Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 17-02-12, 19:00   #1
dwraki

Το avatar του χρήστη dwraki

Περιοχή: Στο χαμογελο του θησαυρου μου.
dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Δεν τρωει τιποτα,Τρομερα κακοφαγο παιδι.

Να μαι παλι!!!!
Σας ελειψα;

Αχ κοριτσια,εχω ενα αγορακι 32 μηνων,πανεξυπνο,καλοβολο....
ΑΛΛΑ ΚΑΚΟΦΑΓΟ!!!!!!!!!
το πρωι θα πιει 250-270μλ γαλα.
Κατα τις 11μιση του δινω τα φρουτα(2-3) αλεσμενα φυσικα γιατι δεν τα τρωει με τιποτα αλλιως. (Και τωρα εχει αρχισει να μην τα τρωει ουτε ετσι.....)
Κατα τις 2 του δινω φαγητο,με χιλια ζορια ψιλοτρωει.......
Απογευματινο κατα τις 6-6μιση που θα ξυπνησει, κανενα γιαουρτακι-κρεμα-αυγο...αυτα ειναι τα μονα που και παλι με πιεση θα φαει.(ενα απο ολα.....ε!)
Μετα αλλα 250-270 μλ γαλα και νανι.
Το θεμα ειναι οτι δεν τρωει πολλα....δεν υπαρχει ποικιλια.
Τωρα τελευταια περασε ιωση,πυωδη αμυγδαλιτιδα (11 μερες πριν)και τωρα δεν τρωει τιποτα.Με τα χιλια ζορια να φαει και κυριως σουπες...που κι αυτες τωρα τις εχει βαρεθει.....
Και το μονιμο μας προβλημμα;...Ο εμετος,που τον κανει πανευκολα......
Απο στερεες,μακαρονια-ρυζι κτλ,τρωει 2-3 μπουκιες και μετα το κραταει στο στομα πολυ ωρα!!!!!!!

Αν μπορουσατε να με βοηθησετε με το θεμα φαγητο θα σας ημουν υποχρεη.
Επισης θα ηθελα τη γνωμη ενως ειδικού,αν γινετε!!!!

Κοριτσακια εαν εχετε περασει κατι παρομοιο με το παιδι σας,Βοηθηστε με!!!!!!!!!

Θεούλη μου....βοήθησε μας........
Ο χρήστης dwraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 21:36   #2
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και νομίζεις ότι είσαι η μόνη? Τα έχω περάσει και εγώ αυτά με την μεγάλη μου η οποία τώρα κοντεύει τα 7 και ακόμα δεν τρώει τα περισσότερα φαγητά, όπως πχ λαχανικά και όσπρια. Περάσαμε και εμείς τη φάση του να τρέφεται σχεδόν μόνο με γάλα και κρέμα βανίλια (νομίζω στα 2,5 ήτανε), να μην δοκιμάζει τίποτα, να αρνείται οτιδήποτε καινούριο. Τώρα στα 7 της πλέον, ξεκίνησε και να δοκιμάζει -ύστερα βέβαια από πολλά παρακάλια-και να τρώει μεγαλύτερες ποσότητες και ποικιλία. Είχα δοκιμάσει τα πάντα, είχα πετάξει πολλά φαγητά, είχα ρίξει ΤΟ κλάμα αλλά τίποτα. Σιγά σιγά και όταν κυρίως ξεκίνησε προνήπιο άρχισε να αλλάζει. Η γιατρός μου είχε πει ότι αφού είναι οκ στα κιλά της να μην ανησυχώ, να την αφήσω και κάποια στιγμή από μόνη της θα αρχίσει να ζητάει. Ετσι και έγινε. Εμετούς εμείς δεν είχαμε βέβαια, εσείς γιατί? Μάλλον το κάνει από εκβιασμό όταν δεν θέλει. Κέικ, ψωμί βούτυρο μέλι, κουλουράκι, λίγο ψωμί με λάδι και ντομάτα ( η δικιά μου συγκεκριμένα με αυτό μεγάλωσε) έχεις δοκιμάσει να δώσεις? Κάτι απ΄όλα θα καταφέρεις, έστω και λίγο. Εμείς επίσης λέγαμε και πολλά παραμύθια και ιστορίες από το μυαλό μου την ώρα του φαγητού και κάτι καταφέρναμε να βάλουμε στο στόμα. Μην απελπίζεσαι, τα πέρασα και σε καταλαβαίνω και νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός θα φτιάχνουν τα πράγματα. Περιττό πάντως να σου πω ότι εμείς τα φρούτα τα λιώνουμε ακόμα όλα μαζί και τα πίνει με το καλαμάκι, το προτιμώ πάντως από το να μην τρώει καθόλου.
Ο χρήστης linav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-12, 22:35   #3
dwraki

dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Linav Ευχαριστω για την απαντηση.
Βασικα με τους εμετους ταλαιπωρουμαστε παντα οταν εχει ιωση και μεχρι να αναρρωσει πληρως ,κανει πανευκολα.....μετα το ξεχναει......
Αλλα μεχρι να το ξεχασει.......
Αυτο το διαστημα αρνειται να φαει ψωμια-ζυμες και γενικα στερεες τροφες.....
Οταν με δει να τρωω εγω κατι,ερχεται μου ζηταει...δαγκωνει μια δυο μπουκιες και μετα τιποτα......
Δεν ξερω τι να πω......ευτυχως πινει γαλα.....

Παντως μου κανει εντυπωση που και η δικια σου,στην ιδια ηλικια περνουσε την ιδια φαση..!!!
Και απο οτι καταλαβα,γενικα ειναι κακοφαγο παιδακι η κορουλα σου ε;

Πωπω,τι τραβαμε να τα μεγαλωσουμε......
Γερα να ειναι και που θα παει,θα στρωσει το θεμα φαγητο!!!!

Παλιά 17-02-12, 23:02   #4
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ηταν και είναι κακόφαγη, με το παραμικρό σταματάει και δεν θέλει να ζοριστεί καθόλου. Από κιλά πώς πάει ο δικός σου? Εγώ πάντως σε κάποια φάση όταν πλέον έβλεπα ότι το παιδί δεν τρώει σωστά και την ψιλοταλαιπωρούσαν και οι ιώσεις λόγω παιδικού, ρώτησα την παιδίατρο και μου έδωσε ένα σιροπάκι με βιταμίνες για να πάρει λίγο τα επάνω της. Στο λέω αυτό αν νομίζεις ότι είναι αδυνατούλης, αρρωσταίνει και δεν παίρνει βιταμίνες.
Παλιά 18-02-12, 00:32   #5
tazoula82

Περιοχή: volos
tazoula82 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Στην ιδια κατηγορία ειναι και μενα ο γιος μου.Εκλεισε 2,5 χρονων και η ζυγαρια εχει κολλήσει εδω και μήνες πανω κατω στα 10,500 κιλά.Τρωει με τα χιλια ζόρια.Ακόμα και τις σκατολιχουδιες που μπορει να του φερει κανεναν θα τα ανοιξει ολα και μπορει να δαγκωσει μια μπουκιτσα και να τα παρατήσει μετα.Αυτο βεβαια δεν με χαλάει γιατι δεν θα θελα ενω δεν τρωει φαγητο να τρωει γλυκά και βλακειες.Γάλα πινει απο καμια 200αρια γραμμαρια το πρωι-μεσημερι-βραδυ.Αλλες φορες μπορει και λιγότερο.Με ανησυχει πολύ αυτο αλλα του καναμε και εξετασεις και βγήκαν πολύ καλες.Να φανταστειτε οτι ειχε πολυ καλό σιδηρο και αιματοκρίτη.Τωρα του δινουμε και κατι βιταμινες που μας εγραψε η παιδιατρός.Για να δουμε.... Ελπιζω οτι αν παει παιδικό φετος το Σεπτεμβρη μπορει να αλλαξει αυτο.Ισωσ αν βλεπει οτι τρωνε και αλλα παιδακια να ξεγελιεται και να τρωει και αυτος.
Ο χρήστης tazoula82 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 12:04   #6
dwraki

dwraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο linav Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν και είναι κακόφαγη, με το παραμικρό σταματάει και δεν θέλει να ζοριστεί καθόλου. Από κιλά πώς πάει ο δικός σου? Εγώ πάντως σε κάποια φάση όταν πλέον έβλεπα ότι το παιδί δεν τρώει σωστά και την ψιλοταλαιπωρούσαν και οι ιώσεις λόγω παιδικού, ρώτησα την παιδίατρο και μου έδωσε ένα σιροπάκι με βιταμίνες για να πάρει λίγο τα επάνω της. Στο λέω αυτό αν νομίζεις ότι είναι αδυνατούλης, αρρωσταίνει και δεν παίρνει βιταμίνες.
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tazoula82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην ιδια κατηγορία ειναι και μενα ο γιος μου.Εκλεισε 2,5 χρονων και η ζυγαρια εχει κολλήσει εδω και μήνες πανω κατω στα 10,500 κιλά.Τρωει με τα χιλια ζόρια.Ακόμα και τις σκατολιχουδιες που μπορει να του φερει κανεναν θα τα ανοιξει ολα και μπορει να δαγκωσει μια μπουκιτσα και να τα παρατήσει μετα.Αυτο βεβαια δεν με χαλάει γιατι δεν θα θελα ενω δεν τρωει φαγητο να τρωει γλυκά και βλακειες.Γάλα πινει απο καμια 200αρια γραμμαρια το πρωι-μεσημερι-βραδυ.Αλλες φορες μπορει και λιγότερο.Με ανησυχει πολύ αυτο αλλα του καναμε και εξετασεις και βγήκαν πολύ καλες.Να φανταστειτε οτι ειχε πολυ καλό σιδηρο και αιματοκρίτη.Τωρα του δινουμε και κατι βιταμινες που μας εγραψε η παιδιατρός.Για να δουμε.... Ελπιζω οτι αν παει παιδικό φετος το Σεπτεμβρη μπορει να αλλαξει αυτο.Ισωσ αν βλεπει οτι τρωνε και αλλα παιδακια να ξεγελιεται και να τρωει και αυτος.
Ακριβως το ιδιο κι εμενα ο μικρος..ουτε λυχουδιες δεν τρωει,την σοκολστα δε,ουτε που την εχει δοκιμασει...
Ασε το προβλημμα με το μεσημεριανο......αφου δεν τρωει,τι να του φτιαχνω;
Σημερα ας πουμε εψησα αρνακι κι εβαλα ρυζακι μπας και φαει....αλλα δεν νομιζω.Μαλλον θα ξανα αρχισω να του δινω συμπληρωμα γαλα παλι το μεσημερι......

Κοριτσια,ο δικος μου ειναι 12,500 στα κιλα....αλλα κι αυτα τα βαλαμε απο το πολυ ζορισμα στο φαγητο.

Και μενα μου εδωσε η παιδιατρος βιταμινες,εχουμε 5 μερες σημερα που τις παιρνουμε,αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη.Πηρα τηλ χθες την παιδιατρο και την ρωτησα ποτε θα αρχισουν να φερνουν αποτελεσματα και μου ειπε οτι πρεπει να πιει ολο το μπουκαλι......καλα κρασια δλδ!!!!!!!
Εμενα μου εδωσε το Farmaton kidi.Εσεις ποιες δινετε;

Παλιά 18-02-12, 13:39   #7
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Dwraki επειδή αρνείται όπως λες τις στερεές τροφές, άμα του φτιάξεις κανά ρυζόγαλο αντί για γάλα ας πούμε, βράσεις κουάκερ με λάδι, τραχανά, καμιά σούπα και αλέσεις μέσα το κρέας για να μην το καταλαβαίνει? Αν δεις πάντως ότι δεν πιάνει τίποτα, άστον και δίνε του ό,τι και όσο σου ζητάει. Εγώ πλέον από ένα σημείο και έπειτα σταμάτησα να ασχολούμαι, εντάξει, δεν είπαμε να αφήσεις το παιδί να πεθάνει από την πείνα, αλλά σταμάτησα να την κυνηγάω σε όλο το σπίτι, να κλαίω και να κάνω τον καραγκιόζη για να φάει, τόσο πολύ είχα κουραστεί. Θα δεις που από μόνος του κάποια στιγμή θα σου ζητήσει. Περνάει τη φάση του και τί να κάνουμε και εμείς οι γονείς, λουζόμαστε τις όποιες ιδιοτροπίες και παραξενιές τους. ΥΠΟΜΟΝΗ!
Παλιά 20-02-12, 11:13   #8
kiki*

Το avatar του χρήστη kiki*

Περιοχή: kavala
kiki* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μια απο τα ίδια και εμείς. Το πήρα απόφαση μετά απο 2 χρόνια. Το μόνο που προσπαθώ (με πολύ κόπο βέβαια ) είναι να τρώει κάθε μέρα έστω και λίγη πρωτείνη. Δηλαδή 2 κουταλιές οπωσδήποτε. Επίσης με έχει σώσει ο πουρές της πατάτας στον οποίο βάζω και λίγο κοτόπουλο και τον τρώει ευχάριστα. Και εμείς περάσαμε τις φάσεις του τραχανά. Τώρα τον βαρέθηκε. Φρούτα ? Μόνο σε χυμό και αυτό μόνο πορτοκάλι, μανταρίνι . Πλέον έκοψα και τα παιχνίδια την ώρα του φαγητού γιατί κατάλαβα ότι μόνο κακό του κάνω με τον να τον ξεγελάω για να φάει και ας τρώει πλέον το 1/3 απο αυτό που έτρωγε. Του διαβάζω παραμύθια ή λέμε ιστορίες. Και τελικά κατέληξα και εγώ ότι ένα παιδί που πεινάει θα φάει. Φυσικά δεν πρέπει να το αφήσεις και εντελώς μόνο του, θα κάνεις την προσπάθεια σου με τρόπο και όσο φάει. Του ξεκίνησα και εγώ σιροπάκι. Το minadex multi vitamin. Φαντάζομαι ότι θα θέλει 2 εβδομάδες για να δώ αποτελέσματα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές