Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικολογικό παιδικό-εφηβικό κρεβάτι-στρώμα


Recommended Posts

σκεφτομαι να παρω το μασιφ πευκο απο ικεα, το αβερνικωτο το οποιο κάνει 39 ευρω αν θυμαμαι καλα και να επενδυσω κανα 500αρι σε στρωμα.... ή απο το ικεα (τα καλα του πραγματα ειναι ακριβα εχει 450 ευρω αυτο με βαμβακι λινο αλογοτριχα και πολυ ψηλο ποσοστο φυσικου λατεξ 80 αν θυμαμαι καλα) η κοκοματ.... το ξερω οτι δεν ειναι 100% λατεξ αλλα δεν μπορω να μπω στη διαδικασια να παραγγειλω απο την prolana, εχω ενα θεμα αν δεν το δοκιμασω απο κοντα....δεν.....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

(Katerinoula23) ακόμη δεν παρήγγειλα και με ενδιαφέρει...

 

Εγώ που πήγα από κοντά μου είπαν μασιφ ξύλο καθόλου mdf και για στρώμα το latex που είναι φυσικό. Θα ξαναπάω να τους πιέσω περισσότερο αλλά επειδή επιμέναμε και την άλλη φορά μου κ'ανει εντύπωση που το αναφέρεις. Επίσης είχαν και κάτι ειδικά παπλώματα και μαξιλάρια που ήταν από 100% φυσικό υλικό... Αλλά μιας και τα ανέφερες θα το ψάξω καλύτερα γιατί είναι αρκετά ακριβά.

 

Το ικεα δεν το πολυ εμπιστεύομαι στα ξύλα να πω την αλήθεια και ιδιαίτερα στα βερνίκια (μπορεί να κάνω και λάθος) και για τα cocomat είχα ακούσει κάτι "βρωμες" οτί τελικά δεν είναι και τόσο φυσικά όσο τα παρουσιάζουν.

 

Ισώς τώρα τελευταία εβαλαν κάτι χρωματιστά προσκέφαλα και μήπως αυτά είναι mdf??? Kατά τα άλλα αν πας από κοντά παντου φαίνονται οι ρόζοι του ξύλου στο προσκέφαλο, πόδια κλπ.

 

edit: Τώρα που ξανακοίταζα το site το αναφέρει οτί είανι μόνο από 100% μασιφ ξύλο. Και οικολογικό βερνίκι χωρίς τα επικύνδινα χημικά. Τί να πω?

 

edit2: Tώρα το ξαναέψαξα και είναι αυτό που σου είπα είναι αυτή η καινούργια σειρά που βάφεται και προφανώς θα είναι πιο φτηνή με μέρη mdf αν κοιτάξεις τα classic και τα υπόλοιπα προιόντα είναι φυσικά και γι'αυτό άλλωστε και η τιμή τους. Δες το κρεβάτι classic.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie:

 

 

Κατερίνα τα στρώματά τους όμως δεν έχουνε καμία πιστοποίηση, τα εμπιστεύεσαι;

Ούτε και τα Cocomat έχουνε πιστοποίηση, μίλησα με το διευθυντή στα κεντρικά πριν 2-3 χρόνια που έψαχνα στρώμα για το γιο μου και μου είπε ότι δεν πιστεύουνε στις πιστοποιήσεις... ΟΚ, αλλά γιατί τα έχουνε τόσο ακριβά;

Άμα είναι καλύτερα να πάρω του ΙΚΕΑ!

 

Πάντως εμείς πήραμε 2 στρώματα από την Prolana, ένα για μας και ένα για τον μικρό, και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Δύο μαξιλάρια που πήραμε για μας δεν μας βολέψανε και η κυρία του OnlyGreen τα πήρε πίσω χωρίς καμία χρέωση.

Μείναμε με τα μαξιλάρια της Tempur αλλά τι να κάνουμε, είναι πολύ βολικά όσο κανένα άλλο!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

fairy's mom:

 

 

O άντρας μου είναι ξυλουργός και το είχε ψάξει για τα πραγματικά οικολογικά χρώματα. Auro για χρώμα και μία άλλη μάρκα για βερνίκια (δεν την θυμάμαι, ευχαρίστως να ρωτήσω αν σας ενδιαφέρει). Είναι τα μόνα που είχαν πιστοποίηση για παιδικά παιχνίδια.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

caamouflage:

 

Οι εταιρειες λενε οτι τωρα που ειναι μικρο το παιδακι καλυτερα να ειναι καπως σκληρο το στρωμα για να αναπτυχθει σωστα...Τωρα τι ειναι σωστο δε ξερω...ισως οχι να βουλιαζει..

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Rosie

Nαι, τα παιδικά είναι σκληρούτσικα, εγώ δηλαδή δεν μπορώ να βολευτώ στο στρώμα του μικρού και τα πήραμε και τα δύο από την ίδια εταιρεία.

 

 

Katerinoula23

Ναι και της μικρής η κούνια σκληρή είναι και γι αυτό δεν κοιμάται πάνω από 2,3 ώρες ενώ ακόμα και σε ντυβανακι ξενοδοχείου με μαπα στρώμα αλλά μαλακό κοιμάται πολύ καλύτερα όπως και στον καναπέ και γενικώς σε μαλακά κρεβάτια. Δεν μπορώ έχω κουραστεί να κοιμάται μαζί μας εντάξει δεν είπα να πάρω και μόνο αφρωδες υλικό αλλά πάντως ότι πιο μαλακό και ασφαλές υπάρχει!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

rosie:

 

Εγώ τα πήρα μαζί με το κρεβάτι για το γιο μου, από το Only Green http://www.onlygreen.gr/.

Δεν είμαι σίγουρη αν μπορούνε να σε εξυπηρετήσουνε όμως αν δεν πάρεις και κρεβάτι από εκεί.

Μου είχε πει η κοπέλα ότι δεν βγάζουνε κέρδος από τα στρώματα, απλά τα εισάγουνε ως εξυπηρέτηση προς τους πελάτες τους που θέλουνε κάτι φυσικό με πιστοποίηση μια και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα.

Μου τα πούλησε όσο και το γερμανικό site για να καταλάβεις, χωρίς μεταφορικά αν θυμάμαι καλά.

http://www.prolana.de/

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie

 

Εγώ είχα προσέξει θυμάμαι στην ιστοσελίδα τους ότι τα καλύμματα έχουνε πιστοποίηση αλλά όχι και τα στρώματα, ίσως και να κατάλαβα λάθος.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Katerinoula23

 

Θα πάω να ρωτήσω πάλι από κοντά. Αυτή την πληροφορία την έγραφε στον κατάλογο που μας δώσανε στο μαγαζί... Αν έχει αυτή τη σήμανση δηλαδή είναι Οκ;;;

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rosie

 

Κατερίνα δες εδώ για τα στρώματά τους, δεν έχουνε πιστοποίηση Οkotex και δεν αναφέρουνε καν αν είναι από ασφαλή υλικά, βιολογικό βαμβάκι κτλ.

http://flexa.dk/Greek_%28Greece%29/%...roupID=GROUP86

 

Το στρώμα είναι ακόμη πιο σημαντικό από το κρεβάτι μια και πάνω σ' αυτό το παιδί θα ξαπλώνει τουλάχιστον 12 ώρες τη μέρα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerinoula23

 

Λοιπόν επειδή θα εσκαγα τους πήρα τηλέφωνο!

Ολα τα στρώματα τους έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση και όχι μόνο τα καλύμματα! Απλά το στρώμα latex είναι και 84% φυσικό υλικό.

Αυτά!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie

 

Δηλαδή το υπόλοιπο είναι συνθετικό υλικό;

Πολύ αμφιβάλλω αν έχουνε πιστοποίηση τότε εφόσον περιλαμβάνουνε και συνθετικό υλικό, δες εδώ να συγκρίνεις με τα στρώματα της Prolana:http://www.prolana.de/Mattresses_and...ies:::242.html

 

Ζήτα να δεις πιστοποίηση, γιατί ακόμη και στην αγγλική τους ιστοσελίδα μόνο τα καλύμματα αναφέρουνε ως πιστοποιημένα!

http://www.flexa.dk/English/Products...roupID=GROUP86

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kατερίνα, παρε απο εκει κρεβάτι και απο αλλου στρωμα, δεν μου αρεσαν καθόλου όπως τα είδα... και το λατεξ εχει μια στρωση λατεξ και η αλλη .... αφρωδες υλικο, δηλ αφρολεξ, δηλ πολυουρεθανη?

 

αυτο τουλαχιστον που εχουν στο σαιτ.... Στρώμα 12 εκ, 6 εκ αφρώδες υλικό HR-30 (υψηλής αντοχής) και 6 εκ latex γραφει....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerinoula23

 

Ωραία εύτυχώς που έχω κι εσας που ειστε ψαγμένοι !

 

Θα πάω από κοντά να δω αν έχουν να μου δείξουν πιστοποιητικό. Από το τηλέφωνο μου είπαν οτί το υπόλοιπο είναι όπως λες Rosie συνθετικό αλλά με πιστοποίηση Οεκο. Μπορεί και ο πωλητής να μην ξέρει...

 

Τι άλλες εναλλακτικές από εταιρείες έχουμε? Γιατί με την prolana όσο κάνει το κρεβάτι θα κάνει το στρώμα με τα μεταφορικά..

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie

 

Και παραπάνω αν βάλεις το προστατευτικό κάλυμμα και το μαξιλάρι!

Εγώ πάντως πλήρωσα παραπάνω για το στρώμα γιατί όπως είπα το θεωρώ πιο σημαντικό.

Σίγουρα η πιστοποίηση Oko δεν αρκεί, θα πρέπει να δεις αν περιέχει συνθετικά υλικά και μη-βιολογικά υλικά, πχ βαμβάκι που το ψεκάζουνε πάρα πολύ.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerinoula23

 

 

θα παραγγείλω το κρεβάτι και θα ψάξω για το στρώμα....

 

εδώ Ελλάδα δεν έχουμε κάποιον αντιπρόσωπο ή μαγαζί με οικολογικά στρώματα? Τί ρωτάω κι εγώ:rolleyes:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, οταν κάτι ειναι συνθετικό, ειναι συνθετικό, τι πιστοποιηση οεκο και μπουρδες...πιστοποιημενο ή μη, τετοιο υλικό δεν το θες στο στρωμα του παιδιού.

 

Εγω ξαναλεω, ικεα, μασιφ, πευκο, ΑΒΕΡΝΙΚΩΤΟ δηλ ιχνος χημικου χαχαχαχαχα 39 ευρουλακια, αν δεν πολυχοροπηδανε πιστευω μια χαρα θα ειναι και παρε προλανα στρωμα....

 

ενταξει απο ντιζαιν δεν λεει και πολλα αλλα σου δινει τη δυνατοτητα να δωσεις περισσοτερα σε στρωμα...

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=19131

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerinoula23

 

Το θέμα είναι πως παίρνω το prolana γιατί δεν είδα να στέλνουν Ελλάδα( εκτός αν μου διέφυγε). Το cocomat που είναι όλο καουτσουκ;; Τί λέει;; Δηλαδή το πιο απλό όχι αυτά που έχουν αλογοτριχες και φύκια :?

 

Το κρεβάτι δυστυχώς το έχει ερωτευτεί η μικρή...:rolleyes:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tα cocomat είναι συμφωνα με τα λεγόμενα τους 90-96 φυσικο καουτσουκ, και το υπολοιπο ποσοστο ειναι ουσίες που το κανουν πηχτο, να μπορει να σταθει δηλ μιας κι ειναι σε υγρη μορφη, και επισης συμφωνα με τα λεγομενα τους οι συνδετικες αυτες ουσιες ειναι εντελως ηπιες και χρησιμοποιουνται και στα τροφιμα(πχ στο γιαουρτι) δεν μπορεσα να τους στριμωξω περισσοτερο γιατι με τραβολογουσαν τα μικρα που ειχαν διαλυσει το μαγαζι.

 

Παντως περα απο το οτι δεν εχουν πιστοποιηση πιστευω οτι ειναι αρκετα καλη επιλογη , και μονο αν πας απο κοντα να τα δοκιμασεις θα παρεις την τελικη αποφαση, ειναι σουπερ αναπαυτικα....

 

Εχει παιδικα στρωματα δες στη σελιδα και απο κοντα θα σε κατατοποισουν περισσοτερο.

 

Κριμα που δεν το εψαξες ομως στις εκπτωσεις, απο οποιαδηποτε εταιρεια ειχαν φετος καλες προσφορες...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kατι αντιστοιχο με των φλεκ ειναι αυτο

 

http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.e...=22&id=2&m=191

 

κοιτα και τα αλλα για τιμες κλπ.... παρεπιπτοντως εχουν πιστοποιηση για τα υφασματα....δεν ξερω αν την πηραν πρσφατα...

 

βασικα για παιδια αυτο προτεινει κι ενα λιγο πιο μετριας ελαστικοτητας, τον ηρακλη ιδια τιμη....

 

http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.e...=22&id=5&m=396

 

αφου της αρεσουν τα μαλακά στρώματα(και καλα κανει ξερει το παιδι! χαχαχα) μαλλον το πρωτο θα προτιμησετε....

 

Παντως αν υπαρχουν αλλοι με οικολογικα στρωματα πειτε, γιατι θεωρω οτι στην κοκοματ ειναι πανακριβοι και πατανε ακριβως εκει οτι δεν υπαρχει εναλλακτικη....ειναι ποιοτικα δε λεω και αναπαυτικα και καλης κατασκευης (αυτοι δινουν 20 χρονια εγγυηση καλα σιγα λες και δεν θα το αλλαξεις σε 10 χρονια ή δεν θα εχουν κλεισει χαχαχαχα) αλλα καλο ειναι να υπηρχε και αντιπροταση

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ελεγα και του ικεα τοι ειναι πολυ καλο για την τιμη του, εξαιρετικα καλό, αλλα νομιζω ειναι σκληρο για τα γουστα σας, αυτο διορθωνεται με ενα επιστρωμα αλλα ειναι πανακριβα κι αυτα δυστυχως....

http://www.coco-mat.com/?i=coco_gr.el.materials&id=2

 

μενει να ψαξουμε τη μεθοδο talalay χαχαχαχαχα

 

Kati teleytaio δεν ξερω γιατι προτεινουν αυτα τα δυο για παιδια, μπορεις οποιηδηποτε αλλο στρωμα να παρεις σε μονο.... εμεις πηραμε τον ατλαντα σε διπλο.... ουφ για τα παιδικα ακομα το ψαχνω....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

rosie

 

Αν δεν έβρισκα από την Προλάνα Cocomat θα έπαιρνα κι εγώ, απλά μου φαίνονται πάρα πολλά τα χρήματα για κάτι που δεν έχει την παραμικρή πιστοποίηση.

ίσως και να προτιμούσα τα πιο φυσικά στρώματα του ΙΚΕΑ.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τη Ροζυ, απλα το πολυ καλο και φυσικο στρωμα του ικεα εχει και ελατηρια αν θυμαμαι καλα.... εγω για τα παιδια προτιμω αμεταλλο.

 

xmmmm αυτο ειχα την εντυπωση , εκτος των ελατηριων οτια ειναι το πιο φυσικο, με 80% φυσικο λάτεξ, αλλα στην αγγλικη σελίδα λεει άλλα για το προιόν....

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=11378

 

http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/30180636/

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...