Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-10-12, 16:00   #1
giannismaria

giannismaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ψηλη προλακτινη και θεραπεια

γεια σας κοριτσια..έκανα ανάλυση τις 3 ορμόνες γιατί είχα πει στον γιατρό μου πως προσπαθούμε εδώ και 1 χρόνο σχεδόν για μωρό χωρίς θετικό αποτέλεσμα... έκανα τις αναλύσεις μου και βρήκε ψηλη την προλακτίνη... μου έδωσε το dostinex για 3 μήνες...μου είπε ότι η ψηλή προλακτίνη εμποδίζει την σύλληψη και ίσως η αιτία που δεν έμεινα μέχρι τώρα να ήταν αυτό...
μου έδωσε κουράγιο και είμαι αισιόδοξη τώρα...είχε καμιά παρόμοια εμπειρία???
Ο χρήστης giannismaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-12, 16:19   #2
Μει!

Περιοχή: Αθήνα
Μει! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giannismaria Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας κοριτσια..έκανα ανάλυση τις 3 ορμόνες γιατί είχα πει στον γιατρό μου πως προσπαθούμε εδώ και 1 χρόνο σχεδόν για μωρό χωρίς θετικό αποτέλεσμα... έκανα τις αναλύσεις μου και βρήκε ψηλη την προλακτίνη... μου έδωσε το dostinex για 3 μήνες...μου είπε ότι η ψηλή προλακτίνη εμποδίζει την σύλληψη και ίσως η αιτία που δεν έμεινα μέχρι τώρα να ήταν αυτό...
μου έδωσε κουράγιο και είμαι αισιόδοξη τώρα...είχε καμιά παρόμοια εμπειρία???
Εχω πρόβλημα προλακτινης εδώ και 8 χρόνια παίρνω dostinex μισό χάπι δυο φορές την εβδομάδα! Οταν έπεσε η προλακτινης μου στο 11 ( γιατί ήταν πολυ πιο πάνω από το όριο) έμεινα έγκυος εντοσ φυσιολογικα και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 14 μηνών! Απλά με το που μάθεις ότι είσαι έγκυος πρέπει αμέσως να το σταματήσεις( εαν τυχόν το παίρνεις)!
Μετά την εγκυμοσύνη πίστευα ότι θα λυνοταν αλλά πάλι μου ανέβηκε οπότε απλά παίρνω το χάπι και την παρακολουθώ!
Με το καλό εύχομαι... Υπομονή μόνο γιατί θέλει το χρόνο της για να κατέβει...
Παλιά 17-10-12, 16:24   #3
giannismaria

giannismaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μει! Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πρόβλημα προλακτινης εδώ και 8 χρόνια παίρνω dostinex μισό χάπι δυο φορές την εβδομάδα! Οταν έπεσε η προλακτινης μου στο 11 ( γιατί ήταν πολυ πιο πάνω από το όριο) έμεινα έγκυος εντοσ φυσιολογικα και τώρα έχω ένα κοριτσάκι 14 μηνών! Απλά με το που μάθεις ότι είσαι έγκυος πρέπει αμέσως να το σταματήσεις( εαν τυχόν το παίρνεις)!
Μετά την εγκυμοσύνη πίστευα ότι θα λυνοταν αλλά πάλι μου ανέβηκε οπότε απλά παίρνω το χάπι και την παρακολουθώ!
να χερεσε το κοριτσάκι σου!!!μου έδωσε μισό χάπι την βδομάδα...δεν ειναι πολυ ανεβασμένη και μου ειπε πως μπορει να έχουμε θετικά αποτελέσματα απο τον πρώτο κιόλας μήνα...ΜΑΚΑΡΙΙΙΙΙΙ.... μετα απο ποσο καιρο έμεινες κάνωντας θεραπεία???
Ο χρήστης giannismaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-12, 16:45   #4
λουκια 79

λουκια 79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα!!εχω κ εγω το ιδιο προβλημα με εσας...εκανα ορμ.εξ.και ειχα προλακτινη 31,2 τα ορια του εργαστηριου που εκανα τις εξετ.ηταν 5-30.η γιατρος μου εδοσε τα norpolac 20/25mg ενα την μερα για 6 μερες και μετα θα παρω 50mg για 6 μηνες!!!μηπως ειναι πολοι οι 6 μηνες??
Ο χρήστης λουκια 79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-12, 17:16   #5
Μει!

Μει! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να σου πω ακριβώς γιατί εγώ τα έπαιρνα χρόνια τα dostinex και τα παίρνω ακόμα,αλλά αν δεν ειναι ανεβασμένη πολύ η προλακτινη σου τότε ο γιατρος σου έχει δίκιο... Υπομονή λοιπόν και να κοιτάς να περνάς καλά και να μην αγχωνεσαι γιατί με το άγχος η προλακτινη παίρνει τα πάνω της
Παλιά 17-10-12, 17:19   #6
Μει!

Μει! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ μόνο τα parlodel και τα dostinex γνωρίζω .... Πάντως με τόσο χαμηλές τιμές προλακτινης το εξάμηνο για θεραπεια μου κάνει λίγο καπωσ...
Γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου να σου πει για τα dostinex....αυτός ξέρει καλύτερα...
Παλιά 17-10-12, 17:25   #7
μπεμπηςς μου

Το avatar του χρήστη μπεμπηςς μου

Περιοχή: πατρα
μπεμπηςς μου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα κοριτσια
ειχα και εγω αυξημενη προλακτινη,,απο μικρη τραβιομουν με εξετασεις γιατι δεν ειχα σταθερο κυκλο...μου ειχαν δωσει κατι χαπια (νομιζω dostinex)που δεν τα θυμαμαι αλλα με μαστουρωναν παρα πολυ,οταν τα εκοβα επεφτε η προλακτινη και μετα ξαναα παλι ψηλα...αγανακτησα κ εγω ...μου ελεγαν για αντισυλληπτικα,,δεν πηρα τιποτα....ολα αυτα σε ηλικια 18 χρονων
μην σας τα πολυ λογο ...η προλακτινη μπορει να ειναι ψιλη λογο πολλων πραγματων οπως στρεςς(παρα πολυ σημαντικο)(μου ειχε πει ο γυναικολογος μου οτι πριν πας για εξετασεις να εισαι χαρουμενη κ χωρις ανχος)-στεναχωρια και εχει σχεση κ με τον θυρωειδη...εμενα τελικα μαλλον επηρεαζε την προλακτινη μου ο θυρωειδης και πηρα για 2 μηνες Τ4 (μισο )και ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα...εστρωσε ο κυκλος παρα πολυ ..τωρα ειμαι 26
εμεινα εγκυος με την πρωτη φορα ,,7 μηνων ειμαστε και ελπιζω να σταθεροποιηθει ο κυκλος μου...τωρα περιμενω να αδιαθετησω πρωτη φορα μετα την γεννα γιατι θηλασα 6,5 μηνες!!!!!
Ο χρήστης μπεμπηςς μου δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές