Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι να κανω,βοηθεια παρακαλω!!


Recommended Posts

καλημερα,εχω ενα μωρακι 6,5 μηνων που το λατρευω.Της ξεκινησα φρουτο μετα τον πεμπτο οπως ειπε η παιδιατρος,ενω θηλαζα αποκλειστικα.Μου ειπε και κρεμα βανιλια αλλα δεν εδωσα αφου το βαρος της ειναι μια χαρα.Ετρωγε με ορεξη το φρουτο και στον εκτο ξεκινησε λαχανικα,κοτοπουλο και μοσχαρι.Την πρωτη εβδομαδα εφαγε τα λαχανικα.Την δευτερη και την τριτη που μπηκε το μοσχαρι δεν τρωει σχεδον καθολου!!Και με χιλια παρακαλια τρωει και το φρουτο πλεον!!Θηλαζει βεβαια,και πιο πολυ απο πριν αλλα με το φαγητο τι θα γινει?Εκτος αυτου εχει αρχισει και ξυπναει καθε 2 ωρες το βραδυ εκει που ξυπνουσε μονο 2 φορες για γαλα ολη νυχτα!!Ασε που θελει συνεχεια να ειναι στην αγκαλια μου!Οχι στα χερια στην αγκαλια!!Δεν καθεται ουτε στον αντρα μου.Ειμαι με το ζορι 55 κιλα πια και ποναει η μεση μου.Δεν εχω κανεναν να με βοηθαει και δεν μπορω να κανω ουτε τα βασικα.Με το ζορι να της μαγειρεψω κατι,το οποιο και τελικα δεν θα φαει.Ξερω οτι βγαζει δοντακια και προσπαθω να την ανακουφησω με μασαζακι με κρεμα στα ουλακια της αλλα αν κανει ετσι μεχρι να βγουν ολα τα δοντια τι θα κανω?Απ την αυπνια και την κουραση ζαλιζομαι,κλαιω μονη μου και φοβαμαι οτι αν μεινω κατω απ τη μεση μου ποιος θα την φροντιζει??Εκτος απ τον αντρα μου δεν εχω βοηθεια αλλα ουτε και μ αυτον πολυκαθεται.Και αν την παιζει συνεχεια και ολο του γελαει,αν βγω απ το δωματιο κλαιει.Γιατι?Δεν την αφησα ποτε απ οταν γεννηθηκε για να πεις οτι φοβαται μη φυγω.Παντα μαζι και παντου.Μεχρι και στο μπανιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απ'ότι έχω καταλάβει απο τη δικιά μου που είναι σχεδόν 13,5 μηνών, τα μωρά περνάνε διάφορες φάσεις! Και εμένα στην αρχή έτρωγε κανονικά τη κρεατόσουπά της, μετά δεν άνοιγε με τίποτα το στόμα της, μετά απο ένα διαστημα ξεκίνησε πάλι κανονικά με τη κρεατόσουπα και μου σταμάτησε να τρώει το γιαούρτι! Πραγματικά και εγώ έχω απορήσει με αυτές τις αλλαγές στη διατροφή της!:roll:

Επειδή λοιπόν και εγώ δεν έχω κάποιον να με βοηθάει, είμαστε ολημερίς και οληνυχτίς κολλητάρια, έχω παρατηρήσει ότι όταν πάμε σε άλλο σπίτι θέλει συνέχεια να είναι κοντά μου και μόλις με χάσει απο τα μάτια της κλαίει! Θεωρώ οτι είναι φυσιολογικό αυτό εφόσον με μένα βρίσκεται όλη μέρα!

Χρειάζεται απο μέρους σου αρκετή υπομονή και αντοχή... ξέρω οτι είναι δύσκολο γιατί και μένα υπάρχουν μέρες που πονάει αφόρητα η μέση μου και άλλες που η υπομονή μου εξαντλήται...

Ίσως θα μπορούσες να δώσεις κάποιες αρμοδιότητες στο μπαμπά και να την αφήνεις λίγο παραπάνω μαζί του, παρά τη γκρίνια της, για να συνηθίζει τουλάχιστον και με εκείνον!

Να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.Ξερεις φοβαμαι οτι τα εχω κανει ολα λαθος..Σκεφτομαι μηπως δεν της αρεσει το κρεας?Η γιατρος ειπε να βαζω μονο πατατα καροτο κολοκυθι.Μηπως το κανω πολυ πηχτο?Μηπως την παραθηλαζω και επειδη δεν πειναει δεν θελει τις τροφες?Μηπως φοβαται επειδη πονανε τα δοντακια?Δεν ξερω τι να σκεφτω αλλο.Εσυ τι προγραμμα διατροφης ειχες στο παιδακι σου στους 6-7 μηνες?Επισης τι ποσοτητες ετρωγε?Η γιατρος ειπε να τρωει 50γρ κρεας και 200γρ λαχανικα στο γευμα!Τοσο τρωω εγω!!Δεν ειναι πολυ για το μωρο?Ξυπναει κατα τις 6 θηλαζει και κοιμαται παλι ως τις 8 περιπου.Κατα τις 9 θηλαζει παλι και κατα τις 10 κοιμαται για μιση με μια ωρα.Κατα τις 11 δινω φρουτο.Εχουν περασει ομως 2 ωρες απ το γαλα.Τι να κανω ομως,να τρωει φρουτο πιο αργα?Και τη κρεατοσουπα?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλες αυτές τις ανησυχίες είχα και έχω, μήπως κάτι δε κάνω σωστά!

Τόσο έτρωγε και η δικιά μου, αφού σκεφτόμουν οτι αν έτρωγα εγώ όλα αυτά που τρώει το μωρό, θα είχα πρηστεί!

Τελικά με το καιρό κατάλαβα οτι ακολουθούμε το πρόγραμμα του μωρού και όχι το ωρολογιακό πρόγραμμα! Δηλαδή δίνουμε στο μωρό φαγητό την ώρα που θα το ζητήσει... στις 9 θηλάζει? Δώσε το φρούτο του στις 12 και τη κρεατόσουπα στις 3 ή 4 το μεσημέρι, έτσι ώστε να πεινάει για να φάει με περισσότερη όρεξη!

Στα πρώτα μας παιδάκια είμαστε λίγο πελαγωμένες και δε ξέρουμε τί μας γίνεται... τώρα ας πούμε εγώ προσπαθώ να της δώσω απο το δικό μας φαγητό και δε το θέλει με τίποτα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...