Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Σχολική ηλικία (απο 6 ετών)

Notices

Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-10-12, 20:32   #521
sense

sense ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχουμε μιλησει μαζι της αλλα αυτη επιμενει στα δικα της και θεωρει πως αυτα που κανει εινια τα σωστα.Ακομα οι περισσοτερες μαμαδες ναι μεν δυσκολευονται αλλα πιστευουν πως αυτο ειναι το σωστο και δεν διαμαρτυρονται.Σημερα μονο εγω και αλλες δυο μαμαδες διαφωνουσαμε σε αυτα που ελεγε.Εμενα πιο πολυ με εξοργισε αυτο με το διαλειμμα δεν γινεται να κρατας μεσα μικρα παιδακια επιεδη γραφουν πιο αργα ουτε να λες οτι αν γινοταν θα τους καταργουσες τη γυμναστικη για να υπαρχουν και αυτα στο προγραμμα καποιο λογο θα χουν
Ο χρήστης sense δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-10-12, 21:02   #522
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sense Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ κοριτσια πραγματικα ειμαι απελπισμενη..Δεν ξερω αν θυμαστε που ειχα προβλημα κια πιο παλια με τη δασκαλα μας καθως ηταν λιγο υπερβολικη και ειχαμε παει και της ειχαμε μιλησει και μια βδομαδα ειμασταν καλυτερα αλλα τωρα παλι τα ιδια μαλλον εινια το συστημα της αυτο και δεν εχει σκοπο να σταματησει να τρεχει.Ειχαμε και συναντηση σημερα και ειπε πολλα κουφα καποια απο αυτα που με κουφαναν τελειως εινια οτι επειδη μερικα παιδακια ειναι αργα θα τα κραταει στο διαλειμμα και επισης αν καποια κανουν φασαρια θα τους βαζει και αλλη αντιγραφη(τους βαζει αρκετη ηδη)και γενικοτερα εκαανε παραπονα σε ολες μας εκτος απο δυο μαμαδες που τα παιδακια τους πηγαιναν σε ιδιωτικο και τα ξερουν ηδη αυτα.Ακομα ειπε πως αν επιτρεποταν να παρει την ωρα της γυμναστικης θα το εκανε γιατι χρειαζονται λεει και αλλη ωρα και μετα που γυρνανε απο την ωρα της γυμναστικης εινια αναστατωμενα.Επιπλεον της ειπαμε ολες οι μαμαδες πως τα παιδακια αργουν να τελιωσουν και πως δεν εινια σωστο να καθονται τοσο ωρα και μας ειπε πως ετσι πρεπει να μας πιανει ολο το απογευμα.Η ορθογραφια τους εινια αρκετη μπορω να πω πχ σθες ειχαν ενα παλατι απο αλατι,πεπονι,παμε,πανι και ολες κανανε παραπονο πως δυσκολευτηκαν να τη μαθουν τα παιδια καθως της μαθαινουν μηχανικα και μπερδευονται.Και λεω εγω τωρα ειμαι εγω τρελη ή δασκαλα παει να μας τρελανει?
και εγω νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αλλα πολλοι γονεις ισως τα θεωρουν φυσιολογικα χθες και εμεις ειχαμε την ιδια ορθογραφια χωρις το πανι, επισης και εμας μας ειπαν στην συναντηση οτι θα κανουν σε καποιες απο τις ωρες των αλλων μαθηματων γλωσσα και μαθηματικα γιατι η υλη δεν βγαινει τι να πω!
εμενα η μικρη μου ζοριζεται και αρνειται να μαθει την ορθογραφια δεν την πιεζω πολυ αρχικα και θα δουμε.
Παλιά 11-10-12, 22:19   #523
Λαΐδα

Το avatar του χρήστη Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχουμε μιλησει μαζι της αλλα αυτη επιμενει στα δικα της και θεωρει πως αυτα που κανει εινια τα σωστα.Ακομα οι περισσοτερες μαμαδες ναι μεν δυσκολευονται αλλα πιστευουν πως αυτο ειναι το σωστο και δεν διαμαρτυρονται.Σημερα μονο εγω και αλλες δυο μαμαδες διαφωνουσαμε σε αυτα που ελεγε.Εμενα πιο πολυ με εξοργισε αυτο με το διαλειμμα δεν γινεται να κρατας μεσα μικρα παιδακια επιεδη γραφουν πιο αργα ουτε να λες οτι αν γινοταν θα τους καταργουσες τη γυμναστικη για να υπαρχουν και αυτα στο προγραμμα καποιο λογο θα χουν
δυσκολο να καταφερεις κατι τοτε.
Ο χρήστης Λαΐδα δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 11-10-12, 22:25   #524
sense

sense ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εγω νομιζω οτι ειναι υπερβολικα αλλα πολλοι γονεις ισως τα θεωρουν φυσιολογικα χθες και εμεις ειχαμε την ιδια ορθογραφια χωρις το πανι, επισης και εμας μας ειπαν στην συναντηση οτι θα κανουν σε καποιες απο τις ωρες των αλλων μαθηματων γλωσσα και μαθηματικα γιατι η υλη δεν βγαινει τι να πω!
εμενα η μικρη μου ζοριζεται και αρνειται να μαθει την ορθογραφια δεν την πιεζω πολυ αρχικα και θα δουμε
Και εμεις δεν κανουμε ολες τις ωρες απο τη μελετη και την ευελικτη ζωνη και μας το χε πει απο την πρωτη συναντηση και το καταλαβαινω καθως ειναι αρκετα παιδια και την δικαιολογω αλλα το διαλειμμα εχει καποιο λογο αν κρατησεις μεσα ενα παιδακι και δεν το αφησεις να ξεκουραστει λιγο μετα θα ειναι πιο δυσκολο να συνεχισει
Παλιά 12-10-12, 09:55   #525
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως το σχολικό βιβλίο, ορθογραφία έχει για πρώτη φορά στο κεφάλαιο 2.7. και είναι η λέξη κότα. Στο 2.8 τη λέξη νονά και ... πάει λέγοντας. Το να βάζεις ορθογραφία από πιο πριν, μάλλον είναι άκαιρο, ταλαιπωρεί το παιδί και φυσικά.... δεν βγαίνει η ύλη.
Ο γιος μου, που ο δάσκαλος ακολουθεί ακριβώς τις οδηγίες του σχολικού βιβλίου, έγραψε χθες για πρώτη φορά ορθογραφία, σύμφωνα με το βιβλίο, χωρίς καμία βοήθεια, γιατί ήταν έτοιμος να το κάνει. Τις προηγούμενες μέρες είχα προσπαθήσει εγώ να του πω να γράψει λέξεις και κατάλαβα ότι μπορεί μεν να διαβάζει εύκολα τη λέξη 'τόπι', όμως δεν είναι αυτονόητο ότι μπορεί και να τη γράψει. Δυσκολευόταν πολύ και το άφησα.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα βέβαια με τους δασκάλους που θέλουν να .. προτρέχουν, οπότε, ακριβώς γι αυτό, δεν σκας.
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 12-10-12, 11:40   #526
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επισης πιστευω οτι το ποσο θα τα προχωρησει ο δασκαλος ειναι και θεμα επιπεδου της ταξης, συνολικα.
Παλιά 12-10-12, 12:58   #527
ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ

ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εμείς γράφουμε ορθογραφία (σχεδόν από την αρχή) αλλά μόνο μια λέξη και τώρα τελευταία δύο. Το επίπεδο της τάξης παίζει μεγάλο ρόλο αλλά κατά την γνώμη μου δεν βοηθάει ένα παιδί όταν είναι πίσω να έχει πολύ δουλεία σπίτι και ιδιαίτερα δύσκολα πράγματα όπως είναι η ορθογραφία, το σωστό είναι να γίνεται δουλειά στο σχολείο...
Ο χρήστης ΡΑΠΟΥΝΖΕΛ δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 12-10-12, 12:58   #528
sense

sense ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
επισης πιστευω οτι το ποσο θα τα προχωρησει ο δασκαλος ειναι και θεμα επιπεδου της ταξης, συνολικα.
Στην ταξη μας παντος δεν εινια και πολυ καλο το επιπεδο καθως το ειπε και η ιδια αφου καποια παιδακια μπερδευουν ακομα τα γραμματα μεταξυ τους και στην ορθογραφια δεν μπορουν να γραψουν χωρις τη βοηθεια της εκτος απο δυο παιδακια που εινια απο ιδιωτικο και τα γνωριζουν ηδη
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-10-12, 13:00   #529
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στην ταξη μας παντος δεν εινια και πολυ καλο το επιπεδο καθως το ειπε και η ιδια αφου καποια παιδακια μπερδευουν ακομα τα γραμματα μεταξυ τους και στην ορθογραφια δεν μπορουν να γραψουν χωρις τη βοηθεια της εκτος απο δυο παιδακια που εινια απο ιδιωτικο και τα γνωριζουν ηδη
δεν μπορω να το καταλαβω....τι να πω...εγω δυο εναλλακτικες βλεπω. η το κανεις θεμα ωστε να σταματησει, η βοηθας το παιδι ωστε να ακολουθησει.
Παλιά 12-10-12, 13:10   #530
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο δικός μας δάσκαλος θεωρεί ότι η τάξη είναι εξαιρετική γιατί
1. Όλα τα παιδάκια ξέρουν τα γραμματάκια μέχρι το κεφάλαιο που έχουν φτάσει και κάνουν και τους συνδυασμούς, διαβάζουν δε όλους τους συνδυασμούς των συλλαβών με τα γραμματάκια αυτά
2. Όλα τα παιδάκια έγραψαν την κοτα, χωρίς καμία βοήθεια
3. όλα τα παιδάκια μετράνε μέχρι το πέντε και βρίσκουν τα συμπληρώματα των αριθμών μέχρι το πέντε

Δηλαδή την ύλη που τους έχει διδάξει. Το εάν κάποια είναι πιο προχωρημένα λόγω νηπιαγωγείου, δεν τον αφορά.
Παλιά 12-10-12, 17:40   #531
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο δικός μας δάσκαλος θεωρεί ότι η τάξη είναι εξαιρετική γιατί
1. Όλα τα παιδάκια ξέρουν τα γραμματάκια μέχρι το κεφάλαιο που έχουν φτάσει και κάνουν και τους συνδυασμούς, διαβάζουν δε όλους τους συνδυασμούς των συλλαβών με τα γραμματάκια αυτά
2. Όλα τα παιδάκια έγραψαν την κοτα, χωρίς καμία βοήθεια
3. όλα τα παιδάκια μετράνε μέχρι το πέντε και βρίσκουν τα συμπληρώματα των αριθμών μέχρι το πέντε

Δηλαδή την ύλη που τους έχει διδάξει. Το εάν κάποια είναι πιο προχωρημένα λόγω νηπιαγωγείου, δεν τον αφορά.
ΑΧ ΖΗΛΕΥΩ!!!!
Παλιά 13-10-12, 11:09   #532
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για το σκ έχουμε επαναληψη : 25 λέξεις να τις γραφει πολυ καλα τις πρωτασουλες που έκαβαν μέχρι τωρα ανάγνωσή, 2 φωτοτυπίες. Έμενα μου φαίνονται πολλα αντε να την πείσω να μου γραψει τις λέξεις
Παλιά 16-10-12, 19:18   #533
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αλλάζω λίγο το θέμα,
αλλά τι επιτήρηση έχετε τα διαλείμματα?
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 16-10-12, 22:08   #534
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλάζω λίγο το θέμα,
Εμάς κάνουν δύο διαλείμματα (των 20 λεπτών περίπου). Επειδή είναι μεγάλο σχολείο, η πρώτη κάνει διάλειμμα χωριστά, και είναι όλοι οι δάσκαλοι της πρώτης στο χώρο, υποθέτω κάπου μαζεμένοι. Αλλά τους έχουν κάνει μάθημα εντατικό για τους κινδύνους του διαλείμματος, οπότε, όταν δουν κάποιο παιδάκι να 'κάνει παράβαση', του φωνάζουν όλα μαζί ότι αυτό δεν επιτρέπεται (το τελευταίο με επιφύλαξη, γιατί μου το μετέφερε το παιδί μου και, όπως καταλαβαίνετε, περνάει και μέσα από τη φαντασία του 6χρονου). Αν όμως είναι έτσι, καλό μου φαίνεται, έβαλαν τα προβατάκια να φυλάει το ένα το άλλο.
Παλιά 17-10-12, 10:08   #535
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλάζω λίγο το θέμα,
Η πρώτη κι η δευτέρα βγαίνουν σε διαφορετικό προαύλιο από τις άλλες τάξεις. Υπάρχει οπτική επαφή ανάμεσα στα δύο προαύλια, αλλά βρίσκονται σε διαφορετικά επίπεδα και τα χωρίζει διάδρομος με κάγκελα κι από τις δύο πλευρές. Στο χώρο των μικρών είναι δύο δάσκαλοι, όπως μου λέει ο Ευριπίδης. Για τους μεγάλους δεν έχω ενδιαφερθεί να μάθω.

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 17-10-12, 11:20   #536
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμας τρεχουν ολα μαζι και απο οτι ειδα ειναι στην πορτα μερικοι δασκαλοι 2-3 καθε φορα, απλα καθε πρωι ο διευθυντης κανει ενα κυρηγμα μην τρεχετε μην κυνηγατε τα πρωτακια κλπ κλπ. η Μικρή μου εχει ήδη σκισει 2 φορμες και εχει φαει γονατα και χερια οποτε νομιζω οτι απλα γινεται ενας χαμος!
Παλιά 17-10-12, 11:27   #537
kathi

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
kathi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμενα ο δικος μου εχει παει 3φορες στο γραφειο για οινοπνευμα και ιοδιο, τρεχωντας με τους φιλους του τσακιζεται, εμενα αλλο με ενοχλησε.....χθες του εβαλα κατι μπισκοτα γεμιστα την μεγαλη συσκευασια και μου ειπε οτι ηρθαν 2μεγαλα παιδια και του ζηταγαν μπισκοτα, μετα μου ειπε οτι τους εδωσε και τα παταγανε κατω.....τι να πω αυτα φοβαμαι πιο πολυ.....
Παλιά 17-10-12, 11:38   #538
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτο με τον εκφοβισμο απο τα μεγαλυτερα ειναι ενα θεμα, εμενα ειναι κοριτσακι και προσωρινα την γλιτωνει, παντως εγω νομιζω οτι θα ενημερωνα την δασκαλα.
Παλιά 17-10-12, 11:42   #539
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο με τον εκφοβισμο απο τα μεγαλυτερα ειναι ενα θεμα, εμενα ειναι κοριτσακι και προσωρινα την γλιτωνει, παντως εγω νομιζω οτι θα ενημερωνα την δασκαλα.

Ο εκφοβισμός μπορεί να ακουμπήσει όλα τα παιδάκια, είτε από τη μια θέση, είτε από την άλλη. Δεν έχει σημασία το φύλο. Έχω ακούσει για περίπτωση που παρέα από μικρά κοριτσάκια παρενοχλούσε ένα "αδύναμο" αγοράκι με έντονες κοροϊδίες και στριμώγματα που κατέληξαν σε ατύχημα.
Παλιά 17-10-12, 11:53   #540
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι πρεπει να υπαρχει προσοχή, παντως σιγουρα απο οτι μου λεει η μικρή εχουν ηδη ξεχωρίσει οι αρχηγοι να το πω, οι οποιοι στην ουσια κανονιζουν ποιος συμμετεχει στο παιχνιδι στο διαλλειμα, μου ειπε λοιπον οτι μια μερα δεν επαιζαν μια φιλη τους γιατι παρεξηγηθηκε με την αρχηγο και εκεινη αποφασισε οτι δεν πρεπει να παιξει!!!!!!παρολο που το συζητησαμε στο σπιτι οτι δεν ηταν σωστο και το ειπε απο μονη της μου ειπε εγω θα κανω οτι λεει η _____ γιατι θελω να με παιζουν!!!
Παλιά 17-10-12, 11:55   #541
amaretto

amaretto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενα "καλό" είναι ότι, σε αυτή την ηλικία, *συνήθως* οι φιλίες είναι με τα φεγγάρια τους. Τη μια μέρα είναι κολλητές και την άλλη μέρα μπορεί να μην κοιταχτούν καν κοκ.
Παλιά 17-10-12, 12:14   #542
Βερενίκη

Βερενίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω εγώ κάτι σχετικό? Πού και κατά πόσο νομίζετε ότι πρέπει να παρεμβαίνουμε στις σχέσεις των παιδιών, ώστε να καταλάβουν ότι είναι 'κυρίως' δικό τους θέμα να λύνουν τις διαφορές τους και εμείς απλά τα βοηθάμε. Πχ. εμένα στο σχολείο, την ώρα του ποδοσφαίρου, οι συμπαίκτες του του είπαν ότι 'δεν ξέρει να παίζει ποδόσφαιρο'. Στεναχωρήθηκε πολύ αυτός κι εγώ καταρχήν 'πήρα' που πειράζουν το παιδί μου, αλλά μετά αποφάσισα ότι αυτό πρέπει να το λύσει μόνος του -δεν μπορούσα να κάνω και κάτι άλλο
Του είπα όμως ότι έχει δίκιο που στεναχωριέται, αφού έβαλε τα δυνατά του να είναι καλός και δεν του το αναγνώρισαν. Μετά του θύμισα το γνωστό 'οι λέξεις δεν είναι για να πληγώνουμε' και του είπα ότι μόνο τον εαυτό μας μπορούμε να κάνουμε καλύτερο, και ότι πρέπει να θυμάται πώς αιστάνθηκε σήμερα, και να μην συμπεριφερθεί ποτέ έτσι εκείνος. Νομίζω ότι ευχαριστήθηκε τελικά.
Επίσης να πω ότι ανάμεσα στα παιδιά τις πρώτης δημοτικού δεν έχουν ακόμα παγιωθεί συμπεριφορές. Εμένα πχ. στην αρχή του χρόνου που έλεγε ότι 'κερνάει' από το κολατσό του έναν συγκεκριμένο συμμαθητή και ότι και ο άλλος του δίνει λίγο από το δικό του. Εγώ, του έδινα λίγο παραπάνω για να 'κερνάει' γιατί το βρήκα όμως πολύ τρυφερό, ειδικά τις πρώτες μέρες, που θέλουν τα παιδιά να επικοινωνήσουν.
Η άλλη μαμά όμως -στην οποία θα μιλήσω κάποια χαλαρή στιγμή γι αυτό-, είπε στο άλλο παιδάκι να μην δίνει στον δικό μου, προφανώς επειδή φοβόταν ότι ο δικός μου του τρώει ο κολατσό ή δεν ξέρω τί άλλο. Αν πχ. αυτή διηγούνταν την ιστορία θα έλεγε ότι ένα παιδάκι στο σχολείο, του παίρνει το φαϊ του

Επίσης νομίζω ότι ο 'εκφοβισμός' είναι περισσότερο μία παγιωμένη συμπεριφορά, ανάμεσα σε συγκεκριμένα άτομα ή ομάδες (θύτες- θύματα). Μεμονωμένες συμπεριφορές παιδιών, τα οποία είναι και πολύ σκληρά μεταξύ τους (υποθέτω το έχετε ακούσει), δεν νομίζω ότι συνιστούν 'εκφοβισμό' και πρέπει να βοηθάμε το παιδί να τις αντιμετωπιζει μόνο του.
Ο χρήστης Βερενίκη δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 17-10-12, 12:49   #543
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας δεν εχει πολλα παιδια το σχολειο (ιδιωτικο) και ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα. Υπαρχει και επιτηρηση καλη....Εκφοβισμος δεν πιστευω οτι υπαρχει γιατι ο δικος μου που δεν ειναι και η προσωποποιηση του 'τσαμπουκα' περναει καλα.
Αυτο με το ποδοσφαιρο εχει γινει και σε εμας περυσι...δεν τον επαιξαν επειδη δεν ηξερε. Οντως δεν ηξερε. Του ειπα οτι πρεπει να ξερει εστω και λιγα πραγματα για να μπορει να παιξει. Εφοσον ειναι σκληρη η ζωη θα προτιμουσα να τον κανω λιγο πιο σκληρο.
Η αληθεια ειναι οτι κατι ψιλοεμαθε και φετος παιζει και αυτος...
Παλιά 18-10-12, 20:51   #544
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τί έγινε? Το ρίξαμε στο διάβασμα? Θέλετε να πούμε αύριο πού βρισκόμαστε στα μαθήματα? Έτσι για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης?
Παλιά 18-10-12, 21:16   #545
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους!!!
Εμεις κανουμε προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10. Εκει εχουμε μεινει....κανουμε πολλες φορες διαφορες πραξεις.
Απο γλωσσα την προηγουμενη εβδομαδα τους εκανε σημεια στιξης. Την τελεια και το κομμα....Ορθογραφια τους βαζει συνηθως 2 με 3 λεξεις....Σημερα ας πουμε ειχαμε το 'παπι', 'πατατα' και 'πιτα'
Επισης μου εκανε εντυπωση που απο τωρα τονιζουν...νομιζα θα γινει πιο αργα...
Σε κατι ασκησουλες με φωτογραφιες , ειδα τρους κανει και τα αρθρα. εχει ας πουμε φωτο ενα συκο και αυτος μπροστα εχει βαλει 'το'. Σ
Μονο στο σχολειο βεβαια αυτο, σε φωτοτυπιες...
Παλιά 19-10-12, 11:50   #546
Nikolekaki

Το avatar του χρήστη Nikolekaki

Περιοχή: Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κ' άγρια μέντα...
Nikolekaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kι εμείς πάνω κάτω στα ίδια με την Λαϊδα είμαστε... μόνο στην ορθογραφία έχουμε προχωρήσει λίγο ακόμα... Παπί, νάτο το τόπι. Κάτι τέτοια...

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.
Ο χρήστης Nikolekaki δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-10-12, 12:01   #547
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεις γλωσσα ειμαστε στον κυριο με το καπελο, βαζουμε τονους ορθογραφια ειναι μια μικρή προταση καθε φορα αλλα δεν ξερω αν την γραφουν τελικα στο σχολειο νομιζω οτι την γραφουν στο προχειρο. Μαθηματικα χτες ειχαμε να βαλουμε σε σειρα απο το ψηλοτερο στο χαμηλοτερο και πρεπει να μαθουμε απο εξω τα ζευγαρακια της προσθεσης μεχρι το 5.0+2, 1+1, 2+0 κλπ
Παλιά 19-10-12, 12:02   #548
DEMS

Το avatar του χρήστη DEMS

DEMS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ανάγνωση: μια - δυο φράσεις από το βιβλίο.
Ορθογραφία: μια πρόταση με τρεις - τέσσερις λέξεις.
Αντιγραφή: όπως κι η ορθοργραφία.
Μαθηματικά: πράξεις μέχρι το 10.
Τόνους και σημεία στίξης χρησιμοποιούν από την αρχή.

Να σημειώσω ότι δεν τα κάνουν όλα κάθε μέρα...εναλλάξ...τη μία φέρνει το ένα, την άλλη το άλλο.

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας
Ο χρήστης DEMS δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-10-12, 13:45   #549
nancy14

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nancy14 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εμεις ακριβως ιδια με την DEMS
την δευτέρα στα ελληνικα θα κάνουν το καπέλο
Ο χρήστης nancy14 δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-10-12, 15:23   #550
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

Εμας στα μαθηματικα κανουν προσθεσεις μεχρι το 5
Γλωσσα τελειωσαν το πρωτο κεφαλαιο δηλαδη μεχρι την 25 σελιδα και οσο αφορα τις λεξεις,οσες εχουν κανει και χρειαζεται τονος τις κανουν απο την αρχη ετσι και ειναι οι εξης παπι,πατατα,πιτα,τοπι,ελα,πανι,παμε και σημερα τους εχει αντιγραφη το "Αρη,παμε"

Παντως ακομα δεν εχουμε το βιβλιο της γλωσσας
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-10-12, 16:13   #551
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας μας ειπε η δασκάλα οτι ειμαστε πίσω και θα κάνουμε τα μαθήματά δίπλα και να διαβάζουμε στο σπιτι πολυ να καλύψουμε την ύλή τωρα τι εννοεί πολυ δεν ξέρω αχ αχ αχ
Παλιά 19-10-12, 19:55   #552
Αγγελίνα_2

Το avatar του χρήστη Αγγελίνα_2

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα_2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς είμαστε στο "Αντίο θάλασσα". Πιο πίσω από τις περισσότερες, από ό,τι καταλαβαίνω, έτσι;

Αντιγραφή τους βάζεις συνήθως 1-2 λέξεις, ορθογραφία παραπάνω.

Ανάγνωση μερικές σειρές.

Αριθμητική προσθαφαιρέσεις μέχρι το 5.

Στα διαλείμματα υπάρχει ένας μόνο επόπτης δάσκαλος. Άσε που εγώ, πολλές φορές που περνάω, δεν βλέπω κανέναν - και μιλάμε για 12θέσιο δημοτικό με πολύ μεγάλη αυλή και με τουλάχιστον 25 παιδιά ανά τμήμα. Επίσης, όποιος άσχετος θέλει να μπει στο σχολείο και να μιλήσει με το διευθυντή, κλακ, τραβάει το σύρτη και μπαίνει. Δε λέω, επαρχία είμαστε, αλλά και πάλι...στα δικά σας σχολεία τι γίνεται;
Παλιά 19-10-12, 21:53   #553
geoste

Το avatar του χρήστη geoste

geoste ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην geoste
Προεπιλογή

Αγγελίνα_2 και εγω επαρχια μενω αλλα η πορτα ανοιγει με κομπιουτερ απο τον διευθυντη ή την νηπιαγωγο γιατι συστεγαζονται και στο διαλειμμα εχει 2 δασκαλους στην αυλη.Δυστηχως και παλι λιγοι ειναι γιατι τα παιδια ειναι πολλα και της πρωτης ειναι σαν χαμενα και εχουν χτυπησει τρεχωντας πολλες φορες.Και εμεις μαζι σας παμε,ενα μαθημα πριν στη γλωσσα και μαθηματικα στα ιδια ειμαστε.
Ο χρήστης geoste δεν είναι συνδεδεμένος  
Παλιά 19-10-12, 22:06   #554
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον , με βαλατε στο τριπακι να τσεκαρω βιβλια...η αληθεια ειναι οτι δεν το κανω συχνα, μια που τον τσεκαρω στο ασχετο να μου διαβασει η να μου γραψει κατι.
Γλωσσα εχουν κανει μεχρι το 'Εε Αρη, Ελα
Τετραδιο γλωσσας μεχρι σελ 13, το αναλογο μαθημα
μαθηματικα μεχρι και το μαθημα 11 σελ 35
Στο τετραδιο μαθηματικων, το 11 παλι, σελ 31
Στο τετραδιο πρωτης αριθμησης μεχρι και το νο 10, δηλ σελ 27.
Μελετη μεχρι την Οικογενεια μου, σελ 32και στη σελ 15 στο τετραδιο

Κατα τα αλλα , σημερα στο προχειρο ειδα γραμμενα ρηματα...βλεπω, κανω, πινω και αλλα μαζι με αντωνυμια (εγω κανω). Τον ρωτησα με τι ασχοληθηκαν, και μου εξηγησε πως κλεινεται το ρημα (εγω εσυ αυτος κλπ).

Αυτα μπορεσα να κατασκοπευσω! χαχαχαχαχα
Παλιά 19-10-12, 22:19   #555
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τετράδιο 1ης αρίθμησης; τι ειναι αυτο
βρε κορίτσια μας λείπουν βιβλία; παω να ψάξω να δω τι θα έπρεπε να έχουμε
Παλιά 19-10-12, 22:23   #556
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τετράδιο 1ης αρίθμησης; τι ειναι αυτο
βρε κορίτσια μας λείπουν βιβλία; παω να ψάξω να δω τι θα έπρεπε να έχουμε
ετσι λεγεται, μας το ειχαν βαλει στη λιστα. Ισως ειναι εκτος υποχρεωτικων
Παλιά 19-10-12, 23:28   #557
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων

Κατα τα αλλα , σημερα στο προχειρο ειδα γραμμενα ρηματα...βλεπω, κανω, πινω και αλλα μαζι με αντωνυμια (εγω κανω). Τον ρωτησα με τι ασχοληθηκαν, και μου εξηγησε πως κλεινεται το ρημα (εγω εσυ αυτος κλπ).
Συγνώμη, ό,τι θέλει κάνει ο καθένας? ΡΗΜΑΤΑ?
Από αύτά που γράφεις παραπάνω τα παιδιά είναι στη σελ.17 του βιβλίου, πριν αρχίσουν καλά καλά να μαθαίνουν αναλυτικά τα γράμματα. Και τους κάνει ΡΗΜΑΤΑ??????????
Μα κάλα, αυτό το Υπουργείο δεν δίνει καμία γραμμή? Τους πετάει τα βιβλία και τους αφήνει να κάνουν ό,τι θέλουν?

Και, αν θυμάμαι καλά, έχετε κάνει και ... αφαίρεση. Και ακόμα δεν είναι ένας μήνας. Θα καλύψει και την ύλη της δευτέρας η δασκάλα μέχρι το τέλος του χρόνου νομίζω.

Εμένα έφερε μόνο τη γλώσσα σήμερα και είναι στο Ρινόκερος και Κόκορας. Τί έχει μάθει θα δούμε την Κυριακή που θα κάνουμε μελέτη
Παλιά 19-10-12, 23:51   #558
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι...ειδα στα τετραδια τους ρηματα και ειχαν συμπληρωσει μπροστα την αντωνυμια...'εγω' δηλαδη.....Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτα μου λεει 'ειναι οταν κανουμε κατι μαμα...και πως το λεμε οταν το κανει ο αλλος '(προφανως με το έσυ' που δεν το ειδα γραμμενο). Θα ηθελε να τους μαθει το εγω , φανταστηκα....
Κανουν και αφαιρεση ναι...προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10.
Δεν ξερω ποια ειναι η υλη να σου πω την αληθεια....
Αλλα δεν με πειραζει αν ακολουθει την επισημη γραμμη.... δεν βλεπω να ζοριζεται ο μικρος οποτε ?? Γιατι πιστευεις οτι ειναι προβλημα αυτο??

(ειναι 5 εβδομαδες για την ακριβεια)
Παλιά 20-10-12, 00:07   #559
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαΐδα Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι...ειδα στα τετραδια τους ρηματα και ειχαν συμπληρωσει μπροστα την αντωνυμια...'εγω' δηλαδη.....Οταν τον ρωτησα τι ειναι αυτα μου λεει 'ειναι οταν κανουμε κατι μαμα...και πως το λεμε οταν το κανει ο αλλος '(προφανως με το έσυ' που δεν το ειδα γραμμενο). Θα ηθελε να τους μαθει το εγω , φανταστηκα....
Κανουν και αφαιρεση ναι...προσθαφαιρεσεις μεχρι το 10.
Δεν ξερω ποια ειναι η υλη να σου πω την αληθεια....
Αλλα δεν με πειραζει αν ακολουθει την επισημη γραμμη.... δεν βλεπω να ζοριζεται ο μικρος οποτε ?? Γιατι πιστευεις οτι ειναι προβλημα αυτο??

(ειναι 5 εβδομαδες για την ακριβεια)
Είναι πρόβλημα γιατί κάποια άλλα παιδάκια προφανώς θα ζορίζονται και η τάξη δεν θα καταφέρει να έρθει στο ίδιο επίπεδο, οπότε, όταν θα χρειαστεί να τους τρέξει, μετά τα Χριστούγεννα (όπως λέει το πρόγραμμα), δεν θα έχει μία ομοιογενή τάξη και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν.

Εγώ βέβαια το είπα θεωρητικά, ότι τελικά καλό ή κακό, ο κάθε δάσκαλος κάνει ό,τι θέλει. Δεν αναφέρεται πουθενά. Στο ίδιο σχολείο, το ένα τμήμα τρέχει και δε φτάνει, το άλλο πηγαίνει αργά. Εγώ προσωπικά, αυτά τα θεωρώ ανεπίτρεπτες προχειρότητες ενός συστήματος που δεν διορθώνεται καθόλου. Το τί κάνει ο δάσκαλος στην τάξη πρέπει να εποπτεύεται και τουλάχιστον να συντονίζεται.
Παλιά 20-10-12, 00:24   #560
Λαΐδα

Λαΐδα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πρόβλημα γιατί κάποια άλλα παιδάκια προφανώς θα ζορίζονται και η τάξη δεν θα καταφέρει να έρθει στο ίδιο επίπεδο, οπότε, όταν θα χρειαστεί να τους τρέξει, μετά τα Χριστούγεννα (όπως λέει το πρόγραμμα), δεν θα έχει μία ομοιογενή τάξη και αυτό δεν θα είναι καλό για κανέναν.

Εγώ βέβαια το είπα θεωρητικά, ότι τελικά καλό ή κακό, ο κάθε δάσκαλος κάνει ό,τι θέλει. Δεν αναφέρεται πουθενά. Στο ίδιο σχολείο, το ένα τμήμα τρέχει και δε φτάνει, το άλλο πηγαίνει αργά. Εγώ προσωπικά, αυτά τα θεωρώ ανεπίτρεπτες προχειρότητες ενός συστήματος που δεν διορθώνεται καθόλου. Το τί κάνει ο δάσκαλος στην τάξη πρέπει να εποπτεύεται και τουλάχιστον να συντονίζεται.
δεν ξερω τι να σου πω...πηγαινουμε σε ενα σχολειο που υπαρχει απο το 1954!!!! Και αποδεδειγμενα κανει καλη δουλεια.....δεν νομιζω να εκαναν κατι που θα εκανε κακο στα παιδια αρα και στη φημη τους .
Εν παση περιπτωση δεν ειμαι εκπαιδευτικος, εμπιστοσυνη εχω στο σχολειο και για αυτο τα εστειλα εκει, το παιδι μου παει καλα...δεν αγχωνομαι.

( για να ειμαι ειλκρινης χαιρομαι αν ειναι πιο προχωρημενα και τα παει ο μικρος τοσο καλα χωρις να ζοριζεται)
Κλειστό Θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές