Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Γονείς > Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Διαπαιδαγώγηση & Συμπεριφορά προς το παιδί Θεωρίες διαπαιδαγώγησης, μετεκπαίδευση, σχολες γονέων, προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-05-13, 20:26   #681
ELEN123

ELEN123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ekavi_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι θέμα σωστού και λάθους

Για όσους πιστεύουν σε Θεό, υπάρχουν αμέτρητες διαφορετικές ερμηνείες για το πως είναι αυτός ο Θεός.

Εγώ πάντα στην ερώτηση: πιστεύεις αν υπάρχει Θεός, ρωτάω να μου διευκρινήσουν πως τον εννούν ακριβώς το Θεό. Εκεί ή δεν παίρνω καμία απάντηση (όπως και σε αυτό το φόρουμ) ή ο καθένας τον αντιλαμβάνεται όπως τον βολεύει. και πολλές φορές το ίδιο άτομο σου δίνει και διαφορετική απάντηση λίγο καιρό αργότερα...
Η απαντηση εαν υπαρχει Θεος η Οχι ειναι συγκεκριμενη

Δεν υπαρχουν μεσοβεζικες απαντησεις.

Εαν παλι δεν ξερεις δεν εισαι σιγουρος , πιο εντιμο ειναι να πεις ΄΄δεν ξερω΄΄
Τι πιστευει ο αλλος θα τα μαθεις τα παιδια σου?
. Αληθεια και ποιος ειναι ο αλλος ?
ο γειτονας, ο συγγενης, ο φιλος, ο ξενος αλλης θρησκειας, αλλου δογματος, καποιας αιρεσης, ο αρχαιος Ελληνας κτλ?

Πολλες θρησκειες, πολλα δογματα, απειρες αποψεις που ποτε δεν θα μαθουμε ουτε εμεις οι ιδιοι .!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELEN123 : 17-05-13 στις 20:30 Αιτία: π
Ο χρήστης ELEN123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 21:39   #682
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ELEN123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απαντηση εαν υπαρχει Θεος η Οχι ειναι συγκεκριμενη

Δεν υπαρχουν μεσοβεζικες απαντησεις.

Εαν παλι δεν ξερεις δεν εισαι σιγουρος , πιο εντιμο ειναι να πεις ΄΄δεν ξερω΄΄
Τι πιστευει ο αλλος θα τα μαθεις τα παιδια σου? όχι, αλλά όταν στον παιδικό σταθμό τους μιλάνε για τον Θεό πριν προλάβεις ο ίδιος ως γονιός να ανοίξεις συζήτηση με τα παιδιά σου, τότε αναγκάζεσαι να αναφέρεις και τι πιστεύει η "πλειοψηφία"
. Αληθεια και ποιος ειναι ο αλλος ?
ο γειτονας, ο συγγενης, ο φιλος, ο ξενος αλλης θρησκειας, αλλου δογματος, καποιας αιρεσης, ο αρχαιος Ελληνας κτλ?

Πολλες θρησκειες, πολλα δογματα, απειρες αποψεις που ποτε δεν θα μαθουμε ουτε εμεις οι ιδιοι .!!!

Συγνωμη η απαντηση που τους δινεις , δεν εχει νοημα σε τοσο μικρα παιδια και νομιζω οτι συγχυση τους προκαλει.
Εννοειται και δεν θα σου απαντησουν. Αυτα απο σενα περιμενουν απαντησεις. Οχι εσυ απο αυτα. ΄Οχι καλέ, τους ενήλικες ρωτάω πως αντιλαμβάνονται τον Θεό...

Παντως αυτην την απαντηση που εδωσες, συγνωμη αλλα δεν θα ηθελα να την ακουσουν τα παιδια μου απο εκπαιδευτικο.
Προτιμω να τους ελεγε δεν υπαρχει Θεος. Ποια απάντηση εννοείς;

Αυτη την ερωτηση την κανεις σε μεγαλους ανθρωπους οχι σε παιδια.
Η τελευταία μου παράγραφος αναφερόταν σε ενήλικες!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ekavi_ : 17-05-13 στις 21:41 Αιτία: διορθωση
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 21:56   #683
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ELEN123, oι εκπαιδευτικοί μιλάνε στα παιδιά για τέτοια θέματα εφόσον είναι η ειδικότητά τους. Αλλιώς, δεν αναπτύσσονται ιδέες και ιδεολογίες. Σαφώς τα παιδιά μπορεί να φέρουν τη συζήτηση για διάφορα θέματα και καμιά φορά ρωτάνε και στα ίσα. Εκεί έχει να κάνει με το χαρακτήρα του καθένα, το πώς θα το χειριστεί γιατί είναι πραγματικά λεπτά ζητήματα.

Απ' ό,τι φαίνεται δεν έχουμε στη μέχρι στιγμής παρέα αυτής της συζήτησης, κάποιον εκπαιδευτικό θεολόγο για να μας διαφωτίσει με την εμπειρία του.

Κάπου τους είχες αναφέρει πάλι τους εκπαιδευτικούς και πως ήθελες να δεις τι στάση κρατούν, αλλά δεν έχω καταλάβει πώς αυτό το θέμα θα σου λύσει τέτοιες απορίες.
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 22:48   #684
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ELEN123 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ειναι τα ακρα εδω?
Η υπαρχει Θεος η δεν υπαρχει!!
Υπαρχει κατι ενδιαμεσο? Ημιθεος?

Εδω ειναι ασπρο- μαυρο. Δεν υπαρχει κοκκινο ροζ η οτι αλλο θες. Σε αλλα θεματα υπαρχει.

Εδω διακρινω μια συγχυση!!!
Το αν υπάρχει ή οχι ο Θεός, και το ποιός, που και πως και ''πόσο'' υπάρχει εξαρτάται από τον ορισμό του.
Και υπάρχουν πολλοί ορισμοί και πολλές απάντήσεις.
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-05-13, 23:01   #685
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση να σας δωσει ορισμο ενα παιδι???? Δυσκολο. Οποτε εμεις πρεπει αν εχουμε εναν ορισμο... Και αν μας ζητηθει να μπορουμε να απαντησουμε....
Προσωπικα δεν καταλαβαινω ποια τελικα ειναι η δυσκολια να μεταφερουμε στα παιδια μας αυτα που πιστευουμε.....
Δυσκολευομαστε αν αυτα που πιστευουμε ειναι διαφορετικα απο αυτα που τους λενε στο σχολειο??
ΑΚομη και ετσι, εξηγουμε.....οτι ετσι λεγεται αλλα εμεις θωρουμε οτι ισχυει αυτο....

Αν στα παιδια μας μαθουμε να εβονται την διαφορετικοτητα και τον πλουραλισμο στις αποψεις, δεν νομιζω οτι θα συγχιστουν.
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-13, 23:02   #686
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Daphne- Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως ειναι ένα θέμα για το οποίο δεν έχει γραφτεί κανένα βιβλίο όπως "Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά για το σεξ", "Πώς να μιλήσουμε για το θάνατο". Μόνο κάποια εκκλησιαστικά sites προτείνουν τρόπους (και δεν θα πάρω).
Στην Ελλάδα ειναι ένα πρόβλημα αυτο για τους ανθρώπους που δεν πιστεύουν, ή έχουν διαμορφώσει το δικό τους Θεό κυρίως γιατί υπάρχει επίσημη θρησκεία και διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο.
Στο εξωτερικό δε νομίζω να απασχολεί τους γονείς αυτο το θέμα.

Η Αρχαία Ελληνική μυθολογία είναι μαγική. Εξαρτάται κι εδω πώς θα την παρουσιάσει κάποιος και σε ποιες ηλικίες κτλ
Βιβλίο που να μιλάει για τι ακριβώς ψάχνεις?
Παλιά 17-05-13, 23:06   #687
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εκαβη την προσωπικη μου αποψη για την εννοια του Θεου την εχω γραψει πολλακις σε αυτο το θεμα.....
Επισης, αν με ρωταγες πριν ενα χρονο και τωρα θα σου ελεγα διαφορετικα πραγματα, η αληθεια ειναι......
Αλλα σε αυτα τα ζητηματα νομιζω ετσι και αλλιως πρεπει να ειμαστε επιφυλλακτικοι ως προς το απολυτο των αποψεων μας.
Παλιά 17-05-13, 23:34   #688
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει περιπτωση να σας δωσει ορισμο ενα παιδι???? Δυσκολο. Οποτε εμεις πρεπει αν εχουμε εναν ορισμο... Και αν μας ζητηθει να μπορουμε να απαντησουμε....
Προσωπικα δεν καταλαβαινω ποια τελικα ειναι η δυσκολια να μεταφερουμε στα παιδια μας αυτα που πιστευουμε.....
Δυσκολευομαστε αν αυτα που πιστευουμε ειναι διαφορετικα απο αυτα που τους λενε στο σχολειο??
ΑΚομη και ετσι, εξηγουμε.....οτι ετσι λεγεται αλλα εμεις θωρουμε οτι ισχυει αυτο....
Εγώ πάντως δεν έχω ένα ορισμό, δεν με εχουν ρωτήσει ακόμα τι είναι αλλά αν με ρωτήσουν θα πώ μιλήσω για διάφορες εκδοχές χωρίς να πω συγκεκριμένα για το τι υποστηρίζει καποια θρησκεία και θα πω οτι δεν ξέρω ακριβώς τι είναι.
Προσωπικά δεν θέλω να μεταφέρω στα παιδιά μου καμιά άποψη μου για το θέμα (υπάρχει /δεν υπάρχει), το μόνο που θέλω να τους μεταφέρω είναι ότι έχουν το δικαιώμα να μάθουν να σκεφτούν και να αποφασίσουν και να αλλάξουν άποψη μεγαλώνοντας όπως και τον σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις. Αυτό που λες πιο κάτω.
Παράθεση:
Αν στα παιδια μας μαθουμε να εβονται την διαφορετικοτητα και τον πλουραλισμο στις αποψεις, δεν νομιζω οτι θα συγχιστουν.
Αυτό είναι το θέμα, πως μαθαίνεις τα παιδιά να το κάνουν αυτό όσον αφορά την θρησκεία και παράλληλα να τους λες ότι η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός?
Πάντως αυτό μου προτείνει η ELEN123, να μην μιλαμε καθόλου για τα πιστεύω των άλλων, δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει.
Παλιά 18-05-13, 00:52   #689
apeleytheros

Το avatar του χρήστη apeleytheros

apeleytheros ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επίσης ένα θέμα είναι σε τι ηλικία μαθαίνεις τι.
Ο χρήστης apeleytheros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-13, 09:08   #690
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως δεν έχω ένα ορισμό, δεν με εχουν ρωτήσει ακόμα τι είναι αλλά αν με ρωτήσουν θα πώ μιλήσω για διάφορες εκδοχές χωρίς να πω συγκεκριμένα για το τι υποστηρίζει καποια θρησκεία και θα πω οτι δεν ξέρω ακριβώς τι είναι.
Προσωπικά δεν θέλω να μεταφέρω στα παιδιά μου καμιά άποψη μου για το θέμα (υπάρχει /δεν υπάρχει), το μόνο που θέλω να τους μεταφέρω είναι ότι έχουν το δικαιώμα να μάθουν να σκεφτούν και να αποφασίσουν και να αλλάξουν άποψη μεγαλώνοντας όπως και τον σεβασμό στις διαφορετικές απόψεις. Αυτό που λες πιο κάτω.

Αυτό είναι το θέμα, πως μαθαίνεις τα παιδιά να το κάνουν αυτό όσον αφορά την θρησκεία και παράλληλα να τους λες ότι η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός?
Πάντως αυτό μου προτείνει η ELEN123, να μην μιλαμε καθόλου για τα πιστεύω των άλλων, δεν νομίζω ότι μπορεί να βοηθήσει.
Νομιζω ειπε δεν μιλαμε αν δεν μας ρωτησουν...Οχι γενικοτερα....Αλλα ας διευκρινσει η ιδια.

Αν δεν ξερουμε κατι νομιζω οτι θα ηταν καλο να το πουμε...ΚΑι εγω ετσι εχω απαντησει στο πως ειναι η μορφη του Θεου. Εχω πει πως δεν ξερω και πως δεν ξερω καν αν εχει μορφη...

Επειδη ομως εχω καταλληξει στο πως 'τον εννοω', καταφερνω και απαντω καποιες ερωτησεις απο εκει και περα.

Παντα ομως διευκρινιζω οτι αυτο πιστευω εγω. Αλλοι ανθρωποι πιστευουν διαφορετικα πραγματα....Κανεις δεν ξερει την απολυτη αληθεια.

Δεν δειχνουν να δυσκολευονται να το δεχτουν....

Προχθες μαλιστα μου ειπε ο μεγαλος οτι η φιλη του (μεγαλυτερη απο εκεινον) του ειπε πως πιστευει οτι ο Θεος ειναι εξωγηινος και οτι απο εκει μας ελεγχουν....Του ειπα βεβαια οτι η φιλη του δεν εννοει τους εξωγηινους που βλεπει στην τηλεοραση, αλλα τον ονομαζει ετσι επειδη ειναι εξω απο τη Γη, αλλα προσθεσα οτι ειναι κατι που δεν πιστευω οτι ισχυει. Και του εξηγησα τους λογους που διαφωνω....
Παλιά 18-05-13, 11:00   #691
ELEN123

ELEN123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ετσι οπως ηταν γραμμενο φαινοταν οτι απευθυνοσουν σε παιδια, απο το γενικοτερο νοημα ολοκληρου του μηνυματος.
Συγνωμη λαθος καταλαβα, τοτε.

Θα το διορθωσω, στη δικο μου μηνυμα.
Παλιά 18-05-13, 11:05   #692
Daphne-

Το avatar του χρήστη Daphne-

Daphne- χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βιβλίο που να μιλάει για τι ακριβώς ψάχνεις?
Δεν ψάχνω γιατί προς το παρόν δεν θέλω να κάνω τέτοια συζήτηση στο παιδί μου. Ειναι πολύ μικρή (3,5). Για διάφορα μεταφυσικά μιλάμε μετά τα 6 στα παιδιά. Εάν το κάνω αργότερα θα πω αυτα που πιστευω εγω όπως εγραψε η ΕΛΕΝΙ 123 παραπάνω.

Αλλά το ανέφερα γιατί ειναι ένα θέμα αρκετά δύσκολο απ οτι αποδυκνειεται και στη συζήτηση μας για το οποιο δεν υπάρχουν βιβλία-οδηγοί γραμμένα από ψυχολόγους.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι εάν η θρησκευτική πίστη δεν ριζώσει σε μικρη ηλικία δεν ανθίζει σε μεγαλύτερες. Το ξαναέγραψα παραπάνω.

Η θρησκευτική πίστη μεταδίδεται από την οικογένεια συνήθως.
Αν θα μάθει και τι για τις θρησκείες θα το ψάξει και μόνο του το παιδί σε βιβλία.
Εκείνο που θα προσέξω είναι να μην αποκτήσει φοβίες κτλ.
Ακουσα προσφατα για δασκάλα που έλεγε σε πρωτάκια περί τιμωρίας και διαβόλου.
Σε τέτοια περίπτωση θα μιλούσα με τη δασκάλα και με το παιδί μου.
Προς το παρόν έχει μάθει διάφορα συγκεχιμένα στον παιδικό και τα διηγείται (τα εγραψα πριν και τα βρισκω πολυ χαριτωμένα).
Δεν χρειάζεται σώνει και καλά παρέμβαση από εμένα. Μην ξεχνάμε οτι ειναι βασικό να ακούμε τα παιδιά. Δεν ειναι ο ρόλος μας να τα διδάξουμε/εκπαιδευσουμε, αυτό το κάνουν οι εκπαιδευτικοί στο σχολείο (βέβαια η εκπαιδευση εχει τα χάλια της, αλλά αυτο ειναι αλλο θέμα).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apeleytheros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς.
Παλιά 18-05-13, 11:25   #693
ELEN123

ELEN123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Ετσι οπως ηταν γραμμενο φαινοταν οτι απευθυνοσουν σε παιδια, απο το γενικοτερο νοημα ολοκληρου του μηνυματος.
Συγνωμη λαθος καταλαβα, τοτε.

Θα το διορθωσω, στη δικο μου μηνυμα.

Παράθεση:
Απο Λαιδα
Νομιζω ειπε δεν μιλαμε αν δεν μας ρωτησουν...Οχι γενικοτερα....Αλλα ας διευκρινσει η ιδια.
Ναι αυτο εννουσα.
Στο αρχικο μηνυμα εχθες τα εγραψα αρκετα αναλυτικα και εστιασα και στις ηλικιες (γιατι μετα με τις διαφωνιες και τις αντιπαραθεσεις δινουμε εμφαση σε αλλα και δημιουργουνται και παρεξηγησεις).

Κυριως αναφερομουν σε μικρες ηλικιες προσχολικες. Εκει πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.
Οσο πιο μικρο το παιδι τοσο πιο προσεκτικοι πρεπει να ειμαστε, στον τροπο που εκφραζαμαστε και σε αυτα που λεμε , γιατι τα παιδια ειναι πολυ ευαισθητα και δεκτικα σε ολα. Γιατι ακομα δεν εχουν αναπτυξει τη δικη τους κριση. Χωρις να αναιρει αυτο που λεω οτι στις μεγαλυτερες ηλικιες δεν πρεπει να ειμασε προσεκτικοι.

Γενικα πιστευω οτι πολυ σταδιακα πρεπει να τους δινουμε τη γνωση των παιδιων, ωστε να μπορουν να την αφομοιωνουν καλυτερα, να την επεξεργαζονται και να αναπτυξουν την κριση τους.
Ο καταιγισμος γνωσεων σε ενα παιδι απο μικρες ηλικιες οχι μονο δεν θεωρω οτι το κανει εξυπνοτερο αλλα αντιθετα μπορει και να του περιοριζει το μυαλο, τη διαθεση να ανακαλυψει το ιδιο το παιδι τον κοσμο μονο του. Ασε να ανακαλυψει μονο του το παιδι, οταν αυτο ειναι ετοιμο τον κοσμο γυρω του, να ζητησει την πληροφορια που το ενδιαφερει. .
Ετσι αναπτυσσει τη σωστη κριση του, χωρις να μπερδευεται.
Ειναι οπως οταν λυνεις ενα προβλημα.
Οταν του δωσεις του παιδιου τη λυση ετοιμη , τον περιοριζεις στην σκεψη.
Οταν τον αφηνεις μονο του τοτε προσπαθει να δουλεψει το μυαλο του , αναπτυσσει την εξυπναδα και την κριση. Μπορει να μην τη βρει τη λυση , αλλα σιγουρα εχει περισσοτερα οφελη απο αυτο το παιδι που δεν προσπαθησε.

Συμφωνω με Δαφνη στο πρηγουμενο μηνυμα και με apeleytheros στο παρακατω

Παράθεση:
Ειναι πολυ βασικο η ηλικα , η ωριμοτητα (το εχω επαναλλαβει πολλες φορες)

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να επεκταθω αλλο .
Καλη συνεχεια.
Παλιά 18-05-13, 14:17   #694
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετά από αυτές τις διευκρινήσεις, συμφωνώ κι εγώ. Πριν φάνηκε πως ο άθεος πρέπει να κρύβει και να αποσιωπεί το θέμα του θεού και της θρησκείας σα να είναι κάτι στο οποίο δεν πρέπει να αναφερθεί. Φυσικά όπως λέει η Ελεν123 δεν αρχίζουμε ξαφνικά το κήρυγμα και μάλιστα σε μικρές ηλικίες.

Από την άλλη έμεινε λίγο στο νου μου μια κουβέντα που ανέφερε η ίδια. Λες ELEN123 πως δεν κάνεις απλά αναφορά για την αναφορά, αλλά με το παράδειγμα και τη ζωή σου φαίνεται ο θεός στο παιδί. (Μιλάω γενικά ... είτε εσύ ή ο όποιος πιστός, δεν το θέτω προσωπικά).

Μπορείς να αναφέρεις κάποιο παράδειγμα που θεωρείς πως το παιδί αντιλήφθηκε την παρουσία του θεού; Δηλαδή κάπου μέσα στο παιχνίδι του; κάπου σε απορία του; κάπου σε κάτι που είδε; Θα μπορούσες να μας δώσεις 1-2 παραδείγματα μέσα από τη δική σου εμπειρία;

Όσο για το "ρίζωμα" της θρησκείας. Έχω κάποιες ενστάσεις σε αυτό που λέει η Δάφνη. Ναι μεν μπορεί να αναπαραχθεί άκριτα από τα παιδιά και ενδεχομένως να ζυμωθεί τόσο πολύ με τη σκέψη τους που να μην αλλάζει εύκολα (ή καθόλου), αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό. Έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με τον τρόπο σκέψης και δράσης. Γιατί αν ήταν απλά θέμα μάθησης και συνήθειας, τότε οι θρησκευόμενες οικογένειες θα έβγαζαν θρησκευόμενα παιδιά και οι άθεες άθεα παιδιά. Αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα. Επομένως δείχνει να μην είναι μόνο η μάθηση και η επανάληψή της, που εδραιώνει τις θρησκευτικές πεποιθήσεις. Πρέπει να υπάρχει και κάτι ακόμα..... (τι άραγε; ) .....
Παλιά 18-05-13, 15:14   #695
AthinaP

AthinaP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι υπάρχει "πολύ νωρίς" για τέτοιες κουβέντες... Αν δεν τις κάνει κανείς στο σπίτι του, από κάπου αλλού θα τις πιάσει το παιδί, κάπως σαν τα παιδιά που δεν πολυακούνε για ποδόσφαιρο στο σπίτι από τους γονείς και τα ρωτάει κατά τύχη κάποιος περαστικός μια μέρα και μαθαίνουν οι γονείς ότι το παιδί είναι πχ Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός...

Από εκεί και πέρα τα πράγματα αλλάζουν σε βάθος χρόνου και δεν ξέρω αν πρέπει να αγχώνεται ο γονιός και για αυτό, μέσα στα τόσα άλλα που έχει να σκεφτεί σήμερα...

Ο δικός μου πάντως μου δήλωσε ότι πιστεύει, επειδή πιστεύει και ένας κολλητός του και μάλιστα με μεγάλη σιγουριά πρόσθεσε ότι πιστεύει και στον Άγιο Βασίλη. Μετά θυμήθηκε πάλι τις κουβέντες που είχαμε τα Χριστούγεννα και έβαλε κάτι σάλτσες ότι τελικά υπήρξε ο Μέγας Βασίλειος κτλ.

Σπίτι μας δεν υπάρχει και μεγάλη σύμπνοια ανάμεσα στους γονείς για αυτό το θέμα, ούτε όμως και κάποια διαφωνία ή σύγκρουση. Οπότε λέει ο καθένας τα δικά του πχ περί θνητότητας και από εκεί και πέρα ό,τι καταλάβει το παιδί, δεν θα το κάνουμε και θέμα. Για να πω την αλήθεια άλλα μας αγχώνουν σε αυτή την ηλικία. Όμως δεν ξέρω, δεν μου φαίνεται πολύ ενοχλητικό να κάνει κάτι το παιδί με το οποίο δεν είμαι σύμφωνη ιδεολογικά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν και οι προϋποθέσεις στις μέρες μας να πάει το παιδί σε ένα φανατικό στρατόπεδο προς τη μία ή την άλλη πλευρά. Γενικά υπάρχει μια ανεκτικότητα και μια χαλαρότητα. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται και μετά... Το μόνο που θυμάμαι από τα δικά μου χρόνια ήταν να έχει μπει λίγο στο στόχαστρο στο Γυμνάσιο την ώρα των Θρησκευτικών μια κοπέλα ενός άλλου δόγματος, αλλά τελικά νομίζω είχε και καλό βαθμό και γινόταν και το μάθημα πιο ενδιαφέρον και για τους υπόλοιπους. Στο Δημοτικό δεν θυμάμαι να αμφισβήτησε κανείς την ύπαρξη του Θεού, από μέρους των μαθητών, ούτε όμως και κάποιο δάσκαλο που να τον χαρακτήριζε κανείς υπερβολικά θρήσκο. Ποιος ξέρει όμως, τι να γίνεται σήμερα, έχουν αλλάξει οι εποχές.
Ο χρήστης AthinaP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-13, 15:40   #696
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Daphne- Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θρησκευτική πίστη μεταδίδεται από την οικογένεια συνήθως.
Αν θα μάθει και τι για τις θρησκείες θα το ψάξει και μόνο του το παιδί σε βιβλία.
Εκείνο που θα προσέξω είναι να μην αποκτήσει φοβίες κτλ.
Ακουσα προσφατα για δασκάλα που έλεγε σε πρωτάκια περί τιμωρίας και διαβόλου.
Σε τέτοια περίπτωση θα μιλούσα με τη δασκάλα και με το παιδί μου.
Προς το παρόν έχει μάθει διάφορα συγκεχιμένα στον παιδικό και τα διηγείται (τα εγραψα πριν και τα βρισκω πολυ χαριτωμένα).
Δεν χρειάζεται σώνει και καλά παρέμβαση από εμένα. Μην ξεχνάμε οτι ειναι βασικό να ακούμε τα παιδιά. Δεν ειναι ο ρόλος μας να τα διδάξουμε/εκπαιδευσουμε, αυτό το κάνουν οι εκπαιδευτικοί στο σχολείο (βέβαια η εκπαιδευση εχει τα χάλια της, αλλά αυτο ειναι αλλο θέμα).

Ακριβώς.
Εδώ διαφωνώ - εν μέρει. Νομίζω ότι οι περισσότεροι ''βαθιά θρησκευόμενοι'' (επί της ουσίας) έγιναν έτσι μετά από δικό τους ψάξιμο (ή γεγονότα που συνέβηκαν και τους οδήγησαν σε αυτό τον δρόμο). Όπως και οι περισσότεροι άθεοι. Δεν κάνω στατιστική αλλά έχω δει προσωπκά πολλά παραδειγματα που τα παιδιά να ακολουθούν διαφορετικό δρόμο από τους γονείς - και συνειδητά.

Τώρα αν είναι ο ρόλος μας να διδάξουμε /εκπαιδεύσουμε τα παιδια, εξαρτάται από τι όπως και το αν είναι ο ρόλος του εκπαιδευτικού. Για μενα κανενός δεν έπρεπε να είναι αυτός ο ρόλος. Και οι δύο θα έπρεπε να δίνουμε στο παιδί εφόδια, εργαλεία, ερεθίσματα και υποστήριξη για να μάθει μόνο του. Σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν ίσως αυτό να ήταν εφικτό όμως για πολλούς λόγους το εκπαιδευτικό σύστημα εστιάζεται στην μετάδοση γνώσεων. Άρα σαν γονιός πρεπει να κάνω κατι παραπάνω από αυτό που θα έκανα για να βοηθήσω το παιδί να αναπτύξει κριτική σκέψη.
Ειδικά για το μάθημα των θρησκευτικών - όπως γίνεται τώρα- δεν είναι καν μετάδοση γνώσεων, ακόμη χειρότερα είναι 'αποψη μου ''μετάδοση ως γνώση των πιστεύω της επικρατούσας Θρησκείας''. Ετσι αυτό το θέμα δεν θα μπορούσα να το αφήσω στο σχολείο - αυτό είναι άλλη συζήτηση όμως που γίνεται αλλού στο φόρουμ.
Παλιά 18-05-13, 15:55   #697
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αλλάζουν οι εποχές!
Η έκφρασή τους αλλάζει, αλλά τα υπόλοιπα μένουν ίδια.

Όταν ήμουν εγώ μαθήτρια, θυμάμαι -ειδικά στο λύκειο- έντονη αμφισβήτηση των παιδιών σε αυτά τα θέματα. Όσο πιο μεγάλη η τάξη, τόσο πιο έντονες και οι συζητήσεις. Έτυχε να είμαι παρατηρητής μιας τέτοιας συζήτησης πρόσφατα. Τις ίδιες ανησυχίες έχουν τα παιδιά.

Όσο για τους γονείς. Δε νομίζω να είναι θέμα άγχους. Αλλά ένας προβληματισμός και ενδεχομένως μια μεθοδικότητα σε κάποια πράγματα, δε νομίζω να βλάπτουν. Κι όταν λέω μεθοδικότητα εννοώ να διερευνήσουμε πού, πώς, πότε και αν, θα πούμε κάτι.

Υποθέτω πως ένας γονιός που είναι θρησκευόμενος, από νωρίς θα αναφερθεί σε ιστορίες σχετικές είτε με αφορμή κάποιες γιορτές (Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, Πάσχα, ονομαστική γιορτή κτλ), είτε γιατί απλά θα το θεωρήσει καλό.
Αντίστοιχα υποθέτω πως ένας άθεος δε θα αναφέρει κάτι στο παιδί του ή ίσως κάνει μια αναφορά λόγω επιρροών που μπορεί να έχει αντιληφθεί.

Δε θεωρώ μεμπτό, το να προβληματίζεται κάποιος για τον τρόπο διαχείρισης ορισμένων ιδεών. Όπως πολύ όμορφα είπε παραπάνω κάποια, πως υπάρχουν βιβλία (π.χ. για το σεξ) που αφορούν τα παιδιά, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να δείχνει προσέγγιση σε τέτοια θέματα ή αν υπάρχουν είναι καθαρά ενταγμένα κάπου.

Το πιο δύσκολο στις θρησκευτικές πεποιθήσεις (όποιες κι αν είναι αυτές), θεωρώ πως είναι η ανοχή της διαφορετικότητας. Αυτό πιστεύω είναι ένα από τα πρωταρχικά πράγματα, που θα ήθελα να μάθουν -τουλάχιστον τα δικά μου- παιδιά.

Γι' αυτό έθεσα και το θέμα. Αναρωτιόμουν τι λέτε ή τι αποφεύγετε να πείτε για το θεό στα παιδιά, σύμφωνα πάντα κατά τα πιστεύω του καθενός.
Παλιά 18-05-13, 15:55   #698
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το θεμα του θανατου που με ειχε ρωτησει καποια φορα του ειπα οτι οταν καποιος πεθαινει τον πηγαινουν στο νεκροταφειο και τον θαβουν, και οταν με ρωτησε γιατι καποιος πεθαινει του ειπα οτι οταν ειναι καποιος πολυ γερος πεθαινει. Δεν του εχω πει ποτε τιποτα για αμαρτιες και κολαση, αλλα του λεω οτι δεν κανουμε ασχημα πραγματα γιατι δεν ειναι σωστο. Στο σχολειο εγιναν αναφορες για το θεμα του Χριστου οταν ηταν το Πασχα και τα Χριστουγεννα, ο πεθερος μου τον πηγαινει συχνα στην εκκλησια, δεν μου εχει κανει ομως ποτε ερωτηση για το θεμα του Θεου.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-13, 16:02   #699
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για ποια ηλικιακή ομάδα μιλάς (πάνω-κάτω);
Παλιά 18-05-13, 16:57   #700
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alcyon Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τους γονείς. Δε νομίζω να είναι θέμα άγχους. Αλλά ένας προβληματισμός και ενδεχομένως μια μεθοδικότητα σε κάποια πράγματα, δε νομίζω να βλάπτουν. Κι όταν λέω μεθοδικότητα εννοώ να διερευνήσουμε πού, πώς, πότε και αν, θα πούμε κάτι.

Το πιο δύσκολο στις θρησκευτικές πεποιθήσεις (όποιες κι αν είναι αυτές), θεωρώ πως είναι η ανοχή της διαφορετικότητας. Αυτό πιστεύω είναι ένα από τα πρωταρχικά πράγματα, που θα ήθελα να μάθουν -τουλάχιστον τα δικά μου- παιδιά.

.
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω

Επίσης υπάρχει και το ''debate'' για το αν όταν μεγαλώνοντας παιδιά έχεις με σκοπό να τους μεταδώσεις συγκεριμένες θρησκευτικές αντιλήψεις καταπατάς το δικαίωμα τους για θρησκευτική ελευθερία.
Παλιά 18-05-13, 17:00   #701
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για ποια ηλικιακή ομάδα μιλάς (πάνω-κάτω);
5-6 ετων. Παντως δεν θα με ενοχλουσε στο μελλον να γινει ΄ενα θρησκευομενο ατομο, γιατι ειναι πολυ δυσκολο καποιος να μην πιστευει σε καποιον Θεο, γιατι για οτιδηποτε αρνητικο κανεις στη ζωη σου το κουβαλας για μια ζωη και δεν υπαρχει καμια αφεση αμαρτιων, μονο η συνειδηση σου. Επιπλεον πιστευω οτι θρησκεύομενοι τα καταφερνουν για καποιο αγνωστο λογο, καλυτερα στη ζωη απο οτι οι αθεοι. οι Χριστιανοδημοκρατες κυβερνουν τη Γερμανια, στην Αμερικη η εκκλησια εχει βγαλλει τοσους πρόεδρους, η Τουρκια απο τη στιμη που μπηκε στο τιμονι της ενας θρησκευομενος ηγετης, οπως ο Ερντογαν εχει παει 100 χρονια μπροστα, ο Πουτιν ειναι και αυτος βαθια θρησκεύομενος. οποτε μαλλον η θρησκεια ειναι αυτη που βοηθα ΄ολους αυτους τους ηγετες.
Παλιά 18-05-13, 17:14   #702
apeleytheros

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε μαλλον η θρησκεια ειναι αυτη που βοηθα ΄ολους αυτους τους ηγετες.
θα είμαι λίγο επιγραμματικός λόγω έλλειψης χρόνου
1) Η αμερική διύνησε τις χειρότερες περιόδους της όντας υπό θρησκευόμενους ηγέτες (βλ Μπούς και τους 2, 9/11, πάνω από 3-4 πόλεμοι και άλλα).
2) Είναι στατιστικά αναμενόμενο να είναι περισσότεροι θρησκευόμενοι μιας και υπάρχουν περισσότεροι θρησκευόμενοι στην κοινωνία.

3) Δε βοηθά η θρησκεία σα θρησκεία. ο φανατισμός του ποιμνίου βοηθά. το ποίμνιο διαλέγει ηγέτες που του υποδεικνύονται ως περισσότερο θρησκευόμενοι αδιαφορώντας για τα υπόλοιπα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Πχ, για την εθνική ακαδημία των επιστημών των ΗΠΑ στατιστικές αναφέρουν πάνω 90% άθεους, παρόλα αυτά το ποίμνιο διάλεξε ηγέτη θρησκευόμενο. Αυτό δεν είναι προσόν σε καμία περίπτωση, προσωπικά το θεωρώ από τα καλύτερα αντι-επιχειρήματα (τον επηρεασμό της κοινής γνώμης με δόλια μέσα όπως διαμέσου της θρησκείας, η οποία έχει και κέντρο εξουσίας, δομή και μπορεί να δίνει γραμμή στην πλειοψηφία με βάση το φανατισμό).
Για παράδειγμα το ΙΡΑΝ πάει κατα διαβόλου τα τελευταία 30-50 χρόνια με την εμφάνιση του Χομενέι, ενός φανατισμένου θρησκευτικού ηγέτη που τοποθέτησε εαυτόν (επηρεάζοντας την κοινή γνώμη) πάνω από το πολίτευμα, και κατευθύνοντας ουσιαστικά την εκάστοτε κυβέρνηση. Το Ιράν έχει μια σταθερή πορεία προς τον ισλαμικό μεσαίωνα τις τελευταίες 4 δεκαετίες και είναι ξεκάθαρο που οφείλεται. Το 1950 ήταν μια χαρά φιλελεύθερη κοινωνία, τώρα λιθοβολούν κόσμο δημόσια.
Παλιά 18-05-13, 17:49   #703
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι ειναι στα αληθεια θρησκευομενοι.....πιστευω οτι χρησιμοποιουν αυτην την ιδιοτητα για να 'μιλησουν' τη γλωσσα του λαου τους...
Παλιά 18-05-13, 18:02   #704
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν νομιζω οτι ολοι αυτοι ειναι στα αληθεια θρησκευομενοι.....πιστευω οτι χρησιμοποιουν αυτην την ιδιοτητα για να 'μιλησουν' τη γλωσσα του λαου τους...
Για μενα η εννοια θρησκευομενος δεν σημαινει οτι καποιος ειναι ηθικος ΄η οχι με βαση τη δικη μου ηθικη, αλλα σμαινει οτι ανηκω σε καποια θρησκευτικη ομαδα και απο τη στιγμη που αυτη η θρησκευτικη ομαδα τους αποδεχεται ως μελη της δεν εχω δικαιωμα εγω να αμφισβητησω το γεγονος αυτο. Εξαλλου ως ανθρωποι και αυτοι εχουν δικαιωμα στα λαθη. Το γεγονος οτι καποιος ειναι θρησκευομενος δεν σημαινει οτι ειναι αναμαρτητος.
Επισης ολοι οι μεγαλοι επιχειρηματιες της χωρας μας, οπως οικ. βαρδινογιαννη, Λατση, Βγενοπουλος ειναι ανθρωποι θρησκευομενοι και κοντα στην εκκλησια. ειναι αραγε τυχαιο οτι οσοι ειναι πιστοι προκ΄οβουν και στη ζωη;
Παλιά 18-05-13, 18:08   #705
apeleytheros

Προεπιλογή

Τι σημαίνει αληθινά θρησκευόμενος; Αυτά που κάνουν περιγράφονται ρητά και λεπτομερώς στο κοράνι όπως και στην αγία γραφή (παλαιά διαθήκη, είναι κοινή και στις 2 θρησκείες), οι λιθοβολισμοί των ομοφυλοφίλων, μοίχων, διακορευμένων κορασίδων, για να αναφέρω απλώς λίγα (από τα πολλά).

Δεν έχει σημασία αν είναι αληθινά θρησκευόμενοι η όχι. εκμεταλλεύονται το θρησκευτικό αίσθημα επιβάλλοντας μια «άνωθεν» εξουσία. Επειδή καμουφλάρεται ως «άνωθεν» είναι εξ ορισμού μη αμφισβητήσιμη. [Αν το κάνεις είσαι βλάσφημος και εξοβελίζεσαι (η σε λιθοβολούν, εξαρτάται) από την κοινωνία.]
Η οργανωμένη θρησκεία είναι κερκόπορτα για τη Δημοκρατία και την ευημερία που η τελευταία προσφέρει (όλοι ίσοι, κλπ).
Παλιά 18-05-13, 18:18   #706
apeleytheros

Προεπιλογή

Ειδικά για το ΙΡΑΝ, η γλώσσα του λαού όταν ήρθε ο Χομενεΐ ήταν πολύ διαφορετική. Πρώτα «βρήκαν» εχθρούς, ονόμασαν την Αμερική και τη δύση έθνη του διαβόλου. μετά όταν βρήκαν την ασθένεια, πλάσαραν και τη θεραπεία: πίστη στο θεό και στο λόγο του! ο θεός βέβαια είχε δώσει οδηγίες, το κοράνι, το οποίο μεταξύ άλλων λέει να λιθοβολούνται οι άπιστοι. Εντω μεταξύ, είχε προωθήσει συνταγματική μεταρρύθμιση που τοποθέτησε τον θρησκευτικό ηγέτη πάνω από το πολίτευμα, και ονόμασε τη δημοκρατία «ισλαμική». Το αμφισβητείς ανοιχτά; είσαι άπιστος, με θρησκευτικό διάταγμα και ο φανατισμένος όχλος κάνει τη δουλειά του.

Τα παραπάνω είναι ιστορία, όχι άποψη.
Παλιά 18-05-13, 18:28   #707
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα η εννοια θρησκευομενος δεν σημαινει οτι καποιος ειναι ηθικος ΄η οχι με βαση τη δικη μου ηθικη, αλλα σμαινει οτι ανηκω σε καποια θρησκευτικη ομαδα και απο τη στιγμη που αυτη η θρησκευτικη ομαδα τους αποδεχεται ως μελη της δεν εχω δικαιωμα εγω να αμφισβητησω το γεγονος αυτο. Εξαλλου ως ανθρωποι και αυτοι εχουν δικαιωμα στα λαθη. Το γεγονος οτι καποιος ειναι θρησκευομενος δεν σημαινει οτι ειναι αναμαρτητος.
Επισης ολοι οι μεγαλοι επιχειρηματιες της χωρας μας, οπως οικ. βαρδινογιαννη, Λατση, Βγενοπουλος ειναι ανθρωποι θρησκευομενοι και κοντα στην εκκλησια. ειναι αραγε τυχαιο οτι οσοι ειναι πιστοι προκ΄οβουν και στη ζωη;
οταν η θρησκευτικη ομαδα αλλα πρεσβευει και αλλα κανουν τα μελη της (και ας τα εχει αποδεχτει) πιστευω οτι εχω δικαιωμα να αμφισβητησω το ποσο θρησκευομενοι ειναι η μαλλον το ποσο πιστευουν αυτα που πρεσβευει η θρησκευτικη ομαδα τους.
Κατα τα αλλα συμφωνω.
ειδικα στο 'αν θες καλες δημοσιες σχεσεις, κανε κονε με την εκκλησια'

Παράθεση:

Δεν έχει σημασία αν είναι αληθινά θρησκευόμενοι η όχι. εκμεταλλεύονται το θρησκευτικό αίσθημα επιβάλλοντας μια «άνωθεν» εξουσία.
Η οργανωμένη θρησκεία είναι κερκόπορτα για τη Δημοκρατία και την ευημερία που η τελευταία προσφέρει (όλοι ίσοι, κλπ).
Παράθεση:
ο θεός βέβαια είχε δώσει οδηγίες, το κοράνι, το οποίο μεταξύ άλλων λέει να λιθοβολούνται οι άπιστοι. Εντω μεταξύ, είχε προωθήσει συνταγματική μεταρρύθμιση που τοποθέτησε τον θρησκευτικό ηγέτη πάνω από το πολίτευμα, και ονόμασε τη δημοκρατία «ισλαμική». Το αμφισβητείς ανοιχτά; είσαι άπιστος, με θρησκευτικό διάταγμα και ο φανατισμένος όχλος κάνει τη δουλειά του.

.
Για ολα τα παραπανω οπως και για πολλα αλλα, δεν μπορω να θεωρησω τους εξουσιο-θρησκευομενους ως ανθρωπους κοντα στον Θεο = που βοηθουν και αγαπουν το συνανθρωπο.
Παλιά 18-05-13, 18:50   #708
apeleytheros

Προεπιλογή

Αυτό που (επιμένεις; να) αγνοείς είναι ότι το «ο θεός είναι αγάπη» είναι η κερκόπορτα για την επιβολή απολυταρχίας.

πρώτα «ο θεός είναι αγάπη», μετά, «ναι μεν, αλλά».
Παλιά 18-05-13, 19:10   #709
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που (επιμένεις; να) αγνοείς είναι ότι το «ο θεός είναι αγάπη» είναι η κερκόπορτα για την επιβολή απολυταρχίας.

Για εμενα δεν υπαρχει ναι μεν αλλα.....Και ευτυχως για πολυ κοσμο στη ζωη μου. Το 'ναι μεν αλλα' φυσικα και υπαρχει ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ αλλα τι σκατα...δεν θα το αφησω να μου φαει την ψυχη!

Οποιος θελει να επιβαλλει την απολυταρχια θα το κανει με διαφορους τροπους...ενας απο αυτους ειναι σιγουρα η θρησκεια. Υπαρχουν και αλλοι φυσικα τροποι εξουσιας. Δεν ειναι δηλαδη οι θρησκευομενοι που εξουσιαζουν αλλα οι Εξουσιαστες που παρουσιαζονται σαν θρησκευομενοι....
Οταν φτανουμε σε τετοια σημεια η θρησκεια δεν εκφραζει κανεναν Θεο (αποψη μου). Εκφραζει τα παθη των ανθρωπων και μονο.
Φυσικα ομως, στους κυκλους της θρησκειας, υπαρχουν και ανθρωποι που τα βλεπουν οπως εγω και οπως πολλοι αλλοι. Δεν ειναι ολοι διεφθαρμενοι.
Παλιά 18-05-13, 19:23   #710
apeleytheros

Προεπιλογή

Βασικά δεν είπα για εσένα ότι θα αλλάξεις γνώμη, για το ΙΡΑΝ μιλούσα τόση ώρα.
Παλιά 18-05-13, 19:28   #711
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Παράθεση:
Βασικά δεν είπα για εσένα ότι θα αλλάξεις γνώμη, για το ΙΡΑΝ μιλούσα τόση ώρα.
ε, το ΙΡΑΝ απαντησε!!!

τελος παντων, μεσες ακρες καταλαβες τι θελω να πω!
Παλιά 18-05-13, 19:46   #712
ekavi_

Το avatar του χρήστη ekavi_

ekavi_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εκαβη την προσωπικη μου αποψη για την εννοια του Θεου την εχω γραψει πολλακις σε αυτο το θεμα.....
Επισης, αν με ρωταγες πριν ενα χρονο και τωρα θα σου ελεγα διαφορετικα πραγματα, η αληθεια ειναι......
Αλλα σε αυτα τα ζητηματα νομιζω ετσι και αλλιως πρεπει να ειμαστε επιφυλλακτικοι ως προς το απολυτο των αποψεων μας.
Τις ξέρω τις απόψεις σου και είναι απο τις πιο κατασταλλαγμένες-συνειδητοποιημένες που έχω ακούσει. Και όπως είπες είναι θεμιτό το να μην είμαστε απόλυτοι, ακόμα και το να αλλάζουμε γνώμη.

Εγώ συμφωνώ με όλα αυτά. Πιο πολύ με εκνευρίζει όταν με ρωτούν αν είμαι "άθεη". Τότε ρωτάω για ορισμό. Αν θες να σου απαντήσω αν είμαι α-θεη, πες μου τι εννοείς λέγοντας Θεός. Εκεί μπλοκάρει ξαφνικά ο άλλος.

Βασικά δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες, ειδικά για ένα θέμα τελείως προσωπικό και καθόλου μετρήσιμο-αντικειμενικό κτλ...
Ο χρήστης ekavi_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-13, 20:49   #713
Aimee

Aimee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AthinaP Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι υπάρχει "πολύ νωρίς" για τέτοιες κουβέντες... Αν δεν τις κάνει κανείς στο σπίτι του, από κάπου αλλού θα τις πιάσει το παιδί, κάπως σαν τα παιδιά που δεν πολυακούνε για ποδόσφαιρο στο σπίτι από τους γονείς και τα ρωτάει κατά τύχη κάποιος περαστικός μια μέρα και μαθαίνουν οι γονείς ότι το παιδί είναι πχ Ολυμπιακός ή Παναθηναϊκός...
Καλησπέρα!

Συμφωνώ με την Αθηνά!
Τα παιδιά "αρπάζουν" στον αέρα τα πιστεύω μας (θρησκευτικά, πολιτικά, κοινωνικά, ποδοσφαιρικά ) και κάπου τα καταχωνιάζουν στο μυαλό τους. Ετσι, όταν τους δίνεται το έναυσμα, σαν έτοιμα από καιρό σου ξεφουρνίζουν την άποψη τους.

Για αυτό θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει ιδιαίτερη κουβέντα για την ανεκτικότητα και το σεβασμό στη γνώμη του άλλου. Μέχρι να έρθει η ώρα της θρησκείας, η αναγκαιότητα του σεβασμού και της ανοχής θα έχει προκύψει χιλιάδες φορές στη ζωή μας.
Σκεφτείτε, ας πούμε, τη διαφορά νοοτροπίας που συνήθως έχουμε με παππούδες, γιαγιάδες, γονείς και παιδιά που συναντούμε σε παιδικές χαρές. Συνήθως πριν ακόμα περπατήσει το παιδί, έχει αντιληφθεί ότι ενίοτε "καταπίνουμε" τη γλώσσα μας για να μην φέρουμε σε δύσκολη θέση κάποιον. Οπως έχει αντιληφθεί τον τρόπο που εκφράζουμε τη διαφωνία μας.
Γι'αυτό λέω ότι ο σεβασμός στη διαφορετικότητα εμφυσείται από τη βρεφική ηλικία. Αυτό που (πρέπει να) καλλιεργείται και να διδάσκεται είναι ο τρόπος της έκφρασης της γνώμης μας: πώς δηλαδή να τοποθετούμαστε με ευγένεια και με επιχειρήματα, χωρίς να γυρεύουμε να "κατατροπώσουμε" τον άλλον. Είναι η τέχνη της διαλεκτικής.

Σε σχέση με το ρίζωμα της θρησκείας που ανέφερε η Αλκυών:
Ενας που πιστεύει στην ύπαρξη του Θεού, θα τον επικαλέστηκε κάποια στιγμή μπροστά στο παιδί. Μπορεί να έκανε τον σταυρό του, να προσευχήθηκε ή μόνο να αναφώνησε "αχ Παναγία μου".
Οπότε στο υποσυνείδητο του παιδιού καταγράφεται ότι υπάρχει Θεός.
Οποιος δεν πιστεύει, δεν κάνει τίποτα από τα παραπάνω. Ετσι όταν, μέσω του σχολείου, το παιδί θα έρθει για πρώτη φορά σε επαφή με την έννοια του Θεού,
θα εκπλαγεί γιατί η έννοια δεν θα είναι οικεία.

Σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι το μήλο πέφτει κάτω από τη μηλιά. Τα παιδιά ακολουθούν τις πεποιθήσεις των γονιών τους. Άλλα στον ίδιο βαθμό, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Ομως τις ακολουθούν.
Αντίθετα, η ριζική διαφοροποίηση του παιδιού μπορεί να προκύπτει μετά από μία εξαιρετικά θετική ή αρνητική εμπειρία που μπορεί να είχε στο συγκεκριμένο θέμα. Διαφορετικά, είναι μία έμμεση απόρριψη του γονεικού προτύπου.
Ο χρήστης Aimee δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-13, 22:02   #714
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση Aimee.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aimee Εμφάνιση μηνυμάτων
........
Σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι το μήλο πέφτει κάτω από τη μηλιά. Τα παιδιά ακολουθούν τις πεποιθήσεις των γονιών τους. Άλλα στον ίδιο βαθμό, άλλα λιγότερο, άλλα περισσότερο. Ομως τις ακολουθούν.
Αντίθετα, η ριζική διαφοροποίηση του παιδιού μπορεί να προκύπτει μετά από μία εξαιρετικά θετική ή αρνητική εμπειρία που μπορεί να είχε στο συγκεκριμένο θέμα. Διαφορετικά, είναι μία έμμεση απόρριψη του γονεικού προτύπου.
Και πραγματικά θέλω να σταθώ στην τελευταία σου πρόταση. Είναι μια ιδιαίτερη τοποθέτηση, που δεν έχει αναφερθεί έως τώρα. Πώς και σχετίζεις το γονεϊκό πρότυπο με τη θρησκεία; Το συνδέεις ως προς το περιεχόμενο ή όταν κάποιος απορρίπτει τον/τους γονείς, απορρίπτει και ότι έμαθε από αυτούς ;; (Κάπως έτσι το εννοείς;; )
Παλιά 18-05-13, 22:37   #715
Aimee

Aimee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση Aimee.

Και πραγματικά θέλω να σταθώ στην τελευταία σου πρόταση. Είναι μια ιδιαίτερη τοποθέτηση, που δεν έχει αναφερθεί έως τώρα. Πώς και σχετίζεις το γονεϊκό πρότυπο με τη θρησκεία; Το συνδέεις ως προς το περιεχόμενο ή όταν κάποιος απορρίπτει τον/τους γονείς, απορρίπτει και ότι έμαθε από αυτούς ;; (Κάπως έτσι το εννοείς;; )
Γεια Αλκυών!

Δεν συσχετίζω το γονεϊκό πρότυπο αποκλειστικά με τη θρησκεία αλλά με τη γενικότερη ιδεολογία (πολιτική, φιλοσοφική, κοινωνική κλπ.). Και όπου "γονεϊκό", μάλλον θα έπρεπε να πω "μητρικό".

Νομίζω ότι ένα παιδί απορρίπτει εντελώς την κοσμοθεωρία με την οποία έχει μεγαλώσει, είτε λόγω ενός σοκ (θετικού ή αρνητικού) που δέχτηκε με τη συμμετοχή στην κοινωνική ζωή, είτε λόγω του ότι έχει απογοητευτεί σε τέτοιο βαθμό από τον γονιό του που απαξιώνει μαζί με τον γονιό του και τη γονεϊκή κοσμοθεωρία.
Γενικότερα, η ριζική διαφοροποίηση (βαθειά θρησκευόμενος/αθεϊα, αθεϊα/κατηχητικά, αριστερά/εθνικισμός, καριερίστρα μητέρα/κόρη νοικοκυρά κλπ.) δεν φαίνεται να αποτελεί τον ιστορικό κανόνα.
Παλιά 18-05-13, 22:42   #716
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδή θεωρείς πως η "αλήθεια" της (όποιας) ιδεολογίας και κοσμοθεωρίας, δεν επαρκεί από μόνη της για να συγκρατήσει το παιδί σε αυτή;
Παλιά 18-05-13, 22:47   #717
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να τολμήσω μια δευτερογενή σκέψη...
Αν το δούμε "αντίστροφα"... θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε κατά πόσο το παιδί αποδέχεται το γονιό του, από το πόσο κοντά βρίσκονται οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις σε σχέση με εκείνον;

(Μου ακούγεται κάπως παρακινδυνευμένο, αλλά δεν το έχω επεξεργαστεί ποτέ ως ιδέα... Πραγματικά είναι πρόκληση ως σκέψη! Μου άρεσε αυτή η διάσταση, άσχετο με το πόσο ευσταθεί ή όχι! Το είδος της συσχέτισης είναι που με εντυπωσίασε!)
Παλιά 18-05-13, 22:58   #718
Aimee

Aimee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Να τολμήσω μια δευτερογενή σκέψη...
Αν το δούμε "αντίστροφα"... θα μπορούσαμε δηλαδή να πούμε κατά πόσο το παιδί αποδέχεται το γονιό του, από το πόσο κοντά βρίσκονται οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις σε σχέση με εκείνον;

(Μου ακούγεται κάπως παρακινδυνευμένο, αλλά δεν το έχω επεξεργαστεί ποτέ ως ιδέα... Πραγματικά είναι πρόκληση ως σκέψη! Μου άρεσε αυτή η διάσταση, άσχετο με το πόσο ευσταθεί ή όχι! Το είδος της συσχέτισης είναι που με εντυπωσίασε!)
Δεν νομίζω ότι η εγγύτητα των πεποιθήσεων είναι θέμα "αποδοχής" του γονιού αλλά κριτικής σκέψης του παιδιού.
Γιατί η διαφοροποίηση είναι σχεδόν δεδομένη όταν μιλάμε για ελεύθερους ανθρώπους και όχι για κλώνους ή εξαρτώμενους. Την κοσμοθεωρία των γονιών μας, την επεξεργαζόμαστε, επανεξετάζουμε, προσαρμόζουμε, ανανεώνουμε, βελτιώνουμε.

Όμως, η "ριζική διαφοροποίηση" (στην οποία αναφέρθηκα μέσω των παραδειγμάτων) είναι μία εντελώς άλλη περίπτωση που -για μένα- εξηγείται αποκαλυπτικά (γεγονός-καταλύτης) ή ψυχολογικά.
Παλιά 18-05-13, 23:12   #719
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χμμμμ ... ενδιαφέρουσα τοποθέτηση ...
Παλιά 18-05-13, 23:17   #720
alcyon

alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aimee Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Όμως, η "ριζική διαφοροποίηση" (στην οποία αναφέρθηκα μέσω των παραδειγμάτων) είναι μία εντελώς άλλη περίπτωση που -για μένα- εξηγείται αποκαλυπτικά (γεγονός-καταλύτης) ή ψυχολογικά.
Η ριζική διαφοροποίηση ουσιαστικά είναι -κατά τη γνώμη σου- ένα είδος αντίδρασης ή κάποιου είδους επανάστασης; Δεν εμπεριέχεται κριτική σκέψη στη διαδικασία αυτή; Δηλαδή, το ίδιο παιδί αν ήταν σε περιβάλλον που να μην απέρριπτε το γονιό, ίσως να κρατούσε και τις θρησκευτικές πεποιθήσεις ή μήπως ο τρόπος σκέψης του έτσι κι αλλιώς θα το έκανε να αλλάξει γνώμη;
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές