Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Πρώτο Τρίμηνο (1η -12η εβδομάδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-03-12, 10:12   #1
rania@

rania@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ

καλημερα σας τι κανετε? να σας πω τα πραγματα απο την αρχη...τελευταια περιοδος μου στις 12-2-2012 στις 14-3 εκανα χοριακη 233 μοναδες πηγα στο γιατρο κ μου ειπε σε μια εωδομαδα να παω γιατι ακομα ειναι νωρις στις 19-3 εκανα παλι χοριακη κ ηταν 880 μοναδες ανυσηχησα πηγα στο γιατρο εχθες μου ειπε οτι ειναι καλη μου εκανε κολπικο υπερηχο κ ειδαμε ενα σακο αδειο ομως κ μου ειπε σε καμια εβδομαδα θα φανει μου εδωσε ενα καρο εξετασεις κ μου ειπε της προγεστερωνεις να την εκανα εχθες οπωσδηποτε την εκανα ηταν χαμηλη 14.2 και μου εδωσε χαπια κ μια κολπιλη αλοιφη ειναι σοβαρο αυτο γνωριζει καποιος να μου πει? και οτι ο σακος ηταν αδειος???
Ο χρήστης rania@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 21-03-12, 11:08   #2
Καλλιόπη Μ

Καλλιόπη Μ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Ράνια. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην περίπτωση σου, γιατί υποθέτω ότι μιλάς για φυσιολογική σύλληψη. Εγώ που έκανα εξωσωματική και είχα πολύ χαμηλή προγεστερόνη μου έδωσε ένα σκασμό χάπια και την ανέβασα (cyclacur & ultrogestan). Δεν μπορεί να σου δώσει και σένα κάτι να σε βοηθήσει; Η αλήθεια είναι ότι η χοριακή σου δεν ανέβηκε πάρα πολύ αλλά και εμένα με το σταγονόμετρο ανέβαινε (είμαι στην 9η εβδομάδα τώρα). Καλά αποτελέσματα.
Ο χρήστης Καλλιόπη Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-12, 14:55   #3
xrisaki

xrisaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι, απόσο ξέρω δεν είναι τίποτα το σοβαρό, η χαμηλή προγεστερόνη είναι κάτι απλό και συνηθισμένο, με την αγωγή που σου έδωσε θα ανέβει σίγουρα και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Φαντάσου να μην το είχες ελέγξει και να είχες άλλες ιστορίες........(μακριά από όλες μας, φτου φτου φτου)
Ο χρήστης xrisaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-12, 16:16   #4
rania@

rania@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο σακος που εναι αδειος δεν υπαρχει προβλημα?μακαρι παναγιατσα μου στον επομενο υπερηχο να δω το σπορακι μου επιτελους
Παλιά 22-03-12, 08:50   #5
xrisaki

xrisaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rania@ Εμφάνιση μηνυμάτων
ο σακος που εναι αδειος δεν υπαρχει προβλημα?μακαρι παναγιατσα μου στον επομενο υπερηχο να δω το σπορακι μου επιτελους
Μα τόσο νωρίς είναι λογικό να μην δεις έμβρυο, εγώ με χοριακή 4600 και είδα μόνο σάκο και ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα, γι αυτό χαλάρωσε και την επόμενη φορά που θα πας θα δεις το εμβρυάκι σου και όλα θα είναι καλά.
Παλιά 23-03-12, 13:54   #6
μπαμπι

μπαμπι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα !!και εγω προσεχως μανουλα εαν και ειμαι αρκετα συγκρατημενη ακομη...στο δευτερο παιδακι μου...ειδαμε μονο τον σακο και εμεις και μου ειπε την αλλη πεμπτ περιπου να παμε να δουμε το εμβρυακι και καρδια.συνηθως το εμβρυακι φαινετε απο την 6η βδομαδα και μετα...υπομονη θα το δειτε και εσεις ....απλα οπως ξερετε το πρωτο τριμηνο ειναι αρκετα επιφοβο οποτε υπομονη και ξεκουραση.....θα τα λεμε απο δω και περα με το καλο....σας χαιρετω!!!
Παλιά 23-03-12, 13:56   #7
μπαμπι

μπαμπι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σορρυ που ρωταω αλλα απο που ειστε κοριτσια εσεις?εγω αθηνα..
Παλιά 24-03-12, 15:16   #8
παπί

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
παπί ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rania@ Εμφάνιση μηνυμάτων

Σας εύχομαι να το δείτε και να το ακούσετε και να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη με γερό μωράκι.. καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου γιατί πέρασα και περνάω και εγώ δυσκολίες..Στις 5 εβδομάδες με οριακά αυξημενη χοριακή δεν βλέπαμε ούτε σάκο και φοβόμασταν για εξωμήτριο. Δόξα το Θεό, όταν η χοριακή έφτασε τις 2500 είδαμε σάκο ακούσαμε και καρδουλα..τέλος 6ης πρός 7η εβδομάδα.. όλα καλά εύχομαι!!!
Παλιά 24-03-12, 15:20   #9
παπί

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
παπί ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο μπαμπι Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα !!και εγω προσεχως μανουλα εαν και ειμαι αρκετα συγκρατημενη ακομη...στο δευτερο παιδακι μου...ειδαμε μονο τον σακο και εμεις και μου ειπε την αλλη πεμπτ περιπου να παμε να δουμε το εμβρυακι και καρδια.συνηθως το εμβρυακι φαινετε απο την 6η βδομαδα και μετα...υπομονη θα το δειτε και εσεις ....απλα οπως ξερετε το πρωτο τριμηνο ειναι αρκετα επιφοβο οποτε υπομονη και ξεκουραση.....θα τα λεμε απο δω και περα με το καλο....σας χαιρετω!!!
Με το καλό!!!! όλα να πάνε καλά και γερό μωράκι!!!! και εγώ συγκρατημένη εξαιτίας προβλημάτων απο την ώρα που αναρωτιόμασταν αν είμαι έγκυος.. παίρνω χάπια προγεστερόνης και οιστραδιόλης, 13 την ημέρα, αλλά ακόμη 3 εβδομάδες μετά τη θεραπεία η προγεστερόνη είναι στο 30 και δεν έχει περάσει ο κίνδυνος.. εύχομαι να πάνε όλα καλά για όλες τις εγκυούλες!!! θα τα λέμε
Παλιά 28-03-12, 17:46   #10
μπαμπι

μπαμπι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σαι καλα παπι και σε εσενα ευχομαι ολα να πανε καλα!!!προγεστερονη και οιστραδιολη γιατι περνεις?ειχες κανα θεμα ? εγω ξεκινησα να περνω απο την αρχη αλλα θα τα σταματησω γιατι δεν υπαρχει λογος και με κανουνε χαλια ...απιστευτη ναυτια και χαλια στομαχι....
Παλιά 29-03-12, 16:38   #11
rania@

rania@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πηγα τις εξετασεις στο γιατρο ολες καλες ηταν μονο που πρεπει να συνεχισω τα χαπια για την προγεστερονη κ το κολπικο τζελ καναμε υπερηχο κ ακουσαμε την καρδουλα του ειμαι πολυ χαρουμενη μου εχει φυγει λιγακι κ το αγχος, ευχαμαι να εχουμε ολες μας μια τελεια εγκιμοσυνη..!!!
Παλιά 03-04-12, 20:59   #12
μπαμπι

μπαμπι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σαςκ παλι...ειδαμε και εμεις το σπορακι με τν καρδουλα να χτυπαει και εχω παρει και τα μισα αποτελεσματα του προγενετικου ολα καλα προσ το παρον...ελπιζω για ολες τισ μελουσες μανουλεςνα ειναι ολα καλα....οι αναγουλες ομως και οι εμετοι δινουν κ περνουν υπομονη μεχρι να περασουν τι να κανουμε....
Παλιά 04-04-12, 12:10   #13
xrisaki

xrisaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπράβο, μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι και στις δύο, να πάνε όλα καλά και χωρίς άγχος
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές