Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διακοπές

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-03-12, 09:15   #1
GREG78

Το avatar του χρήστη GREG78

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
GREG78 ουδετερη μηδέν
Cool ΤΑΞΙΔΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ - ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ

καλημέρα κορίτσια και καλή σαρακοστή,
εδώ και καιρό σκέφτομαι να κανονίσω ένα ταξιδάκι με τον άντρα μου στην Βαρκελώνη.Είναι ένας προορισμός που θέλουμε να επισκεφτούμε εδώ και πάααρα πολύ καιρό..Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα απο εσάς έχει επισκεφτεί την Βαρκελώνη,τις εμπειρίες σας,που να μείνουμε,πόσες μέρες,(λέω για 4 ημέρες..),και ποιά περίοδο είνα καλύτερη εποχή να πάμε..Σκεφτόμουνα τέλος Μαρτίου που είδα ότι έχει και φθηνά αεροπορικά εισητήρια( με την vueling την ξέρετε,είναι αξιόπιστη εταιρεία???)
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..
Παλιά 02-03-12, 09:48   #2
dhmhtrianna+

Περιοχή: ΣΥΡΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
dhmhtrianna+ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GREG78 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ και καιρό σκέφτομαι να κανονίσω ένα ταξιδάκι με τον άντρα μου στην Βαρκελώνη.Είναι ένας προορισμός που θέλουμε να επισκεφτούμε εδώ και πάααρα πολύ καιρό..Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποια κοπέλα απο εσάς έχει επισκεφτεί την Βαρκελώνη,τις εμπειρίες σας,που να μείνουμε,πόσες μέρες,(λέω για 4 ημέρες..),και ποιά περίοδο είνα καλύτερη εποχή να πάμε..Σκεφτόμουνα τέλος Μαρτίου που είδα ότι έχει και φθηνά αεροπορικά εισητήρια( με την vueling την ξέρετε,είναι αξιόπιστη εταιρεία???)
Θελεις να το κανονισεις μονη σου ή μεσω ταξιδιωτικου γραφειου?
Παντως οπως και να το κλεισεις εγω ζηλευω ηδη...
Ο χρήστης dhmhtrianna+ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 09:48   #3
mama tou konstantinou

Περιοχή: Thessaloniki
mama tou konstantinou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα, την αεροπορική δεν τη ξέρω, εμείς είχαμε πάει με swiss, η άνοιξη είναι καλή εποχή γιατί η Ισπανία είναι ζεστή χώρα, έχει αρκετά πράγματα να δεις, το aquarium στο λιμάνι, την barcelonetta -η παραλία τους- το Μον Ζουίκ , τα αρχιτεκτονικά έργα του Gaudi, εντάξει έχει πράγματα να δεις και να κάνεις, είναι μια πόλη όλο ζωή και παλμό, εγώ βέβαια είμαι παιδί του βορρά και προτιμώ τα κρύα και τα γκρι τοπία, αλλά στη Βαρκελώνη είχα περάσει πολύ καλά
Ο χρήστης mama tou konstantinou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 10:02   #4
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dhmhtrianna+ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις να το κανονισεις μονη σου ή μεσω ταξιδιωτικου γραφειου?
Παντως οπως και να το κλεισεις εγω ζηλευω ηδη...
μην ζηλεύεις...κάτσε να πάω και εμείς γιατί όλο το κανονίζω και ΟΛΟ κάτι γίνεται...την μία αρρωστήσε η μπέμπα μου..την άλλη δεν μπορούσε η μητέρα μου (αντιμετωπίζει πρόβλημα υγείας.δυστυχώς )δεν έχω και απο αλλού βοήθεια...ΑΣΤΑ!!!ελπίζω να πάμε!!
σκέφτομαι να κλείσω μόνη μόνη μου μέσω ιντερνετ τα αεροπορικά και πιστεύω το ίδιο και για ξενοδοχειό...
Παλιά 02-03-12, 10:04   #5
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mama tou konstantinou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, την αεροπορική δεν τη ξέρω, εμείς είχαμε πάει με swiss, η άνοιξη είναι καλή εποχή γιατί η Ισπανία είναι ζεστή χώρα, έχει αρκετά πράγματα να δεις, το aquarium στο λιμάνι, την barcelonetta -η παραλία τους- το Μον Ζουίκ , τα αρχιτεκτονικά έργα του Gaudi, εντάξει έχει πράγματα να δεις και να κάνεις, είναι μια πόλη όλο ζωή και παλμό, εγώ βέβαια είμαι παιδί του βορρά και προτιμώ τα κρύα και τα γκρι τοπία, αλλά στη Βαρκελώνη είχα περάσει πολύ καλά
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,
μήπως θυμάσαι σε ποιά περιοχή μένατε??πού ειναι καλύτερα κ έχει πρόσβαση με το μετρό??
Παλιά 02-03-12, 10:12   #6
mama tou konstantinou

Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,
μήπως θυμάσαι σε ποιά περιοχή μένατε??πού ειναι καλύτερα κ έχει πρόσβαση με το μετρό??
το δίκτυο του μετρό είναι πολύ καλό μεγάλο και εξυπηρετεί, εμείς μέναμε στην περιοχή Clot στο κέντρο, πέρναμε το μετρό από πολύ κοντά και σε δέκα λεπτά το πολύ είμασταν στη Rabla - κεντρικότερη πλατεία και σημείο συνάντησης όλης της πόλης-..πολύ προσοχή στην παλιά πόλη (κοντά στο λιμάνι) όμως, είναι πολύ όμορφη σαν αξιοθέατο αλλά κυκλοφορούν στα στενάκια της πολλοί κλέφτες με στόχο τους τουρίστες
Παλιά 02-03-12, 10:14   #7
maril1

maril1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλημερα σου.Καλα θα κανεις κ ελπιζω να περασετε καλα.Εγω θεν εχω παει μα ο πατερας που εχει παει σε ολη την ευρωπη μου ειπε πως εκει ενιωσε σαν να ηταν στην Ελλαδα.Μου ειπε πως οι κ ο λαος τουσ ειναι σαν κ εμασ.Κ δεν σηνενοησε κ με τα χερια,δεν ειναι αναγκη να ξερεισ τη γλωσσα.Ο καιροσ ειναι σαν τησ Ελλαδασ.Εμεισ παντα πηγεναμε με γκρουπ
κ μια εβδομαδα ηταν παντα καλη για να δουμε αρκετα.Φυσηκα αν ξερεις τη γλωσσα η καλα αγγλικα τα βρησκεισ κ μονη σου τα κατατοπια.Οταν πασ με το καλο να παρεισ κ κανενα ευρω παραπανω γιατι εχει ωρααααια ρουχα.Καλα να περασετε!!!!
Ο χρήστης maril1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 10:14   #8
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το δίκτυο του μετρό είναι πολύ καλό μεγάλο και εξυπηρετεί, εμείς μέναμε στην περιοχή Clot στο κέντρο, πέρναμε το μετρό από πολύ κοντά και σε δέκα λεπτά το πολύ είμασταν στη Rabla - κεντρικότερη πλατεία και σημείο συνάντησης όλης της πόλης-..πολύ προσοχή στην παλιά πόλη (κοντά στο λιμάνι) όμως, είναι πολύ όμορφη σαν αξιοθέατο αλλά κυκλοφορούν στα στενάκια της πολλοί κλέφτες με στόχο τους τουρίστες
σε ευχαριστώ πολύ και πάλι..
Παλιά 02-03-12, 10:18   #9
mama tou konstantinou

Προεπιλογή

Παράθεση:
σε ευχαριστώ πολύ και πάλι..
τι με ευχαριστείς καλέ, να πάτε και να περάσετε πολύ πολύ πολύ όμορφα..
Παλιά 02-03-12, 10:20   #10
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
τι με ευχαριστείς καλέ, να πάτε και να περάσετε πολύ πολύ πολύ όμορφα..
αχ...να είσαι καλά!!
Παλιά 02-03-12, 10:31   #11
Nina-Nana

Το avatar του χρήστη Nina-Nana

Nina-Nana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πήγα πριν 2 χρόνια.
Ο σύζυγος έχει παει πολλές φορές. Ο,τι πληροφορία θέλεις καθώς και ξενοδοχείο μπορω να σε βοηθήσω.

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."
Franz Kafka
Ο χρήστης Nina-Nana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 10:35   #12
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Nana Εμφάνιση μηνυμάτων
Πήγα πριν 2 χρόνια.
Ο σύζυγος έχει παει πολλές φορές. Ο,τι πληροφορία θέλεις καθώς και ξενοδοχείο μπορω να σε βοηθήσω.
Ax..ναι!!σε ευχαριστώ!!Και ξενοδοχείο πες μου κ την αεροπορική εταιρεία vueling την ξέρετε?είναι νομίζω τσάρτερ??Ποιά περιοχή είναι καλύτερα να μείνουμε?
Παλιά 02-03-12, 10:47   #13
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ax..ναι!!σε ευχαριστώ!!Και ξενοδοχείο πες μου κ την αεροπορική εταιρεία vueling την ξέρετε?είναι νομίζω τσάρτερ??Ποιά περιοχή είναι καλύτερα να μείνουμε?
Την αεροπορική δεν την ξέρω. Στο κέντρο να μείνετε. Bari Gotic λέγεται. Ειναι φανταστικά, έχει πεζόδρομους οπότε δεν έχει θόρυβο απο αυτοκίνητα, έχει πολυ κοντα μαγαζάκια, πάτε παντου με τα πόδια και τα έχεις όλα στα πόδια σου. Ειναι γραφικό.
Εμείς μείναμε στο Catalonia Catedral. Το κλείσαμε μέσω ίντερνετ (απο το venere) και βγήκε καλη τιμη για 4στερο. Ειναι πανέμορφο, στην καρδιά της πόλης, με ωραίο πρωινό.
Το πρώτο βράδυ επειδη ο σύζυγος ήταν σε συνέδριο μείναμε σε ένα άλλο πολυ κοντα αλλα δε θυμάμαι πως λέγεται. Θα τον ρωτήσω όταν έρθει. Κι αυτο πολυ ωραίο ήταν.

Για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα σου γράψω μόλις τσεκαρω σημειώσεις και βρω λίγο χρόνο. Θα σου γράψω τα κλασικά που πρέπει να δεις οπωσδήποτε και κάποια "μυστικά" αν θέλεις. εννοώ όχι τόσο διάσημα αλλα πολυ ωραία.

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."
Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 10:50   #14
Nina-Nana

Προεπιλογή

Κι κατι άλλο, μην πάτε με γκρουπ οργανωμένα. Τη μισή ομορφιά του ταξιδιου θα τη χάσετε επιτόπου. Ειναι πολυ εύκολο ταξιδι για να το χαλαλισετε με γκρουπ.

Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 10:54   #15
Nina-Nana

Προεπιλογή

Α, τώρα είδα οτι σκέφτεσαι για τέλη Μαρτίου. Πριν 2 χρόνια είχαμε πάει γύρω στην 25η Μαρτίου. Ήταν πολυ ωραία γιατι είχε καλές μέρες και είχε ζέστη, δηλαδη σαν εδω Απρίλιο-Μάιο. Η κουνιαδα μου πήγαν πέρυσι Απρίλιο κι ήταν πάλι πολυ ωραία. Ειναι καλη εποχή εκείνη η περίοδος και θα νιώσεις σαν στο σπίτι σου καθώς ειδικα 25η Μαρτιου θα έχει παντου Έλληνες..... με ο,τι αυτο συνεπάγεται...!

Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 10:59   #16
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maril1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σου.Καλα θα κανεις κ ελπιζω να περασετε καλα.Εγω θεν εχω παει μα ο πατερας που εχει παει σε ολη την ευρωπη μου ειπε πως εκει ενιωσε σαν να ηταν στην Ελλαδα.Μου ειπε πως οι κ ο λαος τουσ ειναι σαν κ εμασ.Κ δεν σηνενοησε κ με τα χερια,δεν ειναι αναγκη να ξερεισ τη γλωσσα.Ο καιροσ ειναι σαν τησ Ελλαδασ.Εμεισ παντα πηγεναμε με γκρουπ
κ μια εβδομαδα ηταν παντα καλη για να δουμε αρκετα.Φυσηκα αν ξερεις τη γλωσσα η καλα αγγλικα τα βρησκεισ κ μονη σου τα κατατοπια.Οταν πασ με το καλο να παρεισ κ κανενα ευρω παραπανω γιατι εχει ωρααααια ρουχα.Καλα να περασετε!!!!
σε ευχαριστω πολύ!!
Παλιά 02-03-12, 11:04   #17
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Nana Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αεροπορική δεν την ξέρω. Στο κέντρο να μείνετε. Bari Gotic λέγεται. Ειναι φανταστικά, έχει πεζόδρομους οπότε δεν έχει θόρυβο απο αυτοκίνητα, έχει πολυ κοντα μαγαζάκια, πάτε παντου με τα πόδια και τα έχεις όλα στα πόδια σου. Ειναι γραφικό.
Εμείς μείναμε στο Catalonia Catedral. Το κλείσαμε μέσω ίντερνετ (απο το venere) και βγήκε καλη τιμη για 4στερο. Ειναι πανέμορφο, στην καρδιά της πόλης, με ωραίο πρωινό.
Το πρώτο βράδυ επειδη ο σύζυγος ήταν σε συνέδριο μείναμε σε ένα άλλο πολυ κοντα αλλα δε θυμάμαι πως λέγεται. Θα τον ρωτήσω όταν έρθει. Κι αυτο πολυ ωραίο ήταν.

Για τις υπόλοιπες λεπτομέρειες θα σου γράψω μόλις τσεκαρω σημειώσεις και βρω λίγο χρόνο. Θα σου γράψω τα κλασικά που πρέπει να δεις οπωσδήποτε και κάποια "μυστικά" αν θέλεις. εννοώ όχι τόσο διάσημα αλλα πολυ ωραία.
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες..όταν έχεις χρόνο μου ενημερώνεις και για τα υπόλοιπα...σε ευχαριστώ
Παλιά 02-03-12, 11:06   #18
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες..όταν έχεις χρόνο μου ενημερώνεις και για τα υπόλοιπα...σε ευχαριστώ
Α, χαρα μου ειναι καθώς είμαι παλαβη για ταξίδια!! Αφου δεν μπορω να πάω τώρα ας "ταξιδεψω" δίνοντας πληροφορίες. Το βράδυ θα γράψω ο,τι ξέρω.

Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 11:44   #19
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η Βαρκελωνη ειναι πανεμορφη, πηγαμε και εμεις πριν 3 ή 4 χρονια δεν θυμαμαι ακριβως, με vueling, μια χαρα ηταν η πτηση, 3 ωρες νομιζω αλλα δεν σου βγαζουν τιποτα και το νερακι το μικρο(=2 ποτηρια) εκανε 2 ευρω μεσα στο αεροπλανο.
Επισης δεν μιλανε σχεδον καθολου αγγλικα στην ισπανια οποτε μαθετε και καμια ισπανικη λεξουλα (ουτε καν στο αεροδρομιο φαντασου!).
Το casa batlio του Gaudi και η Σαγραδα Φαμιλια ηταν τελεια, και το ενυδριο. Επισης το παρκο Γκουελ μου ειπαν οτι ειναι πολυ ωραιο αλλα εμεις δεν προλαβαμε να παμε. Κι εμεις για 4 μερες πηγαμε αλλα δεν μας εφτασαν γιατι και εμεις ειμασταν χωρις γκρουπ και τα ψαχναμε ολα μονοι μας με μετρο και τρεχαμε απο εδω και απο εκει. Κατα τη γνωμη μου αν μπορειτε καλυτερα να πατε 5 μερες και με γκρουπ. Δεν ειστε υποχρεωμενοι εξαλλου να ακολουθειτε το γκρουπ σε ολα αλλα βοηθαει να σε πηγαινουν πιο οργανωμενα σε καποια αξιοθεατα και να εχεις και εναν ξεναγο να σου εξηγει τι βλεπεις.
Ανετα ξαναπηγαινα παντως, να περασετε τελεια!!
Παλιά 02-03-12, 12:01   #20
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Βαρκελωνη ειναι πανεμορφη, πηγαμε και εμεις πριν 3 ή 4 χρονια δεν θυμαμαι ακριβως, με vueling, μια χαρα ηταν η πτηση, 3 ωρες νομιζω αλλα δεν σου βγαζουν τιποτα και το νερακι το μικρο(=2 ποτηρια) εκανε 2 ευρω μεσα στο αεροπλανο.
Επισης δεν μιλανε σχεδον καθολου αγγλικα στην ισπανια οποτε μαθετε και καμια ισπανικη λεξουλα (ουτε καν στο αεροδρομιο φαντασου!).
Το casa batlio του Gaudi και η Σαγραδα Φαμιλια ηταν τελεια, και το ενυδριο. Επισης το παρκο Γκουελ μου ειπαν οτι ειναι πολυ ωραιο αλλα εμεις δεν προλαβαμε να παμε. Κι εμεις για 4 μερες πηγαμε αλλα δεν μας εφτασαν γιατι και εμεις ειμασταν χωρις γκρουπ και τα ψαχναμε ολα μονοι μας με μετρο και τρεχαμε απο εδω και απο εκει. Κατα τη γνωμη μου αν μπορειτε καλυτερα να πατε 5 μερες και με γκρουπ. Δεν ειστε υποχρεωμενοι εξαλλου να ακολουθειτε το γκρουπ σε ολα αλλα βοηθαει να σε πηγαινουν πιο οργανωμενα σε καποια αξιοθεατα και να εχεις και εναν ξεναγο να σου εξηγει τι βλεπεις.
Ανετα ξαναπηγαινα παντως, να περασετε τελεια!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!και εγώ έλεγα καλύτερα να πάμε μεμονωμένα θα το ψάξω λίγο καλύτερα ακόμη μήπως και δω με γκρούπ...
Παλιά 02-03-12, 12:47   #21
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν εχω παει στη Βαρκλώνη ούτε έχω ταξιδέψει με αυτή την εταιρεία αλλά επειδη έχω τρέλα με τα ταξίδια κ εχω κάνει πολλά,θα σου πω απο την εμπειρία μου μερικά πράγματα.
Στην Ευρώπη γενικά ΜΗΝ πας ποτέ με γκρούπ.Είναι πεταμένα λεφτά.Εκτός αν είσαι παππουδογιαγια κ δεν ξέρεις γρι απο καμία ξένη γλώσσα.Ακόμα κ στη Γαλλία που υποτύθετε δεν μιλάνε άλλη γλώσσα συννενοήσε γιατί είναι πρόθυμοι.Πόσο μάλλον Ισπανία.
Ψάξε για ξενοδοχειο στ Booking η Trip advisor ή Trivago(Εγω βολευομαι με το πρώτο) όσο ποιο καλές κριτικές(ειδικά απο Ελληνες που είμαστε "παράξενοι")τόσο ποιο μεγάλη πιθανότητα να μείνεις ευχαριστημενη απο το ξενοδοχείο που θα διαλέξεις.
Οσο αφορά τα αξιοθέατα και το χρόνο που διαθέτεις,το Internet να είναι καλά και βρίσκεις οτι θές.Θα σου πω τι κάνω εγω και πάντα περνάω καλά βλέπω τουλάχιστον τα κύρια αξιοθέατα(αν δεν μπορώ να προσθέσω καμιά μερα για να δω κ κάτι άλλω χώρις να χάνω χρόνο,τρώω φτηνά.
Μπές στο Travelstories.Θα βρείς άπειρες πληροφορίες απο άλλους που έχουν επισκευθεί το εν λόγω μέρος.Μπές στο word και κάνε copy paste.Θα βρείς τα πάντα γραμέννα απο προσωπικές εμπειρίες ak;omh k mikr;a mystik;a gia na ta per;aseiw t;eleia k fuhn;otera..Αφού αποφασίσεις τα αξιοθέατα που θές
Μπές στο google και απλά γράψε Βαρκελώνη.Οπου μπένεις πια κ βρίσκεις πληροφορίς για το κάθε αξιοθέατο.Επίσης copy paste.Το αυτό κ για μετακινήσεις ώρες επισκέψεων εισητήρια φαι ψωνια κλπ.
Μετά δές το χάρτη της πόλης κ χώρισε τις μέρες με το που θα πάς κ τι θα δείς.(βάλε 2-3 αξιοθέατα την μέρα ανάλογα το χρόνο που θα χρειαστείς.)Ετσι ελαχιστιποιείς την πιθανότητα να μην προλάβεις.Να κοιτάξεις φυσικά σε μια μέρα να βάζεις κοντινα μεταξύ τους αξιοθέατα.Οχι σημερα θα δω ενα στη δύση κι ένα στην ανατολή. μην χάνεις χρόνο στους δρόμους.Και φυσικά λίστα με τη σειρά που θα τα κάνεις πχ. Βγαίνω απο το αεροπλάνο πέρνω το μετρό Νο 8 κατεβαίνω στάση ταδε.
Ετσι λοιπόν φτιάχνεις τον προσωπικό σου οδηγό κομμένο κ ραμμένο στα μέτρα σου κ σου εγγυόμε 10000000000% οτι όπου κι αν πάς θα περνάς ΤΕΛΕΙΑ χωρίς κανένα γκρουπ.
ΑΑΑΑΑ και όσο μπορείτε κ σας πέρνει ΠΕΡΠΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ θα δείτε πράγματικά την πόλη όπως είναι(κάτι που κάνω πάντα εγω ξεκινάω περπατώντας και γυρίζω με τα μέσα).
Αυτά απο εμένα ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!!!
Ο χρήστης joela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 13:14   #22
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joela Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω παει στη Βαρκλώνη ούτε έχω ταξιδέψει με αυτή την εταιρεία αλλά επειδη έχω τρέλα με τα ταξίδια κ εχω κάνει πολλά,θα σου πω απο την εμπειρία μου μερικά πράγματα.
Στην Ευρώπη γενικά ΜΗΝ πας ποτέ με γκρούπ.Είναι πεταμένα λεφτά.Εκτός αν είσαι παππουδογιαγια κ δεν ξέρεις γρι απο καμία ξένη γλώσσα.Ακόμα κ στη Γαλλία που υποτύθετε δεν μιλάνε άλλη γλώσσα συννενοήσε γιατί είναι πρόθυμοι.Πόσο μάλλον Ισπανία.
Ψάξε για ξενοδοχειο στ Booking η Trip advisor ή Trivago(Εγω βολευομαι με το πρώτο) όσο ποιο καλές κριτικές(ειδικά απο Ελληνες που είμαστε "παράξενοι")τόσο ποιο μεγάλη πιθανότητα να μείνεις ευχαριστημενη απο το ξενοδοχείο που θα διαλέξεις.
Οσο αφορά τα αξιοθέατα και το χρόνο που διαθέτεις,το Internet να είναι καλά και βρίσκεις οτι θές.Θα σου πω τι κάνω εγω και πάντα περνάω καλά βλέπω τουλάχιστον τα κύρια αξιοθέατα(αν δεν μπορώ να προσθέσω καμιά μερα για να δω κ κάτι άλλω χώρις να χάνω χρόνο,τρώω φτηνά.
Μπές στο Travelstories.Θα βρείς άπειρες πληροφορίες απο άλλους που έχουν επισκευθεί το εν λόγω μέρος.Μπές στο word και κάνε copy paste.Θα βρείς τα πάντα γραμέννα απο προσωπικές εμπειρίες ak;omh k mikr;a mystik;a gia na ta per;aseiw t;eleia k fuhn;otera..Αφού αποφασίσεις τα αξιοθέατα που θές
Μπές στο google και απλά γράψε Βαρκελώνη.Οπου μπένεις πια κ βρίσκεις πληροφορίς για το κάθε αξιοθέατο.Επίσης copy paste.Το αυτό κ για μετακινήσεις ώρες επισκέψεων εισητήρια φαι ψωνια κλπ.
Μετά δές το χάρτη της πόλης κ χώρισε τις μέρες με το που θα πάς κ τι θα δείς.(βάλε 2-3 αξιοθέατα την μέρα ανάλογα το χρόνο που θα χρειαστείς.)Ετσι ελαχιστιποιείς την πιθανότητα να μην προλάβεις.Να κοιτάξεις φυσικά σε μια μέρα να βάζεις κοντινα μεταξύ τους αξιοθέατα.Οχι σημερα θα δω ενα στη δύση κι ένα στην ανατολή. μην χάνεις χρόνο στους δρόμους.Και φυσικά λίστα με τη σειρά που θα τα κάνεις πχ. Βγαίνω απο το αεροπλάνο πέρνω το μετρό Νο 8 κατεβαίνω στάση ταδε.
Ετσι λοιπόν φτιάχνεις τον προσωπικό σου οδηγό κομμένο κ ραμμένο στα μέτρα σου κ σου εγγυόμε 10000000000% οτι όπου κι αν πάς θα περνάς ΤΕΛΕΙΑ χωρίς κανένα γκρουπ.
ΑΑΑΑΑ και όσο μπορείτε κ σας πέρνει ΠΕΡΠΑΤΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΟΛΗ θα δείτε πράγματικά την πόλη όπως είναι(κάτι που κάνω πάντα εγω ξεκινάω περπατώντας και γυρίζω με τα μέσα).
ΠΩ!!!ΠΩ!!σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!είσαι κατατοπιστικότατη!!!θα κάνω ότι μου είπες!!
Παλιά 02-03-12, 13:20   #23
dhmhtrianna+

Περιοχή: ΣΥΡΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
dhmhtrianna+ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υποκλινομαι, πρεπει νατο αναρτησουμε καπου σαν οδηγιες για πρωταρηδες
Ο χρήστης dhmhtrianna+ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-03-12, 13:25   #24
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να είστε καλά κορίτσια...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.Οτα νλέμε οτι έχω τρέλα μιλάμε για ΤΡΕΛΑ με τα ταξίδια.Για εμένα το ταξίδι δεν ξεκινάει απο την ώρα που θα μπώ στο αεροπλάνο αλλά απο τη στιγμή που θα μπώ στην διαδικασία της σκέψης του πού θα πάω.Να φανταστήτε 'εχω φτίαξει μια λίστα με τα μέρη στον κόσμο (χωρισμένα σε Ηπείρους) που θα ήθελα να πάω.Η σειρά δεν έχει σημασία...
Και μια λίστα με τα ταξίδια ζωής.Αυτά δλδ που θα ήθελα να κάνω οπωσδήποτε στη ζωή μου ακόμα κι αν δεν κάνω άλλα!!!!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-03-12, 13:30   #25
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να είστε καλά κορίτσια...Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω.Οτα νλέμε οτι έχω τρέλα μιλάμε για ΤΡΕΛΑ με τα ταξίδια.Για εμένα το ταξίδι δεν ξεκινάει απο την ώρα που θα μπώ στο αεροπλάνο αλλά απο τη στιγμή που θα μπώ στην διαδικασία της σκέψης του πού θα πάω.Να φανταστήτε 'εχω φτίαξει μια λίστα με τα μέρη στον κόσμο (χωρισμένα σε Ηπείρους) που θα ήθελα να πάω.Η σειρά δεν έχει σημασία...
Και μια λίστα με τα ταξίδια ζωής.Αυτά δλδ που θα ήθελα να κάνω οπωσδήποτε στη ζωή μου ακόμα κι αν δεν κάνω άλλα!!!!!
Καλε, λες και γράφω εγω είναι. Ακριβώς τα ίδια κι εγω. Αδερφη ψυχή;

Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 13:32   #26
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εγώ σαν και εσάς είμαι joela μου και nina!!!Λατρεύω τα ταξίδια..και είναι ακριβώς αυτό που είπες"το ταξίδι δεν ξεκινάει απο την ώρα που θα μπώ στο αεροπλάνο αλλά απο τη στιγμή που θα μπώ στην διαδικασία της σκέψης του πού θα πάω.."
και πριν παντρευτώ και μετά, κανόνιζα κάθε χρόνο τουλάχιστον 1 φορά ταξιδάκι στο εξωτερικό..μετά έκανα την μπουμπού μου μαζί κ με κάποια άλλα προβληματα και μείναμε λίγο πίσω...καλά να είμαστε,χρήματα να έχουμε για να επισκεφτούμε όλα αυτά τα μέρη που ονειρευόμαστε!!
Παλιά 02-03-12, 13:33   #27
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν μπορείς και σε πέρνει ο χρόνος κ φυσικά σου αρέσει...για κάθε αξιοθέατο βρές πληροφορίες του τύπου πότε φτιάχτηκε απο ποιον για ποιο σκοπό κλπ(πχ στη Ρώμη πήγα με τα πεθερικά μου και τους έλεγα όπως οι ξεναγοί λίγα λόγια γι'αυτά που βλέπαμε.Ετσι τα βλέπαμε με άλλο μάτι και δεν στεκόμαστε απλά σαν χαζόι να τα κοιτάμε)_.Εννοείτε copy paste.Φυσικά δεν θα θυμάσε τπτ απο αυτά ή ελάχιστα αφού τα δείτε αλλά είναι ωραία να ξέρεις τι βλέπεις!!!
Παλιά 02-03-12, 13:37   #28
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν μπορείς και σε πέρνει ο χρόνος κ φυσικά σου αρέσει...για κάθε αξιοθέατο βρές πληροφορίες του τύπου πότε φτιάχτηκε απο ποιον για ποιο σκοπό κλπ(πχ στη Ρώμη πήγα με τα πεθερικά μου και τους έλεγα όπως οι ξεναγοί λίγα λόγια γι'αυτά που βλέπαμε.Ετσι τα βλέπαμε με άλλο μάτι και δεν στεκόμαστε απλά σαν χαζόι να τα κοιτάμε)_.Εννοείτε copy paste.Φυσικά δεν θα θυμάσε τπτ απο αυτά ή ελάχιστα αφού τα δείτε αλλά είναι ωραία να ξέρεις τι βλέπεις!!!
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ Κ ΕΓΩ!!Ψάχνω στο ιντερνετ copy paste τα χαρτιά στην βαλίτσα και βουρ....στο αεροδρόμιο!!θα έπρεπε εμείς κορίτσια να πάμε μαζί ΤΑΞΙΔΙ!!!ΑΑΑ!!!μην αναφέρω ότι ΟΠΟΥ πάω συνέχεια η φωτογραφική και η κάμερα άνα χείρας!!!!!
Παλιά 02-03-12, 13:37   #29
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσι μου σου έυχομαι πάντα να ταξιδεύεις κ αν κάποιος δεν μπορεί να σου κρατήσει το παιδί και είναι ο μόνος λόγος που σε κρατάει πίσω.....απλά πάρτ'το μαζί σου....και ναι το έχω κάνει και αυτό....
Οταν ήμουν νιόπαντρη πήγα με τον Αντρα μου Αυστρία.Εβλεπα νεογέννητα στο δρόμο με -15.
Κι έλεγα καλά οι Ελληνες είμαστε λίγο πίσω ή μου φαίνεται.Σε πληροφορώ το τόλμησα και δεν έχασα.Ζεστά να είναι το παιδάκι και άνετα,να τρώει στις ώρες του κ όλα κομπλέ!!!!
Παλιά 02-03-12, 13:40   #30
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ!!!! κορίτσια θα το κανονήσουμε....όλες μαζί ταξιδάκι σουπερ θα είναι nina πές μου τώρα κ ποια είναι τα ταξίδια ζωής να πάθω!!!!!
Παλιά 02-03-12, 13:45   #31
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσι μου σου έυχομαι πάντα να ταξιδεύεις κ αν κάποιος δεν μπορεί να σου κρατήσει το παιδί και είναι ο μόνος λόγος που σε κρατάει πίσω.....απλά πάρτ'το μαζί σου....και ναι το έχω κάνει και αυτό....
Οταν ήμουν νιόπαντρη πήγα με τον Αντρα μου Αυστρία.Εβλεπα νεογέννητα στο δρόμο με -15.
Κι έλεγα καλά οι Ελληνες είμαστε λίγο πίσω ή μου φαίνεται.Σε πληροφορώ το τόλμησα και δεν έχασα.Ζεστά να είναι το παιδάκι και άνετα,να τρώει στις ώρες του κ όλα κομπλέ!!!!
ναι joela μου είμαστε λίγο πίσω σε αυτά!..και ναι το πρόβλημα είναι που δεν έχω που να αφήσω την κορούλα μου..αλλά εάν την πάρω μαζί μας πώς θα μπορώ ολη την ημέρα να είμαι έξω και να τρέχω απο εδώ και απο εκεί??
Παλιά 02-03-12, 13:52   #32
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε πληροφορώ ΑΝΕΤΑ.Το πρώτο ταξίδι του γιού μου ήταν 5 μηνών.Αν μπείς στο travelstories θα δεις κ την ιστορία που ανέρτησα εκει με το ίδιο ψευδώνυμο.Απλά κανόνισα με το ξενοδοχείο για κρεβατάκι.Πήρα μια βαλίτσα με τα πάντα για το παιδί(αν αναρωτιέσε για τα γάλατα κλπ που δεν αφήνουν στο αεροδρόμιο εξαιρούνται όταν ταξιδεύει βρέφος νήπιο).Κάθε βράδυ ετοίμαζα την τσαντούλα με τα πάντα του,καρότσι(μπαίνει τελευταία στιγμή στο αεροπλάνο οπότε δεςν ξεχεριάζεσε στην αναμονή) μάρσιππός(για να ξεπιάνετε όταν ξύπναγε) και έξω.Οταν πεινούσε σταματάγαμε κ έτρωγε,όταν χ@#%#^#%νε σταματάγαμε κ τον αλλάζαμε είτε στο καρότσι είτε σε ειδικούς χώρους.
Τι άλλο σε προβληματίζει και θεωρείς οτι θα σε δυσκολέψει.Δεν έχετε πάει ποτέ ημερήσιο ταξίδι? Κάπως έτσι είναι!!!!
Παλιά 02-03-12, 13:53   #33
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α τώρα είδα κ την ηλικία του παιδιού σου.Ακόμα πιο ΑΝΕΤΑ.Το παιδί τρώει ότι κι εσείς,περπατάει κι όλας,έχει πιο πολλές αντοχές....
Παλιά 02-03-12, 14:02   #34
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε πληροφορώ ΑΝΕΤΑ.Το πρώτο ταξίδι του γιού μου ήταν 5 μηνών.Αν μπείς στο travelstories θα δεις κ την ιστορία που ανέρτησα εκει με το ίδιο ψευδώνυμο.Απλά κανόνισα με το ξενοδοχείο για κρεβατάκι.Πήρα μια βαλίτσα με τα πάντα για το παιδί(αν αναρωτιέσε για τα γάλατα κλπ που δεν αφήνουν στο αεροδρόμιο εξαιρούνται όταν ταξιδεύει βρέφος νήπιο).Κάθε βράδυ ετοίμαζα την τσαντούλα με τα πάντα του,καρότσι(μπαίνει τελευταία στιγμή στο αεροπλάνο οπότε δεςν ξεχεριάζεσε στην αναμονή) μάρσιππός(για να ξεπιάνετε όταν ξύπναγε) και έξω.Οταν πεινούσε σταματάγαμε κ έτρωγε,όταν χ@#%#^#%νε σταματάγαμε κ τον αλλάζαμε είτε στο καρότσι είτε σε ειδικούς χώρους.
Τι άλλο σε προβληματίζει και θεωρείς οτι θα σε δυσκολέψει.Δεν έχετε πάει ποτέ ημερήσιο ταξίδι? Κάπως έτσι είναι!!!!
έχουμε πάει διακοπές καλοκαιράκι αλλά γυρνάγαμε το μεσημέρι,κοιμότανε η μπουμπού και μετά μπανάκι κτλ αλλά εννοώ όταν είσαι ολη την ημέρα εκτος ξενοδοχείου, και περιμένεις στην ουρά για να μπεις σε ένα μουσείο κτλ πού θα κοιμάται...?? τί θα τρώει?..ίσως επειδή δεν το έχω κάνει,... ταξιδάκι στο εξωτερικό με το παιδί..κάπως με φοβίζει..ααα!!!κ το ταξίδι με το αεροπλάνο??άλλο αυτό...Μήπως λέω μήπως απο την ώρα που γέννησα τα .."έχασα λίγο"@@
Παλιά 02-03-12, 14:08   #35
myrto

Το avatar του χρήστη myrto

Περιοχή: Αθήνα
myrto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Greg, η Βαρκελώνη είναι πολύ φιλική για τα παιδιά....

Έμεινα κάποια χρόνια εκεί, προ παιδιών, και θα ήθελα πάρα πολύ να πάμε τώρα όλοι μαζί...

5 μέρες το λιγότερο θα σε συμβούλευα, και vueling χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που μετακινείται συχνά στην Ισπανία.

Αφού θα έχεις το παιδί, βόλτιτσες στην παραλία της Μπαρσελονέτα, και στο πάρκο της Ciutadella, στο Parc Guell και στο πάρκο του Μιρό. Α, λίγο πιο έξω ρωτήστε για το πάρκο του Μiralles είναι πολύ όμορφο, περίμενε λίγο θα το ψάξω να σου βάλω λινκ.

Θα έλεγα να μείνετε στο κέντρο, Barri Gotic, Born άντε και Eixamle, α και στη Gracia είναι χαριτωμένα. Επέφυγε το Raval είναι κάπως κακόφημο. Προσέχετε τα πραγματα σας πολύ, μη δείχνετε έντονα τουρίστες αν γίνεται αυτό! Κλέβουν πολύ τους τουρίστες! Βόλτα στο λούνα παρκ στο Tibidabo που ανεβαίνεις με το τελεφερίκ, ή στο Montjuic, και κυρίως πολλές βόλτες στην πόλη, με στάση στις πλατειούλες για μπυρίτσα και πατάτας μπράβας και κυνήγι περιστεριού για την μικρή!

Από φαί, έχει ωραία μέρη για τσιμπημα όπως η Xampanet στο Μπορν και για paella στο Cherif στη Barceloneta και μερικά πιο καλά εστιατόρια στη Ferran στην πλατεία Del Rey...Ονόματα δε θυμάμαι, αν θες ψάχνω. Γενικά όμως δεν θα έκστασιαστείς από το φαγητό, προτίμησε tapas, μεζέδες δηλαδή με μπυρίτσα, ωραία αλλάντικά και τυριά. Οι καλύτεροι μεζέδες είναι στα βασκικα....

Οι Ισπανοι λένε en Avril aguas mil, δηλαδη τον Απρίλη βρέχει συχνά. Είναι κάπως αλήθεια, από την άλλη όμως, όταν δεν βρέχει είναι η ιδανική εποχή για Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και υγρασία....

Ουφ.....μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω γιατί με έπιασε τρελλή νοσταλγία....
Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου γράψω....
Παλιά 02-03-12, 14:10   #36
joela

joela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτός του οτι πίστεψε στο εξωτερικό είναι ποιο "άνθρωποι" ειδικά σε οτι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα,θα φροντίσεις να πάρεις ένα πάσο που προπληρώνει αξιοθέατα κ δεν περιμένεις στις ουρές για εισητήρια ή μπαίνει στο site των μουσείων οπου επίσης αγοράζεις τα εισητήρια με πιστωτική(προπληρωμένη αν δεν έχεις)οπου κ πάλι δεν κάθεσε σε ουρές.Αυτό πρέπει να το δεις γιατί κάθε χώρα ανάλογα έχει κάτι απο αυτά.
Οσο αφορά το όλη μέρα έξω.Η μικρή όταν κουράζετε θα κοιμάται στο καρότσι κι εσεις θα συνεχίζετε κανονικά.
Εκτός πια κι αν θέλετε να είστε τελείως ελέυθεροι για λίγες μέρες να ξεφύγετε λίγο ρε παιδί μου,αλλά από το καθόλου εγώ προτιμώ έστω κ με παιδιά.
Οσο για το τι θα τρώει,αν δεν κάνω λάθος τρώει τα πάντα σε αυτή την ηλικία αλλά και πάλι όπως είπε ο παιδιάτρος παντού στα σουπερ ολου του κόσμου υπάρχουν παιδικές τροφές,δεν πάτε στην Ρουάντα.Η και με γάλα μόνο 5 μέρες στην έσχατη δεν παθαίνει κάτι(λόγια παιδιάτρου έτσι?)
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-03-12, 14:17   #37
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myrto Εμφάνιση μηνυμάτων
Greg, η Βαρκελώνη είναι πολύ φιλική για τα παιδιά....

Έμεινα κάποια χρόνια εκεί, προ παιδιών, και θα ήθελα πάρα πολύ να πάμε τώρα όλοι μαζί...

5 μέρες το λιγότερο θα σε συμβούλευα, και vueling χρησιμοποιεί πολύς κόσμος που μετακινείται συχνά στην Ισπανία.

Αφού θα έχεις το παιδί, βόλτιτσες στην παραλία της Μπαρσελονέτα, και στο πάρκο της Ciutadella, στο Parc Guell και στο πάρκο του Μιρό. Α, λίγο πιο έξω ρωτήστε για το πάρκο του Μiralles είναι πολύ όμορφο, περίμενε λίγο θα το ψάξω να σου βάλω λινκ.

Θα έλεγα να μείνετε στο κέντρο, Barri Gotic, Born άντε και Eixamle, α και στη Gracia είναι χαριτωμένα. Επέφυγε το Raval είναι κάπως κακόφημο. Προσέχετε τα πραγματα σας πολύ, μη δείχνετε έντονα τουρίστες αν γίνεται αυτό! Κλέβουν πολύ τους τουρίστες! Βόλτα στο λούνα παρκ στο Tibidabo που ανεβαίνεις με το τελεφερίκ, ή στο Montjuic, και κυρίως πολλές βόλτες στην πόλη, με στάση στις πλατειούλες για μπυρίτσα και πατάτας μπράβας και κυνήγι περιστεριού για την μικρή!

Από φαί, έχει ωραία μέρη για τσιμπημα όπως η Xampanet στο Μπορν και για paella στο Cherif στη Barceloneta και μερικά πιο καλά εστιατόρια στη Ferran στην πλατεία Del Rey...Ονόματα δε θυμάμαι, αν θες ψάχνω. Γενικά όμως δεν θα έκστασιαστείς από το φαγητό, προτίμησε tapas, μεζέδες δηλαδή με μπυρίτσα, ωραία αλλάντικά και τυριά. Οι καλύτεροι μεζέδες είναι στα βασκικα....

Οι Ισπανοι λένε en Avril aguas mil, δηλαδη τον Απρίλη βρέχει συχνά. Είναι κάπως αλήθεια, από την άλλη όμως, όταν δεν βρέχει είναι η ιδανική εποχή για Βαρκελώνη γιατί το καλοκαίρι έχει πολύ ζέστη και υγρασία....

Ουφ.....μάλλον πρέπει να σταματήσω να γράφω γιατί με έπιασε τρελλή νοσταλγία....
Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου γράψω....
Μυρτώ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!εάν δεν έχω να αφήσω την μπουμπού στην μητέρα μου(κάτι το οποίο κ προτιμώ),έχω πολλές ανησυχίες,απο το πιο απλό ( τι θα φάει το παιδί που είναι και λιγόφαγη..)μέχρι πώς θα ταξιδέψει με το αεροπλάνο θα κάθεται ή θα ξεσηκώσει ολο το κόσμο??!!
Παλιά 02-03-12, 14:21   #38
GREG78

GREG78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εκτός του οτι πίστεψε στο εξωτερικό είναι ποιο "άνθρωποι" ειδικά σε οτι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα,θα φροντίσεις να πάρεις ένα πάσο που προπληρώνει αξιοθέατα κ δεν περιμένεις στις ουρές για εισητήρια ή μπαίνει στο site των μουσείων οπου επίσης αγοράζεις τα εισητήρια με πιστωτική(προπληρωμένη αν δεν έχεις)οπου κ πάλι δεν κάθεσε σε ουρές.Αυτό πρέπει να το δεις γιατί κάθε χώρα ανάλογα έχει κάτι απο αυτά.
Οσο αφορά το όλη μέρα έξω.Η μικρή όταν κουράζετε θα κοιμάται στο καρότσι κι εσεις θα συνεχίζετε κανονικά.
Εκτός πια κι αν θέλετε να είστε τελείως ελέυθεροι για λίγες μέρες να ξεφύγετε λίγο ρε παιδί μου,αλλά από το καθόλου εγώ προτιμώ έστω κ με παιδιά.
Οσο για το τι θα τρώει,αν δεν κάνω λάθος τρώει τα πάντα σε αυτή την ηλικία αλλά και πάλι όπως είπε ο παιδιάτρος παντού στα σουπερ ολου του κόσμου υπάρχουν παιδικές τροφές,δεν πάτε στην Ρουάντα.Η και με γάλα μόνο 5 μέρες στην έσχατη δεν παθαίνει κάτι(λόγια παιδιάτρου έτσι?)
είσαι πολύ γλυκιά κ τα λες πολύ ωραία!!σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!
Παλιά 02-03-12, 14:22   #39
Nina-Nana

Προεπιλογή

Λοιπόν ξεκλεψα λίγο χρόνο και γράφω:

Θα σου χωρισω την Βσρκελωνη σε μέρη:
1) Bari Gotic και La Ribera το κέντρο.
2) Ακριβώς δίπλα και λίγο δυτικά El Raval.
3)δυτικά του κέντρου Montjuic
4)Νότια Port Vell, Barceloneta, Port Olympic
5) βόρεια του κέντρου Eixample και
6)Gracia, Tibidado.

Ξεκινάμε ανά περιοχή:
1) ειναι γοτθικη συνοικία με πολλές εκκλησίες, μαγαζάκια, μουσεία και πολυ στυλ! Περπατιεται ολόκληρη η συνοικία.
Έχει τον καθεδρικό της Βαρκελωνης στην πλατεια (απέναντι απο το ξενοδοχείο που σου πρότεινα)
το μουσείο του Πικασο που πρέπει οπωσδήποτε να πας!!!
Έχει το Palau de la musica catalana που και να μην πας μεσα είσαι οκ θα περάσεις σίγουρα απ΄ έξω στη βόλτα.
Placa reial με τους ψηλούς φοίνικες και τους φανοστσατες του gaudi και το σιντριβάνι με τις 3 χάριτες.
Eglesia de Santa Maria del Mar και να μην πας είσαι οκ εγω το γράφω.
La Rampla οπωσδήποτε για βόλτα.

2) ειναι λίγο πιο υποβαθμισμένη περιοχή καθώς ειναι οι εργατικές κατοικίες αλλα τα τελευταία χρόνια έχει αποκτήσει στυλ.
Έχει το μουσείο μοντέρνας τέχνης
Palau Guel που φιλοτέχνησε ο Gaudi.
Αυτα τα δυο απο έξω κυρίως

3) ο λόφος αυτός ειναι ένα τεράστιο πάρκο με το παλάτι
Έχει το ίδρυμα του Μιρο που εινα πολυ πολυ ωραίο
Το castell de Montjuic οπωσδήποτε κι έχει εκπληκτική θεα στη θάλασσα. Ανεβαινεις με τελεφερίκ.

4) ειναι το λιμάνι, η παραλία και οι ολυμπιακές εγκαταστάσεις.
Έχει την παραλία
Rampla de Mar η προβλήτα με ένα εμπορικό σαν μολ
Το ενυδρειο
Barceloneta με στενά δρομάκια και πλατείες

5) η παλιά πόλη
τη sagrada familia οπωσδήποτε
La Pedrera οπωσδήποτε
Casa battlo οπωσδήποτε
Mansana de la discordia το χρυσο τετράγωνο με τα κτίρια της παραφωνίας όπως τα χαρακτηρίζουν
Έχει και Αιγυπτιακο μουσείο αλλα φυσικα και να μην πας είσαι οκ

6) οι λοφωδεις γειτονιές της Ζονα Αλτα
Εχει ωραία θεα
Λόφος τιμπινταμπο και Γκρασια
Οπωσδήποτε Park Guel
Έχει κι αλλα πάρκα αλλα δεν θα προλάβετε. σ
Camp nou stadium το γήπεδο της Μπαρτσελονα δηλαδη.

Το διώροφο κόκκινο λεωφορείο ειναι πιο βολικό απο το μετρό καθώς σε αφήνει στις περιοχές και διαλέγεις που θα πας. Σε 4 μέρες προλαβσινεις με μεγάλη άνεση να δεις πράγματα. Χωριζεις περιοχές κοιτώντας τις στάσεις και τις διαδρομές και πας.

Οπωσδήποτε φαγητο σε tapas bar. Έχει ένα πολυ ωραίο κοντα στην πεδρερα νομίζω λέγεται 24.

Ο,τι άλλο θυμηθώ σου λέω!

Αν θέλεις λεπτομέρειες σε κατι πες μου γιατι τα έγραψα λίγο βιαστικά.

Franz Kafka
Παλιά 02-03-12, 14:27   #40
myrto

Το avatar του χρήστη myrto

Περιοχή: Αθήνα
myrto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον εγώ θα περιόριζα τα μουσεία αν είχα μαζί μου παιδί, άλλωστε η Βαρκελώνη είναι ξακουστή και για την αρχιτεκτονική της που μπορείς να τη θαυμάσεις και βολτάροντας. Επίσης θα βάλεις κάμποσα πάρκα στο πρόγραμμα, που ούτε εσένα φαντάζομαι θα σε χαλάσουν, ρίξε μια ματιά:

http://www.barcelonaturisme.com/Parc...H_exe7Y1l-YNqu
http://www.barcelonaturisme.com/Parc...NcZCFX7h7VDRQv
http://www.barcelonaturisme.com/Parc...14a9fFthw8abrp
http://www.barcelonaturisme.com/Parc...Sepcw7d7Lyt6Vc

Επίσης βάλε στο πρόγραμμα Maremagnum και aquarium είναι πολύ τουριστίκ, αλλά νομίζω ότι θα σας αρέσει και στη μικρή επίσης....

Ορισμένα καφέ εστιατόρια, το 4-gats πολύ διάσημο, το επισκεπτόταν και ο Πικάσο κλπ κλπ.... Και το 7 portes είναι πολύ γνωστό αν και ίσως ακριβούτσικο....
http://www.restaurantesbarcelona.com/e210289-4-gats
http://www.7portes.com/catala/libro.php

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές