Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικά δυσκολεύεται να κοιμηθεί


magnoli

Recommended Posts

Γειά σας

Το μωρό μου είναι δύο μηνών. Μέχρι πριν 2 εβδομάδες κοιμόταν στο στήθος και μετά το έβαζα στο κρεβατάκι του. Αν δεν κοιμόταν το έβαζα στο ρηλάξ όπου και τον έπαιρνε ο ύνος και τον μετέφερα μετά στο κρεβατάκι. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες άρχισε να κλαίει πάνω στο στήθος και να μην μπορεί να αποκοιμηθεί. Όχι πάντα. Συνήθως όταν είναι ξύπνιος για 2 3 ώρες και θέλει να κοιμηθεί εκεί είναι η δυσκολία. Δοκίμασα διάφορα. Η πιπίλα κάποτε λειτουργεί κάποτε όχι. Επίσης ξυπνά πολλές φορές όταν αποκοιμηθεί με πιπίλα. Κάποτε τον παίρνει ο ύπνος στο καρότσι και κάποτε απλά αγκαλιά και κούνημα. Αλλά τίποτα δεν λειτουργεί ακριβώς. Δύο φορές την ημέρα για 2 3 ώρες θα προσπαθώ να τον κοιμήσω. Σκέφτηκα ότι μπορεί να μην νυστάζει, αλλά αφού κλαίει και δεν θέλει τίποτα άλλο. 'Η μπορεί να είναι ξύπνιος για πολλές ώρες και να χασμουρίται να τρίβει τα μάτια οπότε ξέρω όι νυστάζει. Ισως θα πρέπει να μείνω σταθερή σε κάτι; Αυτό όμως είναι δύσκολο γιατί κλαίει πολύ γιαυτό και εκείνη ην ώρα δοκιμάζω τα πάντα με την σειρά, θηλασμός, ρηλάξ, πιπίλα αγκαλιά ξανά θηλασμός κτλ... και κάποια στιγμή κοιμάται. αν ξαναξυπνήσει τον ξανακοιμίζω πάλι αναλόγως. Εσάς ποιά είναι η άποψη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

magnoli νομιζω οτι το μωρακι σου εχει κολικους και για αυτο δεν βολευεται πουθενα.. η γιαρος μου μου ειπε την δικια μου να την αλλαζω συνεχεια θεσεις μεχρι να βρισκει καπου να την βολευει... αν και εμενα μενει πολλες ωρες ξαγρυπνει την βοηθαει το ζεστο μπανιο και το χαμομηλι... φαντασου οτι τα βραδια για να κοιμηθουμε την βααζουμε στο ρυλαξ μονο εκει κοιμαται συνεχομενα επειδη ειναι καπως περιορισμενη ... ξερω οτι δεν ειναι καλο που κοιμαται εκει γιατι μετα θα δυσκολευτει να βγει αλλα ειναι ο μονος τροπος ψαξει να βρεις που κοιμαται καλυτερα... ααα και υπομονη

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ναι μάλλον αυτό πρέπει ναι είναι έχεις δίκαιο. Και η παιδίατρος αυτό είπε σήμερα. Και μένα το ρηλάξ προτειμά γενικώς αλλά δεν το είχα συνδέσει με τους κολικούς, νόμιζα επειδή κουνιέται. Χαμομήλι τσάι εννοείς; Και το πίνει; Δυστυχώς εμάς δεν παίρνει το τσάι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ναι μάλλον αυτό πρέπει ναι είναι έχεις δίκαιο. Και η παιδίατρος αυτό είπε σήμερα. Και μένα το ρηλάξ προτειμά γενικώς αλλά δεν το είχα συνδέσει με τους κολικούς, νόμιζα επειδή κουνιέται. Χαμομήλι τσάι εννοείς; Και το πίνει; Δυστυχώς εμάς δεν παίρνει το τσάι.

 

Ειναι καποιο ειδικο ροφημα της Milupa εχει διαφορα βοτανα μεσα και γλυκανισο.... που βοηθαει στο να κανει αερια και να κατουρησει ωστε να ηρεμησει λιγο η κοιλιτσα του υπαρχει στα φαρμακεια... αγορασε το ολα τα μωρακια το πινουν...Καλη επιτυχια

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου με κολικούς το κόβω το μωράκι σας, λογικό να βγαίνει από το πρόγραμμα του! Δε μπορώ να σε βοηθήσω σφαιρικά γιατί εμείς δε θηλάζαμε! Αν όμως από ότι είδα έχεις πρόγραμμα διατήρησε το όσο μπορείς, να μη σας κάνει τη νύχτα μέρα και να μη βαραίνει και το στομαχάκι του.

 

Αρκετή υπομονή γιατί μετά έρχονται τα δοντάκια!

 

Επίσης είδα που λες για 2-3 ώρες ξύπνιο, μήπως είναι πολλές για 2 μηνών και γιαυτό έχει ανησυχία μετά? Εμάς όσο περισσότερο και καλύτερα κοιμόταν μέσα στη μέρα τόσο καλύτερα κοιμόταν και το βράδυ, απλά δεν τον τον αφήναμε να κοιμάται πάνω από τρίωρο ποτέ για να μας κοιμάται το βράδυ 8-9 ώρες. (και ακολουθούσαμε και τρίωρο πρόγραμμα ταίσματος αλλά όπως σου είπα με μπιμπερό)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

neraid ευχαριστώ θα το πάρω

dimmi όντως τώρα που τον νανουρίζω πρίν γκρινιάξει κοιμάται πιο εύκολα. τώρα που έχει κολικούς και δυσκολεύεται να κοιμηθεί τον αφήνω να κοιμηθεί όποτε μπορέσει και όσο θέλει γιατί αλλιώς κλαίει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα που λες για 2-3 ώρες ξύπνιο, μήπως είναι πολλές για 2 μηνών και γιαυτό έχει ανησυχία μετά? Εμάς όσο περισσότερο και καλύτερα κοιμόταν μέσα στη μέρα τόσο καλύτερα κοιμόταν και το βράδυ, απλά δεν τον τον αφήναμε να κοιμάται πάνω από τρίωρο ποτέ για να μας κοιμάται το βράδυ 8-9 ώρες. (και ακολουθούσαμε και τρίωρο πρόγραμμα ταίσματος αλλά όπως σου είπα με μπιμπερό)

 

ntimmy εμενα πολλες φορες μπορει να μεινει αυπνο και για ωρες συνεχομενα... οταν τον ειπα στην γιατρο μου ειπε οτι νιωθει την ενοχληση απο τους κολικους και δεν ξερει τι νακανει για αυτο δεν κοιμαται αλλα να μην ανυσηχουμε

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπομονή κορίτσια, ρουτίνα ύπνου όσο μπορείτε κι όποτε μπορείτε, και μέρες, μήνες, χρόνια είναι θα περάσουν :) έχουμε κι άλλη επιλογή?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου μπέμπα είναι 2 μηνών και είναι μέρες που δεν κοιμάται καθόλου κατά τη διάρκεια της ημέρας.....

Είναι γενικά πολύ δύσκολη στον ύπνο της.... γκρινιάζει και πολλές φορές κλαίει έντονα για να κοιμηθεί.... δείχνει δηλαδή ότι θέλει να κοιμηθεί αλλά δεν μπορεί. Έχει και κολικούς.... Κοιμόμαστε συνήθως στον απορροφητήρα.... αλλά δεν πιάνει πάντα!!!! Πολλές φορές της έβαζα και το πιστολάκι.....

Η μία παιδίατρος μου είπε πως είναι έτσι ο χαρακτήρας της ανήσυχος και δεν θέλει να κοιμάται πολύ.... ο δεύτερος παιδίατρος που πήγαμε μου είπε να της δώσω αγχωλυτικές σταγόνες για 3 ημέρες!!! Φυσικά δεν το έκανα!!!

Το τσαγάκι την βοηθάει πάρα πολύ να ηρεμήσει αλλά και να κάνει τα κακάκια της... της δίνουμε καθημερινά. Έχω ανακατέψει της Μιλούπα το κίντερντε με το μάραθο.. επίσης της δίνουμε και σταγονίτσες για τους κολικούς που είναι εντελώς ακίνδυνες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

valentinat ακριβώς τα ίδια. Σήμερα ήταν όλη μέρα ξύνπνιος. Πιο πριν μπορούσε να κοιμάται και 2 4ωρα εντός της ημέρας και βράδυ με διαλλείματα για φαγητό και απευθείας ύπνο. Τώρα με τους κολικούς ένα δίωρο όλη μέρα και το βράδυ τον νανουρίζω αρκετά για να ξανακοιμηθεί. ΄Καλή ιδέα να αναμείξεις τα τσάγια γιτι σκέτο δεν το πίνει δυστυχώς, ενώ παλιά μια χαρά το έπινε. Και ο απορροφητήρας ακριβώς δεν πιάνει πάντα :cool: ¨οπως λέει και η dimmi "μέρες, μήνες, χρόνια είναι θα περάσουν έχουμε κι άλλη επιλογή?"

Link to comment
Share on other sites

ο απορροφητήρας μας έχει πάρει φωτιά! Και όχι το καλοκαίρι δεν μαγείρευα καθόλου γιατί δούλευα πολύ :) :) :) :) Οταν νυστάζουν τραγικά πολύ μπορείτε να δοκιμάσετε να τα βάλετε στην κούνια τους ή όπου κοιμούνται, να τα καθυσηχάζετε με τη φωνή ή το χάδι σας ή και τα δύο, να τα χτυπάτε απαλά ρυθμικά, να τους μπαινοβγάζετε πιπίλες, ή ¨ΟΛΑ αυτά μαζί σε σκοτεινό σχετικά περιβάλλον.

Εαν βρείτε τρόπο να το ηρεμείτε εκεί που κοιμάται, ενώ νυστάζει πολύ, θα κοιμηθεί άσχετα που πονάει. Κι εμένα αυτές τις μέρες τί να σας λέω! Υποφέρει το πουλάκι μου.

Πάντως το + στο να το κοιμίζετε κοντά εκεί που πρέπει να μεταφερθεί μετά πχ κούνια, είναι στο ότι δε θα σας ξυπνήσει μετά στη μεταφορά και τέλος θα απλώσει το κορμάκι του αντί να τη βγάζει στο ριλαξ ή στο καρότσι.

Θα σας βοηθήσει και μετά αν από τώρα μεταφέρετε το παιδί εκεί που πρέπει να κοιμάται, έτσι νομίζω, εμάς μας βοήθησε!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πως άντεχες να δουλεύεις;;; Εγώ είμαι έτοιμη να κλατάρω. Απόψε ειδικά ουφφφ

.. ξύπνησε 3 φορές και τώρα κάθετε ξύπνιος. Δεν το ήξερα ότι είναι τόσο δύσκολη υπόθεση :eek: Εσείς που δεν θυλάσατε στο άλμα ανάπτυξης πίνατε πιο πολύ γάλα; Ή το ίδιο; Σκέφτομαι μήπως ειναι κολικοί σε συνδιασμό με άλμα

Link to comment
Share on other sites

Eχω αρχησει και απελπιζομαι!!!!!!! Εχθες κοιμηθηκε μερα νυχτα 5 ωρες και αυτες οχι συνεχομενα... Νιωθω πολυ κουρασμενη ... Σημερα το πρωι την εδωσα στον αντρα μου να κοιμηθω λιγο γιατι θα επεφτα κατω... Αυτο που με παραξενευει οτι δεν κλαιει συνεχομενα.. απλα μενει μετα ματια ανοικτα και οταν δεν της δινουμε σημασια αρχιζει και κλαει... κοιμαται μονο στο ρυλαξ της στο κρεβατι μολις την βαλω ξυπναει....

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

neraid τα ίδια ακριβώς, περιγράφεις το μωρό μου. Και γω πέφτω πολύ ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι θέλει. Είναι πάααρα πολύ κουραστικό σε καταλαβαίνω. Και μένα ο άντρας μου δουλεύει εξωτερικό αλλά ευτυχώς έχω την μαμά μου και περιμένω πως και πως να έρθει απο την δουλειά. Αλλά αμα είναι κουρασμένη κι αυτή, που συμβαίνει συχνά τότε είναι απελπισία. Δεν ξέρω... τι να κάνουμε; Αυτό που πιάνει κάποτε είναι αμέσως που θα ξυπνήσει να το νανουρίσεις με ένα συγκεκριμένο τραγούδι ή να βάλεις τον αποσμητήρα πριν γκρινιάξει πολύ. Πόσο είναι το δικο σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν είμαστε μόνο εμείς..... σήμερα όλη την ημέρα κοιμήθηκε ένα 20λεπτο και ίσα που πρόλαβα να μαγειρέψω... Βρήκα όμως ένα κόλπο για τα πρωινά... εδώ και δύο μέρες όταν ξυπνάει για να φάει το πρωί, συνήθως γύρω στις 6-7 την παίρνω στο κρεβάτι και τη θηλάζω ξαπλωτά οπότε ψιλοκοιμάμαι κι εγώ αλλά και η μπέμπα λιγάκι. Σήμερα από τις 7 που ξύπνησε την πήρα δίπλα μου έφαγε και μετά άρχισε να πιπιλάει και ψιλοκοιμόταν... έτσι σηκωθήκαμε μόνο στις 9!!

Και εγώ ψυχολογικά είμαι χάλια... σε νέο μέρος λόγω της δουλειάς του άντρα μου, οι γονείς μου και οι φίλοι μου πολύ μακριά και δυστυχώς εδώ δεν έχω προλάβει να κάνω παρέες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είσαι Λευκωσια;;;:P δεν το νομίζω αλλά είπα να ρωτήσω

τώρα θα ξεκουράζεσαι καλύτερα με το αυτό το κόλπο. Το είχα εφαρμόσει και εγώ αλλά εχω προβλήματα με τον θηλασμό και δεν με βολεύει.

 

Επίσης μιας και συμπάσχουμε ήθελα να ρωτήσω πότε καταλάβουμε αν πεινάει ή αν απλά πονάει και θέλει το στήθος; Ή μήπως δεν έχει σημασία το βάζουμε όποτε κλαίει; Μήπως χειροτερεύει η κοιλιά που τρώει συνέχεια; Προσπαθώ να καταλάβω. Κάποτε κλαίει στο στήθος και καταλβώ ότι τέρμα πάμε για πιπίλα αν την πιάσει ή απλα κούνημα. Άλλες φορές το τραβά το βγάζει και το ξαναζητά αμέσως. Αλλές φορές απλά κάθετε εκεί με τις ώρες.

Μπορεί να είναι άλμα ανάπτυξης μαζί με κολικούς; Και πείνα και πόνος απο το φαγητό;;; :o

 

Όσο για το ψυχολογικό είναι πολύ δύσκολο και κανένας δεν το καταλαβαίνει αν δεν το ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

neraid τα ίδια ακριβώς, περιγράφεις το μωρό μου. Και γω πέφτω πολύ ψυχολογικά. Δεν ξέρω τι θέλει. Είναι πάααρα πολύ κουραστικό σε καταλαβαίνω. Και μένα ο άντρας μου δουλεύει εξωτερικό αλλά ευτυχώς έχω την μαμά μου και περιμένω πως και πως να έρθει απο την δουλειά. Αλλά αμα είναι κουρασμένη κι αυτή, που συμβαίνει συχνά τότε είναι απελπισία. Δεν ξέρω... τι να κάνουμε; Αυτό που πιάνει κάποτε είναι αμέσως που θα ξυπνήσει να το νανουρίσεις με ένα συγκεκριμένο τραγούδι ή να βάλεις τον αποσμητήρα πριν γκρινιάξει πολύ. Πόσο είναι το δικο σου;

 

Magnoli το μωρο μου ειναι 41 ημερων ... ειλικρινα νιωθω χαλια εχω να κοιμηθω πολλες μερες δεν εχω κανενα κοντα μου και η πεθερα μου δεν ασχολειται καθολου... ο αντρασ μου δουλευει πολλες ωρες μονο εχθες ειχε ρεπο...και μου την κρατησε 2 ωρες το πρωι και κοιμηθηκα...στο θεμα του φαγητου εχουμε χασει τελειως το προγραμμα τρωει λιγο κοιμαται μιση ωρα ξανα ξυπναει.. αφου σκεφτηκα να την αφησω και να μην της δωσω φαγητο αν δεν περασει το τριωρο... δεν μπορω να κανω τιποτα ουτε να μαγειρεψω ... σημερα θα μιλησω με την παιδιατρο μηπως μου δωσει καμια συμβουλη...ειλικρινα δεν αντεχω αλλο αφου πιστευω οτι καποια στιγμη θα πεσω κατω...

 

 

 

:cry:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν είμαστε μόνο εμείς..... σήμερα όλη την ημέρα κοιμήθηκε ένα 20λεπτο και ίσα που πρόλαβα να μαγειρέψω... Βρήκα όμως ένα κόλπο για τα πρωινά... εδώ και δύο μέρες όταν ξυπνάει για να φάει το πρωί, συνήθως γύρω στις 6-7 την παίρνω στο κρεβάτι και τη θηλάζω ξαπλωτά οπότε ψιλοκοιμάμαι κι εγώ αλλά και η μπέμπα λιγάκι. Σήμερα από τις 7 που ξύπνησε την πήρα δίπλα μου έφαγε και μετά άρχισε να πιπιλάει και ψιλοκοιμόταν... έτσι σηκωθήκαμε μόνο στις 9!!

Και εγώ ψυχολογικά είμαι χάλια... σε νέο μέρος λόγω της δουλειάς του άντρα μου, οι γονείς μου και οι φίλοι μου πολύ μακριά και δυστυχώς εδώ δεν έχω προλάβει να κάνω παρέες

 

Valentinat προσεξετο αυτο με το κρεβατι το ιδιο εκανε η κουνιαδα μου ο μικρος ειναι τωρα 4 ετων και δεν κοιμαται στο κρεβατι του οτι και να του εχουν κανει ....ξερω οτι θες να ξεκουραστεις αλλα αν συνηθησει δεν θα ηρεμησεις ποτε ...

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

neraid μου δεν είναι απόλυτο αυτό, κι γω κάθε πρωί τον παίρνω στο κρεβάτι μας, για να κοιμηθούμε παραπάνω γιατί κατά τις 8 ξυπνά, και το βράδυ μια χαρά κοιμάται στην κούνια του... (και πλέον και το μεσημέρι, φτου φτου το παιδάκι μου!)

 

Καλημέρα είπα? Πως είστε? Αχ τί έχω τραβήξει από χθες που να σας περιγράφω, λερώθηκε το ριλαξ (το έπλυνα κι επρεπε να στεγνώσει) και δεν το βόλευε το καθισματάκι του αυτοκινήτου που το βάζαμε παλιά και στο καρότσι του. Ετσι είχαμε γκρίνια από χθες σερί και όλο στα χέρια τον είχα, λίγο τον άφηνα και γκρίνια!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Πως άντεχες να δουλεύεις;;; Εγώ είμαι έτοιμη να κλατάρω. Απόψε ειδικά ουφφφ

.. ξύπνησε 3 φορές και τώρα κάθετε ξύπνιος. Δεν το ήξερα ότι είναι τόσο δύσκολη υπόθεση :eek: Εσείς που δεν θυλάσατε στο άλμα ανάπτυξης πίνατε πιο πολύ γάλα; Ή το ίδιο; Σκέφτομαι μήπως ειναι κολικοί σε συνδιασμό με άλμα

σε ποιό άλμα ανάπτυξης από όλα? Είναι πολλά και έρχονται σαν κύματα χιχιχι

Εμείς όταν θηλάζαμε έπινε πιο πολύ γάλα κάποιες φορές, όταν δεν θηλάζαμε έπινε σταθερά το ίδιο. Δεν είχα δεί διαφορά. Τώρα με τα δόντια πίνει λιγότερο μόνιμα.

Με τους κολικούς ήθελε να πιεί και δεν μπορούσε, το έπινε όμως!

 

Πώς άντεχα να δουλεύω...φοβερή ερώτηση! Απάντηση δεν υπάρχει, ίσως ότι ο άνθρωπος όλα τα μπορεί αν θέλει!

Πάντως τώρα που δεν δουλεύω το πρωί μου τη δίνει! Από τη μια μου αρέσει που έχω το παιδί, από την άλλη μου λείπει η νταντά που και μου σιδέρωνε και το μωρό είχε στην πένα, και όλα τα παιχνίδια, μπιμπερό κτλ!

 

Neraid θηλάζεις? Στον θηλασμό δεν βάζεις ωράριο, πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος καλή μου. Δεν μπορείς να βρείς βοήθεια? Τί τρώτε? Πολύ στεναχωρήθηκα με όσα λες...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Neraid θηλάζεις? Στον θηλασμό δεν βάζεις ωράριο, πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμπόδιστος καλή μου. Δεν μπορείς να βρείς βοήθεια? Τί τρώτε? Πολύ στεναχωρήθηκα με όσα λες...

 

Θηλαζα μεχρι προχθες και ξαφνικα το γαλα μου κοπηκε η γιατρος μου ειπε ιτι το επαθα απο το αγχοσ και την κουραση εγω ξερω ομως οτι ειναι κληρονομικο και η αδερφη μου και η μαμα μου τα ιδια... το προβλημα ειναι οτι το ιδιο προγραμμα εχουμε και το βραδυ τρωει 50 γραμμαρια και μετα απο μια ωρα ξαναξυπναει να φαει το υπολοιπο οτι και να της κανω να το πιεει ολο δεν τα καταφερνω μεχρι να βαλω το αυτι μου στο μαξιλαρι ξυπναω.. η μαμα μου εμενει αλλου και δουλευει πολλες ωρες η αδερφη μου μενει Αθηνα η πεθερα μου δεν ασχολειται δεν εχω βοηθεια απο κανενα... με πιανει απελπισια πολλες φορες βαζω τα κλαματα τωρα προσπαθω νατιης το κανω 3ωρο αλλα κλαιει ....

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε καλό μου, να κλαίς να ξεσπάς! Μπορείς αν θέλεις να πάρεις και την παιδίατρο να σε βοηθήσει με συμβουλές, κάποιο κόλπο θα έχει να στρώσει το στομαχάκι του παιδιού. Γνώμη μου είναι πως αφού θήλαζες μέχρι πρότινος θέλει να προσαρμοστεί και το παιδί.

Εμείς όταν κόψαμε θηλασμό δεν είχαμε θέμα γιατί δεν θήλαζε κυριολεκτικά, απλά έπινε γάλα μου αντλημένο αποκλειστικά. Είχ εμάθει το μπιμπερό δηλαδή.

Εσάς παίζει ότι δεν το έχει συνηθίσει ακόμη, δώστου χρόνο! Επίσης είναι μικρούλι, δεν θυμάμαι εμείς πόσο πίναμε στο σαραντισμό αλλά η παιδίατρος θα σου πεί τί είναι αναμενόμενο να πίνει.

Μην απελπίζεσαι, ξέρεις πως θα περάσει ο καιρός? Αλλά τώρα που είναι μικρό ακόμα μπορείς να του μαθαίνεις σιγά σιγά το στομαχάκι του πότε να τρώει, ώστε να το τρώει και όλο και να μη γκρινιάζει...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε καλό μου, να κλαίς να ξεσπάς! Μπορείς αν θέλεις να πάρεις και την παιδίατρο να σε βοηθήσει με συμβουλές, κάποιο κόλπο θα έχει να στρώσει το στομαχάκι του παιδιού. Γνώμη μου είναι πως αφού θήλαζες μέχρι πρότινος θέλει να προσαρμοστεί και το παιδί.

Εμείς όταν κόψαμε θηλασμό δεν είχαμε θέμα γιατί δεν θήλαζε κυριολεκτικά, απλά έπινε γάλα μου αντλημένο αποκλειστικά. Είχ εμάθει το μπιμπερό δηλαδή.

Εσάς παίζει ότι δεν το έχει συνηθίσει ακόμη, δώστου χρόνο! Επίσης είναι μικρούλι, δεν θυμάμαι εμείς πόσο πίναμε στο σαραντισμό αλλά η παιδίατρος θα σου πεί τί είναι αναμενόμενο να πίνει.

Μην απελπίζεσαι, ξέρεις πως θα περάσει ο καιρός? Αλλά τώρα που είναι μικρό ακόμα μπορείς να του μαθαίνεις σιγά σιγά το στομαχάκι του πότε να τρώει, ώστε να το τρώει και όλο και να μη γκρινιάζει...

 

το μπουκαλι το πιανει μια χαρα!!!!!!!! Μιλησα με την παιδιατρο παλι σημερα και αλλαξαμε το γαλα για να δουμε πως θα παει....Το κακο ειναι πως εγω σε ενα μηνα αρχιζω δουλεια και αν συνεχισουμε ετσι... δεν μασ βλεπω καλα... Με ρωτησες τι τρωμε?????/ Προσπαθω και μαγειρευω αλλα πολλες φορες εχω καψει το φαγητο... Αστα να πανε οταν δεν εχεις κανενα ειναι απελπισια!!!!!11

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

neraid αν μπορείτε ζητήστε βοήθεια, κάποια νταντά ή οικιακή βοηθό έστω και για ένα μήνα. Μια βόλτα να το πάει με το καρότσι είναι ανακούφιση. Τώρα που κόπηκε ο θηλασμός θα μπορεί να του δώσει και το μπιμπερό και να κοιμηθείς. Και μένα μέχρι 30 ημερών θήλαζε 7 8 ώρες ασταμάτητα, μικρό διάλλειμα και πάλι. Έκλαιγα απο την κούραση. Και τώρα είναι κολλημένο πάνω μου δεν μπορεί να το κρατήσει κάποιος πάνω απο μισή ώρα επειδή θέλει να θηλάσει. Όπως και να χει αν υπάρχει δυνατότητα σου είπα, ζήτα βοήθεια γιατί είναι επικύνδινη περίοδος για κατάθλιψη. Επίσης ρώτα στο νοσοκομείο αν έχουν κάτι σαν συμβουλους, δεν θυμάμαι τώρα, αλλά και γω στις αρχές που πήγαινα να τρελαθω, μου είπαν να τηλεφωνήσω να με συμβουλευσουν και έρχονται και στα σπίτια. Κύπρο αυτό. Δεν ξέρω για εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...