Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-12-12, 12:45   #1
Σοφία s

Το avatar του χρήστη Σοφία s

Σοφία s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αντιπηκτικες ενεσεις(innohep) στο β' τριμηνο

Κοριτσια θα χρειαστω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας !
Απο τη μερα της εμβρυομεταφορας μεχρι κ την αυχενικη διαφανεια εκανα αντιπηκτικες ενεσεις προληπτικα , λογω 2 βιοχημικων αποβολων κ επαιρνα κ μια παιδικη ασπιρινη .
Μετα την αυχενικη ο γιατρος μου ειπε να σταματησω τις αντιπηκτικες κ να συνεχισω μονο την ασπιρινη .
Γιατρος ειναι κ ξερει τι κανει , αλλα εγω εχω αγχωθει !
Αφου τις καναμε προληπτικα δεν ξερουμε αν υπαρχει προβλημα . Κ αν υπαρχει η ασπιρινη με καλυπτει ;
Θεωρητικα ο μεγαλυτερος κινδυνος υπαρχει στο α' τριμηνο , αλλα εγω τρεμω μηπως κανω κακο στο μωρο μου .
Υπαρχουν αλλα κοριτσια που εκαναν αντιπηκτικες μονο στο α' τριμηνο ;

Ο χρήστης Σοφία s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-12-12, 13:07   #2
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

Περιοχή: Αθήνα
ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σοφια μου, απο την ημερα της εμβρυομεταφορας βαζω και΄γω innohep και περνω παιδικη ασπιρινη, αλλα δεν εχω προβλημα θρομβοφιλιας.
Ειχα απορεια και ρωτησα το γιατρο που μου εκανε την εξωσωμ. και μου ειπαι θα τα βαζω μεχρι και τον 3ο μηνα, γιατι βοηθαει πολυ το εμβρυακι.
Μηπως επειδη περασες το 3ο μηνο για αυτο τα σταματησε επειδη το πρωτο τριμηνο ειναι το πιο επικυνδινο.
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 13:14   #3
Σοφία s

Το avatar του χρήστη Σοφία s

Σοφία s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο μου ειπε κ μενα , αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι μηπως κανουμε κακο στο μωρο που τις σταματησαμε .
Υποθετω βεβαια οτι ο γιατρος ξερει τι λεει !
Παρεπιπτοντως , συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου !
Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο !

Ο χρήστης Σοφία s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 13:19   #4
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

Περιοχή: Αθήνα
ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σοφία s Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο μου ειπε κ μενα , αλλα εγω συνεχιζω να αγχωνομαι μηπως κανουμε κακο στο μωρο που τις σταματησαμε .
Υποθετω βεβαια οτι ο γιατρος ξερει τι λεει !
Παρεπιπτοντως , συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου !
Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο !
Σοφια μου σιγουρα ο γιατρος ξερεις, μην αγχωνεσαι.
Σε ευχαριστω πολυ! επισης να εχεις μια γλυκια εγκυμοσυνη!
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-12, 14:12   #5
domnina

domnina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά έχω θέμα θρομβοφιλίας και συνεχίζω τις innohep ακόμα και τώρα που είμαι στον 6ο μήνα και θα τις συνεχίσω και για 40 μέρες μετά την γέννα.. Έχω θέμα ψυχολογικό με τις ενέσεις και το είχα δει κάπως το όλο θέμα αλλά για το καλό του μωρού μου κάνω την καρδιά μου πέτρα και τις υπομένω.. Ευτυχώς ο άντρας μου έχει πάρει τον αέρα ύστερα από τόσο καιρό που μου τις κάνει και έτσι δεν με πονάει σχεδόν καθόλου..

Αφού είναι για το καλό του μωρού μου κάνω υπομονή!

Ο χρήστης domnina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-12, 15:27   #6
eugeniafrapa

Περιοχή: ΑΤΤΙΚΗ
eugeniafrapa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ότι στις εξωσωματικές κάνεις μόνο στην αρχή ενέσεις...δεν είμαι σίγουρη όμως. Εγώ έκανα και στο πρώτο μου παιδί ενέσεις μέχρι και που σαράντισα και τώρα ξεκίνησα ξανά μόλις είδαμε καρδούλα..πλέον έχω ξεπεράσει κάθε άγχος για αυτές και τις κάνω εννοείτε μόνη μου από την πρώτη μέρα της πρώτης εγκυμοσύνης..
Ο χρήστης eugeniafrapa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-13, 00:01   #7
OLITSKA

Περιοχή: ATHENS
OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πόνος στη μέση απο τις ενέσεις innohep

Ειμαι στην 22 εβδομάδα και έκανα την Β επίπεδου την 7/5 και δεν είχα πια αποκόλληση και έτσι μου είπε ο γιατρός να αρχίσω ενέσεις . Σημερα ειναι η δεύτερη φορά που κανω την ένεση και έχω απο εχτες τα εξής συμπτώματα : πόνο στην μέση , πόνο στα νεφρα κα. Νιώθω περίεργα 20-30 λεπτά μετα την ένεση. Το εχει αισθανθεί καμία ; Αύριο θα πάρω τον γιατρο να του το πω.

Ο χρήστης OLITSKA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-13, 14:32   #8
Pandoritsa

Pandoritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο OLITSKA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι στην 22 εβδομάδα και έκανα την Β επίπεδου την 7/5 και δεν είχα πια αποκόλληση και έτσι μου είπε ο γιατρός να αρχίσω ενέσεις . Σημερα ειναι η δεύτερη φορά που κανω την ένεση και έχω απο εχτες τα εξής συμπτώματα : πόνο στην μέση , πόνο στα νεφρα κα. Νιώθω περίεργα 20-30 λεπτά μετα την ένεση. Το εχει αισθανθεί καμία ; Αύριο θα πάρω τον γιατρο να του το πω.
Με το καλό το μωρακι σου.. Ξεκίνησα τις συγκεκριμενες ενέσεις στην εβδομαδα σου μετα την β'επιπεδου. Την δεύτερη μέρα που την εκανα αισθάνθηκα ζάλη και ήμουν έτοιμη να λιποθυμησω. Νομιζω απλα οτι το δικο μου ηταν καθαρά ψυχολογικό και έκτοτε δεν έχω άλλο πρόβλημα (αύριο κλείνω την 28η) καλό θα ηταν να μιλήσεις με τον γιατρό και όχι αύριο αλλά σήμερα για να ηρεμησεις και συ. Είναι πολύ σημαντικό να αισθανόμαστε ασφάλεια για να είμαστε ήρεμες εύχομαι το καλυτερο
Ο χρήστης Pandoritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-13, 18:16   #9
OLITSKA

OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μίλησα με τον γιατρο μου για τα συμπτώματα που έχω και μου λέει ότι δεν έχουν καμία σχέση . Θα την κανω και σημερα και θα δω πως θα ειμαι ελπίζω να ΄μαι καλύτερα .

Παλιά 10-05-13, 19:34   #10
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τις πρωτες μερες και εγω ετσι ημουν!!!Ειναι ψυχολογικο δεν ειναι και ευκολο να κανεις ενεσεις στον εαυτο σου.Με το καλο το μωρακι σου!
Παλιά 12-05-13, 00:04   #11
OLITSKA

OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σημερα δεν έκανα την ένεση και νιώθω λίγο καλύτερα απο εχτες δεν έχω τους πόνους στην μέση δεν το πα στο γιατρο μου αύριο θα την κανω μεσημέρι να δω πως θα ειμαι . Έχω απελπιστει όλο καινούργιοι πόνοι εμφανίζονται .

Παλιά 12-05-13, 11:01   #12
skountoufla

Το avatar του χρήστη skountoufla

skountoufla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου!
Κάνω αυτές τις ενέσεις (innohep 4.5) από την μέρα που πήρα θετική χοριακή και συνεχίζω μέχρι να σαραντίσω.
Δεν είχα ποτέ καμία παρενέργεια ή παράξενη αίσθηση. Πάντως, μην παραλείπεις δόσεις, για να στις έδωσε κάποιος λόγος θα υπάρχει, συνέχισε να ενημερώνεις τον γιατρό σου και επέμεινε να σου βρει λύση. Να βεβαιωθείτε στην πορεία ότι είναι σίγουρα σωστή η δόση σου. Κάνε τακτικά (κάθε μήνα) την εξέταση αντι-Χα και προσπάθησε να μην πάρεις απότομα πολλά κιλά.
Καλή συνέχεια!
Παλιά 12-05-13, 19:15   #13
OLITSKA

OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο skountoufla Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου!
Κάνω αυτές τις ενέσεις (innohep 4.5) από την μέρα που πήρα θετική χοριακή και συνεχίζω μέχρι να σαραντίσω.
Δεν είχα ποτέ καμία παρενέργεια ή παράξενη αίσθηση. Πάντως, μην παραλείπεις δόσεις, για να στις έδωσε κάποιος λόγος θα υπάρχει, συνέχισε να ενημερώνεις τον γιατρό σου και επέμεινε να σου βρει λύση. Να βεβαιωθείτε στην πορεία ότι είναι σίγουρα σωστή η δόση σου. Κάνε τακτικά (κάθε μήνα) την εξέταση αντι-Χα και προσπάθησε να μην πάρεις απότομα πολλά κιλά.
Καλή συνέχεια!
Σε ευχαριστω για τις συμβουλές . Πάντως σημερα την έκανα μεσημέρι δεν είχα καμια ενόχληση . Δεν ξέρω τι μπορεί να ηταν ίσως να ήταν ψυχολογικό ποιος ξέρει ; Πάντως και η αδελφη μου που τις έκανε μεχρι τον ογδοο μηνα δεν ειχε καμια παρενεργεια . Ελπίζω απο δω και πέρα να μην έχω θέμα .

Παλιά 12-05-13, 20:34   #14
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως, σε παρακαλω μανουλα να τις κανεις καθε μερα και αν παραληψεις να το πεις στον γιατρο σου!!!Το θεμα της αντιπηκτικης αγωγης οταν εχεις θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος στην εγκυμοσυνη ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δινεται για την προστασια της μητερας και του εμβρυου!!!Σφιξε τα δοντια , σκεψου το μωρακι που θα ερθει και ολα καλα χχχ
Παλιά 12-05-13, 23:26   #15
OLITSKA

OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο markela35 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως, σε παρακαλω μανουλα να τις κανεις καθε μερα και αν παραληψεις να το πεις στον γιατρο σου!!!Το θεμα της αντιπηκτικης αγωγης οταν εχεις θεμα με την πηκτικοτητα του αιματος στην εγκυμοσυνη ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και δινεται για την προστασια της μητερας και του εμβρυου!!!Σφιξε τα δοντια , σκεψου το μωρακι που θα ερθει και ολα καλα χχχ
Η αλήθεια ειναι ότι δεν του το πα ,αλλα απο δω και μπρος θα τις κανω .

Παλιά 13-05-13, 15:13   #16
Pandoritsa

Pandoritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσι είναι ψυχολογικό!! Μην αφήνεις καμια μέρα τον εαυτό σου απροστατευτο και το μωράκι σου!!! Για οτι δεν μπορείς να κανεις μονη σου ζητα βοήθεια ειτε απο τον άντρα σου ειτε απο την φαρμακοποιό σου και κυρίως απο τον γιατρό σου!!!! Μιλά μαζί του για οτι σε ανησυχεί ή σε στρεσαρει!! Μην νομίζεις οτι θα γίνεις κουραστική ή ενοχλητική. Τον εχεις για να νιώθεις σιγουριά και ασφάλεια!!! Οι ενέσεις είναι σημαντικές τόσο μάλιστα που θα πρεπει να γίνονται όχι μονο κάθε μέρα αλλά και την ίδια ωρα.. Εύχομαι να μας πεις καλυτερα νέα και προς θεού κανεις δεν λέει οτι είναι εύκολα!! Όλες τα ίδια περνάμε και σε καταλαβαινουμε
Ο χρήστης Pandoritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-13, 17:51   #17
OLITSKA

OLITSKA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pandoritsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσι είναι ψυχολογικό!! Μην αφήνεις καμια μέρα τον εαυτό σου απροστατευτο και το μωράκι σου!!! Για οτι δεν μπορείς να κανεις μονη σου ζητα βοήθεια ειτε απο τον άντρα σου ειτε απο την φαρμακοποιό σου και κυρίως απο τον γιατρό σου!!!! Μιλά μαζί του για οτι σε ανησυχεί ή σε στρεσαρει!! Μην νομίζεις οτι θα γίνεις κουραστική ή ενοχλητική. Τον εχεις για να νιώθεις σιγουριά και ασφάλεια!!! Οι ενέσεις είναι σημαντικές τόσο μάλιστα που θα πρεπει να γίνονται όχι μονο κάθε μέρα αλλά και την ίδια ωρα.. Εύχομαι να μας πεις καλυτερα νέα και προς θεού κανεις δεν λέει οτι είναι εύκολα!! Όλες τα ίδια περνάμε και σε καταλαβαινουμε
Ευχαριστω για την συμβουλή . Τωρα θα τις κανω κάθε μεσημέρι ίσως να ειναι και ψυχολογικό ίσως και τα όσα πέρασα εως τωρα με την εγκυμοσύνη ποιος ξέρει ;
Ελπίζω και προσεύχομαι να πανε όλα καλα ( η αλήθεια ειναι πως αυτο το διάστημα περνάω δύσκολα λόγω του ότι περισι έχασε το κοριτσάκι μου στις ίδιες εβδομάδες 23/24 ) .

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές