Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυξημένες Τρανσαμινασες


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ενα κοριτσακι 6 μηνών. Όταν ήταν 3 μηνών καναμε γενική εξέταση αίματος και οι τιμες των υπατικων ενζυμων SGOT και SGPT ηταν αρκετα αυξημενες(ενδεικτικα 60-46 IU/L).3 μηνες μετα σε νεα εξεταση αιματος οι τιμες αυτες δεν εχουν πεσει καθολου(ενδεικτικα 60-51 IU/L). Παραλληλα ειναι αυξημενα και τα λεμφοκυτταρα (74%) χωρις η μικρη να περναει καποια ιωση.

Γνωριζει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο? Ευχαριστω εκ προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα μπορούσε να οφείλεται και σε κάποιο εμβόλιο...Καλύτερα όμως ρώτα την γιατρο σου. Δεν νομίζω ότι ειναι κατι ανησυχητικό.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

φιλη missirlou τις εξετασεις τις καναμε πριν το εμβολιο και τις τελευταιες τις καναμε χθες.περιμενουμε την γιατρο μας να μιλησει με γαστρεντερολογο αλλα αγχωθηκαμε για την μικρουτσικη η οποια ειναι παρα πολυ ζωηρη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει η κορη αλλα να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα ποτε (τις εκανα εξεταση οταν ηταν 6 μηνων), γιατι εχει και η μητερα αυξημενες και η θεια μου, και το απεδωσα στο οτι μπορει να ειναι κληρονομικο. Και η παιδιατρος με ειχε τοτε καθυσηχασει, οποτε το αφησα. Αν βρεις κατι πες μπας και αρχισω και το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ενα κοριτσακι 6 μηνών. Όταν ήταν 3 μηνών καναμε γενική εξέταση αίματος και οι τιμες των υπατικων ενζυμων SGOT και SGPT ηταν αρκετα αυξημενες(ενδεικτικα 60-46 IU/L).3 μηνες μετα σε νεα εξεταση αιματος οι τιμες αυτες δεν εχουν πεσει καθολου(ενδεικτικα 60-51 IU/L). Παραλληλα ειναι αυξημενα και τα λεμφοκυτταρα (74%) χωρις η μικρη να περναει καποια ιωση.

Γνωριζει καποιος που μπορει να οφειλεται αυτο? Ευχαριστω εκ προτερων για τις απαντησεις σας.

 

Γιατί κάνατε γενική εξέταση αίματος 3 μηνών?

Σε ρωτάω γιατί συνήθως γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα και όχι σαν τσεκαπ.

Οι τιμές των υπατικών ενζύμων σας είναι φυσιολογικές!!!!

SGOT 10-60 kai SGPT 5-45

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και ευχαριστώ για τισ απαντίσεις σας.

η μικρουτσικη είχε χαμηλό αιματοκρίτη και έλλειψη σιδήρου.

Επίσης από 1ος μηνών είχαμε προβλημα με αλλεργίες. Η αλλεργιολόγος μας είπε πως ήταν αλλεργική στον νέο κόσμο!!!! οπότε ηθελε λιγακι προσοχή. καναμε και καποιεσ αιματολογικες εξετάσεισ για τις αλλεργιες. Ξεχασα να πω οτι η μικρη μεχρι και σήμερα θηλαζει αποκλειστικα. τις αλλεργιες εχει 1 μηνα που τις ξεπερασαμε. :)

 

όσον αφορα τα υπατικα ενζυμα η παιδιατρος μας ειπε οτι ίσως να έχει λίγο μεγαλυτερο συκωτι... χωρις να ειναι σιγουρη. ειπε θα στειλει πρωτα τισ εξετασεις της σε καποιον πιο ειδικο γιατρο και θα μας απαντησει... περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές αναφορας παιζουν αρκετα.

στο εργαστηριο οπου εγινε ο βιοχημικός έλεγχος οι τιμες αναφορασ ειναι από 0-31 IU/L

όταν έψαξα για πληροφορίες ατο διαδύκτιο τισ βρήκα από 5-45 IU/L αλλά και 10-40 IU/L.

αυτο που με ανησυχεί περισσότερο είναι ο συνδιασμος: αυξυμένα υπατικα ενζυμα - αυξυμενα λενφοκύτταρα (μονιμα και χωρις να περναμε ίωση) πεσμένα ουδετερόφυλλα αλλα και λίγο πεσμένη κρεατινινη (0.2 mg/dL με τιμές αναφοράς 0,5-1,1)

Link to comment
Share on other sites

και του δικου μου μικρου ειναι αυξημένα τα λεμφοκύτταρα (περιπου στα δικά σου ποσοστά) και πεσμένα τα ουδετερόφυλλα αρκετα, ομως μην κοιτας τα ποσοστά πρέπει να τα δεις στον απόλυτο αριθμό τους σε σχεση με τα συνολικά λευκά της για να δεις εαν όντως ειναι πεσμένα και στα βρεφάκια ειναι άλλες οι τιμές αναφοράς. Εμεις πάλι το ψαχνουμε απο την πλευρα των πεσμένων ουδετεροφύλων (για ουδετεροπενία) όχι των αυξημένων λεμφοκυττάρων. Και εμας για ιωση μας είπε η γιατρος αλλά ο μικρός μου (3 μηνων) ειναι μια χαρα απο κλινικής αποψης...Θα μας τρελλανουν πια. Αυριο θα πάμε να ξανακάνουμε εξέταση να δούμε εαν εχουν ανέβει.

Πάντως υπάρχουν και οι παιδιατροι που δεν αξιολογουν αυτες τις εξετασεις σε τόσο μικρά (κάτω του χρόνου) γιατι ειναι ανωριμο το συστημα και μπορει να ειναι παραπλανιτικές.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοεισ 1100 γιατι εμεις τα διαβάζουμε σε χιλιαδες Εαν αυτή ειναι η τιμή σου εισαι super! μια χαρα για βρεφακι γιατι τόσο είναι το όριο. Εμας ήταν 640 φαντασου. Και λέω ήταν γιατι κάναμε μετα απο 4-5 μερες επαναληπτικές εξετασεισ και ήρθαν σε φυσιολογικα επιπεδα όλα. Και τα λεμφοκύτταρα και τα ουδετεροφυλλα. Συνήθως είναι παροδικα όπως έμαθα λόγω ιώσεων ακόμα και αν δεν φαίνονται. Εμενα ο μικρός δεν ειχε κανένα εμφανες σύμπτωμα για ιωση κι ομως κατι ειχε. Α... επίσης τα πρώτα χρόνια ο λευκοκυτταρικός τύπος είναι αντιστραμένος δηλαδη ειναι περισσότερα τα λεμφο λίγοτερα τα ουδετερα δεν ειναι οπως στους ενήλικες. Εγω αυτη τη φορα τις εκανα στο Μητερα τις εξετασεις και ειχαν διπλα τις ΦΤ για την ηλικια του μικρού και ηταν διαφορετικες από τις προηγουμενες που τις ειχα κανει βιοιατρικη κ ηταν ενηλίκων κυριως. Να δεις που ολα θα ειναι παροδικά. Επανέλαβε την εξέταση και θα ειναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...