Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τετράδυμα στον 1ο υπέρηχο!!!


Recommended Posts

Στην προσπάθεια για 2ο παιδάκι και μετά από άκαρπες προσπάθειες 3 χρόνων προχώρησα σε...Εξωσωματική λίγο μετά τα 40 μου...

Την δεύτερη.

Η πρώτη δεν είχε δώσει παρά δύο ωοθυλάκια χωρίς ωάρια και έμεινε στη μέση.

Τώρα αλλάξαμε λίγο το πρωτόκολλο και όλα πήγαιναν καλά:

καλή απόκριση ωοθηκών, αρκετά ωάρια, γονιμοποιήθηκαν τα περισσότερα, την 5η μέρα είχα 4 "προβλαστοκύστες" και καλό, (πολύ καλό) ενδομήτριο.

Ο γιατρός είπε ότι στην περίπτωσή μου οι πιθανότητες να προχωρήσουν 3 από αυτά είναι πραγματικά πολύ λίγες και συμφώνησα να τα βάλουμε και τα 4!!!

Ε, τόσα επιτρέπει η νομοθεσία, φαντάζομαι από γιατρούς που ξέρουν πιο πολλά από μένα έχει προταθεί το νούμερο, τόσα είπε κι ο γιατρός, συμφώνησα...

 

Ακολούθησαν θετικές - πολύ μεγάλες χοριακές - και σήμερα επιτέλους ο πρώτος υπέρηχος.

Στον οποίο, τρελαθήκαμε να μετράμε σάκους!!!

4 παρακαλώ!!!

 

Και τώρα???

 

Το ξέρω ότι είναι νωρίς για να τρελαίνομαι, καθώς η φύση μπορεί να αποφασίσει από μόνη της κάποια από αυτά να μην τα αφήσει να προχωρήσουν.

 

Θα ήθελα ειλικρινά τις εμπειρίες σας, αν κάποια κοπέλα είχε αρχικά τετράδυμα και τελικά η εγκυμοσύνη της εξελίχθηκε ομαλά και κυρίως μετά από μείωση που συνέβη αυτόματα ή μετά από επιλογή...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Cristy μου, κοίταξε λίγο και τα αγγλόφωνα sites, αν δεν το έχεις ήδη κάνει (quadruplets ivf). Η αναζήτηση δίνει πολλά αποτελέσματα. Τα πρώτα βέβαια που βγαίνουν είναι ειδήσεις από διεθνή ειδησεογραφικά δίκτυα... Σε βλέπω σε λίγους μήνες να διαδέχεσαι το γιατρό σου στα πλατό του CNN! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Α! Και μην ξεχάσεις να ενημερώσεις τις συζητήσεις περί AMH και FSH. Έχεις δεσμευτεί! Αν και καταλαβαίνω πως είναι το τελευταίο που σε απασχολεί αυτή τη στιγμή...

Καλή δύναμη, γλυκιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και στα αγγλόφωνα sites, αλλά μέχρι στιγμής βρίσκω περιπτώσεις που γεννήθηκαν τετράδυμα.

Εγώ ενδιαφέρομαι για περιπτώσεις που είχαν ΑΡΧΙΚΑ τετράδυμα.

Προσεύχομαι στην "οικειοθελή" μείωσή τους...

 

Πρέπει να υπάρχουν λογικά κι άλλες περιπτώσεις στην Ελλάδα. Η νομοθεσία μας είναι "χαλαρή" και ο έλεγχος ανύπαρκτος όσον αφορά τις πρακτικές των κέντρων υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

 

Αν έχετε ακούσει ή ξέρετε ή ακόμη καλύτερα είχε τύχει σε κάποιον/κάποια να έχει εγκυμοσύνη που ΑΡΧΙΚΑ είχε το σοκ των 4...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Και μην ξεχάσεις να ενημερώσεις τις συζητήσεις περί AMH και FSH. Έχεις δεσμευτεί! Αν και καταλαβαίνω πως είναι το τελευταίο που σε απασχολεί αυτή τη στιγμή...

Καλή δύναμη, γλυκιά μου!

 

 

Τα έγραψα σε όλους...

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

 

Πάντως στις περιπτώσεις με τετράδυμα που έχω διαβάσει μέχρι τώρα,ήταν δευτεροπαθής υπογονιμότητα (είχαν ήδη ένα παιδί), σαν κι εμένα...

Φαντάζομαι πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα καλή μου και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση, θα σου πρότεινα να διαβάσεις την παρακάτω ιστορία, από την αρχή ως το τέλος:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83875&highlight=%E5%F0%E9%EB%E5%EA%F4%E9%EA%DE+%EC%E5%DF%F9%F3%E7+%E1%E9%EC%EF%F1%F1%E1%E3%DF%E1

 

Εμένα με έχει συγκλονίσει...δε θέλω να πω περισσότερα.

 

Κάνε την προσευχή σου στην Παναγία και έχε πίστη. Όλα θα πάνε καλά. Εγώ γνωρίζω δύο περιπτώσεις με τρίδυμα από εξωσωματική, που, παρότι δυσκολεύονται οικονομικά, ανατριχιάζουν στη θύμηση ότι κάποτε αναλογίστηκαν τη μείωση.

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία και με το καλό να έχετε υγιέστατα μωράκια!!

 

φίλη μου είχε τρίδυμα και προχώρησε σε μείωση και πήγαν όλα καλά

και μάλιστα έκανε και αμνιοπαρακέντηση και επίσης πήγαν όλα καλά

και έτσι έχει δύο υγιέστατα παιδάκια!!

 

Εύχομαι να έχεις την ίδια πορεία

Link to comment
Share on other sites

Πριν πάρεις οποιαδήποτε απόφαση, θα σου πρότεινα να διαβάσεις την παρακάτω ιστορία, από την αρχή ως το τέλος:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=83875&highlight=%E5%F0%E9%EB%E5%EA%F4%E9%EA%DE+%EC%E5%DF%F9%F3%E7+%E1%E9%EC%EF%F1%F1%E1%E3%DF%E1

 

 

Έχω ήδη ξεκινήσει την ανάγνωση του θέματος...

 

 

καλή επιτυχία και με το καλό να έχετε υγιέστατα μωράκια!!

 

φίλη μου είχε τρίδυμα και προχώρησε σε μείωση και πήγαν όλα καλά

και μάλιστα έκανε και αμνιοπαρακέντηση και επίσης πήγαν όλα καλά

και έτσι έχει δύο υγιέστατα παιδάκια!!

 

Εύχομαι να έχεις την ίδια πορεία

 

Αχ τέτοια θέλω να ακούω για να παίρνω κουράγιο...

Από τις τυχερές η φίλη σου.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

ξερω νεα κοπελα που στην πρωτη εξωσ. εκανε 4διμα αγορακια κ περαν οτι κρατηθηκαν στην θερμοκοιτιδα για πολυ καιρο τωρα σφιζουν απο ζωη ολα τους!!

ξερω κ κοπελα με 3διμα αγορακια κ ολα καλα γυρω στα 40 αυτη.

αλλα κ αλλη που βαλανε 4 κ τελικα εμεινε με 1 απο μονα τους!!

 

δεν λεω μεγαλα λογια κ δεν ξερω τι θα εκανα για την μειωση αλλα θεωρω πως το ποσα παιδια θα κανουμε κ στην εξωσ. ειναι ''αλουνου'' θεμα για να εχεις 4 τοσα θελει να ευλογησει κ τοσα σου εστειλε!!οσα ευλογησει τοσα κ θα κρατησεις!!

καλη δυναμη,καλοτυχα τα μωρα σου,η παναγια μαζι σας!!

Link to comment
Share on other sites

ξερω νεα κοπελα που στην πρωτη εξωσ. εκανε 4διμα αγορακια κ περαν οτι κρατηθηκαν στην θερμοκοιτιδα για πολυ καιρο τωρα σφιζουν απο ζωη ολα τους!!

ξερω κ κοπελα με 3διμα αγορακια κ ολα καλα γυρω στα 40 αυτη.

αλλα κ αλλη που βαλανε 4 κ τελικα εμεινε με 1 απο μονα τους!!

 

δεν λεω μεγαλα λογια κ δεν ξερω τι θα εκανα για την μειωση αλλα θεωρω πως το ποσα παιδια θα κανουμε κ στην εξωσ. ειναι ''αλουνου'' θεμα για να εχεις 4 τοσα θελει να ευλογησει κ τοσα σου εστειλε!!οσα ευλογησει τοσα κ θα κρατησεις!!

καλη δυναμη,καλοτυχα τα μωρα σου,η παναγια μαζι σας!!

 

Αμαρρυλίδα μου, δυστυχώς για κάθε περίπτωση τριδύμων ή τετραδύμων που πηγαίνει καλά, υπάρχουν πολλαπλάσιες που δεν πάνε...

Κι αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει να μην τα βλέπω σαν "ευλογία Θεού" αλλά σαν "επιστημονικό επίτευγμα". Αν δεν υπήρχε η εξωσωματική αυτά δεν θα υπήρχαν τώρα μέσα μου. Είναι εργαστηριακά παρασκευάσματα. Θα μου πεις ζωντανά παρασκευάσματα.

Αυτό όμως είναι μια απλή απόδειξη ότι οι κανόνες της βιοηθικής κάπου δεν εφαρμόζονται

σωστά στη χώρα μας.

Παραδέχομαι ότι έχω κι εγώ ευθύνη σ΄ αυτό:

Στη λαχτάρα μου για ένα ακόμη ή δύο παιδάκια, δεν αντιστάθηκα όσο έπρεπε στον γιατρό στο να μου μεταφέρει 4 βλαστοκύστες σε μήτρα με άριστο ενδομήτριο...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαρρυλίδα μου, δυστυχώς για κάθε περίπτωση τριδύμων ή τετραδύμων που πηγαίνει καλά, υπάρχουν πολλαπλάσιες που δεν πάνε...

Κι αυτή τη στιγμή έχω επιλέξει να μην τα βλέπω σαν "ευλογία Θεού" αλλά σαν "επιστημονικό επίτευγμα". Αν δεν υπήρχε η εξωσωματική αυτά δεν θα υπήρχαν τώρα μέσα μου. Είναι εργαστηριακά παρασκευάσματα. Θα μου πεις ζωντανά παρασκευάσματα.

Αυτό όμως είναι μια απλή απόδειξη ότι οι κανόνες της βιοηθικής κάπου δεν εφαρμόζονται

σωστά στη χώρα μας.

Παραδέχομαι ότι έχω κι εγώ ευθύνη σ΄ αυτό:

Στη λαχτάρα μου για ένα ακόμη ή δύο παιδάκια, δεν αντιστάθηκα όσο έπρεπε στον γιατρό στο να μου μεταφέρει 4 βλαστοκύστες σε μήτρα με άριστο ενδομήτριο...

πραγματικα αυτο το πραγμα δεν μπορω να το κατανοησω,ειμαι 23 χρονων και ο λογος που ειμαι σε αυτο το site ειναι για να κατανοησω την αναγκη μιας γυναικας να γινει μανα οταν δεν της το επιτρεπει η φυση...εσυ ομως μανα ενος παιδιου που ειχες την τυχη να απολαυσεις τη μητροτητα μπηκες στη διαδικασια αυτη με αποτελεσμα να εχεις 4 ψυχες μεσα σου...και επειδη τις θεωρεις πολλες θες να τις μειωσεις...για πιο λογο μπηκες σε αυτη τη διαδικασια?δεν θελω να φανω κακια η να δημιουργησω εντασεις απλα θελω να κατανοησω το γιατι?γινομαστε "θεοι" για να δημιουργουμε και να καταστρεφουμε...αν δεν ειχες ηδη ενα παιδακι πραγματικα τηα μπορουσα να καταλαβω..αυτο το πραγμα ομως δεν το κατανοω και ζηταω απο σενα να με βοηθησεις να το καταλαβω.

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μπορεί να θέλει να κάνει 7 παιδια.Εσένα τι σε πειράζει;:confused:Δικαιωμα της ειναι να κανει όσες εξωσωματικες γουσταρει για να τα καταφερει.Το ποσες βλαστοκυστες εβαλαν τωρα ειναι αλλο θεμα.Συνηθως δεν βαζουν πανω απο 2-3 αλλα και πάλι με 3 βλαστοκυστες εχω δει να μην πιανει και κανενα εμβρυο τελικα.Κι επειδη η Cristy ανυσηχει περισσοτερο για τα παιδια της απο οσο εσυ πρεπει να καταλαβεις οτι υπαρχουν πολλοι κινδυνοι σε μια εγκυμοσυνη με τετραδυμα.Αν κρατηθουν ολα μπορει να μην εχει καλη καταληξη αυτο σκεφτεται και οχι το οτι εγω ηθελα ενα και τωρα εχω 4 και δεν τα θελω ολα αυτα.

Καλα κι αυτο το δεν της το επιτρεπει η φυση να γινει μανα ηταν πολυ καλο;)Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις;

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα η Cristy δεν ειπε οτι θα προχωρησει οπωσδήποτε στη διαδικασια της μειωσης, ειπε αρχικα οτι προσευχεται να συμβει φυσικα. Δεν το βρισκω καθολου μα καθολου "αντιδεοντολογικο" αυτο που εκανε!!!!!!Η επιστημη εχει προχωρησει τοοσο που ειναι σε θεση να βοηθησει γυναικες να τους συμβει κατι τοσο μα τοσο θεμτιτο!!Πουθενα δεν βρισκω λογο για "λιθοβοληθει" σε αυτη την τοσο ιδιαιτερη φαση που βρισκεται.Ο καθε ενας κανει τις επιλογες του και κανενας δεν εχει το δικαιωμα να τον κρινει!

Σου ευχομαι οταν ερθει η ωρα και θελησεις να κανεις παιδακια, να μπορεσεις και να σου συμβει χωρις κανενα εμποδιο! Φαντασου ομως να θελεις τοσο πολυ αλλα να μην ειναι εφικτό....

Συγχωρεστε με αν κανω τον "δικηγορο" απλα νοιωθω οτι θελω να εκφρασω τη γνωμη μου..

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι εξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρεις.

πιστεψε με αννουλα οτι και εμένα εάν ήμουν στην ηλικία σου, θα μου φαίνονταν κινέζικα όλα αυτά...

απλα δεν έχεις αρκετές εμπειρίες. εαν ειχες θα ήξερες ότι το δύσκολο και το ώριμο είναι να ξέρεις πότε πρέπει να κρίνεις και πότε να σωπαίνεις...

Νομίζω οτι σε δυσκολες καταστάσεις, όπως η υπογονιμότητα, και οι απότοκοι καταστάσεις αυτών, είναι καλύτερα να μη μιλάς εκ του ασφαλούς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι Isis μου δεν ειναι μονο το οτι ειναι εξω απο τον χορο αλλα το οτι δεν εχει ιδεα το τι συμβαινει σε τριδυμες-τετραδυμες εγκυμοσυνες.Υπαρχει πλαφον στο ποσα παιδια θα κανουμε και κρινει επειδη η κοπελα εχει ηδη ενα παιδι;Που ειμαστε στη κινα;;Το οτι δεν επιτρεπει η φυση να γινει μανα μια γυναικα ειναι οτι πιο ατοπο ακουω για το θεμα της εξωσωματικης επισης.Και που ξερεις εσυ ποιος εχει θεμα και δεν του το επιτρεπει η φυση;Δλδ αμα εχει προβλημα ο αντρας και η φυση το επιτρεπει στον εναν και οχι στον αλλον να μην κανουμε εξωσωματικη να τους χωριζουμε.

Link to comment
Share on other sites

..... για να κατανοησω την αναγκη μιας γυναικας να γινει μανα οταν δεν της το επιτρεπει η φυση........

 

Εγώ απέκτησα δίδυμα μετά από εξωσωματική, μετά από 2 χρόνια προσπαθειών.

Μετά τα δίδυμα ήρθαν με φυσική σύλληψη άλλα δύο παιδάκια.

Εμένα μου επέτρεπε η φύση να γίνω μάνα ή όχι; Γιατί ... μπερδεύτηκα!

 

 

Και μιας και βάζεις το θέμα του Θεού στη μέση... ας μιλήσουμε και λίγο... θεολογικά...

αν δεν ήθελε δε θα τις προχωρούσε αυτές τις εγκυμοσύνες και δε θα έδινε παιδιά.

Όταν πεινάς, ψάχνεις για φαΐ. Δεν περιμένεις να σου φέρει στο πιάτο ο Θεός το φαγητό.

Αααα και τα δικά σου κριτήρια δεν είναι απαραίτητα ίδια με αυτά που έχει ο Θεός.

Ενοχές και οικογένεια δεν κάνουν "χωριό".

 

 

Και τέλος, αν μια μαμά έχει ήδη ένα παιδί, είναι πολύ πιο εύλογο να θέλει δεύτερο, γιατί έχει γνωρίσει... ......... ....... (τη συνέχεια θα σου την πω όταν με το καλό αποκτήσεις παιδάκι! ;))

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Cristy μου σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη σ' αυτή την πολύδυμη εγκυμοσύνη σου. Εύχομαι να αποφασίσει η φύση σχετικά με τη μείωση ή όχι των εμβρύων, να έχεις μια ακίνδυνη, τελειόμηνη και καλή εγκυμοσύνη και να κρατήσεις αγκαλίτσα υγιέστατα τα παιδάκια σου! Με το καλό!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αυτο το πραγμα δεν μπορω να το κατανοησω,ειμαι 23 χρονων και ο λογος που ειμαι σε αυτο το site ειναι για να κατανοησω την αναγκη μιας γυναικας να γινει μανα οταν δεν της το επιτρεπει η φυση...εσυ ομως μανα ενος παιδιου που ειχες την τυχη να απολαυσεις τη μητροτητα μπηκες στη διαδικασια αυτη με αποτελεσμα να εχεις 4 ψυχες μεσα σου...και επειδη τις θεωρεις πολλες θες να τις μειωσεις...για πιο λογο μπηκες σε αυτη τη διαδικασια?δεν θελω να φανω κακια η να δημιουργησω εντασεις απλα θελω να κατανοησω το γιατι?γινομαστε "θεοι" για να δημιουργουμε και να καταστρεφουμε...αν δεν ειχες ηδη ενα παιδακι πραγματικα τηα μπορουσα να καταλαβω..αυτο το πραγμα ομως δεν το κατανοω και ζηταω απο σενα να με βοηθησεις να το καταλαβω.

 

Αναρωτιέμαι κι εγώ με τη σειρά μου τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις.

Το γεγονός ότι μια γυναίκα μπορεί να επιθυμεί να βιώσει για δεύτερη φορά τη μητρότητα και να χαρίσει στο παιδί της ένα αδελφάκι;

Το γεγονός ότι οι χιλιάδες ζευγάρια προσφεύγουν στη βοήθεια της επιστήμης προκειμένου να γίνουν γονείς;

Το γεγονός ότι στην Cristy συνέβη το στατιστικώς απίθανο να εμφυτευτούν και τα τέσσερα έμβρυα;

Το γεγονός ότι αφού της έλαχε αυτός ο κλήρος προβληματίζεται και μεριμνά τόσο για τη δική της υγεία όσο και για την υγεία των παιδιών που θα γεννηθούν;

Το γεγονός ότι αυτή η πρόνοια περνάει μέσα από επώδυνες επιλογές που ουδεμία σχέση έχουν μ' αυτό που εσύ περιγράφεις: "Εγώ ήθελα ένα και μου προέκυψαν περισσότερα. Πώς θα τα ξεφορτωθώ;"

 

Τέλος πάντων... Αυτά είναι τα προβλήματα της διαδικτυακής συναναστροφής. Είμαστε μονίμως εκτεθειμένες στα αυθαίρετα και ασυλλόγιστα σχόλια του καθενός δίχως την ευχέρεια να θέσουμε όρια στις "σχέσεις" που συγκροτούμε, με τον τρόπο που θα συνέβαινε στην πραγματική ζωή. Και δυστυχώς συχνά επιλέγουμε την επικίνδυνη αυτή έκθεση σε φάσεις της ζωής μας που είμαστε ευάλωτες.

 

Εν ολίγοις annoula την επόμενη φορά που θα παρέμβεις, προτού σηκώσεις το δάχτυλο και υιοθετήσεις αυτό το καταγγελτικό ύφος, μπες στον κόπο να κατανοήσεις στοιχειωδώς τη θέση στην οποία βρίσκεται ο άλλος. Η άγνοια και η ηλικία δεν αποτελούν δικαιολογία. Γνωρίζω πολύ καλά ότι η Cristy δε χρειάζεται δικηγόρο, αλλά μερικές συμπεριφορές είναι εντελώς εξοργιστικές και μας αφορούν όλες.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αυτο το πραγμα δεν μπορω να το κατανοησω,ειμαι 23 χρονων και ο λογος που ειμαι σε αυτο το site ειναι για να κατανοησω την αναγκη μιας γυναικας να γινει μανα οταν δεν της το επιτρεπει η φυση...εσυ ομως μανα ενος παιδιου που ειχες την τυχη να απολαυσεις τη μητροτητα μπηκες στη διαδικασια αυτη με αποτελεσμα να εχεις 4 ψυχες μεσα σου...και επειδη τις θεωρεις πολλες θες να τις μειωσεις...για πιο λογο μπηκες σε αυτη τη διαδικασια?δεν θελω να φανω κακια η να δημιουργησω εντασεις απλα θελω να κατανοησω το γιατι?γινομαστε "θεοι" για να δημιουργουμε και να καταστρεφουμε...αν δεν ειχες ηδη ενα παιδακι πραγματικα τηα μπορουσα να καταλαβω..αυτο το πραγμα ομως δεν το κατανοω και ζηταω απο σενα να με βοηθησεις να το καταλαβω.

 

Καλημέρα.

Θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

Έγινα μητέρα πολύ εύκολα στα 37, ενώ είχα παντρευτεί στα 36 κ με το σύζυγο γνωριζόμαστε από τα 35.

Χωρίς χάσιμο χρόνου, ξεκίνησαν οι προσπάθειες για 2ο παιδάκι. Με την πάροδο 5 μόλις μηνών, ξεκίνησε το "ψάξιμο", στην αρχή χαλαρά και χωρίς ιδιαίτερη πίεση.

Παρακολουθούσαμε ωορρηξίες, μετά κάναμε προκλήσεις ωορρηξιών και πέρυσι ήταν η χρονιά των σπερματεγχύσεων: έμεινα 2 φορές έγκυος, μία παλλίνδρομη λόγω γενετικής ανωμαλίας και μία βιοχημική, πιθανότατα λόγω επίσης γενετικής ανωμαλίας.

Ο πλήρης έλεγχος που ακολούθησε δεν έδειξε τίποτα αξιόλογο, ενώ η αιτιολογία που δόθηκε ήταν σαφής: στις ηλικίες των 40 (τόσο ήμουν πλέον) αυτά συμβαίνουν.

Ο νέος ορμονικός έλεγχος, έδειξε ότι οι -φυσιολογικές για την ηλικία μου ορμόνες- είχαν αρχίσει σιγά σιγά να δημιουργούν αυτό που λέμε "προκλιμακτηριακό προφίλ". Η εξωσωματική ήταν η τελευταία λύση, με αμφίβολα μάλιστα αποτελέσματα αν προσπαθούσα (που αυτό ήθελα στην παρούσα τουλάχιστον φάση) με δικά μου ωάρια. Η πρώτη μάλιστα προσπάθεια κατέληξε σε απόλυτη αποτυχία, καθώς οι ωοθήκες μου μετά από διέγερση δεν παρήγαγαν παρά μόνο "τζούφια".

 

ΝΟΜΙΖΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΑΦΕΣ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Επίσης, να σου κάνω σαφές, ότι εφόσον κατάφερα να "αποφύγω τις κακοτοπιές στα νιάτα μου" και να μην μείνω έγκυος ούτε μία φορά ενώ "δεν έπρεπε", τώρα δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω έκτρωση όσα παιδιά κι αν μου τύχαιναν.

 

Η Ελληνική νομοθεσία στη δική μου ηλικία επιτρέπει εμφύτευση μέχρι 4 εμβρύων και αυτό κάναμε.

Μπορώ να σου πω ότι κάναμε αρκετή κουβέντα εκείνη τη μέρα με το γιατρό για το αν θα έπρεπε να εμφυτευθούν λιγότερα.

Στην πραγματικότητα όμως, όλοι οι "γκουρού" της Ελληνικής βιομηχανίας της ανθρώπινης αναπαραγωγής, δεν σου αφήνουν περιθώρια για αντιρρήσεις...

Επείσθηκα λοιπόν ότι και τα 4 που είχαν επιβιώσει έπρεπε να εμφυτευθούν, μια και οι πιθανότητες ήταν πραγματικά λίγες, για συνέχιση τουλάχιστον ενός υγιούς εμβρύου.

 

Και να σου πω φυσικά ότι μπορεί ακόμη και τώρα, που έχω 4 έμβρυα, να μην τα καταφέρει ούτε ένα...

 

Η προσωπική μου άποψη:

Μακάρι να μπορούσα να τα κυοφορήσω ένα προς ένα ξεχωριστά και τα 4, θα έκανα ότι μπορούσα για να τους προσφέρω μια καλή ζωή.

Όμως η ανθρώπινη μήτρα είναι φτιαγμένη για να μπορεί να υποστηρίξει επαρκώς μέχρι 2 έμβρυα (γι΄ αυτό και έχουμε 2 βυζάκια και όχι 4). Εάν υποθέσουμε λοιπόν ότι "προχωράνε" τα 3 ή και τα 4 από τα εμβρυάκια μου, θα πρέπει να επιλέξω την πιο κατάλληλη λύση ώστε να μην καταδικαστούν όλα.

 

Μακάρι να μην έφταναν τα πράγματα σε αυτό το σημείο. Η Ελληνική πρακτική όμως είναι αυτή, καλή ή κακή.

 

Και να σου πω και κάτι τελευταίο:

Δυστυχώς οι όχθες του ποταμού που λέγεται γονιμότητα είναι πολύ κοντά η μια στην άλλη... κι αν επιβεβαιωμένα βρίσκεσαι στην μια μπορεί κάποτε λιγάκι ανώμαλα, να καταλάβεις ότι έχεις βρεθεί στην άλλη...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy πιστευω οτι η φυση θα λειτουργισει και θα προβει στην φυσικη μειωση τους!Ομως ακομα κι αν δεν συμβει αυτο, και αποφασισιεις να συνεχισεις το ταξιδι και με τα 4 εμβρυακια, με πολυ προσοχη θα πανε ολα καλα, αφου θα εχεις ολους τους γιατρους στο πλαι σου, διαβαζω πολλες περιπτωσεις σαν τη δικη σου που τα καταφεραν περιφημα ολα αλλα και η μανουλα!!!!Μετα ποιος θα περιγραφει τη χαρα σου!!!!!!!!!!!;)

Ομως ακομα κι αν αποφασισεις να προβεις σε "τεχνικη" μειωση, η γνωμη μου ειναι οτι ειναι δικαιωμα σου και δεν εχεις να δωσεις λογο σε κανεναν!!!!

Ο,τι και να γινει σου ευχομαι να βιωσεις μια ολοκληρωμενη οικογενεια που τοσο πολυ θελεις!!!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω δηλωσει σαφως και μαλιστα πολλες φορες, οτι ειμαι ενθερμη υποστηρικτρια του δικαιωματος των γυναικων στην εκτρωση... και μαλιστα, χωρις κανεις να της πρηζει τα συκωτια 'πως/γιατι/μην/ κλπ κλπ' στο σωμα ΣΟΥ, κανεις κουμαντο ΜΟΝΟ ΕΣΥ...

 

εχοντας λοιπον (ξανα)πει την αποψη μου για τις εκτρωσεις...

 

ευχομαι κατ αρχην, σε σενα Cristy να σου πανε ολα κατ ευχην, κοπελα μου...

 

στη θεση σου, ναι, θα εκανα μειωση για να δωσω την δυνατοτητα στα εμβρυα που θα παραμεινουν να εξελιχθουν σε υγιη μωρα.. δεν θα μου αρεσε, αλλα θα το εκανα.. θα σκεφτομουν εκεινη την ωρα, οτι ουσιαστικα δινω ποσοστα επιβιωσης στα εμβρυα που μενουν... αλλιως κινδυνευεις να τα χασεις ολα...

 

 

 

κατα δευτερον λογο... κατηγορω τον γιατρο σου, και τον καθε γιατρο που βαζει τοσα πολλα εμβρυα.... αν τους εδινε η νομοθεσια το δικαιωμα ακομα και για δεκα.. ΤΟΣΑ θα εβαζαν!!!! γι αυτους, δεν ειναι τιποτα, βαλε-βγαλε!!!!!

 

καλη η επιστημη.... αλλα νομιζω οτι πια, εχει χασει την μπαλα..... εχουμε χασει καθε ιχνος ηθικων φραγμων........ απειρα παραδειγματα.... γυναικες με 30-40 εξωσωματικες στην πλατη τους, γυναικες που γεννανε στα 60 και στα 70, παρενθετες μητερες με εμβρυα απο 3-4 δοτες, κλωνοποιησεις, κι ενα σωρο αλλα... να, τωρα η κοπελα που ανοιξε το θεμα, απο κει που δεν μπορουσε να κανει παιδι , θα αναγκαστει να κανει μειωση, κι ολα αυτα λογω ενος επιπολαιου γιατρου............. που θεωρει οτι, 'ελα μωρε... βαλαμε 4, θα βγαλουμε κανα δυο' ε, δεν ειναι ετσι ρε φιλε!!!!! ρωτα τη γυναικα πως νιωθει !!!

 

δεν ξερω κατα ποσο πια η ιατρικη διευκολυνει τη ζωη μας.... σιγουρα ομως, την κανει πιο περιπλοκη....

Link to comment
Share on other sites

fistikaki μου, σ'αγαπώ, σ'εκτιμώ, αλλά ... διαφωνώ! ;)

 

Οι γιατροί κοιτάνε πιθανότητες. Στατιστικά. Όλες τους οι προσεγγίσεις βασίζονται εκεί. Όταν έκανα την εξωσωματική αισθάνθηκα εντελώς ποσοστό...

1-3 % πιθανότητα ανεξήγητης υπογονιμότητας... (μα τέτοια γκαντεμιά κι εμείς;; )

30% πιθανότητα επιτυχίας της εξωσωματικής

10% (δεν το θυμάμαι, αλλά κάπου εκεί είναι) επιτυχία αν κάνεις σπερματέγχυση

Τόσο ... το κόστος της εξωσωματικής... τόσο της σπερματέγχυσης..

Βάζεις κάτω νούμερα και ... αποφασίζεις.

 

Ναι έχεις μια αίσθηση πως είσαι κομπόστα σε γραμμή παραγωγής και αναρωτιέσαι τι θα γράφει η ετικέτα σου. Αν θα περάσεις τελικά στο σούπερ-μαρκετ ή αν θα επιστραφείς για... επανεκίνηση των διαδικασιών.

 

Όσο άνθρωπος και να είναι ο γιατρός, στο τέλος μιλάς με νούμερα... με ποσοσοστά.

 

Θυμάμαι λοιπόν που μου έλεγε πόσο δραματικά μειώνονται τα ποσοστά επιτυχίας -ενώ όλα δείχνουν κατά τα άλλα "φυσιολογικά"- στις γυναίκες όσο ανεβαίνει η ηλικία.

Έκανα εξωσωματική στα 27.

Αν έκανα εξωσωματική στα 30, θα είχα άλλα ποσοστά. Αν ήταν στα 35 ή τα 40 ή τα 45... εντελώς διαφορετικά κάθε φορά. Και μάλιστα κοντά στα 40... οι πιθανότητες πέφτουν αισθητά.

 

Γι' αυτό το λόγο η νομοθεσία δίνει αυτή την ευχέρια.

 

 

Θυμάμαι το γιατρό μου που μου έλεγε και για πιθανότητες πολύδυμης κύησης... και δίδυμης αλλά και τρίδυμης (αφού βάζαμε τρία). Μάλιστα εκείνος πρότεινε πως μπορούμε να βάλουμε μόνο 1 ή 2. Αλλά με τόσα ποσοστά είχα τρομάξει. Έβαλε 3 όπως είχε προγραμματιστεί. Και έμειναν τα δύο.

 

Δε θα έριχνα φταίξιμο στο γιατρό της κοπέλας.

Ήταν απλά να γίνει.

Θα μπορούσε να μην έχει "πιάσει" κανένα.

Ή θα μπορούσε να είναι κάτι ενδιάμεσο.

Δε φταίει ο γιατρός. Είναι η συγκυρία τέτοια.

 

Η θέση της κοπέλας... είναι πράγματι δύσκολη.

Έξω από το χορό, θα έλεγα κράτα τα.

Αν ήμουν εγώ στη θέση της μάλλον θα έλεγα για μείωση.

 

Έχω δει τετράδυμα που είναι πλέον μια χαρά (αφού πέρασαν όμως μήνες στη ΜΕΝΝ).

Υπάρχουν όμως και τετράδυμα που δε γεννήθηκαν καθόλου ή γεννήθηκαν λιγότερα.

 

Τι θα γίνει με το συγκεκριμένο οργανισμό, τι αντοχές έχει, τι πιθανότητες, τι ρίσκο... κανένας δεν το ξέρει και κανένας δε μπορεί να το απαντήσει.

Εύχομαι ό,τι αποφασίσει να βγει σε καλό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σου δώσω καμία συμβουλή, απλώς βρήκα ένα βίντεο από τετράδυμη κύηση

και ένα κείμενο από την Αμερικανική Εταιρεία αναπαραγωγικής ιατρικής

http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/multiples.pdf

Νομίζω οτι ένας σοβαρός παράγοντας δεν είναι μόνο η κύηση (η οποία αν συνεχιστεί ως έχει θα είναι υψηλών απαιτήσεων και συνεχούς παρακολούθησης από ομάδα ειδικών) αλλά και το αν μια οικογένεια θα μπορεί να επωμιστεί την ευθύνη τεσσάρων νέων μελών που θα γεννηθούν την ίδια στιγμή και που λογικά θα χρειαστούν εκτεταμένη και επίπονη-για όλη την οικογένεια-νοσηλεία, με αβέβαιη έκβαση. Εύχομαι η ίδια η φύση να δώσει τις απαντήσεις για να φύγει το βάρος των αποφάσεων από τους ώμους σου.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1704272/?page=1

Επεξεργάστηκαν by Engleza
Προσθήκη μελέτης από τετράδυμη επιτυχή κύηση
Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσια σε γυναικες 40+ επιτρεπει 2 εμβρυα

αυτο ο γιατρος σου θα επρεπε να το ξερει

γιατι αυτο που σου εκανε ηταν απαραδεκτο

μια εγκυμοσυνη με 4 εμβρυα θεωρειται υψηλου κινδυνου

λυπαμαι που στο λεω αλλα σιγουρα για λογους υγειας

πρεπει ν'αποφασισεις την μειωση

κ μαλιστα οσο πιο συντομα μπορεις!!!!!!!!

 

Απο την πρωτη μου εξωσωματικη ολοι οι γιατροι

που ειχα μου εχαν πει ποσα επιτρεπεται να βαλουν

οταν ημουν πιο μικρη κ δυο φορες ειχα βαλει τρια

το ειχαν κανει για πιο πολλες πιθανοτητες εμφυτευσης

ηξερα ομως οτι αν ηταν πανω απο τρια θα γινονταν μειωση!!!!!!!!

 

ΥΓ θα ηθελα με πμ το ονομα του γιατρου σου

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...