Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-07-12, 17:56   #1
BarbieAmelie

BarbieAmelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή τι φυλο ειναι το μωρο με βαση την ωορρηξια

λενε οτι αν συλλαβεις πριν την ωορρηξια εχεις πιθανοτητες για κοριτσακι και αν συλλαβεις την μερα της ωορρηξιας τοτε μαλλον για αγορακι...τι γινεται οταν κανεις σεξακι ρε κοριτσια με το που τελειωσει η περιοδος?εγω πιστευω οτι ετσι καταφερνουν να επιβιωσουν τα θηλυκα δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως...δηλαδη αν ερχεσαι καθημερινα σε επαφες πριν την ωορρηξια εχεις μεγαλες πιθανοτητες να εχεις συλλαβει πριν κανεις ωορρηξια αρα και μεγαλυτερες πιθανοτητες για κοριτσι...καταλαβαινετε τι λεω?
Παλιά 25-07-12, 18:44   #2
tsarli

Περιοχή: Β. Ελλάδα
tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως είχα ωορρηξία Πέμπτη με Παρασκευή και γενικά η μία και μοναδική επαφή που είχαμε εκείνο τον καιρό ήταν αυτή της επόμενης Κυριακής, σχεδόν δηλ. 2 μέρες μετά την ωορρηξία και είναι αγόρι. Ίσως να ισχύει αυτό που λες!
Παλιά 25-07-12, 18:45   #3
isabell

Το avatar του χρήστη isabell

isabell ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι το έχω ακούσει κι εγώ αυτό και σε μένα μάλιστα έτσι έγινε κ τελικά έκανα κορίτσι. η δε μάνα μου έμεινε έγκυος σε μένα ακριβώς μετά την περίοδο και το ίδιο κ η πεθερά μου και στις 2 της κόρες. μπορεί όμως να είναι και τυχαίο ποιος ξέρει
Παλιά 25-07-12, 18:50   #4
Skybeam

Το avatar του χρήστη Skybeam

Περιοχή: Athens downtown
Skybeam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν είναι τυχαίο. Είναι η μέθοδος του dr. Shettles!
http://www.askbaby.com/dr-shettles-c...ion-method.htm
Παλιά 26-07-12, 00:47   #5
lucia

Περιοχή: Athina
lucia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δυστυχως το ειχα πιστεψει κι εγω, κι ημουνα σιγουρη πως εχω αγορι, (ηρθαμε σε επαφη την ημερα 14 - ωορρηξια) στην αυχενικη ομως μας ειπε 80% κοριτσι κι εμεινα καγκελο. (οχι οτι εχω προβλημα, απλα το ειχα συνηθισει με τις βλακειες που διαβαζα). Τα θεωρω λοιπον τελειως βλακειες, και δε νομιζω οτι ειναι τοσο ευκολο. Αν ηταν ετσι, τοτε τοσοι κ τοσοι (πχ Ζινταν που εχει 4 αγορια, Ιβιτσ-Πετρουλακη που εχουν 4 κοριτσια) θα διαλεγαν το φυλο του μωρου!
Παλιά 26-07-12, 01:41   #6
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γερα να ειναι τα μωρακια και ας ειναι οτι να ναι εγω μονο αυτο λεω κοριτσια...
Παλιά 26-07-12, 09:24   #7
κάτια_82

Το avatar του χρήστη κάτια_82

Περιοχή: αθήνα
κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εφοσον το σπερμα παραμενει ζωντανο για 48 ωρες και απαραιτητο για να γινει η γονιμοποιηση ειναι να υπαρχει ωαριο και το ενδομητριο να ειναι πλήρες, τι ακριβως εννοειται? φανταζομαι οτι οι πιο πιθανες μερες ειναι 1-2 πριν+η μερα ωορρηξιας+1-2 μετα... καταλαβαινω οτι οταν δεν εχεις σταθερο κυκλο ή η ωορρηξια σου ειναι μετατοπισμενη, μιλαμε για αποκλιση της ημερας συλληψης απο την πρωτη μερα τελευταιας περιοδου, αλλα οσο εχει να κανει με την ωορρηξια οι μερες ειναι συγκεκριμενες.

Ο χρήστης κάτια_82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 10:51   #8
zouzounel

Το avatar του χρήστη zouzounel

zouzounel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και φυσικά δε μπορείς να "συλλάβεις πριν την ωορηξία" γιατί δεν υπάρχει ωάριο, οπότε τι σύλληψη να γινει?
ωορηξία σημαίνει απελευθέρωση του ωαρίου και σε εναν σταθερό κύκλο 28 ημερών πραγματοποιείται την 14η ημερα.
αν για παραδειγμα το ζευγαρι εχει ερθει σε ελεύθερη επαφή την 11η ημερα, υπάρχουν πιθανότητες να υπάρχουν ζωντανά σπερματοζωάρια τη στιγμή της απελευθέρωσης του ωαρίου και να γινει γονιμοποίηση. Λενε -χωρίς να ειναι επιστημονικά αποδεδειγμένο- ότι τα σπερματοζωάρια που "δίνουν" κορίτσια ειναι πιο ανθεκτικά και ζουν περισσότερο. συνεπώς ειναι πιθανο η συγκεκριμένη σύλληψη να οδηγησει σε κορίτσι.

επισης λενε ότι αν τρως μπανανες πριν την ωορηξία θα πιάσεις κορίτσι.

τιποτα απ' όλα αυτα δεν εχει αποδειχθεί, οποτε... κρατάτε μικρό καλάθι κορίτσια!
Παλιά 26-07-12, 11:13   #9
KonstantinaDimitris

Περιοχή: Αθήνα
KonstantinaDimitris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτά τα θεωρώ βλακείες.... Κ καλά, όταν έχει κάποια κοπέλα δίδυμα διαφορετικού φύλου πως εξηγείται ( φυσιολογική σύλληψη) με βάση αυτήν την μέθοδο.;;;; Εμένα μου έλεγαν μια άλλη μπαρούφα... Αν το κανείς ιεραποστολικά είναι κορίτσι, αν ....... (δεν μπορώ να εκφραστώ) αγόρι!!!!
Τρέχα γύρευε....
Ο χρήστης KonstantinaDimitris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 11:14   #10
nuvola

Το avatar του χρήστη nuvola

Περιοχή: σπίτι μου σπιτάκι μου
nuvola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που είχα διαβάσει πριν καιρό ήταν ότι τα "αρσενικά" σπερματοζωάρια είναι πιο γρήγορα από τα "θηλυκά" κι έτσι φτάνουν πιο γρήγορα στον στόχο που είναι το ωάριο. Από την άλλη τα "θηλυκά" είναι πιο ανθεκτικά. Αυτό σημαίνει πως αν κάνεις π.χ. μια μέρα πριν την ωορηξία σεξ ναι μεν θα φτάσουν πρώτα τα "αρσενικά" αλλά δεν θα βρουν τίποτα να γονιμοποιήσουν,ενώ τα θηλυκά που θα φτάσουν πρώτα θα είναι συγκριτικά λιγότερα. Την επόμενη μέρα που θα έχεις ωορηξία θα έχουν φτάσει όλα στον προορισμό τους, αλλά όντας τα "θηλυκά" πιο ανθεκτικά θα είναι περισσότερα εκεί για να γονιμοποιήσουν το ωάριο που θα κατέβει ενώ τα αρσενικά θα αρχίσουν να αποδεκατίζονται.
Άρα, αν κάνεις σεξ όταν είναι πλέον το ωάριο έτοιμο για γονιμοποίηση οι πιθανότητες για αγόρι είναι περισσότερες, ενώ αν κάνεις λίγο πριν την ωορηξία οι πιθανότητες είναι υπέρ του κοριτσιού.
Προσωπικά μετά από μία μεγάλη περιπέτεια που περάσαμε με τον άντρα μου νομίζω πως προέχει κάτα πάρα πολύ το μωρό να είναι υγιές και να μην πορωνόμαστε για το φύλο
Ο χρήστης nuvola δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 11:17   #11
babycobra

babycobra ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KonstantinaDimitris Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα θεωρώ βλακείες.... Κ καλά, όταν έχει κάποια κοπέλα δίδυμα διαφορετικού φύλου πως εξηγείται ( φυσιολογική σύλληψη) με βάση αυτήν την μέθοδο.;;;; Εμένα μου έλεγαν μια άλλη μπαρούφα... Αν το κανείς ιεραποστολικά είναι κορίτσι, αν ....... (δεν μπορώ να εκφραστώ) αγόρι!!!!
Τρέχα γύρευε....

χαχα πολύ μου άρεσε αυτο δεν το είχα ξανακούσει!
Ο χρήστης babycobra δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-12, 12:25   #12
Lin_Lin

Περιοχή: Athens
Lin_Lin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές πάντως, οι περισσότερες μελέτες αναφέρουν αυτά που είπατε, ότι δηλαδή σύλληψη κοντά στην ωορρηξία έχει πιο πολλές πιθανότητες να δώσει αρσενικό έμβρυο ενώ πιο πριν ή πιο μετά, να δώσει θηλυκό. Όλες όμως οι μελέτες υπογραμμίζουν πως από μόνη της η μέρα σύλληψης δεν είναι μέθοδος προγραμματισμού και ως εκ τούτου δεν θα πρέπει να εκλαμβάνεται ως τρόπος επιλογής φύλου. Ας μην ξεχνάμε την κληρονομικότητα, την ηλικία του ζευγαριού, τις διατροφικές συνήθειες και πολλά άλλα.
Αυτό που θα ήθελα προσωπικά να πω είναι ότι μάλλον το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί ένα ζευγάρι θα ήταν πότε να κάνουν σεξ, ποια στάση να χρησιμοποιήσουν και πόση ώρα να κάνει η γυναίκα κατακόρυφο μετά (!!!). Γερά παιδάκια να γεννιούνται, αυτό μετράει μόνο και να χουν γερούς γονείς -και όχι αγχωμένους για το πότε έγινε η σύλληψη και αν θα πρέπει να βάψουν το δωμάτιο μπλε ή ροζ...
Παλιά 26-07-12, 13:30   #13
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lin_Lin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θα ήθελα προσωπικά να πω είναι ότι μάλλον το τελευταίο που θα έπρεπε να απασχολεί ένα ζευγάρι θα ήταν πότε να κάνουν σεξ, ποια στάση να χρησιμοποιήσουν και πόση ώρα να κάνει η γυναίκα κατακόρυφο μετά (!!!). Γερά παιδάκια να γεννιούνται, αυτό μετράει μόνο και να χουν γερούς γονείς -και όχι αγχωμένους για το πότε έγινε η σύλληψη και αν θα πρέπει να βάψουν το δωμάτιο μπλε ή ροζ...
Συμφωνω 100%!

Παλιά 09-09-12, 18:19   #14
BarbieAmelie

BarbieAmelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο κάτια_82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω 100%!

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Για αυτο και εγω με τον αντρα μου ειχαμε επαφες με το που τελειωσε η περιοδος και για πολλες μερες μετα την ωορρηξια γιατι μας ενδιεφερε η συλληψη και οχι αυτες οι μπουρδες. Απλα εννοειται οτι ολοι εχουν μια περιεργεια για το φυλο και ειπα να ρωτησω απο περιεργεια. Οποιος πει οτι δεν τον νοιαζει το φυλο ειναι απλα....ψευτης! Οταν κανεις την αυχενικη και βλεπεις οτι ολα ειναι καλα εχεις το δικαιωμα να θες να μαθεις και το φυλο. Το να ειναι υγιη τα μωρακια ειναι το παν εννοειται αλλα η περιεργεια ειναι περιεργεια...
Παλιά 09-09-12, 20:23   #15
κάτια_82

κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BarbieAmelie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Για αυτο και εγω με τον αντρα μου ειχαμε επαφες με το που τελειωσε η περιοδος και για πολλες μερες μετα την ωορρηξια γιατι μας ενδιεφερε η συλληψη και οχι αυτες οι μπουρδες. Απλα εννοειται οτι ολοι εχουν μια περιεργεια για το φυλο και ειπα να ρωτησω απο περιεργεια. Οποιος πει οτι δεν τον νοιαζει το φυλο ειναι απλα....ψευτης! Οταν κανεις την αυχενικη και βλεπεις οτι ολα ειναι καλα εχεις το δικαιωμα να θες να μαθεις και το φυλο. Το να ειναι υγιη τα μωρακια ειναι το παν εννοειται αλλα η περιεργεια ειναι περιεργεια...
σιγουρα, θες να μαθεις! κι οχι απαραιτητα απο περιεργεια... εγω με το που μας ειπαν αγορι στον β επιπεδου, εκοψα τα "μωρο μου", "παιδακι μου", κλπ και αρχισα τα "αγορι μου", "γιε μου", "μιχαλη μου"... φανταζομαι το προσωπακι του να μεγαλωνει... πως θα με φωναζει "μαμα, μπαλα!"... τα παιχνιδια τα ρουχα το δωματιο του! πολλα αλλαζουν με το που μαθαινεις το φυλο... αλλα οχι να κανω κολπα για να πιασω γιο ή κορη ντε και καλα! αυτο εννοουσα εγω! καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοριτσακι και με το μωρακι σου υγιες και τελειομηνο αγκαλια!!!

Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές