Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απεργιες εκπαιδευτικων


Recommended Posts

δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα κ εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι.ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποια δασκαλα να μου απαντησει γιατι πλεον οταν απεργουν οι δασκαλοι δεν ενημερωνομαστε την προηγουμενη μερα αλλα ξυπναμε τα παιδια,τα παμε σχολειο κ εκει μας λενε οτι απεργει η δασκαλα τους?δεν εχω προβλημα με τις απεργιες,να το ξεκαθαρισω,αλλα δεν καταλαβαινω το λογο που γινεται αυτο.την προηγουμενη δλδ δεν ξερουν οτι θα απεργησουν?το παρατηρησα οτι γινεται απο περισυ αυτο.υπαρχει καποιος λογος που εμενα μου διαφευγει?πραγματικα θα ηθελα να μου το εξηγησει καποιος να μου λυθει η απορια.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η απεργία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο ατομικό δικαίωμα του κάθε πολίτη, μη ανακοινώσιμο. Αυτό σημαίνει ότι δεν εξαγγέλεται από τους συμμετέχοντες την προηγούμενη ημέρα, αλλά πραγματοποιείται. Δε νομιμοποιείται ο εργοδότης να πιέσει ούτε καν να ρωτήσει τον εργαζόμενο εάν αυτός θα συμμετάσχει στην απεργία που εξαγγέλεται, ούτε ο εργαζόμενος υποχρεούται να δηλώσει από πριν την πρόθεσή του να συμμετάσχει την επόμενη ημέρα στην απεργία. Και ναι, είναι απολύτως συνηθισμένο, να μη γνωρίζει ο Δ/ντής του σχολείου εάν οι εκπαιδευτικοί όλοι ή κάποιοι από αυτούς θα συμμετάσχουν στην απεργία την επόμενη ημέρα, παρά μόνο στις περιπτώσεις που ο ίδιος ο εκπαιδευτικός το δηλώσει από την προηγούμενη. Δεν υποχρεούται πάντως να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα με τις απεργιες,να το ξεκαθαρισω,αλλα δεν καταλαβαινω το λογο που γινεται αυτο.την προηγουμενη δλδ δεν ξερουν οτι θα απεργησουν?το παρατηρησα οτι γινεται απο περισυ αυτο.υπαρχει καποιος λογος που εμενα μου διαφευγει?

Βασικά γιατί σκοπός του απεργού είναι να ταλαιπωρήσει τον κόσμο. Αν σου ανακοινώσει από πριν ότι απεργεί, τότε μπορεί να μην σε ταλαιπωρήσει αρκετά, μπορεί να μην σε ταλαιπωρήσει και καθόλου, άρα ο σκοπός του δεν θα επιτευχθεί.

 

Αν όπως λες δεν έχεις πρόβλημα με τις απεργίες, θα πρέπει να δέχεσαι αδιαμαρτύρητα και την ταλαιπωρία που συνεπάγονται.

Link to comment
Share on other sites

Η απεργία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο ατομικό δικαίωμα του κάθε πολίτη, μη ανακοινώσιμο. Αυτό σημαίνει ότι δεν εξαγγέλεται από τους συμμετέχοντες την προηγούμενη ημέρα, αλλά πραγματοποιείται. Δε νομιμοποιείται ο εργοδότης να πιέσει ούτε καν να ρωτήσει τον εργαζόμενο εάν αυτός θα συμμετάσχει στην απεργία που εξαγγέλεται, ούτε ο εργαζόμενος υποχρεούται να δηλώσει από πριν την πρόθεσή του να συμμετάσχει την επόμενη ημέρα στην απεργία. Και ναι, είναι απολύτως συνηθισμένο, να μη γνωρίζει ο Δ/ντής του σχολείου εάν οι εκπαιδευτικοί όλοι ή κάποιοι από αυτούς θα συμμετάσχουν στην απεργία την επόμενη ημέρα, παρά μόνο στις περιπτώσεις που ο ίδιος ο εκπαιδευτικός το δηλώσει από την προηγούμενη. Δεν υποχρεούται πάντως να το κάνει.

 

Η θεματοθέτρια δεν νομίζω να αμφισβήτησε το δικαίωμα στην απεργία! Αναφέρεται στην ανακοίνωση της απεργίας όχι ως υποχρέωση δια νόμου αλλά ως ηθική ευαισθησία του εκπαιδευτικού ώστε να μην ταλαιπωρηθούν τα παιδάκια που καθημερινά εκπαιδεύει. Τόσο απλά και ανθρώπινα !!

Link to comment
Share on other sites

Μα νόμιζα οτι οι εκπαιδευτικοι μας θέλουν συμμάχους στις διεκδικήσεις τους που στοχο εχουν - λενε - το καλο των παιδιων.

 

Σκοπος της απεργίας ειναι να ταλαιπωρήσει τον κόσμο (στην προκειμενη περιπτωση τα παιδια που δεν ευθυνονται βεβαια για τιποτα) ή να πεισει τον εργοδοτη για το δικαιο των αιτημάτων?

Αν εγω και το παιδι μου ταλαιπωρηθουμε, ο εκπαιδευτικος τι θα κερδισει? Θα πεισω εγω το κρατος να του δωσει 1400 ευρω μισθο? Το θεμα ειναι να πεισει εμένα με επιχειρήματα οτι τα αιτηματα του ειναι δικαια - με το να με ταλαιπωρεί, δεν το πετυχαίνει.

 

Πάντως στο δικο μας σχολειο, η πλειοψηφια των εκπαιδευτικων (ακομα και εκεινοι που ειναι μαχητικοι συνδικαλιστες) ενημερωνουν απο την προηγουμενη μερα, ενω τη μερα της απεργιας ο διευθυντης τοιχοκολλεί αναλυτικη κατασταση με τα τμηματα που δεν λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η θεματοθέτρια δεν νομίζω να αμφισβήτησε το δικαίωμα στην απεργία! Αναφέρεται στην ανακοίνωση της απεργίας όχι ως υποχρέωση δια νόμου αλλά ως ηθική ευαισθησία του εκπαιδευτικού ώστε να μην ταλαιπωρηθούν τα παιδάκια που καθημερινά εκπαιδεύει. Τόσο απλά και ανθρώπινα !!

 

Η θεματοθέτρια σίγουρα δεν αμφισβητεί το δικαίωμα στην απεργία, από τη στιγμή που δηλώνει πως δεν έχει πρόβλημα με την απεργία. Η δε δική μου απάντηση ήταν καθαρά ενημερωτική στο ρητά διατυπωμένο ερώτημά της : "την προηγουμενη δλδ δεν ξερουν οτι θα απεργησουν?το παρατηρησα οτι γινεται απο περισυ αυτο.υπαρχει καποιος λογος που εμενα μου διαφευγει?πραγματικα θα ηθελα να μου το εξηγησει καποιος να μου λυθει η απορια" και όχι νομική παράθεση. Αναφορικά με "την ηθικη ευαισθησία του εκπαιδευτικού, ώστε να μην ταλαιπωρούνται τα παιδιά" στην οποία εσείς θεωρείτε ότι αναφέρεται η θεματοθέτρια, σίγουρα δεν συνάγεται από το γραπτό. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί η θεματοθέτρια να απαντήσει εάν ήθελε να μάθει ή απλώς να θέσει το ηθικό του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω και το παιδι μου ταλαιπωρηθουμε, ο εκπαιδευτικος τι θα κερδισει? Θα πεισω εγω το κρατος να του δωσει 1400 ευρω μισθο? Το θεμα ειναι να πεισει εμένα με επιχειρήματα οτι τα αιτηματα του ειναι δικαια - με το να με ταλαιπωρεί, δεν το πετυχαίνει.

Και να σε πείσει ότι τα αιτήματά του είναι δίκαια τι θα γίνει; Πώς θα πείσεις εσύ το κράτος να του δώσει 1400 ευρώ; Έχεις κάποιον τρόπο να τον βοηθήσεις αν σε πάρει με το μέρος του; Πέραν της ηθικής σου ικανοποίησης, τι κερδίζει ο απεργός από την μη ταλαιπωρία σου;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με πειράζει να ταλαιπωρηθώ με την απεργία των εκπαιδευτικών και θα σταθώ στο πλάι τους, αν όχι για να πάει ο μισθός τους στα 1400 ?, αλλά γιατί θέλω ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά που μεγαλώνω!!!

Σε λίγα χρόνια ίσως δικό μου παιδί να βρίσκεται στη θέση του σημερινού εκπαιδευτικού (αν και το απεύχομαι)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να σε πείσει ότι τα αιτήματά του είναι δίκαια τι θα γίνει; Πώς θα πείσεις εσύ το κράτος να του δώσει 1400 ευρώ; Έχεις κάποιον τρόπο να τον βοηθήσεις αν σε πάρει με το μέρος του; Πέραν της ηθικής σου ικανοποίησης, τι κερδίζει ο απεργός από την μη ταλαιπωρία σου;

 

Ενω απο την ταλαιπωρία τη δικη μου - και των παιδιων - τι θα κερδίσει?

 

Και όταν λεω ταλαιπωρια δεν αναφερομαι βεβαια στο οτι θα ξυπνησω τα παιδια, θα τα παω σχολειο και αν δεν εχει μαθημα θα γυρισω σπιτι και ολα καλα. Εννοω οτι θα πρεπει εκεινη την ωρα να βρω μια αμεση λυση για το τι θα κανω:

Θα μπορεσει ο παππους ή η γιαγια να ερθουν αμεσως σπιτι για να παρουν τα παιδα, ωστε να παω εγω στη δουλεια μου? Θα χρειαστει να τα παρω μαζι μου στη δουλεια? Αν κανω το 2ο, επειδη σχολάω στις 5, τότε τι θα κανουμε με τα αγγλικα/κιθαρα/ δραστηριότητες που έχουν νωρίτερα? Και αν εκεινη τη μερα στη δουλεια μου έχω συναντησεις και κανεις δεν μπορεί να τα κρατησει, τι κάνω? Παίρνω άδεια?

Δεν είναι απλο να βρεις λυσεις στο παρα πεντε...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι μπορώ να δω εγώ δεν κερδίζει τίποτα έτσι κι αλλιώς. Απλά εξηγώ ότι το δικαίωμα στην απεργία προϋποθέτει εξ ορισμού ταλαιπωρία του κοινού, αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνεις απεργία. Θα μπορούσες απλά να συνεχίσεις να δουλεύεις φορώντας ειδικό περιβραχιόνιο, όπως κάνουν στην Ιαπωνία. Από κάπου πρέπει να έρθει η υποτιθέμενη πίεση προς τον εργοδότη, την κυβέρνηση, την τρόικα κ.λπ.

 

Και ναι φυσικά συμφωνώ ότι δεν είναι εύκολο να βρεις λύσεις στο παρά πέντε και επίσης συμφωνώ ότι δεν είναι σωστό να ταλαιπωρείς το κοινό, αλλά προσωπικά γενικότερα δεν είμαι υπέρ των απεργιών. Αυτό που λέω είναι ότι ΑΝ είσαι υπέρ του δικαιώματος της απεργίας θα πρέπει να δέχεσαι και την ταλαιπωρία που συνεπάγεται όταν απεργεί κάποιος που σε εξυπηρετεί, είτε αυτός λέγεται δάσκαλος, είτε γιατρός, είτε οδηγός λεωφορείου, είτε ταξιτζής, είτε ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η θεματοθέτρια δεν νομίζω να αμφισβήτησε το δικαίωμα στην απεργία! Αναφέρεται στην ανακοίνωση της απεργίας όχι ως υποχρέωση δια νόμου αλλά ως ηθική ευαισθησία του εκπαιδευτικού ώστε να μην ταλαιπωρηθούν τα παιδάκια που καθημερινά εκπαιδεύει. Τόσο απλά και ανθρώπινα !!

 

ακριβως αυτο εννοω.ειναι τοσο κακο να μας πουν απο την προηγουμενη να δουμε τι θα κανουμε τα παιδια?οι παλαιοτεροι εκπαιδευτικοι ειχαν την ευαισθησια να το ανακοινωσουν.τους σημερινους τους βλεπω πιο αδιαφορους.γιατι?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο μεσοδιάστημα έχουμε όλοι λίγο αποθρασυνθεί. Ενδιαφερόμαστε περισσότερο για τα δικαιώματά μας παρά για τη διευκόλυνση του ευρύτερου συνόλου. Κοιτάμε μόνο τι λέει ο νόμος και όχι τι λέει η λογική ή οι κανόνες σωστής συμβίωσης.

 

Και γιατί όταν ο δάσκαλος έχει ταλαιπωρηθεί εξίσου από τις απεργίες των εφοριακών, των οδηγών λεωφορίων, των νοσοκομειακών γιατρών, όταν έρθει η σειρά του να απεργήσει θεωρεί δικαίωμά του να ταλαιπωρήσει κι αυτός τους άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γιατί σκοπός του απεργού είναι να ταλαιπωρήσει τον κόσμο.

 

Βασικά σκοπός του απεργού είναι να προασπίσει τα δικαιώματά του.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο εννοω.ειναι τοσο κακο να μας πουν απο την προηγουμενη να δουμε τι θα κανουμε τα παιδια?οι παλαιοτεροι εκπαιδευτικοι ειχαν την ευαισθησια να το ανακοινωσουν.τους σημερινους τους βλεπω πιο αδιαφορους.γιατι?

Εγω βλεπω τρια πιθανα σεναρια

1.Γιατι πραγματικα ειναι αδιαφοροι απεναντι στην ταλαιπωρια γονιου-παιδιου,παππου-γιαγιας,νταντας κτλ

2.Δεν ειναι αδιαφοροι,αλλα πεπεισμενοι πως αυτη η ταλαιπωρια ειναι απαραιτητη για την επιτυχια της απεργιας.

3.Ουτε το 1 ουτε το 2 απλως δεν τους ''κοβει''.

Εγω παντως θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος με ενημερωνε για την προθεση του να απεργησει,μα νομιζω πως οι αλλοι κλαδοι το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος με ενημερωνε για την προθεση του να απεργησει,μα νομιζω πως οι αλλοι κλαδοι το κανουν αυτο.

Το θέμα δεν είναι αν ενημερώνεσαι γενικά ότι θα γίνει απεργία, αλλά ειδικά για το ποιος θα απεργήσει και ποιος όχι. Από τον κλάδο σαφώς ενημερώνεσαι, είναι υποχρεωτικό από το νόμο.

 

Υπήρχε από τις 12 Οκτωβρίου δελτίο τύπου που ανακοίνωνε ότι στη σημερινή απεργία θα συμμετείχε η ΟΛΜΕ: http://olme-attik.att.sch.gr/new/?p=3614 και από τις 11 Οκτωβρίου είχε ανακοινωθεί η συμμετοχή της ΔΟΕ: http://www.doe.gr/

 

Για τον γονιό αυτό δεν είναι αρκετό, γιατί αυτό που θέλει να ξέρει είναι αν θα απεργήσει ο δάσκαλος του παιδιού του ή όχι. Πολλές φορές γίνεται κάλεσμα σε απεργία αλλά δεν συμμετέχουν όλοι οι εργαζόμενοι ή μπορεί η απεργία τελευταία στιγμή να ακυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βλεπω τρια πιθανα σεναρια

1.Γιατι πραγματικα ειναι αδιαφοροι απεναντι στην ταλαιπωρια γονιου-παιδιου,παππου-γιαγιας,νταντας κτλ

2.Δεν ειναι αδιαφοροι,αλλα πεπεισμενοι πως αυτη η ταλαιπωρια ειναι απαραιτητη για την επιτυχια της απεργιας.

3.Ουτε το 1 ουτε το 2 απλως δεν τους ''κοβει''.

Εγω παντως θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος με ενημερωνε για την προθεση του να απεργησει,μα νομιζω πως οι αλλοι κλαδοι το κανουν αυτο.

 

Υπάρχει και ακόμα ένα σενάριο.

Να το αποφασίσει ο δάσκαλος το πρωί αν θα συμμετέχιε ή όχι στην απεργία

Link to comment
Share on other sites

Για τον γονιό αυτό δεν είναι αρκετό, αυτό που θέλει να ξέρει είναι αν θα απεργήσει ο δάσκαλος του παιδιού του ή όχι. Πολλές φορές γίνεται κάλεσμα σε απεργία αλλά δεν συμμετέχουν όλοι οι εργαζόμενοι ή μπορεί η απεργία τελευταία στιγμή να ακυρωθεί.

Ναι σωστο αυτο,οποτε η μονη συνταγη ειναι η υπομονη :P:p
Link to comment
Share on other sites

εμάς πάντως στο σχολείο μας στέλνουν ανακοίνωση από την προηγούμενη μέρα ποιες τάξεις δεν θα έχουν μάθημα και αν θα έχει λεωφορεία και ταξί για τη μεταφορά των μαθητών την ημέρα της απεργίας!!!!!!!!

 

 

Βασικά σκοπός του απεργού είναι να προασπίσει τα δικαιώματά του.

 

ακριβώς!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν υπαρχει αναλογο θεμα κ εχει απαντηθει αλλα δεν βρηκα κατι.ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποια δασκαλα να μου απαντησει γιατι πλεον οταν απεργουν οι δασκαλοι δεν ενημερωνομαστε την προηγουμενη μερα αλλα ξυπναμε τα παιδια,τα παμε σχολειο κ εκει μας λενε οτι απεργει η δασκαλα τους?δεν εχω προβλημα με τις απεργιες,να το ξεκαθαρισω,αλλα δεν καταλαβαινω το λογο που γινεται αυτο.την προηγουμενη δλδ δεν ξερουν οτι θα απεργησουν?το παρατηρησα οτι γινεται απο περισυ αυτο.υπαρχει καποιος λογος που εμενα μου διαφευγει?πραγματικα θα ηθελα να μου το εξηγησει καποιος να μου λυθει η απορια.

 

Δεν είναι υποχρεωμένος ο εργαζόμενος να ανακοινώσει από πριν την πρόθεσή του για απεργία.

Λογικό μου φαίνεται.

edit: και στο κάτω κατω έχει δικαίωμα να αποφασίσει την τελευταία στιγμή.

 

Σίγουρα είναι ταλαιπωρία για του γονείς αν το δουν μονοδιάστατα, αλλά σε περιπτώσεις που έχει κηρυχθεί μια γενική απεργία όλοι μας φτιάχνουμε και ένα σχέδιο Β. πχ θα πάω την μικρή στο σχολείο το πρωί αλλά αν τελικά απεργεί η δασκάλα της έχω ειδοποιήσει και τη γιαγιά να είναι σε ετοιμότητα ή κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Συχνά ο διευθυντής του εκάστοτε σχολείου, απαγορεύει στους εκπ/κούς να ανακοινώσουν στους μαθητές ότι θα απεργήσουν. Εντολή που και ο ίδιος έχει από τη διεύθυνση της εκπαίδευσης. Για την πρωτοβάθμια δε βάζω και στοίχημα, αλλά στη δευτεροβάθμια έτσι γίνεται. Δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπ/κός να ενημερώσει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Συχνά ο διευθυντής του εκάστοτε σχολείου, απαγορεύει στους εκπ/κούς να ανακοινώσουν στους μαθητές ότι θα απεργήσουν. Εντολή που και ο ίδιος έχει από τη διεύθυνση της εκπαίδευσης. Για την πρωτοβάθμια δε βάζω και στοίχημα, αλλά στη δευτεροβάθμια έτσι γίνεται. Δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπ/κός να ενημερώσει πάντως.

Σωστά τα λες! Ήρθε και οδηγία την Τετάρτη που λέει ότι κανένας δεν ανακοινώνει τί θα κάνει από την προηγούμενη. Οι απεργοί δηλώνονται εκείνη τη μέρα και δεν λέμε τίποτα και στους μαθητές.

Κι εγώ είχα κλείσει πριν 3 μήνες ραντεβού στο Παίδων για επανέλεγχο στο χειρουργημένο μου παιδί και όταν πήγα ο γιατρός απεργούσε.

Τί έπρεπε να κάνω δηλαδή; Να τα βάζω με τους απεργούς;

Και γιατί δεν με πήρε ο γιατρός να μου το πει. Μην παίρνετε άδεια από τη δουλειά σας, μην ταλαιπωρείτε το παιδί, μην πληρώνετε πάρινγκ γιατί θα απεργώ.

Ούτε όταν ξεκινήσαμε πρόπερσι με 3 μωρά για διακοπές μας είχαν πει οι ταξιτζήδες ότι θα έκλειναν το Ρίο Αντίρριο για να μην μείνω με καύσωνα και 3 μωρά μέσα στο αμάξι όλη τη μέρα.

Ε δεν γίνονται αυτά. Τί να κάνουμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...