Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης Σπιτάκια, κούνιες κήπου, τρίκυκλα, τραμπολίνο, ποδήλατα, πατίνια, για παιδιά και ενήλικες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-03-12, 15:28   #1
xanthi9

Το avatar του χρήστη xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xanthi9 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην xanthi9
Προεπιλογή δωρο δασκαλας

καλησπέρα αν και ειναι λιγο νωρις θα ηθελα τη γνωμη σας τι δωρο να παρω στη δασκαλα του γιου μου αφου ληξει η χρονια.

την εχουμε 2 χρονια τωρα (προνηπιο-νηπιαγωγειο) με εχει βοηθησει παρα πολυ και εκτος απο αυτο απο περισυ το καλοκαιρι που την συναντουσα στη παραλια καναμε και παρεα και συνεχιζουμε να βρισκομαστε εκτος σχολειου σε καποιες αλλες εκδηλωσεις πχ. κουκλοθεατρο ή στη γιορτη της γυναικας , εχω παει σπιτι της και εχει ερθει και αυτη στο δικο μου και παντα θα με παρει τηλεφωνο να μαθει για τον Μαριο πως ειναι σε περιπτωση αδιαθεσιας

Με λιγα λογια δεν ειναι μια τυπικη σχεση μεταξυ μαμας-δασκαλας που απλα θελω να κανω ενα αναμνηστικο δωρο....για ριξτε ιδεες

Ο χρήστης xanthi9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 15:59   #2
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!
Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-03-12, 16:17   #3
mimika2011

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
mimika2011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν είναι η τελευταία σας χρονιά και εφόσον είναι κάτι παραπάνω από απλή δασκάλα, μπορείς να της πάρεις ένα χρυσαφικό με όσα χρήματα διαθέτεις για να της μεινει σαν αναμνηστικό και παράλληλα να ετοιμάσετε κάτι με το παιδί, μια ζωγραφια, ένα κολάζ, μια κορνίζα με φωτογραφιά δασκάλας&μαθητών, ίσως αυτά τα κάδρα του ΙΚΕΑ που είναι σαν κουτάκια και μπορείς να τοποθετήσεις μέσα άμμο και πέτρες, ένα ωραίο κουτί για μπισκότα γεμάτο με μπισκότα που θα τα έχετε φτιάξει μαζί με το παιδι, κάτι πιο προσωπικό...

Ο χρήστης mimika2011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-12, 03:16   #4
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ένα καλό βιβλίο
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-12, 08:05   #5
Theni

Το avatar του χρήστη Theni

Περιοχή: Μοσχατο-Αθηνα
Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1...e_Edition.html

εγω της πηρα αυτο στην γιορτη της, μου φανηκε και χρησιμο για δασκαλα και ομορφο και μενει και ως αναμνηστικο, το πηρα απο καταστημα κι εχει την ιδια τιμη με το on line εχει απειρα χρωματα κι εγω πηρα το λιλα.. τα swarovski που εχει στο πισω μερος λαμποκοπουν

http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1..._Amethyst.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theni : 31-03-12 στις 08:07 Αιτία: μολις ειδα εχει και το λιλα ;)
Ο χρήστης Theni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-03-12, 14:42   #6
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενα πολυ ωραιο δωρο ειναι ενα ομορφο καλαθι με σαπουνια ή ειδη περιποιησης σωματος απο τα fresh line που τα φταχνουν αναλογως με τα χρηματα που θες να διαθεσεις.

ΥΓ: Αν αποφασισεις το συγκεκριμενο δωρο προτιμησε να το γεμισεις με σαπουνια παρα με κρεμες. Θα φαινεται πολυ πιο πλουσιο. Σε οσες εχω κανει τετοιο δωρο εχουν ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ. η μυρωδιες και μονο...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-12, 12:12   #7
eft

eft χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή δώρο

Εγώ σκέφτομαι φέτος να τους κάνω κανδράκια παιδικά που θα τις δείχνουν πριγκίπισες με το όνομά τους και μία μικρή αφιέρωση. Μέχρι τώρα τους πήρα σκουλαρίκια με τον μικρό πρίγκηπα, γατούλες κ.λ.π. είναι και μικρές στην ηλικία
Ο χρήστης eft δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-04-12, 15:48   #8
Elinaki

Περιοχή: Αθήνα
Elinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βιβλίο ή κόσμημα
Παλιά 01-04-12, 22:56   #9
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο emmaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!
Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.
και εμας περισυ κατι τετοιο μας ειπε η δασκαλα. οτι το καλυτρτο δωρο ηταν οτι της απευθυνε τον λογο και μαλιστα στα γαλλικα.

Παντως φετος πρεπει να παρω 3 δωρα και τα δυο πρεπει να ειναι αναλογα μια και ειναι στο ιδιο σχολειο. Τον μεγαλο θα τον βαλω να υπογραψει την καρτα αλλα απο εκει και περα εστω και κατι ακομη συμβολικο θελω να παρω...
Παλιά 02-04-12, 08:23   #10
μαμχριστινα

μαμχριστινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενα κοσμημα (οχι ιδιαιτερα ακριβο βεβαια) νομιζω θα το εκτιμουσε πολυ. Ξερεις οτι στις περισσοτερες εκτιμαται αυτο-ασε που ως δωρο μενει για παντα κιολας.
Ο χρήστης μαμχριστινα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-12, 09:03   #11
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xanthi9 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην xanthi9
Προεπιλογή

σας ευχαριστώ πολυ για τις ιδεες σας ,μου αρεσαν παρα πολυ, παω λοιπον για αναζητηση προς αυτων

Παλιά 02-04-12, 15:10   #12
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδή κάθε χρόνο, στη λήξη της χρονιάς κάνετε δώρα οι γονείς στις δασκάλες???
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-04-12, 15:22   #13
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή κάθε χρόνο, στη λήξη της χρονιάς κάνετε δώρα οι γονείς στις δασκάλες???
Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..

Παλιά 02-04-12, 15:29   #14
matilda38

Το avatar του χρήστη matilda38

matilda38 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολυ ομορφη χειρονομια και μαλιστα στους δυσκολους καιρους που ζούμε ... Στο κατω κατω τα παιδακια σας εχουνε στα χερια τους καθημερινα... Μπραβο σας...

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!!!
Ο χρήστης matilda38 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-12, 15:29   #15
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οχι ειχαμε κανει περισυ τα Χριστουγεννα και στις 2 δασκαλες που ειχε απο ενα χριστουγεννιατικο δωρακι τωρα ομως ο γιος μου τελειωνει το νηπιο και παμε δημοτικο ειναι η τελευταια χρονια μαζι της και το δωρο θελω πιο πολυ να το κανω γιατι αυτη η κοπελα πηρε το γιο μου 4 ετων ενα παιδι στην αρχη κλειστό μετα θηριο και επαιξε καθοριστικο ρόλο στη διαγωγη του ηδη φετος ειδα πολλες αλλαγες στη συμπεριφορα του και της αναγνωριζω μια μεγαλη μεριδα γιαυτο και εκτος απο αυτο εμενα αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα αλλωστε και ο Μαριος της εχει μεγαλη αδυναμια και δινει μεγαλη προσοχη

Παλιά 02-04-12, 15:37   #16
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xanthi9 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα
νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...

Παλιά 02-04-12, 15:40   #17
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mimika2011 Εμφάνιση μηνυμάτων
νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...
μη στεναχωριεσαι μπορει να ειμαι εγω η εξαιρεση και να το θυμαμαι

Παλιά 03-04-12, 15:15   #18
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..
Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.
Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...
Παλιά 03-04-12, 15:41   #19
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Lucy και χωρις να την ηξερα εκτος σχολειου παλι θα της εκανα ενα αναμνηστικο δωρο μονο και μονο επειδη ηταν η πρωτη δασκαλα του γιου μου που μαζι της εμαθε παρα πολλα και της εχει μεγαλη αδυναμια, αυτο δεν θα το εκανα πχ σε καποια δασκαλα του δημοτικου.

Παλιά 04-04-12, 09:18   #20
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.
Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...
Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

Παλιά 04-04-12, 10:08   #21
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"
εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο

Παλιά 04-04-12, 11:32   #22
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο
Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!

Παλιά 04-04-12, 12:33   #23
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.
Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.
Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.
Παλιά 04-04-12, 12:37   #24
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!
ναι το ευχομαι και εγω

Παλιά 04-04-12, 13:19   #25
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.
Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.
Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.
ούτε εμείς κάνουμε/δεχόμαστε δωράκια. άσε που κάθε χρόνο έχει κι άλλη κοπέλα για δασκάλα.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-04-12, 13:22   #26
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..

Παλιά 04-04-12, 13:42   #27
xanthi9

xanthi9 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mimika συμφωνω ειναι καθαρα προσωπικη κινηση κατι που θα εκανα σε οποιοδηποτε ατομο που εκτιμω σε καποια στιγμη

Παλιά 04-04-12, 13:58   #28
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..
Για τον συγκεκριμένο σταθμό και τη συγκεκριμένη δασκάλα μια χαρά έκανες, δεν το συζητώ!
Παλιά 04-04-12, 13:59   #29
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
mimika συμφωνω ειναι καθαρα προσωπικη κινηση κατι που θα εκανα σε οποιοδηποτε ατομο που εκτιμω σε καποια στιγμη
Συμφωνώ!

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.
Παλιά 04-04-12, 14:07   #30
mimika2011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνώ!

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.

Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα θα με χάλαγε αν έβλεπα να συμπεριφέρονται διαφορετικά σε ένα παιδάκι που δεν κάνει αυτή την κίνηση η μαμα του, ή να το περιμένουν..Προς το παρόν δεν έχω (ευτυχώς) αντιληφθεί κάτι τέτοιο και τα δωράκια τα κάνω επειδή θέλω και μπορώ (τουλάχιστον ακόμα, γιατί ομολογώ οτι το οικογενειακό μας budget για τέτοιες πολυτέλειες έχει πέσει στα τάρταρα!)

Παλιά 11-05-12, 18:32   #31
Ολυμπία_

Περιοχή: Ρεθυμνο
Ολυμπία_ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σας μαμαδες.
Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.
Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.
Της αρεσε παρα πολυ.
Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.
Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.
Λεω να γραψουμε το εξης..

Το πρωτο κουδουνι!!!!
Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!
Η καρδουλα χτυπα δυνατα....
Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.
Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!
Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....
Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...
Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...
Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....
Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!
Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...
Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....
Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!
Του χρονου θα παμε στην τριτη
Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,
στην ψυχη...και στην καρδια μας...

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!
Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.
Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?
Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.
Ευχαριστω
Ο χρήστης Ολυμπία_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-12, 21:02   #32
Ολυμπία_

Προεπιλογή

Μαλλον ειναι νωρις , και οι μανουλες με παιδακια στο σχολειο δεν "ψαχνονται" για δωρο δασκαλας ακομα......
Παλιά 11-05-12, 22:30   #33
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ωραίο αλλά θα καταλάβει ότι το έγραψε μαμά. Ίσως μπορείς να ζητήσεις από κάθε παιδάκι να γράψει 2-3 προτασούλες για αυτό που εκείνο θέλει να πεί τις δασκάλας με το όνομα του και να το κάνεις ένα κολάζ. Πχ να τους δώσεις χαρτάκια σε σχήμα φύλλου / λουλουδιού να γράψουν ότι θέλουν πάνω και να σχηματίσετε μια εικόνα μετά ένα δέντρο ή κάτι άλλο.
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-12, 15:25   #34
Ολυμπία_

Προεπιλογή

jannis, μου αρεσει η ιδεα του κολαζ οπως το περιγραφεις.
Σιγουρα θα προσπαθησω να δω πως θα το κανω στην πραξη.
Ευχαριστω για την προταση.
Παλιά 12-05-12, 15:38   #35
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ολυμπία_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας μαμαδες.
Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.
Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.
Της αρεσε παρα πολυ.
Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.
Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.
Λεω να γραψουμε το εξης..

Το πρωτο κουδουνι!!!!
Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!
Η καρδουλα χτυπα δυνατα....
Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.
Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!
Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....
Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...
Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...
Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....
Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!
Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...
Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....
Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!
Του χρονου θα παμε στην τριτη
Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,
στην ψυχη...και στην καρδια μας...

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!
Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.
Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?
Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.
Ευχαριστω
Κορίτσι έβαλα τα κλάματα και δεν είναι το δικό μου τμήμα καν(είμαι νηπιαγωγός). Θα με συγκινούσε απίστευτα ένα τέτοιο δώρο. Βάλε τις φατσούλες τους οπωσδήποτε. ίσως το γράμμα στη μέση και γύρω γύρω σαν κορνίζα τις φωτογραφίες των παιδιών. Τέλειο είναι μπράβο σου!.

Jannis φανταστική ιδέα!
Παλιά 12-05-12, 18:13   #36
Ολυμπία_

Προεπιλογή

miriki, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Η κορη μου αγαπαει πολυ τη δασκαλα της και προσπαθησα να εκφρασω αυτα που νομιζω οτι θα ηθελε να της πει αλλα λιγο πιο ...ποιητικα ας πουμε..
Χαιρομαι που σου αρεσε, ελπιζω ν' αρεσει και στη δασκαλα μας.
Παλιά 12-05-12, 20:38   #37
Elinaki

Elinaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ολυμπία βούρκωσα που το διάβασα. Να το φτιάξεις, θα συγκινηθεί πολύ η καλή σας δασκάλα!
Παλιά 13-05-12, 22:05   #38
μπουρμπουλιθρα

μπουρμπουλιθρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πάλι έκλαψα.....τέλειο....συμφωνω να βάλεις και φωτο των παιδιών....μπράβο
Ο χρήστης μπουρμπουλιθρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-12, 15:48   #39
Ολυμπία_

Προεπιλογή

Ευχαριστω κοριτσια!!!!
Να δω τωρα πως θα παρω φωτογραφιες των παιδιων.
Μαλλον θα παω στο σχολειο καμια μερα για να τα φωτογραφισω.
Αχ , δουλειες που ανοιγω....
Παλιά 14-05-12, 17:22   #40
antigoni84

Περιοχή: αθήνα
antigoni84 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ νομίζω οτι τα πιο όμορφα δώρα είναι αυτά που έχει φτιάξει το παιδί,πριν μερικά χρόνια είχα ένα παιδάκι με δυσλεξία,δύσκολη περίπτωση,στο τέλος μου είχε φτιάξει μια κάρτα με τα γράμματα του-ακόμα κλαίω οταν τη διαβάζω,επίσης μου έχουν χαρίσει κοχυλάκια και λουλούδια που έχουν μαζέψει μονα τους,κεικ που έφτιαξαν με τη μαμά,καδράκια με φωτογραφία μου την ώρα του μαθήματος,επίσης ένα παιδάκι μου είχε φέρει αυγά και χωριάτικο κοτόπουλο!!τυλιγμένο με χαρτί και κορδέλα!!ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ....
Ο χρήστης antigoni84 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές