Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ad0960_01a.gif

 

ad0960_01b.gif

πηγη

http://www.ajronline.org/doi/full/10.2214/ajr.182.3.1820719

 

 

 

 

Διαθέσιμες συζητήσεις με tag:

 

 

 

θεραπεία χωρίς φαρμακευτική ουσία: φύλλα λάχανου τα οποία σύμφωνα με μαρτυρίες περιέχουν αντιφλεγμονώδεις ουσίες (τυλίξτε ένα φύλλο γύρω απο το σημείο που σας πονάει , με μεμβράνη - αφήστε το όλη την μέρα/νύχτα.) + πάγος πολλές φορές την ημέρα για λίγα λεπτά.

 

θεραπεία με φαρμακευτική ουσία: o θεράπων ιατρός συστήνει συνήθως ανάλογα με την περίπτωση κάποιο μή στεροειδές αντιφλεγμωνόδες. Υπάρχουν μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη που είναι συμβατά με τον θηλασμό, ζητήστε απο τον γιατρό σας να συμβουλευτεί την ιστοσελίδα  

https://www.e-lactancia.org/

dequervain.png

 

https://hhma.org/healthadvisor/aha-dequerva-rex/    ( McKesson Corporation)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοιξατε!

Λόγω δουλειάς έχω πρόβλημα και στα 2 χέρια πράγμα που στην εγκυμοσυνη ,λόγω οίδημα των έχει αυξηθεί!

Ευχάριστουμε πολύ!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια λογω δουλειας(κλασικη κιθαρα) το εχω περασει το μανικι αυτο.....

εξαρταται σε τι βαθμο εχει γινει ζημια!εγω φορουσα ναρθηκα εναμισυ μηνα και εβαζα κρεμα και επαιρνα και χαπια...γιατι η αληθεια ειναι οτι οι κρεμες(τυπου voltaren,roiplon)ειναι σαν παυσιπονα...δεν γιατρευουν τη φλεγμονη....

σε ηπιες καταστασεις δεν χρειαζονται ολα αυτα,αλλα καλυτερα να συμβουλευτειτε ορθοπεδικο,γιτι η τενοντιτιδα ειναι υπουλη.....εγω ειχα φτασει σε αυτο το σημειο γιατι το αμελουσα και στο τελος δεν μπορουσα να κανω σχεδον καμια κινηση με το χερι μου.....κουλαθηκε!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

είχα διαβάσει κάπου τότε, το ότι το λάχανο βοηθάει.

ένα φύλλο, το κόβεις ένα τετραγωνο τυλιγμένο γύρω απο τον καρπό, και τυλίγεις γύρω γύρω cling film μεμβρανη,

και κοιμάσαι / ή το έχεις όλη μέρα έτσι.

εμένα με βοήθησε πολύ - το έκανα δηλαδη!

μου ήταν αδύνατο να κλείσω πχ το σουτιέν πίσω,

ή να πιάσω πράγματα που ήθελαν λεπτοδουλειά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για το θεμα. Παθουσα. Με τρια παιδια....αναμενομενο. εβαλα ναρθηκα πηρα αντιφλεγμονωδη μικρη βοηθεια. Αναπαυση δεν μπορουσα να κανω. Τελικα περασεωμονο του. Εκανε ινωση κ περασε η φλεγμονη κ ο πονος. Εχω ενα μικρο εξογκωμα μονο. Οταν το κουραζω πολυ προειδοποιει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλον να έχει τενοντιτιδα de quervain και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε.Το τελευταίο χρονικό διάστημα είχα πόνους στον δεξί καρπό στον ώμο κ στον αγκώνα που το βράδυ γινόντουσαν χειρότεροι.Σε επίσκεψη που έκανα σε ορθοπεδικό μου είπε στο καρπό τενοντιτιδα de quervain με ήπια επικοδυλιτιδα και ετοιμάζεται κ ο ώμος.Το θέμα είναι ότι μου είπε οτι είναι λιγο ιδιαίτερη η συγκεκριμένη τενοντιτιδα κ πρέπει να γίνει χειρουργική επέμβαση για να σταματήσει.

Από μόνη μου κ πριν πάω είχα δοκιμάσει brufen,πάγο κ περιδεση αλλά μολις σταματούσα κάτι απο αυτά ο πόνος πάλι εκει.Σίγουρα δεν ενδείκνυται αυτό που έκανα..

 

Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;;

 

Υγ.Τις πιο πάνω ασκησεις τις έχω δοκιμάσει αλλά πονάει το χέρι μου κ έτσι δεν τις συνεχίσω γτ νομίζω θα γίνει χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει τύχει σε κανέναν άλλον να έχει τενοντιτιδα de quervain και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε.Το τελευταίο χρονικό διάστημα είχα πόνους στον δεξί καρπό στον ώμο κ στον αγκώνα που το βράδυ γινόντουσαν χειρότεροι.Σε επίσκεψη που έκανα σε ορθοπεδικό μου είπε στο καρπό τενοντιτιδα de quervain με ήπια επικοδυλιτιδα και ετοιμάζεται κ ο ώμος.Το θέμα είναι ότι μου είπε οτι είναι λιγο ιδιαίτερη η συγκεκριμένη τενοντιτιδα κ πρέπει να γίνει χειρουργική επέμβαση για να σταματήσει.

Από μόνη μου κ πριν πάω είχα δοκιμάσει brufen,πάγο κ περιδεση αλλά μολις σταματούσα κάτι απο αυτά ο πόνος πάλι εκει.Σίγουρα δεν ενδείκνυται αυτό που έκανα..

 

Αν σας έχει τύχει πώς το αντιμετωπίσατε;;

 

Υγ.Τις πιο πάνω ασκησεις τις έχω δοκιμάσει αλλά πονάει το χέρι μου κ έτσι δεν τις συνεχίσω γτ νομίζω θα γίνει χειρότερα.

 

Το είχα παθει πριν κάποια χρόνια λόγω δουλειάς και αντιμετωπίστηκε με νάρθηκα για κάποιο καιρό (δε θυμάμαι πόσο, σίγουρα πάνω από μήνα) και με χρήση κυρίως του άλλου χεριού για πολύ καιρό, μπορεί και χρόνο από όσο θυμάμαι.Ουσιαστικά έγινα αριστερόχειρας από δεξιόχειρας με το ζόρι, σε θέματα όπως χρήση ποντικιού, ξεκλείδωμα πόρτας κλπ. Εχουν περάσει πια χρόνια, νομίζω 5-6, μπορεί και παραπάνω, και δε με έχει ξαναενοχλήσει.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το είχα παθει πριν κάποια χρόνια λόγω δουλειάς και αντιμετωπίστηκε με νάρθηκα για κάποιο καιρό (δε θυμάμαι πόσο, σίγουρα πάνω από μήνα) και με χρήση κυρίως του άλλου χεριού για πολύ καιρό, μπορεί και χρόνο από όσο θυμάμαι.Ουσιαστικά έγινα αριστερόχειρας από δεξιόχειρας με το ζόρι, σε θέματα όπως χρήση ποντικιού, ξεκλείδωμα πόρτας κλπ. Εχουν περάσει πια χρόνια, νομίζω 5-6, μπορεί και παραπάνω, και δε με έχει ξαναενοχλήσει.

Μμμ κατάλαβα..Εμένα μου είπε για επέμβαση γτ τώρα με τη μικρή θα είναι ακατόρθωτο να μη χρησιμοποιώ το δεξί χερι και θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα αν το αφήσω,χωρίς όμως βέβαια να με πιέσει.Αντιθέτως μετα την επέμβαση πρέπει να το κουνάω συνέχεια κ να κάνω κανονικά τις δραστηριότητες μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...