Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΙΜΙΑ ΒΡΕΦΟΥΣ ΚΑΙ ΘΗΛΑΣΜΟΣ


Recommended Posts

Κοριτσια, καλησπερα και απο μενα.

Γραφω και παλι στο φορουμ, γιατι ειμαι στ΄ αληθεια πολυ- πολυ απογοητευμενη και δεν ξερω τι να κανω.

Εχω ενα αγορακι που σε λιγες μερες κλεινει τον 8ο μηνα. Γεννηθηκε 2400, βαρος εξοδου 2270 και τωρα ειμαστε μολις 7350 γραμμαρια.

Απο την αρχη τον θηλαζα αποκλειστικα και 5,5 μηνων ξεκινησε στερεες τροφες. Ή μαλλον εγω ξεκινησα να τις ετοιμαζω και ο μικρος να μου τις φτυνει!!! Παραλληλα, τον θηλαζα μετα απο καθε γευμα και καθολη τη διαρκεια της νυχτας. Γενικα, με το κουταλι δεν τα παει καλα, με το ζορι φτανουμε στα 80 γραμ τωρα πλεον σε καθε γευμα.

Εξ αρχης, η παιδιατρος με ειχε συμβουλευσει να σταματησω τους θηλασμους, και οταν πειναει να προσφερω στερεες τροφες. Ο μικρος ομως, δεν ανταποκριθηκε καλα, δεν ηθελε να τρωει συνεχεια. Ετσι, καταληξαμε να κανει 3 γευματα την ημερα και μετα να θηλαζει ανεμποδιστα. Να συμπληρωσω οτι τρελενεται να θηλαζει, κατι που ακομα δεν το ειδα με το κουταλι!!!!

Το προβλημα ειναι πως στην τελευταια επισκεψη μας στην παιδιτρο, μου ειπε οτι ειναι χλωμος και μας παρεπεμψε σε αιματολογικες εξετασεις, οι οποιες εδειξαν βαρβατη αναιμια: φεριττινη κατω απο 2,5 και χαμηλο αιματοκριτη. Ξεκινσηαμε συμπληρωμα σιδηρου 2 φορες την ημερα, απο 7 σταγονες.

Το προβλημα μου ειναι οτι η παιδιατρος επεμενε και παλι να σταματησω τελειως τους θηλασμους, γιατι εμποδιζω την απορροφηση σιδηρου. Μου ειπε πως πρεπει να τον θηλαζω μονο πρωι - βραδυ, γιατι πρεπει να απογαλακτιστει και να μαθει να τρωει.

Ωστοσο, το μωρο στη διαρκεια της ημερας κλαιει, ειναι ανησυχο και θελει να θηλαζει. Επισης., επειδη εχει συνηθισει να αποκομιεται στο στηθος, εχει διαταραχθει και ο υπνος του (ο οποιος ουτως ή αλλως ειναι δυσκολος!!!)

Δεν ξερω τι πρεπει να κανω τελικα. Να ακολουθησω την οδηγια της παιδιατρου και ν ασταματησω το θηλασμο ή να εξακολουθησω να τον ταϊζω μετα απο καθε γευμα?? Δε θελω να χειροτερεψω την κατασταση με την αναιμια, αλλα βλεπω πως το μωρο με την τακτικη της παιδιατρου μενει πολυ νηστικο. Τους δυο τελευταους μηνες με το ζορι πηρε απο 400 γραμμαρια. Και αυτα πιστυεω οτι τα πηρε επειδη θηλαζε, και οχι λογω των μικρων γευματων του!!!

 

Θα παρακαλουσα οποια μπορει να με βοηθησει, γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στα παραπανω θα ηθελα να προσθεσω πως δεν υπαρχει καποιο θεμα με στιγμα. Η παιδιατρος μας ειπε πως η ελλειψη σιδηρου οφειλεται στο οτι το μωρο δεν τρωει καλα και θηλαζει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με φεριτίνη 3 και αιματοκρίτη 26 ξεκινήσαμε 15 σταγονες την ημέρα το πρωι.Τρώει φρούτο,φαγητό και το απόγευμα που γυρνάω από τη δουλειά θηλάζει ανεμπόδιστα μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.15 μέρες μετά ανέβηκε ο αιματοκρίτης και τώρα περιμένω τις υπόλοιπες αιματολογικές.Μήπως να έκοβες το τρίτο γεύμα και να θήλαζες;Δηλ.να δίνεις όλες τις σταγόνες μαζί μία φορά την ημέρα έτσι ώστε να μην έχεις το πρόβλημα ότι είναι κοντά η λήψη σιδήρου με το θηλασμό.Και σίγουρα 1,5-2 ώρες μετά το σίδηρο μπορείς να θηλάζεις,ενδιάμεσα δηλ. στα γεύματα.Συζήτα το με την παιδίατρό σου για τη λήψη όλων των σταγόνων μαζί και μην αναφέρεις ότι θέλεις να θηλάζεις.Πες ότι θέλεις να δίνεις γιαουρτάκι:mrgreen:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε πως πρεπει να τον θηλαζω μονο πρωι - βραδυ, γιατι πρεπει να απογαλακτιστει και να μαθει να τρωει.

Όσο γι'αυτό τί να πω; Μήπως σου σύστησε και γάλα εμπλουτισμένο με σίδηρο όπως η δικιά μου;:evil:

Το ότι το παιδί είναι ανόρεχτο λόγω της αναιμίας δε σου το είπε;Ο θηλασμός φταίει;Ότι τους συμφέρει τελικά...

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html#ironsources

 

Μήπως να έβλεπες και έναν άλλο παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό, γιατί ο συγκεκριμένος είναι εντελώς εχθρικός έως και άσχετος.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς με φεριτίνη 3 και αιματοκρίτη 26 ξεκινήσαμε 15 σταγονες την ημέρα το πρωι.Τρώει φρούτο,φαγητό και το απόγευμα που γυρνάω από τη δουλειά θηλάζει ανεμπόδιστα μέχρι την άλλη μέρα το πρωί.15 μέρες μετά ανέβηκε ο αιματοκρίτης και τώρα περιμένω τις υπόλοιπες αιματολογικές.Μήπως να έκοβες το τρίτο γεύμα και να θήλαζες;Δηλ.να δίνεις όλες τις σταγόνες μαζί μία φορά την ημέρα έτσι ώστε να μην έχεις το πρόβλημα ότι είναι κοντά η λήψη σιδήρου με το θηλασμό.Και σίγουρα 1,5-2 ώρες μετά το σίδηρο μπορείς να θηλάζεις,ενδιάμεσα δηλ. στα γεύματα.Συζήτα το με την παιδίατρό σου για τη λήψη όλων των σταγόνων μαζί και μην αναφέρεις ότι θέλεις να θηλάζεις.Πες ότι θέλεις να δίνεις γιαουρτάκι:mrgreen:

Boubis, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Σκοπευα στην επομενη συναντηση να μην πω οτι θηλαζω και αναμεσα στα γευματα. Ενεις το πρωι τρωμε λιγ αφρουτα, μετα τον θηλαζα, το μεσημερι τρωει τα λαχανικα/κρεας, μετα απο αυτο δνε θηλαζω (για να απορροφηθει ο σιδηρος του φαγηοτυ!!). Το απογευμα τρωει κρεμα και μετα απο αυτο θηλαζει συνεχεια!!! Νομιζω ομως οτι θα βολευε πολυ αυτο που προτεινεις να δινω τις σταγονες ολες μαζι!!! Δεν το ειχα σκεφτει καθολου. Τουλαχιστον, ετσι, μετα τις σταγονες, θα μπορει ολη την υπολοιπη μερα να θηλαζει!!!:-D Ευτυχως, γαλα εμπλουτισμενο δνε μου προτεινε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς με φεριτίνη 3 και αιματοκρίτη 26 ξεκινήσαμε 15 σταγονες την ημέρα το πρωι.

Απο βαρος εισαστε καλα?? Μου ανεφερε η παιδιατρος οτι οντως η αναιμια προκαλει ανορεξια, αλλα δνε ειδα και καμια διαφορα τις τελευταιες 2 εβδομαδες που παιρνουμε σιδηρο!!! Μαλλον ειναι περισσοτερο εκνευρισμενος, ισως λογω των λιγοτερων θηλασμων

 

 

miriki σκεφτομαι να παω για δευτερη γνωμη, απλα σεν ξερω καποιον παιδιατρο γνωστη περι θηλασμου. Θελω να το ψαξω παλι, γιατι ολο σε ασχετους πεφτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα δίνεις όλες τις σταγόνες μαζί, τότε είναι που σίγουρα δεν θα έχει καλή απορρόφηση ο σίδηρος και μπορεί να δημιουργήσεις και επιπλέον προβλήματα, όπως δυσκοιλιότητα ή και χειρότερα στο στομαχάκι του μωρού. Κι ύστερα τι θα κάνεις, θα πεις κι άλλα ψέματα στην παιδίατρο?

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο ο παιδίατρός σας δεν σας καλύπτει, απευθυνθείτε σε άλλον, με τον οποίο να μπορείτε να συνεννοείστε. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποκρύπτετε την πραγματική κατάσταση και να πειραματίζεστε μόνες σας πάνω στα μωρά, είναι εγκληματικό! Είναι δυνατόν να φοβάστε να πείτε τη γνώμη σας σε έναν άνθρωπο που τον διαλέξατε και τον πληρώνετε εσείς οι ίδιες?

 

Συγγνώμη για το ύφος, αλλά η ακύρωση των παιδιάτρων μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι συνήθης και εξαιρετικά επικίνδυνη τακτική.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελινα, δεν ειχα σκοπο να δωσω τις σταγονες ολες μαζι στο μωρο, χωρις προηγουμενως να ρωτησω την παιδιατρο. Ωστοσο, η προταση που εκανε η Boubis ηταν μια καλη ιδεα, που σιγουρα θα συζητησω με την παιδιατρο.

Οσο για το θεμα της "ακυρωσης" των παιδιατρων, δε νομιζω πως κανενας στο φορουμ εχει τετοια διαθεση.

Απλα, οταν αντιμετωπιζεις ενα προβλημα, η αποψη τριτων, που το εχουν κι αυτοι συναντησει ή και αντιμετωπισει, βοηθαει παρα πολυ, εστω και μονο απο ψυχολογικη αποψη.

Και δυστυχως, γυρω απο το θηλασμο λιγοι παιδιατροι ειναι σωστα ενημερωμενοι, τουλαχιστον στον δικο μου κυκλο.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, η δικη μου παιδιατρος ηταν αρκετα επιμονη στο να θηλαζω μονο πρωι - βραδυ, κατι το οποιο απο οσο εχω διαβασει σε εγκυρα αρθρα, απο παιδιατρους και συμβουλους θηλασμου, δεν ευσταθει, πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει προγραμματισμενος θηλασμος.

Αυτη ακριβως η διχογνωμια με εχει προβληματισει, σε συνδυασμο με την αλλαγη (προς το χειροτερο) που βλεπω στο δικο μου μωρο, μετα την ελλατωση των θηλασμων.

Ο λογος που εγραψα στο φορουμ, ηταν ακριβως για να μιλησω με καποια κοπελα, που περασε/αντιμετωπισε κατι παρομοιο και τον τροπο με τον οποιο το χειριστηκε.

Δε νομιζω πως η αλλαγη αποψεων ακυρωνει την επιστημη...;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θα δίνεις όλες τις σταγόνες μαζί, τότε είναι που σίγουρα δεν θα έχει καλή απορρόφηση ο σίδηρος και μπορεί να δημιουργήσεις και επιπλέον προβλήματα, όπως δυσκοιλιότητα ή και χειρότερα στο στομαχάκι του μωρού. .
Αυτό δεν το ήξερα,αν και έτσι μου πρότεινε η γιατρός να κάνω,δεν το έκανα αυθαίρετα.
Κι ύστερα τι θα κάνεις, θα πεις κι άλλα ψέματα στην παιδίατρο?.
Το "ψέμα"θα είναι ότι δίνει γιαούρτι ενώ θα θηλάζει...αναγκαίο λοιπόν "ψεματάκι" εφόσον της προτείνει αποθηλασμό για να "μάθει να τρώει"

 

Αν για οποιονδήποτε λόγο ο παιδίατρός σας δεν σας καλύπτει, απευθυνθείτε σε άλλον, με τον οποίο να μπορείτε να συνεννοείστε. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αποκρύπτετε την πραγματική κατάσταση .

δεν θα αποκρύψει ,θα ρωτήσει αν μπορεί να δίνει όλες τις σταγόνες μαζί
και να πειραματίζεστε μόνες σας πάνω στα μωρά, είναι εγκληματικό!.
Σε καμία περίπτωση επαναλαμβάνω δεν πειραματίζομαι με κάτι που δεν ξέρω πάνω στο μωρό μου και ούτε πρότεινα κάτι αντίστοιχο στην Haris1.Σύστησα να μιλήσει με την παιδίατρό της
Είναι δυνατόν να φοβάστε να πείτε τη γνώμη σας σε έναν άνθρωπο που τον διαλέξατε και τον πληρώνετε εσείς οι ίδιες?

 

Συγγνώμη για το ύφος, αλλά η ακύρωση των παιδιάτρων μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι συνήθης και εξαιρετικά επικίνδυνη τακτική.

Στο μόνο που αντέδρασα είναι στην επιμονή των παιδιάτρων για αποθηλασμό με δικαιολογία ότι θα βλάψει το παιδί της, εφόσον η μητέρα επιθυμεί τη συνέχισή του.No offence taken!:wink:

url]

url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε πάρει σίδηρο 2 φορές γιατί είχαμε χαμηλό σίδηρο χαμηλό αιματοκρίτη ακίνητα χαμηλή φεριτίνη.Ο μικρός μου είναι πολύδύσκολος στο φαγητό και από τότε που ξεκινήσαμε τις στέρεες τροφές αδυνάτησε.Τώρα είναι 22 μηνών και είναι όχι αδύνατος ,καλός:mrgreen:.παρά τον σίδηρο ο αιματοκρίτης του και ο σίδηρός του δεν ανέβηκαν πάρα πολύ.Μιλώντας και με ομοιοπαθητικό παιδιάτρο μιλήσαμε και για την κληρονομικότητα.Και εγώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο:roll:.Το είπα και στον παιδίατρο μας και μου είπε πως είναι πολύ πιθανό να μοιάζει σε εμένα ο μικρός:roll:.Η ομοιοπαθητικός μάλιστα με ρώτησε πως είμαι στην ζωή μου ,αν με περιορίζει ο χαμηλός αιματοκρίτης και της είπα πως ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Ο μικρός μου είναι πολύ ζωηρός και δραστήριος οπότε όλα καλά.Πάντως ο σίδηρος δεν του είχε ανοίξει την όρεξη για φαι:roll:.Συζυτησε το με την παιδίατρο σου.Σε ποια περιοχή είσαι;Ρωτάω γιατι ο παιδίατρος μας είναι υπέρ του θηλασμού!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλησπερα και απο μενα.

Γραφω και παλι στο φορουμ, γιατι ειμαι στ΄ αληθεια πολυ- πολυ απογοητευμενη και δεν ξερω τι να κανω.

Εχω ενα αγορακι που σε λιγες μερες κλεινει τον 8ο μηνα. Γεννηθηκε 2400, βαρος εξοδου 2270 και τωρα ειμαστε μολις 7350 γραμμαρια.

Απο την αρχη τον θηλαζα αποκλειστικα και 5,5 μηνων ξεκινησε στερεες τροφες. Ή μαλλον εγω ξεκινησα να τις ετοιμαζω και ο μικρος να μου τις φτυνει!!! Παραλληλα, τον θηλαζα μετα απο καθε γευμα και καθολη τη διαρκεια της νυχτας. Γενικα, με το κουταλι δεν τα παει καλα, με το ζορι φτανουμε στα 80 γραμ τωρα πλεον σε καθε γευμα.

Εξ αρχης, η παιδιατρος με ειχε συμβουλευσει να σταματησω τους θηλασμους, και οταν πειναει να προσφερω στερεες τροφες. Ο μικρος ομως, δεν ανταποκριθηκε καλα, δεν ηθελε να τρωει συνεχεια. Ετσι, καταληξαμε να κανει 3 γευματα την ημερα και μετα να θηλαζει ανεμποδιστα. Να συμπληρωσω οτι τρελενεται να θηλαζει, κατι που ακομα δεν το ειδα με το κουταλι!!!!

Το προβλημα ειναι πως στην τελευταια επισκεψη μας στην παιδιτρο, μου ειπε οτι ειναι χλωμος και μας παρεπεμψε σε αιματολογικες εξετασεις, οι οποιες εδειξαν βαρβατη αναιμια: φεριττινη κατω απο 2,5 και χαμηλο αιματοκριτη. Ξεκινσηαμε συμπληρωμα σιδηρου 2 φορες την ημερα, απο 7 σταγονες.

Το προβλημα μου ειναι οτι η παιδιατρος επεμενε και παλι να σταματησω τελειως τους θηλασμους, γιατι εμποδιζω την απορροφηση σιδηρου. Μου ειπε πως πρεπει να τον θηλαζω μονο πρωι - βραδυ, γιατι πρεπει να απογαλακτιστει και να μαθει να τρωει.

Ωστοσο, το μωρο στη διαρκεια της ημερας κλαιει, ειναι ανησυχο και θελει να θηλαζει. Επισης., επειδη εχει συνηθισει να αποκομιεται στο στηθος, εχει διαταραχθει και ο υπνος του (ο οποιος ουτως ή αλλως ειναι δυσκολος!!!)

Δεν ξερω τι πρεπει να κανω τελικα. Να ακολουθησω την οδηγια της παιδιατρου και ν ασταματησω το θηλασμο ή να εξακολουθησω να τον ταϊζω μετα απο καθε γευμα?? Δε θελω να χειροτερεψω την κατασταση με την αναιμια, αλλα βλεπω πως το μωρο με την τακτικη της παιδιατρου μενει πολυ νηστικο. Τους δυο τελευταους μηνες με το ζορι πηρε απο 400 γραμμαρια. Και αυτα πιστυεω οτι τα πηρε επειδη θηλαζε, και οχι λογω των μικρων γευματων του!!!

 

Θα παρακαλουσα οποια μπορει να με βοηθησει, γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενη!!!

 

ακου η αναιμια προκαλει ανορεξια και η ανορεξια αναιμια,,,θα παρει το σιδηρο που πρεπει θα δεις οτι θα του ανοιξει την ορεξη και θα αρχισει να τρωει τα της ηλικιας του,,,κι εσυ θα θηλαζεις ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΑ ΟΣΟ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ δεν φταιει για την αναιμια ο θηλασμος αρα γιατι να τον κοψεις???? αλλο οι στερεες αλλο ο θηλασμος μπορουν να συνυπαρξουν τελεια, κι οταν τειθεται θεμα αναιμιας απλα παιρνουμε σιδηρο τοσο απλα!

 

ο γιος μου ειχε φεριτινη 4, 3, κλπ οταν του κοβεται η ορεξη για αρκετο καιρο η γιατρος μου εχει πει να του δινω σταγονες σιδηρου,,,αμεσως του ανοιγει η ορεξη και ξαναρχιζει να τρωει σαν τρελλος,,δεν μου ειπε κοψε τον θηλασμο, δηλαδη αν σταματησεις να θηλαζεις δεν θα παρει σιδηρο με τοση αναιμια?? φυσικα και θα παρει αρα τι πειραζει να θηλαζει κιολας?

 

θα θηλαζεις, θα το παλευεις με τις στερεες και παραλληλα θα παιρνει σιδηρι και ολα ΘΑ ΟΜΑΛΟΠΟΙΗΘΟΥΝ

 

αλλαξε και παιδιατρο

 

αν δεν θηλαζες και ειχε αναιμια και δεν ετρωγε ιδιαιτερα παρα μονον γαλα σκονη τι θα σου ελεγε η παπαρω? κοψε το γαλα φορμουλα για να πειναει και να αρχισει να τρωει κρεας νουα και συκωτι? θα σου ελεγε απλα δωσε σιδηρο για να κοπει ο φαυλος κυκλος με την ανορεξια και μετα θα εμπλουτιζες σιγα σιγα την διατροφη του

 

αναιμια εχουν και παιδια που δεν θηλαζουν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Αγγελινα, δεν ειχα σκοπο να δωσω τις σταγονες ολες μαζι στο μωρο, χωρις προηγουμενως να ρωτησω την παιδιατρο. Ωστοσο, η προταση που εκανε η Boubis ηταν μια καλη ιδεα, που σιγουρα θα συζητησω με την παιδιατρο.

Οσο για το θεμα της "ακυρωσης" των παιδιατρων, δε νομιζω πως κανενας στο φορουμ εχει τετοια διαθεση.

Απλα, οταν αντιμετωπιζεις ενα προβλημα, η αποψη τριτων, που το εχουν κι αυτοι συναντησει ή και αντιμετωπισει, βοηθαει παρα πολυ, εστω και μονο απο ψυχολογικη αποψη.

Και δυστυχως, γυρω απο το θηλασμο λιγοι παιδιατροι ειναι σωστα ενημερωμενοι, τουλαχιστον στον δικο μου κυκλο.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, η δικη μου παιδιατρος ηταν αρκετα επιμονη στο να θηλαζω μονο πρωι - βραδυ, κατι το οποιο απο οσο εχω διαβασει σε εγκυρα αρθρα, απο παιδιατρους και συμβουλους θηλασμου, δεν ευσταθει, πολυ απλα γιατι δεν υπαρχει προγραμματισμενος θηλασμος.

Αυτη ακριβως η διχογνωμια με εχει προβληματισει, σε συνδυασμο με την αλλαγη (προς το χειροτερο) που βλεπω στο δικο μου μωρο, μετα την ελλατωση των θηλασμων.

Ο λογος που εγραψα στο φορουμ, ηταν ακριβως για να μιλησω με καποια κοπελα, που περασε/αντιμετωπισε κατι παρομοιο και τον τροπο με τον οποιο το χειριστηκε.

Δε νομιζω πως η αλλαγη αποψεων ακυρωνει την επιστημη...;)

 

Δυστυχως δεν ξερω να βοηθησω αλλα προβληματιζμαι κι εγω τι θα κανω με αυτό το θεμα. Ξεκινησα δοκιμαστικα με αβοκαντο τισ στερεες για να δω αν θα φαει (που δεν εφαγε) και βιαζομαι να του δωσω κρεασ για το φοβο της αναιμιας (δεν εχουμε παθει ακομα αλλα η δικη μας παιδιατρος ειπε οτι ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ κανουν αναιμια και για αυτο να δωσω σταγονες απο το 3ο μηνα. Εμενα δεν με καλυπτεια αυτο και δεν του εδωσα σταγονες. Σχετικα με αυτό πιστευω ότι πολλοι παιδιατροι δεν ειναι ακριβως επιστημονικα ενημερωμενοι, αλλά ακολουθουν τις τασεις που ακουνε οτι προκυπτουν πολλες φορες στα συνεδρια οπου πανε οι ιδιοι ειτε αλλοι συναδελφοι τουσ. τΩΡΑ στη σελιδα του στελιου παπαβεντζη μιλαει για αντκατασταση ενος θηλασμου με γευμα. Στο βιβλιο του γραφει ότι θηλασμός πρωι βραδυ. Αλλα στη σελιδα του παλι αναφερεται γενικα και αοριστα ανεμποδιστος θηλασμος όσοσ το παιδι το ζηταει. Τωρα όταν δινουμε σιδηρο ή τροφες με σιδηρο πιστευω ότι πρεπει να αποφευγουμε τροφες με ασβεστιο οπως το γαλα ή το γιαουρτι ή οι κρεμες με γαλα γιατι το ασβεστιο εμποδιζει την αποροφηση του σιδηρου. Δεν ξερω με ποιο μηχανισμο χημικό αλλα το κανει. Αν η παιδιατρος λεει σε αναιμια σταγονες ε ναι τοτε τισ δινουμε. Αν ΕΙΝΑΙ αναιμια. Είμαι τησ γνωμης να συζηταμε με τους παιδιατρους μας.

Τρόποι αλλοι ειναι να δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο, οπως μοσχαρι και πορτοκαλι αν τισ τρωει (ή οτιδήποτε με βιταμινη c) και αν το παιδι ειναι μεγαλο, και αυγό (χωρις φρουτο). Ετσι εκανε μια μητερα που διαβαζα στο kellymom. Μπορεις ομως να το συζητησεις με την παιδιατρο, αν μπρει να διορωθει το προβλημα με τροφες και όχι με συμπληρωμα.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...