπίτι ώστε να καταλάβει πώς γράφονται τα γράμματα, πώς τα διαβάζουμε με τις φωνούλες τους μέσα στις λέξεις [φθόγγοι] και ακολουθήσαμε ειδικά βιβλία από πέρσυ την άνοιξη που οδηγούσαν ομαλά στην ύλη της Α δημοτικού και μέσα σε αυτή... Στα μαθηματικά όπου παρουσιάζει μια ιδιαίτερη κλίση, ναι έχει φτάσει στο τέλος περίπου της ύλη της Α, επειδή απλά... τρέχει μόνη της... Το καλοκαίρι για δυο μήνες δεν κάναμε απολύτως τίποτα...
Εγώ συγνώμη pashalitsa αλλά τα θεωρώ πολύ υπερβολικά όλα αυτά. Μπορούσες να της κάνεις την ύλη του νηπιαγωγείου αν θεώρησες ότι δεν έγινε σωστά στο νήπιο

Παράθεση:
Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο...
γιατί? Κι εμείς έτσι τα γράφουμε ... Τώρα το μαθαίνει από τη δασκάλα της σωστά και κάθε γραμματάκι που μαθαίνουν δε μου το έχει ξανακάνει λάθος.

Παράθεση:
Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;
Κι εμείς εκεί έχουμε φτάσει ... κάθεται μελέτη στο σχολείο και την κοιτάω κι εγώ στο σπίτι λίγο ... κανένα τεταρτάκι. Στα γερμανικά εντάξει ... έχει μια πίεση αλλά εντάξει εγώ δεν είμαι και φανατική, δε θέλω να δώσει και στη γερμανική σχολή (και απ' όσο έχω παρακολουθήσει κι εσένα δεν είσαι τέτοιος τύπος). Ακούει τις λεξούλες στο σχολείο και τις προτασούλες, τις λέμε και μαζί λίγο στο σπίτι και τέλος.

Παράθεση:
Οι στόχοι όσων γονιών κάνουν προετοιμασία γενικά και προχωρούν την ύλη παρακάτω, είναι περισσότεροι από ένας και μπορεί να είναι διαφορετικοί ανάλογα με τη νοοτροπία του κάθε γονιού. Μπορεί να το κάνει επειδή δεν έχει αξιολογήσει θετικά τη δασκάλα και βλέπει ότι το παιδί δεν ανταποκρίνεται καλά στις νέες γνώσεις που παίρνει από εκεινη, μπορεί να το κάνει για να είναι το παιδί άνετο στο σχολείο επειδή αγχώνεται γενικά, μπορεί για να έχει περισσότερο χρόνο για τις εξωσχολικές του δραστηριότητες στη διάρκεια των καθημερινών, μπορεί να θέλει να κάνει επανάληψη ουσιαστικά το παιδί όταν το σχολείο φτάνει στην συγκεκριμένη ύλη ώστε, είτε η επίδοσή του να είναι υψηλή στο σχολείο είτε να μπορεί να ανταποκριθεί επαρκώς αν μιλάμε για παιδί που δυσκολεύεται γενικά... Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό από όσα μου έχουν πει οι γονείς που έκανα μαθήματα προετοιμασίας...
Εσύ μπορεί να είχες τους λόγους σου pashalitsa αλλά sorry που θα στο πω ... οι περισσότεροι το προετοιμάζουν λέγοντας ό,τι δικαιολογία μπορείς να φανταστείς ... μέχρι και ότι το ίδιο το παιδί τους παρακαλούσε (!!) να μάθει αλλά μία είναι ΣΥΝΗΘΩΣ η αιτία: "Θέλουν το παιδί τους να είναι το καλύτερο, και να είναι μπροστά από τους άλλους για να νιώθει καλύτερα". Εγώ θεωρώ ότι τελικά αυτό τους κάνει κακό αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση. Δεν το κρύβω όμως ότι κι εγώ αγχώθηκα, κι εγώ προβληματίστηκα, κι εγώ μπήκα στο τρυπάκι και σκέφτηκα μήπως πρέπει να την προετοιμάσω γιατί όλα γύρω μου προετοιμάζονταν και έλεγα ότι το δικό μου μόνο θα είναι άσχετο και θα αισθάνεται άσχημα αλλά ευτυχώς με προσγείωσε ο άντρας μου και αποφασίσαμε να αφήσουμε το σχολείο να παίξει το ρόλο του.

Θεωρώ ότι στη χώρα μας υπάρχει γενικά μία υπερβολή στα πάντα ... και τελικά δεν ξέρω αν κάνουμε καλό στα παιδιά μας με αυτόν τον τρόπο ...

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 12:04   #125
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να σου απαντήσω πρώτα ειδικά για εμάς και μετά γενικά. Δεν πηγαίναμε σε δημόσιο νηπιαγωγείο αλλά σε ένα ιδιωτικό που ήταν της άποψης ότι τα παιδιά δεν πρέπει να μάθουν τίποτα σε σχέση με το πώς γράφουμε από το νήπιο. Σεβαστό ΑΛΛΑ μέσα στη χρονιά έγιναν διάφορα μπλεξίματα όπως το να γράφει το παιδί μου ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ γράμματα και αριθμούς, εννοώ με όποια φορά και όποιο τρόπο ήθελε, διότι τα χρησιμοποιούσαν αλλά έλεγαν ότι πρέπει τα παιδιά να τα ζωγραφίζουν ας πούμε ελεύθερα... Φαντάζομαι ότι αυτό το σχολείο φέτος στην Α θα εισαγάγει μαλακά τα παιδιά στη γραφή και ανάγνωση, γενικά είναι ένα σχολείο που δίνει χρόνο και δεν είναι αυστηρό και πιεστικό...

Και επειδή κατέληξα σε ένα άλλο ελληνογερμανικό, όπου και πάλι είναι χώρια τα παιδιά που ξεκίνησαν νωρίτερα το σχολείο εκεί και έχω ακούσει από 50 ανθρώπους ότι το σχολείο τρέχει και είναι πιεστικό, ε, όπως καταλαβαίνεις, δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει όπως ήταν, διότι αγχώθηκα ότι θα της έρθουν απότομα και θα τα πάρει στραβά...

Εξάλλου, η δασκάλα μπήκε μέσα την πρώτη μέρα και ρώτησε ποιο παιδί ξέρει να διαβάζει και να γράφει και τα έβαλε να διαβάσουν και μάλιστα πράγματα που ΔΕΝ ήταν για ανάγνωση πρώτων ημερών στο σχολείο.... ΛΑΘΟΣ μέγα από τη μεριά της κατά τη γνώμη μου αλλά τουλάχιστον η μικρή ήταν προετοιμασμένη και δεν ένιωσε άσχημα, παρόλο που δεν κατάφερε να διαβάσει την πινακίδα με το ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ με τα μεγάλα κόκκινα παραμορφωμένα γράμματα... Από εκεί και πέρα βέβαια υποψιάζομαι ότι πρέπει να έγιναν παράπονα, γιατί δεν αφήνει πλέον τα παιδιά να διαβάζουν αυτά που είναι πάνω από το επίπεδο που πρέπει να βρίσκονται αυτή την εποχή, μαθαίνω από την κόρη μου.

Και πάλι το παιδί μου θα είχε τρομάξει αν δεν είχε κάνει καμιά προετοιμασία...

Δε μπορούσα να αφήσω το παιδί να ξεκινήσει την Α γράφοντας τον κύκλο από κάτω προς τα πάνω και με φορά ανάποδη, τα γράμματα με καθρεπτική γραφή μερικές φορές και σίγουρα από κάτω προς τα πάνω αντί για το αντίθετο... Τώρα μαζί με τα γερμανικά, δε θα προλαβαίναμε ή θα κουραζόταν αφάνταστα, μιλάμε ότι το σχολείο έχει φτάσει ήδη στη σελ. 23 δηλαδή στην δεύτερη ενότητα μαθημάτων του βιβλίου της γλώσσας και έχουν για ανάγνωση προτάσεις κανονικά... Και ακόμα δε βγήκε ο Σεπτέμβρης αντιλαμβάνεσαι τώρα γιατί την προετοίμασα;

Γενικά δε θεωρώ ότι ένα παιδί πρέπει σώνει και καλά να κάνει προετοιμασία για την Α δημοτικού, άσχετα μάλιστα από το αν πάει ιδιωτικό ή δημόσιο, πόσο μάλλον αν ο γονιός δεν είναι εκπαιδευτικός και απλά αγοράζει τα βιβλία του δημοσίου της επόμενης τάξης και προσπαθεί να τα χωρέσει στο κεφάλι του παιδιού πριν την ώρα τους... Εκτός και αν βλέπει ότι το παιδί του δεν έχει πάρει στο νήπιο αυτά που θα έπρεπε για να αντιμετωπίσει απευθείας τα βιβλία της Α, και πάλι πρέπει να είσαι εκπαιδευτικός για να το ξέρεις αυτό...

Να σου πω την αλήθεια, δε συνάντησα πολλούς τέτοιους γονείς. Οι περισσότεροι που έκαναν ιδιαίτερα στο παιδί τους ήταν άνθρωποι που είτε δε γνώριζαν είτε δεν είχαν ψυχικό σθένος ή χρόνο να ασχοληθούν με το κομμάτι αυτό και ήθελαν να ξέρουν ότι κάποιος ελέγχει σταθερά και βεβαιώνει ότι το παιδί δεν αφήνει κανένα κενό ύλης όσο προχωρούν οι τάξεις, πράγμα πολύ σημαντικό, είτε πηγαίνει κανείς σε δημόσιο είτε σε ιδιωτικό σχολείο...
καλά, ανατρίχιασα..... θα έπαιρνα το παιδάκι μου τρέχοντας από κει μέςα...

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-13, 12:20   #126
AELIA 3

Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

....Δυστυχώς έχει χαθεί η ουσία της εκπαίδευσης..της ΠΑΙΔΕΙΑΣ...τα παιδάκια έτσι καταντούν αγχωτικά, ανταγωνιστικά, με εμμονές ...και το πιο σημαντικό παύουν να είναι παιδιά....Η μάθηση είναι κάτι άλλο και όχι αυτά τα πράγματα που μου θυμίζουν Γ'Ραϊχ...Θα συμφωνήσω κι εγώ με κάποια άλλη κυρία που είπε πολύ απλά και περιεκτικά...."ανατρίχιασα...δεν θα άφηνα το παιδί μου..."
Καλή εβδομάδα σε όλους
Ο χρήστης AELIA 3 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-13, 15:33   #127
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AELIA 3 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Δυστυχώς έχει χαθεί η ουσία της εκπαίδευσης..της ΠΑΙΔΕΙΑΣ...τα παιδάκια έτσι καταντούν αγχωτικά, ανταγωνιστικά, με εμμονές ...και το πιο σημαντικό παύουν να είναι παιδιά....Η μάθηση είναι κάτι άλλο και όχι αυτά τα πράγματα που μου θυμίζουν Γ'Ραϊχ...Θα συμφωνήσω κι εγώ με κάποια άλλη κυρία που είπε πολύ απλά και περιεκτικά...."ανατρίχιασα...δεν θα άφηνα το παιδί μου..."
Καλή εβδομάδα σε όλους
Ε, καλά, νομίζω ότι τώρα υπερβάλλεις με το Γ Ράιχ κλπ... Το ήξερα από την αρχή ότι το σχολείο είναι ανταγωνιστικό κτλπ.

Και ναι, μπορεί να είμαι απαιτητική, μπορεί και υπερβολική αλλά κάτι περισσότερο τέλος πάντων περιμένω να δω στο ιδιωτικό από το δημόσιο...

Χαίρομαι που μου λέτε ότι και άλλα παιδιά πηγαίνουν το ίδιο γρήγορα στη γλώσσα. Βέβαια εμάς παράλληλα κάνουν και δεύτερο βιβλίο του σχολείου και το βιβλίο εργασιών βέβαια. Ησύχασα λίγο τώρα.

Και όσον αφορά την προετοιμασία που της έκανα, είχα τους λόγους μου. Το δικό μου το παιδί δεν διορθώνεται εύκολα. Είναι ένα είδος υπολογιστή. Το καταλαβαίνει αμέσως, το καταχωρεί και άπαξ και μάθει με έναν Α τρόπο κάτι, ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ?DELETE δεν υπάρχει που να πάρει... Αλήθεια με αγανακτεί αυτό το πράγμα.... Δεν έχω ξανααντιμετωπίσει κάτι τέτοιο τόσο έντονα... Μιλάμε 50 φορές να τη διορθώσεις, όχι, θέλει 100 για να αλλάξει κάτι που το έμαθε λάθος.... Οπότε, προσπάθησα να προλάβω το να μαζευτούν πολλές γνώσεις «στο περίπου» γιατί μετά θα είχαμε πρόβλημα....
Παλιά 01-10-13, 15:35   #128
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alexbous Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους ενδιαφέρονται, το χθεσινό "Κ" της Καθημερινής (πρόκειται για το καλαίσθητο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας) είχε τρισέλιδο άρθρο για το Athener Schule.
Να φανταστώ ότι δεν μπορώ να το βρω κάπου αυτό ηλεκτρονικά ή με άλλο τρόπο ε;
Παλιά 01-10-13, 15:58   #129
KDC

Το avatar του χρήστη KDC

KDC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να φανταστώ ότι δεν μπορώ να το βρω κάπου αυτό ηλεκτρονικά ή με άλλο τρόπο ε;
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο link, αν θέλεις όμως στείλε μου το e-mail σου με ΡΜ και θα σου το προωθήσω σκαναρισμένο.
Παλιά 02-10-13, 10:42   #130
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και όσον αφορά την προετοιμασία που της έκανα, είχα τους λόγους μου. Το δικό μου το παιδί δεν διορθώνεται εύκολα. Είναι ένα είδος υπολογιστή. Το καταλαβαίνει αμέσως, το καταχωρεί και άπαξ και μάθει με έναν Α τρόπο κάτι, ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ?DELETE δεν υπάρχει που να πάρει... Αλήθεια με αγανακτεί αυτό το πράγμα.... Δεν έχω ξανααντιμετωπίσει κάτι τέτοιο τόσο έντονα... Μιλάμε 50 φορές να τη διορθώσεις, όχι, θέλει 100 για να αλλάξει κάτι που το έμαθε λάθος.... Οπότε, προσπάθησα να προλάβω το να μαζευτούν πολλές γνώσεις «στο περίπου» γιατί μετά θα είχαμε πρόβλημα....
Μα νομίζω ότι ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που δε θα έπρεπε να της δείξεις κάτι ... για να το μάθει σωστά στο σχολείο. Εκεί έχουν το δικό τους τρόπο.

Παλιά 02-10-13, 11:20   #131
ψαράκι

ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολλοί γνωρίζουμε ότι το συγκεκριμένο σχολείο είναι πολύ καλό! Αλλά 3σέλιδο αφιέρωμα... Ενδιαφέρον!!!

Όσο για την "Καθημερινή" επίσης πολλοί γνωρίζουμε τι γραμμή προωθεί και συντηρεί... Όλα στη Γερμανία και ότι περιστρέφεται γύρω απ' αυτή τη χώρα είναι απλά... ΤΕΛΕΙΑ! Ο συγκεκριμένος οργανισμός, αν μη τι άλλο, είναι πλήρως κατευθυνόμενος... Κρίμα γιατί έχει γαλουχίσει άριστους δημοσιογράφους (βλ. Δελαστικ) οι οποίοι δεν βρίσκονται στο δυναμικό της πλέον... Όσο για κάτι αρθρογράφους του τύπου Γιανναράς, είναι απλά για το "ξεκάρφωμα".
Συγνώμη για το off topic, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...

Ο χρήστης ψαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 11:47   #132
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ψαράκι Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλοί γνωρίζουμε ότι το συγκεκριμένο σχολείο είναι πολύ καλό! Αλλά 3σέλιδο αφιέρωμα... Ενδιαφέρον!!!

Όσο για την "Καθημερινή" επίσης πολλοί γνωρίζουμε τι γραμμή προωθεί και συντηρεί... Όλα στη Γερμανία και ότι περιστρέφεται γύρω απ' αυτή τη χώρα είναι απλά... ΤΕΛΕΙΑ! Ο συγκεκριμένος οργανισμός, αν μη τι άλλο, είναι πλήρως κατευθυνόμενος... Κρίμα γιατί έχει γαλουχίσει άριστους δημοσιογράφους (βλ. Δελαστικ) οι οποίοι δεν βρίσκονται στο δυναμικό της πλέον... Όσο για κάτι αρθρογράφους του τύπου Γιανναράς, είναι απλά για το "ξεκάρφωμα".
Συγνώμη για το off topic, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...
Θα συμφωνήσω απόλυτα και πραγματικά θλίβομαι διότι παρατηρώ Έλληνες να γίνονται υπόχειρια και κατευθυνόμενα άτομα προς όφελος μιας χώρας και μιλάω για την Γερμανία, που μας έχει σημαδέψει θανάσιμα ως έθνος και συνεχίζει να το κάνει....Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-10-13, 14:38   #133
ψαράκι

ψαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που με θλίβει είναι η αγιοποίηση και η υπέρμετρη προβολή του τρόπου ζωής, κουλτούρα κλπ της συγκεκριμένης χώρας μέσα από τον συγκεκριμένο οργανισμό (τύπο και τηλεόραση).

Δεν έχω κάτι με τους Γερμανούς ή τη Γερμανία, αντίθετα θαυμάζω πολλά από τα χαρακτηριστικά και πρακτικές τους, ούτε είμαι "αντιμνημονιακή", αλλά αυτή η "εμμονή" είναι... ύποπτη και πολύ χειριστική... και απλά θα πρέπει να βάζει σε σκέψεις κάθε... σκεπτόμενο πολίτη αυτού του τόπου!

Ο χρήστης ψαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-13, 15:24   #134
KDC

Το avatar του χρήστη KDC

KDC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Διαβάζω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας, προσωπικά όμως βλέπω ακριβώς το αντίθετο, τη δαιμονοποίηση της Γερμανίας και των Γερμανών, καθώς αυτό "πουλάει" σαφώς περισσότερο, ειδικά σε αυτή τη συγκυρία. Για παράδειγμα, δεν έχω δει καμία σοβαρή εκπομπή σχετικά με τη συμβολή των Γερμανών στη φιλοσοφία, τη μουσική, τις θετικές επιστήμες, τη λογοτεχνία, τα 101 βραβεία Νόμπελ, κλπ. Ενώ από την άλλη υπάρχουν πάμπολλα αφιερώματα για τη χώρα που γέννησε το ναζισμό και το λαό της "που ζει για να δουλεύει". Προφανώς, όπως όλα στη ζωή, δεν είναι άσπρο-μαύρο (ούτε όλα τέλεια, ούτε όλα χάλια), η αρνητική όμως εικόνα σαφώς προβάλλεται (και πουλάει) περισσότερο σε αυτή την περίπτωση.

ΥΓ. Σε ότι αφορά την Καθημερινή, φρονώ ότι είναι μια από τις 2-3 πιο συγκροτημένες και ολοκληρωμένες εφημερίδες.
Παλιά 02-10-13, 17:33   #135
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους στα παραπάνω γερμανόφωνα σχολεία, δεν το κάνουν για να τα κάνουν γερμανάκια, αλλά για να μάθουν πολύ καλά μία χρήσιμη γλώσσα. Αν και τα πιο πολλά 'γερμανόφωνα' είναι λίγο γιαλαντζί γερμανόφωνα, αφού διδάσκουν το ίδιο έντονα και τα αγγλικά (για καλό το λέω). Το Athener Schule είναι πιο ελληνογερμανικό από τα άλλα δύο, οπότε όσοι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, το κάνουν για να τα φέρουν σε επαφή με τη γερμανική κουλτούρα. Εγώ δεν θα το επέλεγα, γιατί δεν νομίζω ότι η γερμανική εκπαίδευση είναι καλή για την κατασκευή ελεύθερων ανθρώπων (δεν το λέω αυθαίρετα, την έχω βιώσει).
Γιατί
Παράθεση:
"... πρώτα απ'όλα τι εννοούμε λέγοντας παιδεία;
Την πληροφορία , την τεχνική , το δίπλωμα εξειδίκευσης που εξασφαλίζει γάμο , αυτοκίνητο κι ακίνητο,
με πληρωμή την πλήρη υποταγή του εξασφαλιθέντος...
ή την πνευματική και ψυχική διάπλαση ενός ελεύθερου ανθρώπου , με τεχνική αναθεώρησης και ονειρικής δομής , με αγωνία απελευθέρωσης και με διαθέσεις μιας ιπτάμενης φυγής προς τ'άστρα;..."
Μ. Χατζηδάκης
(όχι ότι η ελληνική είναι σοβαρή παιδεία)

Αλλά, έχω πάει και το έχω δει και είναι ένα μικρό, οργανωμένο σχολείο, με έντονη η συμμετοχή των γονιών, με πολύ μέτριες εγκαταστάσεις, πολλές δραστηριότητες και χαρούμενα παιδιά. Προφανώς κάνει 'άνοιγμα' προς το ευρύ κοινό, εξ ου και το δημοσίευμα. Αλήθεια Alexbous γιατί δεν μας βάζεις το link? Τόσα και τόσα μπαίνουν εδώ μέσα και αυτό εμπίπτει άμεσα στα ενδιαφέροντά μας!
Παλιά 02-10-13, 18:14   #136
KDC

Το avatar του χρήστη KDC

KDC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το Athener Schule είναι πιο ελληνογερμανικό από τα άλλα δύο, οπότε όσοι γονείς στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, το κάνουν για να τα φέρουν σε επαφή με τη γερμανική κουλτούρα. Αλλά, έχω πάει και το έχω δει και είναι ένα μικρό, οργανωμένο σχολείο, με έντονη η συμμετοχή των γονιών, με πολύ μέτριες εγκαταστάσεις, πολλές δραστηριότητες και χαρούμενα παιδιά. Προφανώς κάνει 'άνοιγμα' προς το ευρύ κοινό, εξ ου και το δημοσίευμα. Αλήθεια Alexbous γιατί δεν μας βάζεις το link? Τόσα και τόσα μπαίνουν εδώ μέσα και αυτό εμπίπτει άμεσα στα ενδιαφέροντά μας!
1. Το Athener Schule δεν κάνει "άνοιγμα προς το ευρύ κοινό", είναι ένα σχολείο μη κερδοσκοπικό που θέλει να παραμείνει οικογενειακό, συνεπώς με σχετικά μικρό συνολικό αριθμό παιδιών. Πάνω σε αυτή τη λογική βάση, κάθε χρόνο απορρίπτονται πάνω από 100 αιτήσεις, όχι για λόγους ελιτίστικους, αλλά διότι η φιλοσοφία του σχολείου είναι αυτή που προανέφερα.

2. Η συντριπτική πλειοψηφία των γονιών που το επιλέγει δεν το κάνει για να φέρει πιο κοντά τα παιδιά στη γερμανική κουλτούρα, το κάνει διότι κρίνει ότι τα στοιχεία που σωστά αναφέρεις παραπάνω έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα συν ότι το σχολείο διαθέτει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ εκπαιδευτικό προσωπικό που εκτός από τους μαθησιακούς στόχους δίνει μεγάλη βαρύτητα στην ανάπτυξη αξιών στα παιδιά, όπως ηθική, αλληλεγγύη, αλληλοσεβασμός, πολυπολιτισμικότητα και σεβασμός στη διαφορετικότητα, κλπ

3. Οι εγκαταστάσεις του σχολείου δεν είναι απλά μέτριες, είναι κακές, αλλά οι πιο πολλοί από εμάς που έχουμε τα παιδιά μας εκεί ενδιαφερόμαστε κυρίως για την ουσία παρά για το περιτύλιγμα.

4. Λυπάμαι, αλλά πραγματικά δεν το έχω το link, όποιος μπορεί να το βρει ας το κάνει. Δεν γνωρίζω αν το "Κ" υπάρχει και σε ιντερνετική μορφή.
Παλιά 02-10-13, 19:55   #137
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
3. Οι εγκαταστάσεις του σχολείου δεν είναι απλά μέτριες, είναι κακές, αλλά οι πιο πολλοί από εμάς που έχουμε τα παιδιά μας εκεί ενδιαφερόμαστε κυρίως για την ουσία παρά για το περιτύλιγμα.

.
Για μένα δεν είναι περιτύλιγμα να έχει το σχολείο μεγάλη βιβλιοθήκη, χώρο για να τρώνε τα παιδιά, τηρώντας του κανόνες υγιεινής, μεγάλη αυλή για να μπορούν να τρέχουν με ασφάλεια, ηλιόλουστες και ευρύχωρες τάξεις (για να δουλεύουν με φυσικό φως) και αθλητικές εγκαταστάσεις για να μπορούν να γυμνάζουν και το σώμα τους. Είναι μέσα στην ουσία.
Αλλά φυσικά, αυτά είναι απόψεις....Το ποια είναι η ουσία της εκπαίδευσης είναι τελικά υποκειμενικό.
Παλιά 02-10-13, 20:17   #138
KDC

Το avatar του χρήστη KDC

KDC ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για μένα δεν είναι περιτύλιγμα να έχει το σχολείο μεγάλη βιβλιοθήκη, χώρο για να τρώνε τα παιδιά, τηρώντας του κανόνες υγιεινής, μεγάλη αυλή για να μπορούν να τρέχουν με ασφάλεια, ηλιόλουστες και ευρύχωρες τάξεις (για να δουλεύουν με φυσικό φως) και αθλητικές εγκαταστάσεις για να μπορούν να γυμνάζουν και το σώμα τους. Είναι μέσα στην ουσία.
Δεν διαφωνώ με την προσέγγιση σου, έτσι είναι. Απλά ήθελα να καταδείξω (προφανώς δεν το έκανα επαρκώς καλά) ότι είναι μακράν πολύ πιο ουσιαστικό το αμιγώς μαθησιακό κομμάτι και η μετάδοση αξιών (που τόσο πάσχει η κοινωνία μας), παρά οι χώροι. Έχεις δίκαιο όμως, έχουν και αυτοί την αξία τους (κυρίως κατ' εμέ σε ότι αφορά υγιεινή και ασφάλεια). Απλά, κάποια σχολεία επειδή υστερούν σημαντικά σε αυτά που πρέπει να είναι τα πιο σημαντικά προβάλουν περισσότερο τις εγκαταστάσεις τους για να δικαιολογήσουν ως ένα βαθμό και τα υψηλά τους δίδακτρα.
Παλιά 02-10-13, 20:45   #139
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν διαφωνώ με την προσέγγιση σου, έτσι είναι. Απλά ήθελα να καταδείξω (προφανώς δεν το έκανα επαρκώς καλά) ότι είναι μακράν πολύ πιο ουσιαστικό το αμιγώς μαθησιακό κομμάτι.
Οι ευκαιρίες που δίνουν οι καλές εγκαταστάσεις (και δεν εννοώ, χλιδάτες, εννοώ απλά αυτά που ανέφερα παραπάνω), ΕΙΝΑΙ μαθησιακή διαδικασία. Στο δικό μου μυαλό ανήκουν στο αμιγώς μαθησιακό κομμάτι. Γι αυτό σου λέω, είναι θέμα προσέγγισης... το οποίο βέβαια και πληρώνουμε. Τέλος πάντων, πραγματικά το θεωρώ πολύ καλό σχολείο.
Παλιά 03-10-13, 17:34   #140
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα συμφωνήσω απόλυτα και πραγματικά θλίβομαι διότι παρατηρώ Έλληνες να γίνονται υπόχειρια και κατευθυνόμενα άτομα προς όφελος μιας χώρας και μιλάω για την Γερμανία, που μας έχει σημαδέψει θανάσιμα ως έθνος και συνεχίζει να το κάνει....Είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Εγώ πάλι έχω την άποψη ότι αν θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι ως άνθρωποι και ως έθνος, θα πρέπει να βλέπουμε τα θετικά στοιχεία από άλλες κουλτούρες και να τα απορροφούμε και τα αρνητικά να τα απορρίπτουμε. Από όλους, ακόμα και από αυτούς μου μας δυναστεύουν, πρέπει να φιλτράρουμε και να κρατάμε τα θετικά στοιχεία. Δε νομίζω ότι αυτό θα νοθεύσει τη δική μας πολιτιστική συγκρότηση.

Νομίζω ότι κάποια στοιχεία που έχουν οι Γερμανοί, όπως η συγκρότηση, η οργάνωση και η εργατικότητα είναι αυτά που αν συδυαστούν με την ελληνική κουλτούρα, δίνουν θαυμάσια αποτελέσματα. Εγώ αγαπώ το φιλελεύθερο μυαλό των Αμερικανών και το πόσο ανοιχτόκαρδοι είναι σε γενικές γραμμές, μου αρέσει η συγκρότηση και αυτή η πινελιά παράδοσης που έχουν οι Σκωτσέζοι, θαυμάζω την εργατικότητα των Γερμανών όταν δε φτάνουν να πίνουν Ritalin για να αντέχουν να δουλευουν περισσότερο [είπαμε αλλά όχι και έτσι, το διάβασαν και αυτό τα ματάκια μου για το viagra της εργασίας], την αγάπη των Γάλλων για τα πολιτιστικά κλπ. Μπορώ να σας γράψω και τα αρνητικά τους, δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Το θέμα μας είναι τα σχολεία και η επαφή των παιδιών με ΣΤΟΙΧΕΙΑ άλλων πολιτισμών.

Τα σχολεία λοιπόν είναι ΕΛΛΗΝΟγερμανικά, ΕΛΛΗΝΟγαλλικά κλπ. Αυτό σημαίνει ότι πρωτίστως δίνουν σημασία στην ελληνική κουλτούρα, γλώσσα κλπ και δευτερευόντως σε όποια άλλη πρεσβεύουν... Δεν είναι γιαλατζί, εκτός αν εννοούμε ότι είναι γιαλατζί γερμανικά, γαλλικά κλπ... Ε, μα ναι, δεν είναι γερμανικά, γαλλικά κλπ σχολεία, νομίζω και ότι οι διευθυντές τους στην ενημέρωση στο κάνουν σαφές αυτό...

Από όσα διάβασα για το Athener Schule με εντυπωσίασε το πώς προσλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί, πραγματικά είναι ενδιαφέρον... Είναι ένας εναλλακτικός τρόπος συγκρότησης σχολείου, με πιο ενδιαφέρον στοιχείο το μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα και τον τρόπο συμμετοχής των γονέων στο εκπαιδευτικό γίγνεσθαι του σχολείου...

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν και άλλοι γονείς να πάρουν τέτοιες πρωτοβουλίες και να δημιουργήσουν τέτοιου τύπου εκπαιδευτικές κοινότητες, ασχέτως του γλωσσικού προσανατολισμου... Από την άλλη αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος σταθερός πυρήνας ανθρώπινου δυναμικού που να οργανώνει σωστά το σχολείο άσχετα με το πόσο...αποδοτικοί είναι οι γονείς στη συμμετοχή τους στη δράση του σχολείου...
Παλιά 03-10-13, 17:35   #141
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και το χρόνο να μου τα στείλεις!
Παλιά 03-10-13, 17:58   #142
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΒΕΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα νομίζω ότι ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που δε θα έπρεπε να της δείξεις κάτι ... για να το μάθει σωστά στο σχολείο. Εκεί έχουν το δικό τους τρόπο.
Αχ, κοίταξε, όσα της μαθαίνω εγώ, που τα έχω μάθει και σε δεκάδες παιδιά στο παρελθόν επί χρόνια ιδιαίτερων μαθημάτων, δεν έχουν δημιουργήσει ούτε θα δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα στη μαθησιακή εξέλιξη που δίνει το σχολείο... Μέχρι τώρα, έφτιαξα τα σπασμένα...

Και όσο παράξενο και αν φαίνεται σε κάποιους, ναι, υπάρχουν παιδιά που έρχονται με το βιβλίο στο χέρι ή όχι και σου λένε, έλα μαμά, μπαμπά κλπ να κάνουμε κάτι καινούριο σήμερα... Το αν εσύ θα τους κάνεις το παρακάτω μάθημα, μια άλλη γλώσσα, αν θα ανοίξεις ένα λεξικό και θα τους μάθεις έννοιες λέξεων, αν θα τους κάνεις μαθηματικά παιχνίδια ή σταυρόλεξα, αν θα τους κάνεις τραπεζίτες στη MONOPOLI junior για να μάθουν να λογαριάζουν και να δίνουν ρέστα, [μιλάω για το επίπεδο της Α δημοτικού τώρα],αν θα παίξεις κρεμάλα για να τα μάθεις ορθογραφία, αν θα τους πεις ιστορίες από τη μυθολογία ή τη θρησκεία, αν θα παίξεις σκάκι μαζί τους ή άλλα επιτραπέζια εξάσκησης της λογικής ή πολλά άλλα ή όλα κυκλικά ή τίποτα από αυτά, αυτό είναι υπόθεση του κάθε γονιού και του τί πιστεύει ότι είναι καλύτερο για το παιδί του καθώς και ανάλογο με το χρόνο που μπορεί να διαθέσει για τέτοιους σκοπούς.

Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια... Η δικιά μου όταν έχει κολύμβηση ας πούμε, θέλει να μπει κάτω από το στρώμα και να μην πάει σχολείο... Ένα πτώμα γυρίζει λες και έσκαβε... Είναι δυνατόν να της πω ότι θα πάει κολυμβητήριο έξτρα από τη μια ώρα που προσφέρει το σχολείο; Παρόλα αυτά πρέπει να βελτιώσει τη φυσική της κατάσταση, διότι τις αδυναμίες μας πρέπει να τις βελτιώνουμε χωρίς όμως να καταπιεζόμαστε, οπότε σας χαιρετώ γιατί πάω να ρωτήσω για ενόργανη τώρα...
Παλιά 03-10-13, 18:58   #143
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ πάλι έχω την άποψη ότι αν θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι ως άνθρωποι και ως έθνος, θα πρέπει να βλέπουμε τα θετικά στοιχεία από άλλες κουλτούρες και να τα απορροφούμε και τα αρνητικά να τα απορρίπτουμε. Από όλους, ακόμα και από αυτούς μου μας δυναστεύουν, πρέπει να φιλτράρουμε και να κρατάμε τα θετικά στοιχεία. Δε νομίζω ότι αυτό θα νοθεύσει τη δική μας πολιτιστική συγκρότηση.

Νομίζω ότι κάποια στοιχεία που έχουν οι Γερμανοί, όπως η συγκρότηση, η οργάνωση και η εργατικότητα είναι αυτά που αν συδυαστούν με την ελληνική κουλτούρα, δίνουν θαυμάσια αποτελέσματα. Εγώ αγαπώ το φιλελεύθερο μυαλό των Αμερικανών και το πόσο ανοιχτόκαρδοι είναι σε γενικές γραμμές, μου αρέσει η συγκρότηση και αυτή η πινελιά παράδοσης που έχουν οι Σκωτσέζοι, θαυμάζω την εργατικότητα των Γερμανών όταν δε φτάνουν να πίνουν Ritalin για να αντέχουν να δουλευουν περισσότερο [είπαμε αλλά όχι και έτσι, το διάβασαν και αυτό τα ματάκια μου για το viagra της εργασίας], την αγάπη των Γάλλων για τα πολιτιστικά κλπ. Μπορώ να σας γράψω και τα αρνητικά τους, δεν είναι αυτό το θέμα μας όμως. Το θέμα μας είναι τα σχολεία και η επαφή των παιδιών με ΣΤΟΙΧΕΙΑ άλλων πολιτισμών.

Τα σχολεία λοιπόν είναι ΕΛΛΗΝΟγερμανικά, ΕΛΛΗΝΟγαλλικά κλπ. Αυτό σημαίνει ότι πρωτίστως δίνουν σημασία στην ελληνική κουλτούρα, γλώσσα κλπ και δευτερευόντως σε όποια άλλη πρεσβεύουν... Δεν είναι γιαλατζί, εκτός αν εννοούμε ότι είναι γιαλατζί γερμανικά, γαλλικά κλπ... Ε, μα ναι, δεν είναι γερμανικά, γαλλικά κλπ σχολεία, νομίζω και ότι οι διευθυντές τους στην ενημέρωση στο κάνουν σαφές αυτό...

Από όσα διάβασα για το Athener Schule με εντυπωσίασε το πώς προσλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί, πραγματικά είναι ενδιαφέρον... Είναι ένας εναλλακτικός τρόπος συγκρότησης σχολείου, με πιο ενδιαφέρον στοιχείο το μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα και τον τρόπο συμμετοχής των γονέων στο εκπαιδευτικό γίγνεσθαι του σχολείου...

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαν και άλλοι γονείς να πάρουν τέτοιες πρωτοβουλίες και να δημιουργήσουν τέτοιου τύπου εκπαιδευτικές κοινότητες, ασχέτως του γλωσσικού προσανατολισμου... Από την άλλη αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος σταθερός πυρήνας ανθρώπινου δυναμικού που να οργανώνει σωστά το σχολείο άσχετα με το πόσο...αποδοτικοί είναι οι γονείς στη συμμετοχή τους στη δράση του σχολείου...
Αγαπητή Πασχαλίτσα, μάλλον κάποια πράγματα δεν τα έχεις αντιληφθεί καλά..αλλά επιφανειακά.Αυτό όμως δεν με πειράζει προσωπικά μπορείς να έχεις την δική σου γνώμη, είναι σεβαστό αυτό.Δεν μπορείς όμως ως Ελληνίδα πολίτης να αγνοείς την πραγματικότητα της χώρας.Και η πραγματικότητα είναι πως η Χώρα μας δοκιμάζεται για άλλη μια φορά, η μια ήταν το 1942-44 που βρισκόμασταν υπό Γερμανική Κατοχή και η μια τώρα...Αν δεν θέλεις να το δεις, είναι διακαίωμα σου.Δεν θα σου υποδείξω ούτε εγώ, ουτε κανείς κάτι άλλο...το ότι όμως πολλοί το αρνούνται είναι γιατί βρίσκονται να περιστρέφονται γύρω από τον δικό τους μικρόσκοσμο, χωρίς να βλέπουν το χαός, την δυστυχία, την ανεργία και όλα τα υπόλοιπα.Οι θεωρείες είναι πολύ όμορφες και ακούγονται ωραία..κρύβουν όμως και μια "επιφάνεια" ΄'ακρως επικίνδυνη.Τις αρχές, τις ηθικές αξίες , το σεβασμό στα δικαιώματα των συνανθρώπων μας, την τιμιότητα, την Αλληλεγγύη δεν τις μαθαίνουν μόνο τα ιδιωτικά σχολεία είτε είναι αμερικάνικά, είτε γερμνανικά, είτε ταλιμπανέζικα.Τις μαθαίνουν όλα τα παιδιά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.Μόνο που το μυστικό φίλοι μου..είναι ότι όλες αυτές οι Αρχές μαθαίνονται από τα γεννοφάσκια μας κανονικά από τη μάνα και τον πατέρα μας.Αν αυτό δεν συμβεί από την πρώτη στιγμή που φέρουμε στο κόσμο το παιδί μας το χάσαμε το παιχνίδι...
Τώρα όσον αφορά για τα καλά της κάθε κουλτούρας κανείς ποτέ δεν είπε το αντίθετο.Όλες οι χώρες έχουν να επιδείξουν κάτι, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο.Δεν έχω να πω κάτι άλλο...γιατί αυτά τα θέματα είναι πολύ σοβαρά και χρήζουν βαθιάς ενημέρωσης και μελέτης..όπως και ΕΠΑΦΗ με την Πραγματικότητα...Σας χαιρετίζω
Παλιά 03-10-13, 19:15   #144
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Επίσης ξέχασα να αναφερθώ στο σχόλιο για κάποιες εφημερίδες.Με όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας τα τελευταία χρόνια και ο πιο άσχετος..θα μπορούσε να καταλάβει ποιες εφημερίδες είναι τα "παπαγαλάκια" κάποιων..και γιατί άλλωστε να το κρύψουμε...Είναι γελοιο να το αρνούμαστε
Παλιά 03-10-13, 22:15   #145
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητή Πασχαλίτσα, μάλλον κάποια πράγματα δεν τα έχεις αντιληφθεί καλά..αλλά επιφανειακά.Αυτό όμως δεν με πειράζει προσωπικά μπορείς να έχεις την δική σου γνώμη, είναι σεβαστό αυτό.Δεν μπορείς όμως ως Ελληνίδα πολίτης να αγνοείς την πραγματικότητα της χώρας.Και η πραγματικότητα είναι πως η Χώρα μας δοκιμάζεται για άλλη μια φορά, η μια ήταν το 1942-44 που βρισκόμασταν υπό Γερμανική Κατοχή και η μια τώρα...Αν δεν θέλεις να το δεις, είναι διακαίωμα σου.Δεν θα σου υποδείξω ούτε εγώ, ουτε κανείς κάτι άλλο...το ότι όμως πολλοί το αρνούνται είναι γιατί βρίσκονται να περιστρέφονται γύρω από τον δικό τους μικρόσκοσμο, χωρίς να βλέπουν το χαός, την δυστυχία, την ανεργία και όλα τα υπόλοιπα.Οι θεωρείες είναι πολύ όμορφες και ακούγονται ωραία..κρύβουν όμως και μια "επιφάνεια" ΄'ακρως επικίνδυνη.Τις αρχές, τις ηθικές αξίες , το σεβασμό στα δικαιώματα των συνανθρώπων μας, την τιμιότητα, την Αλληλεγγύη δεν τις μαθαίνουν μόνο τα ιδιωτικά σχολεία είτε είναι αμερικάνικά, είτε γερμνανικά, είτε ταλιμπανέζικα.Τις μαθαίνουν όλα τα παιδιά σε όλα τα σχολεία του κόσμου.Μόνο που το μυστικό φίλοι μου..είναι ότι όλες αυτές οι Αρχές μαθαίνονται από τα γεννοφάσκια μας κανονικά από τη μάνα και τον πατέρα μας.Αν αυτό δεν συμβεί από την πρώτη στιγμή που φέρουμε στο κόσμο το παιδί μας το χάσαμε το παιχνίδι...
Τώρα όσον αφορά για τα καλά της κάθε κουλτούρας κανείς ποτέ δεν είπε το αντίθετο.Όλες οι χώρες έχουν να επιδείξουν κάτι, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο.Δεν έχω να πω κάτι άλλο...γιατί αυτά τα θέματα είναι πολύ σοβαρά και χρήζουν βαθιάς ενημέρωσης και μελέτης..όπως και ΕΠΑΦΗ με την Πραγματικότητα...Σας χαιρετίζω
Τί είδους κριτική είναι αυτή;
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ξέρω τί γίνεται γύρω μου και δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα της χώρας μου; Ποιος είπε ότι τις ηθικές αρχές κτλπ τα μαθαίνουν μόνο στα ιδιωτικά σχολεία; Που ξέρεις εσύ από τί οικογένεια κατάγομαι και αν έχω σχέση με την ανεργία; Που ξέρεις με ποιες θυσίες στέλνω εγώ το παιδί μου σε αυτό ή στο όποιο ιδιωτικό; Σιγά μην πρέπει και να πάω στο απόσπασμα για εθνική προδοσία επειδή στέλνω το παιδί μου σε ελληνογερμανικό σχολείο... Τί σχέση έχουν αυτά που λες με αυτά που λέω εγώ και γενικά με το θέμα μας; Είναι τουλάχιστον αγενές να μου απευθύνεσαι με αυτό τον τρόπο... Τί να σου πω, λυπάμαι...
Παλιά 03-10-13, 23:07   #146
bobonela

Περιοχή: ATHENS
bobonela χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σιγά μην πρέπει και να πάω στο απόσπασμα για εθνική προδοσία επειδή στέλνω το παιδί μου σε ελληνογερμανικό σχολείο...

ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ :
Γονείς με παιδιά σε ελληνογερμανικά σχολεία : όλοι στο απόσπασμα !!!!!

Μη δίνεις σημασία καλέ.... η συγκεκριμένη κυρία (ή κύριος, who knows..) και τα 44 μηνύματα που έχει γράψει στο φόρουμ, ήταν για να διαξιφιστεί, να ειρωνευτεί, να υποτιμήσει, να προσβάλει και γενικά ο,τιδήποτε προκαλεί αρνητικά συναισθήματα στους άλλους, μόνο και μόνο γιατί δεν έχουν την ίδια γνώμη μαζί της/του.
Don't worry, be happy!
Ο χρήστης bobonela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-13, 23:37   #147
AELIA 3

AELIA 3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν ξέρω τί γίνεται γύρω μου και δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα της χώρας μου; Ποιος είπε ότι τις ηθικές αρχές κτλπ τα μαθαίνουν μόνο στα ιδιωτικά σχολεία; Που ξέρεις εσύ από τί οικογένεια κατάγομαι και αν έχω σχέση με την ανεργία; Που ξέρεις με ποιες θυσίες στέλνω εγώ το παιδί μου σε αυτό ή στο όποιο ιδιωτικό; Σιγά μην πρέπει και να πάω στο απόσπασμα για εθνική προδοσία επειδή στέλνω το παιδί μου σε ελληνογερμανικό σχολείο... Τί σχέση έχουν αυτά που λες με αυτά που λέω εγώ και γενικά με το θέμα μας; Είναι τουλάχιστον αγενές να μου απευθύνεσαι με αυτό τον τρόπο... Τί να σου πω, λυπάμαι...
Πραγματικά λυπάμαι διότι διαπιστώνω πως και πάλι δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ...και τα μεταφράζεις όπως θέλεις εντελώς μονομερώς.Απάντησα και είπα τη γνώμη μου σχετικά με μια απάντηση που έδωσε κάποια άλλη κυρία και έτυχε η γνωμή της να συγκλίνει με την δική μου.Κάτι σχετικά με την υπερβολική αυστηρότητα..επίσης στη συνέχεια κάποια άλλη κυρία (ψάξτε τις αναρτήσεις και μην διαβάζετε επιπόλαια και βιαστικά) που επίσης ανέφερε (ναι μεν άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα-αλλά και σχετικό)για την διαφήμιση σχολείου Ελληνογερμανικού Συλλόγου(που δεν ανέφερε πως μαθησιακά δεν είναι καλό) σε κάποια εφημερίδα.Και ότι κάποιες εφημερίδες όπως αυτή κατά τη γνώμη της, και αυτό είναι σεβαστό και έτυχε να συμφωνήσω κι εγώ, όπως και χιλιάδες άλλοι Ελληνες, ότι είναι κατευθυνόμενες προς τα γερμανικά συμφέροντα.Καταδικάστε με λοιπόν επειδή πάλι χωρίς την άδεια σας εξέφρασα τη γνώμη μου(κακώς τελικά) για κάποια άλλα ζητήματα που αφορούν την ελληνική πραγματικότητα.Ναι, ίσως off topic αλλά δεν νομίζω να είναι κατακριτέο , κάποιος να παρεκλίνει.Επίσης για το ποιος στήνει τον άλλον στο εκτελεστικό απόσπασμα ,αυτή δεν είμαι εγώ.Τα λεγόμενα σας και οι "ενστάσεις" σας και οι προσπάθειες σας να κάνετε τον συνήγορο η μια στην άλλη δεν οφελουν.Κρίμα γιατί δεν αντιλαμβάνεστε πως ουσιαστικά εσείς προσβάλλετε και όχι εγώ, που απλά εκφράζω τη γνώμη...πιο ευρέως και κοινωνικά βέβαια, γι'αυτό ακριβώς δεν μπορείτε να ακολουθήσετε τον οιρμό μου.΄Παρόλ'αυτά καθώς διαπιστώνετε δεν θα απαντήσω με τον ίδιο δυσφημιστικό τρόπο και απλά θα πω "Καλή καρδιά".Καλό σας βράδυ και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.
Παλιά 04-10-13, 09:46   #148
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πραγματικά λυπάμαι διότι διαπιστώνω πως και πάλι δεν καταλαβαίνεις τί εννοώ...και τα μεταφράζεις όπως θέλεις εντελώς μονομερώς.Απάντησα και είπα τη γνώμη μου σχετικά με μια απάντηση που έδωσε κάποια άλλη κυρία και έτυχε η γνωμή της να συγκλίνει με την δική μου.Κάτι σχετικά με την υπερβολική αυστηρότητα..επίσης στη συνέχεια κάποια άλλη κυρία (ψάξτε τις αναρτήσεις και μην διαβάζετε επιπόλαια και βιαστικά) που επίσης ανέφερε (ναι μεν άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα-αλλά και σχετικό)για την διαφήμιση σχολείου Ελληνογερμανικού Συλλόγου(που δεν ανέφερε πως μαθησιακά δεν είναι καλό) σε κάποια εφημερίδα.Και ότι κάποιες εφημερίδες όπως αυτή κατά τη γνώμη της, και αυτό είναι σεβαστό και έτυχε να συμφωνήσω κι εγώ, όπως και χιλιάδες άλλοι Ελληνες, ότι είναι κατευθυνόμενες προς τα γερμανικά συμφέροντα.Καταδικάστε με λοιπόν επειδή πάλι χωρίς την άδεια σας εξέφρασα τη γνώμη μου(κακώς τελικά) για κάποια άλλα ζητήματα που αφορούν την ελληνική πραγματικότητα.Ναι, ίσως off topic αλλά δεν νομίζω να είναι κατακριτέο , κάποιος να παρεκλίνει.Επίσης για το ποιος στήνει τον άλλον στο εκτελεστικό απόσπασμα ,αυτή δεν είμαι εγώ.Τα λεγόμενα σας και οι "ενστάσεις" σας και οι προσπάθειες σας να κάνετε τον συνήγορο η μια στην άλλη δεν οφελουν.Κρίμα γιατί δεν αντιλαμβάνεστε πως ουσιαστικά εσείς προσβάλλετε και όχι εγώ, που απλά εκφράζω τη γνώμη...πιο ευρέως και κοινωνικά βέβαια, γι'αυτό ακριβώς δεν μπορείτε να ακολουθήσετε τον οιρμό μου.΄Παρόλ'αυτά καθώς διαπιστώνετε δεν θα απαντήσω με τον ίδιο δυσφημιστικό τρόπο και απλά θα πω "Καλή καρδιά".Καλό σας βράδυ και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

Το ύφος σου είναι ειρωνικό βρε κοπελιά αυτό είναι όλο. Δείχνει ότι προσπαθείς να την πεις στον άλλο για τις επιλογές του. Μπορεί να μην το θέλεις, απλά έτσι δείχνει από το ύφος που απαντάς. Όταν απαντάς στον άλλον λέγοντας ότι περιστρέφεται στο μικρόκοσμό του ή βλέπει τα πράγματα επιφανειακά τον υποτιμάς και τον προσβάλεις χωρίς στην ουσία να σου έχει κάνει και κάτι. Κι εγώ επέλεξα ελληνογερμανικό σχολείο παρότι τους γερμανούς τώρα με την κρίση δεν τους πολυσυμπαθώ και ούτε η αλήθεια είναι μου αρέσει η κουλτούρα τους. Έχουν βέβαια και κάποια θετικά αλλά σε γενικές γραμμές δε μου αρέσουν. Παρόλα αυτά το σχολείο είναι εξαιρετικό και το διάλεξα γιατί κάνει και τα ελληνικά πολύ καλά. Επίσης θεωρώ ότι είναι σημαντική γλώσσα τα γερμανικά και το θεωρώ συν το παιδί να μαθαίνει γερμανικά σαν πρώτη ξένη γλώσσα (τα αγγλικά θα τα μάθει έτσι κι αλλιώς).

Pashalitsa έχεις τους λόγους σου που έκανες στον παιδί την προετοιμασία είμαι σίγουρη αλλά έχω δει υπερβολές στους έλληνες γονείς γι' αυτό σου είπα ότι γενικά είμαι αντίθετη. Τα άλλα που ανέφερες (τα επιτραπέζια παιχνίδια, οι αθλητικές δραστηριότητες, το θέατρο, η μουσική) με βρίσκουν πιο πολύ σύμφωνη ως προς τι πρέπει να κάνουμε εμείς οι γονείς στον ελεύθερο μας χρόνο με τα παιδιά.

Παλιά 04-10-13, 10:59   #149
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:

Για να συνοψίσουμε [αν υποθέσουμε ας πούμε ότι είμαι ικανή να το κάνω και αυτό], ζω στο μικρόκοσμό μου, δεν έχω επαφή με την ελληνική πραγματικότητα, βλέπω τα πράγματα επιφανειακά ΚΑΙ δεν καταλαβαίνω τον ΕΙρμό σου ΚΑΙ μεταφράζω μονομερώς ΚΑΙ μιλώ δυσφημιστικά προς εσένα... Εγώ προς εσένα πάντα... ΟΚ, αυτά τουλάχιστον τα κατάλαβα...

Πο πο, και δεν είμαι καν ξανθιά... Μόνο ρατσίστρια θα μου πεις τώρα...

Ε, να μου επιτρέψεις να σου πω ότι αυτό το θεματάκι σε αυτή τη γωνίτσα του φόρουμ αφορά αυτούς που έχουν κάτι να πουν γι΄αυτούς που έκαναν το σφάλμα και έχουν κάποια πληροφορία ή άποψη για τα ελληνογερμανικά σχολεία, καθώς καβαλημένη δεν είμαι ότι έκανα την άριστη επιλογή και αγωνιώ και προσπαθω να είμαι ενήμερη από άλλους γονείς για το τί κάνουμε σε αυτά [και σε άλλα] σχολεια... Ας είναι αυτή η γωνιά ένα μέρος όπου θα παραθέτουμε γενικές ή πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες για τα σχολεια αυτά, ώστε να είναι το thread αυτό χρήσιμο και σε κανέναν άλλο γονιό που περνάει αυτή την [πολυτελή το παραδέχομαι] αγωνία του αν έχει βάλει το παιδί του σε ένα αποδοτικό και σύγχρονο σχολείο που θα του προσφέρει ένα αξιόλογο μορφωτικό επίπεδο...

Λοιοιοιοιοιπόν, στο θέμα μας, για πες Βέρα, στα Γερμανικά τί κάνετε, υλικό της σχολής ή κάποιο βιβλίο; Εμείς ένα βιβλίο της ΕΑ, που απ΄έξω είναι χρωματιστό, μέσα όμως ειναι... ασπρόμαυρο! Έχει ασπρομαυρίσει το μάτι μου και τα βράδια πριν κοιμηθώ φιλοτεχνώ και από μια σελίδα του βιβλίου... Με ξυλομπογιές, να δουν λίγο χρωματάκι τα μάτια μου!!!
Όταν μένει χρόνος στη μικρή ζωγραφίζει και εκείνη!
Πάντως μου αρέσει το σύστημα με τους διαλόγους ανάμεσα σε ένα φαντασματάκι και μια κουκουβάγια που μετά γνωρίζουν και μια οικογένεια και έτσι χτίζονται μικροδιάλογοι, που σε φέρνουν σε μια πρώτη πολύ λειτουργική επαφή με τη γλώσσα... Ε, μου φαίνεται λίιιιιιιιγο απότομο αλλά ίσως και να φταίει που δε συμπαθώ γενικά και αυτή τη γλώσσα και είμαι λίγο αρνητικα προκατειλημμένη στους ήχους και την ακουστική της...

Επίσης το βιβλίο έχει και καποιες ασκήσεις προγραφής προς το παρόν, που θα γινουν πρώτης γραφής σε λίγο του αλφαβήτου της γερμανικής...
Παλιά 04-10-13, 11:19   #150
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς δεν κάνουμε από το βιβλίο ακόμα. Μας είπαν μετά τα Χριστούγεννα. Δεν είναι όμως της σχολής ... το αγοράσαμε από το βιβλιοπωλείο (δε θυμάμαι και πώς το λένε). Τώρα κάνουν από φωτοτυπίες και γενικά απ' όσο έχω καταλάβει εκτός από τραγουδάκια κάνουν προτασούλες του στυλ: "πώς σε λένε", "πού μένεις", "ποιο χρώμα είναι αυτό", "ποιο ζώο είναι αυτό". Έχουν μάθει κάποια ζώα με τις "οικογένειές τους" το die,der, das και να μετράνε μέχρι το 10. Λένε απ' όσο έχω καταλάβει και ιστοριούλες με τα ζωάκια και τις και καλά οικογένειές τους. Κι εγώ στην αρχή έπαθα ένα σοκ, μου φάνηκε λίγο απότομο αλλά η μικρή ανταποκρίνεται καλά και της αρέσει ... οπότε ό,τι και να θεωρώ εγώ είναι περιττό.

Παλιά 04-10-13, 12:01   #151
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμείς δεν κάνουμε από το βιβλίο ακόμα. Μας είπαν μετά τα Χριστούγεννα. Δεν είναι όμως της σχολής ... το αγοράσαμε από το βιβλιοπωλείο (δε θυμάμαι και πώς το λένε). Τώρα κάνουν από φωτοτυπίες και γενικά απ' όσο έχω καταλάβει εκτός από τραγουδάκια κάνουν προτασούλες του στυλ: "πώς σε λένε", "πού μένεις", "ποιο χρώμα είναι αυτό", "ποιο ζώο είναι αυτό". Έχουν μάθει κάποια ζώα με τις "οικογένειές τους" το die,der, das και να μετράνε μέχρι το 10. Λένε απ' όσο έχω καταλάβει και ιστοριούλες με τα ζωάκια και τις και καλά οικογένειές τους. Κι εγώ στην αρχή έπαθα ένα σοκ, μου φάνηκε λίγο απότομο αλλά η μικρή ανταποκρίνεται καλά και της αρέσει ... οπότε ό,τι και να θεωρώ εγώ είναι περιττό.
Ουάου! Εσείς έχετε κάνει περισσότερα! Εμείς αριθμούς όχι ακόμα, ούτε ζώα, είναι στα αμέσως επόμενα μαθήματα βέβαια από ότι είδα... Παρεμβάλλονται σελίδες με προγραφικές ασκήσεις και δεν τους τα βάζουν όλα μαζί ευτυχώς! Επίσης κάνουν προγραφικές και πρώτες γραφικές σε ένα τετράδιο καλλιγραφίας... Πάντως λίγο ως πολύ βλέπω να ακολουθούν τό ίδιο μονοπάτι... Καλύτερα που είναι απο το βιβλιοπωλείο το βιβλίο πάντως! Ε, η Αγωγή να μη βγάλει το «κατιτις της» από τις εκδόσεις της;;; Αλίμονο!!!
Παλιά 04-10-13, 12:40   #152
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδή μπαίνουν και στη λατινική γραφή, παράλληλα με την ελληνική? Γιατί συνήθως η εισαγωγή της ξένης γλώσσας στο επίπεδο αυτό, γίνεται σε προφορικό και ακουστικό επίπεδο. Λένε ότι αυτό είναι το παιδαγωγικά πιο δόκιμο. Κατά τα άλλα, τον βρίσκω πολύ καλό το ρυθμό αυτό. Αγγλικά τι κάνουν? Αρχίζουν αργότερα, ή ταυτόχρονα?
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-13, 15:06   #153
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Βερενίκη Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή μπαίνουν και στη λατινική γραφή, παράλληλα με την ελληνική? Γιατί συνήθως η εισαγωγή της ξένης γλώσσας στο επίπεδο αυτό, γίνεται σε προφορικό και ακουστικό επίπεδο. Λένε ότι αυτό είναι το παιδαγωγικά πιο δόκιμο. Κατά τα άλλα, τον βρίσκω πολύ καλό το ρυθμό αυτό. Αγγλικά τι κάνουν? Αρχίζουν αργότερα, ή ταυτόχρονα?
Εμάς μπαίνουν από τα Χριστούγεννα. Και θα μάθουν να γράφουν καλλιγραφικά. Και θα μάθουν τα μισά γράμματα φέτος και τα μισά του χρόνου. Αυτά μας είπαν τουλάχιστον στην ενημέρωση.
Αγγλικά στο σχολείο αρχίζουν στην τρίτη δημοτικού.

Παλιά 05-10-13, 02:10   #154
pashalitsa

Προεπιλογή

Και σε εμάς μπαίνουν από τα Χριστούγεννα μας είπαν στην ενημέρωση, όμως υπάρχουν προγραφικές ασκήσεις που τα εξασκούν όχι μόνο σε χάραξη γραμμών κλπ αλλά σε σωστές αποστάσεις κεφαλαίων και μικρών στη γραμμή, επανάληψη μοτίβων που μπορεί να είναι συνδυασμοί κύκλων και γραμμών, σε μέγεθος μεγάλων και μικρών γραμμάτων...

Επίσης είναι και κάτι άλλες ασκησούλες, όπου βλέπουν την εικονα με τη λέξη από κάτω, τη λένε προφορικά, και μετά πρέπει να παρατηρήσουν τα γράμματα της λέξης και να διαλέξουν από ακριβώς απέναντι ποια από τις τέσσερις πέντε επιλογές που τους δίνονται είναι η ίδια ακριβώς λέξη... Συνήθως οι επιλογές είναι η ίδια λέξη γραμμένη με διάφορους λανθασμένους τρόπους εξαιτίας της παραλλαγής κάποιων γραμμάτων και μόνο μια είναι η απολύτως σωστή μορφή της λέξης. Ο στόχος είναι να παρατηρήσουν προσεχτικά τα λατινικά γράμματα ως μορφή φαντάζομαι και ίσως να τα συνδυάσουν λίγο με τον ήχο που ξέρουν ότι έχει η συγκεκριμένη λέξη...

Για καλλιγραφία δε μας είπαν κάτι, δεν ξέρω, υπάρχει καλλιγραφικός και απλός τρόπος να γράψει κανείς τα γερμανικά; Τί ρωτάω η άσχετη Θεέ μου... Όπως το καλλιγραφικό και το απλό L l και J j στα αγγλικά ας πούμε ή υπάρχει και κάτι παραπάνω; Πάντως έχουν ένα τετράδιο με ειδικές γραμμές που ορίζουν που πάνε τα κεφαλαία και που τα μικρά γράμματα και το ονομάζουν καλλιγραφίας.

Αγγλικά θα κάνουν κάθε μέρα από την Γ δημοτικού, όσες ώρες ακριβώς και γερμανικά. Ευτυχώς εμένα έχει ήδη επαφή με την αγγλική από το προηγούμενο σχολείο, την οποία συνεχίζουμε μαζί. Στα αγγλικά αν όχι από την αρχή σίγουρα από τη Δ΄ χωρίζονται τα παιδιά που είναι πιο προχωρημένα στη γλώσσα. Και στα γερμανικά φαντάζομαι οτι κάποια στιγμή θα τα χωρίσουν αλλά δε με απασχολεί καθόλου, ας τη βάλουν στο πιο απλό τμήμα...

Αυτό που μου αρέσει στο σχολείο γενικά είναι ότι υπάρχει μια συστηματικότητα στον τρόπο που προχωρούν σε όλα, παρότι είναι αρχή για να εκφέρω άποψη, είναι προφανές όμως...

Μας έστειλαν χαρτί σήμερα, αρχές Νοέμβρη η πρώτη ενημέρωση με τις δυο βασικές δασκάλες, ελληνικών και γερμανικών...
Παλιά 06-10-13, 08:58   #155
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Εμάς τα αγγλικά δε νομίζω ότι είναι κάθε μέρα ... από την τρίτη θα είναι τρεις ή τέσσερις φορές. Πολλή ξένη γλώσσα βρε παιδί μου! Μπαίνουν κι άλλα μαθήματα στην τρίτη όπως η ιστορία ... απορώ πού θα προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά.

Ωραία αυτά που σας κάνουν εσάς ... οι προγραφικές δλδ. Τους βάζουν λίγο στο νόημα. Λοιπόν η καλλιγραφική γραφή στα γερμανικά είναι η συνεχόμενη, ενωμένα τα γράμματα. Θεωρούνται αυτοί που τη γράφουν στην γερμανία πιο high (να το πω λαϊκά). Αυτοί θέλουν την καλλιγραφική γραφή μας είπαν αλλά συνήθως από το 3η, 4η δημοτικού το παιδί αποφασίζει αν θα γράφει έτσι ή κανονικά.

Όσο για την οργάνωση του σχολείου φαντάζομαι θα έχεις δει μεγάλη διαφορά από του Κωστέα ...

Πάντως κι εγώ χαίρομαι για την επιλογή μου γιατί εκ των υστέρων έχω ακούσει πολλά άσχημα για σχολεία που είχα υποψήφια για να πάμε ... αλλά ευτυχώς προς το παρόν μόνο καλά για το σχολείο που επέλεξα!

Παλιά 06-10-13, 11:30   #156
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα!

Εμάς τα αγγλικά δε νομίζω ότι είναι κάθε μέρα ... από την τρίτη θα είναι τρεις ή τέσσερις φορές. Πολλή ξένη γλώσσα βρε παιδί μου! Μπαίνουν κι άλλα μαθήματα στην τρίτη όπως η ιστορία ... απορώ πού θα προλαβαίνουν να τα κάνουν όλα αυτά.

Ωραία αυτά που σας κάνουν εσάς ... οι προγραφικές δλδ. Τους βάζουν λίγο στο νόημα. Λοιπόν η καλλιγραφική γραφή στα γερμανικά είναι η συνεχόμενη, ενωμένα τα γράμματα. Θεωρούνται αυτοί που τη γράφουν στην γερμανία πιο high (να το πω λαϊκά). Αυτοί θέλουν την καλλιγραφική γραφή μας είπαν αλλά συνήθως από το 3η, 4η δημοτικού το παιδί αποφασίζει αν θα γράφει έτσι ή κανονικά.

Όσο για την οργάνωση του σχολείου φαντάζομαι θα έχεις δει μεγάλη διαφορά από του Κωστέα ...

Πάντως κι εγώ χαίρομαι για την επιλογή μου γιατί εκ των υστέρων έχω ακούσει πολλά άσχημα για σχολεία που είχα υποψήφια για να πάμε ... αλλά ευτυχώς προς το παρόν μόνο καλά για το σχολείο που επέλεξα!
Αααααααααα! Μάαααλιστα! [Στην καλλιγραφική γραφή αναφέρεται αυτό...] Ιδέα δεν είχα... Υπάρχει και τέτοιο θέμα ε; Πο, πο, δηλαδή αν δεν γράφεις συνεχόμενα είσαι bass class ε; ΧΑΧΑ, τί ακούνε τα αυτιά μου... Καλά ας μάθει τη γλώσσα και ας γράφει όπως θέλει...

Όσον αφορά την οργάνωση στο εκπαιδευτικό κομμάτι υπάρχει τεράστια διαφορά με του Κωστέα... Και είμαι ενημερωμένη ανά πάσα στιγμή τί κάνει το παιδί και υπάρχει σαφής στόχος σε κάθε τί που γίνεται. Βέβαια είναι άδικο να συγκρίνει κανείς το νήπιο με το δημοτικό, παρόλα αυτά, η νοοτροπία του σχολείου, το προφίλ του, δεν αλλάζει δραματικά από βαθμίδα σε βαθμίδα...

Στου Κωστέα η νοοτροπία ήταν τα κάνουμε όλα στο σχολείο, δουλεύουμε ομαδικά, αξιολογούμε το τί κάναμε στην παρουσίαση επιλεγμένων εργασιών που έχουν περίπου κάθε τρίμηνο... Τέλος πάντων, το όλο σύστημα, που είναι ουσιαστικά αμερικάνικο, είναι ωραίο και μη πιεστικό, αρκεί να μην είναι τόοοοοοοοσο ελαστικός και χωρίς σαφή στόχο ο τρόπος εφαρμογής... Το σύστημα είναι κάτι διαφορετικο από τα ελληνικά δεδομένα, μόνο που θέλει μαέστρους δασκάλους [γιατί αφήνει πολλή ευθύνη πάνω τους] πράγμα που εγώ δεν είδα... Ας είμαι λοιπόν στο κλασικό σύστημα, που τη δομή και την οργάνωση την ελέγχει το σχολείο απόλυτα, να ξέρω τί μου γίνεται και εγώ γιατί βαρέθηκα να ετοιμάζεται το παιδί για παρουσίαση και να βλέπω ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τί να πει, ότι δεν έχει προσλάβει δεδομένα για την κάθε ενότητα, εκτός από την τελευταία παρουσίαση στο νήπιο που ηταν κάπως καλύτερη...

Και για να μη γίνομαι πολύ επικριτική ας πούμε ότι το δικό μου παιδί δεν ταίριαζε με αυτό το σύστημα... Την έκανε μάλλον να χαζεύει και να βαριέται για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, αφού τα θέματα που έκαναν ήταν πολύ ενδιαφέροντα θεωρητικά, στην πράξη όμως το παιδί ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΣΕ, δεν ξέρω πώς να το πω αλλιώς...

Εγώ δεν ήθελα να την πάω σε ένα σχολείο αυστηρό και πιεστικό, γι΄αυτό και δεν το επέλεξα από την αρχή εξάλλου, αφού εκείνη αισθάνεται καλά όμως, εμένα μου περισσεύει...

Ένα παιδί όμως με οποιοδήποτε έστω και μικρό μαθησιακό πρόβλημα ή που απλά ΔΕΝ ανέχεται την πίεση, δεν μπορεί να ακολουθήσει την ΕΑ, θα μείνει πίσω...

Όταν πριν από δυο χρόνια η διευθύντρια της ΕΑ και της Ερασμείου μου είπαν η μια πιο ευγενικά και η άλλη ορθά κοφτά ότι προσπαθούν να μην έχουν παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες στο σχολείο, το θεώρησα ρατσιστικό και σκληρό, παρόλο που μου εξήγησαν οι γυναίκες ότι δεν έχουν κάτι με τα παιδάκια απλά είναι άδικο για εκείνα να παιδεύονται σε ένα πρόγραμμα σαν το δικό τους που είναι ακατάλληλο και άδικο για τα άλλα παιδιά να μένει πίσω το τμήμα...

Έτσι, του ΚΓ διαμορφώνει ένα άλλο προφίλ [γιατί είναι φυσικό όταν λειτουργεις στην ίδια περιοχή με άλλα σχολεία να επηρεάζεσαι από το τί κάνουν οι ανταγωνιστές σου] όπου δημιουργεί τμήματα υποστήριξης για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, εκμεταλλεύεται έτσι καλύτερα και τους ψυχολόγους κλπ που ούτως ή άλλως διαθέτει το σχολειο... Καλό είναι αυτό, να υπάρχουν επιλογές για τους γονείς...

Άσχετα όμως από όλα αυτά, το σχολείο του ΚΓ πρέπει να προσέξει πολύ την οργάνωσή του, ειδικά στην εκτέλεση του εκπαιδευτικού προγράμματος...
Παλιά 06-10-13, 11:59   #157
Unpluged

Unpluged ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αααααααααα! Μάαααλιστα! [Στην καλλιγραφική γραφή αναφέρεται αυτό...] Ιδέα δεν είχα... Υπάρχει και τέτοιο θέμα ε; Πο, πο, δηλαδή αν δεν γράφεις συνεχόμενα είσαι bass class ε; ΧΑΧΑ, τί ακούνε τα αυτιά μου... Καλά ας μάθει τη γλώσσα και ας γράφει όπως θέλει...

Δεν είναι έτσι. Η καλλιγραφική γραφή στη λατινική αλφαβήτα, έχει την ίδια λειτουργικότητα με την σωστή φορά των γραμμάτων στην ελληνική. Δηλαδή να διευκολύνει την ροή της γραφής.
Το 'από πάνω προς τα κάτω', όπως και η καλλιγραφία δεν είναι αυτοσκοπός, δεν γίνεται για να βασανίζουμε τα παιδιά, έχει τη χρησιμότητά του. Ο ίδιος λόγος που το πιέζουμε να μάθει να γράφει το Ο από τα αριστερά προς τα δεξιά, ισχύει και για την λατινική καλλιγραφία. Την διδάσκονται στα σχολεία τους (για τα γαλλικά ξέρω σίγουρα, αλλά υποθέτω και στα γερμανικά το ίδιο). Από εκεί ξεχωρίζει αυτός που έμαθε γαλλικά σε φροντιστήριο από αυτόν που έμαθε γαλλικά σε γαλλικό σχολείο.

Επίσης θεωρώ ότι η αυστηρότητα με τη μορφή της μη προσαρμοστικότητας (όπως το παρουσιάζεις, γιατί δεν το ξέρω το σχολείο) δεν είναι και ό,τι πιο σύγχρονο στην εκπαίδευση. Φτιάχνει ανελαστικά μυαλά. Δεν χρειάζεται η εποχή μας ανθρώπους προσαρμοστικούς, με ευαισθησίες, λειτουργικούς στην ομάδα, έτοιμους να αλλάξουν τα πλάνα τους ανά πάσα στιγμή κλπ. Εσύ δηλαδή, που το έχεις ψάξει πολύ, συμφωνείς με τη λογική του 'το σχολείο τρέχει και όποιος μπορεί ακολουθεί'?
Παλιά 06-10-13, 15:21   #158
pashalitsa

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είναι έτσι. Η καλλιγραφική γραφή στη λατινική αλφαβήτα, έχει την ίδια λειτουργικότητα με την σωστή φορά των γραμμάτων στην ελληνική. Δηλαδή να διευκολύνει την ροή της γραφής.
Το 'από πάνω προς τα κάτω', όπως και η καλλιγραφία δεν είναι αυτοσκοπός, δεν γίνεται για να βασανίζουμε τα παιδιά, έχει τη χρησιμότητά του. Ο ίδιος λόγος που το πιέζουμε να μάθει να γράφει το Ο από τα αριστερά προς τα δεξιά, ισχύει και για την λατινική καλλιγραφία. Την διδάσκονται στα σχολεία τους (για τα γαλλικά ξέρω σίγουρα, αλλά υποθέτω και στα γερμανικά το ίδιο). Από εκεί ξεχωρίζει αυτός που έμαθε γαλλικά σε φροντιστήριο από αυτόν που έμαθε γαλλικά σε γαλλικό σχολείο.

Επίσης θεωρώ ότι η αυστηρότητα με τη μορφή της μη προσαρμοστικότητας (όπως το παρουσιάζεις, γιατί δεν το ξέρω το σχολείο) δεν είναι και ό,τι πιο σύγχρονο στην εκπαίδευση. Φτιάχνει ανελαστικά μυαλά. Δεν χρειάζεται η εποχή μας ανθρώπους προσαρμοστικούς, με ευαισθησίες, λειτουργικούς στην ομάδα, έτοιμους να αλλάξουν τα πλάνα τους ανά πάσα στιγμή κλπ. Εσύ δηλαδή, που το έχεις ψάξει πολύ, συμφωνείς με τη λογική του 'το σχολείο τρέχει και όποιος μπορεί ακολουθεί'?
Α, μάλιστα, υπάρχει και άλλη λογική... Συγχώρα με, δηλώνω άσχετη . Έχω κάνει κάποια γαλλικά [σε ιδιαίτερο] αλλά ουδέποτε τέθηκε θέμα τέτοιου είδους γραφής, πρώτη φορά το ακούω...

Τώρα αν με ρωτάς αν εμένα σαν άνθρωπο μου αρέσει το σύστημα αυτό του σχολείου, θα σου πω όχι, επίσης με αγχώνει, ακόμα και τώρα που το παιδί δεν είναι πια 4 αλλά 6 και έχει δώσει κάποια δείγματα ότι «τραβάει».

Θα ήθελα πάρα πολύ να ακολουθήσει το παιδί το ανθρωποκεντρικό πρόγραμμα του ΙΒ που εξ΄αρχής επέλεξα, αυτό θα ήθελα... Επειδή όμως κατάλαβα ότι αυτό το πρόγραμμα για να εφαρμοστεί χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια και πείρα και από το σχολείο και από τους δασκάλους και επειδή κατάλαβα ότι εδώ ακόμα πειραματίζονται και προσαρμόζονται και πολλές φορές το εφαρμόζουν με εντελώς επιφανειακό τρόπο, και ότι η πρώτη μέριμνα δεν ήταν η ουσία του τί έμαθε το παιδί τελικά από όλα αυτά, απογοητεύτηκα... Και ακόμα και σήμερα, έχω μέσα μου πικρία και απογοήτευση... Άλλο πράγμα περίμενα και έκανα μεγάλες θυσίες και τεράστια έξοδα μεταφοράς για να πάει εκεί το παιδί από το προνήπιο...

Μιας και μετακόμισα όμως ανατολικά και αλλάξαμε όλη μας τη ζωή, έπρεπε να επιλέξω ένα σχολείο κοντά και η επιλογή θα ήταν ή ο Πλάτωνας που εφαρμόζει το ίδιο πρόγραμμα ή η κλασική οδός των ελληνογερμανικών σχολείων... Ε, επειδή ένιωσα ότι δε με παίρνει να κάνω άλλα πειράματα, είπα να πάει εκεί... Με κρύα καρδιά είναι πλέον οι κινήσεις μου...

Μέχρι τελευταία στιγμή έλεγα να αφήσω να δω το σχολείο και στο δημοτικό αλλά ΔΕΝ ήθελε να ξαναπάει η μικρή, πέσαμε και σε μια άσχημη ομάδα κοριτσιών και... όλα έγιναν σαλάτα... Η μικρή ενοχλούταν και από πράγματα που δεν είχα φανταστεί, όπως ας πούμε μου είπε ότι ήθελε να φοράει τα ρούχα της και δεν ήθελε να πηγαίνει στο σχολείο συνέχεια με τα ίδια γκρι-μπλε κολάν-φόρμες κλπ, την καταπίεζε αυτό... Γενικά, για κάποιο λόγο ένιωθε σαν ψάρι έξω από το νερό... Εγώ πάλι, παρόλο που ήθελα να τη βλέπω με τα ρούχα της, θεωρώ ότι είναι σωστό να ντύνονται τα παιδιά το ίδιο προκειμένου να μη δημιουργούνται προβλήματα άλλου τύπου...

Αυτό που με ανησυχεί εμένα είναι ότι κάποιος μπαμπάς που έφυγε από την Αγωγή μαζί και με κάποιους συμμαθητές του παιδιού, με ειδοποίησε ότι το σχολείο θέλει να έχει ένα πολύ υψηλό επίπεδο, χωρίς όμως το ίδιο να δουλεύει τόσο πολύ γι΄αυτό το σκοπό... Εγώ έχω καταλάβει ότι σε αυτό το σχολείο έτσι και κάνεις κενά την έβαψες... Οπότε στόχος μου είναι η μικρή να είναι σε συνεχή παρακολούθηση ώστε να μην αποκτήσει καθόλου κενά...

Όσο για τα ανελαστικά μυαλά... Ε, δε φημίζονται οι Γερμανοί για την ελαστικότητα του μυαλού και της συμπεριφορά τους... Το βλέπουμε και εδώ στην Ελλάδα στο πετσί μας... Γι΄αυτό και η έρευνα εξάλλου πρωτοπορεί περισσότερο στην Αμερική αν και η Γερμανία τελευταία κάνει κάποιες προσπάθειες... Εγώ το λέω, δεν είμαι φαν της γερμανικής κουλτούρας παρότι βρίσκω μερικά θετικά σε αυτή, το θέμα είναι άντε και βρες μου σχολείο που να εφαρμόζει σωστά τη φιλελεύθερη κουλτούρα στην παιδεία, χωρίς τα παιδάκια να είναι όμως τα κακομαθημένα που θέλουν να γίνεται ό,τι θέλουν αυτά, να μπορεί το σχολείο να επιβληθεί με σωστή τακτική και οργάνωση και να μην ανεβαίνει υπερβολικά στα δίδακτρα, γιατί κάτι αγγλικά σχολεία κλπ δεν είχα τα κότσια της τσέπης για να τα ψάξω και δεν ξέρω τί κάνουν...

Με λίγα λόγια είπα να αφήσω το όραμα που είχα για την παιδεία της μικρής και να αναζητήσω τουλάχιστον ένα σωστό και οργανωμένο άρτια εκπαιδευτήριο... Και ακόμα στο μυαλό μου δεν είμαι συμβιβασμένη με αυτό... Δεν ξέρω αν έχω κάνει καλή επιλογή, από μέσα μου κατατρώγομαι αλλά όσο τουλάχιστον βλέπω τη μικρή να πηγαίνει με χαρά και να είναι τόσο ενθουσιασμένη με τη μουσική, τους υπολογιστές και όλα όσα κάνουν, εγώ θα κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο που λένε και στη δυτική Αττική...

Διότι τελικά, εκείνη πάει σχολείο και σε εκείνη πρέπει να ταιριάζει το σχολείο που πάει...
Παλιά 16-10-13, 14:15   #159
pashalitsa

Προεπιλογή

Η μικρή μου είναι άρρωστη, οπότε σήμερα ήρθε το σχολικό με ό,τι βιβλίο χρειάζεται να μελετήσει για να είναι έτομη αύριο [αν πάει], φυλλάδιο από τη δασκάλα που εξηγεί τις εργασίες που πρέπει να γίνουν, με περαστικά και αυτοκολλητάκι!

Το πρωί ήθελα να ενημερώσω τη σχολική μεταφορά να μην έρθουν, τελικά άφηνες ένα μήνυμα σε ένα είδος τηλεφωνητή με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση ώστε να ενημερωθεί το σχολικό να μην έρθει... Πού θα μου πάει θα τα μάθω τα συστήματα...

Λοιπόν την τελευταία εβδομάδα έχουν ανακόψει ταχύτητα στα πάντα, δεν ξέρω γιατί, ιδίως στη γλώσσα. Κάνουν συχνά επαναλήψεις... Και η γλώσσα πάει με έναν πολύ πιο αργό ρυθμό, φαντάζομαι ότι κάποια παιδιά θα έχουν πρόβλημα για να γίνεται αυτό, οπότε βλέπω ότι δεν τραβάνε μπροστά και όποιος μπορεί ακολουθεί, σταματάνε και κάνουν επανάληψη στους υπόλοιπους μέχρι να έρθει το τμήμα σε μια ισορροπία προφανώς... Θα μάθω στην αρχή της άλλης βδομάδας που θα πάρω τηλέφωνο στο σχολείο...
Παλιά 16-10-13, 14:56   #160
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα μάθω στην αρχή της άλλης βδομάδας που θα πάρω τηλέφωνο στο σχολείο...
Η ύλη της α' δημοτικού είναι συγκεκριμένη και λίγη για 9 μήνες μόνο και μόνο για να κάνουν επαναλήψεις. Πάνω σε αυτήν πρέπει να κάνει δουλειά κάθε σχολείο, καλή ή κακή δουλειά. Δεν νομίζω ότι το σχολείο κόβει ταχύτητα επειδή κάποια παιδιά έχουν πρόβλημα, απλά είναι το σύστημα τέτοιο, να δίνουν ύλη και να επανέρχονται σε αυτήν συνέχεια και συνέχεια. Με τον τρόπο αυτό δεν κουράζουν τα παιδιά και εμπεδώνεται η γνώση, γιατί στο πρώτο πέρασμα δεν έχουν πολλές απαιτήσεις αλλά στο δεύτερο και ενδεχομένως στο τρίτο δεν συγχωρούνται λάθη. Με το 'μία κι έξω' σύστημα δεν μαθαίνει κανένα παιδί σε αυτή την ηλικία, μόνο βασανίζεται. Εννοείται ότι το σχολείο απευθύνεται σε παιδιά που μαθαίνουν τα πράγματα αυτά για πρώτη φορά στην τάξη. Αν έτρεχαν μπροστά, και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε δεν θα ήταν καλό σχολείο. Να είσαι ευχαριστημένη για το ζήτημα των επαναλήψεων, γιατί όταν το παιδάκι σου θα αρχίσει να μαθαίνει καινούργια πράγματα, θα τις χρειαστεί (κοίτα που έχω αρχίσει να τη συμπαθώ την Ελληνογερμανική, πείτε κι άλλα)

Αλήθεια, θα πάρεις τηλέφωνο στο σχολείο για να μάθεις για την χαλάρωση του προγράμματος ή έχεις κι άλλο θέμα?
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές