Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Ψυχολογία του γονέα

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Ψυχολογία του γονέα Η ενότητα αυτή είναι ορατή μόνο στα συνεδεμένα μέλη του φόρουμ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-12-12, 19:59   #1
magissoula

Περιοχή: heraklion crete
magissoula ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην magissoula
Προεπιλογή TI MOY SYMBAINEI?

ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΠΕΜΠΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ , Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΑΠΟΜΟΝΩΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.ΝΙΩΘΩ ΟΜΩς ΧΑΛΙΑ.ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΖΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΩ ΟΜΩς ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΝΙΩΘΩ ΝΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΟΥ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΑΝΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ , ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΟΡΕΞΗ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΗ Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ!!!ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΩΣΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ?ΕΠΡΠΕ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΘΥΜΩΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΑΛΟΓΟ?
Ο χρήστης magissoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 20:24   #2
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για μένα μια είναι η λύση...βγες έξω.ακομα και με το ζόρι.οσο κλεινεσαι γίνεσαι χειρότερα.κι εμένα ο μεγάλος είναι ζόρικος πολύ και τσακωμενος με τον ύπνο.φιλους εδω δεν έχω και η οικογένεια μου είναι μακρυα.μεχρι που γέννησα το δεύτερο έβγαινα κάθε μερα...μαζι με το παιδί πάντα.και το παιδί ηρεμουσε έξω...κουραζοταν και κοιμόταν καλύτερα κι εγώ ξελαμπικαρα.τωρα με δυο μωρά έχω κλειστεί αρκετά.περιμενω πως και πως το σαββατοκύριακο που δε δουλεύει ο άντρας μου να παμε καμία βόλτα...μαζι με τα παιδιά πάντα.παντως από το χρόνο και μετά τα πράγματα φτιαχνουν.περπατατε;
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 20:40   #3
magissoula

Προεπιλογή

ΜΟΛΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΧΑΛΑΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ
Παλιά 05-12-12, 21:12   #4
matina80

Περιοχή: volos
matina80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο magissoula Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΟΛΙΣ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΓΕΜΙΖΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΕ ΧΑΛΑΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ
Σαν να ακούω τον εαυτό μου! Εμένα η μικρή είναι 8 μηνών και μου φαίνεται τώρα ζορίστηκα πιο πολύ από ποτε!!!
Ο χρήστης matina80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 22:41   #5
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αυτο που περνας προφανως και το εχει περασει πολυς κοσμος.... η λυση ειναι αυτη που σου προτειναν ηδη ... βγες εξω έστω στα μαγαζια για καμια βολτα και με το μωρο, κάλεσε φίλες στο σπιτι για καφε, άσε το μωρό σε μαμά / πεθερα και πηγαινε καμια βολτα να ξελαμπικαρεις ή να βγεις για ενα καφε / φαγητο με τον αντρα σου, προγραμματισε ετσι την ημερα που οταν το μωρο κοιμαται να κανεις πραγματα για σενα ... η ρουτινα και η κλεισουρα θα σε ριξει τελειως... ειναι λογικο οταν κανεις τα ιδια πραγματα συνεχεια να εισαι κουρασμενη και σωματικα και ψυχολογικα.. γι αυτο το λογο το πιο σημαντικο ειναι να γεμιζεις την ημερα με πραγματα που σε ευχαριστουν... δεν ξερω εαν ειναι επιλοχειος καταθλιψη αυτο που περνας αλλα και εγω το περασα πολλούς μηνες... αυτο που με βοήθησε πραγματικα ήταν η επιστροφη στη δουλεια...
Ο χρήστης elenip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-12, 23:26   #6
KonstantinaDimitris

Περιοχή: Αθήνα
KonstantinaDimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσάκι μου τα πέρασα κ γω με τον γιο μου. Αν και δεν είχαμε πρόβλημα με τον ύπνο, ζορίστηκα πολύ με τα δόντια...για μέρες είμασταν άυπνοι, με πυρετούς...εγώ εξαντλημένη, κυριολεκτικά σερνόμουν και δεν είχα όρεξη για τίποτα...αλλά πέρασε αυτή η φάση και τώρα περνάω τα ίδια με την λίγων ημερών κόρη μου που έχει κολικούς...
αν με ρωτήσεις τώρα τί θα ήθελα , ένα θα σου έλεγα: ΥΠΝΟ!!!Σε νιώθω απόλυτα, αλλά μωράκια είναι κ αυτά...περνάνε τις φάσεις τους
Ο χρήστης KonstantinaDimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-12, 00:05   #7
baggi

Περιοχή: Λάρισα
baggi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το πέρασα κι εγώ...πολύ μετά τη γέννα και νόμιζα ότι έχω λαλήσει...Τελικά πιστεύω πως επιλόχειο κατάθλιψη δεν παθαίνεις με το που γεννήσεις...αλλά με του που συνηδειτοποιήσεις πως δεν είσαι μονη με το συντροφο σου αλλα υπάρχει και παιδί. Αυτό βεβαια τοι καταλαβαίνεις αργοτερα γιατί τον πρώτο καιρο μέχρι να σαραντήσεις, να έρθουν όλοι οι φίλοι και οι γνωστοί και οι συγγενείς για ευχές παιρνάει ένα 3μηνο 4μηνο που εσύ και το παιδί είσαι το επίκεντρο..Μετά όμως....? Κι εκεί την πατησα κι εγώ. Αν δεν επέστρεφα στη δουλειά δεν ξέρω πως θα το αντοιμετώπιζα.
Ο χρήστης baggi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-12, 10:33   #8
menia21

menia21 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βγες έξω, πήγαινε για ψώνια, αν μπορεί κάποιος να σου κρατήσει το παιδί πάρε τον άντρα σου και πηγαίντε ένα διήμερο κάπου. Δηλαδή προσπάθησε να κάνεις κάτι διαφορετικό. Η ρουτίνα σε τσακίζει, τα ίδια ένιωθα κι εγώ πριν από κανά μήνα. Θα περάσει, απλά πάλεψέ το...
Ο χρήστης menia21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-12, 13:14   #9
magissoula

Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι εχω τραβηξει πολλα ζορια , αποκλειστικος θηλασμος με προβληματα και πονο , κολικους μεχρι 6 μηνων και δυνατους οχι αστεια , 2-2 τα δοντια (τωρα εχουμε 8 και βγαζει κι αλλο) υπνο καθολου ολη μερα και πολυ γκρινια (δεν καθοταν ουτε παρκο ουτε σε στρατα ουτε σε ριλαξ ουτε σε καροτσι) και τωρα περπαταμε κιολας σιγα σιγα.ειμαι μες το σπιτι συνεχεια και δεν εχω χασει και τα κιλα της εγκυμοσυνης 1 χρονο μετα τη γεννα.και νιωθω να μην με γεμιζει τπτ συν ολα τα υπολοιπα προβληματα που ετσι κι αλλιως υπαρχουν (οικονομικα π.χ) εχω φτασει στα ορια μου.μακαρι να δουλευα εχω 2 χρονια που δεν δουλευω και δεν ημουν μαθημενη ετσι , σιγουρα κι αυτο εχει παιξει ρολο στην ψυχολογια , ολη μερα με τον μπεμπη να περνανε απλα οι ωρες και να νιωθεις και αχρηστη που δεν δουλευεις.... που ορεξη να κανεις το παραμικρο λοιπον .αφησα και τον εαυτο μου τελειως και δεν νιωθω την αναγκη να τον κοταξω
Παλιά 06-12-12, 14:23   #10
palomino

palomino ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα συντοπίτισσα!!!
Εφόσον έχεις καταφέρει να παλέψεις τόσα είσαι ήρωας! Αυτό το πιστεύω για κάθε μανούλα!
Αν νομίζεις ότι δεν μπορείς από μόνη σου να παρακινήσεις τον εαυτό σου να ξανακάνει πράγματα που θα σε κάνουν να νιώσεις ευτυχισμένη, νομίζω ότι είναι καλύτερα να μιλήσεις για το πώς νιώθεις (με κάθε ειλικρίνεια και χωρίς ενοχές) στον άντρα σου και στην οικογένειά σου αλλά και σε ένα ψυχολόγο. Ίσως έχει σχέση με επιλόχειο κατάθλιψη, ίσως να είναι μόνο εξάντληση. Επειδή όμως την πιο σωστή απάντηση μπορεί να στη δώσει μόνο ένας ειδικός, μην ταλαιπωρείς τον εαυτό σου και απευθύνσου σε αυτόν. Μπορείς νομίζω να μιλήσεις και με το γυναικολόγο σου για να σε κατευθύνει κι εκείνος. Σίγουρα θα είχε κι άλλες τέτοιες περιπτώσεις. Ένας γιατρός θα σε βοηθήσει καλύτερα από όλους τους άλλους! Μην αφήνεις τον καιρό να περνάει και να γίνεσαι χειτότερα!
Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά και να ξαναβρείς τον εαυτό σου!
Ο χρήστης palomino δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-12, 15:31   #11
princess consuela

princess consuela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από ΄μένα! Αποφάσισα να απαντήσω στο μήνυμα σου γιατί νιώθω σαν να το έγραψα εγώ! Η κόρη μου είναι 13 μηνών. Το Σεπτέμβριο ξεκίνησα ψυχανάλυση γιατί από το καλοκαίρι ένιωθα μια διαρκή μαυρίλα. Αυτό που μου είπε ο ψυχολόγος είναι ότι η επιλόχειος κατάθλιψη δεν είναι έτσι ( είναι πολύ χειρότερα) και δεν εμφανίζεται τόσο καθυστερημένα. Το πιθανότερο είναι ότι είσαι απλά κουρασμένη ψυχικά και σωματικά. Κι εγώ είχα συνηθίσει να δουλεύω πολύ και τώρα που είμαι όλη μέρα με το μωρό μου κακοφαίνεται. Και μετά ξεκινάνε και οι τύψεις επειδή με κουράζει το μωρό. Επίσης μην ξεχνάς ότι η μητρότητα μας ξυπνάει και τη δική μας παιδική ηλικία με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον καθένα..Σίγουρα το να βγαίνεις με το μωρό στην παιδική χαρά ή οπουδήποτε θα βοηθήσει να περνάει πιο εύκολα η μέρα. Αλλά για να νιώσεις πραγματικά καλύτερα πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσεις να αφιερώνεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου όσο αυτό είναι εφικτό. Να κάνεις κάτι που να σ΄ ευχαριστεί χωρίς τύψεις ακόμα κι αν αυτό είναι να κάτσεις μόνη σου να διαβάσεις το βιβλίο σου! Ο σύζυγος μπορεί να σε βοηθήσει να ξεσκάς κανένα απόγευμα;
Ο χρήστης princess consuela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-12, 15:44   #12
ster

ster χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι, η μικρή μου είναι 9 μηνών και κάθε μέρα ξυπνάω με το ίδιο πρόγραμμα στο μυαλό μου. Είμαι πολύ κουρασμένη, εξαντλημένη θα έλεγα και όπως το είπες, περιμένω απλά να περάσει η μέρα. Νομίζω ότι όλα είναι θέμα κούρασης, όταν με το καλό συνέλθουν τα μικρά μας, (δόντια, ιώσεις, συγκάματα) θα συνέλθουμε και εμείς.
Ο χρήστης ster δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-12-12, 17:34   #13
rosaki

rosaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο συνδυασμός νέα μαμά + μνημόνιο 3 είναι δύσκολο, πολύ δύσκολος για όλες μας. σε καταλαβαίνω απόλυτα και αν δεις το τόπικ που άνοιξα θα συνειδητοποιήσεις πως είμαστε πολλές που αισθανόμαστε έτσι. και εγώ είμαι σε μια καθημερινή ρουτίνα και για να μην λαλήσω αποφάσισα απλώς να μην το σκέφτομαι. να μην σκέφτομαι το αύριο, απλώς να βάζω μικρούς στόχους όπως να περάσω μια όμορφη μέρα με το μικρό μου. ίσως με σώζει που στο πίσω μέρος του μυαλού μου ξέρω ότι την άνοιξη επιστρέφω γραφείο και αυτό με ισορροπεί. αφού λες ότι έχεις βοήθεια από γονείς εκμεταλλεύσου το. γράψου γυμναστήριο, το ξέρω ότι τώρα αυτό φαντάζει δύσκολο, βαρετό και ανούσιο. αλλά θα δεις ότι με το που θα αρχίσει να συνέρχεται το σώμα σου θα νιώσεις καλύτερα. βάλε ένα στόχο τη φορά. π.χ μέχρι την άνοιξη θα το παλέψω με γυμναστήριο και δίαιτα, μετά κάποιον άλλο μικρό στόχο. να θυμάσαι πως η αρχή είναι το πιο δύσκολο κομμάτι. εγώ ψάχνομαι να βρω καμιά δουλειά από το σπίτι μέχρι να πάω γραφείο. θα μου πεις καλά πότε θα την κάνεις.....στις 12 το βράδυ δεν πειράζει αν αυτό με κάνει να αισθανθώ καλύτερα ας χάσω 2 ώρες ύπνου και ας το κάνω....
επίσης εγώ κατέληξα ότι τα πράγματα δεν είναι μόνο άσπρα ή μόνο μαύρα, αλλά υπάρχει και το γκρι. και στην παρούσα φάση με την ψυχολογία μου παλεύω να τα βλέπω γκρι. θέλω να πω, πως μην περιμένεις με κανένα μαγικό τρόπο να αλλάξουν τα πράγματα και να γίνουν με τη μια υπέροχα αλλά μην εγκαταλείπεις και διεκδίκησε έστω λίγο γκρι στη ζωή σου.
τι σου λείπει περισσότερο από την προηγούμενη ζωή. σκέψου, αν μπορείς μερικώς να το έχεις και τώρα καλώς αν όχι μην το σκέφτεσαι και προχώρα. εμένα με παρηγορεί που εδώ μέσα κατάλαβα ότι δεν είμαι μόνη και πως σχεδόν το 80% των νέων μανάδων την έχει περάσει αυτή τη φάση. το σκέφτομαι όταν φρικάρω με μια δύσκολη μέρα της μικρής και με βοηθάει η σκέψη ότι εκείνη την ίδια ώρα μια μαμά περνάει ακριβώς τά ίδια με μένα. η επαναφορά από μια άσχημη ψυχολογική κατασταση θέλει κόπο, υπομονή και πειθαρχία. αν περιμένεις ότι μια μέρα θα ξυπνήσεις και θα έχεις τρελό κέφι για ζωή, αυτό μάλλον δεν θα γίνει ποτέ, ενώ αν "μαλώσεις " τον εαυτό σου και διεκδικήσεις έστω και μισή ώρα κάθε μέρα αποκλειστικά για ΄σενα θα δεις πως ενώ στην αρχή δεν θα σου λέει τίποτα, δεν θα σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα μετά από κανένα μήνα θα είναι πολύτιμη στιγμή για σένα...
πάντως στην ηλικία που είναι το παιδάκι σου υπάρχουν δραστηριοτητες που μπορείτε να κάνετε εκτός σπιτιού. π.χ babyswimming (εγώ ήδη το ψάχνω για την μικρή μου), κέντρα δημιουργικής απασχόλησης.
Ο χρήστης rosaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-12, 10:36   #14
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο princess consuela Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από ΄μένα! Αποφάσισα να απαντήσω στο μήνυμα σου γιατί νιώθω σαν να το έγραψα εγώ! Η κόρη μου είναι 13 μηνών. Το Σεπτέμβριο ξεκίνησα ψυχανάλυση γιατί από το καλοκαίρι ένιωθα μια διαρκή μαυρίλα. Αυτό που μου είπε ο ψυχολόγος είναι ότι η επιλόχειος κατάθλιψη δεν είναι έτσι ( είναι πολύ χειρότερα) και δεν εμφανίζεται τόσο καθυστερημένα. Το πιθανότερο είναι ότι είσαι απλά κουρασμένη ψυχικά και σωματικά. Κι εγώ είχα συνηθίσει να δουλεύω πολύ και τώρα που είμαι όλη μέρα με το μωρό μου κακοφαίνεται. Και μετά ξεκινάνε και οι τύψεις επειδή με κουράζει το μωρό. Επίσης μην ξεχνάς ότι η μητρότητα μας ξυπνάει και τη δική μας παιδική ηλικία με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον καθένα..Σίγουρα το να βγαίνεις με το μωρό στην παιδική χαρά ή οπουδήποτε θα βοηθήσει να περνάει πιο εύκολα η μέρα. Αλλά για να νιώσεις πραγματικά καλύτερα πιστεύω ότι πρέπει να ξεκινήσεις να αφιερώνεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου όσο αυτό είναι εφικτό. Να κάνεις κάτι που να σ΄ ευχαριστεί χωρίς τύψεις ακόμα κι αν αυτό είναι να κάτσεις μόνη σου να διαβάσεις το βιβλίο σου! Ο σύζυγος μπορεί να σε βοηθήσει να ξεσκάς κανένα απόγευμα;
Έχει απόλυτο δίκιο η princess consuela. Εκτός από την κούραση η μητρότητα ξυπνάει κ άλλα συναισθήματα, το αισθάνομαι κ εγώ αυτό πολύ έντονα. Ο γιος μου είναι 14 μηνών.

Εμένα με βοηθάει πολύ το ότι άρχισα να είμαι πιο χαλαρή απέναντι στον εαυτό μου για το πόσο καλή μαμά είμαι που σημαίνει λιγότερες ενοχές κ το ότι βγαίνω τα απογεύματα έστω κ για μισή ώρα κ κάνω πράγματα για μένα χωρίς το παιδί. Όταν επιστρέφω είμαι άλλος άνθρωπος!
Παλιά 07-12-12, 11:25   #15
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσι μου αυτά τα περνάμε λίγο πολύ όλες, έστω και με ένα παιδί. Δεν έχω λύση αφού το ζω κι γω, να περνάει η βδομάδα και να είσαι μέσα.
Θα σου πρότεινα, αν δεν τίθεται λόγος υγείας παιδιού, γκρίνιας του κτλ να βγείς έξω, μην αφήνεις να περνούν τόσες μέρες μέσα.
Το μέσα φέρνει κι άλλο μέσα και μόνο καλό δεν κάνει, δυστηχώς.
Εμάς είχε κρυώσει μια βδομάδα, και τελικά πέρασε μήνας που είχα παραιτηθεί από όλα.
Τώρα που δουλεύω πάλι, θέλοντας και μη, με βοήθησε πολύ, βγαίνω θέλω δε θέλω.
Το έξω βοηθά πολύ, σε όλα, αν μπορείς και να βγείς για διασκέδαση ακόμα καλύτερα. Γιατί και η δουλειά δεν πολυβοηθά, αλλά από το τίποτα καλό κι αυτό.
Πάντως φάσεις είναι και περνάνε. Αλλ'αζουν οι ανάγκες του παιδιού και πρέπει να προσαρμοζόμαστε.
Παλιά 10-05-13, 16:03   #16
nto-mi-sol

nto-mi-sol ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα: είμαι κι εγω μια απο τις πολλές αποτι βλ'επω..ας πω κι εγω τον ΄΄πονο΄΄ μου.... είμαι μικρή μαμα 24 χρονων κι έχω ενα κοριτσάκι 12 μηνων μεχρι στιγμης αφου περασα στερησεις ξενυχτια αγχος γκρινια κλαμματα των πρωτων μηνων και με την ελπιδα οτι θα περασει..., περασε λοιπον ο πρωτος χρονος κι οντως ειναι καλυτερα απο το θεμα του παιδιου. εχει ηρεμησει και κοιμαται κανονικα. τωρα ηρθε η σειρα μου...δεν ξερω νιωθω οτι δεν ειμαι η παλια εγω. νευριαζω με το παραμικρο.... ο αντρας μου κατα διαστηματα ειναι πληρως απασχολημενος με τη δουλεια του και λειπει σχεδον ολη μερα. δεν εχω παραπονο οποτε ειναι σπιτι είναι ΕΚΕΙ! παρών, αλλα τις άλλες μερες νιωθω πολυ μονη. αλλη παρεα δεν εχω .κατι φιλες αλλα εκτος του οτι δουλευουν μενουν και μακρια οποτε ακομη και ο γρηγορος καφες για 2 κουβεντες ειναι δυσκολο. κλεισουρα... εχω πιασει τον εαυτο μου να προσπαθω να πετυχω κανεναν στο facebook για παρεα (τραγικο). πηγαινουμε βολτες στη γειτονια-οσο επιτρεπουν οι δρομοι για τα καροτσι- αντε και στην παιδικη χαρα. δεν λεω, η μικρουλα μου ειναι καλη παρεα αλλα η ψυχολογια μου εχει πεσει τοσο που ακομη και να παιξουμε δεν εχω διαθεση....γενικα δεν εχω διαθεση. χρωσταω καποια μαθηματα για το πτυχιο μου και δεν προλαβαινω ουτε το βιβλιο να ανοιξω. η μερα περναει μαγειρευοντας ταιζοντας καθαριζοντας-και παλι ουτε αυτα τα κανω τελεια- σκεφτομαι πια οτι δεν εχω δικη μου ζωη... θα περασει αυτο;!
Ο χρήστης nto-mi-sol δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-13, 16:08   #17
nadia agoromana

nadia agoromana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια βλεπω ειμαστε πολλες!!!!! και μενα ειναι 13 μηνων και συμβαινει το ιδιο πραγμα με τη magissoula . υπομονη!!!!!!!!! κουραγιο σε ολες μας!!!!
Ο χρήστης nadia agoromana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-13, 00:23   #18
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χωρις να θελω να σε ανησυχησω,ναι,υπαρχει επιλοχειος καταθλιψη που εμφανιζεται και 6 μηνες και ενα χρονο μετα τη γεννηση του παιδιου.Λεγεται οψιμη επιλοχειος και ειναι υπουλη γιατι θεωρει κανεις οτι δεν μπορει τοσον καιρο μετα να ειναι επιλοχειος και πιθανα το αγνοει.
Δε λεω οτι ειναι κατι τετοιο στην περιπτωση σου,αυτο μπορει μονο καποιος ειδικος να στο πει,αλλα απλα επισημαινω οτι υπαρχει περιπτωση να μας "βγει" επιλοχειος ακομη και 1 χρονο μετα τη γεννα.
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές