Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-04-12, 20:03   #1
Brigitte

Το avatar του χρήστη Brigitte

Brigitte χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή sos αιμοροιδες-τι να κανω?

Καλησπερα.εδω και λιγες μερες εχω βγαλει 2 αιμοροιδες εξωτερικες η μια μεγαλη η αλλη αρκετα μικροτερη και ποναω πολυ!!!Ειμαι στην 26η εβδομαδα.Ουτε τουαλετα να παω μπορω ουτε να βηξω καλα καλα ουτε να κατσω.Ειχε καμια σας ιδια περιπτωση και πως το αντιμετωπισατε?
Παλιά 30-04-12, 09:10   #2
dialekyoula

Το avatar του χρήστη dialekyoula

Περιοχή: Αθηνα
dialekyoula χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to dialekyoula
Προεπιλογή :)

Koukla mou ego eimai 27+3 kai mou exoun petaxti kai emena 2 alla den ponao mono merikes fores, sou sinisto kruo nero ekei piso, kai idika otan energise kai otan den an kaneis me kruo nero tha deis oti anakoufizese kapos, ego tis bazo moni mou mesa... dld plenome me kruo nero kai tis sproxno ksana... ksero einai diskola alla kai ti na kaneis.... dokimase to
Ο χρήστης dialekyoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-12, 09:21   #3
metaxy
Μή ενεργός λογαριασμός

metaxy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σινεχομενα ντουσακια με κρυο νερο και να μην χρησιμοποιεις χαρτι υγειας γιατι αυτο επιδεινωνει.
Ο χρήστης metaxy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-12, 11:28   #4
Rakos?

Περιοχή: Αθήνα
Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χθες ρώτησα τον γιατρό μου γιατί έχω το ίδιο θέμα με σένα. Μου είπε ότι τα θετικό είναι ότι μετά την γέννα θα εξαφανιστούν. Αρα υπομονή. Επίσης ποτέ χαρτί τουαλέτας αλλά μωρομάντηλα, παγάκια στην περιοχή για να χαλαρώσει λίγο και να περάσει το οιδημα και εμένα άφού τα κάνω όλα αυτά και κάθε φορά που βγαίνω από την τουαλέτα κλαίω (πλέον δεν μπορώ να τις ξανασπρώξω μέσα) μου έδωσε χάπια daflon, κρέμα preparation και στον πολύ πόνο μου είπε να πάιρνω depon αναβράζον. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την θεραπεία γιατί διάβασα ότι έχει κορτιζόνη και προτιμώ να πονάω παρά να βάλω πάνω μου κορτιζόνη αλλά αν φτάσω στο αμήν θα ξεκινήσω και θα σας πω...
Ο χρήστης Rakos? δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-12, 13:19   #5
Brigitte

Το avatar του χρήστη Brigitte

Brigitte χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις θα παρω και εγω μου φαινεται τη γυναικολογο αν ειναι να μου δωσει κατι γιατι υποφερω πραγματικα!!!ουτε τον υπνο δεν χαιρομαι οταν γυρναω πονανε.οταν καθομαι το ιδιο πωπω τι επωδυνο ειναι.Θα ρωτησω και εγω για καμια αλοιφη γιατι χαρτι υγειας δεν βαζω το ηξερα,οπως και πλενομαι καθε φορα αλλα παγο ακομη δεν εβαλα θα βαλω και απο αυτο να δουμε.
Παλιά 12-09-12, 01:13   #6
Stefanosf

Stefanosf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Εγω πραγματικα σωθηκα.

Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!
Ο χρήστης Stefanosf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-12, 13:26   #7
Evg

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Evg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κ γω έβγαλα, στη γέννα όμως, κ υπέφερα σε συνδιασμό με τα ράμματα. Αρχικά έβαζα μια κρεμούλα κ μετά πήρα κ γω daflon. ευτυχώς πέρασαν γρήγορα. ακόμα βέβαια τις έχω αλλά είναι μαραμένες κ δεν πονάνε καθόλου. γενικά πάντως δεν έχω δυσκοιλιότητα ούτε κ στις εγκυμοσύνες, ίσως αυτό με έσωσε.
περαστικά σας

Ο χρήστης Evg δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-12, 15:46   #8
κάτια_82

Το avatar του χρήστη κάτια_82

Περιοχή: αθήνα
κάτια_82 ουδετερη μηδέν
Thumbs down

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stefanosf Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας με λενε Στεφανο. Βρηκα σε ενα φορουμ στην Γερμανια τον τελειο τροπο - μεθοδο για πραγματικη θεραπεια. Πριν απο 2 ωρες περιπου εκλεισα ενα 24ωρο και ειμαι σχεδον καλα (ναι καλα διαβασατε) πραγματικα καλα μετα απο χρονια. Και μαλιστα με μονο ενα 24ωρο θεραπειας. Θα παρω ολα τα φορουμ σβαρνα να το φωναξω (και να το γραψω) για να σωθουν οσοι περισσοτεροι-ρες γινετε! Το φαρμακο λεγετε TeeTreeOil στα Αγγλικα ή στα Γερμανικα TeeBaumÖl και κανει θαυματα απο την πρωτη κιολας εφαρμογη. Φτανουν μια δυο σταγονες και τις βαζετε με το δαχτυλο ή με ενα βαμβακι ακριβως επάνω στις αιμορροιδες. Μπορει να αισθανθειτε ενα ελαφρυ καψιματακι την πρωτη φορα, αλλα ειναι αστειο σε σχεση με το αποτελεσμα που θα εχετε ΑΜΕΣΑ, και εννοω ΑΜΕΣΑ. Θεε μου ποσο καιρο εψαχνα κατι που να δουλευει, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, οι προσευχες μου εισακουστηκαν. Βεβαια παραλληλα θα σας βοηθησουν και καποια αλλα βασικα πραγματακια που ειναι καλο να κανετε, οπως 1) να πινετε αφθονο νερο καθημερινα 2,5-3,5 λιτρα περιπου, το πρωτο ποτηρι μαλιστα με το που ξυπνατε 2) μετα την τουαλετα ενα πολυ προχειρο σκουπισμα με πετσετα και καλο καθαρισμα με σκετο αφθονο χλιαρο νερο 3) πολλες φυτικες ινες στην διατροφη. Αυτα και καλη επιτυχια!
εγκυμονουσες και λεχωνες, πριν χρησιμοποιησετε οποιοδηποτε αιθεριο ελαιο (π.χ tea tree oil) μιληστε με τον γυναικολογο σας! κανονικα η χρηση τους (ποσο μαλλον σε βλενογονους και ευαισθητες-ερεθισμενες περιοχες) αντενδεικνυται!!!

Ο χρήστης κάτια_82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-12, 14:33   #9
kyprianimaria

kyprianimaria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω ειχα μια μεγαλη και 2-3 μικρότερες. Ντους με κρυο νερο και τζέλ ξυλοκαινης τοπικά εβαζα και ανακουφιζόταν καπως ο πόνος. μετα τον τοκετό όμως υποχωρησαν μόνες τους. Η μεγαλη μόνο υπάρχει ακόμα, σημαντικά μειωμενη σε μέγεθος και τελειως ανώδυνη.
Ο χρήστης kyprianimaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-12, 14:42   #10
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εβγαλα και τις δύο εγκυμοσύνες μου.
Στη δεύτερη, είναι η αλήθεια, επιδεινώθηκαν πολύ... μου δώσανε φυτικό σκεύασμα στο φαρμακείο αλλά δεν έκανε τίποτα.
Βρήκα αυτό, αλλά δεν χρειάστηκε ξανά να το δοκιμάσω:
"Έχω αιμοροΐδες πολλά χρόνια και ξέρω τι σημαίνει η ύπαρξή τους. Μην τρως τίποτα κόκκινο (σάλτσες, κόκκινα φρούτα κ.τ.λ.) και να πλένεσαι εκεί με όσο κρύο νερό αντέχεις. Βέβαια, όσες κρέμες κι αν δοκίμασα τόσα χρόνια, όλες ήθελαν τον χρόνο τους, για να δράσουν. Μόνο η συνταγή μιας φίλης Ιταλίδας, μεσόκοπης κυρίας, με βοήθησε και, ιδιαίτερα, τις πρώτες μέρες της εγκομοσύνης (γιατί εμένα τότε παρουσίασαν έξαρση για 24 ώρες, αλλά τις αντιμετώπισα αμέσως με τον τρόπο, που θα σου πω). Έκτοτε, περιέργως, δεν μου ξαναεμφανίστηκαν, παρά το θέμα, που δημιούργησε ο σίδηρος.
Λοιπόν, θα βάλεις λίγο ελαιόλαδο (αν έχεις φυσικό ακόμη καλύτερα) σε ένα μικρό δοχείο ή κάτι τέτοιο. Όταν λέω λίγο ελαιόλαδο, εννοώ περίπου 1-2 κουταλιές σούπας, και θα προσθέσεις και λίγο νεράκι. Περίπου 1 κουταλιά. Θα τα ανακατέψεις πολύ καλά, να γίνουν σαν μια παχύρευστη κρεμούλα και με αυτό θα κάνεις επάλειψη, αφού έχεις πλυθεί και στεγνώσει καλά το σημείο. Τα αποτελέσματα, τουλάχιστον σε μένα αλλά και σε όσους είπα τη συνταγή, ήταν θεαματικά γρήγορα. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα... Περαστικά!"

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και σίγουρα δεν έχει παρενέργειες.

Υ.Γ. Να πω την αμαρτία μου, επειδή όμως ήμουνα στις 36 εβδομάδες ντάλα καλοκαίρι, και θα μου το παίρνανε με καισαρική 2 εβδομάδες αργότερα και δεν άντεχα, πήρα σκεύασμα κανονικό από το φαρμακείο. είχε κορτιζόνη και δεν ήτανε ότι καλύτερο, για αυτό το χρησιμοποίησα με φειδώ, αλλά το προτίμησα από τον πόνο...
Παλιά 25-09-12, 15:00   #11
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω τις είχα απο πριν κορίτσια,λόγω δυσκοιλιότητας....
αφήστε..πόνος,πρήξιμο,κλάμμα στην τουαλέτα και τελικά όταν υποχωρούσαν να τρέμω πότε θα ξαναεμφανιστούν...τελικά μετά που έφτιαξε το πρόβλημα με το εντεράκι μου γλύτωσα..τώρα στην εγκυμοσύνη πλάκωσα τα νερά,τα φρούτα,και το πρωι τα δημητριακά με φυτικές ίνες για να με βοηθουν και τελικά δεν έβγαλα....
όμως όλα όσα πρότειναν και οι προλαλλήσαντες ισχύουν..

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-09-12, 20:35   #12
Speedy

Speedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ κοριτσια πονεμενη ιστορια Εγω παντα ειχα θεματακι, οποτε τωρα με την εγκυμοσυνη εχουν γινει τραγικα τα πραγματα.Δεν παω στην τουαλετα, τα νευρα μου γινονται κροσια!Παω στην τουαλετα, υποφερω για μερες Δεν μπορω να κατσω, να περπατησω, τιποτα. Κ εχω δοκιμασει πολλα (φρουτα, φυτικες ινες, σιροπακι, κλισματα γλυκερινης κτλ) αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ. Ο γιατρος μου μου επιτρεπει να χρησιμοποιω την κλασσικη κρεμα (προκτοσιναλαρ) η οποια ανακουφιζει λιγο,αλλα στα δυσκολα δεν κανει τιποτα. Εχω μπει στο μηνα μου, οποτε το μονο που με παρηγορει ειναι οτι σε λιγο καιρο θα τελειωσει αυτος ο γολγοθας!!!
Μαριλινα σ'ευχαριστω για το γιατροσοφι!Μετα τη δευτερη τριτη επαλοιψη κατι εγινε!!!
Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-09-12, 10:16   #13
salvation

salvation χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας και από εμένα! Εγώ ήμουν δυσκοίλια πριν από την εγκυμοσύνη. Δεν είχα αιμορροΐδες, αλλά δεν πήγαινα τουαλέτα κάθε μέρα και όταν πήγαινα πόναγα πολύ. Δεν θα άντεχα κάτι τέτοιο στην εγκυμοσύνη, οπότε εκτός από τη διατροφή, ο γιατρός μου έδωσε να πίνω μία κουταλιά duphalac κάθε πρωί. Έτσι πάω κάθε μέρα τουαλέτα. Παρόλα αυτά, πριν 5 μέρες έβγαλα μία αιμορροΐδα και με πόνεσε πάρα πολύ! Ρώτησα τη μαία τί να κάνω γιατί δεν μπορούσα ούτε να κάτσω. Λοιπόν, πλύση με κρύο νερό σε κάθε χρήση τουαλέτας. Όχι σκούπισμα με χαρτί υγείας, αλλά ταμπονάρισμα με καθαρή πετσέτα. Και με ένα βαμβάκι την αλείφουμε με το ελαιόλαδο! Μέσα σε μια μέρα άρχισε να αιμορραγεί (κάτι σαν κηλίδες, μην φανταστείτε να τρέχει αίμα). Με αυτόν τον τρόπο ανακουφίζεται και περνάει. Τώρα δεν με ενοχλεί καθόλου αλλά συνεχίζω τις ίδιες πρακτικές γιατί λόγω βάρους της μήτρας μπορεί να ξαναβγούν και άλλες. Εννοείται καθόλου αφρόλουτρο στην γενικότερη περιοχή, μόνο σαπούνι χαμομηλιού.
Αυτό έκανα εγώ, ελπίζω να σας βοήθησα.
Ο χρήστης salvation δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-12, 14:41   #14
Speedy

Speedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτο με το αφρολουτρο Salvation δεν το ηξερα!
Εγω σημερα πηγα κ πηρα ξυλοκαινη κ αν δεν δω βελτιωση με βλεπω να καταληγω ως εκτακτο περιστατικο σε κανενα νοσοκομειο για να μου την σπασουν γιατι απλα δεν υποφερεται Μετα τη γεννα να δω τι θα παθουμε με το σπρωξιμο!Κουραγιο κοριτσια!
Παλιά 28-09-12, 16:00   #15
salvation

Προεπιλογή

speedy βάλε ελαιόλαδο να μαλακώσει και θα είσαι μια χαρά μέσα σε μια μέρα!
Παλιά 28-09-12, 16:14   #16
linaat
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

linaat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κρυα μπιντε βοηθανε πολλα. επισης καποτε μου ειχαν δωσει και κατι χαπια daflon
που βοηθησανε πολυ...κουραγιο.
Ο χρήστης linaat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-12, 15:26   #17
Speedy

Speedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις συμβουλες!Τελικα δεν γλιτωσα το γιατρο.Πηγαμε σε χειρουργο γιατι ο πονος ηταν αφορητος Αφου την ανεταξε (κοινως την εβαλε μεσα) κ πεθανα στον πονο, μου εδωσε κρεμες (τις γνωστες) κ duphalac k nujol σιροπακια. Βεβαια μεχρι να φτασω στο σπιτι ειχε βγει παλι Αλλα τωρα που περασαν μερες ειμαι πολυ καλυτερα
Μου προτεινε να γεννησω με καισαρικη γιατι θα εχω λεει μεγαλο προβλημα μετα τη γεννα κ οτι πρεπει οπωσδηποτε να χειρουργηθω
Εγω τα εχω παρει με το γιατρο μου που απο τον 4ο μηνα που ειχα τεραααστιο θεμα με την τουαλετα κ του το ελεγα, με εγραφε κ μου ελεγε συνεχεια χαμομηλακι κ σωστη διατροφη, δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο!Δηλαδη δεν μπορουσε να μου δωσει αυτο το θαυματουργο σιροπακι απο την αρχη για να τελειωνουμε???
Παλιά 02-10-12, 11:34   #18
salvation

Προεπιλογή

Αχ βρε speedy ταλαιπωρήθηκες χωρίς λόγο. Βέβαια και πάλι μπορεί να έβγαιναν αλλά όχι τόσο έντονα. Ευτυχώς έχω και τη μανούλα νοσηλεύτρια και ξέρει από αυτά. Μου την φρόντισε την αιμορροΐδα από την πρώτη μέρα, οπότε τώρα πλέον δεν έχω πάλι τίποτα, παρόλο που πριν την εγκυμοσύνη ήμουν δυσκοίλια. Και η μαία μου είπε πάλι σήμερα που το συζητήσαμε ότι είναι και από το βάρος και την πίεση της μήτρας που βγαίνουν, αλλά αν κάνεις αμέσως κρύες πλύσεις να είναι καθαρό το σημείο και ελαιόλαδο να μαλακώνουν, ανακουφίζεσαι αμέσως.
Παλιά 02-10-12, 12:29   #19
antraki

antraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

brigitte mou xliaro nero kai mia krema proctocol nomizo legetai. kai ego metefera kati vari kai petahtike mia kai ypefera mia evdomada..
Ο χρήστης antraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-12, 18:23   #20
Speedy

Speedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Salvation τα βασικα τα ξερω γιατι ταλαιπωρουμαι εδω κ χρονια. Αλλα δεν μου κοψε να παρω το σιροπι (το οποιο το πηρα για λιγο πριν κανα μηνα) σε μονιμη βαση κ να μην το πω καν στο γιατρο μου.
Μου φουντωσε πολυ ξαφνικα η ατιμη!!!
Παντως τα δεδομενα με τις πλυσεις εχουν αλλαξει. Οχι πολυ κρυο νερο γιατι σκληραινουν, αλλα χλιαρο προς κρυο!!Αντε κουραγιο μανουλες!!Εγω εχω ΠΗΤ σε 3 βδομαδες!!!
Παλιά 02-10-12, 22:06   #21
salvation

Προεπιλογή

Εγώ έχω ΠΗΤ 16/11 αλλά λόγω διδύμων υπολογίζουμε κι εμείς σε 3 εβδομάδες! Θα δείξει... λίγο ακόμα!!!
Παλιά 03-10-12, 11:42   #22
Speedy

Speedy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο salvation Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ έχω ΠΗΤ 16/11 αλλά λόγω διδύμων υπολογίζουμε κι εμείς σε 3 εβδομάδες! Θα δείξει... λίγο ακόμα!!!
Αντε με το καλο να τα δεχτουμε κ να πανε ολα καλα!!!!Μετα θα εχουμε αλλα βασανα αλλα και αλλες χαρες!!!Για να δουμε πως θα ειναι, εχω πολυ περιεργια!!!
Παλιά 26-03-13, 09:11   #23
Petaluda

Petaluda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ομοιπαθητική και πρακτική γιαγιάς μου

Hamamelis σε μορφή κρέμας για επάλειψη και μικραίνουν αμέσως. Η γιαγιά μου τις είχε βάλει μέσα στην εγκυμοσύνη της μαμάς μου ως εξής: με ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι βουτηγμένο στο ελαιόλαδο την σπρώχνουμε μέσα στρίβωντας από την αντίθετη πλευρά, ώστε τελικά να ξεστρίψει και να μπει, να πάρει έτσι την θέση της μέσα. Βάζουμε και το μισό βαμβάκι για να μην ξαναβγεί αμέσως ενώ παράλληλα σφιγγόμαστε, σαν να κρατάμε τα κακά μας, ξαπλωμένοι καλύτερα, ή σαν να θέλουμε να ρουφίξουμε το βαμβάκι μέσα. Μετά από 20 λεπτά αν χαλαρώσουμε θα γλιστρίσει και το βαμβάκι έξω.
Ο χρήστης Petaluda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-13, 15:13   #24
theodor

Περιοχή: Ηράκλειο
theodor ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Brigitte Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.εδω και λιγες μερες εχω βγαλει 2 αιμοροιδες εξωτερικες η μια μεγαλη η αλλη αρκετα μικροτερη και ποναω πολυ!!!Ειμαι στην 26η εβδομαδα.Ουτε τουαλετα να παω μπορω ουτε να βηξω καλα καλα ουτε να κατσω.Ειχε καμια σας ιδια περιπτωση και πως το αντιμετωπισατε?
brighitte το αντιμετώπισα με 1) κατανάλωση πολλών φρούτων και χορταρικών. απαραιτήτως τρώω ένα ακτινίδιο κάθε μέρα (κάνει θαύματα) επίσης πολύ καλά είναι τα δαμάσκηνα. 2) συμπλήρωμα φυτικών ινών benefirbra και 3) τακτική και καλή καθαριότητα και υγιεινή της περιοχής.
Ο χρήστης theodor δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-04-13, 11:22   #25
Amarullida

Το avatar του χρήστη Amarullida

Περιοχή: Μεσολογγι
Amarullida ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Petaluda Εμφάνιση μηνυμάτων
Hamamelis σε μορφή κρέμας για επάλειψη και μικραίνουν αμέσως. Η γιαγιά μου τις είχε βάλει μέσα στην εγκυμοσύνη της μαμάς μου ως εξής: με ένα μεγάλο κομμάτι βαμβάκι βουτηγμένο στο ελαιόλαδο την σπρώχνουμε μέσα στρίβωντας από την αντίθετη πλευρά, ώστε τελικά να ξεστρίψει και να μπει, να πάρει έτσι την θέση της μέσα. Βάζουμε και το μισό βαμβάκι για να μην ξαναβγεί αμέσως ενώ παράλληλα σφιγγόμαστε, σαν να κρατάμε τα κακά μας, ξαπλωμένοι καλύτερα, ή σαν να θέλουμε να ρουφίξουμε το βαμβάκι μέσα. Μετά από 20 λεπτά αν χαλαρώσουμε θα γλιστρίσει και το βαμβάκι έξω.
Να εισαι καλα κοπελα μου με εσωσες με την πρακτικη της γιαγιας σου.Εγω εχω ιστορικο απο μωρο παιδι με δυσκοιλιοτητα,ραγαδες και την τελευταια 3ετια αιμοροιδες!!Ευτυχως ηταν μονο μια εξω και αιμοραγουσε πολυ σπανια,κ οταν γινοταν αυτο ηταν μια σταγονιτσα.
Πριν λιγες ημερες λοιπον με θυμηθηκε παλι αυτη που βγαινει ανα τακτα χρονικα διαστηματα και μαλιστα χωρις ιδιαιτερο προβληματα δυσκοιλιοτητας!!
Να μην σας κουραζω εφαρμοσα την μεθοδο της Petaloyda αφου πρωτα εβαλα ξυλοκαινη σε μορφη τζελ(κανει δουλεια με τον πονο)διαφορετικα δεν μπορουσα να την αγγιξω καν και εκτοτε δεν εχει ξαναβγει!!!!
Παλιά 07-07-13, 19:50   #26
missminidriver

missminidriver ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Evg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ γω έβγαλα, στη γέννα όμως, κ υπέφερα σε συνδιασμό με τα ράμματα. Αρχικά έβαζα μια κρεμούλα κ μετά πήρα κ γω daflon. ευτυχώς πέρασαν γρήγορα. ακόμα βέβαια τις έχω αλλά είναι μαραμένες κ δεν πονάνε καθόλου. γενικά πάντως δεν έχω δυσκοιλιότητα ούτε κ στις εγκυμοσύνες, ίσως αυτό με έσωσε.
περαστικά σας
Εγώ ουδέποτε είχα πρόβλημα με αιμορροΐδες, ούτε στη εγκυμοσύνη έβγαλα και μάλιστα όσο καιρό ήμουν έγκυος πήγαινα καθημερινά στην τουαλέτα. Στον τοκετό απο το σφίξιμο δυστυχώς έβγαλα μια η οποία δεν ματώνει, απλά πονάει υπερβολικά.Και τόσο καιρό νόμιζα οτι πόναγαν τα ράμματα, αλλά μπήκα εδώ και διάβασα τα σχόλια και τότε έγινε ξεκάθαρο πια! Δεν μπορούσα να φανταστώ οτι κάνουν τόσο πόνο, σε φάση να μην μπορείς ούτε να καθίσεις!
Και η πλάκα ποια είναι; μετά τον τοκετό πάω 2-3 φορές τουαλέτα ημερησίως, το οποίο εκτός του οτι καταντάει γελοίο, είναι και επίπονο.. Αλλά απο το να μην πας καθόλου σίγουρα προτιμότερο! Είναι λες και μου πάτησαν το διακόπτη μετά την εγκυμοσύνη.. ποιός ξέρει;

Πάντως θα δοκιμάσω αυτό με το κρύο ντους και το λάδι και βλέπουμε..
Ο χρήστης missminidriver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-07-13, 14:31   #27
sfyk

sfyk ουδετερη μηδέν
Thumbs up Αντιμετώπιση αιμοροίδων

Καλημέρα σε όλους/όλες,

διάβάζοντας πολλές απο τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα και που σίγουρα έχουν να κάνουν και με γιατροσόφια αλλά και με σωστή διατροφή, θα σας πρότεινα απο προσωπική εμπειρία μία απίστευτα φυσική αλλά και αποτελεσματική λύση που λέγεται βαλσαμέλαιο. Εντυπωσιάστικα τόσο απο το πώς σταμάτησε το αίμα να τρέχει αλλά και το πώς εξαφάνισε τον πόνο στις αιμοροίδες, που πραγματικά το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!

Το αγόρα στο bioaroma.gr του οποίου είμαι οπαδός μιας και έχει και άλλα φυτικά προϊόντα για παιδιά, για εγκυμοσύνη κτλ... Αξίζει να ρίξετε μια ματιά αν και μπορείτε να βρείτε και απο αλλού!

Δεκτές όοολες οι απορίες και οι ερωτήσεις!!
Ο χρήστης sfyk δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-11-13, 15:12   #28
Elena223

Elena223 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αιμορροϊδες αντιμετώπιση - gr.hemapro.com Παρέλαβα την παραγγελία, εγκαίρως και τα χάπια λειτούργησαν θαυμάσια.
Ο χρήστης Elena223 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-14, 02:12   #29
Florence

Περιοχή: Θεσσαλονικη
Florence ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή συνδυασμοί

Γεια σε όλες,

εγώ τις απέκτησα (μία προς το παρόν) στην 16η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, μετά από ένα παρατεταμένο "επεισόδιο" δυσκοιλιότητας για περίπου 10 μέρες... Έκτοτε είναι εκεί μονίμως (είμαι τώρα 20η βδομάδα). Ήταν πολύ ενοχλητικό,είχαν σπάσει τα νεύρα μου που πονούσα, δεν μπορούσα καλά καλά να περπατήσω, δεν μπορούσα να καθήσω, κ.λ.π. Πήγα στο γυναικολόγο που μου έγραψε Proctosynalar N, η οποία όμως έκανε τα πράγματα χειρότερα και τη σταμάτησα. Μετά διάβασα εδώ στο forum για την Nelson's Hemorrhoid Cream και τη δοκίμασα, και πρέπει να πω ότι με έχει βοηθήσει σημαντικά. Όχι όμως από μόνη της. Ο συνδυασμός που με έχει βοηθήσει είναι α) πλύσιμο αρχικά με χλιαρό και μετά με κρύο νερό στην περιοχή μετά από κάθε αφόδευση, β) επάλειψη της περιοχής (της αιμορροϊδας και του πρωκτού) με ελαιόλαδο και πίεση για να μπει μέσα (πονάει αρχικά αλλά το ελαιόλαδο τη μαλακώνει και βοηθάει να μπει μέσα), γ) μετά από αυτό στο καπάκι επάλειψη με την κρέμα, τόσο εξωτερικά όσο και λίγο εσωτερικά, δ) γενικά αποφυγή βάρους, ορθοστασίας, όχι παρατεταμένο περπάτημα για πολλή ώρα κ.λ.π. , και ε) πολλά ακτινίδια, βρασμένα χόρτα σαλάτα (αντίδια, παντζάρια φύλλα, κ.λ.π.), πολλά δημητριακά ολικής άλεσης για πρωϊνό, κ.λ.π. Έχω παρατηρήσει ότι όταν ξαπλώνω μετά το πλύσιμο κι αφού έχω κάνει τα παραπάνω, είναι καλύτερα για αρκετές ώρες μετά. Μέχρι που εφτασα να είμαι 2 μέρες χωρίς πρόβλημα και δεν το πίστευα. Βέβαια όταν χρειάστηκε να βρεθώ σε εντατική κίνηση πέρα-δώθε με διάφορες δουλειές κ.λ.π. ξαναεμφανίστηκε, αλλά όχι τόσο έντονα όσο πριν. Στο μεταξύ έχω αρχίσει καθημερινά και σίδηρο και περίμενα ότι τα πράγματα θα χειροτέρευαν άγρια, αλλά μέχρι τώρα κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί - ίσως γιατί τελικά τα χάπια σιδήρου δε μου προκάλεσαν (ακόμη) δυσκοιλιότητα. Τι να πω. Καλό κουράγιο σε όλες, υπομονή και να περάσουν γρήγορα...
Ο χρήστης Florence δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-14, 13:46   #30
giannakis2012

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
giannakis2012 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω έχω πρόβλημα δυσκοιλιότητας και πριν τις εγκυμοσύνες μου αλλά τα πράγματα χειροτέρεψαν στο 8 μήνα και στις 2 ...μάλλον επειδή μεγαλώνει και το βάρος του παιδιού και όχι μόνο δεν μπορώ να κάτσω..καθίσω....αλλά ανοίγουν κιόλας και τρέχουν αίμα .....τι κάνω? προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας με ακτινίδια, δαμάσκηνα, κον φλεικς και τα σχετικά και βάζω αλοιφή ή σπρέι ξυλοκαίνης .....και καμιά φορά μια αλοιφή απο καρχαρία ...

Ο χρήστης giannakis2012 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-04-14, 21:11   #31
-joa-

-joa- ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ αν δεν έτρωγα κάθε πρωί all bran δημητριακά είχα πόνο κάθε φορά στην τουαλέτα. Δύο φορές μάλιστα είδα και αίμα χωρίς φυσικά μα αντιληφθώ αιμορρόιδες έξω. Τώρα στον ένατο πάλι πονώ λίγο.. Νομίζω απλά συνήθισα.
Έπινα πάρα πολύ νερό όλη μέρα και έτρωγα νωρίς το βράδυ. Εννοείται πάρα πολλά φρούτα για να βοηθώ το έντερο. Ο γιατρός πάντως μου είχε πει πως αν δυσκολέψουν τα πραγματα υπάρχουν χάπια που μαλακώνουν τα κόπρανα για να διευκολύνεται η κατάσταση. Ευτυχώς δε χρειάστηκε να φτάσω μέχρι εκεί.
Είμαι στο τέλος.. Την άλλη εβδομάδα με το καλό γεννάω )
Ο χρήστης -joa- δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-05-14, 11:25   #32
mamymamy

mamymamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέρετε αν κάποια από αυτές τις κρέμες που λέτε έχει σχέση με το θηλασμό; Δηλαδή αν υπάρχει πρόβλημα στοότι θηλάζω να την εφαρμόσω.
Ο χρήστης mamymamy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-06-14, 16:32   #33
free dom

Περιοχή: Μακεδονια
free dom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρος μου ειχε επιτρεψει την προκτοσυναλαρ και την πρεπαρασιον στο θηλασμο αλλα καλυτερα να ρωτησεις και τον δικο σου. Παντως εγω γλιτωσα οριστικα απο τις αιμμοροιδες μονο οταν ελυσα το προβλημα της δυσκοιλιοτητας με σιροπι ντουφαλακ (ακτινιδια, δαμασκηνα και τα συναφη δε με βουθουσαν καθολου στην εγκυμοσυνη)
Ο χρήστης free dom είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-14, 11:15   #34
mamymamy

mamymamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο free dom Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γιατρος μου ειχε επιτρεψει την προκτοσυναλαρ και την πρεπαρασιον στο θηλασμο αλλα καλυτερα να ρωτησεις και τον δικο σου. Παντως εγω γλιτωσα οριστικα απο τις αιμμοροιδες μονο οταν ελυσα το προβλημα της δυσκοιλιοτητας με σιροπι ντουφαλακ (ακτινιδια, δαμασκηνα και τα συναφη δε με βουθουσαν καθολου στην εγκυμοσυνη)

Όταν λες γλύτωσες μάζεψαν εξαφανίστηκαν ή απλά είναι και δεν σε ενοχλούν;

Ο κατάλληλος γιατρός είναι παθολόγος ή γυναικολόγος;
Παλιά 02-06-14, 11:29   #35
free dom

free dom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεινε μια που μαζεψε χωρις να εξαφανιστει τελειως αλλα δε μ ενοχλει. Νομιζω με χειρουργειο εξαφανιζονται αλλα εγω προς το παρον δεν το σκεφτομαι. Λογικα πιο αρμοδιος θα ειναι καποιος γαστρεντορολογος η χειρουργος. Εσενα σ ενοχλουν;
Παλιά 02-06-14, 11:33   #36
mamymamy

mamymamy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όχι αλλά έχει εμφανιστεί ένα μεγάλο μπαλάκι και δεν ξέρω σε πιο γιατρό να πάω.
Παλιά 02-06-14, 12:32   #37
free dom

free dom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mamymamy Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι αλλά έχει εμφανιστεί ένα μεγάλο μπαλάκι και δεν ξέρω σε πιο γιατρό να πάω.
Μπορεις να ρωτησεις ενα γαστρεντορολογο η ακομη και το γυναικολογο σου. Θα ξερει ποιον να σου προτεινει..
Παλιά 03-06-14, 03:41   #38
Bloodmystic21

Περιοχή: Athens,Byron
Bloodmystic21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ,εχω βγαλει δυο αιμοροιδρες μια μεγάη και μια μικρη και εχω πεθανει στον πονο,ο γιατρος μου εδοσε κατι χαπια αλλα δεν με βοηθανε.
θελο μια τεχνικη για ΑΜΕΣΗ ανακουφιση...ευχαριστω!
Ο χρήστης Bloodmystic21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-14, 03:57   #39
peny75

Το avatar του χρήστη peny75

Περιοχή: θεσσαλονικη
peny75 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Bloodmystic21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ,εχω βγαλει δυο αιμοροιδρες μια μεγάη και μια μικρη και εχω πεθανει στον πονο,ο γιατρος μου εδοσε κατι χαπια αλλα δεν με βοηθανε.
θελο μια τεχνικη για ΑΜΕΣΗ ανακουφιση...ευχαριστω!
Το μνο που με ανακουφισε( εχω κι εγω πονο αυτες τις μερες) ηταν η preparation h. Ειναι καθαρα φυτικη και επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη. Μαγικα δεν υπαρχουν δυστηχως, απλα πονας λιγοτερο οταν πας τουαλετα. Βαλε και πριν και μετα.
Ο χρήστης peny75 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-06-14, 23:59   #40
mpou20

Περιοχή: ΑΡΤΑ
mpou20 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επειδη ειχα κ γω στην εγκυμοσυνη μου κ ειχα πεθανει απ τον πονο κ αβγαζαν κ αιμα το μονο που με ανακουφισε πραγματικα ηταν λαδακι φαγητου..εβαζα σε βαμβακι κ την πιεζα προς τα μεσα..σιγα σιγα ηρεμησα..
Ο χρήστης mpou20 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές