Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 20-09-12, 22:45   #1
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αδενωμα στα επινεφριδια

οταν κανουμε λεει σχεδια καποιος σπαει χοντρη πλακα μαζι μας
εγω το φθινοπωρο το φανταζομουν με μια δευτερη εξωσωματικη απο αποψυξη και να που καποιες εξετασεις με καποια συμπτωματα με οδηγησαν να ανακαλυψω οτι εχω ενα αδενωμα στο επινεφριδιο που εφαπτεται του συκωτιου,,,εκανα υπερηχο και το αδενωμα ειναι 3cm,,,,,
διαβαζω στο ιντερνετ και κοντευω να τρελλαθω

να πω οτι εχω θυροειδιτιδα χασιμοτο,,τον ιουνιο εκτος απο t4 των 100 μου εδωσε και t3 των 25 αλλα αφου το πηρα ενιωθα ασχημα, ταχυκαρδιες, πιεση, ενοιωθα οτι θα παθω εγκεφαλικο, μου εκοψε το χαπι t3 τα συμπτωματα μειωθηκαν αλλα τελεια δεν με λες

κανω για δευτερη φορα εξεταση αιματος βγαινω με υπερθυροειδισμο γgt συκωτιου αυξημενη καπου 75 ,,τον ιουνιο ειχα ξανακανει και ηταν 45,,,το ανωτερο ειναι καπου 30,,,,δεν πινω και εχω χασει και 7 κιλα σε 3 μηνες

παω για υπερηχο συκωτιου και βγαινει το αδενωμα στο επινεφριδιο,,το οποιο απ οτι λενε μπορει να ειναι εκκριτικο και να παραγει καργα ορμονες που προκαλουν ταχυκαρδιες πιεση κλπ,,,μπορει ομως να ειναι και ανενεργο οποτε θελει απλα παρακολουθηση,,,

οπως και να εχει ειναι κατι που μαλλον θα πρεπει να βγει οταν και οποτε ενεργοποιηθει,,,το αν ειναι ενεργο τωρα δεν το ξερω πρεπει να κανω καποιες πιο εξιδεικευμενες εξετασεις

φυσικα εχω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο απο κοντα, τον ομοιοπαθητικο, τον ψυχαναλυτη, τον παθολογο, τον παπα της ενοριας

φοβαμαι και εχω κι ενοχες,,,ενοχες οτι δεν φροντιζω καλα τον εαυτο μου ενοχες για την ψυχολογια μου,,,ειναι αυτη που εχει πυροδοτησει ολα αυτα τα οργανικα?,,η το ορμονικο καθεστως αυτο φταει που με κανει αγχωδη και με την ψυχη στα καγκελα, ευσιγκηνητη, νευρικη, φοβικη?

το καλοκαιρι αυτο, για να μην πω τα τελευταια δυο χρονια ζοριστικα πααααρα πολυ, αλλα αυτο το καλοκαιρι ηταν το αποκορυφωμα,,,αιτιες και αφορμες πολλες,,,αλλα η πιο δυσβασταχτη ειναι η αρνητικη ενεργεια της μητερας μου πανω στη ζωη μου,,,δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες,,,λυπαμαι και ντρεπομαι για λογαριασμο μου που τοσο χρονων γομαρα κολυμπαω στις ενοχες και που δεν μπορω εμπρακτως να βαλω την μανα μου στη θεση της,,,δηλαδη μακρια απο την ζωη μου, ντρεπομαι που εφτασα σε αυτο το σημειο να χρειαζεται να μεινουμε οικογενειακως με τον συζυγο και το παιδι στο πατρικο μου,,,,,,ενας χρονος ειναι που συμβαινει κατι τετοιο κι εχω νοιωσει να μου ερχεται εγκεφαλικο τουλαχιστον 10 φορες,,,ευτυχως συντομα θα αλλαξει αυτη η συνθηκη αλλα οπως ξερετε και στον αρη να παει κανεις αν θελει μια χαρα κραταει ζωντανη την αρνητικη επιρροη της μανας του στην ζωη του,,,

αλλα το θεμα μου τωρα δεν ειναι αυτο

το θεμα ειναι το αδενωμα στα επινεφριδια αν ξερετε κατι, αν εχετε παρομοια εμεπειρια παρακαλω πειτε μου
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-09-12, 23:21   #2
Little Monkey

Το avatar του χρήστη Little Monkey

Περιοχή: UK
Little Monkey ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
φοβαμαι και εχω κι ενοχες,,,ενοχες οτι δεν φροντιζω καλα τον εαυτο μου ενοχες για την ψυχολογια μου,,,ειναι αυτη που εχει πυροδοτησει ολα αυτα τα οργανικα?,,η το ορμονικο καθεστως αυτο φταει που με κανει αγχωδη και με την ψυχη στα καγκελα, ευσιγκηνητη, νευρικη, φοβικη?
Για το αδένωμα στα επινεφρίδια δεν ξέρω κάτι, αλλά ήθελα να σου πω να μην έχεις ενοχές και ότι το πιθανότερο είναι να φταίνε οι ορμόνες για τη νευρικότητα και την ευσυγκινισία και όχι το αντίστροφο. Δηλαδή εγώ το θεωρώ σίγουρο ότι φταίνε οι ορμόνες, λέω "πιθανότερο" απλά επειδή δεν είναι της ειδικότητάς μου και αφήνω ένα περιθώριο λάθους.

Καλή δύναμη για τη συνέχεια και προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά.
Ο χρήστης Little Monkey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-09-12, 23:29   #3
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σαν να ακουω τον εαυτο μου πριν 4 χρονια!!!!!! Αφου εβγαλα τα ματια μου οσον αφορα την υγεια μου και μετα απο καποια χειρουργεια, γυριζοντας στο σπιτι εβαλα τα κλαματα!.....που με παραμελησα τοσο για παρομοιες αιτιες με τις δικες σου...Τελικα ολα πηγαν καλα με τον καιρο (εκανα και το δευτερο παιδακι μου μετα...)
Ηρεμησε, αναλογισου τι θα κανεις απο εδω και περα, ποσο χρειαζεται το παιδι σου μια υγιη μαμα και ολα θα βρουν τον δρομο τους....
δες εδω
http://www.clinical.bioiatriki.gr/in...d=20&Itemid=22
αν δεν κανω λαθος το λενε και συνδρομο Conn
http://www.endo.gr/?p=654
ολα θα πανε καλα.
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 07:39   #4
jackrussel

Προεπιλογή

σας ευχαριστω και τις δυο
το σαββατο θα παω ενδοκρινολογο και θα σας ενημερωσω
αυτο τον καιρο εχω πολυ αναγκη αυτο το φορουμ, να στε καλα

παιζει και να ξαναφυγουμε για εξω, αυτο ειναι το καλο της υποθεσης, αλλα πρωτα πρεπει να φροντισω την υγεια μου

καλημερα
Παλιά 21-09-12, 07:54   #5
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

Περιοχή: Αθήνα
mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μητέρα μου που είχε σοβαρό πρόβλημα με τον θυρεοειδή της μέχρι και κατάθλιψη έπαθε από τις τρελλές εκκρίσεις των ορμονών.Ευτυχώς όλα καλά.Ολα διορθώνονται και για όλα υπάρχει λύση.Δεν ξέρω και εγώ κάτι για το αδένωμα αλλά ήθελα να σου ευχηθώ να είναι όλα περαστικά και όλα να πάνε καλά για σένα και την οικογενειά σου.Θα περιμένουμε νέα σου!

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 08:05   #6
Καλλιτεκνια

Καλλιτεκνια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περαστικα!Ολα θα πανε καλα,να σκεφτεσαι αισιοδοξα!
Ο χρήστης Καλλιτεκνια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-12, 10:39   #7
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα επινεφρίδια ειναι αδένες και εκκρινουν ορμόνες: κορτιζόλη, αλδοστερόνη, ανδρογόνα, οιστρογόνα και κατεχολαμίνες. Συγκεκριμένα η κορτιζόλη και οι κατεχολαμίνες επηρεάζουν άμεσα τη συμπεριφορά μας σε στρεσογόνες καταστασεις. Αρα ειναι πολύ πιθανό η ευαίσθητη ψυχολογία σου να οφείλεται καθαρά σε οργανικούς παράγοντες
Το αδενωμα τωρα, θεωρητικά ειναι ενας καλοήθης όγκος που εχει 1 στις 10.000 πιθανότητα να εξελιχθεί σε καρκίνο. Ομως υπαρχει η πιθανότητα να εκκρίνει πολύ μεγάλες ποσότητες ορμονών, τοσο μεγάλες που να προκαλούν επιπλοκές στον οργανισμό. Αν η ορμόνη που υπερ-εκκρινεται ειναι η κορτιζόλη, εχουμε το σύνδρομο Cushing. Αν η ορμόνη ειναι η αλδοστερόνη, εχουμε το σύνδρομο Conn.
Στα αδενώματα κάτω των 4 εκατοστών προτείνεται εξάμηνη παρακολούθηση και αν κριθεί αναγκαίο βιοψία (πολύ απλή διαδικασία, γινεται λαπαροσκοπικά). Στη χειροτερη των περιπτώσεων υπάρχει η δυνατότητα χειρουργικής αφαίρεσης των επινεφριδίων (οπως πχ αφαιρείται και ο θυροειδής), χωρίς μεγάλη επιβάρυνση του οργανισμού. Πάντως ανησυχητικά ειναι τα αδενώματα μεγαλύτερα των 6 εκ.
Σίγουρα θα πρεπει να κανεις εξεταση ούρων 24ωρου για να αποφανθούν οι γιατροί αν το αδένωμα ειναι εκκριτικό ή όχι.
ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ. Απλα τυχαίνει να εχω μια ιδεα περι ουροποιητικού συστήματος (η μητερα μου ειναι νεφροπαθής -στην αιμοκαθαρση πλεον- και εχω χασει τον πατερα μου από καρκίνο στην ουροδόχο κύστη).
Η δική μου ταπεινή άποψη ειναι ότι αυτό που έχεις αντιμετωπίζεται, μη σε παίρνει από κάτω!
Πες μας και τι θα σου πει ο ενδοκρινολόγος το σάββατο.

Σου εύχομαι μεσα απ' την καρδιά μου να πανε όλα καλα!

(υγ η αυξημενη γ-gt μπορεί να οφείλεται στον υπερθυρεοειδισμό. ρωτα τον ενδοκρινολόγο σου και γι' αυτό)
Παλιά 21-09-12, 10:54   #8
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zouzounel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα επινεφρίδια ειναι αδένες και εκκρινουν ορμόνες: κορτιζόλη, αλδοστερόνη, ανδρογόνα, οιστρογόνα και κατεχολαμίνες. Συγκεκριμένα η κορτιζόλη και οι κατεχολαμίνες επηρεάζουν άμεσα τη συμπεριφορά μας σε στρεσογόνες καταστασεις. Αρα ειναι πολύ πιθανό η ευαίσθητη ψυχολογία σου να οφείλεται καθαρά σε οργανικούς παράγοντες
Το αδενωμα τωρα, θεωρητικά ειναι ενας καλοήθης όγκος που εχει 1 στις 10.000 πιθανότητα να εξελιχθεί σε καρκίνο. Ομως υπαρχει η πιθανότητα να εκκρίνει πολύ μεγάλες ποσότητες ορμονών, τοσο μεγάλες που να προκαλούν επιπλοκές στον οργανισμό. Αν η ορμόνη που υπερ-εκκρινεται ειναι η κορτιζόλη, εχουμε το σύνδρομο Cushing. Αν η ορμόνη ειναι η αλδοστερόνη, εχουμε το σύνδρομο Conn.
Στα αδενώματα κάτω των 4 εκατοστών προτείνεται εξάμηνη παρακολούθηση και αν κριθεί αναγκαίο βιοψία (πολύ απλή διαδικασία, γινεται λαπαροσκοπικά). Στη χειροτερη των περιπτώσεων υπάρχει η δυνατότητα χειρουργικής αφαίρεσης των επινεφριδίων (οπως πχ αφαιρείται και ο θυροειδής), χωρίς μεγάλη επιβάρυνση του οργανισμού. Πάντως ανησυχητικά ειναι τα αδενώματα μεγαλύτερα των 6 εκ.
Σίγουρα θα πρεπει να κανεις εξεταση ούρων 24ωρου για να αποφανθούν οι γιατροί αν το αδένωμα ειναι εκκριτικό ή όχι.
ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ. Απλα τυχαίνει να εχω μια ιδεα περι ουροποιητικού συστήματος (η μητερα μου ειναι νεφροπαθής -στην αιμοκαθαρση πλεον- και εχω χασει τον πατερα μου από καρκίνο στην ουροδόχο κύστη).
Η δική μου ταπεινή άποψη ειναι ότι αυτό που έχεις αντιμετωπίζεται, μη σε παίρνει από κάτω!
Πες μας και τι θα σου πει ο ενδοκρινολόγος το σάββατο.

Σου εύχομαι μεσα απ' την καρδιά μου να πανε όλα καλα!

(υγ η αυξημενη γ-gt μπορεί να οφείλεται στον υπερθυρεοειδισμό. ρωτα τον ενδοκρινολόγο σου και γι' αυτό)
να σαι καλα κι εγω νομιζω οτι πρεπει να μου μειωσει τη δοση θυρορμονης
γενικα του εχω εμπιστσοσυνη, αλλα θα ρωτησω και δευτερη γνωμη

οσο για το αλλο νομιζω οτι τυχαια το βρηκα μπηκα για το συκωτι και βρηκα αυτο

και ξερεις τωρα φοβαμαι μην μπω για μαγνητικη και βρω κι αλλα,,,για να μην πω για την κλειστοφοβια μου αν παω για μαγνητικη και με χωσουν εκει μεσα,,,μα το θεο θα παρω βαλιουμ
Παλιά 21-09-12, 11:22   #9
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειλικρινά εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα κατ'ευχήν και να αισθανθείς γρήγορα μια ψυχική ανακούφιση και να μην στενοχωριέσαι.

Εγώ πρώτη φορά στην ζωή μου, επειδή είμαι πολύ σφιγμένη και χωρίς να συμβαίνει κάτι έντονο στην ζωή μου αποφάσισα να κάνω ψυχανάλυση.
Η ψυχολόγος μου είπε να χαλαρώσω και έχει δίκιο, ειδάλλως σωματοποιούμε όλο το άγχος μας και μας βρίσκουν ένα σωρό.

Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα, να χαλαρώσεις την σκέψη σου.
Όλα καλά θα πάνε!

αισθάνομαι άσχημα που σε άλλο θέμα ήμουν αυστηρή μαζί σου, και σου ζητάω συγγνώμη.
Παλιά 21-09-12, 11:40   #10
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sternchen Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα κατ'ευχήν και να αισθανθείς γρήγορα μια ψυχική ανακούφιση και να μην στενοχωριέσαι.

Εγώ πρώτη φορά στην ζωή μου, επειδή είμαι πολύ σφιγμένη και χωρίς να συμβαίνει κάτι έντονο στην ζωή μου αποφάσισα να κάνω ψυχανάλυση.
Η ψυχολόγος μου είπε να χαλαρώσω και έχει δίκιο, ειδάλλως σωματοποιούμε όλο το άγχος μας και μας βρίσκουν ένα σωρό.

Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και αισιόδοξα, να χαλαρώσεις την σκέψη σου.
Όλα καλά θα πάνε!

αισθάνομαι άσχημα που σε άλλο θέμα ήμουν αυστηρή μαζί σου, και σου ζητάω συγγνώμη.
νομιζω οτι εφτασα στο οριο μου, περα απο αυτο δεν θελω να το σκεφτομαι
μονον ο αντρας μου και το παιδι μου να ειναι καλα και ολοι οι αλλοι θα ειναι σε αποσταση ασφαλειας,,,αν ημουν σκυλος θα ειχα αρχισει ηδη να δειχνω κυνοδοντες,,,αργησα,,,,αλλα καλλιο αργα παρα ποτε

οσο για το τελευταιο μην σκας, παρανοησεις και ασχημες στιγμες εδω μεσα αλλο τιποτα,,,μην ανησυχεις εχω κι εγω τις ευθυνες μου και για το τι γραφω και για το πως διαβαζω ο,τι διαβαζω,,,να σαι καλα και βαλε τον ψυχολογο στη ζωη σου,,,βοηθαει πραγματικα
Παλιά 24-09-12, 11:44   #11
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

jr τι νεα εχεις τελικά?
Παλιά 24-09-12, 12:22   #12
jackrussel

Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα
πηγα ενδο μου μειωσε καταρχην τη δοση της θυροξινης, για την γγτ του συκωτιου που ειναι ελαφρως ανεβασμενη αυτος το συνδεει με τον αυξημενο μου μεταβολισμο και με μια ελαφρως διογκωμενη χολη

αρα λεει κοβω τελειω τα λιπαρα, και μειωνω δοση θυροξινης

τωρα για το αδενωμα στα επινεφριδια,,μου ειπε οτι δεν ειναι σιγουρο κατι τετοιο απο τον υπερηχο, μπορει και να μην παιζει δηλαδη, η μονη αξιοποιστη απεικονιστικη μεθοδος για τα επινεφριδια ειναι η μαγνητικη,,ολα τα αλλα ειναι παραπλανητικα

θα κανω αρα μαγνητικη την παρασκευη που μας ερχεται κι αν οντως ειναι αδενωμα τοτε θα κανω πιο εξειδικευμενες εξετασεις ουρων και αιματος για να δουμε τα επιπεδα καποιων ορμονων

δεν εχω λεει σε καμια περιπτωση κλινικη εικονα ανθρωπου με εκκριτικο αδενωμα, δηλαδη και να ειναι αδενωμα δεν θα ειναι εκκριτικο οποτε απλα θα το παρακολουθουμε κι αν στο μελλον αν χρειαστει θα το βγαλουμε

αλλα ολα αυτα ειναι υποθεσεις γιατι πιθανον και να μην ειναι αδενωμα

τωρα η εγνοια μου ειναι μονον η κλεισουρα της μαγνητικης

επισης φοβαμαι λιγοτερο, τελος επιβεβαβιωνεται για μια ακομα φορα οτι ειναι καλος ενδικρινολογος,,αλλαξα 3 μεχρι να βρω αυτον και χαιρομαι ειλικρινα,,,ειναι πολυ σχολαστικος και μεθοδικος,,,αν και λιγο τσουχτερος αλλα χαλαλι
Παλιά 24-09-12, 14:11   #13
sternchen

sternchen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άντε καλέ, όλα καλά θα πάνε!
Μια χαρά μου ακούγονται τα νέα σου, μακριά από άλλα πράγματα,
ο,τι είναι αντιμετωπίσιμο να μη σε προβληματίζει ποτέ!

Να μας γράφεις, να μαθαίνουμε νέα σου!
Παλιά 24-09-12, 20:21   #14
jackrussel

Προεπιλογή

ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολες οσες κανατε τν κοπο να μου πειτε δυο λογια

το εκτιμω ιδιαιτερα ειδικα απο τις κοπελες που στο παρελθον ειπαμε και μια κουβεντα παραπανω
Παλιά 25-09-12, 11:59   #15
zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μια χαρά τα νέα σου, ωραιότατα.
καλό κουράγιο με τη μαγνητική, σε καταλαβαίνω!
Παλιά 27-09-12, 00:39   #16
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τζακ μου, είχα μέρες να μπω εδώ και δεν είχα πάρει χαμπάρι...

Για το ενδοκρινολογικό θέμα (κι ίσως όχι μόνο), για δες εδώ (νομίζω γίνεται μια όμορφη κι ενδιαφέρουσα συζήτηση) : http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

Μεθαύριο είναι η μαγνητική σου?

Παράθεση:
νομιζω οτι εφτασα στο οριο μου, περα απο αυτο δεν θελω να το σκεφτομαι
μονον ο αντρας μου και το παιδι μου να ειναι καλα και ολοι οι αλλοι θα ειναι σε αποσταση ασφαλειας,,,αν ημουν σκυλος θα ειχα αρχισει ηδη να δειχνω κυνοδοντες,,,αργησα,,,,αλλα καλλιο αργα παρα ποτε
Συμφωνώ...
Παλιά 27-09-12, 00:44   #17
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ζώπυρον Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζακ μου, είχα μέρες να μπω εδώ και δεν είχα πάρει χαμπάρι...

Για το ενδοκρινολογικό θέμα (κι ίσως όχι μόνο), για δες εδώ (νομίζω γίνεται μια όμορφη κι ενδιαφέρουσα συζήτηση) : http://www.parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

Μεθαύριο είναι η μαγνητική σου?

Συμφωνώ...
να σαι καλα,,,θα μπω στο καφε αυριο
μαγνητικη παω μεθαυριο, ο θυροειδης δεν με καιει το αδενωμα φοβαμαι
κοντος ψαλμος ομως ,,,μεθαυριο θα ξερω και θα σας πω
Παλιά 27-09-12, 00:54   #18
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Θα περιμένω νέα σου!
Μη φοβάσαι - το αδένωμα είναι αδένωμα, τίποτα λιγότερο αλλά και τίποτα περισσότερο!! Ξέρω αρκετούς ανθρώπους που έχουν βγάλει αδενώματα κατά καιρούς σε διάφορα μέρη του σώματος και... όλα καλά.

Καλή επιτυχία με την εξέταση, όλα θα πάνε κατ' ευχήν!! (πίστεψέ το)
Παλιά 28-09-12, 09:55   #19
Little Monkey

Προεπιλογή

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Έτσι που στα είπε ο ενδοκρινολόγος, μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό, προσπάθησε να μην έχεις ανησυχία.

Μήπως να ξεκινούσαμε έναν τσακωμό σήμερα στο φόρουμ (σκέψου κανένα καυτό, αμφιλεγόμενο θέμα) ώστε να έχεις αυτό να σκέφτεσαι την ώρα της μαγνητικής;
Παλιά 28-09-12, 17:25   #20
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Little Monkey Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι! Έτσι που στα είπε ο ενδοκρινολόγος, μάλλον δεν είναι κάτι σοβαρό, προσπάθησε να μην έχεις ανησυχία.

Μήπως να ξεκινούσαμε έναν τσακωμό σήμερα στο φόρουμ (σκέψου κανένα καυτό, αμφιλεγόμενο θέμα) ώστε να έχεις αυτό να σκέφτεσαι την ώρα της μαγνητικής;
ναι γλυκια μου να το ξεκινησουμε απο σημερα ομως να κρατησει ο τσακωμος ολο το σαββατο κυριακο γιατι θα ξαναπαω για μαγνητικη δευτερα,,
ο λογος?? λακησα, φοβηθηκα την κλεισουρα κλπ με εβγαλαν εξω πηρα ενα ηρεμιστικο, το οποιο θα επερεπε να το εχω παρει απο πιο νωρις ξαναμπηκα και πριν ξεκινησει τους λεω,,,αντε γεια τα λεμε απο δευτερα

τωρα ειμαι κομματια απο το ηρεμιστικο και μαγνητικη δεν εκανα

με αγχωσε η κλεισουρα σε σχεση με τον χρονο,,30 λεπτα θα ημουν μεσα χωρις να κουνιεμαι λεει,,,και τι θα σκεφτομαι εκει μεσα 30 λεπτα? ηταν και ο αντρας μου μεσα μιλαμε για χοντρη ρομπα

τωρα απλα μετεθεσα το αγχος μου για δευτερα,,,εξαιρετικο!

τοσο κοτα δεν εχω υπαρξει ποτε

αλλα δευτερα θα το κανω οπωσδηποτε, θα παρω το ηρεμιστικο 2ωρες πριν κι οχι εκεινη την ωρα και θα προσπαθησω να κοιμηθω

ευχομαι τη δευτερα να σας λεω αλλα και θα σας λεω,,,,οτι τουλαχιστον πειθαρχησα το μυαλο μου
Παλιά 28-09-12, 17:34   #21
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι γλυκια μου να το ξεκινησουμε απο σημερα ομως να κρατησει ο τσακωμος ολο το σαββατο κυριακο γιατι θα ξαναπαω για μαγνητικη δευτερα,,
ο λογος?? λακησα, φοβηθηκα την κλεισουρα κλπ με εβγαλαν εξω πηρα ενα ηρεμιστικο, το οποιο θα επερεπε να το εχω παρει απο πιο νωρις ξαναμπηκα και πριν ξεκινησει τους λεω,,,αντε γεια τα λεμε απο δευτερα

με αγχωσε η κλεισουρα σε σχεση με τον χρονο,,30 λεπτα θα ημουν μεσα χωρις να κουνιεμαι λεει,,,και τι θα σκεφτομαι εκει μεσα 30 λεπτα? ηταν και ο αντρας μου μεσα μιλαμε για χοντρη ρομπα

αλλα δευτερα θα το κανω οπωσδηποτε, θα παρω το ηρεμιστικο 2ωρες πριν κι οχι εκεινη την ωρα και θα προσπαθησω να κοιμηθω

ευχομαι τη δευτερα να σας λεω αλλα και θα σας λεω,,,,οτι τουλαχιστον πειθαρχησα το μυαλο μου
Έλα βρε, μην αγχώνεσαι, με μία φορά μόνο είσαι newbie ακόμα! Είναι δύσκολη εξέταση, προσωπικά μάλλον πιο εύκολα θα έλεγα ναι σε μια κολονοσκόπηση παρά να μπω σαν το κατσικάκι στο ταψί στη μαγνητική .

Όσο μπορείς κοίτα να περάσεις ένα ήρεμο και ευχάριστο ΣΚ, να πάρεις δυνάμεις και να πας όσο πιο αποφασισμένη μπορείς. Όχι τίποτε άλλο, αλλά για να τελειώνει και μια ώρα αρχύτερα η ταλαιπωρία σου με εξετάσεις κλπ!

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-12, 18:56   #22
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ τώρα το είδα αυτό το θέμα. Περαστικά εύχομαι.

Μέσα στη μαγνητική να σκέφτεσαι πράγματα που σε ηρεμούν, ότι κολυμπάς στη θάλασσα, τις πρώτες ώρες που γέννησες και κρατούσες αγκαλιά το μωρό σου, τις πρώτες διακοπές με τον άντρα σου, τέτοια πράγματα. Επίσης μπορείς να αναλογιστείς σχετικά με την επίδραση της σύγχρονης δυτικής κοινωνίας στο ρεύμα του υπερρεαλισμού (αστειάκι, μπρρρρρ κρυώσαμε.)

Little Monkey έχω καυτό και πάντα επίκαιρο θέμα για τσακωμό: θηλασμός!!!

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-12, 20:40   #23
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ολα καλα θα πανε....Εγω λεω Κυριακη βραδυ να βγεις να το καψεις, να εισαι κομματια την δευτερα να σε πιασει κανας υπνος!!! (μππρρρρρ και απο εμενα....ξεπαγιασαμε! )
Παλιά 28-09-12, 20:43   #24
jackrussel

Προεπιλογή

εγω ευχομαι να μαστουρωσω αρκετα και απλα να κοιμηθω,,,,κι οτι συντομα θα τελειωσει να παω να βρω το παιδακι μου

παντως κι εγω μια κολονοσκοπηση θα την προτιμουσα,,,λετε να ανησυχω για αυτο
Παλιά 28-09-12, 21:42   #25
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μήπως να ζητούσες να σου κάνουν μια μέθη;
Στα 19 μου είχα υψηλή πίεση και απίστευτα ψηλή αλδοστερόνη.
Μου είχαν πει για αδένωμα στα επινεφρίδια.Έκανα μαγνητική και σπινθηρογράφημα νεφρών.
Τελικα δεν είχα τίποτα. Επανέλαβα μετά από καιρό τις εξετάσεις και ήμουν καλά.
Εύχομαι να συμβεί και με σένα το ίδιο.
Καλά αποτελέσματα.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-12, 21:51   #26
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο no doubt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως να ζητούσες να σου κάνουν μια μέθη;
Στα 19 μου είχα υψηλή πίεση και απίστευτα ψηλή αλδοστερόνη.
Μου είχαν πει για αδένωμα στα επινεφρίδια.Έκανα μαγνητική και σπινθηρογράφημα νεφρών.
Τελικα δεν είχα τίποτα. Επανέλαβα μετά από καιρό τις εξετάσεις και ήμουν καλά.
Εύχομαι να συμβεί και με σένα το ίδιο.
Καλά αποτελέσματα.
σπινθηρογραφημα γιατι εκανες? ποναει?
εκανες και μαγνητικη?
Παλιά 28-09-12, 22:02   #27
no doubt

no doubt χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σπινθηρογράφημα είχα κάνει για να δούμε αν δουλεύουν σωστά τα νεφρά μου. Σαν υπέρηχος είναι, αλλά με έβαζαν να πίνω πολύ νερό και πριν το σπινθηρογράφημα μου έκαναν διουρητική ένεση και έπρεπε να κρατηθώ.
Πιστεψέ με ήταν πολύ βασανιστικό. Κατουριόμουν τόσο πολύ που είχα ιδρώσει και έσταζα.
Μαγνητική εννοείται πώς έκανα. Μην φοβάσαι δεν καταλαβαίνεις κάτι. Μόνο που έχει πολύ θόρυβο. Εγώ ήμουν και μικρό κορίτσι τότε .
Κλείσε τα μάτια σου και σκέψου κάτι πολύ όμορφο. Πλάσε με το μυαλό σου μια όμορφή ιστορία. Μην σκέφτεσαι γιατί είσαι εκεί. Θα περάσει πολύ εύκολα η ώρα.
Πάντως στο ξαναλέω. Στα παιδάκια που δεν στέκονται ακίνητα κάνουν μέθη.
Συζήτησέ το με το γιατρό σου.
Ο χρήστης no doubt δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-09-12, 22:26   #28
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόλις είδα το θέμα σου... Σου εύχομαι ολόψυχα περαστικα να είναι...Νομίζω ότι με το ηρεμιστικο μια χαρά θα τα καταφέρεις.Όσο αναφορα τη ζωή σου ναι εχεις δίκιο το μακρυά και αγσπημένοι ισχύει... Λοιπόν κυρία μου αφού το θες ... Ο ανθρωπος γεννιέται ή γίνεται...; Χα χα χα ( sorry για τη μη τηρηση παραγραφων και τόνων αλλά γραφω απο κινητο )
Παλιά 29-09-12, 00:17   #29
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε τότε να δώσουμε ραντεβού Κυριακή βράδυ για να είμαστε εν μέσω μαλλιοτραβήγματος τη Δευτέρα - αν ξεκινήσουμε από σήμερα υπάρχει κίνδυνος μέχρι τη Δευτέρα να τα έχουμε βρει ή να έχουμε βαρεθεί (εκτός αν το θέμα είναι όντως ο θηλασμός χαχα)

Για μένα η καλύτερη τακτική είναι να πας ξεκούραστη, να πάρεις ένα Xanax και όσο είσαι μέσα να σκέφτεσαι το μετά, να φαντάζεσαι τον εαυτό σου όταν όλη η ταλαιπωρία θα έχει τελειώσει. Κάνε δηλαδή ένα FF και μεταφέρσου νοερά 2 ώρες, 2 μέρες ή 2 χρόνια μετά. Πάνω απ' όλα θετική σκέψη.
Παλιά 29-09-12, 03:10   #30
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε τότε να δώσουμε ραντεβού Κυριακή βράδυ για να είμαστε εν μέσω μαλλιοτραβήγματος τη Δευτέρα - αν ξεκινήσουμε από σήμερα υπάρχει κίνδυνος μέχρι τη Δευτέρα να τα έχουμε βρει ή να έχουμε βαρεθεί (εκτός αν το θέμα είναι όντως ο θηλασμός χαχα)

Για μένα η καλύτερη τακτική είναι να πας ξεκούραστη, να πάρεις ένα Xanax και όσο είσαι μέσα να σκέφτεσαι το μετά, να φαντάζεσαι τον εαυτό σου όταν όλη η ταλαιπωρία θα έχει τελειώσει. Κάνε δηλαδή ένα FF και μεταφέρσου νοερά 2 ώρες, 2 μέρες ή 2 χρόνια μετά. Πάνω απ' όλα θετική σκέψη.
θα πάει με τρέμουλο η κοπέλα στη μαγνητική αν το θέμα είναι ο θηλασμός!
jackrusell σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, να μην είναι τίποτε, να ηρεμήσεις κι συ και η οικογένεια σου καλή μου!

Να σου πω την ιστορία μου με τον μαγνητικό τομογράφο
Εγγυος πήγα να κλείσω ραντεβού για μαγνητική, είμασταν στον πρώτο μήνα προσπαθειών για μωρό (και τελευταίο).
Δεν ήξερα ότι είμαι έγγυος ακόμη, στη ρεσεψιόν με ενημέρωσαν πως δεν είχαν άμεσα ραντεβού γιατί ο πίνακας του τομογράφου ήθελε άλλαγμα Σκέφτηκα "κάθε εμπόδιο για καλό" και τους είπα πως θα το ξανασκεφτώ για τη μαγνητική (ήταν για τη μέση μου).
Φευγοντας μου λένε " θέλετε να δείτε πως είναι?"
εντωμεταξύ λόγω σπουδών ήξερα πολύ καλά πως είναι ο χώρος αλλά λέω "άντε να δω".
Οταν μου είπαν τα σχετικά σκέφτηκα ότι δεν παίζει να κάνω τέτοιο πράγμα για τη μέση μου! Ας πονάει κι ας μην ηξέρα τί έχει, λες κι αν μάθαινα κάτι έγινε! Μου φάνηκε πολύ δυσάρεστο όλο αυτό και προσπάθησα να το αποφύγω!

Στην πορεία ίσως χρειαζόμουν μαγνητική πάλι, όντας έγγυος και εν γνώση μου. Δε με ένοιαζε το τί θα κάνω 1 ώρα εκεί μέσα ούτε πως θα ανταπεξέλθω. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω το καλύτερο που μπορούσα για το μωρό μου, αν έπρεπε να την κάνω (ως τη μόνη ασφαλή εξέταση στην κύηση) θα την έκανα το ίδιο λεπτό.
Τελικά δε χρειάστηκε και την απέφυγα (για την ιστορία).

Αν επρόκειτο κι συ να την κάνεις για "χάρη" 'η το καλό κάποιου άλλου είμαι σίγουρη πως θα την έκανες στο άψε σβήσε!
Τώρα νομίζω έχεις φάει κόλλημα επειδή είναι για την δική σου υγεία.
Κάτσε και αναλογήσου πόσο σημαντική είσαι για τους ανθρωπους σου που σε θέλουν υγιή δίπλα τους. Το οφείλεις και στον εαυτό σου να τον περιποιηθείς, έτσι δεν είναι?
Γιατί δεν το βλέπεις σαν την καλύτερη ώρα της ημέρας σου, που θα μάθεις τί ακριβώς έχεις ή δεν έχεις και θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις!
Ναι αν το δείς σε βάθος τελικά θα έπρεπε να χαίρεσαι, είσαι τυχερή που μπορούν να διαγνώσουν έτσι τί παίζει!
Για δες το κι έτσι, κι αν δε βοήθησα τουλάχιστο προσπάθησα, εύχομαι μόνο να μη σε άγχωσα περαιτέρω!

Βέβαια υπάρχει πάντα και ο θηλασμός
Παλιά 29-09-12, 09:57   #31
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πάει με τρέμουλο η κοπέλα στη μαγνητική αν το θέμα είναι ο θηλασμός!
jackrusell σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα, να μην είναι τίποτε, να ηρεμήσεις κι συ και η οικογένεια σου καλή μου!

Να σου πω την ιστορία μου με τον μαγνητικό τομογράφο
Εγγυος πήγα να κλείσω ραντεβού για μαγνητική, είμασταν στον πρώτο μήνα προσπαθειών για μωρό (και τελευταίο).
Δεν ήξερα ότι είμαι έγγυος ακόμη, στη ρεσεψιόν με ενημέρωσαν πως δεν είχαν άμεσα ραντεβού γιατί ο πίνακας του τομογράφου ήθελε άλλαγμα Σκέφτηκα "κάθε εμπόδιο για καλό" και τους είπα πως θα το ξανασκεφτώ για τη μαγνητική (ήταν για τη μέση μου).
Φευγοντας μου λένε " θέλετε να δείτε πως είναι?"
εντωμεταξύ λόγω σπουδών ήξερα πολύ καλά πως είναι ο χώρος αλλά λέω "άντε να δω".
Οταν μου είπαν τα σχετικά σκέφτηκα ότι δεν παίζει να κάνω τέτοιο πράγμα για τη μέση μου! Ας πονάει κι ας μην ηξέρα τί έχει, λες κι αν μάθαινα κάτι έγινε! Μου φάνηκε πολύ δυσάρεστο όλο αυτό και προσπάθησα να το αποφύγω!

Στην πορεία ίσως χρειαζόμουν μαγνητική πάλι, όντας έγγυος και εν γνώση μου. Δε με ένοιαζε το τί θα κάνω 1 ώρα εκεί μέσα ούτε πως θα ανταπεξέλθω. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να κάνω το καλύτερο που μπορούσα για το μωρό μου, αν έπρεπε να την κάνω (ως τη μόνη ασφαλή εξέταση στην κύηση) θα την έκανα το ίδιο λεπτό.
Τελικά δε χρειάστηκε και την απέφυγα (για την ιστορία).

Αν επρόκειτο κι συ να την κάνεις για "χάρη" 'η το καλό κάποιου άλλου είμαι σίγουρη πως θα την έκανες στο άψε σβήσε!
Τώρα νομίζω έχεις φάει κόλλημα επειδή είναι για την δική σου υγεία.
Κάτσε και αναλογήσου πόσο σημαντική είσαι για τους ανθρωπους σου που σε θέλουν υγιή δίπλα τους. Το οφείλεις και στον εαυτό σου να τον περιποιηθείς, έτσι δεν είναι?
Γιατί δεν το βλέπεις σαν την καλύτερη ώρα της ημέρας σου, που θα μάθεις τί ακριβώς έχεις ή δεν έχεις και θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις!
Ναι αν το δείς σε βάθος τελικά θα έπρεπε να χαίρεσαι, είσαι τυχερή που μπορούν να διαγνώσουν έτσι τί παίζει!
Για δες το κι έτσι, κι αν δε βοήθησα τουλάχιστο προσπάθησα, εύχομαι μόνο να μη σε άγχωσα περαιτέρω!

Βέβαια υπάρχει πάντα και ο θηλασμός
δεν με αγχωσες καθολου, ετσι ειναι, κι ετσι πρεπει να γινει
δεν θελω να το εχω αλλο μπροστα μου,θελω να κοιταζω αυτην την ιστορια και να την εχω πισω μου κι οχι μπροστα μου

εσυ γιατι επρεπε να κανεις μαγνητικη στην εγκυμοσυνη?
Παλιά 29-09-12, 10:12   #32
Little Monkey

Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν θελω να το εχω αλλο μπροστα μου,θελω να κοιταζω αυτην την ιστορια και να την εχω πισω μου κι οχι μπροστα μου
Αυτό ακριβώς να σκέφτεσαι όσο είσαι "μέσα", πώς θα είναι όταν θα το έχεις πια πίσω σου

Ακόμα και το πώς θα είσαι εκείνη τη μέρα μόλις φύγεις από το ιατρείο και πας πίσω σπίτι σου, στην οικογένειά σου, αν έχεις αυτό στη σκέψη σου, θα σε βοηθήσει να είσαι πιο ήρεμη.
Παλιά 29-09-12, 10:58   #33
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς να σκέφτεσαι όσο είσαι "μέσα", πώς θα είναι όταν θα το έχεις πια πίσω σου

Ακόμα και το πώς θα είσαι εκείνη τη μέρα μόλις φύγεις από το ιατρείο και πας πίσω σπίτι σου, στην οικογένειά σου, αν έχεις αυτό στη σκέψη σου, θα σε βοηθήσει να είσαι πιο ήρεμη.
ορίστε χαλαρώσαμε τώρα και μας κόβω όλες να τρέχουμε για μαγνητικές που εκκρεμούν
Για τη μέση jack μου.
Παλιά 29-09-12, 15:08   #34
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα αδενωμα πριν απο 3 χρονια και αφαιρεσαμε το μισο κομματι του θυροειδη.Συνεχιζω με χαπια Euthyrox-levothyroxin-natrium.Μην αγχωνεσαι κοριτσακι ολα θα πανε καλα,αντιμετωπιζετε το θεματακι σου.Παντως οταν διαβασα το μην σου μου ηρθαν πολλα στο νου,το χειροτερο φετινο καλοκαιρι με ενα διαζυγιο γονιων,με εναν πατερα που δεν μπορω να βαλω στη θεση του και πολλα αλα.Τεσπα το θεμα δεν ειναι αυτο,το θεμα ειναι οτι πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας και να τν αγαπησουμε επιτελους γιατι κανουμε αρκετο κακο.Ολα θα πανε καλα λοιπον.Α!ξεχασα να πω πως εγω κανω τωρα πλεον καθε εξι μηνες εξετασεις γενικες,αιματος ,ορμονικες κλπ κλπ...ειχα κανει ουρων ,κοπρανων για να δουμε μπας και ξεφυγαμε και εμεις αλλα ολα οκ και καθε χρονο πλεον θα κανω υπερηχο θυροειδη οπωσδηποτε.Πρεπει να ελεγχουμε την κατασταση.Ειχα κανει και βιοψεια και ολα ηταν καλα...ευχομαι να συνεχισουμε ετσι γιατι πραγματαικα ειναι πολυ δυσκολο να ζεις με τον φοβο.Καλα αποτελεσματα σε ολες σου τις εξετασεις κια ολα θα πανε καλα.
Παλιά 29-09-12, 22:40   #35
Melina22

Melina22 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

jackrussel τώρα το είδα, εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου!
Παλιά 01-10-12, 12:35   #36
jackrussel

Προεπιλογή

κοριτσια να στε καλα ολες,,,πηγα την εκανα τελειωσε,,δεν ηταν και τοσο τρομερο,,,μου μιλουσε και η κοπελα απο το μεγαφωνο οπου με ενημερωνε για την ωρα κλπ
ουφ παει αυτο τωρα αυριο θα εχω τα αποτελεσματα οπου και ειναι η ουσια του θεματος

θα τα λεμε
Παλιά 01-10-12, 12:53   #37
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπραβο!!! ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!!!! (φατσουλα που στελνει φιλι!)
Παλιά 01-10-12, 14:23   #38
mariaVdr

Το avatar του χρήστη mariaVdr

Περιοχή: Αθήνα
mariaVdr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά αποτελέσματα να έχεις...

Eρωτεύτηκα!!!
Ο χρήστης mariaVdr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-12, 14:41   #39
dimmi