Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-02-12, 16:55   #1
Μαρια2010

Το avatar του χρήστη Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Παιδικός σταθμός σε άλλη χώρα & μη γνώση της γλώσσας

Γεια σας κοριτσια,θα ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που ειναι στο εξωτερικο να μου πουν τι να κανω,λοιπον ο μικρος σε λιγους μηνες θα ξεκινησει παιδικο εδω στη Γερμανια και εχω αγχωθει λιγο με το θεμα της γλωσσας....εσεις τι κανατε;;;δηλ μιλουσατε στο παιδακι σας μεσα στο σπιτι και λιγα ξενα ωστε να προετοιμαστει η το αφησατε να τα μαθει ολα στον παιδικο;;;εχουμε πολλα βιβλια στα γερμανικα,παραμυθια κλπ τι να κανω να του τα διαβαζω;;;να πω και την μαυρη αληθεια δεν ξερω καλα την γλωσσα ξερω ομως να διαβαζω κλπ αλλα λετε να τον μπερδεψω με την προφορα μου;;;να τον αφησω να παει να τα μαθει εκει σωστα;;;και αν δυσκολευτει;;;τι γινετε με τα αλλα παιδακια θα τον κοροιδευουν;;;τι θα γινετε με τις δασκαλες θα του δινουν την απαραιτητη σημασια η θα τον περασουν στο ντουκου και θα εχουμε θεματα...αγχωθηκα λιγο η μου φαινεται;;;
Παλιά 09-02-12, 17:06   #2
MAMA-AGA

MAMA-AGA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην αγχώνεσαι καθόλου...σε λίγο θα μιλάει γερμανικά καλύτερα από εσένα.Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία είναι σφουγγάρια.
Ο χρήστης MAMA-AGA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-12, 18:09   #3
Stellinula

Το avatar του χρήστη Stellinula

Περιοχή: UK
Stellinula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ακριβως το ίδιο άγχος έχω και εγω εδώ στην Αγγλία....Θα το πάω βεβαια αργότερα, όχι τώρα (σε κανα χρόνο) οπότε θα έχει μάθει την Ελληνική και θα κοιτάει σαν άλιεν τα Αγγλάκια.....

Ο χρήστης Stellinula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-12, 18:22   #4
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η δικιά μου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσει το καλοκαίρι. Οι οδηγίες των παιδιάτρων εδώ είναι ότι εφόσον το παιδί δεν έχει γονιό που να είναι η ξένη γλώσσα η μητρική του (εμάς τα αγγλικά, εσάς τα γερμανικά), εμείς θα του μιλάμε στη γλώσσα μας, και το σχολείο θα αναλάβει τα υπόλοιπα. Στην αρχή συνήθως κάνουν αφωνία τους πρώτους 1-2 μήνες, αλλά μια ωραία πρωία ανοίγουν το στόμα τους και μιλάνε κανονικότατα πλέον τη γλώσσα. Δεν είναι κακό να τον μάθεις κάποιες βασικές λέξεις στα γερμανικά, να μπορεί να ζητήσει ένα ποτήρι νερό που λέει ο λόγος, αλλά μην του μιλάς εσύ συνέχεια. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις στην τοπική βιβλιοθήκη μήπως διοργανώνουν τίποτε προγράμματα για πιτσιρίκια της ηλικίας του με τραγουδάκια και τέτοια. Και αν δεν είσαι κατά της τηλεόρασης, μπορεί να βλέπει παιδικά στα Γερμανικά, θα τον βοηθήσουν κι αυτά πολύ.

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-12, 22:33   #5
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω! Παρουσα!
Τα περασα και τα περναω...
Εχω ακουσει διαφορα για τη γλωσσα που πρεπει να χρησιμοποιουμε. Οι Βελγοι επιμνουν να τους μιλαω γαλλικα γιατι ετσι θα τα μαθουν πιο ευκολα. Οι ελληνες χμ...Ποιος θα τους μαθει ελληνικα αν η μαμα τους μιλαει γαλλικα?
Στον μεγαλο που ειναι διγλωσσος απανταω στην γλωσσα που ξεκιναει αυτος - αν καταλαβω την ερωτηση και αν ξερω να απντησω.
Ας παμε απο την αρχη με τον παιδικο. Καιι οι δυο πηγαν λιγο μετα τα δυο σε ενα μικρο ιδιωτικο παιδικο σταθμο που ειχε 5-6 παιδακια στην ηλικια τους (και 15 μικροτερα). Και οι δυο μιλανε καλα ελληνικα (ο μικρος παραμιλαει) και μου ζητησαν να τους παω μια λιστε με καποιες λεξεις που χρησιμοποιουν.
Παντως ειχα προνοησει και τα τσισα τα λεμε πιπι στο πιο διεθνες...
Δεν νομιζω οτι εμαθαν να μιλανε στον παιδικο. Ο μεγαλος καθισε περιπου 1 χρονο, ο μικρος 3 μηνες και πηγε σε ταξη υποδοχης στο προνηπιο.
Αρχισε να μιλαει μετα τα χριστουγεννα της πρωτης χρονιας ΄στο προνηπιο (δηλαδη μετα απο 1μιση χρονια συστηματικης επαφης με τη γλωσσα) και τωρα παει αρκετα καλα. Επισης απο οταν αρχισε να επικοινωνει επαψε να ειναι το ιδιο επιθετικος με τα αλλα παιδακια.
Εμεις εχουμε την τηλεοραση συνεχια σε γαλλικο παιδικο προγραμμα και εχουμε παρει διαφορα κομπιουτερ και μαηντοφωνα με τραγουδακια.
Ο μικρος παπαγαλιζει αλλα δεν καταλαβαινει ακομη..
Παλιά 09-02-12, 23:54   #6
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.....οπως παντα με χλαρωσατε.
ΚΙΝΓΚΑ και εμεις το καλοκαιρακι θελουμε....δεν ειμαστε πολυ φαν της τηλεορασης,του ειχα βαλει κανα δυο φορες στα γερμανικα κατι παιδικα και δεν τα ηθελε με τιποτα...του εχω μαθει καποιες λεξουλες,βασικες αλλα τιποτα παραπανω.....αυτο με την βιβλιοθηκη θα το κοιταξω αν και εδω στο κουτσοχωρι μας δεν ξερω αν υπαρχει καν βιβλιοθηκη....θελω να τον παω στο κολυμβητηριο εχει γκρουπακια και πιστευω θα του κανει καλο....παντως ευχαριστω..ελπιζω να τα παμε καλα.
MMDAD και εμενα μου λενε οχι ναμην μιλας στο παιδι καθολου θα ξεχασει και τα ελληνικα..οι γερμναοι μου λενε αχ να μιλατε για να μην εχετε θεμα στον παιδικο...ο μικρος μιλαει πολυ καλα για την ηλικια του,κανει μεγαλες προτασουλες και ανετα συνενοησαι μαζι του...ξερει και λιγα γερμανικα αλλα τα βασικα ξες ..εχω ενα παιδακι εδω πιο μεγαλο απο το δικο μου που σωστα δεν ξερει καμια απο τις δυο γλωσσες...ξερει καλα ελληνικα αλλα και καλα γερμανικα...οχι ομως τελεια...μου μιλαε καμια φορα στα ελληνικα αλλα και τα μισα στα γερμανικα....λες να γινει κατι τετοιο;;και αν φανταζομα εινια παροδικο με τον χρονο θα καλυτερευει η κατασταση ε;;.
Εχω ψιλοαγχωθει και με την σχεση του με αλλα παιδακια...εχω παρατηρησει 2 φορες καποια απο αυτα στο παρκο ας πουμε δεν τον ηθελαν καθολου και τον κοιτουσαν σαν αλιεν...τωρα θα μου πεις λογικο αφου δεν τον καταλαβαιναν αλλα ξες σου φαινεται καπως.
Παλιά 10-02-12, 00:13   #7
anemoni

anemoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα τα παιδιά μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα παρότι ξεκίνησαν στο γαλλικό νηπιαγωγείο χωρίς να μιλάνε λέξη γαλλικά. Ούτε μιλούσαμε στο σπίτι γιατί ... δεν ξέραμε ότι θα μετακινηθούμε στη Γαλλία. ΌΣα παιδάκι ξέρω με τέτοιο θέμα, ΚΑΝΕΝΑ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μάλιστα η δασκάλα του μικρού μας είπε στην συνάντηση γονέων στην αρχή της χρονιάς ότι είναι καλύτερα να μιλάμε στα παιδιά μας τη μητρική γλώσσα στο σπίτι και όχι τα γαλλικά, εφόσον αυτά τα μαθαίνουν στο σχολείο. Όσο για το αν θα δώσουν σημασία στο παιδί, δεν ξέρω από Γερμανία, αλλά στη Γαλλία προσέχουν πάρα πολύ τα παιδάκια που δεν είναι η μητρική τους γλώσσα (νομίζω ότι έτσι είναι και στη Γερμανία, αλλά δεν το έχω ζήσει εγώ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω με σιγουριά άποψη). Εύχομαι με το καλό να ξεκινήσει το ζουζουνάκι σου την καινούρια του ζωή!
Ο χρήστης anemoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-12, 00:22   #8
patty_

Περιοχή: Αθήνα
patty_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην αγχωνεστε!! ο μηχανισμος κατακτησης της γλωσσας ειναι ενας και κοινος φυσικα για ολες τις γλωσσες, γι αυτο και η συγχρονη γλωσσολογία λέει οτι η εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας στηριζεται στη μητρική μας. Γι αυτο σας λένε οι δασκάλες των παιδιών σας να μιλάτε στο σπίτι ελληνικά. Να μάθετε εσεις στα παιδάκια σας σωστά τη μητρική τους γλώσα και πάνω σ αυτή τη βάση να μπορέσουν εκείνες να τους μάθουν σωστά τη γλώσσα του σχολείου (της χώρας που μένετε)
Ο χρήστης patty_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-12, 00:23   #9
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anemoni Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμένα τα παιδιά μου δεν είχαν κανένα πρόβλημα παρότι ξεκίνησαν στο γαλλικό νηπιαγωγείο χωρίς να μιλάνε λέξη γαλλικά. Ούτε μιλούσαμε στο σπίτι γιατί ... δεν ξέραμε ότι θα μετακινηθούμε στη Γαλλία. ΌΣα παιδάκι ξέρω με τέτοιο θέμα, ΚΑΝΕΝΑ δεν αντιμετώπισε πρόβλημα. Μάλιστα η δασκάλα του μικρού μας είπε στην συνάντηση γονέων στην αρχή της χρονιάς ότι είναι καλύτερα να μιλάμε στα παιδιά μας τη μητρική γλώσσα στο σπίτι και όχι τα γαλλικά, εφόσον αυτά τα μαθαίνουν στο σχολείο. Όσο για το αν θα δώσουν σημασία στο παιδί, δεν ξέρω από Γερμανία, αλλά στη Γαλλία προσέχουν πάρα πολύ τα παιδάκια που δεν είναι η μητρική τους γλώσσα (νομίζω ότι έτσι είναι και στη Γερμανία, αλλά δεν το έχω ζήσει εγώ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω με σιγουριά άποψη). Εύχομαι με το καλό να ξεκινήσει το ζουζουνάκι σου την καινούρια του ζωή!
Nα εσαι καλα καλη μου...σε ευχαριστω...ευχομαι να πανε ολα καλα...οσο για το αν θα το προσεχουν οθ δασκαλες,ξες δεν θελω να κανουν κατι ιδιαιτερο στο δικο μου παιδι απλα να μην περασουν στο ντουκου οτι δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα τα γερμανικα και μετα να εχουμε πολλες εληψεις στο θεμα της γλωσσας....εχω ακουσει διαφορα,απο καλα ως τα χειροτερα αλλα τα περισσοτερα ειναι καλα...θα δουμε .
Παλιά 10-02-12, 00:27   #10
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαρια2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
MMDAD και εμενα μου λενε οχι ναμην μιλας στο παιδι καθολου θα ξεχασει και τα ελληνικα..οι γερμναοι μου λενε αχ να μιλατε για να μην εχετε θεμα στον παιδικο...ο μικρος μιλαει πολυ καλα για την ηλικια του,κανει μεγαλες προτασουλες και ανετα συνενοησαι μαζι του...ξερει και λιγα γερμανικα αλλα τα βασικα ξες ..εχω ενα παιδακι εδω πιο μεγαλο απο το δικο μου που σωστα δεν ξερει καμια απο τις δυο γλωσσες...ξερει καλα ελληνικα αλλα και καλα γερμανικα...οχι ομως τελεια...μου μιλαε καμια φορα στα ελληνικα αλλα και τα μισα στα γερμανικα....λες να γινει κατι τετοιο;;και αν φανταζομα εινια παροδικο με τον χρονο θα καλυτερευει η κατασταση ε;;.
Εχω ψιλοαγχωθει και με την σχεση του με αλλα παιδακια...εχω παρατηρησει 2 φορες καποια απο αυτα στο παρκο ας πουμε δεν τον ηθελαν καθολου και τον κοιτουσαν σαν αλιεν...τωρα θα μου πεις λογικο αφου δεν τον καταλαβαιναν αλλα ξες σου φαινεται καπως.
Θα σε απογουτευσω λιγο... Καταρχην βλεπω οτι χρησιμοποιει λεξεις - ενοιες στη γλωσσα που τις πρωτομαθαινει.. "Αυτο τo μιρμιγκι ειναι mort"... Ακουω στο τμημα ελληνικης γλωσσας που πηγαινουμε μεγαλα παιδια, γυμνασιου να μιλανε μεταξυ τους γαλλικα. Ακουω τις μαμαδες να μιλανε μεταξυ τους γαλλικα... Και δυστυχως και εγω πλεον εχω αρχισει να πεταω μερικες γαλλικες λεξεις σε ελληνικες προτασεις..
Μεγαλωνοντας αναγκαστηκα θα δωθει βαρυτητα σε μια γλωσσα. Αν μεινεται μονιμα εκει σιγουρα θα μαθει καλυτερα τα γερμανικα. Εμεις ακομη δεν ξερουμε τι θα κανουμε γιαυτο και αρχισαμε και ελληνικα. Φυσικα μιλαω για τον μεγαλο γιατι ο μικρος ακομη ειναι μικρος για συγκροτημενη γνωση.
Παλιά 10-02-12, 00:30   #11
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Nα εσαι καλα καλη μου...σε ευχαριστω...ευχομαι να πανε ολα καλα...οσο για το αν θα το προσεχουν οθ δασκαλες,ξες δεν θελω να κανουν κατι ιδιαιτερο στο δικο μου παιδι απλα να μην περασουν στο ντουκου οτι δεν ειναι η μητρικη του γλωσσα τα γερμανικα και μετα να εχουμε πολλες εληψεις στο θεμα της γλωσσας....εχω ακουσει διαφορα,απο καλα ως τα χειροτερα αλλα τα περισσοτερα ειναι καλα...θα δουμε .
Αν εκει που ειστε ειναι οπως εδω στις Βρυξελλες το δυσκολο θα ειναι να βρεθουν γερμανοι στο σχολειο! Στο δικο μας εχει 45 εθνικοτητες και πχ στο τμημα του μικρου ειναι και αλλα παιδακια που δεν μιλανε γαλλικα..(θεωρω οτι στο τμημα του μεγαλου τα παιδακια μιλανε πλεον ασχετα με το αν μιλανε οι γονεις)
Παλιά 10-02-12, 07:59   #12
sogni d'oro

