Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεχρι 3 μηνων σε καραντινα...


Recommended Posts

εχω ενα μωρακι 42 ημερων και ενα μεγαλυτερο σχεδον 2 χρονων.ο παιδιατρος μας λοιπον μας ειχε πει απο τον καιρο της εγκυμοσυνης μου πως οταν γεννησω θα πρεπει να αποκλειστουμε προκειμενου να μην αρρωστησει το βρεφακι μας, γιατι ο πυρετος πανω απο 38 σε τετοια ηλικια (μεχρι 3 μηνων δηλαδη) απαιτει αναγκαστικα νοσοκομειο και βαρβατες αγωγες γιατι αρρωστιες οπως η μηνιγγιτιδα και η σιψαιμια την εχουν τα μωρα στο τσεπακι τους.κι επειδη ο μεγαλος μου γιος αρπαζει τις ιωσεις και τα μικροβια σε ακτινα χιλιομετρων, πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι να μην κολλησει ο μεγαλος και μετεπειτα και ο μικρος.και αναρωτιεμαι.μεχρι να περασουν οι υπολοιπες ημερες και φτασουμε το τριμηνο, πού μπορούμε να πηγαινουμε για να βγαινουμε και λιγο απο το σπιτι;οι ανοιχτοι χωροι υποθετω επιτρεπονται.οχι ομως και οι παιδικες χαρες γιατι υπαρχουν και ιοι που μεταδιδονται απο τον αερα, ετσι δεν ειναι;;;;εχω αγχωθει να πω την αληθεια γιατι εμεινα 5μιση μηνες στο κρεβατι λογω επιβαρυμενης εγκυμοσυνης,μετα ηρθε και το 40ημερο στα καπακια, και τωρα παλι περιορισμοι και απαγορευσεις...τι θα κανατε στη θεση μου;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ενα μωρακι 42 ημερων και ενα μεγαλυτερο σχεδον 2 χρονων.ο παιδιατρος μας λοιπον μας ειχε πει απο τον καιρο της εγκυμοσυνης μου πως οταν γεννησω θα πρεπει να αποκλειστουμε προκειμενου να μην αρρωστησει το βρεφακι μας, γιατι ο πυρετος πανω απο 38 σε τετοια ηλικια (μεχρι 3 μηνων δηλαδη) απαιτει αναγκαστικα νοσοκομειο και βαρβατες αγωγες γιατι αρρωστιες οπως η μηνιγγιτιδα και η σιψαιμια την εχουν τα μωρα στο τσεπακι τους.κι επειδη ο μεγαλος μου γιος αρπαζει τις ιωσεις και τα μικροβια σε ακτινα χιλιομετρων, πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι να μην κολλησει ο μεγαλος και μετεπειτα και ο μικρος.και αναρωτιεμαι.μεχρι να περασουν οι υπολοιπες ημερες και φτασουμε το τριμηνο, πού μπορούμε να πηγαινουμε για να βγαινουμε και λιγο απο το σπιτι;οι ανοιχτοι χωροι υποθετω επιτρεπονται.οχι ομως και οι παιδικες χαρες γιατι υπαρχουν και ιοι που μεταδιδονται απο τον αερα, ετσι δεν ειναι;;;;εχω αγχωθει να πω την αληθεια γιατι εμεινα 5μιση μηνες στο κρεβατι λογω επιβαρυμενης εγκυμοσυνης,μετα ηρθε και το 40ημερο στα καπακια, και τωρα παλι περιορισμοι και απαγορευσεις...τι θα κανατε στη θεση μου;

κι εμένα γέννησε η αδερφή μου το Φλεβάρη κι η γιατρός απαγόρευσε δια ροπάλου την επαφή με τα παιδιά μου (μένουμε στον κάτω όροφο) αφού ο μεγάλος μου πάει παιδικό και φέρνει συνέχεια ιώσεις. υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ 20 ΗΜΕΡΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΟΥΣΕ ΜΙΑ ΥΙΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ.

ΕΙΧΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ! ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΤΗ ΓΛΥΤΩΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ.

 

ΚΑΝΕ ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΣΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις την παρασκευη σαραντησαμε!!!Το Σαββατοπηγαμε ολοι μαζι πηραμε ευχη και μετα βολτα στις κουνιες:)

Κυριακη χτες πηγαμε το πρωι σε παιδοτοπο για τη μεγαλη και τομεσημερι στη πεθερα μου με ολο το συφερτο ..κουνιαδοι ανηψια κλπ και το απογευμα βολτα στην κουνιαδα μου.

Οκ το ξερω οτι παραβγηκαμε αλλα το φχαρηστιθηκαμε ολοι:-P

Δεν αντεχα αλλο μεσα στο σπιτι και η μεγαλη μου επισης 4 χρονων.Δεν τη στελνω παιδικο και μπορω βεβαια να συνενοηθω μαζι της να προσεχει να μην πολυ πλησιαει παιδακια που βηχουν και να προσεχει να πλενει τα χερια της.

Ετσι κι αλλιως ο συζηγος δεν σταματησε να πηγαινει στη δουλεια με την πιθανοτητα να φερει ιωσεις.τοι να κανω να τον διωξω απο το σπιτι?

Εγω δεν αντεχα αλλο και ετσι καναμε τις εξορμησεις μας

Τωρα εσενα σου προτεινω αφου θα προσεξεις και πιο πολυ μια παδικη χαρα πχ που εινα εξωτερικος χωρος ειναι οκ

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα Νοεμβριο και απογευγω τις επαφες με τα μικρα παιδακια μεχρι και σημερα!!!Απλα βγαιναμε βολτες οποτε ειχε καλο καιρο. Μια φορα την πρωτοχρονια που βρεθηκαμε σε κλειστο χωρο εγω αρρωστησα με γαστρεντεριτιδα βαρια και απο θαυμα ο μπεμπης την γλιτωσε!!!Οταν το εχεις το μικρο παιδακι μεσα στο σπιτι μαζι με το μωρο....πραγματικα δεν ξερω τι να κανεις.....πως να προσεξεις?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου το παιδακι σου εχει καποιο προβλημα υγειας ? γιατι αμα ειναι υγιεστατο το θεωρω υπερβολικα παραλογο να κλεινεστε μεσα επειδη η γιατρος ηθελε να το παι3ει ε3υπνη. Δηλαδη εγω που περασα μια γεννα με ενα παιδι 19 μηνων σπιτι επαθε κατι η μικρη μου ? καθε μερα ε3ω ημασταν , μπορουσαμε ρε παιδια υγιης ανθρωποι να κλειστουμε μεσα ? για πιο λογο , απλα θελει προσοχη . Το παιδι τι το καναμε ? το κλειδωναμε ? τωρα που θα γεννησω και εχω 2 παιδια στα νηπια τι θα τα κανω , θα τα διωξω απο το σπιτι μην τυχων κολησει το μωρακι ? απλη προσοχη και προληψη , προς Θεου , δηλαδη και δυνατοτητα να ειχα και γιαγιαδες διαθεσιμεες εννοειτε δεν θα εδιωχνα κανενα απο τα παιδια μου απο το σπιτι μου .Απλα θελει αρκετη προσοχη . Ή ακομα και να ηθελα να μεινω μεσα ειναι εντελως αδυνατον μα αδυνατον με 2 μεγαλυτερα παιδια , μας βλεπω απο το μαιευτηριο να τρεχουμε σε κανα σουπερ μαρκετ ή σε κανα χοντος για τα παιδια . Εμας η παιδιατρος στον μεγαλο μας ειχε πει οτι μπορουμε να βγαινουμε κανονικοτατα οποτε θελαμε αρκει να μην πηγαιναμε σε πολυ κλειστους χωρους για κανα 2 μηνο το πολυ .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι πρόωρο, ελλιποβαρές, με επιβαρυμένη υγεία (π.χ. καρδιοπάθεια ή κάτι τέτοιο μακριά από όλα τα παιδάκια); Αν όχι, η παιδίατρος σας είπε τι μάρκα γυάλα να πάρετε ή το άφησε σ' εσάς; :)

 

Μήπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη; Εντάξει μην πάτε σε παιδότοπο και σε παιδικό πάρτυ, αλλά κούνιες και πάρκο είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου. Αν θηλάζεις επίσης έχεις μια ασπίδα παραπάνω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι πρόωρο, ελλιποβαρές, με επιβαρυμένη υγεία (π.χ. καρδιοπάθεια ή κάτι τέτοιο μακριά από όλα τα παιδάκια); Αν όχι, η παιδίατρος σας είπε τι μάρκα γυάλα να πάρετε ή το άφησε σ' εσάς; :)

 

Μήπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη; Εντάξει μην πάτε σε παιδότοπο και σε παιδικό πάρτυ, αλλά κούνιες και πάρκο είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου. Αν θηλάζεις επίσης έχεις μια ασπίδα παραπάνω.

 

Miriki συμφωνώ απόλυτα. Εμείς από 8 ημερών βγήκαμε πήγαμε κούνιες μμε το αδερφάκι, χαρήκαμε τη βόλτα, τον ήλιο, τη φύση όλη. Και επειδή πεινάσαμε από τη βόλτα θηλάσαμε κιόλας, κάτω από τα πέυκα στη παιδική χαρά....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην ειρωνεύεστε περί γυάλας κλπ. Κάθε μανούλα ας πράττει βάσει ενστίκτου και βάσει του γιατρού που έχει εμπιστευθεί.

Αν κάποιες μαμάδες δεν έχουν θέμα να βγάζουνε τα μωράκια τους έξω τόσο νωρίς ας το κάνουν, αν κάποιες όχι άς μη το κάνουν!

Είναι να μη σου τύχει πάντως, είναι πολύ δύσκολο να κολλήσει βρεφάκι πυρετούς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια μην ειρωνεύεστε περί γυάλας κλπ. Κάθε μανούλα ας πράττει βάσει ενστίκτου και βάσει του γιατρού που έχει εμπιστευθεί.

Αν κάποιες μαμάδες δεν έχουν θέμα να βγάζουνε τα μωράκια τους έξω τόσο νωρίς ας το κάνουν, αν κάποιες όχι άς μη το κάνουν!

Είναι να μη σου τύχει πάντως, είναι πολύ δύσκολο να κολλήσει βρεφάκι πυρετούς κλπ.

ακριβώς...εξάλλου είναι άλλο να γεννάς το καλοκαιράκι κι άλλο το καταχείμωνο που γίνεται χαμός από ιώσεις. ελπίζω να μη χρειαστεί καμμιά μανούλα να δει το βρεφάκι της σε boxάκι (όπως τα λένε στο Παίδων) και με ενδοφλέβια αντιβίωση να ταλαιπωρείται με το ορό στο ποδαράκι... και να ανησυχεί για επιπλοκές. γιατί δεν είναι θέμα τύχης αλλά και θέμα να βοηθήσεις κι εσύ ως γονιός να μην τύχει στο παιδί σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προσωπικα βρισκω υπερβολικό το "καραντίνα" στον τίτλο του θεματος

οτι χρειαζεται μεγαλη προσοχή ειναι το μόνο σιγουρο, πώς μπορείς όμως να εχεις κλεισμένο 3 μήνες σε ενα σπιτι ενα δίχρονο? ούτε εμεις δεν αντεχουμε τόσο.

κι εγω ειχα τον γιο μου 17 μηνων οταν γεννησα την κόρη μου, δε μπορουσα όμως να τον εχω κλεισμενο σπίτι, δε γίνεται! και τη βολτίτσα μας καναμε, και στις κουνιες πηγαίναμε και όλα καλά πήγαν.

απλά, μακριά από κλειστους χωρους και συνωστισμό...

όπως το βλεπει ο καθένας

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...εξάλλου είναι άλλο να γεννάς το καλοκαιράκι κι άλλο το καταχείμωνο που γίνεται χαμός από ιώσεις. ελπίζω να μη χρειαστεί καμμιά μανούλα να δει το βρεφάκι της σε boxάκι (όπως τα λένε στο Παίδων) και με ενδοφλέβια αντιβίωση να ταλαιπωρείται με το ορό στο ποδαράκι... και να ανησυχεί για επιπλοκές. γιατί δεν είναι θέμα τύχης αλλά και θέμα να βοηθήσεις κι εσύ ως γονιός να μην τύχει στο παιδί σου.

 

Νομίζω ότι η κοπέλα μιλάει για τώρα, εκτός κι αν έκανα λάθος. Αν πάνε μια βόλτα σε μια πλατεία ή στην παιδική χαρά (έστω επιλέγοντας ώρα που να μην έχει πάρα πολύ κόσμο) ή στη θάλασσα π.χ. δεν μπορεί να κινδυνεύει τόσο πολύ.

 

Γιαυτό άλλωστε πρότεινα να δει κι άλλο γιατρό και να πάρει δεύτερη γνώμη. Αν και ομολογώ ότι εγώ προσωπικά θα έστρεφα την προσοχή μου στο μεγαλύτερο παιδάκι και θα έψαχνα να δω τι μπορώ να κάνω με το ανοσοποιητικό του για να αρρωσταίνει κατά το δυνατό λιγότερο. Και για εκείνο και για το μωρό και για όλους.

 

Α και δεν ειρωνεύτηκα. Αστειεύτηκα. Λυπάμαι αν προσβλήθηκες alexele δεν είχα τέτοιο σκοπό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσοχή γιατί έχει δίκιο ο γιατρός οτι μια ιωση κάτω από τους 3 μήνες επιφέρει νοσηλεία...Αλλά από την άλλη δεν μπορείτε να κλειστείτε και μέσα...Εμεις πάντως πηγαίναμε σε εμπορικά κέντρα(κυρίως αυτά που είναι φιλικά για τα παιδια Athens Heart, River West, Avenue) και σε ώρες που δεν ήταν αιχμής...Δεν μπαίναμε σε ασανσερ και γενικά προσέχαμε...Εξάλλου πιστεύω οτι το παν είναι να μην το βάλεις στο μυαλό σου...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μωρακι 42 ημερων και ενα μεγαλυτερο σχεδον 2 χρονων.ο παιδιατρος μας λοιπον μας ειχε πει απο τον καιρο της εγκυμοσυνης μου πως οταν γεννησω θα πρεπει να αποκλειστουμε προκειμενου να μην αρρωστησει το βρεφακι μας, γιατι ο πυρετος πανω απο 38 σε τετοια ηλικια (μεχρι 3 μηνων δηλαδη) απαιτει αναγκαστικα νοσοκομειο και βαρβατες αγωγες γιατι αρρωστιες οπως η μηνιγγιτιδα και η σιψαιμια την εχουν τα μωρα στο τσεπακι τους.κι επειδη ο μεγαλος μου γιος αρπαζει τις ιωσεις και τα μικροβια σε ακτινα χιλιομετρων, πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι να μην κολλησει ο μεγαλος και μετεπειτα και ο μικρος.και αναρωτιεμαι.μεχρι να περασουν οι υπολοιπες ημερες και φτασουμε το τριμηνο, πού μπορούμε να πηγαινουμε για να βγαινουμε και λιγο απο το σπιτι;οι ανοιχτοι χωροι υποθετω επιτρεπονται.οχι ομως και οι παιδικες χαρες γιατι υπαρχουν και ιοι που μεταδιδονται απο τον αερα, ετσι δεν ειναι;;;;εχω αγχωθει να πω την αληθεια γιατι εμεινα 5μιση μηνες στο κρεβατι λογω επιβαρυμενης εγκυμοσυνης,μετα ηρθε και το 40ημερο στα καπακια, και τωρα παλι περιορισμοι και απαγορευσεις...τι θα κανατε στη θεση μου;

Ο παιδίατρος σου λέει την αλήθεια.Οποιοσδήποτε πυρετός σε αυτήν την ηλικία

θα σε οδηγήσει στο Παίδων.Εμείς σε ηλικία 2 και κάτι γλιτώσαμε στο τσακ την οσφυονωτιαία παρακέντηση,εξέταση που αποτελεί πλέον πάγια τακτική στο Παίδων αμα τη εισαγωγή βρέφους εως 4 μηνών.Το παιδί μπορεί να μην κολλήσει τίποτα σοβαρό.Αλλά να είσαι έτοιμη για ταλαιπωρία.Εγώ δεν θα το διακινδύνευα.Η μικρή μου κόλλησε ιωσούλα από την μεγάλη ανηψιά μου(15 χρ)και τα Χριστούγεννά μας τα φάγαμε στο Παίδων.Το μωρό δεν έχει ανάγκη βόλτας.Εσύ όμως έχεις.Άσε για λίγη ώρα το βρέφος σε κάποια γιαγιά ή θεία και πήγαινε για έναν καφέ.Μια-δυό φορές το μήνα να ανασαίνεις.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα είναι λίγο σχετικά. ο καθένας μιλάει με βάση την εμπειρία του και αυτά που του΄λεει ο γιατρός που έχει επιλέξει. Εγώ γέννησα Νοέμβριο και τον μικρό τον έβγαλα από πολυ νωρίς έξω. Περσυ δεν αρρωστησε ουτε μια φορά. Βεβαια και η παιδίατρος ήταν της άποψης ότι το παιδί πρεπει να βγαίνει έξω. Οταν όμως έχεις εναν παιδίατρο πολύ συντηριτικό, θα έλεγα, το ξανασκέφτεσαι. Πάντως, δεδομένου ότι ο καιρός έχει ανοίξει, μια βόλτα σε κάποιο πάκρο δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτική. Εϊναι και το μεγάλο το παιδί που έχει καποιες αναγκες που δεν πρεπει να παραβλεφθούν. Επίσης, στην παιδική, αν υπάρχει μάρσιπος, μπορείς να έχεις συνεχώς το μωρακι σου κοντά σου και να μην έρθει σε στενή επαφή με άλλα παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και έχει το μωρό ανάγκη από βόλτα. Του κάνει πάρα πολύ καλό το να αλλάζει παραστάσεις και να παίρνει ερεθίσματα. Του κάνει ακόμη περισσότερο καλό το να βγαίνει σε καθαρό αέρα (έστω ανανενούμενο γιατί αν ζεις σε πόλη πόσο καθαρός να είναι) και είναι πάρα πολύ σημαντικό να το βλέπει ο ήλιος για να φτιάχνει βιταμίνη D απαραίτητη για το ανοσοποιητικό του και για το ανοσοποιητικό της μητέρας.

 

Συμφωνώ απόλυτα με το μάρσιπο που σε βοηθά να ελέγχεις ποιος έρχεται κοντά στο μωρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχει το μωρό ανάγκη από βόλτα. Του κάνει πάρα πολύ καλό το να αλλάζει παραστάσεις και να παίρνει ερεθίσματα. Του κάνει ακόμη περισσότερο καλό το να βγαίνει σε καθαρό αέρα (έστω ανανενούμενο γιατί αν ζεις σε πόλη πόσο καθαρός να είναι) και είναι πάρα πολύ σημαντικό να το βλέπει ο ήλιος για να φτιάχνει βιταμίνη D απαραίτητη για το ανοσοποιητικό του και για το ανοσοποιητικό της μητέρας.

 

Συμφωνώ απόλυτα με το μάρσιπο που σε βοηθά να ελέγχεις ποιος έρχεται κοντά στο μωρό.

Ένα μωρό εως 3 μηνών τι είδους ερεθίσματα παίρνει από το εξωτερικό περιβάλλον;Σε αυτές τις ηλικίες το άλφα και το ωμέγα είναι η αφή.Και βέβαια η επαφή με τους γονείς.Τα άλλα έπονται.Επίσης καθαρό αέρα και ήλιο παίρνει και στο μπαλκόνι του.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα με μετρο, και οι εξοδοι και οι συναναστροφες και ολα. Και εγω γεννησα τον Νοεμβριο προσεξαμε τον μεγαλο μας λιγακι περισσοτερο αλλα οχι δεν τον κλεισαμε μεσα στο σπιτι. Επισης και παιδακια δεχτηκαμε στο σπιτι μας και απο ολα. Αλλωστε ιωση μπορει να κουβαλησεις ακομη και εσυ στο βρεφος. Απλα οπου και να πηγαιναμε φροντιζαμε να μην εχει συνωστισμο, οχι σε παιδοτοπους ή παιδικα παρτυ κλπ. Αλλα προς Θεου τωρα που ανοιξε ο καιρος δεν υπαρχει λογος να κλεισεις τα παιδια μεσα. Τον παιδιατρο τον βρισκω λιγακι υπερβολικο αλλα ισως αυτο ειναι το στυλ του. Σιγουρα προσεχουμεγια να εχουμε αλλα αν ζεις μεσα σε ενα μονιμο αγχος ειναι πολυ κακο και για σενα και για την οικογενειακη ηρεμια γι αυτο! Θα περασει ο καιρος!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι πρόωρο, ελλιποβαρές, με επιβαρυμένη υγεία (π.χ. καρδιοπάθεια ή κάτι τέτοιο μακριά από όλα τα παιδάκια); Αν όχι, η παιδίατρος σας είπε τι μάρκα γυάλα να πάρετε ή το άφησε σ' εσάς; :)

 

Μήπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη; Εντάξει μην πάτε σε παιδότοπο και σε παιδικό πάρτυ, αλλά κούνιες και πάρκο είναι μια χαρά κατά τη γνώμη μου. Αν θηλάζεις επίσης έχεις μια ασπίδα παραπάνω.

 

Κοριτσι μου το παιδακι σου εχει καποιο προβλημα υγειας ? γιατι αμα ειναι υγιεστατο το θεωρω υπερβολικα παραλογο να κλεινεστε μεσα επειδη η γιατρος ηθελε να το παι3ει ε3υπνη. Δηλαδη εγω που περασα μια γεννα με ενα παιδι 19 μηνων σπιτι επαθε κατι η μικρη μου ? καθε μερα ε3ω ημασταν , μπορουσαμε ρε παιδια υγιης ανθρωποι να κλειστουμε μεσα ? για πιο λογο , απλα θελει προσοχη . Το παιδι τι το καναμε ? το κλειδωναμε ? τωρα που θα γεννησω και εχω 2 παιδια στα νηπια τι θα τα κανω , θα τα διωξω απο το σπιτι μην τυχων κολησει το μωρακι ? απλη προσοχη και προληψη , προς Θεου , δηλαδη και δυνατοτητα να ειχα και γιαγιαδες διαθεσιμεες εννοειτε δεν θα εδιωχνα κανενα απο τα παιδια μου απο το σπιτι μου .Απλα θελει αρκετη προσοχη . Ή ακομα και να ηθελα να μεινω μεσα ειναι εντελως αδυνατον μα αδυνατον με 2 μεγαλυτερα παιδια , μας βλεπω απο το μαιευτηριο να τρεχουμε σε κανα σουπερ μαρκετ ή σε κανα χοντος για τα παιδια . Εμας η παιδιατρος στον μεγαλο μας ειχε πει οτι μπορουμε να βγαινουμε κανονικοτατα οποτε θελαμε αρκει να μην πηγαιναμε σε πολυ κλειστους χωρους για κανα 2 μηνο το πολυ .

 

Φυσικά και έχει το μωρό ανάγκη από βόλτα. Του κάνει πάρα πολύ καλό το να αλλάζει παραστάσεις και να παίρνει ερεθίσματα. Του κάνει ακόμη περισσότερο καλό το να βγαίνει σε καθαρό αέρα (έστω ανανενούμενο γιατί αν ζεις σε πόλη πόσο καθαρός να είναι) και είναι πάρα πολύ σημαντικό να το βλέπει ο ήλιος για να φτιάχνει βιταμίνη D απαραίτητη για το ανοσοποιητικό του και για το ανοσοποιητικό της μητέρας.

 

Συμφωνώ απόλυτα με το μάρσιπο που σε βοηθά να ελέγχεις ποιος έρχεται κοντά στο μωρό.

ΚΑΛΥΦΘΗΚΑ!!!!!!!

Μερικές φορές γινόμαστε υπερβολικές σαν μάνες!!!!

Το μεγάλο παιδάκι τι φταίει να μη βγαίνει??????????

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το φόβο σου, κι εγώ ημουν και είμαι πολύ φοβιτσιάρα στις αρρώστιες. Αλλά και να μείνετε όλοι μέσα για 3 μήνες μου φαίνεται υπερβολή. Ειδικά τώρα με αυτόν τον ωραίο καιρό έχεις και πολλές επιλογές σε ανοιχτούς χώρους. Σίγουρα να προσέξεις το μεγάλο σου παιδί να μην πηγαίνει σε κλειστούς χώρους παιδότοπους κλπ. Επίσης ο σύζυγος στη δουλεια πρέπει να προσέχει όσο μπορεί. Πάντως στην παιδική χαρά έχω δει πολλά μωράκια σαν το δικό σου. Δεν ξέρω αν κολλας τόσο εύκολα με τον αέρα, πηγαίνετε σε κανένα πάρκο, σε μια θάλασσα κάπου εξοχικά τελωσπαντων. Αμαρτία είναι να κλειστείς μεσα τέτοιες μέρες.

Σίγουρα όμως είναι και θέμα παιδιάτρου. Άλλοι λένε βγείτε από την 1η εβδομάδα έξω. Ακόμα και καταχείμωνο με ήλιο ξέρω πολλές που τα βγάζανε 1 μηνός μωρά με τη συγκατάθεση του παιδίατρου. Είναι καθαρά δική σου απόφαση αλλα αφού ρωτάς εγώ θα το έβγαζα σε ανοιχτούς χώρους. Όταν υπάρχει και μεγαλύτερο παιδί πρέπει να ισορροπείς και λίγο τις ανάγκες τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα προωρο με λιγο βαρος και τους πρωτους 3 μηνες δεν τον εφερνα σε επαφη με μωρα παιδια και δεν δεχτηκα κοσμο σπιτι γιατι περα απο το παιδι ημασταν και ολοι οι αλλοι πολυ ταλαιπωρημενοι. Εξω ομως τον εβγαζα βολτες με το καροτσι υπαιθρια καφε απλα δεν πηγαινα σε κλειστους χωρους ηταν και ανοιξη προς καλοκαιρι οποτε δεν κλειστηκαμε. Πηγαιναμε παντου αλλα σε ανοιχτους χωρους.

 

Προσοχη θελει αλλα οχι υπερβολες τωρα αν εχεις και αλλο παιδι δυσκολευεται η κατασταση γιατι ειναι θεμα τυχης και προληψης ομως αν θα κολλησει το μικρακι. Μην πηγαινεις σε κλειστους χωρους και ολα θα πανε καλα πιθανοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Απλα προσεχε και τους μεγαλους γιατι και αυτοι μεταφερουν μικροβια. Πχ ο μπαμπας που ερχετε απο τη δουλεια ή ο παπους απο το λεοφοριο.

Απο εκει και περα κανεις οτι αποφασισεις. Εδω δεν ειναι τοσο υπερ της καραντινας αν δεν υπαρχει λογος βεβαια. Και κατι ακομη. Εμενα την πρωτη χρονια δεν κολλησε το μικρο την μονοπυρηνωνση, λαρυγγιτιδες, γαστρεντεριτιδα, αμυγδαλιτιδα που ειχε ο μεγαλος γιατι αποστηρωναμε μπιμπερο, πιπιλες παιχνιδια κτλ...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΜΙRIKI MOY ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑ, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ.

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΦΛΕΒΑΡΗ, ΔΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΟΩΡΑΚΙΑ.

ΑΠΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΒΓΗΚΑΜΕ ΠΡΩΤΗ ΒΟΛΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (ΟΧΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥΣ) ΤΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑΜΕ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΩΝ.

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ 50 ΗΜΕΡΩΝ, ΤΟΝ ΠΗΓΑΜΕ ΕΚΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ.

ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΟΛΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η δική μου άποψη είναι παν μέτρον άριστον! γέννησα και τις δυο φορές φλεβάρη η μεγάλη μου δεν μου αρρώστησε μέχρι 9 μηνών που πήγε παιδικό. στην δεύτερή μου κόρη η μεγάλη σταμάτησε τον παιδικό λίγο πριν γεννήσω με την προοπτική να ξαναπάει από την άνοιξη που θα σταματούσαν οι ιώσεις αλλά όταν μου αρρώστησαν και οι δυο και η μικρή ήταν 2 μηνών που έπαθε βροχιολίτιδα και πήρε σταγόνες κορτιζόνη και κάθε μέρα η παιδίατρος στο σπίτι για να μην πάμε νοσοκομείο τότε αποφασίσαμε να μην την ξαναστείλουμε θα ξαναπάει όταν θα πάει και η μικρή!!! 2 παιδιά άρρωστα είναι μανίκι!!!

 

οκ μην είστε όλη μέρα σπίτι σε ανοιχτούς χώρους βολτίτσες μπορείτε να πάτε αλλά πιστεύω ότι οι κούνιες τις ώρες που συχνάζουν παιδάκια που πάνε σχολείο καλό είναι να αποφεύγονται!!! εγώ τις πήγαινα πρωί που όλα ήταν σχολείο και έτσι οι δικές μου παίζανε με παιδάκια του "σπιτιού"!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΜΙRIKI MOY ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΑ, ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΚΑΘΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ.

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΦΛΕΒΑΡΗ, ΔΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΩΡΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΛΙΓΟ ΠΡΟΩΡΑΚΙΑ.

ΑΠΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΒΓΗΚΑΜΕ ΠΡΩΤΗ ΒΟΛΤΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (ΟΧΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥΣ) ΤΟ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΑΜΕ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 3 ΜΗΝΩΝ.

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ 50 ΗΜΕΡΩΝ, ΤΟΝ ΠΗΓΑΜΕ ΕΚΔΡΟΜΗ ΔΕΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ.

ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ, ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΟΛΑ!!!!!!

 

 

Κι εγω Δεκεμβριο γεννησα και βολτα κανονικ βγηκαμε 25η Μαρτιου.Δεν επαθε κατι ο μικρος μεσα ...εμενα ειχαν αρχισει να τα παιζουν τα νευρα μου αλλα με το κρυο να βγαζω το νεογεννητο βολτα και να ρισκαρω..δε νομιζω τακη.

Τωρα το δευτερο υποθετω παντα εχει διαφορα γιατι δε μπορεις να κλεισεις μεσα το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...