Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων

Notices

Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων Αγαπητά μέλη απευθύνετε εδώ το ερώτημά σας στους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες μας. Απαραίτητη προυπόθεση, προηγουμένως αναζήτηση στα θέματα του φόρουμ: Οι εθελοντές συνεργάτες δεν θα απαντούν σε θέματα τα οποία έχουν ήδη συζητηθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες με την βοήθεια και άλλων ειδικών. Στην περίπτωση αυτη θα σας παρατίθεται ομάδα συνδέσμων που θα οδηγούν στις ενότητες αυτές θα δίνεται κάρτα ειδοποίησης και το θέμα θα κλειδώνεται. (δεν είναι ευθύνη των εθελοντών επιστημονικών συνεργατών να κάνουν την αναζήτηση αυτή, για εσάς) Περισσότερες πληροφορίες για τους τρόπους αναζήτησης στο φόρουμ εδώ: (link)

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 04-09-13, 12:02   #881
ameliek

ameliek ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή προβλημα υπογονιμοτητας

γιατρα καλημερα
εδω και 3 περίπου χρονια εχουμε με το σύζυγο ελεύθερες επαφές χωρίς όμως παιδακι. ειχα 2 βιοχημικές κυήσεις με πολυ χαμηλες χοριακες και προγεστερονες. σας στελνω το ιστορικο μου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 07-12-1980
ΒΑΡΟΣ 85 ΚΙΛΑ
ΥΨΟΣ 1,72
ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ (το εκοψα από τον Αυγουστο του 2012)
Φαρμακα : felicine 1x1/ glucophashe 1000 1x2 και INOFERT

29/07/2010 Τεστ παπ = αρνητικο
10/09/2010 23/9/2010 θετικό τεστ ωορρηξίας
5/10 ΧΟΡΙΑΚΗ 0,1
11/10/2010
11/11/2010
10/12/2010
05/01/2011
12/2/2011 ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 10/3/2011
26/3/2011
26/4/2011 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΡΩΕΙΔΟΥΣ 25/5/2011
PRG=2.10
B XOΡΙΑΚΗ= 0,359
10/6/2011 ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ 14/6
Οιστραδιολη Ε2: 36,85 pg/ml
FSH : 7,0 mlu/ml
LH 10,30 mlu/ml
prl 52,0 ng/ml
τεστ παπ = αρνητικο
28/07/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα
16/8/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα
τελειωσαν 14/8/2011
23/09/2011
30/10/2011
ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 11/11 3/11/2011 ΡΥΘΜΟΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ
PRL 0' 15,70
20' 13,34
40' 12,63
60 11,68

27/11/2011 Θετικό τεστ ωορρηξίας 11/12
Ξεκινησα glucophashe 1000 1x2
26/12/2011
25/1/2012
24/02/2012 Βιοχημική κύηση
Χοριακη 21/3=12,6
23/3=26
26/3=16
27/3=13 και προγεστερόνη 1,2
29/03/2012 Σταματησα τα glucophashe
Ενδοκολπικος υπερηχος
Πιθανη εικόνα ενδομητρικου πολυποδα
30/04/2012
28/05/2012
27/06/2012
26/07/2012
30/08/2012 Ξεκινησα Glucophashe 1000 1χ2
28/09/2012
22η ημέρα κύκλου PRG= 10.9
PRL = 32.3 (ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΑΛΛΟΝ 19Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ) Βιοχημική κύηση
Χοριακη 1/11=10,7
Prg 3.2
02/11/2012
ΩΟΡΡΗΞΙΑ 21Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ
Τιμες 27/11- PRG =21.9
PRL= 13.1 Τεστ παπ = αρνητικο
ΞΕΚΙΝΗΣΑ UTROZESTAN 200 την 22η ημέρα του κύκλου

05/12/2012
ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ 7/12/2012 3Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (TSH) =0,76 ΦΤ 0,30-5,00
Anti-TG =15,0 ΦΤ <60
Anti-TPQ: 35,4 ΦΤ <60
Οιστροδιόλη - Ε2 31,1 ΦΤ 5,0-410,0
FSH 7.2 ΦΤ 2,0-30
LH 9.6 Φ.Τ 2,0-20
PRL 15.7 Φ.T 1.2-30
06/01/2013
Σαλπιγγογραφία στις 15/1/2013
Έλεγχος ωορρηξίας LH & E2 21/1/2013

E2 111 KAI LH 26
04/02/2013 PRG 26-2-2013 (23H MEΡA ΣΕ ΚΥΚΛΟ 31 ΗΜΕΡΩΝ) 9,98

7/3/2013 PRG 1/4/2013 (26Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 35 ΗΜΕΡΩΝ) 13,60

11/4/2013 SERPAFAR 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 5-9Η ΜΕΡΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 25/4
11/5/2013 SERPAFAR 2-6Η ΜΕΡΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 24/5/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΔΙΠΛΟΣΤΟΙΒΑΔΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ 10,5ΜΜ
RT OVAR 29.7MM 19.0MM
LT OVAR 32.5MM 12.7MM
27/5/2013 E2 252.00 LH 12.40 KAI PRG 25.70
TSH 1.026 FT4 14.76
PRG 21Η ΜΕΡΑ 37,1

7/6/2013
SERPAFAR 5-9mera 2 xapia E2 35.30
FSH 5.40
LH 6.90
PRL 18.4
PRG 1.10

YPERHXOS 20/6/2013
ENDOM 8.4
LT OVAR 16.2MM 12.7MM
RT OVAR 37.2MM 15.6MM
9/7/2013
SERPAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA 19/7/2013
ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 22/7/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ 19-7-2013
ENDOM 7.2 MM
UTER 31.3MM 52.8MM
LT OVAR CIST OVARIAN 18.0MM 15.4MM
RT OVAR CIST OVARIAN 18.3MM 15.7MM
8/8/201
SEPRAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 21/8/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ 22/2/2013
ENDOM 12.4MM

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ημερες αποχής: 2

ογκος σπερματος : 2,5 ml
ph 7.5
ρευστοποιηση κ.φ min
συσταση ομοιογενης

Μικροσκοπικα Ευρηματα
πυοσφαιρια = σπανια
Ερυθρά = οχι
Σπερματιδες = οχι
Σπερματοκυτταρα = οχι
Προστατικα κυτταρα = οχι
βλεννη= οχι

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ
απλές = σπανιες
Με πυοσφαιρία = οχι
Κεφαλη με κεφαλή = οχι
Ουρα νε κεφαλή = σπανιες
ουρά με ουρα = σπανιες
μικτές = σπανιες

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000
ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

επι τοπου 7% 6% 5%

ακινητα 43% 46% 53%

Μορφολογια σπερματοζωαριων
τυπικες μορφές 80%
Ατυπες Μορφες 10%
Ανωμαλίες κεφαλής 10%

απο τη στιγμη που τα σεπραφαρ δεν βοηθησαν ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καταληλλη ενεργεια απο εδω και περα?αξιζει να τα παρω για ενα ακομα μηνα?μηπως αυτη τη φορα θα πρεπει να κανουμε και prengil?ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης ameliek δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-13, 12:17   #882
anastasia88

anastasia88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Μιχαλόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Ο υπέρηχος είναι αλήθεια ότι έχει κάποιους περιρισμούς στη διακριτική του ικανότητα και μερικές φορές τα ευρήματα μπορεί να μην είναι ξεκάθαρα. Επιπλέον η ενδομητρίωση είναι μια προοδευτική πάθηση που μπορεί να προκαλέσει όχι μόνο κύστεις αλλά και συμφύσεις που να επηρεάσουν και τις σάλπιγγες.

Άποψή μου είναι πως επειδή προσπαθείτε να συλλάβετε και υπάρχει χρόνιο πρόβλημα με ενδομητρίωση, η μέθοδος με τη μεγαλύτερη πιθανότητα να ξεκαθαρίσει την κατάσταση και να αυξήσει τις πιθανότητες φυσικής σύλληψης θα ήταν η λαπαροσκόπηση. Η λαπαροσκόπηση είναι φυσικά χειρουργείο και προκαλεί ίσως φόβο, όμως συνδυάζει ακρίβεια στη διάγνωση, δυνατότητα αφαίρεσης κύστεων και άλλων εστιών ενδομητρίωσης, διατομή τυχόν συμφύσεων, καθώς και έλεγχο των σαλπίγγων. Αντίθετα, θεωρώ ότι η σαλπιγγογραφία και η φαρμακευτική αγωγή το πιθανότερο είναι πως ούτε θα σας δώσουν σαφή διάγνωση ούτε - κι αυτό είναι το ζητούμενο - θα σας φέρουν κοντύτερα στη σύλληψη.

Μην πανικοβάλεστε πάντως, λύσεις υπάρχουν και είναι νωρίς να σκέφτεστε από τώρα για εξωσωματική. Ενημερωθείτε σχετικά και αν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες ρωτήστε με πάλι.

καλημερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ομως ειμαι λιγο ασχετη και δεν τα πολυκαταλαβαινω.απ οτι εχω διαβασει και προσπαθω να κατανοησω ειναι οτι η ενδομητριωση ειναι οι σοκολατοειδης κυστη στην ουσια.αφου ομως εξαφανιστηκε με την θεραπεια που ειχα κανει ,εγω συνεχιζω να εχω ενδομητριωση?γιατι τωρα αυτο που φανηκε στον υπερηχο δεν ειναι σιγουρο ακομα τι ειναι ακριβως.η θεωρειται οτι εχω ενδομητριωση απο την στιγμη που βγαζω συνεχεια κυστες οτι ειδους και αν ειναι.ειμαι στα χαμενα.ο γιατρος μου μεχρι τωρα μου ελεγε να μην ανησυχω ειναι απλες κυστουλες,οταν μεινω εγκυος θα ηρεμισουν ολα.μονο στην τελευταια επισκεψη τον ειδα ανησυχο που του ειπα οτι σε ολες τις επισκεψης που εκανα ειχα παντα κυστες (δεν το ειχε συνειδητοποιησει)δηλαδη ειναι δεδομενο οτι εχω ενδομητριωση και οτι χρειαζομαι σιγουρα λαπαροσκοπηση?συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη μου
Ο χρήστης anastasia88 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-13, 12:41   #883
kxristina

kxristina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατρέ ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση, νιώθω κάπως ανακουφισμένη τώρα. Ευχαριστώ!

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Τα ερυθρά αιμοσφαίρια του αίματος έχουν στην επιφάνειά τους ορισμένες πρωτεΐνες, του λεγόμενου συστήματος Rhesus. Αυτές κάνουν τα ερυθροκύτταρα ενός ανθρώπου να διαφέρουν από του άλλου και μας κατατάσσουν σε ομάδες. Η πιο γνωστή τέτοια πρωτεΐνη είναι η D που ορίζει και το γνωστό Rhesus (+) ή (-), όμως υπάρχουν κι άλλες, μεταξύ των οποίων και η Ε.

Τα δικά σας ερυθροκύτταρα δεν έχουν την πρωτεΐνη Ε γι'αυτό και το ανοσοποιητικό σας την αναγνωρίζει ως "εχθρική" και παράγει αντισώματα εναντίον της, τα αντι-Ε. Αυτό σημαίνει ότι αν αυτά συναντήσουν ερυθρά αιμοσφαίρια που έχουν την πρωτεϊνη Ε θα τα αναγνωρίσουν και θα τα καταστρέψουν.

Τα αντισώματα αντι-Ε υπάρχουν στο αίμα σας γιατί κάποια στιγμή ήρθατε σε επαφή με ερυθρά που είχαν πρωτεΐνη Ε - π.χ. σε μετάγγιση, τραύμα, ή εγκυμοσύνη. Δεν ήταν κάτι που θα μπορούσατε να είχατε αποφύγει. Το ερώτημα δεν είναι τόσο το πώς βρέθηκαν εκεί αλλά το αν μπορούν να επηρεάσουν το έμβρυο. Ο λόγος είναι ότι αν το μωρό έχει την πρωτεΐνη Ε στα ερυθρά του αιμοσφαίρια είναι δυνατό δικά σας αντισώματα να περάσουν στην κυκλοφορία του και να αρχίσουν να τους επιτίθενται. Γι'αυτό και θέλουν να ελέγξουν και το αίμα του συζύγου σας - για να ξέρουν αν υπάρχει πιθανότητα το μωρό να έχει κληρονομήσει το Ε ή όχι.

Πάντως σε αντίθεση με την πρωτεΐνη D (το γνωστό Rhesus) που σε περίπτωση ασυμβατότητας προκαλεί σοβαρά προβλήματα στο μωρό, η Ε δεν έχει την ίδια βαρύτητα. Η Ε ασυμβατότητα προκαλεί πολύ ηπιότερη εικόνα, με κάποιο βαθμό ικτέρου ο οποίος όμως συνήθως αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα. Συνεπώς παρόλο που είναι καλό να γνωρίζετε, θα σας έλεγα να μην ανησυχείτε ιδιαίτερα γιατί δε μιλάμε για το Rhesus που έχετε ακούσει, με τις βαριές επιπλοκές.

Τέλος είναι καλό να θυμάστε να αναφέρετε στο μέλλον ότι έχετε αντι-Ε πριν από τυχόν χειρουργείο ώστε να φροντίζουν να διασταυρώνουν το σωστό τύπο αίματος σε περίπτωση που το χρειαστείτε.
Ο χρήστης kxristina δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-13, 13:03   #884
Γιώργος Μιχαλόπουλος
Πρώην Εθελοντ. Επιστημ. Συνεργάτης

Περιοχή: Βριλήσσια
Γιώργος Μιχαλόπουλος ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΤΥΤΕΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας θα ηθελα να ρωτησω κατι. γενικα ειχα 28-30 ημερες κυκλο, αλλα εδω και 3 μηνες ο κυκλος μου ηταν 35 μερες. τελευταια περιοδος στις 6 αυγουστου οποτε στην ουσια περιμενω ξανα στις 9 σεπτεμβριου συμφωνα με αυτα τα δεδομενα οι γονιμες μερες μου ηταν απο τις 26 αυγουστου, παρολα αυτα απο τις 16 αυγουστου ερχομασταν σε επαφη κανονικα μερα παρα μερα, με τελευταια επαφη στις 30 αυγουστου. το σαββατο ομως 31/8 ειδα πολυ ελαχιστα ροζ υγρα, ενω το στηθος μου ειχε πρηστεί πολυ σαν να περιμενα περιοδο και πονουσε και η κοιλιά μου πολυ, την επομενη μερα ειχα πιο εντονα ροζ υγρα και στη συνεχεια καφε.. σημερα απολυτως τιποτα, απλα καποια τσιμπιματακια και το στηθος πολυ πρησμενο.. τι μπορει να συμβαινει; αφου η περιοδος μου ειναι κανονικα σε μια εβδομαδα αλλα και πιο νωρις να ερχοτανε... το θεμα ειναι οτι δεν ηρθε, υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης; συγνωμη αν σας κουρασα, ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλημέρα,

Αν κατάλαβα καλά ο προβληματισμός σας αφορά στη σημασία της εμφάνισης των ροζ και καφέ υγρών και των συνοδών συμπτωμάτων. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι εύκολο να σας πω με βεβαιότητα διότι υπάρχει αμφιβολία για τη διάρκεια του κύκλου σας λόγω των πρόσφατων μεταβολών. Εάν υπολογίσουμε με διάρκεια κύκλου 28 ημερών τότε η 30-31/8 ήταν 1-2 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο οπότε θα θεωρούσα τα υγρά προεόρτια περιόδου. Αν όμως πάμε με κύκλο 35 ημερών τότε η 30-31/8 ήταν 10-11 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο, στιγμή που ίσως συμπίπτει με τις μέρες αμέσως μετά την ωορρηξία. Επειδή κάποιες φορές μπορεί να συμβεί μικρο-αιμορραγία μετά την ωορρηξία ή ακόμα και κατά την εμφύτευση, ροζ υγρά θα μπορούσαν να προέλθουν και από εκεί...
Συνεπώς φοβάμαι πως τελικά μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει τι ακριβώς συνέβη...

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.
Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου καιΕμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο. Μιχαλόπουλο
Ο χρήστης Γιώργος Μιχαλόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 04-09-13, 13:20   #885
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο giamouaggs Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχετε υπόψη σας περιστατικό με τοπική παροδική οστεοπόρωση των ισχίων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;
Καλημέρα,

Δεν έχει τύχει να συναντήσω τέτοιο περιστατικό ως τώρα, αν και περιγράφεται στη βιβλιογραφία. Πρόκειται για σπάνια κατάσταση με άγνωστη αιτιολογία η οποία σταδιακά όμως ευτυχώς τείνει να επανέρχεται στο φυσιολογικό μετά τον τοκετό.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου καιΕμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Παλιά 04-09-13, 13:56   #886
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Eleg Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα κ. Μιχαλόπουλε

Πριν από 4 εβδομάδες ούσα 30w3d έγκυος επισκεφτήκαμε το γιατρό για τον καθιερωμένο υπέρηχο όπου όλα τα βρήκε καλά και απλά ανέφερε μια περιτύλιξη. Όταν τον ρωτήσαμε αν είναι κάτι σοβαρό μας ανέφερε ότι είναι άνευ σημασίας.
Σήμερα στις 34w3d είδε διπλή περιτύλιξη και μας ανέφερε την καισαρική...
Να σημειωθεί ότι και τις δύο φορές έκανε doppler το οποίο ήταν άριστο, όπως μας ανέφερε. Το έμβρυο υπολογίστηκε ότι έχει βάρος 2650.
Μέχρι τώρα όσες φορές τον είχαμε ρωτήσει, ακόμη και στην προηγούμενη επίσκεψή μας, μας ανέφερε ότι πάμε για φ.τ. και ότι δε συντρέχει κανένας λόγος για καισαρικη. Είναι λόγος για τοκετό με καισαρική η διπλή περιτύλιξη; Να εμπιστευθώ το συγκεκριμένο γιατρό ή να πάρω και δεύτερη γνωμη και να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο;

Και από τη στιγμή που βρέθηκε διπλή περιτύλιξη τίθεται η ζωή του εμβρύου σε κίνδυνο; Κάθε πότε πρέπει να κάνουμε υπέρηχο για να το ελέγχουμε; Είμαι φανατική του φ.τ. αλλά δε θέλω να θέσω τη ζωή του μωρού σε κίνδυνο...
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Γεια σας,

Η περιτύλιξη του ομφάλιου λώρου είναι μια κατάσταση πολύ συνηθισμένη. Ως και 40% των εμβρύων θεωρείται ότι μπορεί να έχουν περιτύλιξη (μονή ή πολλαπλή) κατά την κύηση και σε περίπου τα μισά από αυτά η περιτύλιξη παραμένει μέχρι τη γέννηση.

Η περιτύλιξη λοιπόν δεν αποτελεί παθολογικό εύρημα. Δεν υπάρχουν επιστημονικά δεδομένα που να υποστηρίζουν ότι τα μωρά που έχουν περιτύλιξη υπερηχογραφικά βρίσκονται σε κίνδυνο και χρειάζονται εντατικότερη παρακολούθηση, ούτε ότι τα μωρά αυτά κινδυνεύουν περισσότερο κατά το φυσιολογικό τοκετό. Αντίθετα, η βιβλιογραφία υποστηρίζει ότι τα μωρά είναι εξίσου ασφαλή είτε με περιτύλιξη είτε χωρίς, και αυτό επιβεβαιώνει και η προσωπική μου εμπειρία.

Προσωπικά σαφώς και δε θεωρώ την περιτύλιξη του λώρου ως αιτία καισαρικής, είτε πρόκειται για μονή είτε για πολλαπλή. Αν μια περιτύλιξη πρόκειται να προκαλέσει επιπλοκές αυτό θα γίνει με δύο τρόπους: είτε δε θα επιτρέψει την κάθοδο του μωρού κατά τον τοκετό, είτε θα προκαλέσει αλλοιώσεις των εμβρυϊκών παλμών κατά τη διάρκεια των συσπάσεων. Και οι δύο αυτές επιπλοκές δεν είναι προβλέψιμες εκ των προτέρων (άλλωστε συχνά το μωρό "ξεμπλέκεται" κατά τον τοκετό οπότε η περιτύλιξη παύει να υφίσταται) συνεπώς οφείλουμε να αφήσουμε τον τοκετό να εξελιχθεί και αν σημειωθεί κάποιο πρόβλημα να το αντιμετωπίσουμε εκείνη τη στιγμή. Αυτό αποτελεί απαρέγκλιτα και την εφαρμοζόμενη πρακτική σε χώρες όπως η Βρετανία.

Συμβουλή μου είναι να συζητήσετε οπωσδήποτε το θέμα και με άλλο συνάδελφο, ιδανικά με κάποιον που αποδεδειγμένα υποστηρίζει τον φυσιολογικό τοκετό. Δυστυχώς η περιτύλιξη χρησιμοποιείται πολύ συχνά ως δικαιολογία για αναίτιες καισαρικές και είναι κρίμα να υποστείτε ένα χειρουργείο που μπορεί να αποφευχθεί. Το καλό στη δική σας περίπτωση είναι ότι έχετε όλο το χρόνο να το ψάξετε περαιτέρω και να ενημερωθείτε κατάλληλα, αποφεύγοντας τις βεβιασμένες αποφάσεις.

Παλιά 04-09-13, 19:50   #887
prwtara

prwtara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα γιατρε.θα ηθελα την βοηθεια σας.στις 10 ιουλιου ειχα περιοδο στις 27 εκανα ελευθερα ερωτα με τον συντροφο μου και στις 5 αυγουστου ειχα την τελευταια μου περιοδο.στις 17 αυγουστου καναμε παλι ελευθερα.λετε αυτη τη φορα να ζησω και εγω αυτο το θαυμα?υπαρχουν πιθανοτητες?δεν προσπαθουμε καιρο βεβαια απο οτι καταλαβατε.αλλα το θελουμε πολυ και το θελουμε συντομα τωρα που το πηραμε αποφαση.
Καλησπέρα,

Εφόσον το αποφασίσατε το καλύτερο είναι να καταλάβετε πώς υπολογίζονται οι γόνιμες μέρες σας ώστε να προγραμματίσετε τις επαφές σας. Οι γόνιμες μέρες είναι συνάρτηση της διάρκειας του κύκλου σας - εφόσον ο κύκλος είναι ασταθής πρώτα πρέπει να σκεφτείτε πόση είναι η μέγιστη και πόση η ελάχιστη διάρκειά του, μετρώντας από την πρώτη μέρα της μιας περιόδου ως την πρώτη της επόμενης.

Έστω ότι η ελάχιστη διάρκεια είναι 27 ημέρες και η μέγιστη 34. Από το ελάχιστο αφαιρούμε 17 ημέρες και από το μέγιστο 11, οπότε στο παράδειγμά μας το αποτέλεσμα είναι 10 και 23 αντίστοιχα. Αυτό είναι το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να έχετε επαφή - από 10η ως 23η μέρα, μέρα παρά μέρα. Αντίστοιχα, αν ο κύκλος είναι από 24 ως 29 ημέρες, το αντίστοιχο διάστημα είναι από 7η ως 18η ημέρα.

Ελπίζω η εξήγηση να είναι κατανοητή, αν όμως χρειάζεστε διευκρινίσεις θα χαρώ να σας βοηθήσω.

γεια σας και παλι γιατρε.σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση.ο κυκλος μου ειναι 27-29 μερες.πχ το τελευταιο 4μηνο πηγε 27-27-29-27.δηλαδη περιμενα να αδιαθετησω με κυκλο 27 ημερων στις 31 αυγουστου και με κυκλο 29 ημερων στις 2 σεπτεμβριου.ελευθερες επαφες ειχαμε στις 17-20-21 αυγουστου 1-3 σεπτεμβριου.δεν εχω αδιαθετησει ακομα.το στηθος μου ειναι πολυ πρησμενο,εχω εντονους πονους περιοδου συνεχως λεω οτι τωρα θα μου ρθει αλλα τιποτα.χθες για 2 ωρες περιπου οποτε πηγαινα να ουρισω ειχα καποια καφε υγρα ελαχιστοτατα
πηχτα που τα ειδα πανω στο χαρτι και ενω φοραω σερβιετακι για να ελεγχω μηπως αδιαθετησω δεν φανηκε τιποτα πανω σε αυτο.μετα απο αυτο το 2ωρο δεν ξαναειδα καφε υγρα.πριν λιγο εκανα τεστ και βγηκε αρνητικο.τι να κανω?ειμαι πολυ αγχωμενη τωρα που εκανα το τεστ.δεν αντεχω αλλο τους πονους και τα νευρα που ειναι τελειως τεντωμενα χωρις λογο!!!!
Ο χρήστης prwtara δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 07-09-13, 01:11   #888
prwtara

prwtara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε μου τελικα αδιαθετησα.εχω ομως καποιες αποριες.τωρα θα αλλαξει ο κυκλος μου?πως θα υπολογιζω απο δω και περα για να ξερω τις γονιμες μερες μου?εχω αγχωθει πολυ.και θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο.εδω και 1.5 χρονο εχω βγαλει εξωτερικα 2 σπυρακια σαν ελιτσες στο χρωμα του δερματος.πηγα σε πολλους γυναικολογους αλλα δυστυχως κανεις τους δεν με βοηθησε.με εξετασαν τα ειδαν αλλα δεν ηξεραν τι ειναι.μονο ενας με ειδε μου εβαλε κατι σαν οξυ πανω για να δει αν αλλαξουν χρωμα ή κατι τετοιο και μου ειπε να παω να παρω κρεμα wartec για να μου πει με σιγουρια αν ειναι κονδυλωματα ή οχι.εψαξα σε πολλα φαρμακεια και επειδη δεν την βρηκα το αφησα τελειως το θεμα γιατι δεν ειχα καμια ενοχληση.τα εχω ακομα ειναι 2 δεν εχουν αλλαξει χρωμα αλλα τωρα τελευταια το 1 ενω ηταν πολυ μικρουλι εχει αρχισει να μεγαλωνει.2 τεστ παπ που εκανα(το τελευταιο ηταν πριν 3 μηνες) ηταν πεντακαθαρα.υπαρχει περιπτωση να ειναι κονδυλωματα και να μην εχουν πολλαπλασιαστει εναμιση χρονο?
Ο χρήστης prwtara δεν είναι συνδεδεμένος  
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-09-13, 00:50   #889
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ameliek Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρα καλημερα
εδω και 3 περίπου χρονια εχουμε με το σύζυγο ελεύθερες επαφές χωρίς όμως παιδακι. ειχα 2 βιοχημικές κυήσεις με πολυ χαμηλες χοριακες και προγεστερονες. σας στελνω το ιστορικο μου ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 07-12-1980
ΒΑΡΟΣ 85 ΚΙΛΑ
ΥΨΟΣ 1,72
ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ (το εκοψα από τον Αυγουστο του 2012)
Φαρμακα : felicine 1x1/ glucophashe 1000 1x2 και INOFERT

29/07/2010 Τεστ παπ = αρνητικο
10/09/2010 23/9/2010 θετικό τεστ ωορρηξίας
5/10 ΧΟΡΙΑΚΗ 0,1
11/10/2010
11/11/2010
10/12/2010
05/01/2011
12/2/2011 ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 10/3/2011
26/3/2011
26/4/2011 ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΡΩΕΙΔΟΥΣ 25/5/2011
PRG=2.10
B XOΡΙΑΚΗ= 0,359
10/6/2011 ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ 14/6
Οιστραδιολη Ε2: 36,85 pg/ml
FSH : 7,0 mlu/ml
LH 10,30 mlu/ml
prl 52,0 ng/ml
τεστ παπ = αρνητικο
28/07/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα
16/8/2011 Dostinex 2 την εβδομαδα
τελειωσαν 14/8/2011
23/09/2011
30/10/2011
ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 11/11 3/11/2011 ΡΥΘΜΟΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ
PRL 0' 15,70
20' 13,34
40' 12,63
60 11,68

27/11/2011 Θετικό τεστ ωορρηξίας 11/12
Ξεκινησα glucophashe 1000 1x2
26/12/2011
25/1/2012
24/02/2012 Βιοχημική κύηση
Χοριακη 21/3=12,6
23/3=26
26/3=16
27/3=13 και προγεστερόνη 1,2
29/03/2012 Σταματησα τα glucophashe
Ενδοκολπικος υπερηχος
Πιθανη εικόνα ενδομητρικου πολυποδα
30/04/2012
28/05/2012
27/06/2012
26/07/2012
30/08/2012 Ξεκινησα Glucophashe 1000 1χ2
28/09/2012
22η ημέρα κύκλου PRG= 10.9
PRL = 32.3 (ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΑΛΛΟΝ 19Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ) Βιοχημική κύηση
Χοριακη 1/11=10,7
Prg 3.2
02/11/2012
ΩΟΡΡΗΞΙΑ 21Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ
Τιμες 27/11- PRG =21.9
PRL= 13.1 Τεστ παπ = αρνητικο
ΞΕΚΙΝΗΣΑ UTROZESTAN 200 την 22η ημέρα του κύκλου

05/12/2012
ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ 7/12/2012 3Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (TSH) =0,76 ΦΤ 0,30-5,00
Anti-TG =15,0 ΦΤ <60
Anti-TPQ: 35,4 ΦΤ <60
Οιστροδιόλη - Ε2 31,1 ΦΤ 5,0-410,0
FSH 7.2 ΦΤ 2,0-30
LH 9.6 Φ.Τ 2,0-20
PRL 15.7 Φ.T 1.2-30
06/01/2013
Σαλπιγγογραφία στις 15/1/2013
Έλεγχος ωορρηξίας LH & E2 21/1/2013

E2 111 KAI LH 26
04/02/2013 PRG 26-2-2013 (23H MEΡA ΣΕ ΚΥΚΛΟ 31 ΗΜΕΡΩΝ) 9,98

7/3/2013 PRG 1/4/2013 (26Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ ΣΕ ΚΥΚΛΟ 35 ΗΜΕΡΩΝ) 13,60

11/4/2013 SERPAFAR 1 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 5-9Η ΜΕΡΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ 25/4
11/5/2013 SERPAFAR 2-6Η ΜΕΡΑ 2 ΧΑΠΙΑ ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 24/5/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΔΙΠΛΟΣΤΟΙΒΑΔΟ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ 10,5ΜΜ
RT OVAR 29.7MM 19.0MM
LT OVAR 32.5MM 12.7MM
27/5/2013 E2 252.00 LH 12.40 KAI PRG 25.70
TSH 1.026 FT4 14.76
PRG 21Η ΜΕΡΑ 37,1

7/6/2013
SERPAFAR 5-9mera 2 xapia E2 35.30
FSH 5.40
LH 6.90
PRL 18.4
PRG 1.10

YPERHXOS 20/6/2013
ENDOM 8.4
LT OVAR 16.2MM 12.7MM
RT OVAR 37.2MM 15.6MM
9/7/2013
SERPAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA 19/7/2013
ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 22/7/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ 19-7-2013
ENDOM 7.2 MM
UTER 31.3MM 52.8MM
LT OVAR CIST OVARIAN 18.0MM 15.4MM
RT OVAR CIST OVARIAN 18.3MM 15.7MM
8/8/201
SEPRAFAR 3-7 MERA 2 XAPIA

ΘΕΤΙΚΟ ΤΕΣΤ ΩΟΡΗΞΙΑΣ 21/8/2013
ΥΠΕΡΗΧΟΣ 22/2/2013
ENDOM 12.4MM

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ημερες αποχής: 2

ογκος σπερματος : 2,5 ml
ph 7.5
ρευστοποιηση κ.φ min
συσταση ομοιογενης

Μικροσκοπικα Ευρηματα
πυοσφαιρια = σπανια
Ερυθρά = οχι
Σπερματιδες = οχι
Σπερματοκυτταρα = οχι
Προστατικα κυτταρα = οχι
βλεννη= οχι

ΣΥΓΚΟΛΗΣΕΙΣ
απλές = σπανιες
Με πυοσφαιρία = οχι
Κεφαλη με κεφαλή = οχι
Ουρα νε κεφαλή = σπανιες
ουρά με ουρα = σπανιες
μικτές = σπανιες

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΑΝΑ ΜL = 24.000.000 ΦΤ > 20.000.000
ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΠΕΡ... ΟΛΙΚΟΣ 60.000.000 ΦΤ. > 40.000.000
ΖΩΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑ ) 50% Φ.Τ 50% ΣΤΑ 60 min

κινητικοτητα 1η ωρα 2η ωρα 3η ωρα

ταχεια κινηση 40% 38% 30%

νωθρη κινηση 10% 10% 12%

επι τοπου 7% 6% 5%

ακινητα 43% 46% 53%

Μορφολογια σπερματοζωαριων
τυπικες μορφές 80%
Ατυπες Μορφες 10%
Ανωμαλίες κεφαλής 10%

απο τη στιγμη που τα σεπραφαρ δεν βοηθησαν ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καταληλλη ενεργεια απο εδω και περα?αξιζει να τα παρω για ενα ακομα μηνα?μηπως αυτη τη φορα θα πρεπει να κανουμε και prengil?ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλησπέρα,

Παρά το αναλυτικό ιστορικό φοβάμαι ότι είναι μάλλον δύσκολο να σας συμβουλεύσω. Ο λόγος είναι ότι δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς ανταπόκριση είχατε στο Serpafar - οι υπερηχογραφικές μετρήσεις που παραθέτετε αφορούν σε ωοθυλάκια ή σε συνολική διάσταση της ωοθήκης; Κρίνοντας από την τιμή της προγεστερόνης, το Μάιο φαίνεται να έγινε ωορρηξία. Τον Ιούνιο, πότε έγινε η ίδια εξέταση;

Κατά την πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας προσπαθούμε να καταλάβουμε υπερηχογραφικά κατά πόσο υπάρχει ωρίμανση των ωοθυλακίων, οπότε και ανταπόκριση στο Serpafar, ή όχι. Αυτό καθορίζει και το αν η μη σύλληψη οφείλεται σε έλλειψη ωοθυλακιορρηξίας αλλά με ώριμα ωοθυλάκια (που θα ανταποκρινόταν σε λήψη Pregnyl) ή σε συνολική μη ανταπόκριση στο φάρμακο.

Το γεγονός είναι πάντως ότι οι εξετάσεις σας όντως υποδεικνύουν σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και στις περιπτώσεις αυτές τα τεστ ωορρηξίας είναι μάλλον αναξιόπιστα. Συνεπώς η ανταπόκριση στο φάρμακο θα πρέπει να αξιολογηθεί πρωτίστως υπερηχογραφικά.

Παλιά 09-09-13, 01:04   #890
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anastasia88 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση,ομως ειμαι λιγο ασχετη και δεν τα πολυκαταλαβαινω.απ οτι εχω διαβασει και προσπαθω να κατανοησω ειναι οτι η ενδομητριωση ειναι οι σοκολατοειδης κυστη στην ουσια.αφου ομως εξαφανιστηκε με την θεραπεια που ειχα κανει ,εγω συνεχιζω να εχω ενδομητριωση?γιατι τωρα αυτο που φανηκε στον υπερηχο δεν ειναι σιγουρο ακομα τι ειναι ακριβως.η θεωρειται οτι εχω ενδομητριωση απο την στιγμη που βγαζω συνεχεια κυστες οτι ειδους και αν ειναι.ειμαι στα χαμενα.ο γιατρος μου μεχρι τωρα μου ελεγε να μην ανησυχω ειναι απλες κυστουλες,οταν μεινω εγκυος θα ηρεμισουν ολα.μονο στην τελευταια επισκεψη τον ειδα ανησυχο που του ειπα οτι σε ολες τις επισκεψης που εκανα ειχα παντα κυστες (δεν το ειχε συνειδητοποιησει)δηλαδη ειναι δεδομενο οτι εχω ενδομητριωση και οτι χρειαζομαι σιγουρα λαπαροσκοπηση?συγχωρεστε με για την ασχετοσυνη μου
Καλησπέρα,

Δεν είστε υποχρεωμένη να τα ξέρετε αυτά τα πράγματα, γι'αυτό είμαστε εδώ και οι γιατροί να σας τα εξηγούμε!
Η ενδομητρίωση είναι μια πάθηση που αφορά όλη την πύελο - δεν είναι μόνο οι σοκολατοειδείς κύστεις. Οι γυναίκες που έχουν ενδομητρίωση τείνουν να έχουν μικρά "στίγματα" διάσπαρτα μέσα στην πύελο, τα οποία ανταποκρίνονται στις ορμόνες που παράγουν οι ωοθήκες και σταδιακά μεγαλώνουν. Με τον καιρό δημιουργούν φλεγμονή που αναλόγως τη θέση τους μπορεί να κάνει γειτονικά όργανα (σάλπιγγες, κύστη, έντερο, κ.α.) να κολλήσουν πάνω τους δημιουργώντας, όπως λέμε, συμφύσεις. Εστίες ενδομητρίωσης που βρίσκονται μέσα στις ίδιες τις ωοθήκες μπορούν να προκαλέσουν τις σοκολατοειδείς κύστεις που γνωρίζετε.

Μια γυναίκα που έχει σοκολατοειδείς κύστεις εξ'ορισμού έχει ενδομητρίωση και αλλού, μόνο που δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα είναι ορατό στον υπέρηχο ή θα δίνει άλλα συμπτώματα. Η ενδομητρίωση δεν "φεύγει" ποτέ τελέιως, τουλάχιστον όχι πριν την εμμηνόπαυση. Εντούτοις, με τον κατάλληλο χειρισμό μπορούμε να την κρατάμε υπό έλεγχο ώστε να μην εξελίσσεται και προκαλεί επιπλοκές όπως υπογονιμότητα.

Το αν χρειάζεστε σίγουρα λαπαροσκόπηση ή όχι καταλαβαίνετε ότι δεν μπορώ να το γνωρίζω μόνο από την περιγραφή σας. Εντούτοις σε περιπτώσεις με επιβεβαιωμένη ύπαρξη της πάθησης, όπως τη δική σας, και υπερηχογραφικά ευρήματα συμβατά με υδροσάλπιγγα αυτή τείνει να είναι η πιο αποτελεσματική θεραπευτική προσέγγιση.

Παλιά 09-09-13, 01:11   #891
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο prwtara Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε μου τελικα αδιαθετησα.εχω ομως καποιες αποριες.τωρα θα αλλαξει ο κυκλος μου?πως θα υπολογιζω απο δω και περα για να ξερω τις γονιμες μερες μου?εχω αγχωθει πολυ.και θα ηθελα να σας ρωτησω και κατι αλλο.εδω και 1.5 χρονο εχω βγαλει εξωτερικα 2 σπυρακια σαν ελιτσες στο χρωμα του δερματος.πηγα σε πολλους γυναικολογους αλλα δυστυχως κανεις τους δεν με βοηθησε.με εξετασαν τα ειδαν αλλα δεν ηξεραν τι ειναι.μονο ενας με ειδε μου εβαλε κατι σαν οξυ πανω για να δει αν αλλαξουν χρωμα ή κατι τετοιο και μου ειπε να παω να παρω κρεμα wartec για να μου πει με σιγουρια αν ειναι κονδυλωματα ή οχι.εψαξα σε πολλα φαρμακεια και επειδη δεν την βρηκα το αφησα τελειως το θεμα γιατι δεν ειχα καμια ενοχληση.τα εχω ακομα ειναι 2 δεν εχουν αλλαξει χρωμα αλλα τωρα τελευταια το 1 ενω ηταν πολυ μικρουλι εχει αρχισει να μεγαλωνει.2 τεστ παπ που εκανα(το τελευταιο ηταν πριν 3 μηνες) ηταν πεντακαθαρα.υπαρχει περιπτωση να ειναι κονδυλωματα και να μην εχουν πολλαπλασιαστει εναμιση χρονο?
Καλησπέρα,

Σε ό,τι αφορά τον υπολογισμό των γόνιμων ημερών δεν αλλάζει κάτι, τις υπολογίζετε με τον τρόπο που σας περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Αναφορικά με τα πιθανά κονδυλώματα συνήθως μέσα σε ενάμιση χρόνο θα είχαν μεγαλώσει και αυξηθεί σε αριθμό αν και αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο. Εάν οι συνάδελφοι δεν μπόρεσαν να σας βοηθήσουν το επόμενο βήμα θα ήταν να δείτε δερματολόγο που ίσως μπορεί να σας κατευθύνει καλύτερα.

Παλιά 09-09-13, 13:36   #892
ioazon

ioazon χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Είναι υποχρεωτική η καμπύλη ζαχάρου στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης;
Ο χρήστης ioazon δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 09-09-13, 21:58   #893
ZA25

ZA25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημέρα,

Στη γνώμη των δυο συναδέλφων προσθέστε και τη δική μου - και οι τρεις μας συμφωνούμε!

Η τιμή της προγεστερόνης είναι οριακή - ιδανικά θέλουμε πάνω από 20 όμως αυτό έχει να κάνει και με την ημέρα της αιμοληψίας. Μια μέρα πριν, μια μέρα μετά μπορεί να προκαλέσει τέτοιες αποκλίσεις. Το σημαντικό είναι ότι επιβεβαιώσατε υπερηχογραφικά ότι ωορρηξία γίνεται κι αυτό έχει σημασία.

Η ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης είναι μια μάλλον αμφιλεγόμενη κατάσταση και δεν είναι σαφές αν τελικά υφίσταται. Δε θα εστίαζα σε αυτή ούτε θα σας συνιστούσα να κάνετε κάτι σχετικά.

Σε τελική ανάλυση, όπως σας είπαν ήδη, χρειάζεται να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας. Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεστε για τη γονιμότητά σας η οποία αν μη τι άλλο έχει ήδη αποδειχτεί στο παρελθόν! Ξεχάστε τους γιατρούς, κάνετε τις διακοπές σας και τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους.
Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας. Θα ηθελα παλι να σας θεσω ερωτηματα, αρκετα αγχωμενη αυτη τη φορα. Με παροτρυνση ενδοκρινολογου εκανα βιοχημικο ελεγχο για τα ανδρογόνα, τον οποιο εχω ημιτελή εκρεμει η Δ4.Αυτα Δοξα τω Θεω καλά.Ζητησα απο μόνη μου FSH LH και προλακτινη.Οθυροειδη ενταξει ρυθμισμένος.. Στους δύο τελευταίους κυκλους μετα την ωορηξια στις 8 μερες αρχιζει καφε, αυτη τη φορα ξεκινησε με κόκκινο, τη δευτερη μερα λίγο περισσοτερο απτα υγρα μου και μετα έγινε καφε, συνολικά για επτα ημερες και την ογδοη μερα πόνος εντονος και ροη μια κανονικη περιοδος που διηρκεσε 6ημερες.

Συγκεκριμένα τελευταια περιοδος (το αιμα 02/8 τα καφε απο 27/07)μετα ωορηξια(χωρις τεστ, ειπα να χαλαρωσω λίγο, την καταλαβα απτα υγρα τα εκτεινομενα πονακια κλπ στις 18/08 και επειτα αυτο που σας περιεγραψα από τις 26/08 και αιμα την 03/09) Τις ορμονικές εξετασεις τις εκανα την 07/09/2013 απτο αιμα 5η μερα απτα καφε-κοκκινα 13η μερα. Οι εξετασεις ειναι εντος των οριων (αλλά δεν ξερω αν εγιναν σωστη μερα) και ειναι οι ακόλουθες:

fsh:5,8
LH: 12,1
PLR:4,8
ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΌΝΗ:0,4 ορια 0,06-0,82
DHEA-S:213 όρια 25-34 ετών 98,8-340
η Δ4 δεν βγηκε ακόμα η γιατρος μου ειχε πει και για την Δολικη αλλά στο μικροβιολογικό ειπαν δεν την κάνουν.

Ωορρηξια κάνω την καταλαβαίνω και εχει αποδειχθεί με υπερηχο. μήπως δεν ειναι τόσο καλή η ωορρηξία? Τι προτείνετε δεδομένου ότι προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι? Να σας αναφέρω οτι έχασα βάρος δικαιολογημένα απο γαστρεντεριτιδα το προηγ. μηνα και τωρα εξακολουθω να ειμαι 51,5 κιλά..Στενοχωριέμαι με αυτο το θέμα και δεν τα εχω ξαναπάρει τα κιλά.Βγαίνει συμπέρασμα από τα παραπάνω για το αν έχω το συνδρομο?Ακμή δεν έχω βγάζω απο κανενα κοντα στην περιοδο και εκει αυξανεται λίγο η λιπαροτητα μετα την περιοδο ξανα κανονικά. τριχοφυια δεν θα τολεγα ότι φυσιολογική πιστευω ειναι.Εμένα μου φαινεται σαν να εχω ωχρινικη ανεπαρκεια αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε αμφισβητείται τις εξετασεις μου δεν τις ειδε ακόμα..Ο κύκλος μου ειναι 31-35 μέρες.τελευταια 31ημερες.Στοπρωτο μου παιδάκι έμεινα έγκυος Δόξα τω Θεω στον πρωτο κύκλο διακοπής αντισυλληπτικών.Ειμαι 29 ετων βάρος 51,5 όπως σας ειπα και ύψος 1,68.Αποθηλασα πριν απο 4 μηνες 06/05/2013. Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!
Παλιά 10-09-13, 23:50   #894
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ουρεόπλασμα

Αγαπητέ κε Μιχαλόπουλε,
θα ήθελα να ρωτήσω εαν μεταδίδεται το ουρεόπλασμα μέσω τουαλέτας, τα μέλη μιας οικογένειας δηλαδή μπορεί να κολλήσουν χρησιμοποιώντας το κοινό μπάνιο (πέραν του ζευγαριού). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι αντιβίωση θα συστήνατε πέραν της αζιθρομυκίνης;
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-09-13, 16:16   #895
ZA25

ZA25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βγηκε γιατρε και η Δ4 0,8 ειναι Δόξα τω Θεω γιατι προ εγκυμοσυνης και την δεκαετια αντισυλληπτικών στην εφηβεία δηλ.ηταν λίγο αυξημενη. Ειναι καλές οι εξετασεις μου?(το αρχικο μνμ ειναι λίγο πιο πανω) Ευχαριστω πολύ!
Παλιά 14-09-13, 14:37   #896
sweetberry28

sweetberry28 ουδετερη μηδέν
Question ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ

παρακαλω θα ηθελα να παραθεσω το αποτελεσμα κολπικου υπερηχου διοτι μου ειπαν πως πολυ πιθανο να υπαρχει εστια ενδομητριωσης :

τελευταια περιοδος 28 Αυγουστου
εξεταση 13 Σεπτεμβριου

Μητρα: προσθια κλιση και καμψη
διαστασεις 50,8 χ 49,7 χιλ
ενδομητριο 9,2 χιλ
υφη ομοιογενης

Δεξια ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 7,4 χιλ
φερει υποηχογενη εστια διαμετρου 16 χιλ
διαστασεις 28,4 χ 47,1 χ 35,7 χιλ

Αριστερη ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 6,1 χιλ
φερει ωχραιματωμα διαμετρου 20,5 χιλ
διαστασεις 22,3 χ 32 χ 47,4 χιλ

μικρη ποσοτης υγρου στο δουγλασειο
εικονα ελαφρως δικερης μητρας

πρωτον τι σημαινει το ωχραιματωμα? και οντως υπαρχει πιθανοτητα ενδομητριωσης?
σε λιγους μηνες παντρευομαι και επιθυμω πολυ να γινω μητερα.
Ο χρήστης sweetberry28 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-09-13, 14:34   #897
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioazon Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!
Είναι υποχρεωτική η καμπύλη ζαχάρου στο 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης;
Γεια σας,

Αν και η καμπύλη σακχάρου δεν είναι "υποχρεωτική", με την έννοια ότι η πλειοψηφία των γυναικών θα έχει φυσιολογικό αποτέλεσμα, εντούτοις είναι καλή ιδέα να γίνεται. Ο λόγος είναι ότι ένας αριθμός γυναικών θα έχουν υπο-κλινική διαταραχή στην ανοχή της γλυκόζης, η οποία ενώ δεν προκαλεί κάποιο σύμπτωμα μπορεί να έχει επιπτώσεις στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης.

Παλιά 19-09-13, 14:53   #898
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZA25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω γιατρε για την απαντηση σας. Θα ηθελα παλι να σας θεσω ερωτηματα, αρκετα αγχωμενη αυτη τη φορα. Με παροτρυνση ενδοκρινολογου εκανα βιοχημικο ελεγχο για τα ανδρογόνα, τον οποιο εχω ημιτελή εκρεμει η Δ4.Αυτα Δοξα τω Θεω καλά.Ζητησα απο μόνη μου FSH LH και προλακτινη.Οθυροειδη ενταξει ρυθμισμένος.. Στους δύο τελευταίους κυκλους μετα την ωορηξια στις 8 μερες αρχιζει καφε, αυτη τη φορα ξεκινησε με κόκκινο, τη δευτερη μερα λίγο περισσοτερο απτα υγρα μου και μετα έγινε καφε, συνολικά για επτα ημερες και την ογδοη μερα πόνος εντονος και ροη μια κανονικη περιοδος που διηρκεσε 6ημερες.

Συγκεκριμένα τελευταια περιοδος (το αιμα 02/8 τα καφε απο 27/07)μετα ωορηξια(χωρις τεστ, ειπα να χαλαρωσω λίγο, την καταλαβα απτα υγρα τα εκτεινομενα πονακια κλπ στις 18/08 και επειτα αυτο που σας περιεγραψα από τις 26/08 και αιμα την 03/09) Τις ορμονικές εξετασεις τις εκανα την 07/09/2013 απτο αιμα 5η μερα απτα καφε-κοκκινα 13η μερα. Οι εξετασεις ειναι εντος των οριων (αλλά δεν ξερω αν εγιναν σωστη μερα) και ειναι οι ακόλουθες:

fsh:5,8
LH: 12,1
PLR:4,8
ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΌΝΗ:0,4 ορια 0,06-0,82
DHEA-S:213 όρια 25-34 ετών 98,8-340
η Δ4 δεν βγηκε ακόμα η γιατρος μου ειχε πει και για την Δολικη αλλά στο μικροβιολογικό ειπαν δεν την κάνουν.

Ωορρηξια κάνω την καταλαβαίνω και εχει αποδειχθεί με υπερηχο. μήπως δεν ειναι τόσο καλή η ωορρηξία? Τι προτείνετε δεδομένου ότι προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι? Να σας αναφέρω οτι έχασα βάρος δικαιολογημένα απο γαστρεντεριτιδα το προηγ. μηνα και τωρα εξακολουθω να ειμαι 51,5 κιλά..Στενοχωριέμαι με αυτο το θέμα και δεν τα εχω ξαναπάρει τα κιλά.Βγαίνει συμπέρασμα από τα παραπάνω για το αν έχω το συνδρομο?Ακμή δεν έχω βγάζω απο κανενα κοντα στην περιοδο και εκει αυξανεται λίγο η λιπαροτητα μετα την περιοδο ξανα κανονικά. τριχοφυια δεν θα τολεγα ότι φυσιολογική πιστευω ειναι.Εμένα μου φαινεται σαν να εχω ωχρινικη ανεπαρκεια αλλα ο γυναικολογος μου μου ειπε αμφισβητείται τις εξετασεις μου δεν τις ειδε ακόμα..Ο κύκλος μου ειναι 31-35 μέρες.τελευταια 31ημερες.Στοπρωτο μου παιδάκι έμεινα έγκυος Δόξα τω Θεω στον πρωτο κύκλο διακοπής αντισυλληπτικών.Ειμαι 29 ετων βάρος 51,5 όπως σας ειπα και ύψος 1,68.Αποθηλασα πριν απο 4 μηνες 06/05/2013. Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας!
Γεια σας,

Εάν οι εξετάσεις έχουν γίνει όντως κατά το πρώτο πενθήμερο του κύκλου (που έτσι φαίνεται από τα λεγόμενά σας) τότε θέτουν την υποψία για πιθανό σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (λόγος LH:FSH 2:1). Αυτό καταλαβαίνω πως ταιριάζει και με τα υπερηχογραφικά σας ευρήματα. Πάντως το γεγονός ότι όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, έχετε αρκετά σταθερό κύκλο και δεν υπάρχει σχετική κλινική εικόνα, μάλλον συνηγορεί προς μια ήπια μορφή του συνδρόμου.

Σε τελική ανάλυση σημασία έχει να γίνεται τακτικά ωορρηξία και όχι το τι όνομα θα δώσουμε στην ορμονική εικόνα. Εφόσον υπάρχει πρόσφατη υπερηχογραφική απόδειξη ωορρηξίας τότε δε χρειάζεται να κάνετε τίποτε άλλο για την ώρα παρά να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.

Παλιά 19-09-13, 15:10   #899
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο yogini Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ κε Μιχαλόπουλε,
θα ήθελα να ρωτήσω εαν μεταδίδεται το ουρεόπλασμα μέσω τουαλέτας, τα μέλη μιας οικογένειας δηλαδή μπορεί να κολλήσουν χρησιμοποιώντας το κοινό μπάνιο (πέραν του ζευγαριού). Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι αντιβίωση θα συστήνατε πέραν της αζιθρομυκίνης;
Γεια σας,

Το ουρεόπλασμα μεταδίδεται μόνο σεξουαλικά και κατά τον τοκετό, οπότε τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας δεν μπορούν να το κολλήσουν με χρήση κοινών αντικειμένων, τουαλέτας, κλπ.
Άλλα δραστικά αντιβιοτικά έναντι του ουρεοπλάσματος είναι η ερυθρομυκίνη (Erythrocin - δυσεύρετο), η κλαριθρομυκίνη (Klaricid) και η κλινδαμυκίνη (Dalacin C). Προτιμότερο είναι το Klaricid με το Dalacin C να είναι κάπως λιγότερο αποτελεσματικό.

Παλιά 19-09-13, 15:22   #900
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sweetberry28 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρακαλω θα ηθελα να παραθεσω το αποτελεσμα κολπικου υπερηχου διοτι μου ειπαν πως πολυ πιθανο να υπαρχει εστια ενδομητριωσης :

τελευταια περιοδος 28 Αυγουστου
εξεταση 13 Σεπτεμβριου

Μητρα: προσθια κλιση και καμψη
διαστασεις 50,8 χ 49,7 χιλ
ενδομητριο 9,2 χιλ
υφη ομοιογενης

Δεξια ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 7,4 χιλ
φερει υποηχογενη εστια διαμετρου 16 χιλ
διαστασεις 28,4 χ 47,1 χ 35,7 χιλ

Αριστερη ωοθηκη Ανομοιογενους ηχοδομης φερει πολλαπλα ωοθηλακια διαμετρου εως 6,1 χιλ
φερει ωχραιματωμα διαμετρου 20,5 χιλ
διαστασεις 22,3 χ 32 χ 47,4 χιλ

μικρη ποσοτης υγρου στο δουγλασειο
εικονα ελαφρως δικερης μητρας

πρωτον τι σημαινει το ωχραιματωμα? και οντως υπαρχει πιθανοτητα ενδομητριωσης?
σε λιγους μηνες παντρευομαι και επιθυμω πολυ να γινω μητερα.
Γεια σας,

Ωχραιμάτωμα είναι μια μικρή κύστη στην ωοθήκη που περιέχει υγρό και κάποια ποσότητα αίματος. Αυτές οι κύστεις μπορεί να είναι δύσκολο να διακριθούν υπερηχογραφικά από τις κύστεις ενδομητρίωσης εξού και η υποψία ενδομητρίωσης που ανέφερε ο γιατρός σας.
Πάντως η διαφορική διάγνωση είναι συνήθως απλή γιατί ένα ωχραιμάτωμα κατά κανόνα θα έχει απορροφηθεί σε μια επανάληψη του υπερήχου σε 3 μήνες ενώ μια κύστη ενδομητρίωσης όχι.
Όπως και να έχει πάντως θα σας συμβούλευα να προσπαθήσετε κανονικά για εγκυμοσύνη όπως προγραμματίζατε χωρίς να επηρεάζεστε από το τυχαίο αυτό εύρημα.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 19-09-13, 16:29   #901
ZA25

ZA25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γεια σας,

Εάν οι εξετάσεις έχουν γίνει όντως κατά το πρώτο πενθήμερο του κύκλου (που έτσι φαίνεται από τα λεγόμενά σας) τότε θέτουν την υποψία για πιθανό σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών (λόγος LH:FSH 2:1). Αυτό καταλαβαίνω πως ταιριάζει και με τα υπερηχογραφικά σας ευρήματα. Πάντως το γεγονός ότι όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, έχετε αρκετά σταθερό κύκλο και δεν υπάρχει σχετική κλινική εικόνα, μάλλον συνηγορεί προς μια ήπια μορφή του συνδρόμου.

Σε τελική ανάλυση σημασία έχει να γίνεται τακτικά ωορρηξία και όχι το τι όνομα θα δώσουμε στην ορμονική εικόνα. Εφόσον υπάρχει πρόσφατη υπερηχογραφική απόδειξη ωορρηξίας τότε δε χρειάζεται να κάνετε τίποτε άλλο για την ώρα παρά να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.
Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας γιατρέ..το προβλημα ειναι οτι την 9η μερα μετα την ωορρηξια αρχιζει λιγο λιγο αιμα για 7 ημερες και μετα ακολουθει μια φυσιολογικη περιοδος εξι ημερων..Εγω πήγα την πεμπτη ημερα της ροης αλλά αυτο το λιγο αιμα εχει αρχισει και με αγχωνει και αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα στο δευτερο μισο του κυκλου..Η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον ειχε αρχισει να ανεβαινει για την επομενη ωορρηξια εφοσον δεν εχω ανδρογονα και γιαυτο το λιγο αιμα 7 ημερες μου ειπε αν συνεχιστει και σε άλλους κυκλους θα παρω προγεστερονη στο δευτερο μισο και μου μιλησε για ανεπαρκεια ωχρου σωματιου που συμβαινει σε κάποιους κυκλους.

Η δευτερη γνωμη παλι δεν ειπα για αυτες τις εξετασεις μονο για τα ανδρογονα που ηταν ενταξει και μου ειπε οτι αφου εχω σταθερη περιοδο και αποδειχθηκε ωορρηξια να το αφησω ετσι για ενα τετραμηνο να δουμε. Για την δευτερη γνωμη η περιοδος αρχιζει με το λιγο αιμα οποτε ειναι σαν να τις εκανα 13η μερα.
Στο πρωτο μου παιδακι Δόξα τω Θεώ εμεινα αμέσως έγκυος και γλυτωσα αυτην την αβεβαιότητα..

Η αναστροφη σχεση πως διορθωνεται?και με αυτη την κατασταση με το αιμα πότε ειναι η σωστη ημερα να την επαναλάβω?....Με αυτη την αναστροφη σχεση γινεται να έχω καλή ωορρηξία?
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρονο σας.
Παλιά 20-09-13, 00:53   #902
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστω πολύ για το χρόνο σας γιατρέ..το προβλημα ειναι οτι την 9η μερα μετα την ωορρηξια αρχιζει λιγο λιγο αιμα για 7 ημερες και μετα ακολουθει μια φυσιολογικη περιοδος εξι ημερων..Εγω πήγα την πεμπτη ημερα της ροης αλλά αυτο το λιγο αιμα εχει αρχισει και με αγχωνει και αισθανομαι οτι κατι δεν παει καλα στο δευτερο μισο του κυκλου..Η γιατρος μου ειπε οτι μαλλον ειχε αρχισει να ανεβαινει για την επομενη ωορρηξια εφοσον δεν εχω ανδρογονα και γιαυτο το λιγο αιμα 7 ημερες μου ειπε αν συνεχιστει και σε άλλους κυκλους θα παρω προγεστερονη στο δευτερο μισο και μου μιλησε για ανεπαρκεια ωχρου σωματιου που συμβαινει σε κάποιους κυκλους.

Η δευτερη γνωμη παλι δεν ειπα για αυτες τις εξετασεις μονο για τα ανδρογονα που ηταν ενταξει και μου ειπε οτι αφου εχω σταθερη περιοδο και αποδειχθηκε ωορρηξια να το αφησω ετσι για ενα τετραμηνο να δουμε. Για την δευτερη γνωμη η περιοδος αρχιζει με το λιγο αιμα οποτε ειναι σαν να τις εκανα 13η μερα.
Στο πρωτο μου παιδακι Δόξα τω Θεώ εμεινα αμέσως έγκυος και γλυτωσα αυτην την αβεβαιότητα..

Η αναστροφη σχεση πως διορθωνεται?και με αυτη την κατασταση με το αιμα πότε ειναι η σωστη ημερα να την επαναλάβω?....Με αυτη την αναστροφη σχεση γινεται να έχω καλή ωορρηξία?
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρονο σας.
Καλησπέρα,

Η ορμονική εικόνα δεν "διορθώνεται" γιατί είναι το αποτέλεσμα άλλων παραγόντων που οδηγούν σε υψηλή LH. Άποψή μου είναι ότι η περίοδός σας μάλλον αρχίζει με την έναρξη της κανονικής ροής και η αιμορραγία μετά την ωορρηξία πιθανώς όντως να οφείλεται σε ωχρινική ανεπάρκεια ή σε ανωορρηξία.
Τελικά το θέμα σε ότι αφορά τη γονιμότητα είναι αν γίνεται τακτικά ωορρηξία. Αν ναι τότε η εγκυμοσύνη είναι μάλλον θέμα χρόνου. Αν όχι, τότε ίσως υπάρχει κάποιου βαθμού θέμα με πολυκυστικές ωοθήκες που θα εξηγούσε και την ορμονική εικόνα. Επιμένω στο θέμα της ωορρηξίας γιατί το ότι είχατε ενδείξεις ωορρηξίας στο παρελθόν δε σημαίνει απαραίτητα ότι συμβαίνει και τώρα.

Παλιά 24-09-13, 02:31   #903
Μίνα_

Περιοχή: Salonika
Μίνα_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα σας,
κανουμε προσπαθειες για παιδακι κ τους προηγουμενους 4 μηνες πηρα κλομιφαινη αλλα δεν επιτευχθηκε κατι..σ αυτον τον κυκλο αποφασισα να προσπαθησουμε σε φυσικο κυκλο αφου κανω ωορηξια απλως εχω καπως αστατο κυκλο.ηθελα να σας ρωτησω αν θα ηταν καλο να κανω μονο την pregnyl κ αν ανεβαζει τα ποσοστα επιτυχιας το γεγονος οτι οι επαφες ειναι σε συγκεκριμενο χρονο τις 36 ωρες . ευχαριστω
Ο χρήστης Μίνα_ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 25-09-13, 17:55   #904
γιουβαρελακη

γιουβαρελακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατρε καλησπερα ,εχω ξαναστειλει μνμ και μου εχετε απαντησει και σας ευχαριστω πολυ .αυτη την φορα εχω μια ερωτηση που δεν ξερω κατα ποσο μπορειτε να μου απαντησετε εσεις ..ειμαι σε επαρχια και ειναι δυσκολο να βρω εναν ειδικο να μιλησω .λοιπον σταματησαμε τις προσπαθειες για μωρο καθως ο συζυγος εξαιτιας του αγχους και ασχημων οικογενειακων προβληματων επαθε νευρωδη διαταραχη.του εδωσαν να κανει θεραπεια για 6 μηνες με ζαναχ και ladose.το ερωτημα μου ειναι το εξης .οταν με το καλο ξαναξεκινησουμε της προσπαθειες ολα αυτα τα φαρμακα δεν θα περασουν μεσω του σπερματος στο μωρο?και αν ναι τι επιπτωσεις θα εχει?μπορουμε να κανουμε κατι να το αποτρεψουμε ?και αν η γιατρος του πει να συνεχισει να τα παιρνει εστω κ σε μικροτερη ποσοτητα ?αραγε η σχιζοφρενεια ποσο κληρονομικη ειναι?εχουμε και οι 2 συγγενεις που πασχουν .
Ο χρήστης γιουβαρελακη δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 29-09-13, 03:50   #905
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μίνα_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σας,
κανουμε προσπαθειες για παιδακι κ τους προηγουμενους 4 μηνες πηρα κλομιφαινη αλλα δεν επιτευχθηκε κατι..σ αυτον τον κυκλο αποφασισα να προσπαθησουμε σε φυσικο κυκλο αφου κανω ωορηξια απλως εχω καπως αστατο κυκλο.ηθελα να σας ρωτησω αν θα ηταν καλο να κανω μονο την pregnyl κ αν ανεβαζει τα ποσοστα επιτυχιας το γεγονος οτι οι επαφες ειναι σε συγκεκριμενο χρονο τις 36 ωρες . ευχαριστω
Καλησπέρα,

Θα μου συγχωρέσετε το σχόλιο αλλά η χρήση κλομιφαίνης εφόσον κάνετε φυσικά ωορρηξία ήταν άστοχη. Η κλομιφαίνη δίνεται όταν μια γυναίκα αδυνατεί να έχει αξιόπιστη φυσική ωορρηξία και προσπαθούμε να την προκαλέσουμε τεχνητά.

Σε ό,τι αφορά την ερώτησή σας, η Pregnyl δίνεται όταν υπάρχει αδυναμία ωορρηξίας παρόλο που το ωοθυλάκιο σχηματίζεται κανονικά. Γενικά χορηγείται όταν γνωρίζουμε ότι παρόλο το σχηματισμό ωοθυλακίου υπάρχει θέμα με τη φυσική ωορρηξία, οπότε τη δίνουμε σε στιγμή που καθορίζεται υπερηχογραφικά.

Σε ό,τι αφορά τις επαφές αυτές συνήθως προγραμματίζονται μέρα παρά μέρα γύρω από τις ημέρες της αναμενόμενης ωορρηξίας.

Παλιά 29-09-13, 04:21   #906
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο γιουβαρελακη Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε καλησπερα ,εχω ξαναστειλει μνμ και μου εχετε απαντησει και σας ευχαριστω πολυ .αυτη την φορα εχω μια ερωτηση που δεν ξερω κατα ποσο μπορειτε να μου απαντησετε εσεις ..ειμαι σε επαρχια και ειναι δυσκολο να βρω εναν ειδικο να μιλησω .λοιπον σταματησαμε τις προσπαθειες για μωρο καθως ο συζυγος εξαιτιας του αγχους και ασχημων οικογενειακων προβληματων επαθε νευρωδη διαταραχη.του εδωσαν να κανει θεραπεια για 6 μηνες με ζαναχ και ladose.το ερωτημα μου ειναι το εξης .οταν με το καλο ξαναξεκινησουμε της προσπαθειες ολα αυτα τα φαρμακα δεν θα περασουν μεσω του σπερματος στο μωρο?και αν ναι τι επιπτωσεις θα εχει?μπορουμε να κανουμε κατι να το αποτρεψουμε ?και αν η γιατρος του πει να συνεχισει να τα παιρνει εστω κ σε μικροτερη ποσοτητα ?αραγε η σχιζοφρενεια ποσο κληρονομικη ειναι?εχουμε και οι 2 συγγενεις που πασχουν .
Καλησπέρα,

Η σχιζοφρένεια θεωρείται ότι έχει και ένα βαθμό κληρονομικής προδιάθεσης αν έχει κανείς συγγενή πρώτου βαθμού (γονιό, αδερφό), με πιθανότητα της τάξης του 6-7%. Αναφορικά με το σπέρμα, μελέτες σε πειραματόζωα δείχνουν ότι δυστυχώς η μακροχρόνια χρήση φαρμάκων όπως το Xanax και το Ladose προκαλούν επιδείνωση στην ποιότητα του σπέρματος. Αυτό μπορεί να σημαίνει δυσκολία σύλληψης, ευτυχώς όμως όχι κάποια αρνητική επίδραση το μωρό. Υποθέτω επίσης ότι η επίδραση αυτή στη γονιμότητα έχει σχέση και με τη δόση και με τη διάρκεια χορήγησης, πιο αρμόδιος όμως για επιπλέον πληροφορίες θα ήταν κάποιος ουρολόγος.

Παλιά 29-09-13, 11:43   #907
γιουβαρελακη

γιουβαρελακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Η σχιζοφρένεια θεωρείται ότι έχει και ένα βαθμό κληρονομικής προδιάθεσης αν έχει κανείς συγγενή πρώτου βαθμού (γονιό, αδερφό), με πιθανότητα της τάξης του 6-7%. Αναφορικά με το σπέρμα, μελέτες σε πειραματόζωα δείχνουν ότι δυστυχώς η μακροχρόνια χρήση φαρμάκων όπως το Xanax και το Ladose προκαλούν επιδείνωση στην ποιότητα του σπέρματος. Αυτό μπορεί να σημαίνει δυσκολία σύλληψης, ευτυχώς όμως όχι κάποια αρνητική επίδραση το μωρό. Υποθέτω επίσης ότι η επίδραση αυτή στη γονιμότητα έχει σχέση και με τη δόση και με τη διάρκεια χορήγησης, πιο αρμόδιος όμως για επιπλέον πληροφορίες θα ήταν κάποιος ουρολόγος.

σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.να'στε καλα
Ο χρήστης γιουβαρελακη δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 03-10-13, 00:36   #908
SnowFlake

Περιοχή: Rhodos
SnowFlake ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρε καλησπέρα!!!!

πιστεύετε ότι το αποτέλεσμα 14,99 προγεστερόνη σε 6,2 εβδομάδα κύησης είναι χαμηλό? πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα?

Τι γνώμη έχετε για το utrogestan!!
Παλιά 07-10-13, 02:22   #909
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SnowFlake Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρε καλησπέρα!!!!

πιστεύετε ότι το αποτέλεσμα 14,99 προγεστερόνη σε 6,2 εβδομάδα κύησης είναι χαμηλό? πρέπει να δοθεί συμπλήρωμα?

Τι γνώμη έχετε για το utrogestan!!
Καλησπέρα,

Είναι συζητήσιμο το κατά πόσον η μέτρηση των επιπέδων προγεστερόνης στις πρώτες εβδομάδες κύησης είναι αξιόπιστος τρόπος πρόβλεψης της εξέλιξής της. Αν και κάποιες μελέτες το έχουν κατά καιρούς υποστηρίξει (με τα επίπεδα αναφοράς για φυσιολογικά εξελισσόμενη κύηση να κυμαίνονται από μελέτη σε μελέτη από >11 ως >25) τελικά σε κλινικό επίπεδο δεν είναι μια χρήσιμη μέτρηση.

Επιπλέον, παρόλο που το Utrogestan χρησιμοποιείται κατά κόρον στη χώρα μας, οι επιστημονικές αποδείξεις σχετικά με το κατά πόσο τελικά βοηθάει είναι πολύ περιορισμένες. Λόγω αυτού προσωπικά δε συστήνω τη λήψη του στο πρώτο τρίμηνο.

Παλιά 07-10-13, 19:18   #910
nuvola

Το avatar του χρήστη nuvola

Περιοχή: σπίτι μου σπιτάκι μου
nuvola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας γιατρέ!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη θέση του μωρού για τον τοκετό;

Στις 26 εβδομάδες δεν είχε πάρει ακόμα θέση, ήταν με τον ποπό του προς τα κάτω. Να σημειώσω ότι δεν είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Σε ποιες εβδομάδες περίπου περιμένουμε να πάρει θέση και αν τελικά δεν έχει κεφαλική προβολή είναι συνετό να περιμένουμε τον τοκετό να ξεκινήσει μόνος του σε οποιαδήποτε εβδομάδα μπας και γυρίσει ή είναι καλύτερο να προγραμματιστεί καισαρική;
Ο χρήστης nuvola δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 09-10-13, 13:30   #911
Vikula83

Vikula83 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατρέ καλημέρα σας!

Είμαι 30 χρονων και μαμά ενός αγοριού 13 μηνών. Η σύλληψη του γιού μου έγινε με την πρώτη μας προσπάθεις και γέννησα με καισαρική λόγω μετωπιαίας προβολής.
Μετά τη γέννα(15/9) μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος 8 μήνες μετά (21/5) καθώς θήλαζα και έχω σταματήσει το θηλασμό από τα μέσα Ιουνίου. Από τότε αδιατέτησα πάλι ως εξής : 30 Ιουνίου / 25 Ιουλίου / 17 Αυγούστου / 15 Σεπτεμβρίου / 8 Οκτωβρίου. Ό κύκλος μου δηλαδή είναι μικρός και ασταθής σχετικά. Το πιο σύνηθες είναι να αδιαθετώ στις 24 μέρες.
Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 2 μήνες για δεύτερο παιδάκι, και μετά την τελευταία περίοδο επισκέφτηκα τον γυναικολογο μου για ενα κολπικο υπερηχο. Συγκεκριμένα αδιαθέτησα 15 Σεπτέμβρίου και στις 25/9 εκανα τον υπέρηχο όπου και είδε ενα ωοθηλακιο μεγέθους 16 και μας συμβούλεψε να έχουμε επαφές στις 27/9 στις 29/9 και την 01/10. Τελικα τα καταφέραμε μόνο στις 26/9 και 29/9 χωρίς αποτέλεσμα αφού τελίκά χτες αδιαθέτησα. Για να μην σας κουράζω, η απορία μου είναι η εξής :
- Εφ' οσον η ωοθηλακιορηξία ΄γίνεται 14 μέρες πριν την περίοδο, άρα στην περίπτωση μου αφού αδιαθέτησα στις 24 μέρες έγινε στις 25-26/9 πως γίνεται να μην το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο που έκανα στις 25? Επιπλέον, την 01/10 ένιωσα έντονα τον πόνο της ωορρηξίας απο δεξιά (όπως είχε προβλέψει δλδ ο γιατρός), τον οποίο τον νιώθω σχεδόν σε κάθε κύκλο. Είναι δυνατόν να έχω ωορρηξία στις 14-15 μέρες από την ημέρα που αδιαθετώ και παρ' ολ' αυτά ο κύκλος μου να είναι 24 ημερών ή μπορει να συμβαίνει κάτι άλλο; Και υπάρχει περίπτωση να έχω εντονο πόνο ωορρηξίας χωρίς να έχω ωορρηξία;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Ο χρήστης Vikula83 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-10-13, 01:06   #912
ZA25

ZA25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Η ορμονική εικόνα δεν "διορθώνεται" γιατί είναι το αποτέλεσμα άλλων παραγόντων που οδηγούν σε υψηλή LH. Άποψή μου είναι ότι η περίοδός σας μάλλον αρχίζει με την έναρξη της κανονικής ροής και η αιμορραγία μετά την ωορρηξία πιθανώς όντως να οφείλεται σε ωχρινική ανεπάρκεια ή σε ανωορρηξία.
Τελικά το θέμα σε ότι αφορά τη γονιμότητα είναι αν γίνεται τακτικά ωορρηξία. Αν ναι τότε η εγκυμοσύνη είναι μάλλον θέμα χρόνου. Αν όχι, τότε ίσως υπάρχει κάποιου βαθμού θέμα με πολυκυστικές ωοθήκες που θα εξηγούσε και την ορμονική εικόνα. Επιμένω στο θέμα της ωορρηξίας γιατί το ότι είχατε ενδείξεις ωορρηξίας στο παρελθόν δε σημαίνει απαραίτητα ότι συμβαίνει και τώρα.
Καλησπέρα γιατρέ!Δυστυχως δεν μπορω να αισθανθω ασφαλεια στους γιατρούς εδω στην επαρχία και ετσι καταφεύγω σε εσας διότι πάλι ειμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου με εμπειρία για τις πολυκυστικες να με κατευθυνει σωστα και να φύγει το βαρος απο πανω μου. Παντως σε αυτο το κύκλο παρότι ειχα αυτα τα αποτελεσματα, ειχα παλι θετικο τεστ ωορρηξίας, την κατάλαβα πότε εγινε, κάθε μηνα την καταλαβαίνω και Δόξα τω Θεώ τα καφε ξεκίνησαν τη 13η μέρα μετα την ωορηξια για 1,5 μέρα μετα ειχα κανονική ροή...

Πιστεύτε πως θα έπρεπε να παρω κάποια αγωγή, όπως προγεστερόνη στο δεύτερο μέρος του κύκλου ή το glucophage? Ξέρω ότι δεν μπορείτε να προτείνετε φάρμακο απτο διαδικτυο και δεν θέλω κάτι τέτοιο απλά πληροφοριακά αν κάποια αγωγή θα βοηθούσε πχ σε μια ωχρινική ανεπαρκεια
ή σε ηπιο σπω και ποιες εξετασεις θα έπρεπε να κανω.

Σε αυτο το κύκλο πάντως φαινεται να πήγαν όλα καλά με την ωορρηξία και ο κύκλος ηταν 35 ημερων...Γίνεται να ήταν ενταξει ο κύκλος με αναστροφη σχέση?

Ολο αυτό το θέμα με εχει στρεσσάρει αρκετά και φοβάμαι μήπως αυτό ειναι το πρόβλημα και απ΄το στρες δημιουργούνται προβληματα στον κύκλο.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Παλιά 14-10-13, 01:11   #913
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nuvola Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας γιατρέ!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη θέση του μωρού για τον τοκετό;

Στις 26 εβδομάδες δεν είχε πάρει ακόμα θέση, ήταν με τον ποπό του προς τα κάτω. Να σημειώσω ότι δεν είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Σε ποιες εβδομάδες περίπου περιμένουμε να πάρει θέση και αν τελικά δεν έχει κεφαλική προβολή είναι συνετό να περιμένουμε τον τοκετό να ξεκινήσει μόνος του σε οποιαδήποτε εβδομάδα μπας και γυρίσει ή είναι καλύτερο να προγραμματιστεί καισαρική;
Καλησπέρα,

Έχετε ακόμα αρκετό δρόμο, τελικές αποφάσεις δε χρειάζεται να ληφθούν πριν τις 36-37 εβδομάδες ή και ακόμα αργότερα. Τα περισσότερα μωρά θα έχουν γυρίσει μέχρι τότε. Για τη μειοψηφία που θα παραμείνει ισχιακή μπορούμε να δοκιμάσουμε εξωτερικό μετασχηματισμό ή να προγραμματίσουμε καισαρική για τις 39 εβδομάδες. Σε κάποιες περιπτώσεις επίσης μπορούμε να περιμένουμε την έναρξη του τοκετού για να κάνουμε καισαρική, αν και αυτό ίσως συνεπάγεται να γίνει το χειρουργείο στις 3 το πρωί... Η τελική απόφαση λαμβάνεται πάντα από το ζευγάρι μετά από συζήτηση με τον γυναικολόγο τους.

Παλιά 14-10-13, 01:30   #914
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Vikula83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατρέ καλημέρα σας!

Είμαι 30 χρονων και μαμά ενός αγοριού 13 μηνών. Η σύλληψη του γιού μου έγινε με την πρώτη μας προσπάθεις και γέννησα με καισαρική λόγω μετωπιαίας προβολής.
Μετά τη γέννα(15/9) μου ήρθε πρώτη φορά περίοδος 8 μήνες μετά (21/5) καθώς θήλαζα και έχω σταματήσει το θηλασμό από τα μέσα Ιουνίου. Από τότε αδιατέτησα πάλι ως εξής : 30 Ιουνίου / 25 Ιουλίου / 17 Αυγούστου / 15 Σεπτεμβρίου / 8 Οκτωβρίου. Ό κύκλος μου δηλαδή είναι μικρός και ασταθής σχετικά. Το πιο σύνηθες είναι να αδιαθετώ στις 24 μέρες.
Με τον άντρα μου προσπαθούμε εδώ και 2 μήνες για δεύτερο παιδάκι, και μετά την τελευταία περίοδο επισκέφτηκα τον γυναικολογο μου για ενα κολπικο υπερηχο. Συγκεκριμένα αδιαθέτησα 15 Σεπτέμβρίου και στις 25/9 εκανα τον υπέρηχο όπου και είδε ενα ωοθηλακιο μεγέθους 16 και μας συμβούλεψε να έχουμε επαφές στις 27/9 στις 29/9 και την 01/10. Τελικα τα καταφέραμε μόνο στις 26/9 και 29/9 χωρίς αποτέλεσμα αφού τελίκά χτες αδιαθέτησα. Για να μην σας κουράζω, η απορία μου είναι η εξής :
- Εφ' οσον η ωοθηλακιορηξία ΄γίνεται 14 μέρες πριν την περίοδο, άρα στην περίπτωση μου αφού αδιαθέτησα στις 24 μέρες έγινε στις 25-26/9 πως γίνεται να μην το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο που έκανα στις 25? Επιπλέον, την 01/10 ένιωσα έντονα τον πόνο της ωορρηξίας απο δεξιά (όπως είχε προβλέψει δλδ ο γιατρός), τον οποίο τον νιώθω σχεδόν σε κάθε κύκλο. Είναι δυνατόν να έχω ωορρηξία στις 14-15 μέρες από την ημέρα που αδιαθετώ και παρ' ολ' αυτά ο κύκλος μου να είναι 24 ημερών ή μπορει να συμβαίνει κάτι άλλο; Και υπάρχει περίπτωση να έχω εντονο πόνο ωορρηξίας χωρίς να έχω ωορρηξία;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Καλησπέρα,

Η περίοδος όντως έρχεται περίπου 14 ημέρες μετά την ωορρηξία και αυτό το διάστημα είναι σταθερό. Εφόσον αδιαθετήσατε στις 8/10 λογικά η ωορρηξία πρέπει πράγματι να συνέβη γύρω στις 24/9. Αν και κάνουμε υποθέσεις, μια πιθανότητα είναι αυτό που είδατε στον υπέρηχο να ήταν ωχρό σωμάτιο (δηλαδή ωοθυλάκιο λίγο μετά την ωορρηξία) και να "χάσατε" την ωορρηξία για μια-δυο μέρες. Υπερηχογραφικά αυτά μοιάζουν μεταξύ τους και είναι δύσκολο να διακριθούν. Όσο για τον πόνο ειλικρινά δεν έχω απάντηση γιατί δεν είναι απαραιτήτως αξιόπιστο σύμπτωμα.

Παλιά 14-10-13, 01:36   #915
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα γιατρέ!Δυστυχως δεν μπορω να αισθανθω ασφαλεια στους γιατρούς εδω στην επαρχία και ετσι καταφεύγω σε εσας διότι πάλι ειμαι σε αναζήτηση γυναικολόγου με εμπειρία για τις πολυκυστικες να με κατευθυνει σωστα και να φύγει το βαρος απο πανω μου. Παντως σε αυτο το κύκλο παρότι ειχα αυτα τα αποτελεσματα, ειχα παλι θετικο τεστ ωορρηξίας, την κατάλαβα πότε εγινε, κάθε μηνα την καταλαβαίνω και Δόξα τω Θεώ τα καφε ξεκίνησαν τη 13η μέρα μετα την ωορηξια για 1,5 μέρα μετα ειχα κανονική ροή...

Πιστεύτε πως θα έπρεπε να παρω κάποια αγωγή, όπως προγεστερόνη στο δεύτερο μέρος του κύκλου ή το glucophage? Ξέρω ότι δεν μπορείτε να προτείνετε φάρμακο απτο διαδικτυο και δεν θέλω κάτι τέτοιο απλά πληροφοριακά αν κάποια αγωγή θα βοηθούσε πχ σε μια ωχρινική ανεπαρκεια
ή σε ηπιο σπω και ποιες εξετασεις θα έπρεπε να κανω.

Σε αυτο το κύκλο πάντως φαινεται να πήγαν όλα καλά με την ωορρηξία και ο κύκλος ηταν 35 ημερων...Γίνεται να ήταν ενταξει ο κύκλος με αναστροφη σχέση?

Ολο αυτό το θέμα με εχει στρεσσάρει αρκετά και φοβάμαι μήπως αυτό ειναι το πρόβλημα και απ΄το στρες δημιουργούνται προβληματα στον κύκλο.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Καλησπέρα,

Ανεξαρτήτως του τι λένε οι εξετάσεις σημασία τελικά έχει το αν γίνεται ωορρηξία. Ο κύκλος σαφώς και μπορεί να είναι σχετικά σταθερός και να γίνεται ωορρηξία, ακόμα και σε ΣΠΩ.

Δε θα σας συμβούλευα να πάρετε φάρμακα ακόμα. Αντίθετα καλό θα είναι να παρακολουθήσετε την ωορρηξία σας υπερηχογραφικά για έναν-δυο κύκλους για να επιβεβαιώσετε ότι συμβαίνει κανονικά. Εφόσον αυτό επιβεβαιωθεί δεν απαιτείται τίποτε άλλο για την ώρα...

Παλιά 15-10-13, 15:05   #916
nuvola

Το avatar του χρήστη nuvola

Περιοχή: σπίτι μου σπιτάκι μου
nuvola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα,

Έχετε ακόμα αρκετό δρόμο, τελικές αποφάσεις δε χρειάζεται να ληφθούν πριν τις 36-37 εβδομάδες ή και ακόμα αργότερα. Τα περισσότερα μωρά θα έχουν γυρίσει μέχρι τότε. Για τη μειοψηφία που θα παραμείνει ισχιακή μπορούμε να δοκιμάσουμε εξωτερικό μετασχηματισμό ή να προγραμματίσουμε καισαρική για τις 39 εβδομάδες. Σε κάποιες περιπτώσεις επίσης μπορούμε να περιμένουμε την έναρξη του τοκετού για να κάνουμε καισαρική, αν και αυτό ίσως συνεπάγεται να γίνει το χειρουργείο στις 3 το πρωί... Η τελική απόφαση λαμβάνεται πάντα από το ζευγάρι μετά από συζήτηση με τον γυναικολόγο τους.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ο χρήστης nuvola δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 20-10-13, 12:39   #917
Roelle

Roelle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα γιατρέ,έχω υποτροπές Ηsv 2.Είμαι στην 21η ευδομάδα και ο γιατρός μου θέλει να με πάει με καισαρική.Τώρα στην εγκυμοσύνη εχω βγάλει 2 φορές(πριν ήταν ασυμπτωματικος).Τι να κάνω,θελώ φτ...αλλά γίνεται;;;;;
Ο χρήστης Roelle δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 21-10-13, 12:53   #918
ΦΣΜΣ

ΦΣΜΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα γιατρε,
συνοπτικα θα σας πω οτι πριν δυο χρονια 30/11/11 έκανα σαλπιγγοπλαστικη μετα απο εωδειξη υδροσαλλπιγγας στο ιδιο χειρουργειο βρεθηκε ενδομητρίωση την οποι και καυτηριασαμε αλλα μετα πηρα για πεντε μήνες vissannete. τον δεκεμβριο του 12 κανω σαλπιγγογραφια και την βρησκουμε τελειως βουλωμενη αναμενομενο αφου ο γιατρος δεν μου ειχε πει οτι ξαναβουλώνει τον ιανουαριο το 13 μένω εγκυος αλλα αποβάλλω.
πρίν 10 μέρες εβγαλα τελικα την δεξια σάλπιγγα αλλά ευτυχως δεν υπάρχει κανένα άλλο προβλημα.
Υπάρχει περιπτωση να μπορεσω να εχω φυσιολογική σύλληψη και τι μπορω να κάνω για να εχω περισσότερες πιθανότητες?
Ο χρήστης ΦΣΜΣ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 21-10-13, 16:34   #919
ΦΣΜΣ

ΦΣΜΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΦΣΜΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα γιατρε,
συνοπτικα θα σας πω οτι πριν δυο χρονια 30/11/11 έκανα σαλπιγγοπλαστικη μετα απο εωδειξη υδροσαλλπιγγας στο ιδιο χειρουργειο βρεθηκε ενδομητρίωση την οποι και καυτηριασαμε αλλα μετα πηρα για πεντε μήνες vissannete. τον δεκεμβριο του 12 κανω σαλπιγγογραφια και την βρησκουμε τελειως βουλωμενη αναμενομενο αφου ο γιατρος δεν μου ειχε πει οτι ξαναβουλώνει τον ιανουαριο το 13 μένω εγκυος αλλα αποβάλλω.
πρίν 10 μέρες εβγαλα τελικα την δεξια σάλπιγγα αλλά ευτυχως δεν υπάρχει κανένα άλλο προβλημα.....

Υπάρχει περιπτωση να μπορεσω να εχω φυσιολογική σύλληψη και τι μπορω να κάνω για να εχω περισσότερες πιθανότητες?
Περιμενω απαντησησ σας
Ο χρήστης ΦΣΜΣ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 22-10-13, 22:03   #920
Γιώργος Μιχαλόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Roelle Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα γιατρέ,έχω υποτροπές Ηsv 2.Είμαι στην 21η ευδομάδα και ο γιατρός μου θέλει να με πάει με καισαρική.Τώρα στην εγκυμοσύνη εχω βγάλει 2 φορές(πριν ήταν ασυμπτωματικος).Τι να κάνω,θελώ φτ...αλλά γίνεται;;;;;
Καλησπέρα,

Ο HSV-2 είναι ύπουλη λοίμωξη που βρίσκει ευκαιρία να εκδηλωθεί σε περιπτώσης σχετικής ανοσοκαταστολής, όπως κατά την εγκυμοσύνη. Παρόλα αυτά υποτροπές της λοίμωξης δεν είναι αιτία καισαρικής εκτός κι αν υπάρχουν ενεργές βλάβες κατά την ώρα του τοκετού. Εάν δεν υπάρχουν βλάβες τότε ο κολπικός τοκετός δεν αντενδείκνυται γιατί η πιθανότητα μετάδοσης στο μωρό είναι πολύ μικρή.

Σε περιπτώσεις όπως η δική σας η προτεινόμενη αγωγή για να αποφευχθεί η ανάγκη καισαρικής είναι η χορήγηση κατάλληλης προφυλακτικής αντιβίωσης κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης ώστε να προληφθεί η επανεμφάνιση βλαβών λίγο πριν τον τοκετό.

Εάν γνωρίζετε καλά αγγλικά δείτε και τις οδηγίες του Βασιλικού Κολεγίου Μαιευτήρων-Γυναικολόγων της Βρετανίας: http://www.rcog.org.uk/files/rcog-co...Herpes2007.pdf

Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές