Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλήψεις - Αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι


UFO

Recommended Posts

Μιας και η επικαιρότητα το επιβάλει με τα αλλεπάλληλα χτυπήματα σε όλους τους αυτοδιαχειριζόμενους χώρους .....ποια η γνώμη σας ;

 

(απλό το ερώτημα)

 

η αξιοποίηση δημόσιων ανεκμετάλλευτων χώρων απο πολίτες για τους πολίτες με αυτοδιάθεση και αυτό-οργάνωση !

 

στην περιοχή - γειτονία σας έχετε τέτοιου είδους χώρους ;

 

τους έχετε επισκεφθεί ποτε ;

 

ή η γνώμη σας για αυτούς τους χώρους έχει διαμορφωθεί απο τα ΜΜΕ ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 31 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 23 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • 2007rea

    2007rea 13 δημοσιεύσεις

Μιας και η επικαιρότητα το επιβάλει με τα αλλεπάλληλα χτυπήματα σε όλους τους αυτοδιαχειριζόμενους χώρους .....ποια η γνώμη σας ;

 

(απλό το ερώτημα)

 

η αξιοποίηση δημόσιων ανεκμετάλλευτων χώρων απο πολίτες για τους πολίτες με αυτοδιάθεση και αυτό-οργάνωση !

 

στην περιοχή - γειτονία σας έχετε τέτοιου είδους χώρους ;

 

τους έχετε επισκεφθεί ποτε ;

 

ή η γνώμη σας για αυτούς τους χώρους έχει διαμορφωθεί απο τα ΜΜΕ ;

 

 

Ναι.

 

Όχι.

 

Εξαρτάται την περίπτωση.

 

Φλέγον θέμα ανοίγεις κι αναρωτιέμαι τον απώτερο σκοπό σου:rolleyes:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

 

Όχι.

 

Εξαρτάται την περίπτωση.

 

Φλέγον θέμα ανοίγεις κι αναρωτιέμαι τον απώτερο σκοπό σου:rolleyes:

 

προβληματίζομαι με την δευτερη απαντηση σου

το όχι :rolleyes:

 

υποθέτω ( αν κατάλαβα καλά ) αναφέρετε στο οτι δεν τους έχεις επισκεφθεί ; :wink:

 

ναι ειναι φλεγον θέμα ... και ανήκει στην επικαιρότητα !

 

απότερο σκοπό δεν εχω ...όπως και να το κάνεις όμως:wink: αλλιως ειναι τα συζητάς αυτα τα θέματα πχ στο indimydia αλλιως στο fatsa αλλιως στο mega αλλώς στο fb και αλλιως στο parents

 

 

( το χεις ; ) :D

Link to comment
Share on other sites

Το να ανοίγεις θέμα για τις καταλήψεις με αβαταρ την αναρχία, είναι σαν να ρωτάει η Τρεμη στο mega κάποιον 'στηρίζεις την κυβέρνηση που θέλει το καλό όλων μας και είναι η μόνη μας σανίδα σωτηρίας ή όχι και προωθείς το χάος?

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

 

απότερο σκοπό δεν εχω ...όπως και να το κάνεις όμως:wink: αλλιως ειναι τα συζητάς αυτα τα θέματα πχ στο indimydia αλλιως στο fatsa αλλιως στο mega αλλώς στο fb και αλλιως στο parents

 

 

( το χεις ; ) :D

 

Εξαρτάται από που έχεις συμφέροντα :rolleyes:

 

( Εγώ προ πολλού! Ελπίζω κι άλλοι:mrgreen: )

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

ποια η γνώμη σας ;

 

η αξιοποίηση δημόσιων ανεκμετάλλευτων χώρων απο πολίτες για τους πολίτες με αυτοδιάθεση και αυτό-οργάνωση !

 

υπέρ της αξιοποίησης

 

στην περιοχή - γειτονία σας έχετε τέτοιου είδους χώρους ;

 

στην πόλη μου υπάρχουν -στην γειτονιά μου όχι

 

τους έχετε επισκεφθεί ποτε ;

 

αρκετές φορές

 

ή η γνώμη σας για αυτούς τους χώρους έχει διαμορφωθεί απο τα ΜΜΕ ;

 

αστειεύεσαι;;;όποιος θέλει να έχει έστω και μία μικρή "αντικειμενική"άποψη δεν θα έπρεπε να ενημερώνεται καθόλου από τα ΜΜΕ.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

η αξιοποίηση δημόσιων ανεκμετάλλευτων χώρων απο πολίτες για τους πολίτες με αυτοδιάθεση και αυτό-οργάνωση ! Eπιβάλλεται πλέον με τόσους άστεγους. Ελεος!

 

στην περιοχή - γειτονία σας έχετε τέτοιου είδους χώρους ; Ναι, οι παλιές εργατικές κατοικίες στη λεωφ. Αλεξάνδρας. Πλέον κατοικούνται σε μεγάλο ποσοστό! [αναρωτιέμαι για παροχή ρεύματος/νερού και το κατά πόσο κατοικούνται ημι-παράνομα ή εντελώς παράνομα. - χρησιμοποιώ τη λέξη παράνομα εδώ ελλείψει καλύτερης]

 

τους έχετε επισκεφθεί ποτε ; Το σκέφτομαι εδώ και δυο χρόνια. Θέλω να περάσω να δω συνθήκες, να μιλήσω με τους ανθρώπους και να δω τι ελλείψεις και ανάγκες έχουν (ώστε όπου και όσο μπορώ να συνεισφέρω)

 

ή η γνώμη σας για αυτούς τους χώρους έχει διαμορφωθεί απο τα ΜΜΕ Τα ΜΜΕ λυσσάνε μόνο με τη συγκεκριμένη Βίλλα η οποία κατοικήθηκε όταν εγώ ήμουν μαθήτρια και ήταν γνωστή από στόμα σε στόμα. Μάλλον δεν κατοικήθηκε ακριβώς, απλώς μαζευόταν κόσμος και περνούσαν όπως τέλος πάντων ήθελαν και καλά έκαναν τελικά.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Το να ανοίγεις θέμα για τις καταλήψεις με αβαταρ την αναρχία, είναι σαν να ρωτάει η Τρεμη στο mega κάποιον 'στηρίζεις την κυβέρνηση που θέλει το καλό όλων μας και είναι η μόνη μας σανίδα σωτηρίας ή όχι και προωθείς το χάος?

 

οι απόψεις μου γενικά ειναι καταγεγραμμένες εδω και χρόνια

(αν ειχα πχ αβαταρ τη φατσα του παιδιου μου και τικερ το πόσο χρονων ειναι θα μου απαντουσες ;;;; :wink: μαλλον όχι για αυτο που κάνεις ειναι να κρίνεις μια εικόνα :D:D:D:D

όχι οτι την κρατω και κρυφή την κοινωνική μου ταυτότητα . ...αλλα λεμε τωρα !

 

(σε αυτο το χωρο εχω την δυνατότητα ( που και που ) να συναναστρέφομαι και με καπιταληστές - νεοδημοκρατες πασόκους μπαοκ οικολόγους μπαχαλάκιδες κοκ )

 

αν εχεις να συμβαλεις σε αυτο το θρεντ μπορέις να το κάνεις :wink:

 

Εξαρτάται από που έχεις συμφέροντα :rolleyes:

 

( Εγώ προ πολλού! Ελπίζω κι άλλοι:mrgreen: )

 

 

 

συμφερον δεν υπαρχει .. - αδυναμία κατανόησης παρατηρώ - ειναι ειλικρηνείς ερωτήσεις και ενδιαφέρον για συζήτηση ...

 

 

αντι να με κρίνεται μπορείτε να απαντησετε αν οχι ignore user :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

συμφερον δεν υπαρχει .. - αδυναμία κατανόησης παρατηρώ - ειναι ειλικρηνείς ερωτήσεις και ενδιαφέρον για συζήτηση ...

 

 

αντι να με κρίνεται μπορείτε να απαντησετε αν οχι ignore user :lol::lol::lol:

 

Δεν υπάρχει??? Εγώ νομίζω ότι πάντα υπάρχει και το βρίσκω και λογικό...ως ένα σημείο;)

 

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι καταλάβαμε πολύ καλά κι εγώ κι εσύ τι θέλει να πει ο συνομιλητής?

 

Ειλικρινείς ερωτήσεις...με ενδιαφέρον για συζήτηση... Κι εγώ ειλικρινείς απαντήσεις έδωσα με ενδιαφέρον για συζήτηση...

 

Προσωπικά, που σε έκρινα?:rolleyes:

 

Μωρέ άμα κάνεις ignore user χάνεις ενδιαφέροντα πράγματα. Το χω κάνει γι αυτό στο λέω;) Το ίντερνετ θέλει λίγο περισσότερο χαβαλέ, έχουμε real life για πιο σοβαρά θέματα;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να ανοίγεις θέμα για τις καταλήψεις με αβαταρ την αναρχία, είναι σαν να ρωτάει η Τρεμη στο mega κάποιον 'στηρίζεις την κυβέρνηση που θέλει το καλό όλων μας και είναι η μόνη μας σανίδα σωτηρίας ή όχι και προωθείς το χάος?

χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ!!!!!!

Εγω δεν εχω τετοιους χωρους κοντα μου και δεν εχω επισκεφτει και αναλογους.

δεν συμφωνω με το 'αξιοποίηση δημόσιων ανεκμετάλλευτων χώρων απο πολίτες για τους πολίτες με αυτοδιάθεση και αυτό-οργάνωση ' γιατι πολυ απλα δεν εχουν ολοι τους ιδιους ανιδιοτελεις σκοπους με εσενα η εμενα κλπ. Πιστευω οτι θα τα κανουν σαν τα μουτρα τους στο τελος δηλαδη...και δεν εννοω τους τοιχους :)

Ειδησεις δεν βλεπω, εκει ειναι καραγκιοζ μππερντε!

Τι θα μου αρεσε?? Να δινονταν σε επισημους αναγνωρισμενους κοινωνικους φορεις πχ χαμογελο του παιδιου και πολλους αλλους λιγοτερο επωνυμους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπεράσω αυτά που γράφεις με αρκετά ειρωνικό ύφος (χωρίς να έχεις λάβει το ανάλογο από εμένα) και θα προσπαθήσω να απαντήσω.

Ναι θα ήταν πολύ καλό κάποιοι ανεκμετάλευτοι δημόσιοι χώροι να γίνουν προσπελάσιμοι στον κόσμο αλλά υπό προϋποθέσεις και κάτω από κάποιον τομέα διαχείρισης. Δεν είναι δυνατόν να βλέπει ο πάσα ένας ένα άδειο κτίριο (του Δήμου πχ) και να μπαίνει μέσα με το έτσι θέλω, να καλεί και τους φίλους του και να κάνει κατάληψη 30 χρόνια (με ό,τι συνεπάγεται αυτό) και να κάνει εκεί μέσα ό,τι γουστάρει (με ό,τι συνεπάγεται αυτό).

Έχω πάει σε τέτοιους χώρους και έχω δει με τα μάτια μου τι γίνεται. Έφριξα και δεν θέλω να περνάω ούτε απ'έξω. Επίσης καλά κάνουν και βγάζουν τους καταληψίες έξω, βέβαια έπρεπε να το κάνουν από την αρχή και να μην αφήνουν τη δημόσια περιουσία να γίνεται στέκια τοξικομανών, εμπόρων, παρεμπορίου και πόσα άλλα. Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.

σαταλάσιιιι

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να το είχες διαμορφώσει σε κανονική δημοσκόπηση...

 

δεν νομίζω οτι εχει νόημα κατι τετοιο

ειναι μια συζήτηση που οι ¨γονείς ¨γενικά εχουν πολλούς παράγοντες για συζήτηση

 

δεν ειναι ενα ναι όχι !

 

παραδειγμα

σε εναν αυτοδιαχειριζόμενο χωρο σε μια χ περιοχή

μια μητερα (καθηγήτρια αγγλικών που κανει μαθηματα σε παιδια )

μπορεί να θέσει το εξής δείλημα :

 

εγω ειμαι εδω και κάνω μάθημα . το ρημαδι αυτο ( εγακαταλελλημένο κτηριο και αυτοδιαχειριζόμενο απο πολίτες απλούς)

ειναι παρατημένο 20 χρόνια και η χ ομάδα ( ανεξάρτητη - ελέυθερη ..) το αξιοποιεί το εχει επισκευάσει το κάνει το ρανει ...

 

αν την ώρα που κανω εγω μαθημα στα παιδια κάνουν ντου οι μπατοσι τι θα γίνει ;

 

αλλο θέμα - παραδειγμα :

 

εδω στο ψ χωρο που ειναι εγκαταλελεημένος ψ χρόνια

κανουν μουσικοκινητική ...εγω δεν εχω λεφτα και παω το παιδι μου αλλού

εκει

αν συνεχίσω να το πηγαίνω εκει και κανουν ντου οι μπατοσι τι θα γίνει ;

 

θα με πιάσουν εμενα και το παιδι μου ;

 

δεν ξέρω αναρωτιέμαι κι εγω και συζητάω ...

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα

σε εναν αυτοδιαχειριζόμενο χωρο σε μια χ περιοχή

μια μητερα (καθηγήτρια αγγλικών που κανει μαθηματα σε παιδια )

που εθεσε το εξής δείλημα :

 

εγω ειμαι εδω και κάνω μάθημα . το ρημαδι αυτο ( εγακαταλελλημένο κτηριο)

ειναι παρατημένο 20 χρόνια και η χ ομάδα το αξιοποιεί το εχει επισκευάσει το κάνει το ρανει ...

 

...

Τωρα που επι τελους κινητοποιηθηκαν οι αρχες και αποφασισαν να διωξουν τους 'καταληψιες', ειναι καιρος και οποιος αυτοδιαχειριζεται καποιον χωρο να το αναφερει και να παρει σχετικη αδεια για να συνεχισει. Δεν νομιζω να αρνηθουν αν ειναι ολα τοσο ομορφα και ξεκαθαρα.:wink:

 

Κατα τα αλλα συμφωνω με scapigliata

Link to comment
Share on other sites

Ufo στην Καισαριανη εχουν για π[αραδειγμα εναν χωρο ο οποιος μαλλον ανηκει στο δημο και εκει γινονται πληθος δραστηριοτητων για παιδια και εφηβους (τουλαχιστον)

Ενα πιτσιρικας στα 14 κανει εκει φροντηστηριο στα μαθηματικα που ειχε προβλημα (και βαση του αποτελεσματος γινεται και αριστη δουλεια) Εθελοντες δασκαλοι καθηγητες αλλα και τα παιδια τα ιδια βοηθουν στο βαψιμο και τη διατηρηση του χωρου Μιλαμε γινονται φροντηστηρια κανονικα φυσικη χημεια κοκ

 

Μπορεις να μιλησεις με κοσμο που εχει τους ιδιους προβληματισμου στον τοπο σου και να στησετε κατι με τη βοηθεια του δημου

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα στους αυτοδιαχειριζομενους χωρους ειναι οτι καποιοος('ηκαποιοι) κανει κουμαντο ...διωχνει κοσμο που δεν γουσταρει και γενικα απο αυτοδιαχειριζομενος ο χωρος γινεται τσιφλικι καποιων

Στη Βιλλα Αμαλια ειχαν διωξει φιλο μου αστεγο τοτε (αναρχικο διαβασμενο οχι μπαχαλακια) με γελλοια κατηγορια

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ufo στην Καισαριανη εχουν για π[αραδειγμα εναν χωρο ο οποιος μαλλον ανηκει στο δημο και εκει γινονται πληθος δραστηριοτητων για παιδια και εφηβους (τουλαχιστον)

Ενα πιτσιρικας στα 14 κανει εκει φροντηστηριο στα μαθηματικα που ειχε προβλημα (και βαση του αποτελεσματος γινεται και αριστη δουλεια) Εθελοντες δασκαλοι καθηγητες αλλα και τα παιδια τα ιδια βοηθουν στο βαψιμο και τη διατηρηση του χωρου Μιλαμε γινονται φροντηστηρια κανονικα φυσικη χημεια κοκ

 

Μπορεις να μιλησεις με κοσμο που εχει τους ιδιους προβληματισμου στον τοπο σου και να στησετε κατι με τη βοηθεια του δημου

 

ξέρω σε ποιον χώρο αναφέρεσαι και εχω συμβαλει σε αυτον τον χώρο ...

επίσης στη περιοχή μου έχουμε τέτοιο χώρο και συμμετάσχουμε ενεργά ( και στους προβληματισμούς και στην αλληλεγγύη )

 

το θέμα πανελλαδικά ειναι η γνωμη που εχει ο κόσμος για αυτους τους χωρόυς ίσως

πως ο γονέας διαχειρίζεται τους "κινδύνους" της αλληλεγγύης σε αυτους τους χωρους

 

ποια ειναι η γνωμη τελικά και η δραση του ΓΟΝΕΑ σε αυτούς τους χωρους

( όχι απο αναμνήσεις φοιτητικών ετών ... αλλα απο το σημερα )

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στους αυτοδιαχειριζομενους χωρους ειναι οτι καποιοος('ηκαποιοι) κανει κουμαντο ...διωχνει κοσμο που δεν γουσταρει και γενικα απο αυτοδιαχειριζομενος ο χωρος γινεται τσιφλικι καποιων

 

Ο μοναδικός λόγος που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

Εννοείται ότι υπάρχουν χώροι που προσφέρουν έργο.

Υπάρχουν όμως χώροι που είναι τσιφλίκια, κι εγώ δεν τα πάω καθόλου καλά με τσιφλικάδες.

 

Καλά την ερώτηση περί διαμόρφωσης γνώμης επί ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ θέματος από τα ΜΜΕ την θεωρώ αστεία.

Πέστε μου ότι κάποιος παίρνει στα σοβαρά τα ΜΜΕ να γελάσει λίγο το χειλάκι μου.......το'χω ανάγκη βρε παιδιά:lol::lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ενημερωμενη του πως λειτουργουν ή τι προσφερουν τετοιοι χωροι, 'αυτοδιαχειριζομενοι'

 

μου ακουγεται ως ωραια ιδεα, κατ αρχην..

 

πως μπορω να φτιαξω και γω εναν τετοιο χωρο, που μπορω να βρω?

ενα μερος που δεν ειναι δικο μου, να μπω μεσα... να κανω μαθηματα αγγλικων και γω... και το βραδυ να ερχονται τα φιλαρακια μου να καθομαστε, να πινουμε τις ρακες μας, να γουσταρουμε:P

 

οκ, νοικι δεν θα εχουμε, ουτε κοινοχρηστα...ποιος θα μας πληρωνει το ρευμα ομως?

 

προφανως διατρεχω τον κινδυνο να με συλλαβουν, αν καποιος με καρφωσει οτι μπηκα σε ξενο χωρο και κανω τα γουστα μου..

υπαρχει τροπος να το αποφυγω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ενημερωμενη του πως λειτουργουν ή τι προσφερουν τετοιοι χωροι, 'αυτοδιαχειριζομενοι'

 

μου ακουγεται ως ωραια ιδεα, κατ αρχην..

 

πως μπορω να φτιαξω και γω εναν τετοιο χωρο, που μπορω να βρω?

ενα μερος που δεν ειναι δικο μου, να μπω μεσα... να κανω μαθηματα αγγλικων και γω... και το βραδυ να ερχονται τα φιλαρακια μου να καθομαστε, να πινουμε τις ρακες μας, να γουσταρουμε:P

 

οκ, νοικι δεν θα εχουμε, ουτε κοινοχρηστα...ποιος θα μας πληρωνει το ρευμα ομως?

 

προφανως διατρεχω τον κινδυνο να με συλλαβουν, αν καποιος με καρφωσει οτι μπηκα σε ξενο χωρο και κανω τα γουστα μου..

υπαρχει τροπος να το αποφυγω αυτο?

 

δεν ξέρω αν " μπορέις " να φτιάξεις τετοιον χώρο !

και δνε ξέρω αν υπαρχει στην περιόχη σου θα πρεπει να το ψάξεις

 

 

αυτο που ξέρω ειναι οτι τα μαθήματα αγγλικών που θα κάνεις θα είναι δωρεαν

(δεν θα παίρνεις λεφτα δλδ )

και τις ρακές σου θα πρεπει να τις φέρνεις εσυ καινα τις μοιραστείς με τους άλους

 

για τη ΔΕΗ δεν ξέρω .. μαλλον ρεφενε ...

 

για τους μπατσους την αποφυγή συλληψης δεν το ξέρω επισης ...

ακόμα και γνωστο να έχεις στη ΓΑΔΑ ( μου εχουν πει δεν ξέρω )

δεν γλυτώνεις ....:(:rolleyes::(:(:(

Link to comment
Share on other sites

εννοειται θα τα κανω ολα δωρεαν....

 

και ρακες θα φερνω....

 

εδω θα μενω τζαμπα και θα κανω οτι μου γουσταρει σε ξενη περιουσια, εκει θα κολλησω στις ρακες?

 

θα ψαχτω στην περιοχη μου, ολο και καποιο ξενο σπιτι θα βρω να παραβιασω

Link to comment
Share on other sites

εννοειται θα τα κανω ολα δωρεαν....

 

και ρακες θα φερνω....

 

εδω θα μενω τζαμπα και θα κανω οτι μου γουσταρει σε ξενη περιουσια, εκει θα κολλησω στις ρακες?

 

θα ψαχτω στην περιοχη μου, ολο και καποιο ξενο σπιτι θα βρω να παραβιασω

 

μη πας μόνη με το παιδι ...

να βρεις και παρεα ...

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη ελεύθερος κοινωνικός χώρος

 

http://sxoleio12.wordpress.com/about/

Αντιγράφω

 

 

 

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ 20:00

 

  • Παζάρι Προϊόντων Οικολογικής Γεωργίας
  • Διαβούλευση απευθείας διάθεσης
  • Μαγειρείο Από Τα κάτω

 

 

Κάλεσμα Προσφοράς Πάσης Φύσεως Αντικειμένων και Υλικού

 

transrecycle.png

 

 

 

 

 

 

 

Ομαδες – Συλλογικοτητες

 

 

 

 

Στον Χωρο Λειτουργουν

 

 

 

 

Ελευθερα Μαθηματα

 

 

 

 

 

 

Αυτό το ξέρω κι εγώ! Υπέροχη προσπάθεια!

 

Όμως έχει μία διαφορά. Το κτίριο έχει ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΕΙ από το δήμο Θεσσαλονίκης.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη ελεύθερος κοινωνικός χώρος

 

http://sxoleio12.wordpress.com/about/

Αντιγράφω

 

 

 

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ 20:00

 

  • Παζάρι Προϊόντων Οικολογικής Γεωργίας
  • Διαβούλευση απευθείας διάθεσης
  • Μαγειρείο Από Τα κάτω

 

 

Κάλεσμα Προσφοράς Πάσης Φύσεως Αντικειμένων και Υλικού

 

transrecycle.png

 

 

 

 

 

 

 

Ομαδες – Συλλογικοτητες

 

 

 

 

Στον Χωρο Λειτουργουν

 

 

 

 

Ελευθερα Μαθηματα

 

 

 

 

 

 

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά και μπράβο για τη δουλειά που γίνεται.

 

Αναρωτιέμαι όμως, για τέτοιες περιπτώσεις όπου πράγματι γίνεται δουλειά, δεν θα μπορούσαν οι χώροι αυτοί να παραχωρηθούν κατόπιν συνεννόησης με το δήμο, ή θα πρέπει να καταλαμβάνονται για να υπάρχει και μια εσάνς από μπακούνιν στην ατμόσφαιρα και να ικανοποιούνται τα φοιτητικά απωθημένα ορισμένων;

 

Άλλωστε, αν το δούμε αλλιώς, το κτίριο αυτό που καταλαμβάνεται (όσο αγαθές προθέσεις κι αν έχουν οι καταληψίες κι όσο καλό έργο κι αν γίνεται) δεν θα μπορούσε να το εκμεταλλευτεί ο ίδιος ο δήμος και να αποδώσει τα κέρδη στους δημότες με επιπλέον παροχές; (π.χ. ενας παραπάνω παιδικός σταθμός).

 

Θέλω να πω ότι σε ιδεατό επίπεδο, όλα αυτά θα μπορούσαν να αποτελούν αντικείμενο συνεργασίας και να είναι πολλοί περισσότεροι οι κερδισμένοι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...