Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συμφερει να κανω μονη μου τα γλυκα?


Recommended Posts

γεια!!! θα ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει κανει μονη της τα γλυκα για την βαφτιση του παιδιου της. Συμφερει η μηπως στο τελος θα ξοδεψω τα ιδια αφου θα χρειαστει να προμηθευτω υλικα...και γενικα μπορειτε να μου πειτε καμμια καλη συνταγη για γλυκα βαφτισης?

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εννοείς για κεραστικά ή για γλυκά μετά το φαγητό?

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

εννοωγια διαφορα μικρογλυκα που μοιραζουν στην εκκλησια π.χ. cupcakes μπισκοτα δε ξυλακι και διαφορα τετοια που εχω δει κατα καιρους σε βαφτισεις....

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν ειναι θεμα αν σε συμφέρει ή όχι γιατι πλέον μπορεις να τα βρεις οικονομικότατα εξω και να μην παιδευτεις καθολου, ούτε χειρονακτικα ούτε τσουμπλέκια να πλένεις μετά ούτε τιποτα....

 

Πιστευω ότι όταν μπαινεις σε μια διαδικασια να φτιάξεις κατι μονος σου το κάνεις πιο πολυ για ηθικη ικανοποιηση!!! ότι τα εφτιαξα μονη μου και ειμαι πολυ περιφανη γιαυτο και το χαιρομαι ιδιαιτερα όταν οι άλλοι φανε και μου πουν τι ωραια γλυκάκια ειναι αυτα...

 

Εγω ετσι το βλέπω.....

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα γλυκα θα παρω. αλλα θα παρω τυλίχτα οποτε δεν καθομαι να παιδευομαι γιατι βγαινουν οικονομικα με τοκιλο.

 

αλλα αν θες μπισκοτο η καπ κεικς νομιζωοτιθα σου βγει πιο οικονομικο να τα κανεις εσυ. γιατι ενα καπ κεικ θα σου βγει 1,5-2,5 ευρω αγοραστο και εσενα στο σπιτι 3 ευρω τα 24 κομματια, μαζι με σακουλακια ζελατινης για διακοσμηση και κορδελα. το ιδιο και τα μπισκοτα. αντε 5 ευρω.

 

για καπ κεικς κανε το κλασικο κεικ, την κλασικη συνταγη και κανε 2 σχεδια με σοκολατα (θα ριξεις στο μειγμα σκονη κακαο) και τα αλλα μισα με ξυσμα πορτοκαλι και κομματακια σοκολατας (αυτα τα στρογγυλα μικρα ετοιμα που πουλανε στο σουπερ μαρκετ).

 

εγω κανω 3/4 φλ λαδι, 3/4 φλ ζαχαρη, 1 βανιλια και ξυσμα πορτοκαλιου. τα χτυπαω καλα στο μιξερ και μετα ριχνω 4-5 αυγα αναλογα το μεγεθος τους. τα χτυπω καλα να αφρατεψουν, ριχνω 1 φλ γαλα η χυμο πορτοκαλι και μετα προσθετω μισο κιλο αλευρι μαζι με το μπεικιν παουντερ. χτυπαω πολυ καλα και ετοιμο. θα το βαλεις στη φορμα την ειδικη με τις θηκες στις οποιες μεσα θα βαλεις χαρτακια για μαφινς (καταλαβες;) και θα το ψησεις. νομιζω μια δοση βγαζει 24 αλλα δεν ειμια σιγουρη. εγω προσωπικααποπανω δεν θα εβαζα τιποτα (κρεμες κτλ γιατι δεν κρατανε και εινια μπελαλιδικο. αρκει η κορδελα.μπορεις το αλειψεις με ζεστο λιωμενο βιταμ πολυ ελαφρως και να ριξεις πολυχρωμη τρουφα). το φλ μου εινια η κοκκινη κουπα του νες καφε.

 

ξυλακια σε μπισκοτο:

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μενα δεν ειναι θεμα αν σε συμφέρει ή όχι γιατι πλέον μπορεις να τα βρεις οικονομικότατα εξω και να μην παιδευτεις καθολου, ούτε χειρονακτικα ούτε τσουμπλέκια να πλένεις μετά ούτε τιποτα....

 

Πιστευω ότι όταν μπαινεις σε μια διαδικασια να φτιάξεις κατι μονος σου το κάνεις πιο πολυ για ηθικη ικανοποιηση!!! ότι τα εφτιαξα μονη μου και ειμαι πολυ περιφανη γιαυτο και το χαιρομαι ιδιαιτερα όταν οι άλλοι φανε και μου πουν τι ωραια γλυκάκια ειναι αυτα...

 

Εγω ετσι το βλέπω.....

ετσι ειναι...καμμια καλη ιδεα-συνταγη?:-P

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν συμφέρει. Αν υπολογίσεις τα υλικά, τον κόπο κ το άγχος αν θα αρέσουν καλύτερα αγόρασε τα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αν τα φτιάξεις εσύ θα πρέπει να αγοράσεις κ υλικά συσκευασίας...

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα γλυκα θα παρω. αλλα θα παρω τυλίχτα οποτε δεν καθομαι να παιδευομαι γιατι βγαινουν οικονομικα με τοκιλο.

 

αλλα αν θες μπισκοτο η καπ κεικς νομιζωοτιθα σου βγει πιο οικονομικο να τα κανεις εσυ. γιατι ενα καπ κεικ θα σου βγει 1,5-2,5 ευρω αγοραστο και εσενα στο σπιτι 3 ευρω τα 24 κομματια, μαζι με σακουλακια ζελατινης για διακοσμηση και κορδελα. το ιδιο και τα μπισκοτα. αντε 5 ευρω.

 

για καπ κεικς κανε το κλασικο κεικ, την κλασικη συνταγη και κανε 2 σχεδια με σοκολατα (θα ριξεις στο μειγμα σκονη κακαο) και τα αλλα μισα με ξυσμα πορτοκαλι και κομματακια σοκολατας (αυτα τα στρογγυλα μικρα ετοιμα που πουλανε στο σουπερ μαρκετ).

 

εγω κανω 3/4 φλ λαδι, 3/4 φλ ζαχαρη, 1 βανιλια και ξυσμα πορτοκαλιου. τα χτυπαω καλα στο μιξερ και μετα ριχνω 4-5 αυγα αναλογα το μεγεθος τους. τα χτυπω καλα να αφρατεψουν, ριχνω 1 φλ γαλα η χυμο πορτοκαλι και μετα προσθετω μισο κιλο αλευρι μαζι με το μπεικιν παουντερ. χτυπαω πολυ καλα και ετοιμο. θα το βαλεις στη φορμα την ειδικη με τις θηκες στις οποιες μεσα θα βαλεις χαρτακια για μαφινς (καταλαβες;) και θα το ψησεις. νομιζω μια δοση βγαζει 24 αλλα δεν ειμια σιγουρη. εγω προσωπικααποπανω δεν θα εβαζα τιποτα (κρεμες κτλ γιατι δεν κρατανε και εινια μπελαλιδικο. αρκει η κορδελα.μπορεις το αλειψεις με ζεστο λιωμενο βιταμ πολυ ελαφρως και να ριξεις πολυχρωμη τρουφα). το φλ μου εινια η κοκκινη κουπα του νες καφε.

 

ξυλακια σε μπισκοτο:

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

ευχαριστω πολυ! πολυ ωραια ακουγονται :-P

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι δεν συμφέρει. Αν υπολογίσεις τα υλικά, τον κόπο κ το άγχος αν θα αρέσουν καλύτερα αγόρασε τα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αν τα φτιάξεις εσύ θα πρέπει να αγοράσεις κ υλικά συσκευασίας...

υλικα συσκευασιας! σωστα αυτα που τα πουλανε? μηπως σε μαγαζια με χαρτικα κλπ? και ποσο περιπου να κοστιζουν?

age.png

Link to comment
Share on other sites

πριν τα κανεις γενικως (αν αποφασισεις να τα κανεις για βαφτιση) κανεδοκιμη για να δεις 1) ποσο ακριβως σου κοστιζει και 2) ποση ωρα ακριβως χρειαζονται ψησιμο και σε τι ακριβως θερμοκρασια στην δικη σου κουζινα.

 

αν τα αλειψεις με βιταμ πρεπει να κρυωσουν ελαφρως για να ριξεις την τρουφα για να μην λιωσει. εναλλακτικα μπορεις να στολισεις με μαλτισερς καραμελακια.

 

ποσα κομματια θες να βγαλεις;

 

εμενα παντως τα τυλιχτα μου βγαινουν 40-50 λεπτα το κομματι αναλογα με το ζαχαροπλαστειο. οποτε θα τα παρω ετοιμα να ξεμπερδευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υλικα συσκευασιας! σωστα αυτα που τα πουλανε? μηπως σε μαγαζια με χαρτικα κλπ? και ποσο περιπου να κοστιζουν?

 

εχει σε μαγαζια με ειδη γαμου βαφτισης. επισης στην θεσσαλονικη σακουλακια ζελατινης μπορεις να βρεις και στο εν καρπω. κορδελες κτλ μπορεις να βρεις και στη μαριαννα στη βενιζελου η στοα καρασο.

 

στην αθηνα σιγουρα θα βριες στη ρομβης που εινια μαγαζια με ειδη γαμου και βαφτισης. μπορει ναβρεις και σακουλακια ζελατινης.

 

εχουν πχ http://www.eshopgamoubaptisis.gr

http://www.123-empomponieres.gr.

 

ελπιζω τα σαιτ να εινια σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ηθελα να φτιαξω και εγω cupcakes για την βαπτιση του γιου μου, δεν ειναι τόσο οικονομικα οσο ακουγονται....

 

Δεν ειναι μονο τα υλικα του cake , ειναι η διακοσμηση απο πανω αν βαλεις frosting (αλλα υλικα εκει συν το κορνε) επίσης απο πανω αν θα πασπαλισεις κατι...Δεν νομιζω ότι ειναι και το πιο οικονομικο γλυκο για να το κανεις μονο σου...Θελει επισης αρκετες ωρες....Γιατι μολις ψησεις τα cakes μετα πρέπει να τα αφησεις να κρυωσουν τελειως πριν βαλεις απο πανω καποιο frosting και μετα θελει αλλες 2-3 ωρες ψυγειο το τελειωμενο για να σταθει!!!

 

δεν ξερω θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο για το τιποτα, οταν σαν μαμα εχεις να κανεις πολλα πραγματα πριν την βαπτιση απο το να κατσεις ποσες ωρες κλεισμενη στην κουζινα!!!

 

Ενα γλυκο που ειναι πολυ ωραιο και πιο ευκολο εχω την εντυπωση αν θες να το κανεις μονη σου ειναι τα σφηνακια cheese cake!!!

 

Παιρνεις σφηνοποτηρα πλαστικα και τριβεις μπισκοτακια μεσα απο πανω βαζεις την κρεμα που εχεις φτιαξει και απο πανω απο 1 κουταλακι φραουλα μαρμελαδα και εισαι ετοιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ένα κορνέ λίγο πολύ όλες έχουμε σπίτι...αλλιώς στο γνωστό παιχνιδάδικο βρίσκεις με 1,5 ευρώ.Επίσης κ σακουλάκια ζελατίνης έχω βρει 10 ευρώ τα 500 τμχ (ίσως κ παραπάνω δε θυμάμαι καλά) αν κ είναι για cake pops.Το θέμα δεν είναι αυτά αλλά το πόσα κομμάτια θες να φτιάξεις.Γιατί άλλο να κάνεις 50 τμχ κ άλλο 250.Πιστεύω αν είναι για λίγα άτομα μόνο για ηθική ικανοποίηση μπορείς να το κάνεις.Αλλά αν είναι παραπάνω κ δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ κ θα συγχιστείς πιστεύω ενώ θα πρέπει να χαίρεσαι που βαφτίζεις το καμάρι σου.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κ τα cheesecake που λέει η Stellinula είναι πολύ πιο εύκολα κ δροσιστικά.Αν κ δεν ξέρω πότε είναι η βάφτιση.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ..

αν θέλεις να κάνεις cup cakes cake pops και μπισκοτάκια συμφέρει πάρα μα πάρα πολύ να τα κάνεις μόνη σου...

μπισκοτάκια η συνταγή εκείνη είναι τέλεια...ζαχαρόπατα έχει ένα σαιτ που τη πουλάνε ότι χρώμα θες πολύ καλές τιμές..να το βρω κ να στο βάλω.

τώρα για σακουλάκια έχει πάφθηνα το ebay

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πότε θα είναι η βάφτιση..

πολύ οικονομικό είναι και ο κορμός δούκισσα http://sintagoulis.gr/toyrtes-kormoi/kormos-doykissa

είχα φτίαξει κορμό σε ορθογώνιο δοχείο, τον είχα βάλει στη κατάψυξη..μετά έβαλα ροζ ζαχαρόπαστα από πάνω και έκοψα ίσα τετραγωνάκια.

μπορέι να τα συσκευάσεις με σελοφάν και κορδελίτσα...πολύ μα πολύ οικονομικά και πανευκολά...

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

πότε θα είναι η βάφτιση..

πολύ οικονομικό είναι και ο κορμός δούκισσα http://sintagoulis.gr/toyrtes-kormoi/kormos-doykissa

είχα φτίαξει κορμό σε ορθογώνιο δοχείο, τον είχα βάλει στη κατάψυξη..μετά έβαλα ροζ ζαχαρόπαστα από πάνω και έκοψα ίσα τετραγωνάκια.

μπορέι να τα συσκευάσεις με σελοφάν και κορδελίτσα...πολύ μα πολύ οικονομικά και πανευκολά...

 

Πολύ ωραία η ιδέα σου!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ένα κορνέ λίγο πολύ όλες έχουμε σπίτι...αλλιώς στο γνωστό παιχνιδάδικο βρίσκεις με 1,5 ευρώ.Επίσης κ σακουλάκια ζελατίνης έχω βρει 10 ευρώ τα 500 τμχ (ίσως κ παραπάνω δε θυμάμαι καλά) αν κ είναι για cake pops.Το θέμα δεν είναι αυτά αλλά το πόσα κομμάτια θες να φτιάξεις.Γιατί άλλο να κάνεις 50 τμχ κ άλλο 250.Πιστεύω αν είναι για λίγα άτομα μόνο για ηθική ικανοποίηση μπορείς να το κάνεις.Αλλά αν είναι παραπάνω κ δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ κ θα συγχιστείς πιστεύω ενώ θα πρέπει να χαίρεσαι που βαφτίζεις το καμάρι σου.

 

 

συμφωνω.

 

αληθεια που βρηκες τα σακουλακια ζελατινης τοσο καλα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ηθελα να φτιαξω και εγω cupcakes για την βαπτιση του γιου μου, δεν ειναι τόσο οικονομικα οσο ακουγονται....

 

Δεν ειναι μονο τα υλικα του cake , ειναι η διακοσμηση απο πανω αν βαλεις frosting (αλλα υλικα εκει συν το κορνε) επίσης απο πανω αν θα πασπαλισεις κατι...Δεν νομιζω ότι ειναι και το πιο οικονομικο γλυκο για να το κανεις μονο σου...Θελει επισης αρκετες ωρες....Γιατι μολις ψησεις τα cakes μετα πρέπει να τα αφησεις να κρυωσουν τελειως πριν βαλεις απο πανω καποιο frosting και μετα θελει αλλες 2-3 ωρες ψυγειο το τελειωμενο για να σταθει!!!

 

δεν ξερω θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο για το τιποτα, οταν σαν μαμα εχεις να κανεις πολλα πραγματα πριν την βαπτιση απο το να κατσεις ποσες ωρες κλεισμενη στην κουζινα!!!

 

Ενα γλυκο που ειναι πολυ ωραιο και πιο ευκολο εχω την εντυπωση αν θες να το κανεις μονη σου ειναι τα σφηνακια cheese cake!!!

 

Παιρνεις σφηνοποτηρα πλαστικα και τριβεις μπισκοτακια μεσα απο πανω βαζεις την κρεμα που εχεις φτιαξει και απο πανω απο 1 κουταλακι φραουλα μαρμελαδα και εισαι ετοιμη!!!

 

συμφωνω οτι εινια κουραστικοκαι χρονοβορο.

 

ναι ωραια ιδεα αυτη με τα σφηνακια.και μπορεις να μην κανεις κλασικο τσιζ κεικ, να κανεις απλη κρεμα ανθος αραβοσιτου. πλαστικα σφηνακια που θα βρεις; και ποσο λες να κρατανε (για τη μεταφορα ρωταω). λογικα 1-1,5 ωρα δεν κρατανε;

Link to comment
Share on other sites

εννοωγια διαφορα μικρογλυκα που μοιραζουν στην εκκλησια π.χ. cupcakes μπισκοτα δε ξυλακι και διαφορα τετοια που εχω δει κατα καιρους σε βαφτισεις....

 

ελενη σε ο,τι και να κανεις και ο,τι και να αποφασισεις να σκεφτεις τη συντηρηση και τη μεταφορα. πχ εγω σκεφτηκα τα τυλιχτα και για το οικονομικο αλλα και γιατι δεν θα πιανουν ογκο στη μεταφορα. θα εναι μια μεγαλη σακουλα και απο εκει θα τα βαλουμε σε δισκο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω.

 

αληθεια που βρηκες τα σακουλακια ζελατινης τοσο καλα;

 

Στον Στρούμπα στο Περιστέρι.Έχει κ σάιτ αν θες να δεις.Απλά αυτά τα σακουλάκια είναι για cake pops ή για μικρά μπισκότα.Αλλά έχει κ πιο μεγάλα που δεν θυμάμαι τιμή.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

tinkerbell24 καλημέρα! μήπως μπορείς να μου πεις ποιό είναι το site που πουλάει την έτοιμη ζαχαρόπαστα;

 

Σου έστειλα ένα που ξέρω, δεν ξέρω αν είναι ίδιο με της tinkerbell24

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν δυο μηνες παντρευτηκα και βαφτισα την μικρη μου...απο την αρχη ελεγα θα κανω εγω τα γλυκα της βαφτισης και συγκεκριμενα θα εφτιαχνα cupcakes...τελικα τρεις βδομαδες πριν τα μυστηρια αλλαξα γνωμη μονο και μονο γιατι αν τα εβαζα σε ζελατινα θα χαλουσαν το ενα πανω στο αλλο ηταν και 400 κομματια και αν εβαζα κουτακια ηθελα 200? μονο γιαυτα...οποτε παραγγειλα απο το ζαχαροπλαστειο μακαρον τυλιχτο.ποσα κιλα δεν θυμαμαι να σου πω αλλα πληρωσα μονο 150? και ο κοσμος το ευχαριστηθηκε το γλυκακι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...