Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-09-12, 10:44   #41
anty

Το avatar του χρήστη anty

Περιοχή: θεσσαλονικη
anty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι σύζυγοί σας έχουν εξεταστεί για e coli? Την έχω πατήσει και γω στο παρελθόν και είχα την μία κυστίτιδα πίσω από την άλλη. Έπαιρνα αντιβίωση περνούσε για λίγες μέρες και μετά φτου και από την αρχή. Ο γυναικολόγος μου είχε λαλήσει. Μέχρι που αποφάσισα να στείλω τον σύζυγο για εξέταση. Ήμασταν και μεις λίγο πριν την δεύτερη εξωσωματική και δεν ήθελα να διακινδυνέψω. Το σπερμοδιάγραμμα βγήκε θετικό. Παιδεύτηκε και αυτός πολύ αλλά κάποια στιγμή καθάρισε. Μήπως οι ουρολοιμώξεις σας υποτροπιάζουν όταν έχει μεσολαβήσει επαφή?
Πάντως για την εξωσωματική μου είχαν πει πως δεν παίζει ρόλο αν το σπέρμα είναι μολυσμένο με e coli αυτοί έχουν τον τρόπο να το παρακάμψουν.
Παλιά 25-09-12, 11:49   #42
xena
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοίτα, ο δικός μου (μετά από δική μου γκρίνια) πήγε κι έκανε εξέταση ούρων αλλά δεν βρέθηκε κανένα απολύτως μικρόβιο, ήταν στείρα μικροβίων έδειξε η εξέταση. Δεν ξέρω για σπερμοέλεγχο..
Λες;
Πάντα μεσολαβεί επαφή. Και στο διάστημα που είμαι καλά πάλι έχουμε επαφές - συνέχεια.
Ο χρήστης xena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-12, 12:32   #43
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εμένα είχε κανει κ/α σπέρματος στο παρεθον και βγηκε καθαρη...Τι να πω εχω κουραστει τόσο πολύ...μιας και εμενα μου κανει δεκατα κ με εξουθενωνει απίστευτα, δεν μπορω να κανω τίποτα...Δεν ξερω ειλικρινα, ειναι απελπισια!!!
Ο χρήστης rififi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-12, 12:34   #44
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και ειαμε ξεκινησει κ προσπαθειες για μωρο ...τωρα κλαφτα Χαραλαμπε!
Παλιά 25-09-12, 14:18   #45
anty

Το avatar του χρήστη anty

Περιοχή: θεσσαλονικη
anty ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.
rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?
Παλιά 25-09-12, 14:55   #46
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anty Εμφάνιση μηνυμάτων
ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.
rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?
Αντυ την ειχε κανει μετα που ξεκινησα να εχω το προβλημα...
Παλιά 25-09-12, 15:04   #47
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δοκιμαστε προληπτικα να παιρνετε καθημερινα το UVA URSI της Vogel, 13 ευρω εχει περιπου και πινετε 15-20 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο. Αυτο μεχρι και για θεραπεια ουρολοιμωξης το δινουν οταν ειναι ηπια. Βοτανο ειναι.
Παλιά 26-09-12, 11:08   #48
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-09-12, 13:10   #49
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα,στις απανταχου "ουρολοιμωξηκοχτυπημενες"... τρίτη μερα σημερα με την αντιβιωση πρωι βραδυ (ελπίζω να αρχισω να βλεπω μια εστω αισθητη διαφορά...) Εδω εχουν ανοιξει οι ουρανοι κ βρεχει ασταματητα και σκεφτομουν συνειρμικα "κοιτα τι ωραια με την ευκολια πέφτει, τρεχει το νερο της βροχης, ετσι πρεπει να ειναι και οταν ουρεις κανονικά...σαν την βροχουλα απλά και αβίαστα" Τι σκέψη θεε μου...Θα αρχισω να ανησυχω με αυτες τις σκεψεις...
Παλιά 26-09-12, 13:21   #50
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....
Δεν υπαρχει περιπτωση να βλαπτει περισσοτερο το βοτανο απο την αντιβιωση οσο κι αν επιτρεπεται
Παλιά 26-09-12, 21:16   #51
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχομαι να σου πανε ολα καλα΄!!!
Παλιά 26-09-12, 21:17   #52
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμαστε προληπτικα να παιρνετε καθημερινα το UVA URSI της Vogel, 13 ευρω εχει περιπου και πινετε 15-20 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο. Αυτο μεχρι και για θεραπεια ουρολοιμωξης το δινουν οταν ειναι ηπια. Βοτανο ειναι.
Θα το δοκιμασω...Ευχαριστω!
Παλιά 26-09-12, 22:16   #53
ΒΕΡΑ

ΒΕΡΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ είχα προβλήματα συχνά παλιά και έπαιρνα συνέχεια αντιβιώσεις μέχρι που μου έδωσε ο γυναικολόγος ενέσιμη αντιβίωση που πιάνει καλύτερα και τέλος. Ακολούθησα εντωμεταξύ και με υστερική εβλάβια όλες τις οδηγίες (όχι επαφές κατά τη διάρκεια της θεραπείας, πολύ νερό, έκοψα το τσιγάρο εκείνες τις μέρες, δεν έπινα καθόλου αλκοόλ και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι). Πάντως έκτοτε δεν έχω πάθει ξανά.

Ο χρήστης ΒΕΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-13, 16:08   #54
asteraki 19

asteraki 19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rififi Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια γεια σας και πάλι...Χθες πηγα στον γιατρό εδω ( Μ.Βρετανια) και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να ξαναπαρω για αλλες δυο εβδομαδες αντιβιωση και μετα βλεπουμε....Εντωμεταξυ μια φιλη κ συναδελφος απο τον Καναδα μου προτεινε ενα σκευασμα φυτικό το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα, για το e.coli ...Έκανα μια διαδυκτικη διερευνση και προς μεγαλη μου επληξη διαπιστωσα οτι παρα πολλες αναφορές απο ανθρωπους, που υπέφεραν απο το e.coli θεραπευτηκαν οριστικά. Μιλησα με την γιατρό μου εδω και πραγματικα και η ιδια μου ειπε οτι πράγματι εχει θεαματικα αποτελεσματα και δινεται κ για θεραπεια αλλα και προληψη( αλλα ελάχιστοι γιατροι το συστηνουν ή το γνωριζουν...) Το εχω αγοράσει ήδη και το εχω ξεκινησει...Αν δεν δω αποτελεσμα θα παρω αναγκαστικα πάλι αντιβιωση, ειλικρινα δεν ξέρω...Επίσης θα γινει και ληψη κολπικου επιχρισματος (ωστε να δουμε αν εχει "ταξιδεψει" το e.coli και προς τα εκει...) Εσεις πως ειστε ?
rififi...ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν περιπου ενα μηνα στη Μ βρετανια....πηγα σε 2 γιατρους..μου εδωσαν ηπια αντιβιωση αρχικα αλλα δεν εγινε τπτ. πηγα και στον 2ο γιατρο, μου εδωσε πιο δυνατη αντιβιωση..γυρισα ελλαδα, εκανα ξανα εξετασεις και ακομη ειχα το μικροβιο....εχω απελπιστει τελειως...ολη αυτη η κατασταση εδω και 3 χρονια εχει επηρρεασει πολυ την ψυχολογια μου...εχεις βρει λυση στο προβλημα?θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι περα απο καθαριοτητα, πολλα νερα και cranberries????? (((
Ο χρήστης asteraki 19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-13, 16:45   #55
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ να σας πώ την κατάληξη μου: από τότε, τέλη Σεπτέμβρη κι αφού τελείωσα αντιβίωση σεκλόρ, άρχισα να πίνω ένα σκεύασμα κράνμπερυ και πήγα κι έκανα καλιέργεια ούρων και βγήκε καθαρή. Τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος και συνέχισα τα κράνμπερυ και νερά συνολικά για 30 ημέρες περίπου. Ως τώρα (να'μαστε καλά) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Παλιά 17-01-13, 20:09   #56
asteraki 19

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια εγώ να σας πώ την κατάληξη μου: από τότε, τέλη Σεπτέμβρη κι αφού τελείωσα αντιβίωση σεκλόρ, άρχισα να πίνω ένα σκεύασμα κράνμπερυ και πήγα κι έκανα καλιέργεια ούρων και βγήκε καθαρή. Τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος και συνέχισα τα κράνμπερυ και νερά συνολικά για 30 ημέρες περίπου. Ως τώρα (να'μαστε καλά) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
ξεκινησα κι εγω χαπια cranberries αλλα απο την τριτη το βραδυ που τελειωσε η αντιβιωση νιωθω μερικες φορες καποιες ανεοχλησεις...δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι...ειμαι τοσο αγχωμενη και εκενευρισμενη με το θεμα που αμεσως μολις αισθανομαι κατι διαφορετικο τα βλεπω ολα μαυρα...αισιοδοξια μηδεν....αυριο πρωι λεω να παω ξανα για γενικες εξετασεις και καλλιεργεια....δεν υποφερεται αυτο το πραγμα πια.....
Παλιά 18-01-13, 13:19   #57
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο asteraki 19 Εμφάνιση μηνυμάτων
rififi...ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν περιπου ενα μηνα στη Μ βρετανια....πηγα σε 2 γιατρους..μου εδωσαν ηπια αντιβιωση αρχικα αλλα δεν εγινε τπτ. πηγα και στον 2ο γιατρο, μου εδωσε πιο δυνατη αντιβιωση..γυρισα ελλαδα, εκανα ξανα εξετασεις και ακομη ειχα το μικροβιο....εχω απελπιστει τελειως...ολη αυτη η κατασταση εδω και 3 χρονια εχει επηρρεασει πολυ την ψυχολογια μου...εχεις βρει λυση στο προβλημα?θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι περα απο καθαριοτητα, πολλα νερα και cranberries????? (((
Καλη σου μέρα Αστερακι ...Σε νιωθω απόλυτα, οπως ειδες και εγω ειχα ταλαιπωρηθει πάρα πολύ...Τωρα δεν ξερω πως και τι ...αλλα ευτυχως η τελευταια εξεταση ουρων ηταν καθαρη...Εγω δοκιμασα το d-mannose και νομιζω με βοηθησε σε συνδυασμο με λιπαντικη κρεμα που εβαζα πριν την ερωτική συνευρεση (για να αποφυγη τραυματισμου της ουρηθρας). Τωρα εχω προγραμματισμενη κυστεοσκοπηση...Και ο ουρολογος εδω απόρησε που τοσο καιρο βασανιζομαι και δεν εχω κανει κυστεοσκοπηση..Θα σου προτεινα να δοκιμασεις το d mannose την λιπαντικη κρέμα και να κανεις κυστεοσκοπηση (μιας και ειναι συμφωνα με τον γιατρο η μοναδικη εξεταση που κατα καποιο τροπο μπορει να ερμηνευσει το φαινομενο των υποτροπων...) Επισης να στεγνωνεις την ευαισθητη περιοχη πολυ καλά μετα απο το μπανιο και να φορας βαμβακερα σιδερωμενα εσωρουχα!! Ελπιζω να βοηθησα ...και εγω ακομη απορω πως εχω γλιτωσει απο αυτο τον εφιαλτη ...ελπιζω να μην ξαναρθει...Δοκιμασε το d mannose !!!!!
Παλιά 20-01-13, 00:57   #58
asteraki 19

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rififi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη σου μέρα Αστερακι ...Σε νιωθω απόλυτα, οπως ειδες και εγω ειχα ταλαιπωρηθει πάρα πολύ...Τωρα δεν ξερω πως και τι ...αλλα ευτυχως η τελευταια εξεταση ουρων ηταν καθαρη...Εγω δοκιμασα το d-mannose και νομιζω με βοηθησε σε συνδυασμο με λιπαντικη κρεμα που εβαζα πριν την ερωτική συνευρεση (για να αποφυγη τραυματισμου της ουρηθρας). Τωρα εχω προγραμματισμενη κυστεοσκοπηση...Και ο ουρολογος εδω απόρησε που τοσο καιρο βασανιζομαι και δεν εχω κανει κυστεοσκοπηση..Θα σου προτεινα να δοκιμασεις το d mannose την λιπαντικη κρέμα και να κανεις κυστεοσκοπηση (μιας και ειναι συμφωνα με τον γιατρο η μοναδικη εξεταση που κατα καποιο τροπο μπορει να ερμηνευσει το φαινομενο των υποτροπων...) Επισης να στεγνωνεις την ευαισθητη περιοχη πολυ καλά μετα απο το μπανιο και να φορας βαμβακερα σιδερωμενα εσωρουχα!! Ελπιζω να βοηθησα ...και εγω ακομη απορω πως εχω γλιτωσει απο αυτο τον εφιαλτη ...ελπιζω να μην ξαναρθει...Δοκιμασε το d mannose !!!!!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες συμβουλές!!!!!! Μου έφτιαξες τη μέρα μου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη...το προϊόν που μου προτείνεις είναι σκόνη που διαλύεται σε νερό ή χυμό; Το έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο και αυτό μου έβγαζε...Κάθε πότε πρέπει να το παίρνουμε;;;; και σε τι ποσότητα;;; Μπορώ να το προμηθευτώ απο το φαρμακείο μόνη μου ή χρειάζεται συνταγή γιατρού;;; Όσο για την εξέταση που μου είπες, θα το συζητήσω άμεσα με το γιατρό μου και θα το κανονίσω!!!
Ελπίζω να είσαι καλα, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σου!!!!!!!!!!!
Παλιά 20-01-13, 22:41   #59
rififi

rififi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες συμβουλές!!!!!! Μου έφτιαξες τη μέρα μου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη...το προϊόν που μου προτείνεις είναι σκόνη που διαλύεται σε νερό ή χυμό; Το έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο και αυτό μου έβγαζε...Κάθε πότε πρέπει να το παίρνουμε;;;; και σε τι ποσότητα;;; Μπορώ να το προμηθευτώ απο το φαρμακείο μόνη μου ή χρειάζεται συνταγή γιατρού;;; Όσο για την εξέταση που μου είπες, θα το συζητήσω άμεσα με το γιατρό μου και θα το κανονίσω!!!
Ελπίζω να είσαι καλα, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σου!!!!!!!!!!!
Ναι ειναι σε σκονη ...Εγω εκανα παραγγελεια απο το ιντερνετ συγκεκριμενα στο amazon . Δεν χρειαζεται συνταγη το παιρνεις μονη σου μιας και δεν ειναι φαρμακευτικο σκευασμα αλλα απολυτα φυσικό προιον. Ειναι σε μορφη σκονης και το διαλυεις σε νερο ....Η ποσοτητα εξερταται απο την "σοβαροτητα " της καταστασης. Αν ψαξεις στο ιντερνετ εχει προτεινομενες δοσεις ... Γραφει και πανω στο κουτι ...Εγω τις 3 πρωτες μερες το επαιρνα σχεδον καθε 2-3 ωρες μετα εκανα μια συντηρηση. Αν θες μπορεις να μπορεις να μπεις στην σελιδα του amazon και εκει θα δεις παρα πολλες αναφορες ανθρωπων που εχουν χρησιμοποιησει το προιον και εχουν κυριολεκτικα σωθει. Απλα να ξερεις οτι ειναι συγκεκριμενα για το e-coli ...Αυτα ελπιζω να βοηθησα ...
Παλιά 21-01-13, 10:47   #60
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ξεκινησα κι εγω χαπια cranberries αλλα απο την τριτη το βραδυ που τελειωσε η αντιβιωση νιωθω μερικες φορες καποιες ανεοχλησεις...δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι...ειμαι τοσο αγχωμενη και εκενευρισμενη με το θεμα που αμεσως μολις αισθανομαι κατι διαφορετικο τα βλεπω ολα μαυρα...αισιοδοξια μηδεν....αυριο πρωι λεω να παω ξανα για γενικες εξετασεις και καλλιεργεια....δεν υποφερεται αυτο το πραγμα πια.....
Αυτά τα συναισθήματα τα καταλαβαίνω απόλυτα! τα θυμάμαι σαν χθες... Παρόλα αυτά, εγώ επιμένω στα πολλά νερά και φυσικά ούρηση μετά από κάθε επαφή, όσο μπορείτε πιο σύντομα. Εύχομαι σε όσες παιδεύονται ακόμη να ησυχάσουν σύντομα και να το ξεχάσουν!!!
Παλιά 21-01-13, 15:53   #61
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οταν παθαινεις πολλες ουρολοιμωξεις δημιουργειται ευαισθησια στην κυστη και χρονια κυστιτιδα. Νομιζεις δλδ οτι εχεις ουρολοιμωξη ενω ειναι κυστιτιδα. Το παθαινα ειδικα οταν ταξιδευα και δεν επινα πολλα νερα και δεν αδειαζε τακτικα η κυστη. ΑΡΚΕΤΕς φορες επαιρνα μονη αντιβιωση νομιζοντας οτι ειχα παλι ουρολοιμωξη. Δοκιμαστε το uva ursi, ειναι πιο αποτελεσματικο απο τα κρανμπερις. Οταν με πιανουν τετοιες ενοχλησεις στην κυστη, σαν να ξεκινα ουρολοιμωξη, πινω το βοτανο και μεσα σε 20 λεπτα εξαφανιζεται καθε ενοχληση.
Παλιά 21-01-13, 16:33   #62
kristy25

kristy25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια να σας πω κ εγω κατι που μου ειπε ο μικροβιολογος κ μου εκανε μεγαλη εντυπωση.οταν πηγα να δωσω ουρα για να κανουμε την καλλιεργεια(βρεθηκε μικροβιο e-coli αλλα δεν εχει σημασια) ο μικροβιολογος μου ειπε οτι μερικες φορες κατα την ερωτικη πραξη(συγκεκριμενα την ιεραποστολικη σταση για πολυ ωρα) υπαρχει περιπτωση να "τραυμαστιστει" η κυστη κ σε αυτο να οφειλονται τα ενοχλητικα συμπτωματα τα οποια ομως ευτυχως δεν κρατανε για παρα πολυ.ελπιζω να φανει χρησιμη η πληροφορια αυτη γιατι εμενα τουλαχιστον με εκανε μεγαλη εντυπωση τι μπορεις να παθεις κ πως!!
Παλιά 21-01-13, 16:55   #63
tserkez

Περιοχή: peireas
tserkez ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω ενοχληση στη κυστη πολλες φορες,μερικες φορες πολυ δυνατη :παιρνω τα νουροσιν για μια δυο μερες κ μου περναει απο τοτε που πινω περιπου ενα μπουκαλι νερο την ημερα με ποναει πιο σπανια.το καλυτερο παντως ειναι επισκεψη στο γυναικολογο
Ο χρήστης tserkez δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-13, 00:55   #64
asteraki 19

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν παθαινεις πολλες ουρολοιμωξεις δημιουργειται ευαισθησια στην κυστη και χρονια κυστιτιδα. Νομιζεις δλδ οτι εχεις ουρολοιμωξη ενω ειναι κυστιτιδα. Το παθαινα ειδικα οταν ταξιδευα και δεν επινα πολλα νερα και δεν αδειαζε τακτικα η κυστη. ΑΡΚΕΤΕς φορες επαιρνα μονη αντιβιωση νομιζοντας οτι ειχα παλι ουρολοιμωξη. Δοκιμαστε το uva ursi, ειναι πιο αποτελεσματικο απο τα κρανμπερις. Οταν με πιανουν τετοιες ενοχλησεις στην κυστη, σαν να ξεκινα ουρολοιμωξη, πινω το βοτανο και μεσα σε 20 λεπτα εξαφανιζεται καθε ενοχληση.
αληθεια? εγω εχω ηδη ξεκινησει τη θεραπεια με τα κρανα...πρεπε για 6 μηνες να τα παιρνω(μετα απο συμβουλη γιατρου) και αν συνεχισω να παθαινω το ιδιο τοτε θα ξανακοιταξουμε το θεμα....παντως ειναι πολυ εκνευριστικο....σε εμποδιζει να κανεις πολλα πραγματα (ειδικα στα ταξιδια ζοριζομαι κι εγω πολυ) και συνεχως εχεις στο μυαλο σου να μησ υμβει το ιδιο.....
Παλιά 26-01-13, 20:59   #65
asteraki 19

Προεπιλογή

ουφ κοριτσια χρειαζομαι ξανα τα φωτα της....δεν αντεχω αλλο!!!! εχουν περασει 2 βδομαδες απο τοτε που τελειωσε η αντιβιωση μου και παιρνω 2 φορες την ημερα χαπια cranberries..ομως εξακολουθω να αισθανομαι κατι κατα τη διαρκει της ουρησης...δεν ειναι ουτε τσουξιμο ουτε πονος..δεν εχω συχνοουσια, αιμα και πηγαινω κανονικα τουαλετα....απλως αισθανομαι κατι που παλιοτερα δεν ηταν τοσο εντονο...υπαρχει περιπτωση να ειναι απλως ερεθισμενη η περιοχη (κυστη-ουρηθρα) ή εχω τιποτε αλλο?? αρχιζω και ανησυχω....σε 2 βδομαδες επιστρεφω σπιτι μου και θα παω ξανα για εξετασεις αλλα η καθημερινοτητα μου εχει δυσκολεψει παρα πολυ με αυτην την κατασταση...οσο για το ψυχολογικο κομματι...καλυτερα να μην το σχολιασω! αν ειχατε κατι παρομοιο σας παρακαλω να μου δωσετε μερικες συμβουλες...ευχαριστω!!!
Παλιά 29-01-13, 04:20   #66
nina992

Περιοχή: Γερμανια
nina992 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο φορουμ! σασ διαβαζω συνεχεια και επειδη ειχα και εγω παρομοιο προβλημα ειπα να σας πω τη περιπετεια μου! εδω και 4 χρονια ειχα συνεχεια ουρολοιμωξεις... ανα 2 μηνες σχεδον αντιβιωση.. η καλιεργια που ειχα κανει σε καποια απο τισ πολεσ ουρολοιμωξεις εδειξε το μικροβιο πρωτεας... πηρα τις σχετικες αντιβιωσεις και ολα οκ..μετα απο λιγο καιρο ξανα τα ιδια... αλλαξα αρκετους ουρολογους και εννοειτε εχω παρει απο ολεσ τισ αντιβιωσεις...προσεφ,ζιναντολ,νοροσιν, και αλλες....να μην σας ζαλιζω πριν 6 μηνες μετακομισαμε με το συζηγο γερμανια ενοειτε ο πρωτοσ γιατροσ που πηγα με το που ηρθα ηταν ουρολογος...διαγνωση...κλασικα εικονογραφιμενα...ουρολοιμωξη... θεραπεια αντιβιωση... τελειωνω την αντιβιωση περνασ 20μερες και με πιανει κολικος νεφρου..παω νοσοκομειο 3 πετρες σφηνωμενες πριν την ουροδοχο κυστη τελοσπαντων εκανα 2 επεμβασεις για να βγουν ταλαιπωριθηκα 1 μηνα αλλα ειχα και ενα αποτελεσμα....η γιατρος μου ειπε οτι παθενα ουρολοιμωξεις απο την πετρα και σιγα σιγα τισ πετρεσ που μαζευοταν η συμβουλη που μου εδωσε ειναι 3 λιτρα νερο την ημερα ασχετα απο οτι αλλο υγρο πινω...και χυμο απο cranberries και γενικα απο κοκκινα φρουτα βοηθανε πολυ το καλο ειναι οτι εχουν περασει 2 μηνες και ειμαι οκ καμια ενοχληση απο ουρολοιμωξη και οχι τιποτα αλλο γιατι και εμεις θελουμε μωρακι και το χα αγχος ολο αυτο με τις αντιβιωσεις στην εγκυμοσυνη..αν και η γιατροσ μου ειπε πως αν χρειαστει υπαρχουν συγκεκριμενες αντιβιωσεις που ειναι ασφαλεις... συγνωμη αν σας κουρασα και συγγνωμη αν βρειτε και κανα ορθογραφικο λαθακι
Παλιά 30-01-13, 08:20   #67
maritaki

Περιοχή: αθηνα
maritaki ουδετερη μηδέν
Red face

Καλημέρα και απο μενα κορίτσια,
Λοιπον και γω είμαι ανχομενη πολύ γιατί εχθες πήρα την καλλιέργεια κολπίσκου υγρού και έχω το βακτηριο e.coli!!!! Έχω φοβηθεί πολύ με αυτά που διαβαζω !!!!
Ο χρήστης maritaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-13, 21:39   #68
justy

justy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα θελω βοηθειαααααα...

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..
Ο χρήστης justy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-13, 22:25   #69
Harry18

Περιοχή: London
Harry18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

justy geia sou de gnorizo gia to uva ursi alla xero oti ta cranberries voithane polioste na mi dimiourgithei kustitida!Exo provlima kai ego kai me exoun voithisei poli!!!
Ο χρήστης Harry18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-13, 23:12   #70
asteraki 19

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο justy Εμφάνιση μηνυμάτων

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..
κι εγω είχα διαβάσει κάποια άρθρα για το συγκεκριμένο αλλά όσους γιατρούς ρώτησα κανένας δεν μου το πρότεινε...οι περισσότεροι ούτε καν το γνώριζαν....κι εγώ παίρνω χάπια cranberries εδώ και 2 μήνες έπειτα από συμβουλή γιατρού....συζήτησέ το με τον γιατρό και ψάξε διεξοδικά το θέμα εφόσον θέλετε να κάνετε παιδάκι....να εντοπιστεί η αιτία και να σου δώσει θεραπεία έτσι ώστε να μην το ξαναπάθεις....
Παλιά 28-02-13, 08:32   #71
justy

justy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες
τα cranberries τα πηρα εχθες σε χυμο..βοηθανε η πρεπει να τα βρω σε αλλη μορφη?
Παλιά 28-02-13, 09:13   #72
xena

xena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βεβαίως και βοηθά ο χυμός! εγώ χυμό επινα και κατά τη διάρκεια αυτή έμεινα και έγκυος (σου εύχομαι τα ίδια!!!!!)
Είναι λίγο.... αηδία... πικρό. Αλλά σκεψου το σαν φάρμακο! Εγώ έπινα και πολύ νερό. Κι αυτό σαν φάρμακο. συνολικά κάπου 1,5 μήνα - σχεδόν 2.
Παλιά 28-02-13, 09:53   #73
asteraki 19

Προεπιλογή

πηρες σκονη απο φαρμακειο που γινεται χυμος με νερο?? ο γιατρος μου παντως μου ειπε οτι και τα δυο το ιδιο κανουν, οποτε παιρνεις οποιο σε βολευει καλυτερα...εγω παιρνω χαπια γτ δεν πινω χυμους. οποτε πιστευω να σε βοηθησουν!!!!!!
Παλιά 28-02-13, 17:58   #74
justy

justy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βεβαίως και βοηθά ο χυμός! εγώ χυμό επινα και κατά τη διάρκεια αυτή έμεινα και έγκυος (σου εύχομαι τα ίδια!!!!!)
Είναι λίγο.... αηδία... πικρό. Αλλά σκεψου το σαν φάρμακο! Εγώ έπινα και πολύ νερό. Κι αυτό σαν φάρμακο. συνολικά κάπου 1,5 μήνα - σχεδόν 2.
αααα το ευχομαι κ γω γιατι δεν με φτανει το τοοοοσο αγχος για την συλληψη εχω κ αυτο τωρα...
Παλιά 28-02-13, 18:03   #75
justy

justy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
πηρες σκονη απο φαρμακειο που γινεται χυμος με νερο?? ο γιατρος μου παντως μου ειπε οτι και τα δυο το ιδιο κανουν, οποτε παιρνεις οποιο σε βολευει καλυτερα...εγω παιρνω χαπια γτ δεν πινω χυμους. οποτε πιστευω να σε βοηθησουν!!!!!!
οχι εχω παρει χυμο απο σουπερ μαρκετ μονο ο ΑΒ το εχει..αυτο απτο φαρμακειο δεν το ηξερα...
Παλιά 28-02-13, 19:44   #76
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο justy Εμφάνιση μηνυμάτων

Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.
Παλιά 21-03-13, 01:33   #77
softking

softking ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρήκα τυχαία το θέμα που έχει ανοιχτεί και ως παθούσα θα ήθελα να βοηθήσω. Εν τάχει η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 10 χρόνια με αμέτρητες υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις και κατανάλωση πολλών αντιβιώσεων συμβατών πάντα με το αντιβιόγραμμα και ποικίλες συμβουλες από τους εφημερεύοντες στα νοσοκομεία ουρολόγους. Έχω κάνει ολες τις εξετασεις που υπάρχουν (εκτος κυστεοσκόπησης) και όλες ήταν άψογες. Αφήστε που εφάρμοζα τα πάντα περι υγιεινής (τα γνωστα που ξερουμε ολες) και ειχα δοκιμασει πολλααα γιατροσόφια. Επειδή ανέπτυξα ανθεκτικότητα κάποτε σε όλες τις κοινές αντιβιώσεις (εκτός από 2 πλέον) πήρα το θέμα πιο ζεστά και απευθύνθηκα σε δυο καταπληκτικούς ουρολόγους δημοσίου νοσοκομειου που είχαν χειρουργήσει τον πατέρα μου παλαιότερα.
Από κοινού διαπιστωσαμε πως η ουρολοιμωξη συνδεεται στην περιπτωση μου με τη σεξουαλικη επαφη. Σε τετοιες περιπτώσεις συστήνεται χημειοπροφύλαξη καθε φορα μετά την επαφή και ξενοιάζεις για παντα. Εχει να με πιασει 2μιση χρόνια..
Και ένα ακόμη: πίνετε προληπτικά μαγειρική σόδα (1 κουταλάκι του γλυκού σε 1 ποτήρι νερο κάθε βραδυ και μετα πιο σπάνια). Οι γιατροί μού εξήγησαν οτι κάνει τα ουρα αλκαλικά και τα μικρόβια εξοντώνονται. Δε συμβαίνει το ίδιο με χυμούς μούρων και σκευάσματα παρομοια, γι αυτό δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικα...
Δεν ξερω αν επιτρέπεται να αναφερω ονόματα γιατρων, αλλα η πολιτική των ουρολόγων στο Τζάνειο νοσοκομείο δε συγκρίνεται με κανένα (κι έχω δοκιμάσει άλλα 6 δημόσια και 1 καλό ιδιωτικό).
Σας κούρασα, αλλα ελπίζω να βοήθησα κάπως...
Ο χρήστης softking δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 21:56   #78
renem

renem ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι
Ο χρήστης renem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-13, 23:39   #79
asteraki 19

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο renem Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι
σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περνάω ακριβώς το ίδιο...εδώ και μήνες αισθάνομαι πολύ μικρές ενοχλήσεις οι οποίες δεν υποχωρούν ακόμη κι όταν έπαιρνα αντιβίωση...όλες οι γυναικολογικές εξετάσεις βγήκαν καθαρές, κανένα πρόβλημα. οι τελευταίες ουρολογικές πριν 1 μήνα έδειξαν e.coli σε μικρή ποσότητα όμως, η οποία θεωρείται φυσιολογική όπως μου είπε ο ουρολόγος και για αυτό δεν μου έδωσε τίποτα. επίσης μου είπε να μην ξεπερνάω το 1,5 λίτρο νερό την ημέρα. πράγματι μείωσα το νερό μου και είμαι καλύτερα, μετά από καιρό κατάλαβα ότι η κύστη μου δεν αντέχει περισσότερο, αντιθέτως, με το πολύ νερό ερεθίζεται και νιώθω ελαφρύ πόνο. πλέον πίνω νερό μόνο όταν διψάω και αποφεύγω οτιδήποτε μου ερεθίζει την κύστη. επίσης, για 6 μήνες ο γυναικολόγος συνέστησε χάπια cranberries και χάπι αντιβιοτικό πριν από κάθε επαφή έτσι ώστε να μην πάθω ξανά ουρολοίμωξη και να ηρεμήσει ο οργανισμός μου. είμαι ήδη στον 3ο μήνα θεραπείας, δεν έχω πάθει ουρολοίμωξη. περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις μου για αυτόν τον μήνα να δω τι γίνεται.....εχω βαρεθεί πλέον και βλέποντας πόσες κοπέλες εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα απορώ που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε...ελπίζω να μη μας ταλαιπωρεί για πολύ ακόμη... υπομονή σε όλες!!!
Παλιά 22-03-13, 19:32   #80
renem

renem ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πραγματικα δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη με το τι ακριβωσ μου συμβαινει αυτο που λεσ πωσ δεν πρεπει να ξεπερναμε το 1,50 λιτρο νερο τη μερα φαινεται να εχει μια βαση γτ οντωσ νιωθω οτι ερεθιζω την κυστη με το να πηγαινω καθε λιγο τουαλετα αλλα απο την αλλη ο γιατροσ μου ειπε να πινω 3 λιτρα νερο τη μερα κ οταν πινω τοσο πολυ νιωθω πιο καθαρη οτι φευγει το μικροβιο.τωρα ισωσ να ξαναεχς ουρολοιμωξη γτ απο εχτεσ το βραδυ ειχα καποιεσ ενοχλησεισ ειμαι μετα το τελοσ τησ περιοδου μου το ph του κολπου μου δεν ειναι ρυθμισμενο λογο των φαρμακων που πηρα κ πιστευω πωσ κ αυτο επιβαρυνει τη κατασταση κ βοηθαει στο να ξαναπαθεισ ουρολοιμωξη.πηρα απο το φαρμακειο με ομοιοπαθητικα ενα για τη ρυθμιση του ph του κολπου κ ειναι κ προληπτικο για να μην παθαινεισ κολπιτιδεσ η μυκητεσ θα το δοκιμασω αυριο τελικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που με ενοχλει ειναι η κυστη η μηπωσ ειναι μηκυτεσ?που δεν θεραπευτηκαν την τελευταια φορα που πηρα κολπικα δεν ξερω θα πιω 3 λιτρα νρο σημερα κ αυριο σε περιπτωση που ειναι ουρολοιμωξη μηπωσ κ αποβαλω το μικροβιο κ μετα για τισ επομενεσ μερσ θα πινω 2 θα βαλω κ αυτο για το phκ ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα.θα ηθελα να σε ρωτησω ο γιατροσ σου εδωσε κανονικη αντιβιωση να παιρνεισ μετα απο επαφη?γτ εμενα μου ειχε δωσει να παιρνω τα furolin meta thn epafh palia poy eixa pali thema k tote me eixan vohthsei poly
Ο χρήστης renem δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ουρολοίμωξη

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές