Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων

Notices

Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων Γονείς και μέλη των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων, δικτυωθείτε. Η ενότητα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καλύτερη συνενόηση αλλά και υποστήριξη των συλλόγων μεταξύ τους, σε οργανωτικά και νομικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-10-12, 11:33   #1
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Συλογος Γονεων & Κηδεμονων γιοκ

Καλημερα.Ειναι η πρωτη φορα στο δημοτικο και εχω μια απορεια.Εμαθα πριν 2 μερες οτι στο σχολειο δεν υπαρχει συλογος γονεων......μου εκανε πολυ εντυπωση και θελω να ρωτησω αν συμβαινει αυτο και αλλου.

Ο χρήστης MaRiA06 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 14:56   #2
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Nα υποθεσω οτι δεν σημβαινει πουθενα 'η ειναι συχνω φαινομαινο ???

Παλιά 02-10-12, 15:01   #3
antigonil

antigonil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MaRiA06 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα υποθεσω οτι δεν σημβαινει πουθενα 'η ειναι συχνω φαινομαινο ???
Εγώ φίλη μου δεν απάντησα γιατί δεν ξέρω σχολείο που να μην έχει Σύλλογο Γονέων. Στο Δημοτικό της κόρης μου ο Σύλλογος ΥΠΑΡΧΕΙ πραγματικά, γίνονται πολλές δραστηριότητες για τα παιδιά,εκδρομές και πάρτυ με εξαιρετικά χαμηλό κόστος. Φαντάσου στο περσινό Αποκριάτικο πάρτυ πληρώσαμε €2,00 το άτομο. Οπότε....δεν ξέρω να σου πω κατά πόσο είναι συχνό φαινόμενο ή όχι.
Ο χρήστης antigonil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 15:12   #4
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σΥΜΒΑΙΝΕΙ γιατι εχει κοστος κι αυτο. Μαςρωτησε η νηπιαγωγος χθες αν θελουμε να κανουμε φετος (γιατι ποτε δε γινεται) και ανεφερε μια διαδικασια με δικηγορους κλπ (λεφτα δλδ) συν 60 ευρω που πρεπει να πληρωσει καθε γονιος που θα συμμετεχει. Οποτε αν δεν δειχνυν καποιοι ενδιαφερον και δεν θελουν να πλρωσουν συλλογος γιοκ.
Παλιά 02-10-12, 15:14   #5
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριτω για την απαντηση και ανοιξα θεμα γιατι πραγματηκα πιστευω οτι ειναι πολυ σπανιο και δεν ξερω πως να το αντιμετοπησω.Να μιλησω,να το κανω θεμα στην διευθυντρια 'η δεν ειναι κατι σημαντικο?!
Τοση αδρανια ολοι οι γονεις (του σχολειου μας) για τα παιδια μας?!!! Τι να πω?.

Παλιά 02-10-12, 15:15   #6
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρεπει να βρεις γονεις που ενδιαφερονται και να ιδρυσετε ενα αν συμφωνειτε. Και θελει ατομα οργανωτικα που θα τρεξουν.
Παλιά 02-10-12, 15:23   #7
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να βρεις γονεις που ενδιαφερονται και να ιδρυσετε ενα αν συμφωνειτε. Και θελει ατομα οργανωτικα που θα τρεξουν.
πρεπει να ειναι καποιος συγκεκριμενος αριθμος? και δεν πρεπει να αναλαβει για αυτο το σκοπο και η διευθυντρια?'η μηπως την βολευει που δεν εχει τους γονεις στα ποδια της?
Οσο για το να τρεχουν δυστηχως ο καθενας τρεχει για παρτη του γι'αυτο γιναμαι ετσι

Παλιά 02-10-12, 15:33   #8
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θελαμε καποια στιγμη να κανουμε ενα συλλογο καλλιτεχνων και θυμαμαι οτι χρειαζεται μια εικοσαδα ατομα σιγουρα. Θες και δικηγορο για να συνταξει τα απαραιτητα εγγραφα και πρεπει να συνταχθει ενα καταστατικο.

Ξερεις ποσο καιρο το συζηταμε και δεν γινεται? Και μας συμφερει για να πουλαμε εργα.

οΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕς ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥς.
Παλιά 02-10-12, 15:38   #9
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θελαμε καποια στιγμη να κανουμε ενα συλλογο καλλιτεχνων και θυμαμαι οτι χρειαζεται μια εικοσαδα ατομα σιγουρα. Θες και δικηγορο για να συνταξει τα απαραιτητα εγγραφα και πρεπει να συνταχθει ενα καταστατικο.

Ξερεις ποσο καιρο το συζηταμε και δεν γινεται? Και μας συμφερει για να πουλαμε εργα.

οΧΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕς ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΥς.

Αααα καλα δεν νομιζω να υπαρξει συλογος,δυστηχος μονο 3 ημαστε που ενδιαφερομαστε πολυ.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις

Παλιά 02-10-12, 15:40   #10
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρωτα το αυτο γιατι μπορει για συλλογο γονεων να ειναι αλλα τα νουμερα.
Παλιά 02-10-12, 17:39   #11
ΟΛΓΑ78

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
ΟΛΓΑ78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχουν, όμως, και πολλές μαμάδες -πλέον- που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν έχουν χρόνο για τέτοιους συλλόγους. Ο γιος μου πάει νήπιο. σκεφτόμουνα ότ μεθαύριο στο δημοτικό δεν θα μπορούσα με τίποτα να είμαι μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, καθώς κάτι τέτοιο προκειμένου να γίνει σωστά απαιτει πολύ χρόνο, ο οποίος για μας -εργαζομενες μανούλες και μη- είναι πολυτέλεια!! Εγώ προσωπικά, αν μου μείνει 1 ώρα ελεύθερη τη μέρα -λέμε τώρα- προτιμώ να την αφιερωσω στα παιδιά μου από το να τρέχω σε συλλόγους. Και αυτή η δραστηριότητα για τα παιδιά είναι, θα μου πείτε, πείτε όμως σε ένα 6χρονο: "Αγάπη μου, δεν βλέπεις τη μαμά, αλλά μην ανησυχείς γιατί πάλι για χάρη σου είναι απούσα!!!" και ενημερώστε με για το αν θα το εκτιμήσει!!!
Ο χρήστης ΟΛΓΑ78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 17:58   #12
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε γι αυτο και δεν φτιαχνουν συλλογους. Εμας πχ που μας ρωτησε χθες αν θελουμε συλλογο συναντησε την ακρα του ταφου σιωπη. Ειδικα για τα νηπια, ενα χρονο δλδ δυσκολα θα ξεσηκωθει καποιος να τρεχει για χαρτια και να πλερωνει (την σημερον ημερα που τα 60 ευρω δεν ειναι ασημαντο ποσο)
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-10-12, 22:36   #13
MaRiA06

MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oλγα καταλαβαινω αυτο που λες και το σεβομαι,αλλα προσωπικα ξερω πολλες που δεν δουλευουν τωρα αλλα και παλι δεν θελουν να μπλεξουν.

Βερα θα ρωτησω,αν και σημερα κατι ακουσα για μια σηναντηση που θα γινει σε 2 μερες.

Παλιά 02-10-12, 23:03   #14
xenia:-)

xenia:-) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ο συλλογος στο δημοτικο σχολειο μας αποτελειται απο 5 μελη....αυτα διοργανωνουν γιορτες,παζαρια,λαχειοφορους......κτλ...
επισης πιεζουν(φετος)για την διαμορφωση το εξωτερικου χωρου του σχολειου και εχουν αρχισει να οργανωνουν εξωσχολικες δραστηριοτητες για τα παιδια μας με ελαχιστο μηνιαιο κοστος(για εμας τους γονεις).......αυτα ξερω....

βερα,δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να καταβαλλετε το ποσο των 60ευρω?????
εμεις δινουμε 10ευρω ως συνδρομη για καθε παιδι......
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-12, 00:30   #15
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenia:-) Εμφάνιση μηνυμάτων
ο συλλογος στο δημοτικο σχολειο μας αποτελειται απο 5 μελη....αυτα διοργανωνουν γιορτες,παζαρια,λαχειοφορους......κτλ...
επισης πιεζουν(φετος)για την διαμορφωση το εξωτερικου χωρου του σχολειου και εχουν αρχισει να οργανωνουν εξωσχολικες δραστηριοτητες για τα παιδια μας με ελαχιστο μηνιαιο κοστος(για εμας τους γονεις).......αυτα ξερω....

βερα,δεν καταλαβα γιατι θα πρεπει να καταβαλλετε το ποσο των 60ευρω?????
Ετσι μας ειπε η νηπιαγωγος. Αν θυμαμαι καλα και για το συλλογο τον καλλιτεχνικο επρεπε να καταβληθει ενα τετοιο ποσο. Δεν ξερω που ακριβως θα επρεπε να καταβληθει ομως. Μηπως αυτο αφορα ενα νεο συλλογο, ενω ο δικος σας εχει ηδη ιδρυθει? Γιατι ο νεος χρειαζετα δικηγορο, καταστατικο κλπ.
Παλιά 04-10-12, 13:28   #16
xenia:-)

xenia:-) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και γιατι χρειαζεστε συλλογο καλλιτεχνικο?
υποθετω για καλλιτεχνικα εργαστηρια?
δεν μπορει ο ηδη υπαρχων συλλογος να καλυψεις τις αναγκες?
ειλικρινα δεν ξερω τι χρειαζεται για να δημιουργηθει νεος συλλογος...απλα το ποσο μου εκανε εντυπωση.......εγω δεν θα δεχομουν να καταβαλω αυτα τα λεφτα........
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-12, 13:54   #17
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenia:-) Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατι χρειαζεστε συλλογο καλλιτεχνικο?
υποθετω για καλλιτεχνικα εργαστηρια?
δεν μπορει ο ηδη υπαρχων συλλογος να καλυψεις τις αναγκες?
ειλικρινα δεν ξερω τι χρειαζεται για να δημιουργηθει νεος συλλογος...απλα το ποσο μου εκανε εντυπωση.......εγω δεν θα δεχομουν να καταβαλω αυτα τα λεφτα........
Ενας συλλογος καλλιτεχνικος μπορει να κανει εκθεσεις και να πουλαει. Μια ιδεα ηταν για να μπορεσουν να δειξουν τη δουλεια τους καλλιτεχνες που φτιαχνουν διαφορα πραγματα. Υπαρχουν πολλοι τετοιοι συλλογοι. Εγω σε αυτη την περιπτωση θα τα δινα γιατι αξιζει τον κοπο να μπορεις να προβαλεις τη δουλεια σου. Δεν ειναι κι απογορευτικο το ποσο.
Παλιά 10-05-14, 01:31   #18
lina.m

lina.m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε γι αυτο και δεν φτιαχνουν συλλογους. Εμας πχ που μας ρωτησε χθες αν θελουμε συλλογο συναντησε την ακρα του ταφου σιωπη. Ειδικα για τα νηπια, ενα χρονο δλδ δυσκολα θα ξεσηκωθει καποιος να τρεχει για χαρτια και να πλερωνει (την σημερον ημερα που τα 60 ευρω δεν ειναι ασημαντο ποσο)
συμφωνω κι επαυξανω... και τα εξηντα που λες και λιγα ειναι
Ο χρήστης lina.m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-14, 12:50   #19
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xenia:-)
Η συνδρομή είναι ΠΑΝΤΑ ανά μέλος κι όχι ανά παιδί.
Το'χω συναντήσει σε πολλά σχολεία αυτό.
Δηλαδή ο άλλος αν έχει 5 παιδιά στο σχολείο θα πληρώσει 5 φορές?????

Με την συνδρομή εγγράφεσαι μέλος στο σύλλογο (και οι 2 γονείς μπορούν) κι έχει δικαίωμα να εκλεγείς και να εκλέγεσαι......είτε έχεις 1 παιδί στο σχολείο είτε 5.
Παλιά 23-05-14, 11:27   #20
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο δικό μας σχολείο είναι ανά παιδί. Το έλεγε και στο χαρτάκι που μας έστειλαν. Ένα παιδί 10-- δύο παιδιά 15......είχαμε και έκπτωση!
Ο χρήστης LA LATINA είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-14, 12:59   #21
Jarett

Jarett ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άσε τι λέει το χαρτί που σας μοιράσανε.
Να ζητήσετε να δείτε το καταστατικό του Συλλόγου. Εκεί μέσα αναφέρονται τα περί συνδρομών.
Η συνδρομή ενός συλλόγου είναι για να γίνεις μέλος και να μπορείς να εκλέγεις και να εκλέγεσαι. Και πρέπει να έχεις και παιδί στο σχολείο για να μπορείς να είσαι μέλος.
Αυτό σημαίνει ότι και οι 2 γονείς μπορεί να γίνουν μέλη. Δηλαδή μέχρι 2 συνδρομές ανα οικογένεια μπορούν να πληρωθούν και αυτό ΔΕΝ είναι και υποχρεωτικό.
Παλιά 23-05-14, 15:14   #22
LA LATINA

LA LATINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Jarett Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε τι λέει το χαρτί που σας μοιράσανε.
Να ζητήσετε να δείτε το καταστατικό του Συλλόγου. Εκεί μέσα αναφέρονται τα περί συνδρομών.
Η συνδρομή ενός συλλόγου είναι για να γίνεις μέλος και να μπορείς να εκλέγεις και να εκλέγεσαι. Και πρέπει να έχεις και παιδί στο σχολείο για να μπορείς να είσαι μέλος.
Αυτό σημαίνει ότι και οι 2 γονείς μπορεί να γίνουν μέλη. Δηλαδή μέχρι 2 συνδρομές ανα οικογένεια μπορούν να πληρωθούν και αυτό ΔΕΝ είναι και υποχρεωτικό.
Χρόνια έτσι λειτουργούν τα σχολεία στην περιοχή μου δεν εθίγη κανείς. Ειδικά στο δικό μας, όχι ότι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά ο σύλλογος γονέων με τη συνδρομή μας έχει καταφέρει να κάνει καταπληκτικά πράγματα. Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να πληρώνεις μια συνδρομή όσα κι αν είναι τα παιδιά σου, από τότε που πήγαινα κι εγώ σχολείο. Μάλλον δεν το ψάξαμε αρκετά...
Ο χρήστης LA LATINA είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-14, 11:21   #23
κοκκινοσκουφίτσα
Μή ενεργός λογαριασμός

κοκκινοσκουφίτσα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο LA LATINA Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια έτσι λειτουργούν τα σχολεία στην περιοχή μου δεν εθίγη κανείς. Ειδικά στο δικό μας, όχι ότι δεν έχουμε προβλήματα, αλλά ο σύλλογος γονέων με τη συνδρομή μας έχει καταφέρει να κάνει καταπληκτικά πράγματα. Δεν ξέρω κανένα σχολείο που να πληρώνεις μια συνδρομή όσα κι αν είναι τα παιδιά σου, από τότε που πήγαινα κι εγώ σχολείο. Μάλλον δεν το ψάξαμε αρκετά...
Στο δικό μας σχολείο δίνουμε για το κάθε παιδί συνδρομή 10 ευρώ..
Ο χρήστης κοκκινοσκουφίτσα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές