Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Μωράκια στην Θερμοκοιτίδα

Notices

Μωράκια στην Θερμοκοιτίδα Σε αυτή την ενότητα θα βρείτε θέματα που περιγράφουν τις εμπειρίες γονέων με μωράκια που χρειάστηκε να παραμείνουν για κάποιο χρονικό διάστημα σε θερμοκοιτίδα. Διατροφή του νεογνού, συναισθήματα του γονέα, τι μπορεί να απαιτήσει κατά τη διάρκεια της παραμονής του παιδιού του στην θερμοκοιτίδα και άλλα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-05-12, 15:56   #1
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΕ ΠΡΟΩΡΟ ΤΟΚΕΤΟ;

Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις μαμάδων και μπαμπάδων με πρόωρα μωράκια που είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Στις 29 Απριλίου γέννησα τον γιο μου, πρόωρα την 25η εβδομάδα. Σήμερα μου ανακοινώθηκε από την υπηρεσία μου ότι δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες άδειας λοχείας πριν τον τοκετό επειδή γέννησα πρόωρα. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία, γνωρίζετε αν υπάρχει και ποια είναι η σχετική νομοθεσία; Ευχαριστώ πολύ
Παλιά 29-05-12, 16:05   #2
katerinak

katerinak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δε νομιζω να ισχυει αυτο.αλλωστε κ οι 2 μηνες μετα που περνουμε αρχιζουν απο την ημερομηνια του πιθανου τοκετου
Ο χρήστης katerinak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-12, 16:30   #3
sissie

Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
sissie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι 5 μήνες που δικαιούμαστε ως άδεια λοχείας είναι 2 μήνες πριν και 3 μήνες μετά την Π.Η.Τ. Σύμφωνα με την υπηρεσία μου, επειδή γέννησα πρόωρα δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες πριν τον τοκετό. Γι΄αυτό ρωτάω μήπως κάποια μαμά έχει αντίστοιχη εμπειρία ή ξέρει την νομοθεσία για να κάνω αν πρέπει ένσταση.
Παλιά 29-05-12, 16:46   #4
χρυσοψαρακι

χρυσοψαρακι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οι 2 μηνες πριν τον τοκετο (8ος και 9ος) ονομαζονται αδεια κυησης. αδεια λοχειας ειναι οι 3 μηνες μετα τον τοκετο. αν θυμαμαι καλα ειχα βρει παλιοτερα στο www.alfavita.gr οτι σε περιπτωση προωρου τοκετου δικαιουμαστε τους 3 μηνες λοχειας. δε θυμαμαι να ελεγε κατι για αδεια κυησης. παντως αν θες κοιτα αυτο το site γιατι κι εγω τα διαβασα πριν καιρο και δεν ειμαι 100% σιγουρη για το νομο
Ο χρήστης χρυσοψαρακι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-12, 17:02   #5
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sissie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Θα ήθελα τις γνώσεις μαμάδων και μπαμπάδων με πρόωρα μωράκια που είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Στις 29 Απριλίου γέννησα τον γιο μου, πρόωρα την 25η εβδομάδα. Σήμερα μου ανακοινώθηκε από την υπηρεσία μου ότι δεν δικαιούμαι τους 2 μήνες άδειας λοχείας πριν τον τοκετό επειδή γέννησα πρόωρα. Έχετε κάποια αντίστοιχη εμπειρία, γνωρίζετε αν υπάρχει και ποια είναι η σχετική νομοθεσία; Ευχαριστώ πολύ
εάν γεννήσεις πρόωρα οι ημέρες της αδείας κύησης που δεν έλαβες μεταφέρονται και προστίθενται στην άδεια λοχείας. Με λίγα λόγια δεν τις χάνεις.
Αύριο που θα πάω στη δουλειά θα βρω την εγκύκλιο και θα στην γράψω. ¨οτι θέλει ο καθένας μου φαίνεται κάνει
Ο χρήστης eft δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-05-12, 20:14   #6
isabell

Το avatar του χρήστη isabell

isabell ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακριβώς όπως τα λέει η eft είναι μη σε κοροϊδέψουν πρόσεχε, το ίδιο κι όταν γεννήσεις μετά την ΠΗΤ παρατείνεται η κύησης όσες μέρες παραπάνω χρειαστεί μέχρι να γεννήσεις και άρα και η λοχείας παρατείνεται όσες μέρες καθυστέρησες να γεννήσεις μετά την ΠΗΤ δεν χάνεται ούτε μία μέρα
Παλιά 29-05-12, 23:32   #7
Layla Diop

Περιοχή: Αθηνα
Layla Diop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στις υπαλλήλους που κυοφορούν χορηγείται άδεια μητρότητας τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Όταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών (άρθρο 52, παρ. 2 του Ν 3528/07).

Μου συνέβη κι εμενα που γεννησα στην 31η εβδομαδα κι εμεινα σπιτι για 5 μηνες
Ο χρήστης Layla Diop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές