Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φορολογική δήλωση 2012 - και τώρα τι κάνουμε?


ster

Recommended Posts

Ξέρει κάποια να μου πεί πόσο παίρνει ένας λογιστής για να φτιάξει την φορολογική δήλωση? Και την κάνει επιτόπου όταν του πάς τα χαρτιά ή του τα αφήνεις και σε καλεί αυτός όταν την έχει έτοιμη?

Διάβασα ότι η προθεσμία είναι μέχρι της 15 Ιουνίου εκτός και αν άλλαξε. Εσείς την κάνετε μόνες σας ή την δίνετε σε λογιστή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξέρει κάποια να μου πεί πόσο παίρνει ένας λογιστής για να φτιάξει την φορολογική δήλωση? Και την κάνει επιτόπου όταν του πάς τα χαρτιά ή του τα αφήνεις και σε καλεί αυτός όταν την έχει έτοιμη?

Διάβασα ότι η προθεσμία είναι μέχρι της 15 Ιουνίου εκτός και αν άλλαξε. Εσείς την κάνετε μόνες σας ή την δίνετε σε λογιστή?

 

Στο γραφείο που εργάζομαι η αμοιβή μας είναι 50ευρώ. Μπορείς να βρεις και φθηνότερα βέβαια αλλά και ακριβότερα. Μπορεί΄τε να την συμπληρώσετε επιτόπου. Εγώ αυτό κάνω εκτός κ αν ο πελάτης βαριέται ή δεν έχει χρόνο κλπ. Η προθεσμία δεν έχει αλλάξει αλλά αναμένεται παράταση.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μας ειναι 35 για την πιο απλη, ανεβαινει αναλογα τους κωδικους και τα εντυπα που συμπληρωνεις. Επειδη συνηθως οι περισσοτεροι λογιστες πνιγονται αυτη την εποχη μπορει να μην στην συμπληρωσουν επι τοπου, αλλα ειναι αναλογα το φορτο εργασιας που θα εχει εκεινη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται συνήθως από το πόση δουλειά έχει η δήλωση.Αν το μόνο που δηλώνεις είναι πχ. ο μισθός σου ,συνήθως θα πληρώσεις λιγότερα από το αν η δήλωσή σου έχει αρκετή δουλειά ,ή κάνεις και Ε2 ή Ε9. Γενικά όπου έχω δουλέψει κυμαίνονταν από 25-60.Συνήθως αφήσεις τα χαρτιά και σε παίρνουν μετά από λίγες μέρες να τη δείτε μαζί αν είναι οκ. Αν αργήσεις να την πας και το νούμερό σου κοντεύει να λήξει μπορεί να την κάνουν και επιτόπου.

Συνήθως οι δηλώσεις παίρνουν και μια -δυο βδομάδες παράταση αλλά καλό είναι να την έχεις έτοιμη στην ώρα της. Εγώ μόνη μου έκανα της οικογένειάς μου αλλά λόγω επαγγέλματος .Αν δεν ήμουν σχετική με το αντικείμενο δεν ξέρω αν θα αναλάμβανα το ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι άσχετη με τα φορολογικά και τη δική μας την κάνει λογιστής, όπως και του μπαμπά μου. Μας παίρνει 60 ευρώ στον καθένα αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και πάντα μα πάντα μου επιστρέφεται κάποιο μικρό ή μεγάλο ποσόν.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις σε λογιστη πηγαιναμε και μας επαιρνε 40 ευρω. τωρα φετος πρπει να βρουμε λογιστη και θα δουμε ποσο θα μας παρει. εσεις που ασχολειστε με το αντικειμενο μπορειετ να μας πειτε τι γινεται με τις αποδειξεις; μετρανε; δεν μετρανε;

 

καλα τις επιστροφες πρπει να τις ξεχασουμε:evil:

Link to comment
Share on other sites

και εμεις σε λογιστη πηγαιναμε και μας επαιρνε 40 ευρω. τωρα φετος πρπει να βρουμε λογιστη και θα δουμε ποσο θα μας παρει. εσεις που ασχολειστε με το αντικειμενο μπορειετ να μας πειτε τι γινεται με τις αποδειξεις; μετρανε; δεν μετρανε;

 

καλα τις επιστροφες πρπει να τις ξεχασουμε:evil:

 

Ανάλογα με το εισόδημά σου υποχρεούσαι να έχεις ορισμένο ύψος αποδείξεων (το 25% του φορολογητέου εισοδήματος), αν ψάξεις στο Ίντερνετ θα βρεις πίνακες. Αν δεν καλύψεις τις απαιτούμενες αποδείξεις σου βάζουν πρόστιμο 10% του ποσού που υπολείπεται, αν βάλεις επιπλέον δεν έχεις κανένα όφελος... Προσοχή όμως με τα τεκμήρια, αν δηλ. βάσει των τεκμηρίων φορολογηθείς για υψηλότερο από το δηλωθέν εισόδημα τότε οι αποδείξεις υπολογίζονται βάσει αυτού του πλασματικού εισοδήματος και όχι με βάση αυτό που δήλωσες, επομένως πρέπει να υπολογίσεις τα τεκμήρια (π.χ εδώ http://www.taxheaven.gr/pages/tekmiria2012).

 

Χρήσιμος για όσους ετοιμάζουν μόνοι τη δήλωση ο οδηγός: http://www.taxheaven.gr/forodigos

 

Εγώ τη δήλωση την πάω σε λογιστή αλλά την ετοιμάζω πρώτα μόνη μου. Το συμπέρασμά μου είναι ότι πάντα γίνονται λάθη και δεν μπορείς να προσέχεις ποτέ αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω. το 25% επι του καθαρου η του μεικτου εισοδηματος; εγω ακομα περιμενω τη βεβαιωση αποδοχων απο την υπηρεσια μου και θα τα παμε σε λογιστη, αλλα να ξερω κιολας τι μας γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι του επαγγέλματος, μένω σε αυτό που διάβασα, γράφει του φορολογητέου εισοδήματος, θα καταλάβεις αν δεις το περσινό εκκαθαριστικό κάτω από το εισόδημα που βγαίνει γράφει φορολογητέο εισόδημα... Νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι. Πάντως κι εμένα κάτι μου πέταξε ο λογιστής ότι θέλω παραπάνω αποδείξεις από αυτές που μέτρησα, αλλά ακόμα περιμένω να με πάρει να μου το επιβεβαιώσει.... Άστα, με κανέναν δεν είσαι ασφαλής... Ψάχνω τους πίνακες που είχα δει για τα δικά μου και δεν τους βρίσκω, αν τους πετύχω θα τους γράψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι με βαση το καθαρο θα το υπολογισεις, αλλα προσεξε τα τεκμηρια οπως ειπε η agtog.

Να βαλετε οπωσδηποτε ολοι αποδειξεις αλλιως χανετε το αφορολογητο των 5000 και φορολογειστε για ολο το ποσο.

Παντως τις επιστροφες ξεχαστε τις για φετος και ετοιμαστε να πληρωσετε μεγαλα ποσα. Ενδεικτικα, αντρας με 67% αναπηρια και μεγαλουτσικο εισοδημα απο συνταξεις περσι πληρωσε 240 ευρω. Φετος με λιγο μικροτερα εισοδηματα θα πληρωσει 3,500 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνει ο λογιστής μια απλή δήλωση, βάζει την σφραγίδα του υποχρεωτικά? Γιατί ακούω περιπτώσεις που δεν βάζουν τίποτα και αναρωτιέμαι γιατί??

Επίσης για να στην κάνει ηλεκτρονικά και εκεί υποχρεωτικά δεν χρειάζεται να βάλει τα στοιχεία του? (κάπου το διάβασα νομίζω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν φέτος οι δηλώσεις υποβάλλονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά...

 

Ηλεκτρονικα υποβαλουν υποχρεωτικα δηλωση οσοι δηλωνουν απο 12.000 εισοδημα και πανω. Οι συνταξιουχοι εξαιρουνται απο την ηλεκτρονικη υποβολη ανεξαρτητως εισοδηματος.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο, νομιζω μονο σε ελευθερους επαγγελματιες με τζιρο πανω απο 50.000 ευρω ειναι υποχρεωτικο, αλλα το σωστο ειναι να βαζουν σφραγιδα και καλα θα κανετε να ζητατε για να εχουν την ευθυνη αυτων που καταθετουν.

Δηλαδη αν πας σε λογιστη και σου κανει βλακειες, εαν το εχει υπογραψει φερει και αυτος ευθυνη και εχει προστιμο και για αυτον. Αν δεν υπογραψει εχεις μονο εσυ ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

για όσους μένετε Χαλάνδρι έχω πολύ καλά νέα: Ο Δήμος έχει εθελοντές συνταξιούχους εφοριακούς που λύνουν απορίες-βοηθάνε στη συμπλήρωση της δήλωσης δωρεάν κάθε τρίτη και για όλο το Μάιο (δηλαδή βασικά η επόμενη Τρίτη έμεινε) από τις 16.00-20.00, πάνω από το ΚΕΠ Χαλανδρίου. Εγώ πήγα σήμερα και έφυγα κατενθουσιασμένη. ευγενικότατοι, εξυπηρετικότατοι, γρήγοροι. Εγώ την είχα κάνει αλλά ήθελα κάποιος να μου την ελέγξει πριν την υποβάλω γιατί είχα ανασφάλεια, λόγω και της ηλεκτρονικής υποβολής. Μου την τσέκαρε όλη λεπτομερώς μέσα σε 10 λεπτά.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Για τους συνταξιούχους δεν το γνωρίζω καθώς και ο πεθερός μου συνταξιούχος είναι αλλά πήρε κλειδάριθμο για να την υποβάλει ηλεκτρονικά

 

μήπως έχει κ εισοδήματα από ενοίκια?

πήρε ο πατέρας μου γι αυτό το λόγο (συνταξιούχος με 2 ενοίκια από γκαρσονιέρες)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, γιατί έχω εκνευριστεί; Είχα ετοιμάσει τη δήλωση (εννοώ έτοιμη, δεν διόρθωσε κάτι ο λογιστής) και τον συνάντησα,του την έδωσα και η μόνη εκκρεμότητα ήταν ένας ελαιώνας που έχω στο όνομά μου, δηλ. δεν ήξερα την τιμή για τον αντικειμενικό προσδιορισμό εισοδήματος (δηλ. στη σελίδα του gsis βρήκα πίνακα σχετικό:http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/agr_2012.pdf, αλλά ο λογιστής ισχυρίστηκε ότι δεν ήταν αυτός, και ότι δεν έχουν βγει ακόμα και ότι για το λόγο αυτό δεν μπορεί να υποβάλλει τη δήλωση ακόμα, την υποβάλλω ηλεκτρονικά). Εμείς φεύγουμε σε λίγο και δεν μπορώ να αφήσω τέτοια εκκρεμότητα, ισχύει αυτό που μου είπε ή απλώς επειδή κανονικά έχω προθεσμία μέχρι τις 15 το βρίσκει πρόσχημα για να την κάνει όποτε μπορεί. (Τώρα γιατί δεν την υποβάλλω μόνη μου είναι πολύ μεγάλη ιστορία και εμπλέκει συγγενείς με τους οποίους συνεργάζομαι κτλ. κτλ. κι έτσι κάθε χρόνο ταλαιπωρούμαι...)

 

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα, γιατί αύριο θα τον πάρω να τον πιέσω να τελειώνει, θέλω ούτως ή άλλως να την ελέγξω πριν φύγω, γιατί στο τέλος μπορεί να περαστεί και κάτι λάθος... Επίσης, να ρωτήσω και κάτι άλλο; Επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στο Ε3 ο λογιστής δίνει τα στοιχεία του, αυτό συνεπάγεται ότι αναλαμβάνει ευθύνει και για το Ε1 ή περιορίζεται μόνο στο Ε3;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...