Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς > Υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-03-12, 18:41   #1
αμαρρυλίδα

Περιοχή: θεσσαλονικη
αμαρρυλίδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ

κοριτσια καλησπερα!
παλια πλεον στην εδω παρεα αλλα ας μπω στο θεμα μου!οπως ισως ξερουν καποιες το προβλημα που εχω κ κατεφυγα στην εξωσ. ειναι ο ασταθης κυκλος λογω πολυκ. ωοθ..
η 1η μου εμβρ/ρα κατεληξε σε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.
εμαθα λοιπον απο εδω μεσα οτι μια καλη εξεταση που θα πρεπει να κανω ειναι η καμπυλη ζαχαρου.
ξερει λοιπον καποια να μου πει ποτε γινεται σε ποιες μερες του κυκλου ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να με βοηθησει?

ευχαριστω πολυ!!!
Ο χρήστης αμαρρυλίδα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 18:46   #2
amarillo81

Περιοχή: Αθήνα
amarillo81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αμαρρυλίδα Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλησπερα!
παλια πλεον στην εδω παρεα αλλα ας μπω στο θεμα μου!οπως ισως ξερουν καποιες το προβλημα που εχω κ κατεφυγα στην εξωσ. ειναι ο ασταθης κυκλος λογω πολυκ. ωοθ..
εμαθα λοιπον απο εδω μεσα οτι μια καλη εξεταση που θα πρεπει να κανω ειναι η καμπυλη ζαχαρου.
ξερει λοιπον καποια να μου πει ποτε γινεται σε ποιες μερες του κυκλου ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να με βοηθησει?

ευχαριστω πολυ!!!
αμαρρυλίδα αν κ δεν ειμαι στη φαση τησ εξωσωματικσ εχω κανει καμπυλη ζαχαρου κ ινσουλινησ..δε παιζει ρολο η μερα του κυκλου..3 μερεσ πριν ομωσ πρεπει να κανεισ μια διατροφη πλουσια σε υδατανθρακεσ(φορτιση με υδατανθρακεσ λεγεται).επισησ ναπασ ηρεμη στο εξεταστικο κεντρο κ να μην κινεισαι καπνιζεισ κτλ...εγω ειχα παρι κ διαβαζα ενα βιβλιο...αλλα καλυτερα να μιλισεισ με το γυναικολογο η το ενδοκρινολογο σου να σου πουν ποση γλυκοζη θα παρεισ κ σε ποσουσ χρονουσ θα την μετρησεισ!καλη επιτυχια!!!
Ο χρήστης amarillo81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 19:13   #3
mellousa_manoula

mellousa_manoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοριτσια καλησπερα!

ευχαριστω πολυ!!!
κ γω την έκανα στις εξετάσεις πριν την εξωσωματική,,,μου την είπε ο εξωσωματικός μου...την κάνεις όποια μέρα θέλεις κ μετράς μισάωρα αν θυμάμαι καλά και είναι ενα 3ωρο...
Ο χρήστης mellousa_manoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 19:43   #4
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mellousa_manoula Εμφάνιση μηνυμάτων
κ γω την έκανα στις εξετάσεις πριν την εξωσωματική,,,μου την είπε ο εξωσωματικός μου...την κάνεις όποια μέρα θέλεις κ μετράς μισάωρα αν θυμάμαι καλά και είναι ενα 3ωρο...
για ποιον λογο την εκανες πριν την εξωσωματικη? σου την ζητανε? γιατι και εγω τωρα ξεκιναω την 1η προσπαθεια.
Παλιά 07-03-12, 21:36   #5
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω την εχω κανει τωρα για την πρωτη μου εξωσωματικη...εχω και εγω πολυκυστικες και κανενας δεν μου ειπε οτι χρειαζεται να την κανω...αν και παιζει κυριο λογο στις πολυκυστικες...ευτηχως ηταν καλη...και εγω πηγα οποια μερα ηθελα πας το πρωι και σε παιρνουν αιμα νηστικη,μετα σου δινουν την γλυκοζη,σε παιρνουν παλι αιμα και μετα αλλες δυο φορες απο μισαωρο περιπου κραταει 2 ωρες...αναλογα τι θα σου ζητησει ο γιατρος σου...αμαρρυλιδα εχεις παει ποτε σε ενδικρινολογο για τισ πολυκυστικες?
Ο χρήστης vasula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 21:49   #6
leuta

Το avatar του χρήστη leuta

leuta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτή η εξέταση είναι μόνο για όποια κοπέλα έχει πολυκυστικές ή είναι ακλό να την κάνουμε όλες? Τι ακριβώς δείχνει?
Ο χρήστης leuta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 22:36   #7
mellousa_manoula

mellousa_manoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kathi Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποιον λογο την εκανες πριν την εξωσωματικη? σου την ζητανε? γιατι και εγω τωρα ξεκιναω την 1η προσπαθεια.
ναι ο γιατρός μου τη ζήτησε προφανώς για να δει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκει κ δεν συλλαμβάνω...εγώ δεν έχω πολυκυστικές
Ο χρήστης mellousa_manoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 22:38   #8
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

στην ενδοκρινολογο πηγα μονο για θυροειδη που εχω και κληρονομικοτητα κ ειναι 3 χρ. τωρα καλη.
δεν μου ειπε η εξωσωματικος μου να την κανω απο εδω μεσα εμαθα πως οσες εχουν πολ. ωοθ. ειναι απτις πρωτες εξετασεις που πρεπει να κανεισ.
τι να παω κ να πω την εξωσοματικο μου ''γεια σας θελω να κανω αυτη την εξεταση''???
παντως για υστεροσκοπηση.θρομβοφιλια κ καρυοτοπο ειπε πως δεν υπαρχει λογος ακομα,λεει θεωρει μετα απο 2-3 αποβολες ειναι καλο να τις κανεις κ εφοσον σε μενα δεν βλεπει τιποτα.
ειπα να κανω αυτη την εξεταση γιατι δεν ειναι ακριβη κ δεν θελει κ καμια τρελη διαδικασια κ αφου εχω πολ. μου ειπαν απο εδω μεσα να την κανω.
Παλιά 07-03-12, 22:39   #9
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καταλαβα.....εμενα ισως να μην μου ζητησαν επειδη εχω ηδη ενα παιδακι και ξερουν το ιστορικο μου?
Παλιά 07-03-12, 23:15   #10
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δεν ξερω για την εξωσωματικη αλλα και στην φυσιολογικη συλληψη στον 7ο μηνα πρεπει να κανεις καμπυλη σακχαρου!εκτος αν εχει η γυναικα ιστορικο και κανει απο την αρχη της εγκυμοσυνης της!
Ο χρήστης DEPY27 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-12, 23:19   #11
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

δεν εχουμε ιστορικο ετσι νομιζουμε τουλαχιστον.να ρωτησω αυτη η καμπυλη ζαχαρου ειναι τι ζαχαρο?ειχε η προγιαγια μου κ η γιαγια μου προδιαθεση να κανει,η μαμα μου καθολου.αν πεζει ρολο κ του αντρα η πλευρα ειχε η γιαγια του αντρα μου αλλα βλακεια λεω,δεν επηρεαζει ο αντρας!
Παλιά 07-03-12, 23:24   #12
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σου δινουν να πιεις γλυκοζη αναλογα τα μλ που εχει πει ο γιατρος!ειναι λιγο χαλια!και αναλογα παλι τους χρονους που εχει πει ο γιατρος συνηθως 3 ειναι οι μετρησεις.υπολογισε οτι θα χρειαστει να κατσεις στο κεντρο 2 με 3 ωρες.εγω στην κορη μου ειχα κατσει 1 ωρα!τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη μου εχω παει 2 φορες αλλα δεν καταφερα να την κανω λογω του οτι μολις επινα την γλυκοζη μετα απο λιγο εκανα εμετο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-03-12, 23:28   #13
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

α τελεια !
απο οσο καταλαβα εισαι ηδη εγκυος γιαυτο κ ο εμετος?ή την εκανες την εξεταση πριν την εγκυμοσυνη.
αν ναι γιατι την εκανες εσυ?
α ναι νασου ζησει η κορουλα σου γερη κ καλοτυχη!!!
Παλιά 07-03-12, 23:59   #14
Σοφία s

Το avatar του χρήστη Σοφία s

Σοφία s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κ απο μενα !
Κ μενα μου ειπε ο γιατρος να κανω καμπυλη μετα απο 2 βιοχημικες αποβολες .
Εκανα κ το αποτελεσμα ηταν υπογλυκαιμια .
Πηγα στην ενδοκρινολογο μολις χθες κ μου ειπε οτι 3-4 μερες πριν θα επρεπε να ειχα κανει φορτιση με υδατανθρακες , κατι που εγω δεν ειχα κανει . Μολις της το ειπα μου ειπε οτι μπορει γι'αυτο τα αποτελεσματα να εδειξαν υπογλυκαιμια , δεδομενου κ του οτι ημουν νηστικη κ 12 ωρες πριν την εξεταση , συν τις 3 ωρες που ημουν εκει .
Αποτελεσμα ;;; Θα ξανακανω καμπυλη να δουμε τι θα δειξει γιατι συμφωνα κ με τον εξωσωματικο κ την ενδοκρινολογο , η υπογλυκαιμια μπορει κατα πασα πιθανοτητα να φταιει για τις αποβολες .
Θα δειξει ...
Ο χρήστης Σοφία s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-12, 00:04   #15
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

βρε σοφακι ειναι το ιδιο πραγμα με το ζαχαρο?
εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?
εσυ που χαθηκες τι γινεσαι?
Παλιά 08-03-12, 10:33   #16
DEPY27

DEPY27 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω γενναω σε 20 μερες!ειναι μια εξεταση που πρεπει να την κανεις στον 7ο μηνα εχεις δεν εχεις ιστορικο!εγω δεν ειχα ιστορικο!
Παλιά 08-03-12, 10:49   #17
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?
καλημερα αμαρρυλιδα με αυτην την εξεταση αυτο ακριβως το πραγμα κοιταν αν εχεις προδιαθεση για να κανεις ζαχαρο,για αυτο το κανουν και οι εγκυες για να μην αποκτησουν ζαχαρο στην εγκυμοσυνη...καλα θα κανεις να την κανεις οπως λες δεν ειναι κατι τοσο ακριβο,και μπορεις να πεις τον γιατρο σου με ωραιο και πλαγιο τροπο οτι θελεις να την κανεις..πχ.απλα τι γινεται κοριτσια με πολυκυστικες συνηθως κανουν αντισταση στην ινσουλινη και ετσι γινεται αυτη η διαταραχη του κυκλου και αν οντως γινεται αυτο με ενα χαπακι λυνεται ολο το προβλημα...
http://www.pcos.gr/gr/files/PCOS_V2.pdf αν εχεις χρονο διαβασε λιγο εδω...
Παλιά 08-03-12, 11:10   #18
vasula

vasula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=39236 δες επισης και αυτο το θεματακι..
Παλιά 08-03-12, 14:09   #19
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

βρε κοριτσια χαιρομαι πολυ που με βοηθησατε τοσο!!!σς ευχαριστω πολυ!!!αυτους τους μηνες ετσι κ αλλιως το εχω αφησει το θεμα να χαλαρωσω λιγο να ασχολυθω κ με αλλα πραγματα γιατι ο αντρας μου λεει πως μου εχει γινει εμμονη(ισως ναχει κ δικιο) κ για να μαζεψουμε κ κανα ευρουλακι!!!μια χαρα περναω ειναι ο 1ος μηνας που δεν ασχολουμε με την εξωσ. κ ειμαι πολυ χαλαρη!!!αφησαμε το πασχα τωρα ελπιζω το καλοκαιρακι να μας βρει ολες φουσκωμενες!!!!
Παλιά 08-03-12, 15:20   #20
amarillo81

Περιοχή: Αθήνα
amarillo81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δε φαινεται απο τη γενικη αιματοσ..εμενα το σακχαρο στη γενικη ειναι νορμαλ..η καμπυλη δειχνει αλλα πραγματα..ποση ινσουλινη παραγει ο οργανισμοσ μετα απο γευμα
Ο χρήστης amarillo81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-12, 17:31   #21
garufalia

garufalia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αμαρρυλίδα να πας σε εναν καλο ενδοκρινολόγο να την κανεις την καμπύλη. Θα δείξει αν έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη, το οποιο "παει πακετο" συχνα με τις πολυκυστικες. Αν έχεις, καλο ειναι να το αντιμετωπίσεις (με Glucophage συνήθως), για να ειναι πιο σταθερο το ζάχαρό σου, και να κανεις πιο ποιοτικα ωάρια. Αυτη ειναι ολη η ιστορία. Κανεις οπως ειπαν και αλλα κορίτσια φόρτιση με υδατάνθρακες για 3 μερες, και μετα πας στο διαγνωστικο κεντρο, πίνεις τη γλυκόζη και κάθεσαι εκει 2 ώρες. Εμενα η γλυκόζη δεν με πείραξε καθόλου.
Ο Μανώλης ο Σουβατζόγλου ειναι πολυ καλος ενδοκρινολόγος, στον προτεινω μετα απο πολλη ταλαιπωρια που τράβηξα... (ισως σου τα είχα ξαναπει παλιότερα, δε θυμαμαι)

Καλη συνέχεια!
Ο χρήστης garufalia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-12, 21:20   #22
αμαρρυλίδα

Προεπιλογή

βρε κοριτσια παιζει ρολο η διατροφη που κανουμε?
τρωω κανονικα ζυμαρικα κρεατικα οσπρια ψαρια γαλα φρουτα αλλα τρωμε κ κανενα σαντουιτσ κ καμια σοκολατιτσα τα βραδια!
περσι ειχα κανει διατροφη 3-4 μηνες κ εχασα 5 κιλα οταν σταματησα παχυνα κ εβαλα αλλα 7 απο πριν τη διαιτα κ ειμαι σταθερα τωρα στα 67 κιλα!
μηπως παιζει ρολο να κανο κανια διατροφη αν ειναι???
Παλιά 08-03-12, 21:52   #23
MarianS

MarianS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

amarylida σιγουρα η διατροφή και το χάσιμο κιλών βοηθά στο ζάχαρο.
Ο χρήστης MarianS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-12, 21:54   #24
Σοφία s

Το avatar του χρήστη Σοφία s

Σοφία s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν φαινεται στη γενικη αιματος αυτο , δυστυχως ! Κ μενα στη γενικη το ζαχαρο ηταν χαμηλο μεν , αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια .
Εγω καλα ειμαι γενικα , αδιαθετησα κ τωρα περιμενω να δω τι θα γινει με το ζακχαρο για να ξεκινησω τη 2η προσπαθεια με τα κατεξυγμενα μου , που ελπιζω να ειναι κ η τυχερη μου !
Ο χρήστης Σοφία s δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές