Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Οι πρώτες αγορές & Online καταστήματα e-shop

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-02-12, 10:28   #1
fenaki

Περιοχή: Αθηνα
fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή γιατι δεν ψωνίζετε απο τα ελληνικά e-shop

καλημέρα, εδω και πολυ καιρό από τοτε που διαβάζω το parents βλέπω μια μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά τις αγορές μεσω e-shop άλλων χωρών.... οκ το καταλαβαίνω να ψάξεις να βρεις ένα προιόν το οποιο δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κατανοητό.....επίσης προιόντα όπως καλλυντικά καρεκλάκια καροτσια και άλλα τετοια επίσης δεκτό.....αυτό που δεν καταλαβαίνω πχ είναι γιατί να αγοράζετε ρουχα για τα παιδιά κυρίως....δεν το έχω δοκιμάσει και για αυτο ρωτάω....επειδη δεν ασχολουμαι με τις πιστωτικές και τις προπληρωμένες το φοβάμαι η αλήθεια είναι.....βρίσκεται καλυτερη ποιότητα?επίσης πως ειναι πιο οικονομικά όταν πληρωνεις περισσότερα στα μεταφορικά πχ? δεν κάνω διαφημιση απλά απορίες έχω....
όσα έχω πάρει ρουχα για το παιδι μου απο ενα συγκεκριμένο ελληνικό σαιτ μου βγηκαν πολυ καλά.....ειδικά τα ελληνικής ραφής....και οικονομικά πολυ ήταν και στο πλυσιμο κανένα προβλημα....ότι άλλο ρουχο μου έχουν φερει και ηταν φιρμα εκτός απο τις πολυ γνωστες φιρμες που τα ρουχα ειναι πανακριβα....και δεν ενοοω τα αλουετ και τέτοια......τα οποια μου τα έφερε ο μπατζανάκης μου από το εξωτερικο.....όλα τα υπολοιπα μα εχασαν το χρώμα τους μα ανοιξαν στις ραφές.....διάφορα......
Παλιά 23-02-12, 12:16   #2
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γιατί είναι φθηνότερα
Γιατί είναι ποιοτικότερα
Γιατί δεν συμπεριφέρονται σαν ζώα
Γιατί δεν έχουν το νου τους στην κλεψιά και στο αίμα τους την κουτοπονηριά
Γιατί έχω την ενημέρωση που δικαιούμαι και δεν περιμένω 15 μέρες μια παραγγελία από την ίδια πόλη, τη στιγμή που παραλαμβάνω παραγγελία απ τον Καναδά στις ίδιες μέρες.

Επίσης, δεν έχεις παρατηρήσει καλά...
Υπάρχουν και ελληνικά eshop στη λίστα μας.
Παλιά 23-02-12, 12:52   #3
Sibylla

Sibylla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν θέλω να μιλήσω για ήθος, ποιότητα κλπ. Αυτά είναι υποκειμενικά και γενικά. Αυτό που μπορεί να συγκριθεί όμως είναι το κόστος ίδιων προϊόντων.
Π.χ. παιχνίδι γνωστής εταιρείας κόστιζε το καλοκαίρι στα ελληνικά eshop 37-45 € + μεταφορικά. Το ίδιο ακριβώς σε μεγάλο οίκο του εξωτερικού, μαζί με τα μεταφορικά στοίχιζε περ. 25€.

Όσο για τα μεταφορικά, δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβά.
Ο ίδιος αυτός μεγάλος οίκος του εξωτερικού χρεώνει περ. 7 Ευρώ, ανεξάρτητα από ποσότητα, αξία αγορών, βάρος κλπ. Πόσο πιο ακριβά είναι από την τιμή που σου δίνουν οι "ντόπιοι"; Άσε που αν η παραγγελία περιλαμβάνει συγκεκριμένα προϊόντα, μπορεί να έχεις και δωρεάν μεταφορικά, από περ. 30Ευρώ και πάνω (αν θυμάμαι καλά), ενώ στα περισσότερα ελληνικά σου λένε για 70-80 και άνω...
Ο χρήστης Sibylla δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 14:10   #4
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι φθηνότερα
Γιατί είναι ποιοτικότερα
Γιατί έχω την ενημέρωση που δικαιούμαι και δεν περιμένω 15 μέρες μια παραγγελία από την ίδια πόλη, τη στιγμή που παραλαμβάνω παραγγελία απ τον Καναδά στις ίδιες μέρες.

+1000000

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 14:31   #5
kalamaraki

Το avatar του χρήστη kalamaraki

Περιοχή: Πέρασα Θεσσαλονίκηηηηηηηηηηηηη
kalamaraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί είναι φθηνότερα
Γιατί είναι ποιοτικότερα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sibylla Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να μιλήσω για ήθος, ποιότητα κλπ. Αυτά είναι υποκειμενικά και γενικά. Αυτό που μπορεί να συγκριθεί όμως είναι το κόστος ίδιων προϊόντων.
Π.χ. παιχνίδι γνωστής εταιρείας κόστιζε το καλοκαίρι στα ελληνικά eshop 37-45 € + μεταφορικά. Το ίδιο ακριβώς σε μεγάλο οίκο του εξωτερικού, μαζί με τα μεταφορικά στοίχιζε περ. 25€.

Όσο για τα μεταφορικά, δεν είναι απαραίτητα πιο ακριβά.
Ο ίδιος αυτός μεγάλος οίκος του εξωτερικού χρεώνει περ. 7 Ευρώ, ανεξάρτητα από ποσότητα, αξία αγορών, βάρος κλπ. Πόσο πιο ακριβά είναι από την τιμή που σου δίνουν οι "ντόπιοι"; Άσε που αν η παραγγελία περιλαμβάνει συγκεκριμένα προϊόντα, μπορεί να έχεις και δωρεάν μεταφορικά, από περ. 30Ευρώ και πάνω (αν θυμάμαι καλά), ενώ στα περισσότερα ελληνικά σου λένε για 70-80 και άνω...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ada9 Εμφάνιση μηνυμάτων
+1000000
Για όλους τους παραπάνω λόγους + εκατομμυριοστούς άλλους!
Ο χρήστης kalamaraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 16:01   #6
Access

Το avatar του χρήστη Access

Περιοχή: Χαλάνδρι
Access ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα οι παλιότερες στις αγορές το θυμούνται σίγουρα γιατί είχαμε ρίξει τρελό γέλιο

δες αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Busha-legg...item6fc4d384bc

πρίν αρκετό καιρό βρήκαμε σε Ελληνικό eshop (που μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε μπει ο ίδιος να το διαφημίσει) το ίδιο ακριβώς πράγμα να πωλείται 15 ευρώ το τεμάχιο και ευκαιρία τα δύο 28 ...(για μεταφορικά δεν κοίταξα είχα χάσει το πληκτρολόγιο από τα γέλια) και ήθελε και 2 εβδομάδες για να στα στείλει δηλαδή δεν είχε καν στοκ τα αγόραζε απευθείας

και φυσικά έχει να κάνει όχι μόνο με την ποιότητα των προϊόντων (αυτά μαθαίνεις στην πορεία να τα ξεχωρίζεις άλλωστε έχεις και τα σχόλια άλλων μητέρων που αγόρασαν πρίν από σένα για μπούσουλα) αλλά και με την τιμή τους

Εγώ δεν αντιλέγω ότι σε συνοικιακά μαγαζιά μπορείς να βρεις αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα που όμως κατ εμέ είναι υπερτιμολογημένα (τουλάχιστον για την τσέπη μου) αλλά ακόμα και αν δεν είναι, γιατί καταλαβαίνω ότι άλλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα και άλλο στο μπαγκλατεζ , εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα ψωνίσω.

πως να το κάνουμε δεν μπορώ να δώσω 15 ευρώ για ένα κολάν ούτε 28-30 για ένα σετ μπλούζα κολάν ενώ έξω μπορώ να βρώ εξίσου ποιοτικό προιόν σε μισή τιμή

Στα Ελληνικά eshop δεν κοιτάω ποτέ, όσες φορές το έχω κάνει πάντα βρίσκω αντίστοιχα προιόντα με το εξωτερικό τουλάχιστον στην διπλάσια τιμή (υπάρχουν και εξαιρέσεις και συνήθως είναι στην λίστα)

Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 16:19   #7
Sibylla

Sibylla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ΄ την άλλη, για να είμαστε δίκαιοι, έχω ψωνίσει φωτογραφικό φακό από άλλη πόλη της Ελλάδας με σημαντική διαφορά σε σχέση με τα καταστήματα της πόλης μου αλλά και με αυτά που κοιτάω έξω.
Μια άλλη φορά είχα αγοράσει πάλι κάτι φωτογραφικό από κατάστημα στο κέντρο. Μετά από περίπου 10 μήνες το αντικείμενο χάλασε. Τους το πήγα, το έλεγξαν και το κράτησαν να το στείλουν στην αντιπροσωπεία. Μετά από λίγες μέρες με ειδοποίησαν ότι μπορώ να παραλάβω ένα καινούριο. Αυτό το θεωρώ άψογη εξυπηρέτηση.
Για μένα, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και θέλει ψάξιμο. Επίσης πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και το είδος που παραγγέλνουμε, γιατί άλλο να πάρεις π.χ. ένα τραπεζομάντηλο που έχει συγκεκριμένες διαστάσεις κι άλλο παπούτσια που μπορεί να μη σου κάνουν.
Παλιά 23-02-12, 16:52   #8
apricot

Το avatar του χρήστη apricot

Περιοχή: ΚΡΗΤΗ
apricot χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα, εδω και πολυ καιρό από τοτε που διαβάζω το parents βλέπω μια μεγάλη κινητικότητα όσον αφορά τις αγορές μεσω e-shop άλλων χωρών.... οκ το καταλαβαίνω να ψάξεις να βρεις ένα προιόν το οποιο δεν το βρίσκεις στην Ελλάδα κατανοητό.....επίσης προιόντα όπως καλλυντικά καρεκλάκια καροτσια και άλλα τετοια επίσης δεκτό.....αυτό που δεν καταλαβαίνω πχ είναι γιατί να αγοράζετε ρουχα για τα παιδιά κυρίως....δεν το έχω δοκιμάσει και για αυτο ρωτάω....επειδη δεν ασχολουμαι με τις πιστωτικές και τις προπληρωμένες το φοβάμαι η αλήθεια είναι.....βρίσκεται καλυτερη ποιότητα?επίσης πως ειναι πιο οικονομικά όταν πληρωνεις περισσότερα στα μεταφορικά πχ? δεν κάνω διαφημιση απλά απορίες έχω....
όσα έχω πάρει ρουχα για το παιδι μου απο ενα συγκεκριμένο ελληνικό σαιτ μου βγηκαν πολυ καλά.....ειδικά τα ελληνικής ραφής....και οικονομικά πολυ ήταν και στο πλυσιμο κανένα προβλημα....ότι άλλο ρουχο μου έχουν φερει και ηταν φιρμα εκτός απο τις πολυ γνωστες φιρμες που τα ρουχα ειναι πανακριβα....και δεν ενοοω τα αλουετ και τέτοια......τα οποια μου τα έφερε ο μπατζανάκης μου από το εξωτερικο.....όλα τα υπολοιπα μα εχασαν το χρώμα τους μα ανοιξαν στις ραφές.....διάφορα......
εγω ψωνιζω απο ελληνικα site και δεν ειχα προβλημα ποτε. απο παπουτσια μεχρι φαρμακα και αθλητικα ειδη. παρεπιμπτοντως θα με ενδιεφερε το site στο οποιο αναφερεσαι για τα παιδικα ρουχα.
Παλιά 23-02-12, 16:57   #9
ΧΑΡΟΥΛΙΤΑ

ΧΑΡΟΥΛΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ πάντως έχω αγοράσει από ελληνικά sites από παιδικά ρούχα,μέχρι φυτά και χαλιά. Όλα μια χαρά ήταν και στις τιμές και στην παράδοση...
Ο χρήστης ΧΑΡΟΥΛΙΤΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 17:21   #10
tsioubal

Περιοχή: Ηλιουπολη
tsioubal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γενικά ψωνίζουμε από όποιον τα έχει φθηνότερα στο σύνολο (προϊόν + μεταφορικά). Μπορεί να είναι από ίντερνετ,από φυσικό κατάστημα ή να συμφέρει να πάρεις το αεροπλάνο, να πεταχτείς μέχρι το Μιλάνο π.χ. να κάνεις τα ψώνια σου και να γυρίσεις και να σου έχουν έρθει όλα στο σύνολο και κάτω από την μισή τιμή από ότι θα τα αγόραζες Ελλάδα. Ναι, εκεί έχει φτάσει η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα!
Ο χρήστης tsioubal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 17:31   #11
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Access Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα οι παλιότερες στις αγορές το θυμούνται σίγουρα γιατί είχαμε ρίξει τρελό γέλιο

δες αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Busha-legg...item6fc4d384bc

πρίν αρκετό καιρό βρήκαμε σε Ελληνικό eshop (που μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε μπει ο ίδιος να το διαφημίσει) το ίδιο ακριβώς πράγμα να πωλείται 15 ευρώ το τεμάχιο και ευκαιρία τα δύο 28 ...(για μεταφορικά δεν κοίταξα είχα χάσει το πληκτρολόγιο από τα γέλια) και ήθελε και 2 εβδομάδες για να στα στείλει δηλαδή δεν είχε καν στοκ τα αγόραζε απευθείας

και φυσικά έχει να κάνει όχι μόνο με την ποιότητα των προϊόντων (αυτά μαθαίνεις στην πορεία να τα ξεχωρίζεις άλλωστε έχεις και τα σχόλια άλλων μητέρων που αγόρασαν πρίν από σένα για μπούσουλα) αλλά και με την τιμή τους

Εγώ δεν αντιλέγω ότι σε συνοικιακά μαγαζιά μπορείς να βρεις αξιόλογα Ελληνικά προϊόντα που όμως κατ εμέ είναι υπερτιμολογημένα (τουλάχιστον για την τσέπη μου) αλλά ακόμα και αν δεν είναι, γιατί καταλαβαίνω ότι άλλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα και άλλο στο μπαγκλατεζ , εγώ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα ψωνίσω.

πως να το κάνουμε δεν μπορώ να δώσω 15 ευρώ για ένα κολάν ούτε 28-30 για ένα σετ μπλούζα κολάν ενώ έξω μπορώ να βρώ εξίσου ποιοτικό προιόν σε μισή τιμή

Στα Ελληνικά eshop δεν κοιτάω ποτέ, όσες φορές το έχω κάνει πάντα βρίσκω αντίστοιχα προιόντα με το εξωτερικό τουλάχιστον στην διπλάσια τιμή (υπάρχουν και εξαιρέσεις και συνήθως είναι στην λίστα)
Μόνο το θυμαμαι λεει....το γέλιο της αρκούδας ειχαμε ρίξει τοτε....

Εγώ ξέρω πολλούς που πχ αγοράζουν απο εμπευ πχ ενα μαξιλάρι ένα ρολλόι κ το πουλάνε μούρη στο κατάστημα τους ως εισαγόμενο με την τριπλή αξία...

Τι να λέμε τώρα
Παλιά 24-02-12, 10:13   #12
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο apricot Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ψωνιζω απο ελληνικα site και δεν ειχα προβλημα ποτε. απο παπουτσια μεχρι φαρμακα και αθλητικα ειδη. παρεπιμπτοντως θα με ενδιεφερε το site στο οποιο αναφερεσαι για τα παιδικα ρουχα.
και εγω μια απο τα ίδια την επόμενη μερα ειχα τα πραγματα που ψωνισα για το ελληνικο σαιτ το εχεις δει και εδω μεσα....αλλά θα στο στελω με πμ
μάλλιστα μου έτυχε να αγοράσω μποτες.....απο ελληνικο σαιτ και να μου στειλουν οι ιδιοι e-mail οτι το προιν που αγόρασα είναι ελλατωματικό....και πως θα μου το αντικαταστεισουν χωρις καμια επιβαρυνση...τις έστειλα πισω μου έσετιλαν την επομενη μερα το καινουριο ζευγαρι και όλα οκ.
μονο σε ένα φαρμακειο πολυ παλιά μου έτυχε μεγαλη καθυστερηση και αυτο γιατι ειχε χαλασει το fax και δεν ειχαν λαβει την αποδεικτικο της κατάθεσης στην τραπεζα.....
Παλιά 24-02-12, 10:16   #13
kalamaraki

Προεπιλογή

ε τότε βρε Φενάκι ποιος ο λόγος που άνοιξες το θεμα....?

Γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο....?
Παλιά 24-02-12, 10:34   #14
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια ηρεμίστε δεν σας κατηγώ διάλογο προσπαθώ να κάνω....δίοτι εγω προσωπικά έχω μπει πολλές φορές στον κόπο να κοιτάξω σε σαιτ του εξωτερικου ειδικά τα γυναικεια και δεν βρισκω κάλες τιμές....υπολογιζω τα μεταφορικά και τα λεφτά που έχει το κάθε κομμάτι και μου φαινινται ακριβά.....έχω πάρει απο μαγαζι στο μαρουσι κολάν με 3,50 ευρω και μπλουζα με 4 ευρώ και ήταν και καλης ποιοτητας και νεανικά..... και αυτο περυσι το πάσχα....τυχαιο παράδειγμα φερνω διοτι το συγκεκριμενο μαγαζι ειχε ανεκαθεν χαμηλες τιμες....
απο τον Νοεμβριο έψαχνα να βρω παλτο σας πηρωφωρω περα απο 2 που εδωσε η κουνιαδα μου τα οποια τα φοραω καθημερινα λογω φθοράς......μου έκαναν δωρο οι γονείς μου ένα παλτο με 90ευρω και η ποιότητα ειναι σαν εκεινα τα παλτα που πουλάγανε παλια κασμιρ με μαλλι και μοχερ...εαν το δειτε θα πειτε αυτο πρεπει να κοστιζει μια περιουσια.....και μια φιλη που ψωνισε απο ένα σαιτ εξωτερικου....
μαζί τα βλέπαμε....
το παλτο το πληρωσε μαζι με τα μεταφορικά 150 ευρω και δηθεν ολομαλλο και τελικά το επεστρεψε και αγορασε αλλα ρουχα....
το πως ψωνιζω ο καθένας και τι ψωνιζει ειναι θέμα γουστου.....εγω δεν σας κρινω απλά ηθελα μεσα απο αυτη την ερωτηση που εθεσα να δω τα κριτηρια αγοράς και κατάλαβα πως ειναι τα χρήματα...δυστυχως εγω πχ απο το e-bay δεν έχω υπομονη πχ να περιμενω να ερθει ενα πακετο σε 15 μερες εγώ τα θελω πχ σε 2-3 μερες το πολυ και έτυχε να βρω φθηνα πραγματα σε σαιτ ελληνικα....δηλαδη οταν τον σεπτεμβριο ψωνισα με 75 ευρω για την κόρη μου
4 ζευγαρια φορμες 1 φουτερ μπουζοφορεμα 3 κολαν και 2 παντελονια φουτερ και δωρεαν μεταφορικα εαν αυτα σας φαινονται ακριβα...ε τοτε τι να πω
Παλιά 24-02-12, 10:37   #15
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
ε τότε βρε Φενάκι ποιος ο λόγος που άνοιξες το θεμα....?

Γιατί δεν βρίσκω κανένα λόγο....?

γιατι μπορει να κάνω λαθος και ξέρεις κάτι ο διάλογος με επιχειρήματα δεν ειναι κακο να γινεται....εαν ο οποιοσδηποτε θεωρει πως θελω να κανω διαφήμιση κανει λάθος διοτι ουτε μαγαζι εχω ουτε ειμαι καχυποπτη.......
δεν υποχρεωσα κανεναν να έχει την ίδια άποψη με εμενα.....απλά ζητησα μια γνωμη εαν το θεωρεις κακο μην ασχολεισαι..............ειναι απλά τα πραγματα...........
Παλιά 24-02-12, 10:39   #16
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ε δώστο μας και εμας αυτό το φοβερό site απ το οποίο αγόρασες με 75 ευρώ όλα αυτά γιατί εγώ μόνο στις εκπτώσεις φυσικών καταστημάτων βρήκα τέτοιες τιμές και μάλιστα όχι ικανοποιητικής ποιότητας...
Παλιά 24-02-12, 10:54   #17
fenaki

fenaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε δώστο μας και εμας αυτό το φοβερό site απ το οποίο αγόρασες με 75 ευρώ όλα αυτά γιατί εγώ μόνο στις εκπτώσεις φυσικών καταστημάτων βρήκα τέτοιες τιμές και μάλιστα όχι ικανοποιητικής ποιότητας...
ειναι το azshop το έχετε και στην λίστα.....μάλιστα αν εγγραφείς και στο news letters σου στελνει κάθε ποτε χαριζει τα μεταφορικά.....κουπονια εκπτωτικα και άλλα
έχει μεταφορικά και δεν συμφαιρει να ψωνισεις ενα δυο κομματια....εγω το τσεκαρω συχνα....οι φορμες που αγορασα δεν έπαθαν τιποτα καλής ποιοτητας φουτερ ουτε κομπιασαν ουτε γαργιασαν τιποτα άσε που για πολλές υποχρεωσεις σε παρτι και τατοια με 10-15 ευρω έχω ξεμπερδεψει με δωρα και τετοια....αν το παρακολουθεις ειδικα στην αλλαγη της σεζον βρισκεις ειδικα για την επομενη σεζον κοψοχρονιάς ρουχα
Παλιά 24-02-12, 11:35   #18
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fenaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι το azshop το έχετε και στην λίστα.....μάλιστα αν εγγραφείς και στο news letters σου στελνει κάθε ποτε χαριζει τα μεταφορικά.....κουπονια εκπτωτικα και άλλα
έχει μεταφορικά και δεν συμφαιρει να ψωνισεις ενα δυο κομματια....εγω το τσεκαρω συχνα....οι φορμες που αγορασα δεν έπαθαν τιποτα καλής ποιοτητας φουτερ ουτε κομπιασαν ουτε γαργιασαν τιποτα άσε που για πολλές υποχρεωσεις σε παρτι και τατοια με 10-15 ευρω έχω ξεμπερδεψει με δωρα και τετοια....αν το παρακολουθεις ειδικα στην αλλαγη της σεζον βρισκεις ειδικα για την επομενη σεζον κοψοχρονιάς ρουχα
Κοιτα....ειναι ολα μάρκας Εβιτα, μια χαρά μάρκα ειναι ελληνική, ράβονται κ στην τουρκία νομίζω κιολας αλλά κ εδώ βόρεια ελλάδα.

Αλλά....δεν είναι τοοοοσο όμορφα, ειχα κ έχω κ εγώ καποια φορεματάκια που μου έφεραν δωράκι της εβιτα, ωραία ήταν κ καλά κρατήθηκαν παράπονο δεν έχω.

Αλλά τα σχεδια κ τα χρώματα που βρίσκεις στα ξενα σαιτ ή ξένες μάρκες δεν τα έχει η εβίτα...

Εγώ πήρα 35κομμάτια με 190ευρώ....δηλαδή 5ευρώ το κομμάτι!....
Μπλούζες , κολαν, φορμες, παντελόνια, φορέματα, φουτερ, φλισάκια κ άλλα πολλά...

Αυτά στην ελλάδα μηπως θα ήθελα 400ευρώ?? ή και παραπάνω μη σου πω αν έπαιρνα μάρκες οπως Νεξτ...μοδερκερ...ζάρα...λαπεν....αλουέτ...
Παλιά 24-02-12, 12:16   #19
Malloo

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Malloo ουδετερη μηδέν
Smile

Διότι με 94 ευρώ (και δωρεάν μεταφορικά), αγόρασα πρόπερσι ΔΥΟ plasmacars από το Amazon και τα είχα σπίτι μου σε δύο ημέρες...

Στο συγκεκριμένο ελληνικό site http://www.trikiklo.com/Toys/Ride-on...plasmacar.html το ΙΔΙΟ plasmacar κοστίζει 78 ευρώ (το ΕΝΑ) συν έξοδα αποστολής (ανάλογα με το βάρος)...
Ο χρήστης Malloo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-12, 12:27   #20
eleni1

Το avatar του χρήστη eleni1

Περιοχή: Perama-Attikis
eleni1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=109532

Eγω το βρηκα φτηνοτερα εδω μεσα κιλας.....
Παλιά 24-02-12, 12:50   #21
ΜΑΡΙΤΑ

ΜΑΡΙΤΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ ναι τα ξέρω αυτά τα Εβίτα...μας είχαν φέρει κάτι φορέματα στη βάφτιση και ήταν από τα λίγα που άλλαξα. Δεν ταιριάζουν καθόλου στο γούστο μου. Από ποιότητα δε ξέρω αλλά από σχέδια δε μου αρέσουν.

Και βέβαια θα ψωνίσω σε ελληνικό σάιτ αν βρω κάτι στο γούστο μου και στη τιμή που διαθέτω. Αλλά η αλήθεια είναι ότι πάντα πρώτα θα κοιτάξω σε ξένα σάιτ δοκιμασμέν πια και τσεκαρισμένα ότι είναι άψογα στις παραδόσεις του και σε ποιότητα.
Επίσης δε κάνουν 2 βδομάδες να έρθουν από Αγγλία...συνήθως κάνουν 4 με 5 εργάσιμες μάξιμουμ. Αγόρασα μπότες δερμάτινες από αμαζον 40 ευρώ Δευτέρα και Τρίτη μεσημέρι ήταν σπίτι μου....άρα υπάρχουν και περιπτώσεις που τα έχεις άμεσα, πιο άμεσα δηλαδή δε γίνεται.
Και στο εξωτερικό όταν λένε εκπτώσεις ειναι εκπτώσεις!!!Ξεπουλάνε στη πραγματικότητα!
Οι πιο μεγάλες διαφορές είναι όμως στα παππούτσια...εκεί σου πέφτουν τα μαλλιά από τη διαφορά τιμής!
Οπότε είναι χιλιάδες οι λόγοι που ψωνίζουμε από ξένα σάιτ!Συμφωνώ απόλυτα και με τις προηγούμενες!
Παλιά 24-02-12, 13:01   #22
maria1976

maria1976 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για εναν και μονο λογο γιατι δεν εχω χρηματα, και θελω το καλυτερο που τα χρηματα μου μπορουν να αγορασουν.
Παλιά 24-02-12, 13:09   #23
angel306

Το avatar του χρήστη angel306

Περιοχή: florina
angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτιση????Εχω μια απορια για τα μεταφορικα...
Να σας πω περιλλυπτικα...Πηρα ενα αδιαβροχο καροτσιου απο γνωστο σαιτ και επειδη εχει και καταστημα στην Καστορια μου το στειλανε απο κει(ειναι 1-1.30 ωρα δρομο με το αμαξι) το οποιο εκανε 10€ αλλα τα μεταφορικα μου κοστησαν 6.78€ αρκετα δηλαδη!Παριγγιλα και ενα κινητο,απο Αθηνα θα το φερουν,παλι απο γνωστο σαιτ και τα μεταφορικα μου ειναι 3€ και κατι.Να σημειωσω οτι και τα δυο τα στελνουν με το ιδιο κουριερ!
Γιατι για την μακρυνη αποσταση πληρωσα 3€ και το διπλασιο για μια αποσταση γελια με λιγα λογια?Γιατι εχουν ολοι (οσο εχω δει εννοω) διαφορα στα μεταφορικα??
Παλιά 24-02-12, 13:11   #24
kalamaraki

Προεπιλογή

Τι να λέμε βρε παιδία τώρα.....μιλάμε για τραγικές διαφορές τιμών Φενάκι....

στα παπούτσια πχ.... κικερς ας πουμε που μου αρέσουν κ πολυ
Εδώ 65-95ευρω το ζευγάρι....κ στο αμαζον με 30 εως 60ευρώ.... Και αν το ψάξεις κ άλλο τα παίρνεις κ ποιο φτηνότερα....

Προχθές βγάζει μια προσφορά ολιγόλεπτη το αμαζον πχ κ πήρα δερμάτινο παπούτσι κικερς στη μικρή με 7λιρες....εκπτωτικό ναι....Εδώ με 10ευρώ τι παιρνω???

Το πλαστικό κ λέω κ ευχαριστώ...!

Εδώ εκπτώσεις δεν έχουν...ειναι κομπογιανίτες ολοι τους μα ολοις τους

Ταχα μου κάνουν εκπτώσεις κ βάζουν ψευτική τιμή αρχική κ στο κατεβάζουν στην εκπτωτική που απέχει δυο τρια ευρώ απο την πραγματική αρχική τιμη....

Τους έχω σιχαθεί ολους τους κ αρνούμαι να αγοράζω από καπου που δεν σέβονται τον πελάτη, τον βλεπουν σαν πορτοφόλι κ μόνο, οχι στο να ξαναγυρίσει ευχαριστημένος....μόνο στην κονόμα ρε φιλε....γιατί αυτό θα μας σώσει!!!
Από εδώ πια παιρνω μονο σε περίοδο εκπτώσεων αν πετύχω κάτι πραγματικά στα οικονομικά μέτρα μου ή αν αλλάζω δώρα....

Τα δίνω έξω εφοσον με σέβονται σαν πελάτη, οσα ευρώ κ να τους στείλω λιγα ή πολλά
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-02-12, 13:12   #25
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο angel306 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσια να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτιση????Εχω μια απορια για τα μεταφορικα...
Να σας πω περιλλυπτικα...Πηρα ενα αδιαβροχο καροτσιου απο γνωστο σαιτ και επειδη εχει και καταστημα στην Καστορια μου το στειλανε απο κει(ειναι 1-1.30 ωρα δρομο με το αμαξι) το οποιο εκανε 10€ αλλα τα μεταφορικα μου κοστησαν 6.78€ αρκετα δηλαδη!Παριγγιλα και ενα κινητο,απο Αθηνα θα το φερουν,παλι απο γνωστο σαιτ και τα μεταφορικα μου ειναι 3€ και κατι.Να σημειωσω οτι και τα δυο τα στελνουν με το ιδιο κουριερ!
Γιατι για την μακρυνη αποσταση πληρωσα 3€ και το διπλασιο για μια αποσταση γελια με λιγα λογια?Γιατι εχουν ολοι (οσο εχω δει εννοω) διαφορα στα μεταφορικα??
Γιατί αντζελ ο γερμανός κατάστημα πχ στελνει λέμε 1000κομμάτια την ημέρα κουριερ

Ενω ο αλλος 100 κομμάτια με κουριερ,

Εχουν κάνει διαφορετική συμφωνία με την εταιρεία κουριερ λογω όγκου αποστολών.
Παλιά 24-02-12, 13:19   #26
Sibylla

Sibylla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

angel306, τα μεταφορικά προκύπτουν κυρίως από τη συμφωνία που έχει κάνει ο προμηθευτής με την εταιρεία courier, όπου σίγουρα παίζει ρόλο ο όγκος των συναλλαγών μεταξύ των δύο εταιρειών.
Τώρα, πολλοί βάζουν κι ένα ποσό για τη συσκευασία (που δε στο λένε αλλά το συμπεριλαμβάνουν στα μεταφορικά) και άλλοι, κατά την προσωπική μου άποψη, βρίσκουν ευκαιρία να αυξήσουν το κέρδος τους...
Παλιά 24-02-12, 13:21   #27
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kalamaraki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί αντζελ ο γερμανός κατάστημα πχ στελνει λέμε 1000κομμάτια την ημέρα κουριερ

Ενω ο αλλος 100 κομμάτια με κουριερ,

Εχουν κάνει διαφορετική συμφωνία με την εταιρεία κουριερ λογω όγκου αποστολών.
Και εγω ετσι ειπα αλλα μου ερχεται καπως οταν πληρωνω αρκετα εξοδα αποστολης για κατι μικρο...Και δυστυχως ειμαι σε μικρη πολη που δεν εχει ποιος ξερει τι μαγαζια...Ειχα βρει ενα αδιαβροχο 14€ οτι να'ναι και ειπα τωρα για 3-4 ευρω δεν θα τσιγγουνευτω για να παρω καλυτερο.
Παλιά 24-02-12, 13:25   #28
angel306

angel306 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sibylla Εμφάνιση μηνυμάτων
angel306, τα μεταφορικά προκύπτουν κυρίως από τη συμφωνία που έχει κάνει ο προμηθευτής με την εταιρεία courier, όπου σίγουρα παίζει ρόλο ο όγκος των συναλλαγών μεταξύ των δύο εταιρειών.
Τώρα, πολλοί βάζουν κι ένα ποσό για τη συσκευασία (που δε στο λένε αλλά το συμπεριλαμβάνουν στα μεταφορικά) και άλλοι, κατά την προσωπική μου άποψη, βρίσκουν ευκαιρία να αυξήσουν το κέρδος τους...
Καλα το οτι ολοι ψαχνουν πως να σε πιασουν απο τον κ@λο το ξερουμε...
Εγω παντως μεχρι στιγμης δεν εχω ψωνισει απο καποιο ξενο σαιτ ακομα αλλα οταν πηγαινουμε βουλγαρια παιρνω αρκετα πραγματα πιο φτηνα
Παλιά 24-02-12, 13:25   #29
staci74

staci74 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτός από τα σχέδια, ποιότητα (και όλα όσα είπαν τα κορίτσια)..... εγώ αγοράζω ρούχα για άνοιξη/καλοκαίρι σε τιμές (και φθηνότερα) που έχουν τα χειμωνιατικα ρούχα εδώ αυτή τη στιγμή με τις "εκπτώσεις". Δεν μου αρέσει να αγοράζω ρούχα για την επόμενη χρονιά και να προσπαθήσω να μαντέψω ποιο μέγεθος θα χρειαστω και αν θα το πετύχω. Δεν ξέρω πόσο το παιδί μου θα μεγαλώσει. Και κυρίως επειδή έχουν πάντα εκπτώσεις .... πραγματικές εκπτώσεις.
Ο χρήστης staci74 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-12, 18:10   #30
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακόμα δεν έχω αγοράσει ρούχα απο e-shop. Καλοκαιρινά θα πάρω σίγουρα, γιατί έχουμε μόνο 2 μπλουζίτσες, αλλά ρε κορίτσια πως ψωνίζετε τα χειμερινά? Πως καταλαβαίνεται αν είναι μπλουζίτσα χονδρή (όχι μάλλινη ή φούτερ) ή λεπτή(όπως ζάρα,dpam) ? παντελονάκι χειμερινό και όχι φθινωπορινό? αν δεν το "πιάσετε"? Δεν έχει τύχει να απογοητευτήτε με τα ρούχα που σας στέλνουν? Με τα καλοκαιρινά νομίζω είναι πολύ πιο εύκολο και στο μέγεθος.
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-12, 18:35   #31
val80
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

val80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικά αγόρασα πολλά πράγματα από το ιντερνετ για τον μπέμπη μας και κερδίσαμε ένα κάρο λεφτά !!! Εδώ στην Ελλάδα τα καταστήματα τα έχουν διπλάσια από ότι του εξωτερικού, είναι τραγικό. Απλά λίγα eshop ελληνικά είναι αξιοπιστα, να έχουν σωστή εξυπηρέτηση και καλές τιμές ένα απο αυτά είναι και το bebeshop που ειμαι πολυ ευχαριστημε΄νη.
Ο χρήστης val80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-12, 00:36   #32
annagrig1980

annagrig1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γιατί είναι φθηνότερα
Γιατί είναι ποιοτικότερα

Μην ειστε απολυτες κοριτσια. Απο ποσα site του εξωτερικου εχετε διαβασει κοριτσια να περιμενουν ακομα απαντηση σε απειρα mail;
Για το ποιοτικοτερα, παλι δε θα συμφωνησω 100%. Δεν ειναι απαραιτητο. Πουλανε σκουπιδια τοσο σε Ελληνικα, οσο και σε ξενα site.
Kαι για τους χρονους αποστολης δε θα συμφωνησω απολυτα. Εκανα παραγγελια απο multirama Πεμπτη απογευμα και Παρασκευη πρωι ειχε φτασει με κουριερ στο σπιτι μου η συσκευη σε τιμη πολυ πιο κατω απο οοοοοοοοοοολα τα site του εξωτερικου (ηταν ειδος σε προσφορα)
Επισης παρηγγειλα μπουφαν απο Αγγλικο site με γυναικεια και το εστειλαν 2 εβδομαδες μετα την ολοκληρωση της παραγγελιας.
Νομιζω οτι η tsioubal με καλυψε απολυτα με οσα γραφει παρακατω. Προτιμω να ψαξω πρωτα εδω ειδικα στις μερες μας οπου υπαρχει επιτακτικη αναγκη να στηριξουμε τα Ελληνικα καταστηματα (φυσικα ή eshops) και αν δεν βρω ή δε ε συμφερει τοτε αγοραζω απ'έξω.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsioubal Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά ψωνίζουμε από όποιον τα έχει φθηνότερα στο σύνολο (προϊόν + μεταφορικά). Μπορεί να είναι από ίντερνετ,από φυσικό κατάστημα ή να συμφέρει να πάρεις το αεροπλάνο, να πεταχτείς μέχρι το Μιλάνο π.χ. να κάνεις τα ψώνια σου και να γυρίσεις και να σου έχουν έρθει όλα στο σύνολο και κάτω από την μισή τιμή από ότι θα τα αγόραζες Ελλάδα. Ναι, εκεί έχει φτάσει η αισχροκέρδεια στην Ελλάδα!
Ο χρήστης annagrig1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-12, 01:30   #33
chatzico

Το avatar του χρήστη chatzico

Περιοχή: Πειραιάς, Παιανία and all around Athens !!
chatzico ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προσωπικά, κριτήριο μου είναι ο συνδυασμός καλής τιμής και καλής ποιότητας.

Όταν για ένα καλό φορεματάκι θέλω στην Λαπέν κατοστάρικα στην καλύτερη, παίρνω ΜΠΟΝΙ ΤΖΙΝ ή ΡΕΑΡ ΕΝΤΙΣΙΟΝΣ με 20-30 μάξιμουμ.

Όταν η μικρή μου χρειάζεται 4-5 ζευγάρια πέδιλα για το καλοκαίρι και εδώ κινούμαστε στα 70 ευρώ περίπου τα δερμάτινα, τότε κοιτάω αλλού και παίρνω με 150 ευρώ μάξιμουμ αυτά που θέλω, φέτος μας βλέπω και με λιγότερα.

Έχει τύχει να την πατήσω με αγορά ρούχου, όχι των παιδιών, δικό μου. Το ίδιο μου έχει συμβεί και από φυσικό κατάστημα και παρότι ελλαττωματικό το προιόν, δεν καταδέχθηκαν να το αντικαταστήσουν. Τουλάχιστον σε ονλάιν αγορά, έχω μια διασφάλιση, το πέιπαλ.

Επίσης άλλο προσωπικό κριτήριο, είναι η παντελής έλλειψη ελεύθερου χρόνου, λόγω ακατάστατου ωραρίου.

Δεν προλαβαίνω.

Ξεκίνησε σαν παιχνίδι, μπορώ να βρώ αυτό που θέλω ονλάιν και κατέληξε συνήθεια.

Δεν κατακρίνω κανέναν, με ποιό δικαίωμα άλλωστε, για το πως ψωνίζει και από που.

Ούτε υποδείξεις μου αρέσει να κάνω. Δεν με αφορά.

Τιμώ την ελληνική αγορά όσο με τιμά και εκείνη.

Δεν πιστεύω ότι οι κακές τιμές είναι πάντα θέμα των καταστηματαρχών.

Είναι οι πολυεθνικές και οι αντιπρόσωποι, που ορίζουν αυτό το παιχνίδι.

Αλλά αν δεν αντιδράσουμε με κάποιο τρόπο, θα συνεχίζεται εσαεί αυτό.

Υπάρχουν και ελληνικά ονλάιν καταστήματα που είναι αξιόλογα π.χ. το παραφαρμασί. Και άλλα που είναι στην λίστα με τα δοκιμασμένα καταστήματα.

Όποια έχει καλές εντυπώσεις από κάποιο, να μας το πεί, για να το έχουμε υπόψη μας.

Αλλά ότι είναι ελληνικό, δυστυχώς, και με πονάει που το λέω, δεν είναι πάντα ούτε προτιμητέο, ούτε καλό.

Θες ένα σημερινό παράδειγμα ?

Τιμή Αγγλίας = 35 λίρες με 0 μεταφορικά

Τιμή ελληνικού ονλάιν καταστήματος = 115 ευρώ !!!!

Και μάλιστα όταν κάποια ποστάρισε το λινκ από το ΕΒΑΥ, τι έπραξε το ελληνικό κατάστημα ? Με απόλυτη δημοκρατία, το διέγραψε.

Πολύ επαγγελματική συμπεριφορά.

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ
Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ
Ο χρήστης chatzico δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-12, 09:54   #34
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ασχετο αλλα - αυτή η λίστα με τα σαιτ που είναι?
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-12, 10:01   #35
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο αλλα - αυτή η λίστα με τα σαιτ που είναι?
εδώ στην πρώτη σελίδα είναι ολες οι λιστες με τα δοκιμασμένα προιόντα

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=93528
Παλιά 27-02-12, 10:46   #36
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annagrig1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ειστε απολυτες κοριτσια. Απο ποσα site του εξωτερικου εχετε διαβασει κοριτσια να περιμενουν ακομα απαντηση σε απειρα mail;
Για το ποιοτικοτερα, παλι δε θα συμφωνησω 100%. Δεν ειναι απαραιτητο. Πουλανε σκουπιδια τοσο σε Ελληνικα, οσο και σε ξενα site.
Kαι για τους χρονους αποστολης δε θα συμφωνησω απολυτα. Εκανα παραγγελια απο multirama Πεμπτη απογευμα και Παρασκευη πρωι ειχε φτασει με κουριερ στο σπιτι μου η συσκευη σε τιμη πολυ πιο κατω απο οοοοοοοοοοολα τα site του εξωτερικου (ηταν ειδος σε προσφορα)
Επισης παρηγγειλα μπουφαν απο Αγγλικο site με γυναικεια και το εστειλαν 2 εβδομαδες μετα την ολοκληρωση της παραγγελιας.
Νομιζω οτι η tsioubal με καλυψε απολυτα με οσα γραφει παρακατω. Προτιμω να ψαξω πρωτα εδω ειδικα στις μερες μας οπου υπαρχει επιτακτικη αναγκη να στηριξουμε τα Ελληνικα καταστηματα (φυσικα ή eshops) και αν δεν βρω ή δε ε συμφερει τοτε αγοραζω απ'έξω.

Εδώ η καθεμία καταθέτει την άποψή της. Δεν είμαι προφέσορ για να μιλάω με στατιστικές. Μιλάω για τον εαυτό μου και το τι έχω συναντήσει εγώ στα χρόνια που αγοράζω από το ίντερνετ.
Τα παραδείγματα είναι άπειρα, δεν έχει κανένα νόημα να τα παραθέσω.
Σαφώς και αγοράζουμε έπειτα από έρευνα αγοράς, εσύ που συμμετέχεις στις αγορές μέσω ίντερνετ φαντάζομαι το γνωρίζεις. Όπως λοιπόν δεν είναι δεδομένο ότι φθηνότερο/ποιοτικότερο/ομορφότερο/καλύτερο customer service/ ταχύτερη παράδοση κ.λπ. θα βρεις σε sites εξωτερικού, έτσι δεν είναι δεδομένο ότι καλύτερη τιμή θα βρεις στο ίντερνετ παρά σε φυσικό κατάστημα.

Όχι, πες από που να το πάρω αυτό βρε fenaki...
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B...A3P5ROKL5A1OLE
(όταν επανέλθει in stock για να μη με φάτε...)

Από εδώ
http://www.on-pharmacy.gr/%CE%B4%CE%...category_id=54

από εδώ

http://www.pharmeden.gr/product_info...xactemp-p-1901

από εδώ
http://www.pharmacynet.gr/product_in...oducts_id=1164

από εδώ
http://www.pharmacyonclick.gr/thermo...idiko-gia-mora

ή από εδώ
http://www.techneasy.gr/index.php?ta...oduct_id=40223

που είναι η φθηνότερη e-τιμή της ελληνικής αγοράς?

Επαναλαμβάνω υπάρχουν αξιόλογα ελληνικά sites (και δεν αναφέρομαι σε eshops -κολοσσούς όπως Πλαίσιο και Multirama) όπως υπάρχουν και κινέζικα για κλοτσιές (δεν ψωνίζω από Κινέζικα eshops, άρα δεν έχω μπλεξίματα. Από κινέζους στο ebay ψωνίζω αλλά δεν είχα ποτέ πρόβλημα).

Υ.Γ. Το σαιτ που παρέθεσες fenaki εμένα ποιοτικά δεν με καλύπτει (τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα ρούχα) και οικονομικά γι αυτό που προσφέρει είναι και ακριβό...
Παλιά 27-02-12, 11:45   #37
Γατουλα

Το avatar του χρήστη Γατουλα

Περιοχή: Ανατολικα
Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και τις προαλλες η στολιτσα της χελλο κιττυ 45 προσφορα οταν την βρηκαμε 19
ε οχι δε θα του πληρωσω το 100-150% κερδος που θελει ο ελληναρας
εχω τις επιλογες μου
λαθος αγορες σιγουρα εχουμε διαπραξει
αλλα 3 στις 100????? δε χαθηκε και ο κοσμος
σιγα σιγα ξερουμε και απο που παιρνουμε και τι παιρνουμε
Παλιά 27-02-12, 12:23   #38
kalamaraki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γατουλα Εμφάνιση μηνυμάτων
και τις προαλλες η στολιτσα της χελλο κιττυ 45 προσφορα οταν την βρηκαμε 19
ε οχι δε θα του πληρωσω το 100-150% κερδος που θελει ο ελληναρας
εχω τις επιλογες μου
λαθος αγορες σιγουρα εχουμε διαπραξει
αλλα 3 στις 100????? δε χαθηκε και ο κοσμος
σιγα σιγα ξερουμε και απο που παιρνουμε και τι παιρνουμε
Θα συμφωνήσω με το γατονι

και την στολή της κιτυ την είχε προσφορά στα 49.90....οι γελοίοι....
Τώρα τα κατέβασε στα 35-38ευρώ...πάλι ποιο ακριβά από εμπευ ...
Παλιά 27-02-12, 17:44   #39
agakir

Περιοχή: Πάτρα
agakir ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αρχικό μήνυμα απο ravT
Γιατί είναι φθηνότερα
Γιατί είναι ποιοτικότερα

Υπάρχουν και ελληνικά eshop στη λίστα μας. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ!!!

Μέσα από τις ιντερνετικές αγορές και το φόρουμ , ανακάλυψα και την μεγάλη αισχροκέρδεια των ελληνικών καταστημάτων ( όχι , πως δεν το υποψιαζόμουν...)
με την βοήθεια και την εμπειρία των κοριτσιών που είχαν ήδη ψάξει το θέμα, εξοικονόμησα χρήματα , χρόνο και φυσικά την δυνατότητα επιλογής από ευρεία γκάμα προϊόντων μέσα από την άνεση του σπιτιού μου.
Φυσικά στην λίστα υπάρχουν και ελληνικά e shops που πολλά κορίτσια από εμάς, έχουμε τιμήσει δεόντως.
Για παράδειγμα , έχω ψωνίσει αρκετές φορές από http://www.melinamay.com/ η από εδώ http://www.laredoute.gr/home/index.aspx ( δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένη από τη εξυπηρέτηση και την πολιτική τους αλλά σε περιόδους προσφορών και δωρεάν μεταφορικών , έχω κάνει κάποιες αγορές ).
Επίσης http://www.perfectoys.gr/ ( έχω ψωνίσει τον τελευταίο καιρό και είμαι απόλυτα ικανοποιήμενη). Και από αρκετά άλλα που υπάρχουν στην λίστα.....

Θα ήθελα όμως να σου δώσω και κάποια παραδείγματα, της αισχροκέρδειας των ελληνικών καταστημάτων και πόσο εγώ έχω επωφεληθεί ψωνίζοντας από e shop του εξωτερικού.
Δύο μήνες πριν πήγα στο http://www.intersport.gr/el και δοκίμασα αυτό :http://www.jjbsports.com/nike-air-pe...-product/27879 μου είπαν 78 ευρώ , εγώ το πήρα http://www.jjbsports.com/ από εδώ μόλις 22 ευρώ σε προηγούμενη προσφορά τους και με τα χρήματα που θα ήθελα εδώ, πήρα επιπλέον και δύο ζευγάρια φόρμες http://www.jjbsports.com/champion-gi...-product/23404 . Και το χειρότερο είναι ότι τώρα στις εκπτώσεις πέρασα και ρώτησα για τα ίδια αθλητικά , τα είχαν ανεβάσει στα 89 αρχική και με την έκπτωση , έβγαιναν στα 73 ευρώ. Τι έχεις να πεις;;;

Και πολλά ακόμη παραδείγματα: http://www.amazon.co.uk/Britax-Adven...0356828&sr=1-1 πριν λίγες μέρες αγόρασα αυτό το κάθισμα , περίπου 45 ευρώ , κοιτά και εδώ: http://www.skroutz.gr/s/268392/Britax-Adventure.html το παλιότερο μοντέλο.
Είναι πολλά τα παραδείγματα που μπορώ να σου δώσω , μέσα από την μικρή μου εμπειρία και διαδρομή, σίγουρα όμως όλα τα κορίτσια έχουν ανάλογα περιστατικά.

Νομίζω ότι τα επιχειρήματα και τα παραδείγματα όλων μας , μπορούν να γίνουν προπομπός σε μελλοντικές σου αγορές από e shop του εξωτερικού.
Εγώ πάντως αποφάσισα να τιμώ την Ελληνική αγορά όσο με τιμά και εκείνη!!!
Ο χρήστης agakir δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-02-12, 20:41   #40
Γατουλα

Το avatar του χρήστη Γατουλα

Περιοχή: Ανατολικα
Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η το παιδικο καθισμα τοτε ειχε 300-320 εδω και με μεταφορικα απο γερμανια 170..τι να λεμε.....

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές