Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-02-13, 16:19   #1
tsagbaby

tsagbaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή φουσκωμα στο τοιχο

Θα περιγραψω την κατασταση οσο πιο συντομα μπορω! Εσωτερικος τοιχος στο παιδικο δωματιο που συνορευει με το μπανιο εχει φουσκωσει χαμηλα κ με τον καιρο το φουσκωμα ανεβαινει προς τα πανω. Το σπιτι ειναι χτισμενο εδω κ 5 χρονια εμεις μενουμε μεσα 3. περυσι αρχισε να φουσκωνει ο τοιχος κ εβγαζε κ μαυριλες τις οποιες ετριβα με χλωρινη. καποια στιγμη ο υδραυλικος μας ειπε οτι ειναι απο τη μπανιερα, τη μονωσαμε καλα, ξυσαμε τον τοιχο κ βαψαμε.
μετα απο μερικους μηνες ξανα τα ιδια μονο που τωρα μονο φουσκωνει κ βγαζει κατι σαν μυκητες κ οχι μαυριλα.
υπαρχει κανεις που να γνωριζει περισσοτερα σχετικα με το θεμα? τρομαζω στην ιδεα οτι πρεπει να ξυλωσω πλακακια στο μπανιο κ δεν ξερω σε τι ειδικο να απευθυνθω....μπογιατζη?υδραυλικο???
Ο χρήστης tsagbaby δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-13, 19:04   #2
C@ndy

Το avatar του χρήστη C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsagbaby Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα περιγραψω την κατασταση οσο πιο συντομα μπορω! Εσωτερικος τοιχος στο παιδικο δωματιο που συνορευει με το μπανιο εχει φουσκωσει χαμηλα κ με τον καιρο το φουσκωμα ανεβαινει προς τα πανω. Το σπιτι ειναι χτισμενο εδω κ 5 χρονια εμεις μενουμε μεσα 3. περυσι αρχισε να φουσκωνει ο τοιχος κ εβγαζε κ μαυριλες τις οποιες ετριβα με χλωρινη. καποια στιγμη ο υδραυλικος μας ειπε οτι ειναι απο τη μπανιερα, τη μονωσαμε καλα, ξυσαμε τον τοιχο κ βαψαμε.
μετα απο μερικους μηνες ξανα τα ιδια μονο που τωρα μονο φουσκωνει κ βγαζει κατι σαν μυκητες κ οχι μαυριλα.
υπαρχει κανεις που να γνωριζει περισσοτερα σχετικα με το θεμα? τρομαζω στην ιδεα οτι πρεπει να ξυλωσω πλακακια στο μπανιο κ δεν ξερω σε τι ειδικο να απευθυνθω....μπογιατζη?υδραυλικο???
Ναι ειναι πολυ πιθανον να ειναι απο τη μπανιερα. Κι εμας απο τη μπανιερα ηταν. Εμεις το αντιληφθηκαμε σχετικα νωρις απο το φουσκωμα στον τοιχο πριν προλαβει να βγαλει μουχλα και μαυριλες. Κατι ειχε σπασει κατω απο τη μπανιερα και υπηρχε διαρροη. Φεραμε υδραυλικο, εντοπισε το προβλημα, εσπασε πλακακια (δυστυχως), εσπασε επισης τουβλα και μπετα (ενας χαμος) διορθωσε το προβλημα, αφησε ανοικτη την τρυπα καμια εβδομαδα για να στεγνωσουν τα νερα κι υστερα ξαναηρθε και ξαναεχτισε τουβλα, πλακακια, αρμους κλπ. Ακουγεται πολυ απαισιο και ακριβο αλλα δεν ηταν. Ευτυχως ο ιδιος μου καθαρισε ολη τη βρωμα (χωματα, μπετα, σπασμενα τουβλα) που βγηκαν απο εκει μεσα και στο συνολο μου πηρε 70 ευρω για να τελειωσει ολη τη δουλεια. Μην αργεις να το φτιαξεις γιατι μπορει να φτασει και στο απο κατω διαμερισμα η υγρασια (ταβανι ακομα και ντουλαπες) και μετα θα εχεις να φτιαχνεις κι εκεινων.
Ο χρήστης C@ndy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-13, 19:53   #3
tsagbaby

tsagbaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

den to glitwnw to xamo diladi!wstoso ena atomo tha ta kanei ola auta?giati auto me provlimatizei. mporei o ydraulikos na bgalei k na balei toubla k plakakia? o antras mou epimenei oti to problima einai apo tin taratsa k oti apo kei mpainoun nera k thelei na fwnaksoume ena typo pou kanei monwseis. pisteyw oti tha erthei tha parei ena swro lefta k to provlima den tha luthei
Παλιά 19-02-13, 18:17   #4
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsagbaby Εμφάνιση μηνυμάτων
den to glitwnw to xamo diladi!wstoso ena atomo tha ta kanei ola auta?giati auto me provlimatizei. mporei o ydraulikos na bgalei k na balei toubla k plakakia? o antras mou epimenei oti to problima einai apo tin taratsa k oti apo kei mpainoun nera k thelei na fwnaksoume ena typo pou kanei monwseis. pisteyw oti tha erthei tha parei ena swro lefta k to provlima den tha luthei
Εμενα ο υδραυλικος εκανε ολη τη δουλεια απο την αρχη μεχρι το τελος. Λογικα ενας υδραυλικος ειναι αρκετος αφου αυτοι ουσιαστικα "χτιζουν" τις μπανιερες στις οικοδομες. θεωρω απιθανο καποιος να μην ξερει.
Το απο που προερχεται το προβλημα δε μπορω καν να το υποθεσω βεβαια με σιγουρια. Απλα οι "ιστοριες" μας μοιαζανε. Ισως ομως να μπαινουν τα νερα κι απο την ταρατσα αν και τοτε λογικα η υγρασια/μουχλα θα ξεκινουσε απο το ταβανι σου κι οχι απο κατω προς τα πανω.
Παλιά 19-02-13, 18:46   #5
tsagbaby

tsagbaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=C@ndy;2529731]Εμενα ο υδραυλικος εκανε ολη τη δουλεια απο την αρχη μεχρι το τελος. Λογικα ενας υδραυλικος ειναι αρκετος αφου αυτοι ουσιαστικα "χτιζουν" τις μπανιερες στις οικοδομες. θεωρω απιθανο καποιος να μην ξερει.
Το απο που προερχεται το προβλημα δε μπορω καν να το υποθεσω βεβαια με σιγουρια. Απλα οι "ιστοριες" μας μοιαζανε. Ισως ομως να μπαινουν τα νερα κι απο την ταρατσα αν και τοτε λογικα η υγρασια/μουχλα θα ξεκινουσε απο το ταβανι σου κι οχι απο κατω προς τα πανω.[/QUOT

ναι αυτο πιστευω κ εγω. αυριο θα ερθει ωστοσο αυτος με τις μονωσεις να δει επανω την υποτιθεμενη τρυπα. θα δω τι πορισμα θα βγαλει διαφορετικα θα καλεσω ενα υδραυλικο κ παμε για γκρεμισμα...μια απορια εχω. μπορει να δει απο που ειναι η ζημια αν δεν χαλασει τον τοιχο πρωτα??
Παλιά 19-02-13, 20:57   #6
C@ndy

C@ndy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=tsagbaby;2529740]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο C@ndy Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα ο υδραυλικος εκανε ολη τη δουλεια απο την αρχη μεχρι το τελος. Λογικα ενας υδραυλικος ειναι αρκετος αφου αυτοι ουσιαστικα "χτιζουν" τις μπανιερες στις οικοδομες. θεωρω απιθανο καποιος να μην ξερει.
Το απο που προερχεται το προβλημα δε μπορω καν να το υποθεσω βεβαια με σιγουρια. Απλα οι "ιστοριες" μας μοιαζανε. Ισως ομως να μπαινουν τα νερα κι απο την ταρατσα αν και τοτε λογικα η υγρασια/μουχλα θα ξεκινουσε απο το ταβανι σου κι οχι απο κατω προς τα πανω.[/QUOT

ναι αυτο πιστευω κ εγω. αυριο θα ερθει ωστοσο αυτος με τις μονωσεις να δει επανω την υποτιθεμενη τρυπα. θα δω τι πορισμα θα βγαλει διαφορετικα θα καλεσω ενα υδραυλικο κ παμε για γκρεμισμα...μια απορια εχω. μπορει να δει απο που ειναι η ζημια αν δεν χαλασει τον τοιχο πρωτα??
O δικος μου υδραυλικος μολις ειδε το σημειο που ηταν το φουσκωμα καταλαβε οτι φταιει η μπανιερα και γι αυτο αρχισε να σπαει κατευθειαν τα πλακακια που ειναι απο την εξω πλευρα της. Ενα εμπειρο ματι πιστευω θα καταλαβει. Καλυτερα οποιος φερεις να ειναι απολυτου εμπιστοσυνης ωστε να μη σε φλομωσει στο ψεμα και κανει την τριχα, τριχια.
Παλιά 20-02-13, 01:10   #7
tsagbaby

tsagbaby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι το γνωριζω θελει προσοχη γιατι πολλοι εκμεταλευονται καταστασεις. οπως κ να χει ευχαριστω για το χρονο σου!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές