Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2012 Καλοκαίρι! Κρίση! διακοπές με μωρό! Πάνω στην θάλασσα! Τι προτείνετε για φέτος;


little

Recommended Posts

Κορίτσια και αγόρια! Πέρυσι με στείλατε με τον 8 μηνών μπέμπη στο Τολό και ήταν ΤΕΛΕΙΑ. Ηταν οι πιο ξεκούραστες διακοπές μας. Αν δεν βρούμε αλλού μάλλον εκει θα ξαναπάμε.

Θα προτιμούσα όμως να πάμε κάπου αλλού φέτος.

Λεφτά; Με το σταγονόμετρο! 50 ευρω την ημέρα αντε με δυσκολία 60.

Απαιτήσεις;

Κατάλλυμα πάνω (γίνεται μέσα;) στη θάλασσα. Η οποία θάλασσα θέλουμε να έχει άμμο και να μην είναι κρυα και βαθιά.

Ο σκοπός των διακοπών μας είναι να ξεκουραστούμε. Όχι να δούμε αρχαία, μέρη και τόπους εξωτικούς. Θέλουμε να αφήσουμε την πετσέτα, μπρατσακια και συμπράγκαλα στην ξαπλώστρα και να τα παρουμε φεύγοντας. Δεν χρειαζόμαστε την ταβέρνα με την αστακομακαρονάδα(αν και την έχω απωθημένο), μια δυο ωραίες ταβερνούλες, κανα σουβλατζίδικο και κανα 2 δρομάκια για καροτσάδα πάνω κάτω. Επίσης να έχουν πάρκο. Μην κουβαλάμε την προίκα μας!

Επίσης όσο και αν θα ήθελα να παω στην Κρήτη (που δεν έχω πάει:( ), δεν θα ήθελα τόσο μακρυα. Πρώτον γιατι είναι πανάκριβα τα εισητήρια και δεύτερον είναι πολλές ώρες και ψιλοφοβάμε με τον μπόμπιρα.

Είδα κατι all inclusive ονειρικά ξενοδοχεία, αλλα το budget μας φτάνει για μια μέρα και δεν λέει να παμε μόνο μια μερα:)

Ακούω λοιπόν σοφές μαμάδες και μπαμπάδες του parents την συμβουλή σας.

Που να πάω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είχαμε μείνει στο Mari. Μην φανταστείς πολυτέλεια, αλλά είχε τα βασικά. Κουζινάκι, καθαρό και πάνω στην παραλία. Ακριβώς δίπλα ήταν το Nellys. Πιο ωραίο απο το Mari, χωρίς τεράστια διαφορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοινικούντα Μεσσηνίας ή Στούπα Μεσσηνιακής Μάνης..

 

επίσης αν γραφτείς στα

www.bonusdeals.gr

www.soby.gr σου στέλνουν απιθανες προσφορές για ξενοδοχεία..

+100000000

Απίθανο μέρος

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλα σε αυτα με τις προσφορές έχει απίθανες τιμές. Ελπίζω να βγάλουν και για το καλοκαίρι. Θα ήθελα όμως και εγω αν έχετε υπόψιν σας συγκεκριμένο κατάλυμα να μας το πείτε για να μην παμε στα τυφλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμείς πήγαμε πέρισυ στις Ροβιές στην Εύβοια.Μείναμε σε πολυ ωραίο studio, ακριβώς πάνω στη θάλασσα, με ταβερνάκια δίπλα (και για φαγητό σε πακέτο) και πολύ ήσυχα και οικονομικά.Μας βόλεψε γιατί ο μικρός ήταν 9 μηνών, οπότε τρώγαμε φρουτόκρεμες και λιωμένα, οπότε κατεβαίναμε στη θάλασσα , στήναμε τα πάντα και όταν ήταν ώρα για φρουτόκρεμα , ανέβαινα την έφτιαχνα και τέλος. Πολύ καθαρό και πολύ καλοί άνθρωποι.Τα δωμάτια είναι lappas rooms και είναι όπως το βλέπεις. Πήγαμε για 1 εβδομάδα και φέτος λέμε να ξαναπάμε για 3-4 μέρες.Ελπίζω να βοήθησα!

 

Εχω ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα και μια νέα μανούλα σαν εμάς μου πρότεινε αυτό το μέρος που ακούγεται έτσι όπως το θες!!!

 

Απλά, επειδή είδα οτι κάποια κοπέλα σου πρότεινε την Μεσσηνιακή Μάνη, θα σε συμβούλευα να την αποφύγεις γιατί παρόλο που είναι υπέροχος τόπος, θεωρώ οτι θα τον χαρείτε περισσότερο αν πάτε όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα το ζουζουνάκι σας!!

 

Σε κάθε περίπτωση, καλές διακοπές να έχουμε, με υγεία και πολλή ξεκούραση!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο είναι πολύ ωραίο στις φωτογραφίες και η παραλία πολυ καλή. Έχει όμως ομπρέλες και ξαπλώστρες; Δεν είδα στις φωτο. Όσο και αν το έκανα παλιά, τώρα μου φαίνεται βουνό να κουβαλάω ομπρέλα, ψάθες και να φοβάμαι μην μου τα πάρει ο τυχόν αέρας ενώ είμαι με τον μικρό. Επίσης η παραλία γνωρίζεις σε τι απόσταση είναι απο το ξενοδοχείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δωμάτιο είναι πολύ ωραίο στις φωτογραφίες και η παραλία πολυ καλή. Έχει όμως ομπρέλες και ξαπλώστρες; Δεν είδα στις φωτο. Όσο και αν το έκανα παλιά, τώρα μου φαίνεται βουνό να κουβαλάω ομπρέλα, ψάθες και να φοβάμαι μην μου τα πάρει ο τυχόν αέρας ενώ είμαι με τον μικρό. Επίσης η παραλία γνωρίζεις σε τι απόσταση είναι απο το ξενοδοχείο;

 

Αυτές ήταν κι οι δικές μου απορίες, και έστειλα πμ στην κοπέλα, να μας διαφωτίσει!!Θα τηλεφωνήσω και στον ξενοδόχο αφού κάνω 1 λίστα με όλες τις απορίες!

Επίσης αν κάποια κοπέλα γνωρίζει τα μέρη, ας μας πει!!!

Link to comment
Share on other sites

little ευχαριστω πολυ. στη φοινικουντα ειχαμε παει πριν τη μπεμπα κ ειχαμε μεινει στο golden sun hotel .καθαρο οικονομικο ( 3 χρονια πριν 50ε/ημερα ) με τελεια αμμωδη παραλια ξαπλωστρες ομπρελες δικες τους.το προτεινω θα περασετε τελεια .

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι νησια με οικονομικα ακτοπλοικα,για κεα ειδα 1 αμαξι 2 ενηλικες,2 παιδια 100 ευρω πηγαινε ελα,εχουμε καποια καλη προταση για δωματια??η στην κυθνο (160 ευρω πηγαινε ελα)¨?

και η ανδρος εχει οικονομικα ακτοπλοικα,απλα εχω παει απειρες φορες,και θα θελαμε να δουμε κατι καινουριο

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι νησια με οικονομικα ακτοπλοικα,για κεα ειδα 1 αμαξι 2 ενηλικες,2 παιδια 100 ευρω πηγαινε ελα,εχουμε καποια καλη προταση για δωματια??η στην κυθνο (160 ευρω πηγαινε ελα)¨?

και η ανδρος εχει οικονομικα ακτοπλοικα,απλα εχω παει απειρες φορες,και θα θελαμε να δουμε κατι καινουριο

 

Στην Κύθνο με παιδιά???Εξαρτάται βέβαια και τι ηλικίες έχουν, αλλά μάλλον θα βαρεθούν..Αυτά τα νησιά είναι για ζευγαράκια...Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύθνο με παιδιά???Εξαρτάται βέβαια και τι ηλικίες έχουν, αλλά μάλλον θα βαρεθούν..Αυτά τα νησιά είναι για ζευγαράκια...Γνώμη μου πάντα...

τα παιδια ειναι πολυ μικρα,οποτε οι παραλιες θα παιξουν ρολο για αυτα,μουπαν πως εχει και ομορφη χωρα.θελουμε κατι ησυχο,και οικονομικο,γιατι εχουμε πολλη συσσωρευμενη κουραση..

 

καταλυμματα για κεα/κυθνο ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα παιδια ειναι πολυ μικρα,οποτε οι παραλιες θα παιξουν ρολο για αυτα,μουπαν πως εχει και ομορφη χωρα.θελουμε κατι ησυχο,και οικονομικο,γιατι εχουμε πολλη συσσωρευμενη κουραση..

 

καταλυμματα για κεα/κυθνο ξερει καποιος?

 

Δεν ξέρω κάτι για τα μέρη που ζητάς, αλλά μήπως να κοίταγες σε Σύρο και Νάξο???Είναι πανέμορφα και οικογενειακά νησιά! Κι επίσης είναι πολύ οικονομικά! Αν θές να "γλιτώσεις" και τα χρήματα των εισιτηρίων σκέψου την Πρέβεζα/Πάργα/Μύτικα/Σύβοτα..Απίθανες παραλίες, οικονομικές τιμές και πολλή ησυχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάτι για τα μέρη που ζητάς, αλλά μήπως να κοίταγες σε Σύρο και Νάξο???Είναι πανέμορφα και οικογενειακά νησιά! Κι επίσης είναι πολύ οικονομικά! Αν θές να "γλιτώσεις" και τα χρήματα των εισιτηρίων σκέψου την Πρέβεζα/Πάργα/Μύτικα/Σύβοτα..Απίθανες παραλίες, οικονομικές τιμές και πολλή ησυχία

συρο ημουν περσι και μας αρεσε πολυ,μειναμε στο dolphin bay,συμπαθητικο,με θαλασσα σχεδον μπροστα

απλα για αυτα τα νησια σιγουρα ξοδευεις σε α κτοπλοικα,προτιμω να τα διαθεσω σε 2 μερουλες εξτρα χαλαρωσης:wink:

τα υπολοιπα ειναι καλη ιδεα,σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμια πρόταση για δωμάτια κοντά στον Βόλο, Πήλιο; Έχει πάει κανείς; Οι παραλίες φαίνονται πολύ ωραίες!

 

 

καλα νερα και αφυσσο στον βολο ωραιες παραλιες παντου παιδακια γιατι τα προτειμουν οι οικογενειες

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, έτσι περιορίζουμε την αναζήτηση:) Ευχαριστώ! Μήπως καμια πρόταση για συγκεκριμένο δοκιμασμένο κατάλυμμα;

δυστυχως δεν ξερω στην αφυσσο εχει ο κουμπαρος μου σπιτι και μας φιλοξενει καποιες φορες ετσι τα εμαθα .....να περασετε ομορφαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

καλα νερα και αφυσσο στον βολο ωραιες παραλιες παντου παιδακια γιατι τα προτειμουν οι οικογενειες

 

Aν έχεις μικρά παιδιά δεν είναι ότι καλύτερο λόγω πολυκοσμίας, τσιμεντίασης και μη καθαρότητας. Είναι στο κέντρο του Παγασητικού και δυστηχώς ότι βρωμιά υπάρχει το κρατάει και δεν φεύγει έξω. Και στο λέω και από εμπειρία - έχω πάει και στις 2- και έχω εξοχικό στο έβγα - μύτη του Παγασητικού για αυτόν ακριβώς το λόγο. Πιστεύω από εμπειρία ότι οι πιο καθαρές είναι από την πλευρά του Αιγαίου : Νταμούχαρη (απλά τέλεια) Αγιος Ιωάννης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι είχαμε πάει στο Πήλιο στο Χόρτο. Είναι ένα παραθαλάσσιο χωριό μία ώρα από το Βόλο κοντά στην Αργαλαστή. Όμορφο χωριό με πολλά καταλύματα για όλα τα βαλάντια.Τα δωμάτια που μείναμε ήταν αρκετά οικονομικά (50 ή 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά) με δικό τους κουζινάκι, άνετα, με κλιματισμό, μπαλκονάκι και το μεγάλο πλεονέκτημα ήταν ότι είχε δική του παραλία. Μικρή, καθαρή αν και δε συγκρίνεται με τις παραλίες του Πηλίου που βλέπουν στο Αιγαίο (το χωριό είναι από τη μέσα μεριά του κόλπου αλλά μακρυά από τις θάλασσες του Βόλου). Από εκεί γυρίσαμε μεγάλο μέρος του Πηλίου με πιο κοντινούς προορισμούς για βόλτες τη Μηλίνα και το Λαύκο. Η πιο κοντινή παραλία προς το Αιγαίο είναι τα Ποτιστικά (πολύ όμορφη, οι μικρές δεν βγαίνανε από μέσα). Η μονάδα είναι το lefkotheastudios.gr και αν αποφασίσεις να κλείσεις ζήτησε να σου δώσει ένα από τα ανακαινισμένα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα σε Καλά Νερά και Άφυσσο υπάρχειθ η παραλία Ράμνος που είναι εξαιρετική, δε γίνεται χαμός, καθαρά νερά, πολύ καλή θάλασσα για Παγασητικό. Απλά πρέπει να προσέξεις όσο είσαι στον κεντρικό δρόμο που είναι η στροφή για να μην το χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια! Πέρυσι με στείλατε με τον 8 μηνών μπέμπη στο Τολό και ήταν ΤΕΛΕΙΑ. Ηταν οι πιο ξεκούραστες διακοπές μας. Αν δεν βρούμε αλλού μάλλον εκει θα ξαναπάμε.

Θα προτιμούσα όμως να πάμε κάπου αλλού φέτος.

Λεφτά; Με το σταγονόμετρο! 50 ευρω την ημέρα αντε με δυσκολία 60.

Απαιτήσεις;

Κατάλλυμα πάνω (γίνεται μέσα;) στη θάλασσα. Η οποία θάλασσα θέλουμε να έχει άμμο και να μην είναι κρυα και βαθιά.

Ο σκοπός των διακοπών μας είναι να ξεκουραστούμε. Όχι να δούμε αρχαία, μέρη και τόπους εξωτικούς. Θέλουμε να αφήσουμε την πετσέτα, μπρατσακια και συμπράγκαλα στην ξαπλώστρα και να τα παρουμε φεύγοντας. Δεν χρειαζόμαστε την ταβέρνα με την αστακομακαρονάδα(αν και την έχω απωθημένο), μια δυο ωραίες ταβερνούλες, κανα σουβλατζίδικο και κανα 2 δρομάκια για καροτσάδα πάνω κάτω. Επίσης να έχουν πάρκο. Μην κουβαλάμε την προίκα μας!

Επίσης όσο και αν θα ήθελα να παω στην Κρήτη (που δεν έχω πάει:( ), δεν θα ήθελα τόσο μακρυα. Πρώτον γιατι είναι πανάκριβα τα εισητήρια και δεύτερον είναι πολλές ώρες και ψιλοφοβάμε με τον μπόμπιρα.

Είδα κατι all inclusive ονειρικά ξενοδοχεία, αλλα το budget μας φτάνει για μια μέρα και δεν λέει να παμε μόνο μια μερα:)

Ακούω λοιπόν σοφές μαμάδες και μπαμπάδες του parents την συμβουλή σας.

Που να πάω;

 

Ακριβώς όπως τα λέει η κοπέλα αλλα προς Χαλκιδική μεριά ξέρει κανείς να προτείνει κάτι, καποιο κατάλυμα;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...