Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλα λαχανικα κηπου,τι να τα κανω ολα????


Cooker

Recommended Posts

Απο τοτε που μετακομισα σε πατρια εδαφη,εχω την τυχη να εχω δικο μου κηπο αλλα φαινεται πως μαλλον το παρακανα.Γιατι φυτεψα παρα πολλα,ενω ειμαστε μονο δυο ατομα,και το αποτελεσμα ειναι να εχω τοσο πολλα λαχανικα και δεν ξερω πως να τα καταναλωσω.

 

Εχω φυτεψει πολλα πατζαρια,εγιναν ολα μαζι και τωρα εχω 3 καφασια που δεν ξερω τι να τα κανω.Εφαγα αρκετα,εδωσα σε πεθερικα,φιλους και γνωστους αλλα και παλι ειναι πολλα.Καμια συνταγη ή κανενα κολπο να τα διατηρησω στην καταψυξη για τον Χειμωνα??

 

Επισης,εχω παρα πολλα κολοκυθακια.Εχω βαρεθει να φτιαχνω μπριαμ και γεμιστα.Τι αλλο μπορω να κανω με τα κολοκυθακια?Μαζευω περιπου ενα μικρο καλαθι καθε δυο μερες.

 

Ντοματουλες επισης εχω πολλες και σκεφτηκα να φτιαξω μπελντε και λιαστη ντοματα αλλα δεν ξερω πως.Καμια αλλη ιδεα?

 

Τα αυγα......ποσο καιρο διατηρουνται φρεσκα?Παιρνω γυρω στα 12 με 14 καθε μερα!!Δεν ξερω τι να τα κανω.Φτιαχνω γλυκα,δινω αλλα και παλι περισσευουν !!

 

Δεν παραπονιεμαι,προς Θεου,αλλα στεναχωριεμαι που καποια αναγκαστικα θα πεταχτουν,γιατι δεν θα προλαβω να τα καταναλωσω!!!!

 

Καμια εξυπνη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο τοτε που μετακομισα σε πατρια εδαφη,εχω την τυχη να εχω δικο μου κηπο αλλα φαινεται πως μαλλον το παρακανα.Γιατι φυτεψα παρα πολλα,ενω ειμαστε μονο δυο ατομα,και το αποτελεσμα ειναι να εχω τοσο πολλα λαχανικα και δεν ξερω πως να τα καταναλωσω.

 

Εχω φυτεψει πολλα πατζαρια,εγιναν ολα μαζι και τωρα εχω 3 καφασια που δεν ξερω τι να τα κανω.Εφαγα αρκετα,εδωσα σε πεθερικα,φιλους και γνωστους αλλα και παλι ειναι πολλα.Καμια συνταγη ή κανενα κολπο να τα διατηρησω στην καταψυξη για τον Χειμωνα??

 

Επισης,εχω παρα πολλα κολοκυθακια.Εχω βαρεθει να φτιαχνω μπριαμ και γεμιστα.Τι αλλο μπορω να κανω με τα κολοκυθακια?Μαζευω περιπου ενα μικρο καλαθι καθε δυο μερες.

 

Ντοματουλες επισης εχω πολλες και σκεφτηκα να φτιαξω μπελντε και λιαστη ντοματα αλλα δεν ξερω πως.Καμια αλλη ιδεα?

 

Τα αυγα......ποσο καιρο διατηρουνται φρεσκα?Παιρνω γυρω στα 12 με 14 καθε μερα!!Δεν ξερω τι να τα κανω.Φτιαχνω γλυκα,δινω αλλα και παλι περισσευουν !!

 

Δεν παραπονιεμαι,προς Θεου,αλλα στεναχωριεμαι που καποια αναγκαστικα θα πεταχτουν,γιατι δεν θα προλαβω να τα καταναλωσω!!!!

 

Καμια εξυπνη ιδεα?

 

 

βαζε στην καταψυξη,μοιραζε τα σε φτωχους κ πουλαααααααα.ποιος δε θα΄θελε να παρει σπιτικα λαχανικα;;;εγω ετσι θα κανω με τα βερυκοκα μας!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωρανε ολα στην καταψυξη.Δινω και αρκετα σε τριτους.Δεν θελω να πουλησω,ντρεπομαι.Αλλα ουτε ειναι και για πουλημα.Ειναι μονο με νερακι και μερικα,εχουν "ελλατωματακια" εμφανισης!Ποσο καιρο διατηρουνται σε καταψυξη?

 

Ντοματες που ειχα βαλει περισυ,οταν της ξεπαγωσα ηταν σαν ενα μπαλονι που το ξεφουσκωνεις.Καθολου ζουμι και απο γευση,αστα!Ισως δεν εκανα κατι σωστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Cooker ξέρεις τι μου ρθε τώρα? σόρρυ κιόλας αλλά αν καμια μαμά απο το φόρουμ μένει κοντά σου μήπως να της έδινες καμια σακουλίτσα με διάφορα?

Και κάτι άλλο, η μαμα μου πουλάει αυγά στη γειτονιά 1 ευρώ το ζευγάρι (Δηλαδή τα 10 αυγά 5 ευρώ), ρώτα μήπως θέλει καμια γειτόνισσα.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοχαρις μετα χαρας...αμα καμια μανουλα μενει Καλαματα και θελει αυγουλακια και κολοκυθακια και παντζαρακια για το μωρο της ΔΩΡΕΑΝ,ας μου στειλει πμ να της δωσω με μεγαλη χαρα!!!!!

 

Ξερει κανεις πως φτιαχνουν τουρσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....α,δεν θελω να πουλησω γιατι ο κηπος δεν ειναι δικος μου.Μου τον εχει παραχωρησει ενας συναδελφος του αντρα μου (να'ναι καλα) και θα το θεωρησω πολυ ασχημο ενω δεχομαι καλο να μην κανω καλο!Η μαμα μου πουλαει αυγα,εγω δεν θελω.Αν και φοβαμαι τις κοτες,τις αγαπω ρε γαμωτο.Μου αρεσει η αγροτικη ζωη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωρανε ολα στην καταψυξη.Δινω και αρκετα σε τριτους.Δεν θελω να πουλησω,ντρεπομαι.Αλλα ουτε ειναι και για πουλημα.Ειναι μονο με νερακι και μερικα,εχουν "ελλατωματακια" εμφανισης!Ποσο καιρο διατηρουνται σε καταψυξη?

 

Ντοματες που ειχα βαλει περισυ,οταν της ξεπαγωσα ηταν σαν ενα μπαλονι που το ξεφουσκωνεις.Καθολου ζουμι και απο γευση,αστα!Ισως δεν εκανα κατι σωστα!!!

 

 

 

μπες στο google!!!θα βρεις πολλες οδηγιες!!!!κ φυσικα να τα πουλησεις!!γιατι ντρεπεσαι;;;;;;ε,οχι κ 3 ευρω!!!εννοειται!!!

εγω τα βερυκοκα 1 ευρω τα πουλαω κ εαν παρουν κλουβα,0,80!!!!

τα προτιμανε μη νομιζεις,ειναι αραντιστα κ χωρις φαρμακα!!!

απο εβδομαδα μεχρι κ θεσσαλονικη-βεροια θα παω γι αυτο το λογο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοχαρις μετα χαρας...αμα καμια μανουλα μενει Καλαματα και θελει αυγουλακια και κολοκυθακια και παντζαρακια για το μωρο της ΔΩΡΕΑΝ,ας μου στειλει πμ να της δωσω με μεγαλη χαρα!!!!!

Μπράβο!!

:cool::cool::P;-):wink:

 

Για τουρσι δεν ξερω κούκλα αλλα αμα ψάξεις στο ιντερνετ ολο και κατι θα βρεις.

1YKQp3.png

 

Θα 'ρθει το θαυματάκι μου...

Link to comment
Share on other sites

....α,δεν θελω να πουλησω γιατι ο κηπος δεν ειναι δικος μου.Μου τον εχει παραχωρησει ενας συναδελφος του αντρα μου (να'ναι καλα) και θα το θεωρησω πολυ ασχημο ενω δεχομαι καλο να μην κανω καλο!Η μαμα μου πουλαει αυγα,εγω δεν θελω.Αν και φοβαμαι τις κοτες,τις αγαπω ρε γαμωτο.Μου αρεσει η αγροτικη ζωη!!!

 

 

 

αααααα

οκ..οπως νοιωθεις τοτε!!!!!

εγω δεν την αλλαζω(την αγροτικη ζωη)

εχουμε κ κοτουλες κ λαχανοκηπο κ οπωροφορα δεντρα κ χωραφια....

μου αρεσει πολυ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τις ντοματες να τις κανεις σαλτσα αν σου μεινουν τελικα. ειναι πολυ ευκολο.

 

τα υπολοιπα μπορεις να τα κανεις και ζωμους αν σου περισσευουν και να μαγειρευεις τραχανα και αλλα φαγητα με τους ζωμους αυτους.

 

επισης κολοκυθακια μπορεις να τα ζεματισεις και να τα βαλεις καταψυξη για κανενα μπριαμ αργοτερα

 

τα παντζαρια ειναι ωραια σαν τουρσι. πολυ νοστιμα. με ξυδακι και σκορδακι

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιταξα στο γκουγκλ αλλα υπαρχουν πολλες συνταγες και τροπους και ηθελα να ξερω αν καποια κοπελα εχει καποια δοκιμασμενη "μεθοδο".Ξερω οτι στην Β.Ελλαδα,οι νοικοκυραδες ξερουν πολλα καλα μυστικα.:)

 

Με τιποτα δεν πουλαω,ετσι και αλλιως οπως το ειπα,δεν εχουν και την αριστη εμφανιση για το λογο οτι ειναι αραντιστα.Και ειναι και οτι καποια στιγμη,θα σταματησουν να δινουν καρπο.Να,ηδη τα παντζαρακια τα εβγαλα ολα,πρεπει να δωθουν/αποθηκευτουν/καταναλωθουν τωρα.Μετα δεν θα εχω.

 

 

(Μου αρεσουν οι αποψεις σου και σε αλλα θεματα φιλεναδα!!!)

Link to comment
Share on other sites

τις ντοματες να τις κανεις σαλτσα αν σου μεινουν τελικα. ειναι πολυ ευκολο.

 

τα υπολοιπα μπορεις να τα κανεις και ζωμους αν σου περισσευουν και να μαγειρευεις τραχανα και αλλα φαγητα με τους ζωμους αυτους.

 

επισης κολοκυθακια μπορεις να τα ζεματισεις και να τα βαλεις καταψυξη για κανενα μπριαμ αργοτερα

 

τα παντζαρια ειναι ωραια σαν τουρσι. πολυ νοστιμα. με ξυδακι και σκορδακι

 

Γινονται τα παντζαρια τουρσι?Δεν το ηξερα!!!

 

Γαμωτο,η καταψυξη δεν χωραει!!!!Τι να πρωτο βαλω μεσα!!!Θα κοιταξω να βρω αλλο τροπο συντηρησης σε κολοκυθακια,χωρις καταψυξη!!

 

Η σαλτσουλα απο ντοματα,θελει ειδικο τροπο με αλατι,αλλιως χαλαει.Περισυ που ειχα απλα τριψει ντοματα και το αποθηκευσα σε συσκευασια που φτιαχνει παγακια,δυστηχως ξινισε!!

 

Ολα εχουν τα μυστικα τους παντως!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αααααα

οκ..οπως νοιωθεις τοτε!!!!!

εγω δεν την αλλαζω(την αγροτικη ζωη)

εχουμε κ κοτουλες κ λαχανοκηπο κ οπωροφορα δεντρα κ χωραφια....

μου αρεσει πολυ!!!!!

 

Ξερεις τι χαρα πηρα οταν εκοψα τις πρωτες μου φραουλιτσες??Λες και μου χαριζανε τον ουρανο με τα αστρα!!Και δεν μου αρεσουν καν οι φραουλες!!!!Χα χα χα!!!

 

Και εμενα μου αρεσει πολυ η αγροτικη ζωη!!

 

Στο χωραφακι που μας εχει "δανεισει" ο φιλος μας εχει μεσα πολλες πορτοκαλιες.Φετος το τι πορτοκαλι φαγαμε δεν λεγεται!!!Το ασχημο ειναι οτι γινονται ολα μαζι και συνηθως εχει και ο γειτονας.

 

Ειδικα τωρα το Καλοκαιρι,ολοι βαζουν κηπο και εχουν ντοματες και τα σχετικα,οποτε παντα περισσεουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α,και τωρα τρωω μπριαμ!!Χα χα χα

 

(Ειμαι αρρωστουλα και δεν πρεπει να βγω απο το σπιτι για 4 μερες,κανω καποια θεραπεια και εχω λαλησει ολη μερα ξαπλα και μεσα.Λειπει και ο αντρας μου λογω δουλειας και ειμαι λιγο......βαρεμενη απο την ζεστη!!!)

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω ντοματες τις πλενω τις κοβω τις αλεθω στο μουλτι και τις ριχνω στην κατσαρολα. ριχνω και λάδι (μια γυρα την κανατα αν μπορεις να καταλαβεις ποσοτητα) και αλατι. και την αφηνω και σιγοβραζει μεχρι να πηχτωσει σχετικα.

 

μετα σε βαζα, αναποδα για μερικες μερες και στο ντουλαπι

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αναποδα για να ασφαλισει καλα το καπακι και να μην παρει αερα και σου χαλασει η σαλτσα

 

αν εχεις χορο, βαλτα και στο ψυγειο. κι εγω εκει τα εχω αλλα φτιαχνω λιγη λιγη.

 

αν τα φτιαξεις και τα βαλεις σε καλα βαζα και ασφαλισουν σωστα, κρατανε για μηνες

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Αναποδα γιατι?Ποσο καιρο διατηρηται ετσι?Δεν θελει ψυγειο?Θα το κανω σιγουρα.Ευχαριστω!!

 

 

 

εννοειται αναποδα!!για να σφραγισουν κ να μη χαλασουν.....

καθε χρονο τα κανω!!!!!

δοκιμασε το!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε πάγκο λαϊκής και βγάλτε το αμάξι της επίδοξης νονάς!!!

 

Ας σοβαρευτώ λίγο....

Στο χωριό μου έχουν καταψύκτες τα σπίτια και τα φυλάνε εκεί. Όπως είναι τα λαχανικά (ακόμα και τα πατζάρια). Τις ντομάτες τις κάνουν σάλτσα όπως περιέγραψαν τα κορίτσια. Από ότι μπορεί να γίνει κάνουν γλυκά του κουταλιού, μαρμελάδες (πορτοκάλι),

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το σκεφτηκα για ψυγειοκαταψυκτη αλλα δεν εχω ουτε την οικονομικη δυνατοτητα να τον αγορασω αλλα ουτε και τον χωρο !!Μενω σε ενα δυαρι και δεν εχω καν καναπεδες σαλονιου ,ουτε τραπεζι.Θα ηθελα πολυ ομως ενα ψυγειοκαταψυκτη!!!Ισως αργοτερα, να ειναι πιο βολικα τα πραγματα και να παρω!!!!!

 

Οσο για τον παγκο της λαικης παρολο που το ταμειον ειναι μειον,δεν θα το εκανα ποτε!!

 

Πρωτον,γιατι ντρεπομαι.

 

Δευτερον,γιατι με εχουν βοηθησει παρα πολλα ατομα στο να εχω αυτο το κηπο και αμα το εκμεταλλευτω οικονομικα θα νιωθω μεσα μου ντροπη.

 

Τριτον,δεν ειμαι η μαμα του μωρου,οποτε.....δεν ειναι προβλημα δικο μου η νονα....χι χι χι!!!

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε πάγκο λαϊκής και βγάλτε το αμάξι της επίδοξης νονάς!!!

 

Ας σοβαρευτώ λίγο....

Στο χωριό μου έχουν καταψύκτες τα σπίτια και τα φυλάνε εκεί. Όπως είναι τα λαχανικά (ακόμα και τα πατζάρια). Τις ντομάτες τις κάνουν σάλτσα όπως περιέγραψαν τα κορίτσια. Από ότι μπορεί να γίνει κάνουν γλυκά του κουταλιού, μαρμελάδες (πορτοκάλι),[/QUOTE]

 

 

Αχ,δεν το ειχα σκεφτει τοτε που ειχα πορτοκαλια!!!!Και ειχα και παρα πολλα!!Επεσαν και παρα πολλα κατω!!!

 

Αλλα ρε κοριτσια δεν μπορειτα να φανταστειτε τι ομορφη εικονα ηταν τα δεντρακια με τα πορτοκαλακια επανω!!!Μια ζωγραφια της φυσης πραγματικα!

 

Εβλεπα αυτα τα πορτοκαλακια που ηταν κατω και σκεφτομουν την αφθονια της φυσης.Ενα δεντρακι εχει τοσα πορτοκαλακια επανω του που ειναι υπεραρκετα να φας εσυ,να φιλεψεις τους φιλους/συγγενεις σου αλλα και να περισσεψουν κιολας και καποια να πεσουν!!!Η φυση μας !!!

 

Τα σκεφτομουν και συγκινιομουν!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αστειεύτηκα για τον πάγκο της λαϊκής!

 

Πορτοκάλια, μανταρίνια, βερίκοκα, ροδάκινα, μήλα, βανίλιες(αγαπημένες μου) γίνονται ωραιότατες μαρμελάδες.

Τα λεμόνια γίνονται συμπυκνωμένος χυμός.

Κεράσια-βύσσινα σιρόπι (και το αραιώνεις και με κρύο νερό και κάνεις ρόφημα)

Link to comment
Share on other sites

Αστειεύτηκα για τον πάγκο της λαϊκής!

 

Πορτοκάλια, μανταρίνια, βερίκοκα, ροδάκινα, μήλα, βανίλιες(αγαπημένες μου) γίνονται ωραιότατες μαρμελάδες.

Τα λεμόνια γίνονται συμπυκνωμένος χυμός.

Κεράσια-βύσσινα σιρόπι (και το αραιώνεις και με κρύο νερό και κάνεις ρόφημα)

 

 

Λεμονακια ειχα κρατησει περυσι σε παγοκυψελες και με βολεψαν μια χαρα!!!!Φετος,επειδη ειχα αλλες πονηρες δουλιτσες....(χι χι χι),ξεχαστηκα και δεν εστιψα ουτε μισο!!!Αλλα χαλαλι,ιερος ο σκοπος!!!;)

 

Κερασακια και βυσσινα δεν εχω,αλλα εχω ενα ωραιοτατο δεντρο με βανιλιες!!Δεν εχω φαει ποτε μου.Περυσι ηταν γεματο και φετος το ιδιο.Φετος λεω να κανω το μεγαλο βημα και να φαω!!!

 

Α,ξεχασα..ειμαι λιγο κολλημενο με τα φρουτα γενικα!Δεν τα πολυ -τρωω.Μαλλον δεν τα καθολου- τρωω!!!

 

 

Ναι.Το ξερω οτι αστειευσουν με την λαικη και την νονα!Για γελια ειναι η κυρια,τι να πω!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

άσχετο με το ερώτημα του θέματος αλλά ζηλεύω....

δεν ξέρω αν θα άντεχα την αγροτική ζωή(έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολη και εγώ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ καθώς γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα) κι επίσης δεν έχω ιδέα από αυτά... ΑΛΛΑ...

 

ονειρεύομαι να είχα τα δικά μου λαχανικά. Κορίτσια είστε πολύ τυχερές που έχετε αυτή τη δυνατότητα.

Cooker είσαι μέσα στην Καλαμάτα ή σε κάποιο χωριό; Θα κατεβούμε για διακοπές σε μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...