Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-09-12, 21:13   #1
etheodor

etheodor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Το παραληρημα της ανασφαλειας μιας μανας

Απο τοτε που γεννηθηκε η πριγκιπισσα μου 7 μηνες πριν ημαστε αυτοκολλητες...Να φανταστειτε ετρεμα την ημερα που θα γυρισω στη δουλεια επειδη ηταν πολυ δεμενη μαζι μου κ φοβομουν οτι θα σπαραζε οταν θα ελειπα...Στην δουλεια βεβαια δε γυρισα ακομα αλλα εχω ενα τελειως διαφορετικο μωρο! Μεταξυ αστειου κ σοβαρου τα λεω ολα αυτα βεβαια...Το κοριτσι μου εδω κ ενα μηνα περιπου θελει τους αλλους περισσοτερο απο μενα :το μπαμπα της, τις γιαγιαδες της κτλ! Απο την μια χαιρομαι γιατι καθεται καλα κ ειναι ευχαριστημενη κ κρυφοκοροιδευω ολους αυτους που μου ελεγαν οτι το παιδι θα γινει μαμοθρεφτο επειδη θηλαζει ακομα...Απο την αλλη ντρεπομαι που το λεω -μονο εδωμεσα μπορω να το πω- πληγωνομαι..Εγω ασχολουμαι ολη μερα μαζι της, την ταιζω την αλλαζω την παιζω κ μολις δει αλλον αμεσως να παει να τα γελια να οι χαρες!Μην την εχω εγω αγκαλια κ περασει ο πατερας της τρελαινεται! Το εξηγω ως εξης: με εχει συνδεσει με τροφη κλπ πχ για να κοιμηθει το βραδι θελει στηθος ενω τον μπαμπα της τον εχει συνδεσει με διασκεδαση καθως επι το πλειστον καθονται στο pc κ βλεπουν τραγουδακια κλπ...Δεν ειμαι καλα!Μηπως εχω ΄υπολειμματά ΄ επιλοχειας καταθλιψης???
Ο χρήστης etheodor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-12, 22:11   #2
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομίζω ολα τα παιδάκια περνάνε αυτή τη φάση, θήλασαν δε θήλασαν. Εμένα είναι καλόβολος και πάει σε όλους τους οικείους του. Οταν δεν ξέρει κάποιον καθόλου κλαίει μόλις τον πειράξει. Οταν χαθώ από το δωμάτιο επίσης κλαίει. Θα μου άρεσε πολύ να μη κλαίει αλλά από την άλλη παίρνω και την ικανοποίηση. Ομως προτιμώ να έχω ανεξάρτητο παιδί παρά μαμόθρεφτο (φόβος μου επειδή τρέχω όποτε θέλει κάτι και δεν τον αφήνω να κλάψει ποτέ), την αγάπη του μου τη δείχνει άλλες ώρες.
Τις φορές που με αναζητά νιώθω άσχημα ότι θα γίνει μαμόθρεφτο, τις φορές που με γράφει νιώθω άσχημα που δε με αναζητά. Και τα δύο είναι τόσο φυσιολογικά
Πάντα με καθυσηχάζει με ένα βλέμα του αναζητώντας με στον χώρο του τύπου "μάνα εσένα ψάχνω κι ας κάθομαι με άλλους".
Παλιά 01-09-12, 22:24   #3
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν το μωρό παίρνει ότι ακριβώς χρειάζεται από τον άνθρωπο που το φροντίζει (δηλαδή εσένα), τότε νιώθει ασφάλεια και επομένως μπορεί άνετα να ριχτεί με όρεξη στην επόμενη δραστηριότητα που είναι η εξερεύνηση του περιβάλλοντος.

Αν δε σε ένιωθε "δική της", τότε θα στρεφόταν περισσότερο σε σένα και θα δυσκολευόταν να "φύγει" από κοντά σου, μην τύχει και σε χάσει.

Άρα... καλό ακούγεται αυτό που περιγράφεις!
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-12, 10:12   #4
etheodor

etheodor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ alcyon τι ωραιο ακουστηκε ολο αυτο! dimmy και μενα με ψαχνει με το βλεμμα της μεσα στο δωματιο..Ειμαι περηφανη που ειναι ανξαρτητη απλα εχω κ αυτο το κρυφο παραπονο, κ μου το λεγε η μανα μου ειναι υδροχοος στο ζωδιο και θα ναι τσαουσα!!
Ο χρήστης etheodor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-12, 10:31   #5
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο etheodor Εμφάνιση μηνυμάτων
αχ alcyon τι ωραιο ακουστηκε ολο αυτο! dimmy και μενα με ψαχνει με το βλεμμα της μεσα στο δωματιο..Ειμαι περηφανη που ειναι ανξαρτητη απλα εχω κ αυτο το κρυφο παραπονο, κ μου το λεγε η μανα μου ειναι υδροχοος στο ζωδιο και θα ναι τσαουσα!!
xaxaxaxa κι εμένα Κριός στο ζώδιο το αντράκι μου, ανεξάρτητο!
Θα μεγαλώσει και πολύ θα το χαίρεσαι! Επίσης (για άλλη μια φορά) η Alcyon μας έδωσε και άλλη μια διάσταση, σουπερ υπέροχη! Τελικά είναι ωραία όσα κάνουν, αρκεί να τα βλέπουμε μέσα από το σωστό πρίσμα
Παλιά 02-09-12, 10:32   #6
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο etheodor Εμφάνιση μηνυμάτων
xaxaxaxa κι εμένα Κριός στο ζώδιο το αντράκι μου, ανεξάρτητο! - και ξεροκέφαλο!-
Θα μεγαλώσει και πολύ θα το χαίρεσαι! Επίσης (για άλλη μια φορά) η Alcyon μας έδωσε και άλλη μια διάσταση, σουπερ υπέροχη! Τελικά είναι ωραία όσα κάνουν, αρκεί να τα βλέπουμε μέσα από το σωστό πρίσμα
Παλιά 02-09-12, 12:46   #7
alcyon

Το avatar του χρήστη alcyon

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
alcyon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με μια πρόχειρη αναζήτηση, εντόπισα αυτό. Σε γενικές γραμμές...
http://eidikiagogimeaplalogia.blogsp...g-post_08.html

(πιστεύω να σας ενδιαφέρει)
Ο χρήστης alcyon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές