Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΚΑΚΙΑ ΜΩΡΟΥ-ΕΧΩ ΠΗΞΕΙ!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.Θα μπω κατευθειαν στι θεμα.Θηλαζω απολκειστικα την μπουμπουκα μου εδω και 40 μερες και ολα δειχνουν οτι πανε καλα!!!παιρνει γυρω στα 250 γρ την εβδομαδα,γεματο πανες βρεγμενες..εχω χασει τον λογαριασμο!!!!:)..

Το προβλημα ειναι ομως οτι εχουμε διαφορα χρωματα και "υφες" στα κακακια που ειναι μπολικα!!!

Αυτο που με ανυσηχει ειναι πολλες φορες καποια πρασινα ή σκουρα πρασινα κακα(χωρις αιμα) και πολλες φορες νερουλα να το πω..με μυξουλες να το πω αλλα παλι ουτε...μαλον παχυ ζελε θα το ελεγα ανακατωμενο με τα σπορακια(σορυ για τηνπεριγραφη.)

Εχω διαβασει οτι αυτα μπορει να ειναι αλεργια..ή οτι δεν τρεφεται σωστα ...ή ακομακαι υπερπαραγωγη...

Τι απ ολα ειναι κοριτσια μου?ποια μπορει να με φωτισει????

Εχω αγχωθει πολυ!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!!!!

Αχ, αυτή η εμμονή με το περιεχομενο της πάνας που παθαίνουμε...

δες το παρακάτω λινκ έχει και φωτογραφίες για το χρώμα και την υφή των υγιών κακακίων.

:-)

http://idanas.blogspot.com/2010/05/baby-poop.html

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βλεννες είναι ο παχυς ζελες.

Πιθανόν να είναι μια δυσανεξια σε κάτι που τρως. Συνήθως τα γαλακτοκομικά είναι ύποπτα.

Τώρα για να είμαι ειλικρινής όταν είχαμε το ίδιο πρόβλημα ο παιδογαστρεντερολογος, η παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου κι ο ομοιοπαθητικος παιδιατρος μου έλεγαν να μην με αποσχολει η βλεννα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!!!!

Αχ, αυτή η εμμονή με το περιεχομενο της πάνας που παθαίνουμε...

δες το παρακάτω λινκ έχει και φωτογραφίες για το χρώμα και την υφή των υγιών κακακίων.

:-)

http://idanas.blogspot.com/2010/05/baby-poop.html

αστα φιλεναδα!!!Γενικα ειμαστε στα υγιη αλλα πολλες φορες εχουμε κατι σκουρα πρασινα χαλια!!!αλλες παλι κατι σε ζελε...

 

Μάλλον βλεννες είναι ο παχυς ζελες.

Πιθανόν να είναι μια δυσανεξια σε κάτι που τρως. Συνήθως τα γαλακτοκομικά είναι ύποπτα.

Τώρα για να είμαι ειλικρινής όταν είχαμε το ίδιο πρόβλημα ο παιδογαστρεντερολογος, η παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου κι ο ομοιοπαθητικος παιδιατρος μου έλεγαν να μην με αποσχολει η βλεννα.

Οι αποψεις λοιπον ειναο πολλες.'κι εγω την αλεργια ειχα κατα νου αλλα ακουω κι οτι δεν πειραζει ή ότι το μωρο δεν χορταινει!!!ειναι δυνατον???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει περιπτωσηνα εχει "λιγο " αλεργια στα γαλακτοκομικα?γιατι 2 μερες τωρα που τα μειωσα δεν βλεπω αυθτον τον διαφανο ζελε:roll:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε διαφωτίσω. Ο παιδίατρος τι λέει; Ρώτα τον.

Στη θέση σου θα πρόσεχα σε ποιες περιπτώσεις κανει αυτό το "ζελέ" δηλ. τι έχεις φάει εκείνες τις μέρες μήπως βγάλεις κανένα συμπέρασμα. Μπορεί όπως λες να φταίνε τα γαλακτοκομικά, κάνε "πειράματα" με το φαγητό σου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά, ρώτα και το γιατρό όμως να είσαι σίγουρη!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με την παιδιατρο:|:-|

Ενω ειναι αψογη σε ολα...εχει απιστευτες γνωσεις της εχω απιστευτη εμπιστοσυνη κλπκλπ...με τον θηλασμο δεν..Μου λεει καποια πραγματα που δεν και εκτως αυτου στην πρωτη μου κορη..οταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο και μια βδομαδα μετα την φωναξαμε ..ειδε το ιδιο ζελε και μας ειπε οτι το παιδι δεν χορταινει και του δωσαμε συμπληρωμα με αποτελεσμα να αποθηλασουμε στον τεταρτο μηνα:|

Τωρα ομως ερχομαι να ρωτησω..με το βαρος που παιρνει ειναι δυνατον να μην χορταινει????

οπως ειπα και πιο πανω παιρνει 250 γρ την εβδομαδα...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.Θα μπω κατευθειαν στι θεμα.Θηλαζω απολκειστικα την μπουμπουκα μου εδω και 40 μερες και ολα δειχνουν οτι πανε καλα!!!παιρνει γυρω στα 250 γρ την εβδομαδα,γεματο πανες βρεγμενες..εχω χασει τον λογαριασμο!!!!:)..

Το προβλημα ειναι ομως οτι εχουμε διαφορα χρωματα και "υφες" στα κακακια που ειναι μπολικα!!!

Αυτο που με ανυσηχει ειναι πολλες φορες καποια πρασινα ή σκουρα πρασινα κακα(χωρις αιμα) και πολλες φορες νερουλα να το πω..με μυξουλες να το πω αλλα παλι ουτε...μαλον παχυ ζελε θα το ελεγα ανακατωμενο με τα σπορακια(σορυ για τηνπεριγραφη.)

Εχω διαβασει οτι αυτα μπορει να ειναι αλεργια..ή οτι δεν τρεφεται σωστα ...ή ακομακαι υπερπαραγωγη...

Τι απ ολα ειναι κοριτσια μου?ποια μπορει να με φωτισει????

Εχω αγχωθει πολυ!!!

 

i agree with nina nana... κοιταξετο γιατι και η δικια μου οταν ηταν ημερων εβλεπα πως οι κενωσεις της ειχαν βλεννες μεσα και και ειχανε και ασχημη οσμη. (και εκανε και παααααραααα πολλες φορες πολυ νερουλες κενωσεις) στον θηλασμο ισως φυσιολογικο αλλα μυριζαν ασχημα. ολο αυτο το διαστημα μου ειχα συγκαει πολυ ασχημα και ειχε και αιμα στα κακα της. (ολο αυτον τον καιρο ''ενοχλουσα'' το παιδιατρο αλλα αυτος ισως να θεωρησε πως ημουν μια καινουργια μαμα με φοβιες που ειναι νορμαλ... τι να πω...:mad:

 

θηλαζουμε ακομα και σε λιγες μερες κλεινει τους 8 μηνες και ολον αυτον τον καιρο αποχη απ ολα τα γαλακτομικα.

και τα κακα της ειναι τζαμι ;)

 

να μας ζησουν τα παιδακια μας και να τα χαιρομαστε!!!:P

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με την παιδιατρο:|:-|

Ενω ειναι αψογη σε ολα...εχει απιστευτες γνωσεις της εχω απιστευτη εμπιστοσυνη κλπκλπ...με τον θηλασμο δεν..Μου λεει καποια πραγματα που δεν και εκτως αυτου στην πρωτη μου κορη..οταν γυρισαμε απο το μαιευτηριο και μια βδομαδα μετα την φωναξαμε ..ειδε το ιδιο ζελε και μας ειπε οτι το παιδι δεν χορταινει και του δωσαμε συμπληρωμα με αποτελεσμα να αποθηλασουμε στον τεταρτο μηνα:|

Τωρα ομως ερχομαι να ρωτησω..με το βαρος που παιρνει ειναι δυνατον να μην χορταινει????

οπως ειπα και πιο πανω παιρνει 250 γρ την εβδομαδα...

 

Αφου παίρνει καλο βάρος και βρέχει πάνες χορταινει! Τώρα αν έχει αλλεργία ειναι άλλο κεφάλαιο και δεν έχει να κάνει με πείνα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

i agree with nina nana... κοιταξετο γιατι και η δικια μου οταν ηταν ημερων εβλεπα πως οι κενωσεις της ειχαν βλεννες μεσα και και ειχανε και ασχημη οσμη. (και εκανε και παααααραααα πολλες φορες πολυ νερουλες κενωσεις) στον θηλασμο ισως φυσιολογικο αλλα μυριζαν ασχημα. ολο αυτο το διαστημα μου ειχα συγκαει πολυ ασχημα και ειχε και αιμα στα κακα της. (ολο αυτον τον καιρο ''ενοχλουσα'' το παιδιατρο αλλα αυτος ισως να θεωρησε πως ημουν μια καινουργια μαμα με φοβιες που ειναι νορμαλ... τι να πω...:mad:

 

θηλαζουμε ακομα και σε λιγες μερες κλεινει τους 8 μηνες και ολον αυτον τον καιρο αποχη απ ολα τα γαλακτομικα.

και τα κακα της ειναι τζαμι ;)

 

να μας ζησουν τα παιδακια μας και να τα χαιρομαστε!!!:P

Αιμα δεν εχω δει ευτηχως αλλα τωρα που το λες καποιες φορες μυριζουν λιγο...:|

θα δω τη διατροφη μου για να το παρατηρησω...

 

 

Αφου παίρνει καλο βάρος και βρέχει πάνες χορταινει! Τώρα αν έχει αλλεργία ειναι άλλο κεφάλαιο και δεν έχει να κάνει με πείνα!

Ασε αυτο με την πεινα το εχω ακουσει και διαβασει σε επισημα σαιτ...

Θα παρβ και την παιδιατρο τη δευτερα και ευχομαι να μην μου αρχισει τα ιδια:evil

Σας ευχαριστω κοριτσια να χαιρεσται τα κουκλακια σας!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αλλη μια ερωτηση..υπαρχει περιπτωσηνα εχει "λιγο " αλεργια στα γαλακτοκομικα?γιατι 2 μερες τωρα που τα μειωσα δεν βλεπω αυθτον τον διαφανο ζελε:roll:

Νομίζω πως ναι.Οι αλλεργικές αντιδράσεις έχουν διάφορες βαθμίδες.

ίσως να τα έκοβες για κανα τρίμηνο εντελώς;Αλλά την βαφτισημιά μου που θυμάμαι με κολικούς και βλένες δεν είχαν πει τίποτα για αλλεργίες.Φυσιολογικό το θεωρούσαν.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμας τα κακακια μας αυτες τις ημερες ειναι πρασινα και προχθες παρατηρησα και μια κοκκινη κουκιδα μεσα. Επισης εχουμε και βλεννα δυστυχως. Η γκρινια παει πακετο με ολα αυτα προφανως και δεν ξερω απο τι ειναι. Ιωση???Δοντια???Αλλεργια???Ευτυχως εχουμε παιδιατρο μεθαυριο να το δουμε καλυτερα.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννα είναι η προσπάθεια του εντέρου να αντεπεξέλθει σε κάτι που το ενοχλεί και συνήθως παραπέμπει σε αλλεργία- δυσανεξία κάτι τέτοιο. Αλλά αν το μωρό είναι κρυωμένο με μυξούλες μπορεί να έχει βλεννώδη κακά.

 

Μπείτε στο αλλεργία σε μωρό που θηλάζει να δείτε κι άλλα συμπτώματα αλλεργίας σε τροφές.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τώρα που λέτε για βλέννες στα κακά εμένα ο μπούμπης μου απο την αρχή το έχει αυτό, ειναι τώρα 4 μηνών, παίρνει βάρος παραπάνω απο ικανοποιητικά, θηλάζουμε αποκλειστικά και οι κενώσεις του σε συχνότητα ειναι φυσιολογικές.

Καθε φορά που κάνει όμως έχει βλέννες, ειναι υδαρείς πως να το πω. Πέραν τούτου ουδεν, ουτε ανησυχία, ούτε δερματικές εξάρσεις . Λέτε να ειναι αλλεργία?

Τρώω τυρί καθημερινά, γάλα δεν εχω πιει εδω και χρόνια, βασικά εκτός απο το τυρί δεν τρώω κατι άλλο περιεργο, και αν ειναι αλλεργία τι σημαινει αυτό για το μωρό??

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σιριαλ αυτο με τα κακακια!!!Βλεπω δεν ειμαι η μονη που ανυσηχω!

Το συμπερασμα ειναι οτι ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του αλλα μαλον αλεργια ειναι ...εκτως αν ειναι κρυωμενο(αυτο το ειχα καπου ξανακουσει..)

Καλο λοιπον ειναι να το ψαξουμε λιγο γιατι μπορει να μην ειναι σοβαρο αλλα γιατι να ταλαιπωρουνται τα παιδακια μας:|

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...