Περιοχή: athens
sogni d'oro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως το ίδιο άγχος έχω και εγω εδώ στην Αγγλία....Θα το πάω βεβαια αργότερα, όχι τώρα (σε κανα χρόνο) οπότε θα έχει μάθει την Ελληνική και θα κοιτάει σαν άλιεν τα Αγγλάκια.....

Παρεπιπτόντως καποιες μαμάδες εξωτερικού έχουν δημιουργήσει ενα μπλόγκ με πολλά θέματα...Αν θες στείλε pm να σου πω.
Stellinula πότε έφυγες στην Αγγλία? Kάπου προς Πειραιά, Κορυδαλλό σε θυμάμαι... ή κανω λάθος.
Μανούλες του εξωτερικού, έχετε κάνει την καλύτερη κίνηση. Εδώ τα πράγματα πάνε απο το κακό στο χειρότερο.
Θέλω και εγώ να μενω στοεξωτερικό πλέον!!1

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!
Ο χρήστης sogni d'oro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-02-12, 08:16   #13
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια! Καλά δεν το πιστεύω Μαρία 2010 μέσα στο μυαλό μου είσαι! Προθες έψαχνα παλιά θέματα σχετικά με παιδικούς και εξωτερικό και μόνο την mmdad είχα δει που είχε απαντήσει! Σήμερα είδα το θέμα σου.

Κι εμεις στην ιδια φάση είμαστε! Πολύ άγχος! Θα στείλουμε τη μικρή από Σεπτέμβρη παιδικό και με ανησυχεί πολύ αν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τα αλλα παιδάκια ή θα την απομονώσουν. Ευτυχώς που οι απαντήσεις των κοριτσιών είναι καθησυχαστικές. Τί γίνεται βρε κορίτσια όμως τον πρώτο καιρό που πάνε και δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα? Μετά θέλουν να ξαναπάνε στο σταθμό? Ή γυρνάνε με κλάματα σπίτι?
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-12, 13:51   #14
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kounelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα κορίτσια! Καλά δεν το πιστεύω Μαρία 2010 μέσα στο μυαλό μου είσαι! Προθες έψαχνα παλιά θέματα σχετικά με παιδικούς και εξωτερικό και μόνο την mmdad είχα δει που είχε απαντήσει! Σήμερα είδα το θέμα σου.

Κι εμεις στην ιδια φάση είμαστε! Πολύ άγχος! Θα στείλουμε τη μικρή από Σεπτέμβρη παιδικό και με ανησυχεί πολύ αν θα μπορεί να επικοινωνήσει με τα αλλα παιδάκια ή θα την απομονώσουν. Ευτυχώς που οι απαντήσεις των κοριτσιών είναι καθησυχαστικές. Τί γίνεται βρε κορίτσια όμως τον πρώτο καιρό που πάνε και δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα? Μετά θέλουν να ξαναπάνε στο σταθμό? Ή γυρνάνε με κλάματα σπίτι?
Εσεις σε ποια χωρα ειστε;;.....τον πρωτο καιρο που δεν θα καταλαβαινουν τιποτα θα πρεπει να κανουν υπομονη...τι να κανεις ειναι λιγο δυσκολα αλλα στην ηλικια αυτη το μονο που τους απασχολει εινια το παιχνιδι και η επαφη με τα αλλα παιδακια.....ετσι τουλαχιστον πιστευω πως ειναι ....νομιζω καθε αρχη και δυσκολη....στη συνεχεια θα ειναι καλυτερα τα πραγματα...θα κανουν και φιλιες με ενα η δυο παιδακια στανταρ με τα οποια θα τα βρισκουν και θα ειναι οκ και μετα αυτα τα παιδακια θα τα φερνω σε επαφη περισσοτερο με τον δικο μου για να μαθει τη γλωσσα.Καπως ετσι το βλεπω,προσπαθω να μην αγχωνομαι για να μην του μεταδωσω τα αγχη μου και τις αγωνιες....ξες ειναι και σπιρτα ολα και μας καταλαβαινουν.Ευχομαι καλη αρχη σε ολους,γονεις και παιδια.
Παλιά 10-02-12, 14:06   #15
Stellinula

Προεπιλογή

believe76 είμαι μερικους μήνες πλέον εκτός.....

Οπότε κατανοώ και εγω ότι κυρίως στο σπίτι την μητρική μας και η γλώσσα της κάθε χώρας στο ανάλογο σταθμό/σχολείο....

Οι δασκάλες πως συμεπριφέρονται στα παιδιά που δεν γνωρίζουν ακόμα τι τους λένε ?? Δηλαδη εμας μας καταλαβαινουν λέγοντας, ελα εδω, όχι, μη, πάρε αυτο, κλπ κλπ Με τις δασκάλες τι κάνουν???

Επίσης, πόσο περίπου κάνει ένα παιδάκι να προσαρμοστεί? Σε ενα τέτοιο περιβάλλον?

Παλιά 10-02-12, 14:15   #16
Marija

Marija ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο patty_ Εμφάνιση μηνυμάτων
η συγχρονη γλωσσολογία λέει οτι η εκμαθηση μιας ξενης γλωσσας στηριζεται στη μητρική μας. Γι αυτο σας λένε οι δασκάλες των παιδιών σας να μιλάτε στο σπίτι ελληνικά. Να μάθετε εσεις στα παιδάκια σας σωστά τη μητρική τους γλώσα και πάνω σ αυτή τη βάση να μπορέσουν εκείνες να τους μάθουν σωστά τη γλώσσα του σχολείου (της χώρας που μένετε)
Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα παιδάκια που μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα αφού κατακτήσουν τη μητρική τους, δηλ μετά τα 5 χρ. και όχι για τα παιδάκια μου μεγαλώνουν δίγλωσσα, δηλ. που μαθαίνουν να μιλάνε 2 γλώσσες από πολύ μικρή ηλικία. Είναι σαφώς καλύτερα να μιλάς στο παιδί και στις 2 γλώσσες από την αρχή ώστε να μην πάθει σοκ όταν πάει παιδικό και μιλάνε όλοι άλλη γλώσσα, ΑΛΛΑ αν δεν μιλάς καλά την ξένη γλώσσα είναι καλύτερα να του μιλάς μόνο στη μητρική σου (ελληνικά) για να μην μαθαίνει λάθος προφορά, τονισμό και γενικώς να μην μαθαίνει τα λάθη σου. Εξ ου και η συμβουλή να μιλάμε στα παιδιά μας μόνο ελληνικά στο σπίτι.

Πάντως να μην σας απογοητεύσω, αλλά από προσωπική μου εμπειρία και από εμπειρία πολλών φίλων που είναι στην ίδια φάση, αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: το παιδί μιλάει μόνο ελληνικά πριν πάει παιδικό, μετά μιλάει και τις δύο γλώσσες ανάκατα και τσάτρα πάτρα, και τελικά όταν πάει με το καλό δημοτικό, μιλάει την ξένη γλώσσα κατά προτίμηση και ελληνικά μόνο όταν αναγκάζεται. Ο μόνος τρόπος να μάθει καλά ελληνικά είναι ή να πηγαίνει σε ελληνικό σχολείο ή να το στέλνετε τακτικά στην Ελλάδα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Α και προετοιμαστείτε για το σοκ του να μιλάει ελληνικά με ξενική προφορά (αγγλική, γερμανική, γαλλική αναλόγως του πού ζείτε)........
Ο χρήστης Marija δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-02-12, 22:18   #17
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το αν θα το προσεχουν ή οχι εχει να κανει με τα συγκεκριμενα ατομα. Πχ εμας στον παιδικο μας ζητησε μια λιστα με τις λεξεις στα ελληνικα και τι σημαινουν στα γαλλικα (και την κρατησε τη λιστα για τον μικρο- τον ειχε δει ηδη)
Στο προνηπιο ομως.... Ο μεγαλος ειχε τις ιδιες υπχρωσεις με τα παιδια που ειχαν καλη γνωση της γλωσσας. Μονο που δεν ειχε τα ιδια δικαιωματα γιατι δεν ηξερε να μιλησει. Το πρωτο τετραμηνο η ειδηση ηταν οταν ΔΕΝ ηταν τιμωρια γιατι εβγαλε μια επιθετικοτητα την οποια η μεν παιδοψυχολογος δικαιολογησε με την αδυναμια λεκτικης εκφρασης αλλα το σχολειο δεν την δικαιολογησε ποτε (ουτε και οι μαμαδες των δαρμενων φυσικα). Επιπλεον αρνιουνταν να εξηγσουν τι εγινε "σε αυτη που δεν μιλαει καλα γαλλικα".
Φετος που μιλαει / καταλαβαινει καλυτερα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα στο σχολειο (ως καθολου μεχρι τωρα). Λοιπον ο μεγαλος πηγε προνηπιο 37μηνων..
Ο μκρος τωρα στον ιδιο χωρο πηγε 30 μηνων. Γιαυτον δεν εχουν την απαιτηση να μιλαει/καταλαβαινει..
Παλιά 10-02-12, 22:22   #18
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kounelitsa Εμφάνιση μηνυμάτων

Οπως εγραψες και στο π.μ προβληματα προσαρμογης μπορει να εχει και ανεξαρτητα της γλωσσας. Δεν νομιζω οτι στα 2-2μιση απομωνονονται απο μονα τους. Ουτε τα αλλα παιδακια τα ξεχωριζουν... Σε μεγσλυτερες ηλικιες που αρχιζουμε να τα συμβουλευουμε να μην μιλανε με το χ γιατι ειναι ατακτος μπορει..
Παλιά 10-02-12, 22:24   #19
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marija Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για τα παιδάκια που μαθαίνουν μια ξένη γλώσσα αφού κατακτήσουν τη μητρική τους, δηλ μετά τα 5 χρ. και όχι για τα παιδάκια μου μεγαλώνουν δίγλωσσα, δηλ. που μαθαίνουν να μιλάνε 2 γλώσσες από πολύ μικρή ηλικία. Είναι σαφώς καλύτερα να μιλάς στο παιδί και στις 2 γλώσσες από την αρχή ώστε να μην πάθει σοκ όταν πάει παιδικό και μιλάνε όλοι άλλη γλώσσα, ΑΛΛΑ αν δεν μιλάς καλά την ξένη γλώσσα είναι καλύτερα να του μιλάς μόνο στη μητρική σου (ελληνικά) για να μην μαθαίνει λάθος προφορά, τονισμό και γενικώς να μην μαθαίνει τα λάθη σου. Εξ ου και η συμβουλή να μιλάμε στα παιδιά μας μόνο ελληνικά στο σπίτι.

Πάντως να μην σας απογοητεύσω, αλλά από προσωπική μου εμπειρία και από εμπειρία πολλών φίλων που είναι στην ίδια φάση, αυτό που συμβαίνει είναι το εξής: το παιδί μιλάει μόνο ελληνικά πριν πάει παιδικό, μετά μιλάει και τις δύο γλώσσες ανάκατα και τσάτρα πάτρα, και τελικά όταν πάει με το καλό δημοτικό, μιλάει την ξένη γλώσσα κατά προτίμηση και ελληνικά μόνο όταν αναγκάζεται. Ο μόνος τρόπος να μάθει καλά ελληνικά είναι ή να πηγαίνει σε ελληνικό σχολείο ή να το στέλνετε τακτικά στην Ελλάδα για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Α και προετοιμαστείτε για το σοκ του να μιλάει ελληνικά με ξενική προφορά (αγγλική, γερμανική, γαλλική αναλόγως του πού ζείτε)........
Αχ... και ο Δημητρης μας εγινε Ντιμιτρί μολις αρχισε το σχολειο..
Παλιά 10-02-12, 22:28   #20
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Stellinula Εμφάνιση μηνυμάτων
believe76 είμαι μερικους μήνες πλέον εκτός.....

Οπότε κατανοώ και εγω ότι κυρίως στο σπίτι την μητρική μας και η γλώσσα της κάθε χώρας στο ανάλογο σταθμό/σχολείο....

Οι δασκάλες πως συμεπριφέρονται στα παιδιά που δεν γνωρίζουν ακόμα τι τους λένε ?? Δηλαδη εμας μας καταλαβαινουν λέγοντας, ελα εδω, όχι, μη, πάρε αυτο, κλπ κλπ Με τις δασκάλες τι κάνουν???

Επίσης, πόσο περίπου κάνει ένα παιδάκι να προσαρμοστεί? Σε ενα τέτοιο περιβάλλον?
Σε αυτη την ηλικια τους δειχνουν ουτως ή αλλως. Το ποσο κανει να προσαρμοστει εξαρταται απο το παιδι.. Εμεις ας πουμε ειχαμε φοβερο αγχος για τον μικρο που ειναι φοβερα προσκολημενος στην γιαγια του. Το παιδι προσαρμοστικε αμεσως (η γιαγια ακομη το παλευει)
Παλιά 10-02-12, 23:45   #21
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αν θα το προσεχουν ή οχι εχει να κανει με τα συγκεκριμενα ατομα. Πχ εμας στον παιδικο μας ζητησε μια λιστα με τις λεξεις στα ελληνικα και τι σημαινουν στα γαλλικα (και την κρατησε τη λιστα για τον μικρο- τον ειχε δει ηδη)
Στο προνηπιο ομως.... Ο μεγαλος ειχε τις ιδιες υπχρωσεις με τα παιδια που ειχαν καλη γνωση της γλωσσας. Μονο που δεν ειχε τα ιδια δικαιωματα γιατι δεν ηξερε να μιλησει. Το πρωτο τετραμηνο η ειδηση ηταν οταν ΔΕΝ ηταν τιμωρια γιατι εβγαλε μια επιθετικοτητα την οποια η μεν παιδοψυχολογος δικαιολογησε με την αδυναμια λεκτικης εκφρασης αλλα το σχολειο δεν την δικαιολογησε ποτε (ουτε και οι μαμαδες των δαρμενων φυσικα). Επιπλεον αρνιουνταν να εξηγσουν τι εγινε "σε αυτη που δεν μιλαει καλα γαλλικα".
Φετος που μιλαει / καταλαβαινει καλυτερα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα στο σχολειο (ως καθολου μεχρι τωρα). Λοιπον ο μεγαλος πηγε προνηπιο 37μηνων..
Ο μκρος τωρα στον ιδιο χωρο πηγε 30 μηνων. Γιαυτον δεν εχουν την απαιτηση να μιλαει/καταλαβαινει..
Eγω θελω να τον στειλω εκει κοντα στα 2μιση...μη φανταστεις πολλες ωρες πρωτον ειναι ακομα μικρος και δευτερον εγω προς το παρων δεν εχω καμια ιδιαιτερη υποχρεωση πχ.δουλεια κλπ οποτε ο μικρος θα παει για 2 με 3 ωριτσες...μολις βρω δουλεια θα παει περισσοτερο αλλα εχουμε λιγο καιρο ακομα....θελω ισα ισα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια γιατι δεν εχουμε πολλα εδω κοντα...ουτε παιδοτοπο και θελουμε σιγα σιγα να μπουμε σε παρεακια κλπ ξες.Α!να σου πω οταν ας πουμε θα με ρωταει κατι στα γερμανικα εγω να του απανταω γερμανικα η ελληνικα;;σε ζαλισα ε;;
Παλιά 11-02-12, 00:08   #22
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Eγω θελω να τον στειλω εκει κοντα στα 2μιση...μη φανταστεις πολλες ωρες πρωτον ειναι ακομα μικρος και δευτερον εγω προς το παρων δεν εχω καμια ιδιαιτερη υποχρεωση πχ.δουλεια κλπ οποτε ο μικρος θα παει για 2 με 3 ωριτσες...μολις βρω δουλεια θα παει περισσοτερο αλλα εχουμε λιγο καιρο ακομα....θελω ισα ισα να ερθει σε επαφη με αλλα παιδακια γιατι δεν εχουμε πολλα εδω κοντα...ουτε παιδοτοπο και θελουμε σιγα σιγα να μπουμε σε παρεακια κλπ ξες.Α!να σου πω οταν ας πουμε θα με ρωταει κατι στα γερμανικα εγω να του απανταω γερμανικα η ελληνικα;;σε ζαλισα ε;;
Και εγω τον μεγαλο για να μαθει την γλωσσα τον πηγα. Στην πορεια αρχισα να δουλευω.. Παντως τις παρεες εσυ θα τις κανεις και οχι το παιδι.. Ειναι μικρο ακομη. Εσυ θα γνωρισεις αλλες μαμαδες και ισως κανονισετε να συναντηθειτε...
Εγω του απανταω στην γλωσσα που μου μιλαει αν φυσικα ξερω την απαντηση γιατι πλεον χρησιμοποει και λεξεις που δεν ξερω ή δεν καταλαβαινω οπως τις προφερει. Στο σχολειο θα σου πουν να του μιλας γερμανικα. Ειναι πιο ευκολο για αυτους.. Επισεις επειδη εδω εχουν μια ταση να βγαζουν τις πανες γυρω στα δυο τους λεω πιπι και οχι τσισα μια και το πιπι χρησιμοποιουν εδω..
Παλιά 11-02-12, 00:18   #23
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α! και κατι ακομη.. Εγω εχω ερωτευτει μια εταιρεια με ηλεκτρονικα παιχνιδια εκπαιδευτικα και εχουμε παρει σχεδον ολη τη σειρα.. Εχει τργαουδακια, λεξουλες οτι πρεπει για αυτες τις ηλικιες. Και τηλεοραση το babychannel. Δες μηπως υπαρχει και στα γερμανικα. Εχει απλες ενοιες και τραγουδακια για αυτες τις ηλικιες (και δεν εχει καθολου διαφημησεις)
Παλιά 11-02-12, 00:38   #24
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η δικιά μου άρχισε να μιλάει πολύ και αρκετά νωρίς (γύρω στους 15 μήνες έκατσα να γράψω του μπαμπά που ήταν μακριά τις λέξεις που λέει και μου βγήκαν πάνω από 100) αλλά όχι καθαρά βέβαια. Αν την έστελνα δλδ σε σταθμό στην Ελλάδα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα γιατί τα λέει όλα. Στα αγγλικά έχει ξεπατικώσει λίγες λεξούλες είτε από τα παιδικά που βλέπει (ταινίες Disney κυρίως, Bambi, Nemo, Toy Story, Lion King και τέτοια) και τα βιβλία που διαβάζουμε είτε από αυτά που ακούει από μας. Μια φορά έπεσε πάνω μου κατά λάθος και μου είπε μόνη της "Τόι (σόρρυ)", όταν το άκουσα έκανα κάτι γέλια!

Συμφωνώ όμως με αυτό που λέει η κουνελίτσα ότι και η δικιά μου πάει πολλές φορές σε παιδάκια στην παιδική και τους μιλάει κι αυτά την κοιτάνε σαν εξωγήινη και την κάνουν με ελαφρά, προφανώς τα ξενίζει η γλώσσα... καμιά φορά προσπαθεί να τους μιλήσει στη γλώσσα τους και ξεκινάει με το hello που ξέρει, αλλά μετά δεν έχει τι να τους πει

Για μένα είναι ένας βασικός λόγος που θέλω να τη στείλω παιδικό, πιστεύω θα της λυθεί η γλώσσα και στα αγγλικά... και θέλω και να έχει επαφή με παιδάκια συστηματικά, γιατί κακά τα ψέμματα όλη μέρα μόνο με τη μαμά (έστω κι αν πάμε 2 φορές τη μέρα παιδική, εκεί δεν έχει πραγματική επαφή με τα άλλα παιδιά) δεν μου αρέσει...

της κουμπάρας μου είναι 2 και κάτι, ξεκίνησε το Σεπτέμβριο, εκείνης δεν μιλάει πολύ στα Ελληνικά βέβαια, αλλά ήδη έχει ξεσηκώσει κι εκείνη λεξούλες αγγλικές και τις λέει και στο σταθμό από ό,τι μου λέει η μαμά της περνάει πολύ ωραία, δεν δείχνει να την εμποδίζει το θέμα της γλώσσας.

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-02-12, 00:45   #25
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσικα και τα παιδια ξεχωριζουν τις διαφορετικες γλωσσες αλλα με λιγη παροτρινση απο τους μεγαλους τα βρισκουν αν ειναι..

Οσο για τον λογο γυρω στα 2 ταν ειπα στην φαρμακοποιο οτι θα στειλω το παιδι να μαθει γαλλικα μου ειπε οτι σε αυτη την ηλικια υπαρχουν παιδακια που δεν μιλανε ακομη την γλωσσα τους...

Παντως στις περισσοτερες απο τις χωρες για τις οποιες μιλαμε υπαρχουν και αλλοι ξενοι οποτε οι δυαφορετικς γλωσσες δεν θα ξενιζουν τοσο..
Παλιά 11-02-12, 18:09   #26
miamama

Περιοχή: Malmö,Sweden
miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να΄μαι κι εγώ...εμείς είμαστε από τον Δεκέμπβρη Σουηδία,η μικρή δεν μιλάει ακόμα καθαρά τα ελληνικά,ενώ τα λέει όλα.και σε μερικούς μήνες υπολογίζω να πάει παιδικό.
διάβασα τις ιστορίες σας,ελπίζω να μην έχουμε θέμα στην αρχή γενικά με την προσαρμογή,δεν είναι μόνο η γλώσσα.
στα ικέα την αφήσαμε 2 φορές στον παιδότοπο,τους είπαμε ότι δεν ξέρει την γλώσσα, την πρώτη φορά έμεινε 1 ώρα και όλα μια χαρά.
την δεύτερη ήθελε τουαλέτα να την πάμε,ντρεπόταν,δεν μπορούσε να συννενοηθεί κιόλας,έκανε τσίσα πάνω της.μας πήραν τηλ να πάμε...την αλλάξαμε και συνέχισε το παιχνίδι.
την τρίτη φορά δεν ήθελε να μπει καν στον παιδότοπο γιατί λέει έκανε τσίσα πάνω της...μάλλον στεναχωρήθηκε.
φαντάζομαι τέτοια θα έχουμε και στον παιδικό σταθμό!!
τα ελληνικά το ξέρω ότι θα τα ξεχάσει,εμείς θα προσπαθήσουμε να της μιλάμε πάντα σπίτι,κι αργότερα να κάνει μάθημα ελληνικών. ελπίζω να μην μιλάει σαν την καλομοίρα...αλλά σαν την πασχαλίδου,παπαρίζου,αλιάγα!!!!!!!

Ο χρήστης miamama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 12:11   #27
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο μικρος σημερα εψαχνε το "le skyl" (αφου ο ιπποποταμος ειναι l'hyppopotam γιατι να ην ειναι και ο σκυλος le skyl ε? γιατι? )
Ο μεγαλος παιζει με τα αυτοκινητακια του και μιλαει στους συμμαθητες του (σαν να ηταν εδω) στα γαλλικα αλλα οταν ζηταει απο τον μικρο να του φερει κατι το ζηταει στα ελληνικα
Παλιά 12-02-12, 13:46   #28
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

xaxaxa λε σκυλ!!!!!!

Παλιά 12-02-12, 13:50   #29
Stellinula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miamama Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ελληνικά το ξέρω ότι θα τα ξεχάσει,εμείς θα προσπαθήσουμε να της μιλάμε πάντα σπίτι,κι αργότερα να κάνει μάθημα ελληνικών. ελπίζω να μην μιλάει σαν την καλομοίρα...αλλά σαν την πασχαλίδου,παπαρίζου,αλιάγα!!!!!!!
Αυτο εξαρτάτε από το παιδί ή και απο τις γνώσεις που θα του προσφέρεις? Δηλαδη αν του μιλάς ελληνικά ΜΟΝΟ ή το στελνεις και Ελληνικο σχολείο 1-2 φορές την εβδομάδα...

Εγω τι να κάνω που αν ΤΕΛΙΚΑ μεινουμε εδω που είμαστε, το Ελληνικό σχολείο είναι 15 χιλιομετρα περιπου μακρυά?

Παλιά 12-02-12, 14:04   #30
miamama

miamama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εδώ κάνουν ελληνικά στο σχολείο,την διαλέγουν σαν extra γλώσσα.
δεν ξέρω καν αν έχει ελληνικό σχολείο...
μπορείς να βρεις δάσκαλο να του κάνει μάθημα,αλλά μιλάμε για αργότερα,δημοτικό.

Παλιά 12-02-12, 15:19   #31
kounelitsa

Το avatar του χρήστη kounelitsa

kounelitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σχετικά με το θέμα των Ελληνικών...εχω δύο ξαδέρφες που ζουν Αυστραλία, έχουν ένα χρόνο διαφορά και έφυγαν γύρω στα 6-7....Οι γονεις μιλούσαν μόνο Ελληνικά (αφού οι άνθρωποι δεν ήξεραν Αγγλικά) πήγαν και σε Ελληνικό σχολείο. ΑΛΛΑ η μια ακόμα μιλαει ελληνικά ή άλλη όμως μετα βιας. Έχει να κάνει και με το παιδί. Και από ηλικίες η μια 30 η άλλη 31.

Εμενα η μικρή μεχρι τώρα δεν έιχε πρόβλημα με τα παιδάκια στην παιδική χαρα. Το καλό είναι ότι ούτε και τα αλλα μιλάνε τη μητρική τους καλα οπότε τα βρίσκουν. Το θέμα είναι του χρόνου που θα μιλάνε όλα και θα τα κοιτάει με ανοιχτό το στόμα. Επίσης αυτή την εβδομάδα ξεκίνησε τις ντροπές (πρώτη φορά μου το κάνει). Ενω δεν είχε πρόβλημα με τα άλλα παιδάκια, τα πλησίαζε, τώρα ξαφνικά ντρέπεται.
Ο χρήστης kounelitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-02-12, 15:42   #32
Μαρια2010

Μαρια2010 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Stellinula παλι καλα που εσας ειναι μονο 15 χιλιομετρα...εμεις πρεπει να παμε 250 χιλ και αν βρουμε εκει σχολειο ελληνικο η εστω ρε παιδι μου μια δυο ωρες....εχω συγγενεις στην Ελβετια και η μικρη τους παει σε κανονικο σχολειο μονο που εκει κανουν και 2ωριτσες αν θυμαμαι καλα και ελληνικα...οσο για δασκαλο που αναφερθηκε παραπανω δεν υπαρχει,που να τον βρω;;;Παντως βρε κοριτσια ηθελα να σας ρωτησω τωρα με την κριση και τον γενικο χαμο στην Ελλαδα σας την λενε;;;πχ.εμεις ειχαμε παει παιδιατρο πριν 2 μηνες και θυμαμαι τοτε μας πετουσε σποντες του τυπου και τωρα τι θα κανετε;;και πως θα τα βγαλετε περα κια εμεις προσπαθουμε να σας βοηθησουμε αλλα δεν θα τα βγαλουμε και απο την τσεπη μας κλπ κλπ...αφηστε που οση ωρα εξεταζε τον μικρο μας μιλουσε....μεχρι που στο τελος μας ειπε αντε καλα ξεμπερδεματα και περαστηκα...(ο μικρος δεν ηταν αρρωστος...αρα τα περαστηκα σαν χωρα)να σας πω την αληθεια με αγχωνει και αυτο λιγο,λες λεω να αρχησουν τιποτα τετοια κουλα και οι δασκαλες η και τα παιδακια ακομα....ισως ειναι χαζομαρα μου που τα σκεφτομια αλλα το ψηλοφοβαμαι...αν και πιστευω σε τοσο μικρα παιδια δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις.
Παλιά 12-02-12, 20:35   #33
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το θεμα τον ελληνικων θα το αντιμετωπισεται οταν ερθει η ωρα δξλαδη γυρω στα 4 γιατι με την κατασταση στην Ελλαδα τα πραγματα αλλαζουν και εξω.
Εδω εκτως απο το ευρωπαικο σχολειο που ειναι για τους εργαζομενους στην ευρωπαικη ενωση και το νατο στις Βρυξελλες υπαρχει τουλαχιοστον 1 ελληνικο σχολειο και 2 Τμηματα Ελληνικης Γλωσσας αλλα οι εκπαιδευτικοι των ΤΕΓ λενε οτι μαλλον του χρονου δεν θα τους διορισει το υπουργειο...
Παντως συγουρα διαφορετικα μιλανε τα ελληνικα τα παιδια που τα ακουν και στο σπιτι τους και διαφορετικα αυτα που τα ακουν μονο στο σχολειο σαν ξενη γλωσσα. Εγω ανυσηχω για το αν θα μαθουν σωστα ελληνικα (γραμματικη και συνταξη) και συγκροτημενα μια και στο σπιτι μιλαμε και οι δυο γονεις (και η γιαγια) ελληνικα.
Επισεις μπορειτε να κοιταξετε και τι προγραμμα εχουν τα σχολεια στην περιοχη σας. Πχ αν υπαρχει ελληνικη κοινοτητα ειναι πιο πιθανο να βρεθει καποιος να κανει ελληνικα (εμας στο σχολειο μας εχει Ορθοδοξια και την διδασκει ελληνας - μηπως διδασκει στα ελληνικα??)
Μαρια 2010 και εμενα με ρωτανε οι γερμανοι στο γραφειο (νιωθω σαν να εκπροσωπευω ολη τη χωρα) αλλα δεν νομιζω οτι το συζητανε στο σχολειο. Οχι σε τοσο μικρες ηλικιες..
Παλιά 12-02-12, 20:39   #34
mmdad

mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α! Ξεχασα οτι για το Βελγιο υπογραφτικε συμφωνια οτι θα διδασκονται Ν. Ελληνικα ή Ελληνικος Πολιτισμς σαν μαθημα στα σχολεια. Ελπιζω στα ελληνικα...
Παλιά 12-02-12, 23:02   #35
Alexp

Περιοχή: frankfurti
Alexp ουδετερη μηδέν
Smile

Kalispera kai apo emena, eimai kai ego katoikos eksoterikou, Frankfurti, kai exo 2 mikra, o gios mou einai 4 kai i mikri mou 11 minon.
Eimaste edo 10 xronia, kai panta milousame ellinika sto spiti akoma kai me ton mikro. Auto alloste mas simvoulepse na kanoume kai o paidiatros. Esteila to mikro ston paidiko otan itan 1 1/2, kai itan oti kalitero. Den iksere katholou germanika, alla xreiastike mono 2 imeres gia prosarmostei, ton pigena stis 8 kai ton eperna stis 1500. Ton evlepa pos epeze me ta alla paidakia kai den mporousa na katalavo pos ta katafernan. Tora ennoeite pos milaei kalitera apo emas, alla sto spiti milame akoma mono ellinika. I mikri mou arxizei ton augousto, pisteuo oti kai auti den tha exei provlima, thelei kiolas na einai sunexeia me paidakia, tha einai kais ton idio xoro me ton adelfo tis. Pragmatika anipomono!!!
To mono pou mporo na po stis manoules tou eksoterikou einai, min fovaste ta mikra sas, einai san sfouggaria mathenoun ta panta toso grigora!!! Oso pio noris ta pate paidiko toso kalitera, argotera tha einai polu pio diskolo na sas apoxoristoun alla kai na epoikinonisoun me alla paidia!!!

Kalinixta kai signomi gia to megalo post!!
Ο χρήστης Alexp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 12:51   #36
opal

Το avatar του χρήστη opal

opal ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Διγλωσσία και παιδικός σταθμός

Έχω ένα κοριτσάκι 16 μηνών. Γεννήθηκε στην Αγγλία και συνεχίσαμε να ζούμε εκεί μέχρι που έγινε 10 μηνών. Τώρα μένουμε Ελλάδα αλλά κάποια στιγμή προς το τέλος του 2013 θα ξαναφύγουμε για Αγγλία και δεν ξέρουμε αν θα επιστρέψουμε ποτέ. Το κοριτσάκι μας τότε θα είναι 2 ετών. Είμαστε και οι δύο γονείς Έλληνες και ξέρουμε πολύ καλά Αγγλικά αλλά όχι άψογα.

Όταν μετακομίσουμε στην Αγγλία σκέφτομαι να το στείλω από νωρίς σε παιδικό σταθμό για να μάθει νωρίς να μιλάει αγγλικά. Θα ήθελα όμως πριν πάει στον παιδικό να έχει μάθει να συννενοείτε τουλάχιστον για τα βασικά πράγματα στα αγγλικά. Να μπορεί να πει ας πούμε θέλω να πάω τουαλέτα, με πονάει η κοιλιά μου, διψάω κ.τ.λ.

Τους τελευταίους μήνες της μιλάω συνειδητά κάποιες φορές στα αγγλικά. Δε θα μου άρεσε σε καμία περίπτωση να της μιλάω μόνο στα αγγλικά γιατί ο βαθμός που κατέχω τη γλώσσα είναι καλός για να επικοινωνήσω σε γενικές γραμμές, αλλά όχι για να εκφράσω όλα αυτά τα πράγματα που έχει την ανάγκη ένας γονιός να εκφράζει στην επικοινωνία του με το παιδί του. Επιπλέον όλοι οι άλλοι γύρω της, της μιλάνε μόνο στα ελληνικά. Βλέπω τώρα ότι το παιδί έχει μάθει να λέει κάποιες λεξούλες στα ελληνικά και καταλαβαίνει αρκετά πράγματα στα ελληνικά αλλά ως προς τα αγγλικά δε μου έχει δέιξει ακόμα ότι μπορεί να καταλάβει μία πρόταση που θα της πω ή να προσπαθήσει να πει κάτι. Ποιός πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να βοηθήσουμε το παιδί μας να μάθει και τα αγγλικά;

Επίσης πότε πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη στιγμή να τη στείλουμε παιδικό σταθμό; Η σκέψη που κάνουμε εμείς είναι να τη στείλουμε στον παιδικό την αμέσως επόμενη σχολική χρονιά από τη χρονιά που μετακομίζουμε. Δηλαδή τη σχολική χρονιά 2014-2015. Μέχρι τότε θα έχει ελπίζω συνηθίσει το καινούργιο περιβάλλον μετά τη μετακόμιση και θα έχει βγάλει ελπίζω και την πάνα. Αυτούς τους μήνες που θα είμαστε στην Αγγλία χωρίς να την έχουμε στείλει ακόμα στον παιδικό σκέφτομαι να περνάμε πολύ χρόνο σε διάφορα playgroups, τα οποία στην Αγγλία διοργανώνονται από το δήμο και είναι δωρεάν, ώστε να βρίσκεται σε αγγλόφωνο περιβάλλον αλλά να είμαι κι εγώ εκεί για να νιώθει ασφάλεια. Τι λέτε;
Παλιά 11-03-13, 13:07   #37
emmaki

emmaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γνώμη μου (που υποστηρίζεται και από τη βιβλιογραφία) αν το παιδί βρεθεί σε ένα αλλόγλωσσο περιβάλλον μέσα σε 3 μήνες θα έχει μάθει τη γλώσσα σε ικανοποιητικό βαθμό.

Όσο για το πώς θα ζητήσει νερό ή φαί ή πώς θα δείξει ότι πονάει.....Υπάρχει και η μη λεκτική επικοινωνία! Θα προσαρμοστεί τόσο γρήγορα που θα σε αφήσει άφωνη! Αν δε καταφέριες να βρεις και 2-3 παιδιά από τη γειτονιά για να παίζουν συστηματικά μαζί (να μην αλλάζει δηλαδή κάθε μέρα "φίλους") θα είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα!

Και μην ξεχνάς, τέλος, ότι ειδικά στην Αγγλία οι εκπαιδευτικοί ξέρουν από αλλόγλωσσα παιδιά! Ξέρουν πώς να τους φερθούν, πώς να τους μάθουν τη γλώσσα κλπ
Ο χρήστης emmaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 13:32   #38
rad_mid

Το avatar του χρήστη rad_mid

Περιοχή: Athens
rad_mid χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οσο πιο νωριτερα, τοσο πιο καλα. Η κορη μου πηγε σε αποκελειστικα αγγλοφωνο σταθμο στα 4 και μεσα σε 6 μηνες μπορουσε να επικοινωνησει και να κανει βασικες συζητησεις στα αγγλικα. Ηταν αποκλειστικα αγγλοφωνος σταθμος στην Αθηνα, αλλα βεβαια ιδιωτικος.

Ο γιος μου που ειναι 1.5 χρονων θα παει απο Σεπτεμβριο παλι σε αγγλοφωνο.

Για μενα ηταν απαραιτητο τα παιδια μου πλεον να μιλανε απταιστα αγγλικα και στο δημοτικο- 1η ταξη- να αρχισω μια δευτερη γλωσσα.
Ο χρήστης rad_mid δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-13, 18:06   #39
dimibo76

Το avatar του χρήστη dimibo76

Περιοχή: USA-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
dimibo76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν θα αναφερθώ καθαρά στην δική μας εμπειρία. Η μικρή μου γεννηθηκε στην αμερική, όπου και συνεχίζει να ζει. Το άγχος μου με την γλώσσα ήταν απίστευτο και ήταν αυτό που με ώθησε να την στείλω παιδικό όταν ήταν 2 1/2, είχαν προηγηθεί και κάτι σκηνικά με κάποια παιδάκια από λατινική αμερική (ω ναι!) που την είχαν κοροιδέψει επειδή δεν μιλούσε αγγλικά και καταλαβαίνεις.... η εμπειρία ήταν δυστυχώς τραυματική για όλους μας! δεν ξέρω αν έφταιγε οτι δεν ήταν έτοιμη να πάει, αν το σχολείο δεν ήταν κατάλληλο ή οτι δεν ήξερε την γλώσσα πάντως ένα κοινωνικότατο παιδάκι είχε μετατραπεί σε ένα απίστευτα φοβισμένο πλάσμα .... Έτσι την σταμάτησα.... και την τρέλανα στην αμερικάνικη παιδική τηλεόραση, μιλάμε την αποβλάκωσα!!! το καλό είναι οτι εδώ έχουμε καταπληκτικές εκπαιδευτικές εκπομπές (σε καμία περίπτωση δεν συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, απλά αναφέρω την εμπειρία μας). Στην αρχή γκρίνιαζε γιατί δεν καταλάβαινε, σε ένα δίμηνο είχε μάθει όλες τις βασικές εκφράσεις και προσπαθούσε να μιμηθεί τον ήχο της γλώσσας λέγοντας ότι να ναι!!! Ο συμβουλές από όλους τους δίγλωσσους, μορφωμένους -το τονίζω-, φίλους μας (Ελληνες, Ινδους, Γερμανούς κτλ) ήταν ποτέ να μην της μιλάμε αγγλικά εμείς, απλά να την διορθώνουμε αν κάτι λέει λάθος, όπως φυσικά και στα Ελληνικα...
Και φτάνουμε 3 1/2 χρονών, τον Σεπτέμβριο του 12, οπου ξεκινάμε δυναμικά παιδικό, μετά ένα τρίμηνο ταξίδι στην Ελλάδα και η μικρή σε μια εβδομάδα μπορούσε να να συνεννοηθεί αρκετά καλά στα βασικά (η αμερικάνικη τηλεόραση συνεχίστηκε και στην Ελλάδα)!!! Μέχρι τα χριστούγεννα πετούσε!!! Εδω και ένα μήνα όταν θέλει να ρωτήσει "τι είναι αυτό" ρωτάει "τι είναι αυτό για??? (what is this for?) . Το αποκορύφωμα? χθες είχε γενέθλια και αρνήθηκε να της τραγουδήσουμε το γνωστό ελληνικό τραγουδάκι γενεθλίων ...
Ελπίζω να τα πάτε πολύ πολύ καλά σε ότι και να αποφασίσετε! Εγώ είμαι σίγουρη οτι η μικρή σας θα τα πάει υπέροχα!!!!
Παλιά 11-03-13, 19:07   #40
fenval

fenval ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εσεις δε χρειαζεται να της μιλατε αγγλικα και ιδιαιτερα αφου δεν ειναι η μητρικη σας γλωσσα..πιστεψε με αν κρινω απο τα παιδια της αδελφης μου που ειναι γερμανια θα μαθει τα βασικα πολυ πιο γρηγορα απο οσο νομιζεις οταν πατε στην αγγλια , οποτε μην ανησυχεις.
Ο χρήστης fenval δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές