Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-05-12, 12:46   #1
Lina Princess

Lina Princess χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Γονιμες μερες...ποτε ειναι?

11 Μαιου ηταν η πρωτη μερα περιοδου μου. Ο κυκλος μου παλια ηταν 28 μερες νταν!!! Τωρα κοριτσια ουτε ξερω συνηθως 30 ημερες ειναι. Συνηθως λεω γιατι αλλες φορες ηταν και 29 και αλλες 31. Ποτε ειναι οι γονιμες μερες?να υπολογισω εγω κυκλο 28 ημερων για να πεσω μεσα σιγουρα?
Ο χρήστης Lina Princess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 13:24   #2
δημητρα 21/6

δημητρα 21/6 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συνηθως ειναι καπου στη μεση του κυκλου,δηλαδη 14 μερες μετα την περιοδο(πανω κατω) και 14 μερες πριν την επομενη!!αλλα στο ειχαμε πει και την αλλη φορα στα θεματα που ανοιξες,αφου σε ενδιαφερουν τοσο οι γονιμες γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου που ξερει ακριβως να σου πει?αν πας στο γιατρο σου οταν σου τελειωσει η περιοδος θα σου πει ακριβως!επισης υπαρχουν και τα τεστ οωρηξιας.σε καθε γυναικα δεν ειναι παντα ιδιες οι γονιμες παιζει ρολο ο κυκλος σου και αλλα.επισης η οωρηξια δεν γινεται παντα τις ιδιες μερες σε καθε κυκλο σου,εκτος αν εχεις τον πιο σταθερο κυκλο.αν για παραδειγμα τον εναν μηνα ο κυκλος σου ειναι 28 μερες και τον αλλον μηνα 32,δεν θα εχεις τις ιδιες μερες οωρηξια!το καλυτερο ειναι να ερχεσαι σε επαφη μερα παρα μερα,απο τη μερα που θα σου τελειωσει μεχρι να ξαναερθει...
Ο χρήστης δημητρα 21/6 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 13:26   #3
δημητρα 21/6

Προεπιλογή

λαθος διατυπωση οχι 14 μερες μετα την περιοδο,14 μερες μετα την εναρξη περιοδου!!αν εσυ λοιπον ειχες 11 μαιου οπως λες,υπολογισε περιπου 23-25-26.
Παλιά 19-05-12, 13:50   #4
Lina Princess

Lina Princess χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δημητρα δεν το κανω επιτηδες να ανοιγω συνεχεια θεματα αλλα αυτη ειναι αλλη ερωτηση εγω στα δυο προηγουμενα θεματα δεν ρωτουσα για γονιμες μερες. Οκ θα παω στο γιατρο
Ο χρήστης Lina Princess δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 16:47   #5
δημητρα 21/6

Προεπιλογή

και σε εκεινο το θεμα για την οωρηξια σου εξηγουσαμε.δεν ειπα οτι το κανεις επιτηδες κοριτσακι και το οτι σου λεω να πας στο γιατρο,δεν το κανω για να σε επιπληξω η γιατι βαριεμαι τα ερωτηματα σου,αλλιως δεν θα απαντουσα,αλλα ειναι καποια πραγματα που δεν μπορει καμια να σου πει με σιγουρια,μονο στο περιπου και σου λεω να πας στο γιατρο γιατι βλεπω οτι θελεις να κανεις μωρακι,οποτε εκεινος θα σε βοηθησει να βρεις τις γονιμες μερες σου ακριβως!!δεν το ειπα με κακο τροπο παντως!
Παλιά 19-05-12, 17:01   #6
missirlou
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη missirlou

Περιοχή: Attika
missirlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οι γόνιμες ημέρες είναι 14 ημέρες ΠΡΙΝ την αναμενόμενη περίοδο. Για αυτό και είναι δύκολο να εντοπίσουμε πότε ακριβώς είναι.
Στην δική σου περίπτωση, αν τελευταία περίοδος ήταν 11 μαίου, τότε
-με κύκλο 28 ημερών, θα περίμενες περίοδο γύρω στις 9 Ιουνίου. οι γόνιμες θα είναι γύρω στις 26 Μαίου
-με κύκλο 30 ημερών, θα περίμενες περίοδο γύρω στις 11 Ιουνίου. οι γόνιμες θα είναι γύρω στις 28Μαίου
-με κύκλο 32 ημερών, θα περίμενες περίοδο γύρω στις13 Ιουνίου. οι γόνιμες θα είναι γύρω στις 30 Μαίου

'Αρα αν έχεις επαφές καθημερινά την εβδομάδα 26 Μαίου με 3 Ιουνίου, θα είσαι μέσα!!!!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές