Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάνατε την εξέταση CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;  

132

  1. 1. Κάνατε την εξέταση CVS λήψη τροφοβλάστη / Chorionic Villus Sampling ;

    • δεν έκανα CVS (δεν υπήρχαν ενδείξεις οπότε επέλεξα να μην την κάνω)
      101
    • δεν έκανα CVS (υπήρχαν ενδείξεις/αλλά επέλεξα να μην την κάνω)
      8
    • έκανα CVS (υπήρχαν ενδείξεις -ηλικία/αποτέλεσμα αυχενικής)
      193
    • έκανα CVS (απευθείας χωρίς ενδείξεις)
      71


Recommended Posts

Είναι εφικτή η πολλαπλή ψηφοφορία σε περίπτωση που χρειάστηκε να αποφασίσετε πάνω απο μια φορές για το αν θα κάνετε λήψη τροφοβλάστη ή όχι

 

Η Λήψη χοριακών λαχνών, αλλιώς Λήψη (ή βιοψία) τροφοβλάστης και διεθνώς CVS (Chorionic Villus Sampling) είναι επεμβατική μέθοδος για την προγεννητική διάγνωση ορισμένων νόσων του εμβρύου.

Η εξέταση διενεργείται μεταξύ 10ης και 15ης εβδομάδας κυήσεως και συνίσταται σε λήψη χοριακών λαχνών του πλακούντα από την περιοχή πρόσφυσής του στο τοίχωμα της μήτρας. Οι χοριακές λάχνες αποτελούν μικρές προσεκβολές του πλακούντα και έχουν κύτταρα, που περιέχουν το ίδιο γενετικό υλικό (DNA) με το έμβρυο, αφού προέρχονται από το ίδιο αρχικό γονιμοποιημένο ωάριο. Κατά τον πολλαπλασιασμό αυτού κάποια κύτταρα διαφοροποιούνται για να σχηματίσουν τους ιστούς του εμβρύου και αποτελούν την "κυτταροτροφοβλάστη" ή "εμβρυοβλάστη", ενώ άλλα σχηματίζουν τον πλακούντα και λέγονται "συγκυτιοτροφοβλάστη" ή ενίοτε απλά "τροφοβλάστη".

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%AE%CF%88%CE%B7_%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD_%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%BD%CF%8E%CE%BD

 

 

Προσοχή:

εάν ήδη λάβατε τα αποτελέσματα /έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα απο την λήψη τροφοβλάστη, δείτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=118223

και ψηφίστε για τα αποτελέσματα.

Αυτή η ψηφοφορία είναι πολύ σημαντική, μην την ξεχάσετε !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην κόρη μου, ήμουν 36,5 ετών, την έκανα. Είχε βγει αυξημένη πιθανότητα για Down και δεν ήθελα να περιμένω 1 μήνα ή περισσότερο για άμνιο.

 

Η λήψη τροφοβλάστης (CVS) ή δειγματοληψία χοριακών λαχνών επιτρέπει τη λήψη γενετικού υλικού του εμβρύου για ανάλυση, όπως και η αμνιοπαρακέντηση. Η μέθοδος διαφέρει, ανιχνεύονται όμως οι ίδιες γενετικές ανωμαλίες.

 

Σ΄ αυτήν την εγκυμοσύνη, παρά το ότι είμαι πλέον 41 και κυοφορώ δίδυμα, η συνδυασμένα πιθανότητα από papp-A, αυχενική διαφάνεια και ηλικία βγήκε πάρα μα πάρα πολύ μικρή κι έτσι επιλέξαμε να μην την κάνουμε.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε κι εγω εκανα τιποτα, ουτε ληψη τροφοβλαστη, ουτε αμνιοπαρακε ντηση, αν και ο γιατροςε που εκανα α κ Β επιπεδου προτεινει λογω ηλικιας να γινει αμνιο. Καμμια, μα καμμια ανησυχητικη ενδειξη δε ειχα, αρα επελεξα να μην κανω!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εκανα τιποτα παρεμβατικο μια που δεν υπηρξαν ενδειξεις. Η ηλικια μου ηταν κατω των 35 και για τις δυο εγκυμοσυνες.

Το θετικο της CVS ειναι οτι γινεται πολυ πιο νωρις απο την αμνιο και εχεις και πιο γρηγορα τα αποτελεσματα. Το ρισκο ομως ειναι μεγαλυτερο. Πιστευω οτι με τα χριονια το ρισκο αυτο θα ελαχιστικοποιηθει.

Αν ειχα ενδειξεις θα εκανα CVS σε ενα πολυ καλο ιατρειο και οχι αμνιο. Σε περιπτωση διακοπης της εγκυμοσυνης μου, θα ηθελα να γινονταν το νωριτερο δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

εκανα αμνιο στην πρωτη εγκυμοσυνη γιατι το pap-a ηταν οχι και τοσο καλο...τωρα εκανα τροφοβλαστη χωρις να εχω καποιες ενδειξεις,και περημενω με αγωνια τα αποτελεσματα.....ουφφφφφφφ!!!!!

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

(Το ξαναβάζω κι εδώ γιατί το έβαλα σε ένα άλλο θέμα που ούτε εγώ η ίδια δεν το βρίσκω :rolleyes: )

 

Κορίτσια να ρωτήσω αν κάποια από σας έκανε λήψη τροφοβλάστη και μετά έπρεπε να ταξιδέψει;

 

Ρωτώ για μια φίλη που θα έρθει από την επαρχία στην Αθήνα - μπορεί να μείνει σε μένα για κάποιες μέρες, αλλά όχι παραπάνω από 5-6 λόγω της δουλειάς της. Δεν έχει εμπιστοσύνη εκεί που είναι σε κάποιον γιατρό κι έτσι κι αλλιώς ο γιατρός της είναι Αθήνα οπότε ταξιδεύει συχνά. Αρκούν μερικές μέρες για να φύγει ο κίνδυνος;

 

Επίσης για το γιατρό - της είπε να της την κάνει ο γιατρός της, όμως διαβάζοντας αυτά που λέτε εδώ σκέφτομαι να της συζητήσω να πάει σε κάποιον εξειδικευμένο, με μεγαλύτερη πείρα ακριβώς σε αυτή την επέμβαση (που ο γιατρός της ξέω πως δεν έχει). Δεν ξέρω όμως αν πρέπει καν να το πω μήπως την αγχώσω και μήπως τελικά είναι επέμβαση στην οποία όλοι οι γιατροί εξειδικεύονται.

 

Αν έχει κάποια από σας εμπειρία ή γνώση για κάτι από τα παραπάνω θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μενω καποιους μηνες θεσσαλονικη και καποιους μηνες στην χαλκιδα...ηθελα να κανω τροφοβλαστη στη θεσσαλονικη αλλα η γιατρος στη θεσνικη με συμβουλεψε να την κανω στην αθηνα οπου υπαρχει μεγαλυτερη εμπειρια...τελικα την εκανα στο γαια με εναν πολυ καλο γιατρο,τον κυριο τζωρτζη...

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

έκανα λήψη τροφοβλάστης στην τρίτη εγκυμοσύνη λόγω ηλικίας και λόγω λίγο αυξημένης αυχενικής διαφάνειας. Οι στατιστικές πιθανότητες για αποβολή από την παρεμβατική μέθοδο αυτή είναι 1/100, ενώ από την αμνιοπαρακέντηση 1/200, όμως σε περίπτωση που βρεθεί κάτι στην τροφοβλάστη κάνεις απόξεση, ενώ στην αμνιοπαρακέντηση το γεννάς κανονικά. Εγώ έκανα στη Θεσσαλονίκη στον Αθανασιάδη, το χέρι του είναι τόσο έμπειρο που η πιθανότητα από 1/100 μειωνεται κατά πολύ.

Μία γυναίκα 40 χρονών ούτως ή άλλως από την ηλικία της και μόνο έχει πιθανότητες περίπου 1/150 να έχει το έμβρυο χρωματοσωματικες ανωμαλίες, άρα γιατί να μην το κάνει να είναι σίγουρη. Επώδυνο δεν είναι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Εγώ έχω κάνει και αμνιοπαρακεντηση και τροφοβλαστη και τα δυο στο Αλεξάνδρα. Και αυτό γιατί είμαστε και οι δυο ετεροζυγωτες β μεσογειακής αναιμιας. Και τα δυο αποτελέσματα ήταν θετικά σε μεσογειακή αναιμία και έτσι έκανα τερματισμό της εγκυμοσύνης. Και οι δυο με τοκετού. Το πρώτο ήταν 15 εβδομάδων το δεύτερο 13 και επειδή δεν έχω ακόμα παιδάκι οι γιατροί προτίμησαν την τοκετό από την αποξεση. Την πρώτη φορά στο Αλεξάνδρα.... Δεν το συνιστώ σε καμία, τη δεύτερη ήταν στο πανεπιστημιακό της Λάρισας. Καμία σχέση. Τελείως διαφορετικός τρόπος. Τώρα είμαι και πάλι έγκυος και ηλπιζα στις 8/10 να έκανα τη λήψη τροφοβλαστη, αλλά δυστυχώς έχω 2 μικρές αποκολλησεις και ο γιατρός μου μου το "απαγόρευσε".... Οπότε όποτε δώσει το οκ θα πάω για αμνιοπαρακεντηση, και ελπίζω αυτή τη φορά ο τοκετός να αργήσει λίγους μήνες..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα μιας κ είμαι νέα στη σελίδα!!

 

Δυστυχώς χρειάστηκε και εγώ να κάνω λήψη τροφοβλάστης 2 φορές γιατί και εγώ και ο σύντροφος μου έιμαστε φορείς του στίγματος Β-μεσογειακής αναιμίας..

 

Η πρωτη φορά ήταν τον Φεβρουάριο που μας πέρασε και ήμουν στην 13η εβδομάδα κύησης, οπου τα αποτελέσματα ήταν τα χειρότερα και για το παιδάκι αλλα και για εμας.

Η δέυτερη λήψη έγινε τώρα στις 17 Σεπτέμβρη, ήμουν στην 12η εβδομάδα και ευτυχώς αυτή τη φορά έβαλε ο Θεούλης το χαρι του και το παιδάκι μας έιναι απλά φορέας του στίγματος οπότε ολα μια χαρα!!

 

Η ευτυχία μας αυτή τη στιγμή δεν μπορει να περιγραφτει όπως και η αγωνία μου να πάνε όλα καλα για το μωρακι μας...

 

Μακάρι να μη χρειαζόταν καμμια γυναίκα να το περνάει όλο αυτό αλλα όπως και να έχει εύχομαι τουλάχιστόν όσες το περάσουν να έχουν τα καλύτερα δυνατα αποτελέσματα...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλώς σας βρήκα μιας κ είμαι νέα στη σελίδα!!

 

Δυστυχώς χρειάστηκε και εγώ να κάνω λήψη τροφοβλάστης 2 φορές γιατί και εγώ και ο σύντροφος μου έιμαστε φορείς του στίγματος Β-μεσογειακής αναιμίας..

 

Η πρωτη φορά ήταν τον Φεβρουάριο που μας πέρασε και ήμουν στην 13η εβδομάδα κύησης, οπου τα αποτελέσματα ήταν τα χειρότερα και για το παιδάκι αλλα και για εμας.

Η δέυτερη λήψη έγινε τώρα στις 17 Σεπτέμβρη, ήμουν στην 12η εβδομάδα και ευτυχώς αυτή τη φορά έβαλε ο Θεούλης το χαρι του και το παιδάκι μας έιναι απλά φορέας του στίγματος οπότε ολα μια χαρα!!

 

Η ευτυχία μας αυτή τη στιγμή δεν μπορει να περιγραφτει όπως και η αγωνία μου να πάνε όλα καλα για το μωρακι μας...

 

 

Μακάρι να μη χρειαζόταν καμμια γυναίκα να το περνάει όλο αυτό αλλα όπως και να έχει εύχομαι τουλάχιστόν όσες το περάσουν να έχουν τα καλύτερα δυνατα αποτελέσματα...

 

Πολυ χαίρομαι για σένα Μαργαριτα. Ελπίζω και γω αυτή τη φορά να είμαι τυχερή. Τρίτη και..... καλή, ελπίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ χαίρομαι για σένα Μαργαριτα. Ελπίζω και γω αυτή τη φορά να είμαι τυχερή. Τρίτη και..... καλή, ελπίζω!

 

 

Μακάρι κοπέλα μου να σου πάνε ολα καλα.... Στο ευχομαι πραγματικα.. Εμένα βέβαια τωρα με ταλαιπωρει μια μικροαιμοραγια κ θα πρεπει να μεινω για λιγο καθηλωμενη στο κρεββατι.. αλλά ειμαι διατεθημενη να κανω τα πάντα για αυτο το μικρο πλασματακι!!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι κοπέλα μου να σου πάνε ολα καλα.... Στο ευχομαι πραγματικα.. Εμένα βέβαια τωρα με ταλαιπωρει μια μικροαιμοραγια κ θα πρεπει να μεινω για λιγο καθηλωμενη στο κρεββατι.. αλλά ειμαι διατεθημενη να κανω τα πάντα για αυτο το μικρο πλασματακι!!!!

 

Κουράγιο! Σε καταλαβαίνω και εγώ έχω ακόμα την αποκόλληση και την Δευτέρα θα μάθω ποτέ θα μπορώ να κάνω ξανά την εξέταση! Ξεκουρασου!!! Ασε το σπίτι να ρημάζει!! Ολα για το σποράκι σου!!!! Ελπίζω ολα να πανε καλα! !!!!

Και για τις δυο μας :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο! Σε καταλαβαίνω και εγώ έχω ακόμα την αποκόλληση και την Δευτέρα θα μάθω ποτέ θα μπορώ να κάνω ξανά την εξέταση! Ξεκουρασου!!! Ασε το σπίτι να ρημάζει!! Ολα για το σποράκι σου!!!! Ελπίζω ολα να πανε καλα! !!!!

Και για τις δυο μας :wink:

 

Τις ίδιες ακριβώς συμβουλές εχω να δώσω κ εγω σε σενα!! Να κάνεις υπομονή.. Είναι πολύ δυσκολο να το περνάμε όλο αυτο, αλλα ας προσπαθησουμε να δούμε εστω τα θετικά.. όλο και κάποια θα υπάρχουν.. Σε ποιά εβδομάδα εισαι τώρα? Και γιατι θα γίνει αμνιοπαρακέντηση κ όχι τροφοβλάστη?

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Τις ίδιες ακριβώς συμβουλές εχω να δώσω κ εγω σε σενα!! Να κάνεις υπομονή.. Είναι πολύ δυσκολο να το περνάμε όλο αυτο, αλλα ας προσπαθησουμε να δούμε εστω τα θετικά.. όλο και κάποια θα υπάρχουν.. Σε ποιά εβδομάδα εισαι τώρα? Και γιατι θα γίνει αμνιοπαρακέντηση κ όχι τροφοβλάστη?

 

Ασε Μαργαρίτα!!! Πρώτη φορά ειναι τοοοοσο χάλια το σπίτι μου αλλα δε μου καίγεται καρφί! Η αποκόλληση ειναι ακόμα εκεί αλλα τουλάχιστον δεν έχει μεγαλώσει. Αύριο θα πάω σε γιατρό να δω αν θα μπορέσει να κάνει λήψη τροφοβλαστη, λόγω της αποκόλληση που ειναι μπροστά.

Την πρώτη φορά έκανα αμνιοπαρακεντηση γιατί το στίγμα του άντρα μου δεν μπορούσαν να το εντοπίσουν. Ασε τι περάσαμε!!!! Μας έλεγαν και κάτι τρέλα να στείλουμε το δείγμα Αγγλία. Ασε. Οπότε δεν πρόλαβα τη λήψη τροφοβλαστη. Και ώρα αν δεν μπορέσει όμως να μπει πάλι θα πρέπει να περιμένουμε για αμνιοπαρακεντηση. Θα ξέρω αύριο και αν ειναι ολα εντάξει την Πέμπτη θα κάνω την εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Ασε Μαργαρίτα!!! Πρώτη φορά ειναι τοοοοσο χάλια το σπίτι μου αλλα δε μου καίγεται καρφί! Η αποκόλληση ειναι ακόμα εκεί αλλα τουλάχιστον δεν έχει μεγαλώσει. Αύριο θα πάω σε γιατρό να δω αν θα μπορέσει να κάνει λήψη τροφοβλαστη, λόγω της αποκόλληση που ειναι μπροστά.

Την πρώτη φορά έκανα αμνιοπαρακεντηση γιατί το στίγμα του άντρα μου δεν μπορούσαν να το εντοπίσουν. Ασε τι περάσαμε!!!! Μας έλεγαν και κάτι τρέλα να στείλουμε το δείγμα Αγγλία. Ασε. Οπότε δεν πρόλαβα τη λήψη τροφοβλαστη. Και ώρα αν δεν μπορέσει όμως να μπει πάλι θα πρέπει να περιμένουμε για αμνιοπαρακεντηση. Θα ξέρω αύριο και αν ειναι ολα εντάξει την Πέμπτη θα κάνω την εξέταση.

 

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά κουκλιτσα μου...!! Περιμένω με αγωνία νέα σου! Καλή επιτυχία για αυριο!!!:-D

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά κουκλιτσα μου...!! Περιμένω με αγωνία νέα σου! Καλή επιτυχία για αυριο!!!:-D

 

Καλημέρα! Ολα πήγαν άνω κάτω την προηγούμενη βδομάδα με προθεσμίες, φάρμακα και τέτοια και τελικά την λήψη θα την κάνω σήμερα! Τώρα απλά ελπίζω ολα να πανε καλα! Την Τρίτη θα ειναι ο δείγμα Αθήνα άλλοτε τα αποτελέσματα μάλλον απο Δευτέρα! Για να Δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ολα πήγαν άνω κάτω την προηγούμενη βδομάδα με προθεσμίες, φάρμακα και τέτοια και τελικά την λήψη θα την κάνω σήμερα! Τώρα απλά ελπίζω ολα να πανε καλα! Την Τρίτη θα ειναι ο δείγμα Αθήνα άλλοτε τα αποτελέσματα μάλλον απο Δευτέρα! Για να Δούμε...

 

Καλημέρα Δήμητρα! Τι έγινε τελικά την έκανες τη λήψη??? Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!!;)

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δήμητρα! Τι έγινε τελικά την έκανες τη λήψη??? Ελπίζω να πήγαν όλα καλά!!;)

 

Αχ ΜΑργαριτα, έκανα τη λήψη πηγαν ολα καλα εκεί και τώρα περιμένω σε αναμμένα κάρβουνο! Ράκος είμαστε όλοι και απλά προσπαθεί ο ένας να κανει κουράγιο στον άλλον! Ισως με λυπηθει ο καλός Θεουλης αυτή τη φορά και μου κανει η χάρη! Τι να πω;;; Υπάρχει μικρή περίπτωση να ειναι και αύριο έτοιμα τα αποτελέσματα. Αλλιώς απο Δευτέρα. Κοντεύω να τρελαθώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ΜΑργαριτα, έκανα τη λήψη πηγαν ολα καλα εκεί και τώρα περιμένω σε αναμμένα κάρβουνο! Ράκος είμαστε όλοι και απλά προσπαθεί ο ένας να κανει κουράγιο στον άλλον! Ισως με λυπηθει ο καλός Θεουλης αυτή τη φορά και μου κανει η χάρη! Τι να πω;;; Υπάρχει μικρή περίπτωση να ειναι και αύριο έτοιμα τα αποτελέσματα. Αλλιώς απο Δευτέρα. Κοντεύω να τρελαθώ!!!!

 

Να κάνετε κουράγιο κοπέλα μου και όλα θα πάνε μια χαρά! Εμένα τη δευτερη φορά τη λήψη μου την έκανε τη Δευτέρα και τα αποτελέσματα μου τα είπε την Παρασκευη..! Τώρα να κάνεις λίγο υπομονή έτσι κ αλλιώς μόνο λίγες μερούλες μείνανε.. Ευχομαι πραγματικά να βάλει ο θεός το χεράκι του να σου πάνε κ εσένα όλα καλά!

Περιμένω πως και πως νέα σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...