Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-06-12, 15:31   #41
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χριστινάκι π. Εμφάνιση μηνυμάτων
''Απο την αλλη παει σε ολα τα τραπεζια (στους πελατες εννοω) καθεται μαζι τους(τους βλεπουμε οτι δυσανασχετουν καποιες φορες)περνει απο το φαγητο τους και αλλα πολλα''

Μάλλον αυτό θα λένε, να σου πω δε ότι δεν συμπαθούν όλοι οι άνθρωποι τα παιδιά, μάλιστα η πλειοψηφία τα αντιπαθεί, ασχέτως αν έχουν οι ίδιοι παιδιά (σοκαριστικό το ξέρω)!Επίσης πολλοί άνθρωποι είναι υποχόνδριοι με το φαγητό τους -ή απλώς κανονικοί άνθρωποι- και δεν τους αρέσει να μπαίνουν βρώμικα χέρια μέσα στο πιάτο τους, έστω κι αν ανήκουν σε ένα χαριτωμένο τρίχρονο, ή να τους παίρνουν τη μπουκιά από το πιάτο!
τότε η κοπέλα θα πρέπει να διαλέξει.. ή θα κρατήσει τον πατέρα με το "προβληματικό" παιδί ή θα τους απαγορεύσει την είσοδο για να έχει ευχαριστημένους τους άλλους πελάτες .. δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"
Ο χρήστης elenip δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 15:31   #42
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tattoo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα δεν ειχα ποτε επαφες με παιδια πριν κανω το δικο μου και δεν ξερω πως να το χειριστω...

κακώς βρε κορίτσι μου.
να μην έχεις ένα μάστερ σαν υποψήφιος γονέας?
μια έστω διατριβή ίσως?

σα δε ντρέπεσαι μου θες κ μαγαζί σε καιρό κρίσης παλιοκαπιτάλα!

υγ: ελένη την άρπαξες από τα μούτρα την κοπέλα.
Παλιά 01-06-12, 15:43   #43
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
''Απο την αλλη παει σε ολα τα τραπεζια (στους πελατες εννοω) καθεται μαζι τους(τους βλεπουμε οτι δυσανασχετουν καποιες φορες)περνει απο το φαγητο τους και αλλα πολλα''

Αυτο μας εχει τυχει και σε εμας. Και το εχω γραψει και σε αλλο θεμα . Ειχαμε βγει με ενα συνεργατη του συζυγου μου και το συζυγο βεβαια για επαγγελματικο δειπνο σε ταβερνα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φθηνη, ουτε πολυ χαι ουτε πολυ δευτερη) , καποιοι γονεις αδιαφορουσαν για το αγορακι τους που ερχοταν καθε λιγο αρχικα στο τραπεζι μας και επερνε τα αλατοπιπερα και τα ξαναεφερνε. Στην αρχη ψευτογελουσαμε γιατι δεν εκανε και κατι τοσο τραγικο για να του κανουμε και παρατηρηση.Φανταστηλαμε οτι θα το κανει 1 , 2 , 3 φορες θα βαρεθει θα παει στο τραπεζι του. Αφου ειδε μαλλον οτι δεν αντιδρουσαμε σε αυτο αρχισε να ερχεται και να μας διακοπτει συνεχεια με ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "εμενα με λενε ταδε" κλπ. παλι απαντουσαμε παρολο που ηδη η συζητηση μας ειχε διακοπει ισα με 10 φορες. Αρχισαμε να κοιταμε διακριτικα το τραπεζι των γονιων και της λοιπης παρεας οι οποιοι ή δεν κοιταζαν επιειδη ηταν αφηρημενοι ή επιτηδες Ειπαμε στο παιδακι "αντε τωρα στους γονεις σου γιατι εχουμε μια συζητηση εμεις ετσι" .. Ε αντι να παει καθισε στο τραπεζι μας. να μην σας τα πολυλογω αφου εφαγε απο τα φαγητα μας ζητησε πορτοκαλαδα του παραγγειλαμε ε επειτα δεν μπορουσαμε να μιλησουμε και ηταν και καπως αμηχανα και αβολα. Ο συνεργατης του συχυγου πηγε χωρις να το συζυτησουμε στην παρεα τους και τους ζητησε ευγενικα αν γινεται να παρουν το παιδακι κοντα τους γιατι μιλαμε επαγγελματικα. ξαφνικα ο πατερας του (μαλλον) σηκωθηκε και αρχισε στα μπινελικια τον ανθρωπο ! Παραλιγο να πιαστουν στα χερια. Ηρθαν οι σερβιτοροι και του χωρισαν. Το παιδακι ακομα καθοταν στο τραπεζι μας και καποια στιγμη ερχετε η μανα του και λεει : "παμε αγαπη μου , εχει τρελαθει ο κοσμος"...
Σαστισαμε.
Το μονο "καλο" ηταν οτι για να επανορθωσει το μαγαζι που παρολο που εβλεπε ολο το περιστατικο και το πριν και το μετα και δεν παρενεβη δεν μας αφησε να πληρωσουμε...χαχαχα πλακα κανω βεβαια γιανα μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 15:48   #44
χριστινάκι π.

Περιοχή: επιτέλους σπίτι μου!
χριστινάκι π. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilda38 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο μας εχει τυχει και σε εμας. Και το εχω γραψει και σε αλλο θεμα . Ειχαμε βγει με ενα συνεργατη του συζυγου μου και το συζυγο βεβαια για επαγγελματικο δειπνο σε ταβερνα (ουτε πολυ ακριβη ουτε πολυ φθηνη, ουτε πολυ χαι ουτε πολυ δευτερη) , καποιοι γονεις αδιαφορουσαν για το αγορακι τους που ερχοταν καθε λιγο αρχικα στο τραπεζι μας και επερνε τα αλατοπιπερα και τα ξαναεφερνε. Στην αρχη ψευτογελουσαμε γιατι δεν εκανε και κατι τοσο τραγικο για να του κανουμε και παρατηρηση.Φανταστηλαμε οτι θα το κανει 1 , 2 , 3 φορες θα βαρεθει θα παει στο τραπεζι του. Αφου ειδε μαλλον οτι δεν αντιδρουσαμε σε αυτο αρχισε να ερχεται και να μας διακοπτει συνεχεια με ερωτησεις του τυπου "πως σε λενε" "εμενα με λενε ταδε" κλπ. παλι απαντουσαμε παρολο που ηδη η συζητηση μας ειχε διακοπει ισα με 10 φορες. Αρχισαμε να κοιταμε διακριτικα το τραπεζι των γονιων και της λοιπης παρεας οι οποιοι ή δεν κοιταζαν επιειδη ηταν αφηρημενοι ή επιτηδες Ειπαμε στο παιδακι "αντε τωρα στους γονεις σου γιατι εχουμε μια συζητηση εμεις ετσι" .. Ε αντι να παει καθισε στο τραπεζι μας. να μην σας τα πολυλογω αφου εφαγε απο τα φαγητα μας ζητησε πορτοκαλαδα του παραγγειλαμε ε επειτα δεν μπορουσαμε να μιλησουμε και ηταν και καπως αμηχανα και αβολα. Ο συνεργατης του συχυγου πηγε χωρις να το συζυτησουμε στην παρεα τους και τους ζητησε ευγενικα αν γινεται να παρουν το παιδακι κοντα τους γιατι μιλαμε επαγγελματικα. ξαφνικα ο πατερας του (μαλλον) σηκωθηκε και αρχισε στα μπινελικια τον ανθρωπο ! Παραλιγο να πιαστουν στα χερια. Ηρθαν οι σερβιτοροι και του χωρισαν. Το παιδακι ακομα καθοταν στο τραπεζι μας και καποια στιγμη ερχετε η μανα του και λεει : "παμε αγαπη μου , εχει τρελαθει ο κοσμος"...
Σαστισαμε.
Το μονο "καλο" ηταν οτι για να επανορθωσει το μαγαζι που παρολο που εβλεπε ολο το περιστατικο και το πριν και το μετα και δεν παρενεβη δεν μας αφησε να πληρωσουμε...χαχαχα πλακα κανω βεβαια γιανα μην τα θυμαμαι και τσαντιζομαι...
Να κάτι τέτοια με τρελαίνουν!Όσο κι αν αγαπάω τα παιδιά (πάρα πολύ) περιμένω από τους γονείς τους να τα συμμαζεύουν όταν ενοχλούν!Εμείς δηλαδή που υπακούαμε σε κανόνες σαν παιδάκια, ηλίθια είμασταν ή οι γονείς μας δεν μας αγαπούσαν και τόσο εξού και οι κανόνες;Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!!!
Παλιά 01-06-12, 15:49   #45
rena_myst

Περιοχή: Θεσσαλονικη
rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δε καταλαβαινω γιατι θεωρειτε περιεργο το να ειναι σε δυσκολη θεση η κοπελα, το να μη θελει να τους διωξει ειτε γιατι συμπαθει το παιδακι που στην τελικη δεν φταιει σε τιποτα, ειναι και ναι ακομα και να το λυπαται και στην τελικη να θελει να το βοηθησει βλεπωντας την απογνωση του να τραβηξει την προσοχη.
Οπως επισης γιατι ειναι περιεργο να ενοχλουνται καποιοι πελατες απο την συμπεριφορα ενος παιδιου.Καταρχην δεν μπορεουμε να εχουμε την απαιτηση να συμπαθουν ολοι τα παιδια και ποσο μαλλον να ανεχτουν αναρμοστη συμπεριφορα απο το παιδι μας ακριβως επειδη ειναι παιδι.
Και ζημιες θα γινουν, και θα φωναξουν και φασαρια θα κανουν, σαφως.Αν ειναι δυνατον να καθισει φρονημο ενα παιδι 3 ετων.Η γαϊδουρια ομως ορισμενων γονιων , να αμολανε τα παιδια τους ανεξελεγκτα σε ενα μαγαζι και να τα επιτρεπουν να κανουν ζημιες εσκεμμενα και να ενοχλουν αλλους ανθρωπους, αδιαφορωντας και κοιτωντας να τα "ξεφορτωθουν" για να πιουνε το ποτακι τους και να κανουν το τσιγαρο τους.......ειναι απαραδεχτη.Τα λατρευω τα παιδια , εχω κι εγω μια κορουλα και τα λατρευα παντα, πριν ακομα γεννησω.Μου εχει τυχει ομως να βγω σε επαγγελματικο δειπνο και να μη μας αφησουν 2 αδερφακια να σταυρωσουμε κουβεντα.Να ειναι κατω απο το τραπεζι μας στην κυριολεξια, στα ποδια μας αναμεσα, να μας κλοτσανε, να τσιριζουν κλπ, και οι γονεις .........περα βρεχει............ε...συγνωμη αλλα δεν μπορει και ο αλλος να εχει την ορεξη την δικη μας.

Οσο για το οτι καποιοι πιασανε απο τα μουτρα την κοπελα που ανοιξε το θεμα, δε θα το σχολιασω.Συχνα πυκνα βλεπουμε περιπτωσεις ατομων που παιρνουν μερος σε συζητησεις μονο για να ταραξουν τα νερα.Ο νοων....νοειτω.

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 15:51   #46
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenip Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε η κοπέλα θα πρέπει να διαλέξει.. ή θα κρατήσει τον πατέρα με το "προβληματικό" παιδί ή θα τους απαγορεύσει την είσοδο για να έχει ευχαριστημένους τους άλλους πελάτες .. δεν μπορείς να έχεις "και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο"
Γιατί δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει η τρίτη λύση, να επιβάλλει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες αυτός ο πατέρας στο παιδί του και να είναι όλοι καλά;Ποιος επιχειρηματίας σε καιρό κρίσης θα έδιωχνε τακτικό θαμώνα από το μαγαζί του (με πολλές γνωριμίες μάλιστα-άρα πιθανή πελατεία) χωρίς να προσπαθήσει να λύσει πρώτα με κάθε τρόπο ένα πρόβλημα (που μάλιστα επιδέχεται λύσης);
Παλιά 01-06-12, 15:56   #47
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

hefty smurf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilda38 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαστισαμε.
Παράθεση:
Να κάτι τέτοια με τρελαίνουν!Όσο κι αν αγαπάω τα παιδιά (πάρα πολύ) περιμένω από τους γονείς τους να τα συμμαζεύουν όταν ενοχλούν!Εμείς δηλαδή που υπακούαμε σε κανόνες σαν παιδάκια, ηλίθια είμασταν ή οι γονείς μας δεν μας αγαπούσαν και τόσο εξού και οι κανόνες;Θα τρελαθούμε τελείως!!!!!!!!

Σαφέσταστα και είναι πολύ άσχημο περιστατικό.Αλλά από την άλλη βρε κορίτσια πόσο συχνό μπορεί να είναι ένα τέτοιο φαινόμενο ?
Πόσοι γονείς μπορεί να έχουν σε τέτοιο βαθμό απάθεια ?
Γιατί την εξαίρεση να πρέπει να την κάνουμε κανόνα ?
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να υπερασπιστούμε την απόψη μας χωρίς να θέτουμε τα ακραία περιστατικά σαν κανόνες.
Ο χρήστης hefty smurf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 15:59   #48
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει η τρίτη λύση, να επιβάλλει κάποιους στοιχειώδεις κανόνες αυτός ο πατέρας στο παιδί του και να είναι όλοι καλά;Ποιος επιχειρηματίας σε καιρό κρίσης θα έδιωχνε τακτικό θαμώνα από το μαγαζί του (με πολλές γνωριμίες μάλιστα-άρα πιθανή πελατεία) χωρίς να προσπαθήσει να λύσει πρώτα με κάθε τρόπο ένα πρόβλημα (που μάλιστα επιδέχεται λύσης);
Γιατί βρε χριστίνα μου ο πατέρας μπορεί να μην θέλει να βάλει όρια στο παιδί του...μπορεί να μη συμφωνούμε εμείς, αλλά για εκείνη την οικογένεια τα πράγματα να είναι έτσι.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-06-12, 15:59   #49
mimika2011

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
mimika2011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή @tattoo

Πάντως πλάκα πλάκα, αν σας παίρνει ο χώρος, δημιουργείστε ένα μέρος για παιδιά..Το έκανε ένα εστιατόριο της περιοχής μου κι είναι πολύ εξυπηρετικό..Εχει πλαστική μοκέτα, λιγα παιχνιδάκια για όλες τις ηλικίες, τραπεζάκι, 3-4 καρεκλάκια για να ζωγραφίζουν...Υπάρχει και ταμπέλα που λεει οτι οι γονείς ευθύνονται για την φύλαξη των παιδιών τους...

Ο χρήστης mimika2011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 16:01   #50
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο hefty smurf Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί βρε χριστίνα μου ο πατέρας μπορεί να μην θέλει να βάλει όρια στο παιδί του...μπορεί να μη συμφωνούμε εμείς, αλλά για εκείνη την οικογένεια τα πράγματα να είναι έτσι.
Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"
Παλιά 01-06-12, 16:07   #51
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

''Τις προαλλες του ειχα δωσει μαρκαδορους να ζωγραφισει και αυτο τους κοπαναγε πανω στο χαρτι με αποτελεσμα να γεμισει το (χειροποιητα και με πολυ κοπο βαμμενο ) τραπεζι με πουα διαφορων χρωματων..του ειπαμε οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι λερωνει το τραπεζι και δυσκολα θα βγουν τα χρωματα και αυτο πεταξε περα το χαρτι και συνεχισε να βαφει απευθειας το τραπεζι...Ο δε πατερας του περα βρεχει...Επειτα ενω του δινω διαφορα παιχνιδια της μικρης να ασχολειται ετυχε εκεινη τη μερα και ειχα μονο ενα μαζι μου..το οποιο του χα δωσει και το χε παρατημενο σε μια γωνια ενω διακοσμουσε...Ηθελα να αφησω για 5 λεπτα τη μικρη στο καροτσι και του ειπα θα το παρω για λιγο να ασχοληθει το μωρο και μετα θα στο ξαναδωσω..Με πηρε απο πισω μου τραβαγε τα ρουχα και επειδη του ειπα οτι το χρειαζομαι για 5 λεπτα και δεν το εδωσα επιτοπου πισω μου εγραψε τα ρουχα με τους μαρκαδορους που κραταγε..Του ειπα προσεχε με λερωνεις!!Απαντησε το ξερω!!(Ο πατερας συνεχιζει να αδιαφορει)
Του απομακρινα τα χερια και του ειπα πολυ σοβαρα οτι αν φερεται ετσι δεν θα του ξαναδωσω παιχνιδι και αρχισε να φωναζει οτι θα παρει ιδια παιχνιδια και δεν θα τα δινει στην Ιζαμπελλα κλπκλπ.Του ειπα οτι δεν πειραζει και οτι αν ειναι καλο παιδι η Ιζαμπελλα θα συνεχισει να μοιραζεται τα παιχνιδια της μαζι του...Εν ολιγης επαθε παρακρουση και πηγε να αρπαξει το παιχνιδι απο τα χερια της μικρης φωναζωντας την τρομαξε εβαλε η μικρη τα κλαμματα(δεν κλαιει ποτε ομως!!!) Μου γυρισε το ματι την πηρα και εφυγα για να μην αντιδρασω ασχημα...
Αλλη μερα (πορωνεται με το καροτσι της Ιζαμπελλας)ανοιγοκλεινε το σκεπαστρο και ηθελε οπωσδηποτε να μπει στο καροτσι να παιξει κρυφτο..Πηγε να τραβηξει τη μικρη για να τη βγαλει εξω και αφου τον απομακρυνα ηρθε απο πισω και τραβηξε με δυναμη το σκεπαστρο παραλιγο αν δεν προλαβαινα θα της μαγκωνε τα χερια...
Στο δεν κανει απανταει ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!
Στο οτι δεν κανουμε παντα οτι μας αρεσει ειδικα αν ειναι επικινδινο για τους αλλους απανταει ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!!!
Προχτες εφτασα στο μαγαζι και η μικρη κοιμοταν του λεω ησυχα μην την ξυπνησεις(ηταν 6 μ.μ. και λογω δοντιων ηταν ξυπνια ολη νυχτα )
Εφυγε απο τον πατερα του κι ετσι οπως την ακουμπησα στο καροτσι ηρθε και της τραβηξε το ποδι και φωναζε το ονομα της και φυσικα την ξυπνησε...''

Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!
Παλιά 01-06-12, 16:08   #52
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mimika2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως πλάκα πλάκα, αν σας παίρνει ο χώρος, δημιουργείστε ένα μέρος για παιδιά..Το έκανε ένα εστιατόριο της περιοχής μου κι είναι πολύ εξυπηρετικό..Εχει πλαστική μοκέτα, λιγα παιχνιδάκια για όλες τις ηλικίες, τραπεζάκι, 3-4 καρεκλάκια για να ζωγραφίζουν...Υπάρχει και ταμπέλα που λεει οτι οι γονείς ευθύνονται για την φύλαξη των παιδιών τους...
Όντως είναι πολύ καλή ιδέα.
Και εμείς το χειμώνα μόνο τέτοιες ταβέρνες προτιμούμε με την παρέα μας που έχουν όλοι παιδιά.

Παράθεση:
Και λίγο να δούμε και τα όρια.. "μην ζωγραφίζεις παιδί μου γιατί θα σου φύγει ο μαρκαδόρος και θα λερώσεις το χειροποίητο τραπεζάκι" ... νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και θα πρέπει να αναθεωρήσουμε λίγο στο τι σημαίνει "προβληματική συμπεριφορά"
Ναι τα όρια διαφέρουν από οικογένεια σε οικογένεια.

Προσωπικά επειδή έχουν δει πολλά τα ματιά μου όσο αναφορά τα παιδιά, την συγκεκριμένη φράση την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μία φορά.
Παλιά 01-06-12, 16:10   #53
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα είναι ότι ενοχλεί τον υπόλοιπο κόσμο ή ενοχλεί την Ιζαμπέλα.

Αν ενοχλεί καθημερινά τον κόσμο και θεωρώ ότι κάνει ζημιά στην επιχείρησή μου, θα μίλαγα στον πατέρα.Δηλαδή πόσο σπουδαίος είναι αυτός ο πατέρας και πόσα λεφτά αφήνει στο μαγαζί που δεν τολμάτε να του μιλήσετε (ευγενικά πάντα).

Αν θεωρώ ότι ενοχλεί συγκεκριμένα το παιδί μου, θα ήμουν κοντά να το προστατεύσω (πχ θα το κοίμιζα κάπου που δεν θα είχε πρόσβαση ο μικρός). Αλλά πέρα του ότι τρέχει πάνω κάτω, δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα (αφού λες ότι δεν έχει διαμαρτυρηθεί κανένας πελάτης). Οι μαρκαδόροι στο τραπεζάκι? Έτσι κι αλλιώς ο οποιοσδήποτε πελάτης δεν θα μπορούσε να χαράξει τα τραπεζάκια ή να τα χτυπήσει κατά λαθος? Στο κάτω κάτω βάλε ένα τραπεζομάντηλο.
Και για ποιον λόγο το κάλεσες στη βάπτιση??? Άρα έχετε μια παραπάνω οικειότητα με τον πατέρα του. Δεν καλείς στη βάπτιση του παιδιού σου τον κάθε πελάτη του εστιατορίου...
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 16:11   #54
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σύμφωνα με το σύνταγμα, η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου...Αν την κοπέλα την ενοχλεί το συγκεκριμένο παιδί και θέλει τις συμβουλές μας για την χρυσή τομή, αφού έχει ανάγκη και τα χρήματα του μπαμπα, ας μείνουμε σε αυτό..κι όποια το έχει περάσει ή έχει κάποιο έξυπνο τρικ/ιδέα/λύση σς την πει...
Γιατί ξεφύγαμε...Αφού η ίδια χαλιέται, ας το πάρουμε ως δεδομένο κι ας το σεβαστούμε!

Παλιά 01-06-12, 16:14   #55
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δηλαδή εσάς σας φαίνεται ένα νορμάλ παιδί;Θα το ανεχόσασταν;Δεν πιστεύω να δεχόσασταν να έχει το δικό σας παιδί τέτοια συμπεριφορά....Και μόνο αυτά που απαντάει το παιδί δείχνουν ότι έχει γνώση του τι κάνει και παρόλ'αυτά τα κάνει!Εκεί θέλει παρέμβαση, αυτά είναι τα παιδιά που παρενοχλούν τα παιδιά σας στο σχολείο (βλέπε bullying)!Καταπολεμήστε αυτή τη συμπεριφορά όποτε μπορείτε, τα παιδιά σας θα είναι αργότερα τα θύματα!
θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα δικά μου δεδομένα.
Αυτές οι απαντήσεις δείχνουν ένα παιδί το οποίο έχει τεράστια οικειότητα με την κοπέλα.
Χριστινάκι λυπάμαι που είσαι εκπαιδευτικός και είσαι τόσο απόλυτη στο θέμα bullying. Η σωστή έκφραση είναι θα μπορούσαν να είναι και αυτά τα παιδιά.Δυστυχώς όμως δεν είναι αυτά τα παιδιά
Παλιά 01-06-12, 16:14   #56
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
''Τις προαλλες του ειχα δωσει μαρκαδορους να ζωγραφισει και αυτο τους κοπαναγε πανω στο χαρτι με αποτελεσμα να γεμισει το (χειροποιητα και με πολυ κοπο βαμμενο ) τραπεζι με πουα διαφορων χρωματων..του ειπαμε οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι λερωνει το τραπεζι και δυσκολα θα βγουν τα χρωματα και αυτο πεταξε περα το χαρτι και συνεχισε να βαφει απευθειας το τραπεζι...Ο δε πατερας του περα βρεχει...Επειτα ενω του δινω διαφορα παιχνιδια της μικρης να ασχολειται ετυχε εκεινη τη μερα και ειχα μονο ενα μαζι μου..το οποιο του χα δωσει και το χε παρατημενο σε μια γωνια ενω διακοσμουσε...Ηθελα να αφησω για 5 λεπτα τη μικρη στο καροτσι και του ειπα θα το παρω για λιγο να ασχοληθει το μωρο και μετα θα στο ξαναδωσω..Με πηρε απο πισω μου τραβαγε τα ρουχα και επειδη του ειπα οτι το χρειαζομαι για 5 λεπτα και δεν το εδωσα επιτοπου πισω μου εγραψε τα ρουχα με τους μαρκαδορους που κραταγε..Του ειπα προσεχε με λερωνεις!!Απαντησε το ξερω!!(Ο πατερας συνεχιζει να αδιαφορει)
Του απομακρινα τα χερια και του ειπα πολυ σοβαρα οτι αν φερεται ετσι δεν θα του ξαναδωσω παιχνιδι και αρχισε να φωναζει οτι θα παρει ιδια παιχνιδια και δεν θα τα δινει στην Ιζαμπελλα κλπκλπ.Του ειπα οτι δεν πειραζει και οτι αν ειναι καλο παιδι η Ιζαμπελλα θα συνεχισει να μοιραζεται τα παιχνιδια της μαζι του...Εν ολιγης επαθε παρακρουση και πηγε να αρπαξει το παιχνιδι απο τα χερια της μικρης φωναζωντας την τρομαξε εβαλε η μικρη τα κλαμματα(δεν κλαιει ποτε ομως!!!) Μου γυρισε το ματι την πηρα και εφυγα για να μην αντιδρασω ασχημα...
Αλλη μερα (πορωνεται με το καροτσι της Ιζαμπελλας)ανοιγοκλεινε το σκεπαστρο και ηθελε οπωσδηποτε να μπει στο καροτσι να παιξει κρυφτο..Πηγε να τραβηξει τη μικρη για να τη βγαλει εξω και αφου τον απομακρυνα ηρθε απο πισω και τραβηξε με δυναμη το σκεπαστρο παραλιγο αν δεν προλαβαινα θα της μαγκωνε τα χερια...
Στο δεν κανει απανταει ΕΓΩ ΘΕΛΩ!!
Στο οτι δεν κανουμε παντα οτι μας αρεσει ειδικα αν ειναι επικινδινο για τους αλλους απανταει ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ!!!
Προχτες εφτασα στο μαγαζι και η μικρη κοιμοταν του λεω ησυχα μην την ξυπνησεις(ηταν 6 μ.μ. και λογω δοντιων ηταν ξυπνια ολη νυχτα )
Εφυγε απο τον πατερα του κι ετσι οπως την ακουμπησα στο καροτσι ηρθε και της τραβηξε το ποδι και φωναζε το ονομα της και φυσικα την ξυπνησε...''

Αφού έχεις κάνει και την διάγνωση ότι το παιδάκι δεν είναι νορμάλ για πες μας και πως θα καταπολεμήσουμε τέτοιες συμπεριφορές...
Παλιά 01-06-12, 16:14   #57
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το τρικ είναι είτε να μην ασχολείται καθόλου, πχ να μην του δίνει μαρκαδόρους και μετά να τρέχει από πίσω μήπως λερώσει, είτε να προσπαθεί με διπλωματία να του τραβήξει αλλού την προσοχή.
Με ωραίο τρόπο πάντα. Γιατί αν του μιλάει θυμωμένα και απότομα, έτσι θα της απαντήσει και ο μικρός.

Εγώ έχω καταλάβει ότι στην ουσία του κάνει babysitting κάθε φορά που είναι εκεί. Κακώς έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όλα αυτά για να ευχαριστηθεί ο πατέρας από ό,τι καταλαβα (συγγνώμη αν κάνω λάθος)
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 16:14   #58
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολύ σωστή σύνοψη της κατάστασης!Πιστεύω οτι οι μόνοι υποστηρικτες τέτοιας άναρχης κατάστασης θα είναι οι γονείς τέτοιων παραμελημένων παιδιών...

Παλιά 01-06-12, 16:24   #59
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολύ σωστή σύνοψη της κατάστασης!Πιστεύω οτι οι μόνοι υποστηρικτες τέτοιας άναρχης κατάστασης θα είναι οι γονείς τέτοιων παραμελημένων παιδιών...
Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε βέβαια "προβληματική" συμπεριφορά με την πραγματική όμως έννοια του όρου όχι αυτά που περιγράφει η κοπέλα δεν εμφανίζεται μόνο στα παραμελημένα παιδιά...
Παλιά 01-06-12, 16:30   #60
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τρικ είναι είτε να μην ασχολείται καθόλου, πχ να μην του δίνει μαρκαδόρους και μετά να τρέχει από πίσω μήπως λερώσει, είτε να προσπαθεί με διπλωματία να του τραβήξει αλλού την προσοχή.
Με ωραίο τρόπο πάντα. Γιατί αν του μιλάει θυμωμένα και απότομα, έτσι θα της απαντήσει και ο μικρός.

Εγώ έχω καταλάβει ότι στην ουσία του κάνει babysitting κάθε φορά που είναι εκεί. Κακώς έχει μπει σε αυτή τη διαδικασία. Όλα αυτά για να ευχαριστηθεί ο πατέρας από ό,τι καταλαβα (συγγνώμη αν κάνω λάθος)
Μάλλον έχεις δίκιο...Κι εγώ αυτό θα έλεγα..Ή οργανώνεται (μιας που σύντομα θα έχει κι εκείνη ζιζάνιο που θα τρέχει πέρα δώθε) να κάνει μια στροφή προς οικογένειες δημιούργώντας δραστηριότητες για παιδιά υπό την επίβλεψή της, ή εξαφανίζει όλα τα παιχνίδια/μαρκαδόρους και δεν ασχολείται..

Παλιά 01-06-12, 16:35   #61
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν το μικρούλη σου μεγαλώσει λίγο ακόμη, λογικά θα αναθεωρήσεις λιγουλάκι και θα καταλάβεις ότι η σύνοψη έχει πάρα μα πάρα πολλές παραμέτρους
Παλιά 01-06-12, 16:36   #62
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Για να μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε βέβαια "προβληματική" συμπεριφορά με την πραγματική όμως έννοια του όρου όχι αυτά που περιγράφει η κοπέλα δεν εμφανίζεται μόνο στα παραμελημένα παιδιά...
Κακώς απάντησες σε μένα γιατί ούτε 1 φορά δεν είπα την συμπεριφορά του παιδιού προβληματική...Αναρχη είναι η κατάσταση..Με μια εξαφανισμένη μαμα, ένα μπαμπά αδιάφορο και πότη και ένα τρίχρονο που εισπράττει απόρριψη και προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρον όπως κι όπου μπορεί..Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..

Παλιά 01-06-12, 16:38   #63
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Επίσης να συμπληρώσω ότι έχω στον κύκλο μου 2 παιδάκια, όπου στα 3 τους ήταν "μη νορμάλ" το 1 είνα πλέον στην α'δημοτικού και το άλλο στην γ και τα 2 πλέον είναι υπόδειγμα παιδιού και ως προς την συμπεριφορά τους και ως προς την απόδοση τους στο σχολείο.
Παλιά 01-06-12, 16:39   #64
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όταν το μικρούλη σου μεγαλώσει λίγο ακόμη, λογικά θα αναθεωρήσεις λιγουλάκι και θα καταλάβεις ότι η σύνοψη έχει πάρα μα πάρα πολλές παραμέτρους
Ισως...Ποτέ μην λές ποτέ!!!Πάντως ανέκαθεν με ενοχλούσε να ενοχλώ!!!Μια φορά θα τύχει, αλλά να μπεκροπίνω ενώ το παιδί μου είναι 1 θεός ξέρει που και με ποιόν...Μη το ζήσω!!!!

Παλιά 01-06-12, 16:40   #65
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..
Μιλώντας ευγενικά μεν, στα "ίσια" δε τον πατέρα.
Δεν υπάρχει άλλη λύση νομίζω.
Τα προβλήματα μόνο στα "ίσια" λύνονται.Οτιδήποτε άλλο απλά τα βάζεις κάτω από το χαλάκι
Παλιά 01-06-12, 16:41   #66
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ισως...Ποτέ μην λές ποτέ!!!Πάντως ανέκαθεν με ενοχλούσε να ενοχλώ!!!Μια φορά θα τύχει, αλλά να μπεκροπίνω ενώ το παιδί μου είναι 1 θεός ξέρει που και με ποιόν...Μη το ζήσω!!!!
για την σύνοψη και το θέμα buylling σου έγραψα. αυτή ήταν η σύνοψη της χριστίνας και όχι το να μπεκροπίνεις
Παλιά 01-06-12, 16:44   #67
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κακώς απάντησες σε μένα γιατί ούτε 1 φορά δεν είπα την συμπεριφορά του παιδιού προβληματική...Αναρχη είναι η κατάσταση..Με μια εξαφανισμένη μαμα, ένα μπαμπά αδιάφορο και πότη και ένα τρίχρονο που εισπράττει απόρριψη και προσπαθεί να τραβήξει το ενδιαφέρον όπως κι όπου μπορεί..Απλά αυτή την στιγμή εξετάζουμε το πως θα μπορέσει η κοπέλα να διώξει το πρόβλημα που της δημιουργεί το τρίχρονο από πάνω της..
Ναι δεν ήθελα να απαντήσω σε σένα.. κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου παιδιού δεν είναι προβληματική ... από την άλλη το να βάζουμε ταμπέλες είναι άδικο... η μητέρα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδυ, όπως πολλές από εμάς, ο πατέρας κακώς παίρνει το παιδί εκεί, σίγουρα θα έπρεπε να το πηγαίνει σε παιδότοπο κλπ.... η κοπέλα που άνοιξε το θέμα δεν έχει πολλές επιλογές: ή θα προστατέψει την περιουσία της (βλέπε τραπεζάκια) και το παιδί της που το πηγαίνει στο εστιατόριο μην επιτρέποντας στον πατέρα του παιδιού και το παιδί να πάνε εκεί ή θα τα ανεχτεί ... κανείς εκτός απο την ίδια δεν έχει διαμαρτυρηθεί για το παιδί.. εάν της κάνουν παράπονα πελάτες τότε μπορεί να πει στον πατέρα του ότι της έκαναν παράπονα....
Παλιά 01-06-12, 16:45   #68
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σαφέσταστα και είναι πολύ άσχημο περιστατικό.Αλλά από την άλλη βρε κορίτσια πόσο συχνό μπορεί να είναι ένα τέτοιο φαινόμενο ?
Πόσοι γονείς μπορεί να έχουν σε τέτοιο βαθμό απάθεια ?
Γιατί την εξαίρεση να πρέπει να την κάνουμε κανόνα ?
Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι να υπερασπιστούμε την απόψη μας χωρίς να θέτουμε τα ακραία περιστατικά σαν κανόνες.

Δε θυμαμαι να μιλησα για καποιο κανονα αλλα ουτε και για εξαιρεση. Ταιριαζε στο θεμα και εξεθεσα μια δικη μου εμπειρια σχετικά. Ας μην πιανομαστε απο ολα πια εδω μεσα. Νομιζω οτι μπορω να εκθετω τις εμπειριες μου ετσι? και μαλιστα μια που δεν σχολιασα καν απλα την εξεθεσα!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-12, 17:01   #69
mimika2011

Προεπιλογή @tattoo

Μια λύση επίσης είναι να μην πηγαίνει εκεί το μωρό, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα..Επίσης, με την συγκατάθεση του μπαμπά, ίσως να του αναθέτατε μικρές δουλειές όπως πχ να πηγαίνει το ψωμί/νερό στους πελάτες, ή να σας ζωγραφίσει το λογότυπο του μαγαζιού σε χαρτονένιες θήκες ωστε να βάζετε εκει τον λογαριασμό..Γενικά αφού δεν μπορείτε να το γλιτώσετε, τουλαχιστον μέσα από εργοθεραπεία και παιχνίδι, να το κερδίσετε!!!

Παλιά 01-06-12, 17:30   #70
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Όσα παιδιά είχα εγώ στις τάξεις μου που ήτα υπεύθυνα για bullying ήταν από αδιάφορους/κακούς γονείς, που μερικοί από αυτούς μου έλεγαν μάλιστα: ''το ξέρουμε ότι είναι έτσι, αλλά τι να κάνουμε''!!!!!!!!!

Προσωπικά έκανα τις προτάσεις μου στη θεματοθέτρια, ας μην τις επαναλάβω και κουράσω το θέμα!

Εν τάχει να πω ότι αυτό το παιδί πρέπει να νιώσει ότι παίρνει αγάπη ναι μεν από την tattoo, αλλά και ότι υπάρχουν κανόνες που οφείλει να ακολουθεί...Επίσης το σημαντικότερο είναι να μιλήσουν στον πατέρα και αυτός να προσπαθήσει να διορθώσει την κατάσταση.

Αν ήταν τόσο εύκολο να αντιμετωπιστούν τέτοια παιδιά τότε δεν θα υπήρχε κανένα θέμα στο ανθρώπινο είδος!

Στα παιδιά αυτά στις τάξεις μου, έδειχνα αγάπη αλλά και συνέπεια στα όχι μου!Ουδέποτε λύγισα σε κλάματα και λοιπά που ανέχονταν οι γονείς για τον απλούστατο λόγο ότι επέτειναν την άσχημη συμπεριφορά του παιδιού προς τους συμμαθητές του και σίγουρα δεν έλυναν το πρόβλημα!Παρηγορούσα όμως τα παιδιά που μπορεί να έκλαιγαν επειδή το άτακτο παιδάκι τους πήρε τους μαρκαδόρους και εκεί λύγιζα που τα έβλεπα να κλαίνε!Προσπαθώ να είμαι δίκαιη προς τα παιδιά του κόσμου, και πιστεύω πως αν ήμουν καθηγήτρια των δικών σας παιδιών θα θέλατε να βάλω στη θέση του κάθε παιδάκι που θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του παιδιού σας ή που το κάνει να νιώθει άσχημα για οποιοδήποτε λόγο και να προστατεύσω το παιδί σας από τέτοιες συμπεριφορές...Τώρα αν πιστεύετε ότι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης ενός παιδιού που κλαίει για να περάσει το δικό του (και όχι γιατί πονάει ας πούμε επειδή χτύπησε) είναι να το καμαρώνουμε και να λέμε ''μα έτσι είναι τα τρίχρονα'' λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ...
Παλιά 01-06-12, 17:34   #71
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μια λύση επίσης είναι να μην πηγαίνει εκεί το μωρό, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα..Επίσης, με την συγκατάθεση του μπαμπά, ίσως να του αναθέτατε μικρές δουλειές όπως πχ να πηγαίνει το ψωμί/νερό στους πελάτες, ή να σας ζωγραφίσει το λογότυπο του μαγαζιού σε χαρτονένιες θήκες ωστε να βάζετε εκει τον λογαριασμό..Γενικά αφού δεν μπορείτε να το γλιτώσετε, τουλαχιστον μέσα από εργοθεραπεία και παιχνίδι, να το κερδίσετε!!!
Όλα αυτά είναι καλές ιδέες αν και δεν συμφωνώ με το να μην πηγαίνει εκεί το μωρό...Δηλαδή θα τη διώξουν και από το μαγαζί της;Ε όχι!
Παλιά 01-06-12, 17:50   #72
elenip

elenip χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσα παιδιά είχα εγώ στις τάξεις μου που ήτα υπεύθυνα για bullying ήταν από αδιάφορους/κακούς γονείς, που μερικοί από αυτούς μου έλεγαν μάλιστα: ''το ξέρουμε ότι είναι έτσι, αλλά τι να κάνουμε''!!!!!!!!!

Προσωπικά έκανα τις προτάσεις μου στη θεματοθέτρια, ας μην τις επαναλάβω και κουράσω το θέμα!

Εν τάχει να πω ότι αυτό το παιδί πρέπει να νιώσει ότι παίρνει αγάπη ναι μεν από την tattoo, αλλά και ότι υπάρχουν κανόνες που οφείλει να ακολουθεί...Επίσης το σημαντικότερο είναι να μιλήσουν στον πατέρα και αυτός να προσπαθήσει να διορθώσει την κατάσταση.

Αν ήταν τόσο εύκολο να αντιμετωπιστούν τέτοια παιδιά τότε δεν θα υπήρχε κανένα θέμα στο ανθρώπινο είδος!

Στα παιδιά αυτά στις τάξεις μου, έδειχνα αγάπη αλλά και συνέπεια στα όχι μου!Ουδέποτε λύγισα σε κλάματα και λοιπά που ανέχονταν οι γονείς για τον απλούστατο λόγο ότι επέτειναν την άσχημη συμπεριφορά του παιδιού προς τους συμμαθητές του και σίγουρα δεν έλυναν το πρόβλημα!Παρηγορούσα όμως τα παιδιά που μπορεί να έκλαιγαν επειδή το άτακτο παιδάκι τους πήρε τους μαρκαδόρους και εκεί λύγιζα που τα έβλεπα να κλαίνε!Προσπαθώ να είμαι δίκαιη προς τα παιδιά του κόσμου, και πιστεύω πως αν ήμουν καθηγήτρια των δικών σας παιδιών θα θέλατε να βάλω στη θέση του κάθε παιδάκι που θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του παιδιού σας ή που το κάνει να νιώθει άσχημα για οποιοδήποτε λόγο και να προστατεύσω το παιδί σας από τέτοιες συμπεριφορές...Τώρα αν πιστεύετε ότι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης ενός παιδιού που κλαίει για να περάσει το δικό του (και όχι γιατί πονάει ας πούμε επειδή χτύπησε) είναι να το καμαρώνουμε και να λέμε ''μα έτσι είναι τα τρίχρονα'' λυπάμαι αλλά δεν συμφωνώ...
άλλη η συμπεριφορά του παιδιού στον δάσκαλο άλλο στο σπίτι πίστεψέ με... νομίζω ότι θα διαβάζεις συνέχεια ατάκες του στυλ "στο σχολείο είναι παναγία, στο σπίτι ξεσαλώνει" .. "με την δασκάλα είναι σούζα, όταν βλέπει εμάς παθαίνει ντελίριο" ... η ανηψιά μου είναι 5 χρονών και γενικά ήσυχο παιδάκι με τα ξεσπάσματά του βέβαια.. όταν μία φορά που φώναζε χωρίς λόγο την ρωτάω "έτσι κάνεις και στο σχολείο, φωνάζεις και λες κακές κουβέντες?" ξέρεις τι μου απαντησε "όχι, όχι στο σχολείο είμαι το καλύτερο παιδί, στο σπίτι θελω να γινεται χαμός"....
Παλιά 01-06-12, 17:50   #73
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Όλα αυτά είναι καλές ιδέες αν και δεν συμφωνώ με το να μην πηγαίνει εκεί το μωρό...Δηλαδή θα τη διώξουν και από το μαγαζί της;Ε όχι!
Ισως έχεις δίκιο, απλά το είπα επειδή ίσως τώρα το μεν τρίχρονο έχει βάλει το βρέφος στο μάτι και ίσως άθελα του δημιουργήσει κανένα σοβαρό θέμα, κι από την άλλη νιώθω οτι η tattoo χρειάζεται ένα διαλειμμα από την κατάσταση στο εστιατόριο, γιατι έχει κολλήσει κι εκεινη λίγο..Εσύ όμως, που έχεις και ανάλογες σπουδές, μιλάς πιο σωστά και πιο επαγγελματικά!

Παλιά 01-06-12, 17:54   #74
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Χριστίνα τα παιδια στις τάξεις σιγουρα ειναι άνω των 3-4. Η ένσταση μου ήταν οτι τα συγκεκριμενα παιδια κάνουν αργότερα το buylling.
Παλιά 01-06-12, 18:02   #75
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Χριστίνα τα παιδια στις τάξεις σιγουρα ειναι άνω των 3-4. Η ένσταση μου ήταν οτι τα συγκεκριμενα παιδια κάνουν αργότερα το buylling.
Και 4 πίστεψε με!(pre-junior, μικρότερα αδέρφια που ζηλεύουν και θέλουν να έρχονται και αυτά)

Κοίταξε, πιο πιθανό είναι ένα παιδί που είναι ανεξέλγκτο (με καμία διάθεση βελτίωσης από τους γονείς) στα 3 να συνεχίσει να είναι έτσι και στα 4 και στα 5 και πάει λέγοντας, παρά ένα παιδί που έχει μάθει να υπακούει σε κανόνες και ας έχει τα ξεσπάσματά του πού και πού (εννοείται, δεν είναι ρομπότ). Αλλά όταν τα ξεσπάσματα γίνονται κατεστημένο και τελικά το παιδί δεν παρουσιάζει άλλη συμπεριφορά πέραν της ''προβληματικής'', τότε ναι το πιο πιθανό είναι ότι θα εξελιχθεί σε νταή!

Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις όπως των φίλων σου που είπες, που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα!
Παλιά 01-06-12, 18:03   #76
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ισως έχεις δίκιο, απλά το είπα επειδή ίσως τώρα το μεν τρίχρονο έχει βάλει το βρέφος στο μάτι και ίσως άθελα του δημιουργήσει κανένα σοβαρό θέμα, κι από την άλλη νιώθω οτι η tattoo χρειάζεται ένα διαλειμμα από την κατάσταση στο εστιατόριο, γιατι έχει κολλήσει κι εκεινη λίγο..Εσύ όμως, που έχεις και ανάλογες σπουδές, μιλάς πιο σωστά και πιο επαγγελματικά!
Πολύ σωστό...Η κοπέλα όντως έχει κολλήσει και τα έχει παίξει...

Οι σπουδές μπορεί να μη λένε και τίποτα, προσωπικά μιλάω από την εμπειρία μου
Παλιά 01-06-12, 18:04   #77
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
άλλη η συμπεριφορά του παιδιού στον δάσκαλο άλλο στο σπίτι πίστεψέ με... νομίζω ότι θα διαβάζεις συνέχεια ατάκες του στυλ "στο σχολείο είναι παναγία, στο σπίτι ξεσαλώνει" .. "με την δασκάλα είναι σούζα, όταν βλέπει εμάς παθαίνει ντελίριο" ... η ανηψιά μου είναι 5 χρονών και γενικά ήσυχο παιδάκι με τα ξεσπάσματά του βέβαια.. όταν μία φορά που φώναζε χωρίς λόγο την ρωτάω "έτσι κάνεις και στο σχολείο, φωνάζεις και λες κακές κουβέντες?" ξέρεις τι μου απαντησε "όχι, όχι στο σχολείο είμαι το καλύτερο παιδί, στο σπίτι θελω να γινεται χαμός"....
Καταπληκτική η ανιψιά σου!Δείχνει πάντως ότι γενικότερα υπακούει σε κανόνες...
Παλιά 01-06-12, 18:08   #78
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Κορίτσια για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ σε καμιά περίπτωση ότι ένα παιδάκι είναι από τη φύση του κακό και θα γίνει νταής αλλά εστιάζω στους αδιάφορους γονείς που ''διαμορφώνουν'' ένα τέτοιο παιδάκι. Ένας τέτοιος είναι και ο πατέρας της ταβέρνας!Κι εγώ θα το λυπόμουν πάντως, ένα παιδάκι με μπαμπά που αντί να παίζει μαζί του, πίνει, και μια μαμά που δουλεύει όλη μέρα και δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί μαζί του!Σίγουρα αυτό το παιδάκι ζητάει την προσοχή και την αγάπη και θεωρώ πολύ πιθανό να φέρεται άσχημα στα άλλα παιδάκια μελλοντικά στο σχολείο αν στο μεταξύ δεν έχει διορθωθεί η κατάσταση στο σπίτι!Θα προσπαθήσει δηλαδή να ''εκβιάσει'' την προσοχή που του λείπει με άσχημη συμπεριφορά, γιατί όσο πιο άτακτο είναι στο σπίτι τόσο πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να το προσέξουν!
Παλιά 01-06-12, 18:18   #79
hefty smurf
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Χριστίνα άλλο το θεωρω πολυ πιθανό και άλλο αυτα ειναι τα παιδιου που στο μέλλον.Γενικα είμαι κατά στην οποιαδήποτε πρόβλεψη για το μέλλον.
Παλιά 01-06-12, 18:29   #80
χριστινάκι π.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Χριστίνα άλλο το θεωρω πολυ πιθανό και άλλο αυτα ειναι τα παιδιου που στο μέλλον.Γενικα είμαι κατά στην οποιαδήποτε πρόβλεψη για το μέλλον.
Ε καλά τώρα πιανόμαστε από τις λέξεις!

Πάντως εγώ δεν είμαι κατά των προβλέψεων...Μερικές φορές βλέπεις ακριβώς πού θα πάει το πράγμα...Γι'αυτό εκτός της καταστολής υπάρχει και η πρόληψη...

Σχετικά με το θέμα πάντως αυτό το παιδάκι χρήζει ειδικού χειρισμού και νομίζω πως η tattoo βρήκε το κουμπί του και πρέπει να επιμείνει σ'αυτό...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές