Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλλίνδρομη στο πρώτο τρίμηνο


Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;  

359

  1. 1. Σας έτυχε ποτέ παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο;

    • όχι
      188
    • ναι μία φορά
      523
    • ναι δύο φορές
      138
    • ναι τρείς φορές
      33
    • ναι τέσσερις φορές
      18


Recommended Posts

σας έτυχε παλλίνδρομη κύηση στο πρώτο τρίμηνο?

 

(σύμφωνα με στατιστικές σε περίπου 15% των κυήσεων υπάρχει παλλινδρόμηση)

 

Αιτίες παλλινδρόμησης (θα συμπληρωθούν εδώ απο τους συντονιστές)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα κι εγω μια παλλινδρομη το 1998 (4 χρονια μετα τη γεννηση της κορης μου).Η αιτια οπως ανακαλυψαμε τα τελευταια χρονια ηταν η θρομβοφιλια (τοτε δεν καναμε εξετασεις για θρομβοφιλια). Απο το 2008 μεχρι προσφατα εχω αποκτησει αλλα 3 παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παλινδρομη κυηση πρωτου τριμηνου,το 2007.

Ηταν η πρωτη μου εγκυμοσυνη, κ ηταν διδυμακια!

Απο τοτε,το 2008, ηρθε ο πρωτος μου γιος, κ το 2011, ο δευτερος μου γιος!

 

Ποτε ομως δεν ξεχνω τα δυο μου αστερακια...

Link to comment
Share on other sites

Ιουλιο του 2010 εμεινα εγκυος στο μωρακι μου, 8 Σεπτεμβρη πηγα για την αποξεση. Πηγαμε να ακουσουμε καρδουλα αλλα εκεινο ηταν νεκρο. ... Απο τοτε δεν ξαναμεινα εγκυος και σκεφτομαστε πλεον για εξωσωματικη μιας και ειμαι 35.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

1 Ιουνίου 2011 έμαθα για την εγκυμοσύνη...23 Ιουνίου δεν βγήκε καλή η χοριακή...αποβολή..απόξεση

Πόνος...δεν μπορώ ακόμα να το ξεπεράσω...παρόλο που έχω ήδη ένα παιδάκι και είμαι τώρα έγκυος στον 5ο μήνα...

Δεν περίμενα ποτέ να νιώθω τόσο πόνο για κάτι που ποτέ μου δεν το είδα, δεν το ένιωσα...όμως το αγάπησα

Είναι άδικο και προκλητικό να νιώθω έτσι πόσο μάλλον όταν κάποιες γυναίκες έχουν χάσει πολλά περισσότερα έμβρυα, ή άλλες τα είχαν νιώσει ή άλλες δεν είχαν ήδη παιδάκι...

Όμως νιώθω ακόμα τεράστιο πόνο...πότε θα το ξεπεράσω;

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

1 Ιουνίου 2011 έμαθα για την εγκυμοσύνη...23 Ιουνίου δεν βγήκε καλή η χοριακή...αποβολή..απόξεση

Πόνος...δεν μπορώ ακόμα να το ξεπεράσω...παρόλο που έχω ήδη ένα παιδάκι και είμαι τώρα έγκυος στον 5ο μήνα...

Δεν περίμενα ποτέ να νιώθω τόσο πόνο για κάτι που ποτέ μου δεν το είδα, δεν το ένιωσα...όμως το αγάπησα

Είναι άδικο και προκλητικό να νιώθω έτσι πόσο μάλλον όταν κάποιες γυναίκες έχουν χάσει πολλά περισσότερα έμβρυα, ή άλλες τα είχαν νιώσει ή άλλες δεν είχαν ήδη παιδάκι...

Όμως νιώθω ακόμα τεράστιο πόνο...πότε θα το ξεπεράσω;

δε νομίζω ότι το ξεπερνάς ποτέ. με τον καιρό ο πόνος δεν είναι τόσο έντονος αλλά πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα το θυμάσαι και θα δακρύζεις. με το καλό το μωράκι σου και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα μια παλινδρομη τελη το Νοεμβριο του 2009 δεν εκανα αποξεση ηταν πολυ νωρις τον Ιανουαριο του 2010 εμεινα εγκυος στο γιο μου. Θυμαμαι οτι το ειχα παρει για λιγο καιρο πολυ στραβα αλλα μαζεψα γρηγορα τα κομματια μου γιατι δεν το ειχαμε δει καν και ειπα οτι αλλες το βλεπουν και το ξεπερνανε εγω γιατι να μην το ξεπερασω. Ειναι ζορι αλλα η φυση και ο Θεος εχουν τον πρωτο λογο.

Link to comment
Share on other sites

23-06-2011 έκανα κι εγώ απόξεση...

Δε μπορώ να το ξεχάσω.Ακόμα το σκέφτομαι.

Είμαστε πάλι στην προσπάθεια για το πρώτο μας μωράκι.

Σου εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη & με το καλό να γεννήσεις το παιδάκι σου!

 

1 Ιουνίου 2011 έμαθα για την εγκυμοσύνη...23 Ιουνίου δεν βγήκε καλή η χοριακή...αποβολή..απόξεση

Πόνος...δεν μπορώ ακόμα να το ξεπεράσω...παρόλο που έχω ήδη ένα παιδάκι και είμαι τώρα έγκυος στον 5ο μήνα...

Δεν περίμενα ποτέ να νιώθω τόσο πόνο για κάτι που ποτέ μου δεν το είδα, δεν το ένιωσα...όμως το αγάπησα

Είναι άδικο και προκλητικό να νιώθω έτσι πόσο μάλλον όταν κάποιες γυναίκες έχουν χάσει πολλά περισσότερα έμβρυα, ή άλλες τα είχαν νιώσει ή άλλες δεν είχαν ήδη παιδάκι...

Όμως νιώθω ακόμα τεράστιο πόνο...πότε θα το ξεπεράσω;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα 2παλινδρομες στο πρωτο τριμηνο χωρις να εχω αλλο παιδακι,τωρα λεμε να ξαναπροσπαθησουμε και προσπαθω να κανω θετικες σκεψεις οτι ολα θα πανε καλα αλλα ειναι τοσο δυσκολο....φοβαμαι οτι ξανα μια απο τα ιδια θα γινει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομίζω ότι το ξεπερνάς ποτέ. με τον καιρό ο πόνος δεν είναι τόσο έντονος αλλά πάντα θα υπάρχουν στιγμές που θα το θυμάσαι και θα δακρύζεις. με το καλό το μωράκι σου και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

 

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!!

Οι Τρύπες στο "Καινούργια ζάλη" λέγανε "ο χρόνος είναι ο χειρότερος γιατρός"...Σκεφτόμουν τον Ιανουάριο ότι εκείνες τις μέρες θα το είχα στην αγκαλιά μου και πλάνταζα στο κλάμα...

Νομίζω ότι παρόλο που βοηθάει ότι έχω το άλλο μου παιδάκι στο γεγονός να μην αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά ιατρικά, στο συναισθηματικό επίπεδο χειροτερεύει την κατάσταση. Και αυτό γιατί έχοντας βιώσει την εγκυμοσύνη στο πρώτο παιδάκι είχα αρχίσει και μίλαγα, πρόσεχα μέσα απο τη διατροφή μου το έμβρυο, του τραγούδαγα...και φαναστείτε ότι έμαθα ότι κάτι δεν πάει καλά στην 8η εβδομάδα. Είχα δεθεί συναισθηματικά περισσότερο με το αστεράκι μου απο ότι με την κόρη μου ακριβώς γιατί έχω βιώσει τη μητρότητα.

Φανταστείτε ότι ήθελα να αποβάλω για να μην μου το σκοτώσουν στην απόξεση. Και όντως περίμενα 10 μέρες περίπου για να αποβάλλω κάνοντας συνεχώς χοριακές για να δω αν άρχισε να πέφτει η τιμή οπότε θα άρχιζε η διαδικασία της αποβολής. Καλά ο πόνος που πέρασα στην αποβολή ήταν απίστευτος (και φανταστείτε ότι έχω δύσκολη περίοδο και γενικά είμαι μαθημένη σε τέτοιου είδους πόνο). Η απόξεση ήρθε επειδή είχα για 10 μέρες αίμα και έπρεπε να καθαρίσω τελείως.

Δεν ξέρω αν ο πόνος είναι λόγω ευαισθησίας μου ή λόγω ορμονών (τότε έγκυος, τον Σεπτέμβρη ξαναέμεινα έγκυος) πάντως νιώθω χάλια.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα μια παλινδρομη τελη το Νοεμβριο του 2009 δεν εκανα αποξεση ηταν πολυ νωρις τον Ιανουαριο του 2010 εμεινα εγκυος στο γιο μου. Θυμαμαι οτι το ειχα παρει για λιγο καιρο πολυ στραβα αλλα μαζεψα γρηγορα τα κομματια μου γιατι δεν το ειχαμε δει καν και ειπα οτι αλλες το βλεπουν και το ξεπερνανε εγω γιατι να μην το ξεπερασω. Ειναι ζορι αλλα η φυση και ο Θεος εχουν τον πρωτο λογο.

 

Καλημέρα,

Πραγματικά χαίρομαι για εσένα και για τη ψυχική δύναμη που έδειξες! Είναι η υγιής στάση...έτσι μου έλεγε και η μάνα μου απλά εγώ δεν μπορούσα να το δω έτσι...

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!!!

Οι Τρύπες στο "Καινούργια ζάλη" λέγανε "ο χρόνος είναι ο χειρότερος γιατρός"...Σκεφτόμουν τον Ιανουάριο ότι εκείνες τις μέρες θα το είχα στην αγκαλιά μου και πλάνταζα στο κλάμα...

Νομίζω ότι παρόλο που βοηθάει ότι έχω το άλλο μου παιδάκι στο γεγονός να μην αγχώνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά ιατρικά, στο συναισθηματικό επίπεδο χειροτερεύει την κατάσταση. Και αυτό γιατί έχοντας βιώσει την εγκυμοσύνη στο πρώτο παιδάκι είχα αρχίσει και μίλαγα, πρόσεχα μέσα απο τη διατροφή μου το έμβρυο, του τραγούδαγα...και φαναστείτε ότι έμαθα ότι κάτι δεν πάει καλά στην 8η εβδομάδα. Είχα δεθεί συναισθηματικά περισσότερο με το αστεράκι μου απο ότι με την κόρη μου ακριβώς γιατί έχω βιώσει τη μητρότητα.

Φανταστείτε ότι ήθελα να αποβάλω για να μην μου το σκοτώσουν στην απόξεση. Και όντως περίμενα 10 μέρες περίπου για να αποβάλλω κάνοντας συνεχώς χοριακές για να δω αν άρχισε να πέφτει η τιμή οπότε θα άρχιζε η διαδικασία της αποβολής. Καλά ο πόνος που πέρασα στην αποβολή ήταν απίστευτος (και φανταστείτε ότι έχω δύσκολη περίοδο και γενικά είμαι μαθημένη σε τέτοιου είδους πόνο). Η απόξεση ήρθε επειδή είχα για 10 μέρες αίμα και έπρεπε να καθαρίσω τελείως.

Δεν ξέρω αν ο πόνος είναι λόγω ευαισθησίας μου ή λόγω ορμονών (τότε έγκυος, τον Σεπτέμβρη ξαναέμεινα έγκυος) πάντως νιώθω χάλια.

σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ είχα ήδη 1 παιδάκι και τίποτα δεν προμήνυε ότι κάτι δε θα πάει καλά. εμείς το είδαμε ξαφνικά στον υπέρηχο ότι δε ζούσε πια. ήμουν στη 10η εβδομάδα και είχε σταματήσει στις 8.5. εκείνη τη μέρα ο άντρας μου δεν ήθελε να έρθει στο ραντεβού και παραλίγο να πάω μόνη μου. μπήκαμε με χαρά στο ιατρείο να δούμε το μωρό μας και καταλαβαίνεις πώς βγήκαμε.... και δυστυχώς το ξανάπαθα 3 μήνες μετά, αν και ο γιατρός μου με διαβεβαίωνε ότι τα είχαμε ψάξει όλα. στο 2ο παιδάκι μου είπαμε για την εγκυμοσύνη στους δικούς μας όταν ήμουν πια στον 5ο μήνα. και δεν ηρέμησα μέχρι να γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

23-06-2011 έκανα κι εγώ απόξεση...

Δε μπορώ να το ξεχάσω.Ακόμα το σκέφτομαι.

Είμαστε πάλι στην προσπάθεια για το πρώτο μας μωράκι.

Σου εύχομαι να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη & με το καλό να γεννήσεις το παιδάκι σου!

 

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Προς το παρόν με ταλαιπωρεί με κάτι πόνους!!!!

Τι να πω...κουράγιο...δες το ποστ της xazomama2010..,έχει δίκιο...προσπάθησε να το δεις έτσι...εγώ προσπάθησα και προσπαθώ απλά δεν το έχω καταφέρει ακόμα...

Μην ανησυχείς μετά την απόξεση πιάνεις αμέσως. Πραγματικά δεν περίμενα να έχω πιάσει παιδί όταν έπιασα γιατί δεν ήταν ούτε καν μέρες (8η μέρα απο περίοδο) ούτε η στάση (!!!!) ενδεδειγμένη. Είχα διαβάσει ότι μετά την απόξεση πιάνεις πιο εύκολα...οπότε θα έρθει σύντομα!!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα 2παλινδρομες στο πρωτο τριμηνο χωρις να εχω αλλο παιδακι,τωρα λεμε να ξαναπροσπαθησουμε και προσπαθω να κανω θετικες σκεψεις οτι ολα θα πανε καλα αλλα ειναι τοσο δυσκολο....φοβαμαι οτι ξανα μια απο τα ιδια θα γινει!!

 

Καλημέρα,

Έχεις κάνει εξετάσεις για ασυμβατότητα με το αίμα; (είναι νομίζω κάτι στο ρέζους θετικό ή αρνητικό που έχουμε και λύνεται με μια ένεση!)

Μην ανησυχείς. Η ψυχολογία μετράει πάρα πολύ! Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι το παρελθόν. Ότι έγινε έγινε. Να πείσεις τον εαυτό σου ότι αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά! Στο εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου!!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ είχα ήδη 1 παιδάκι και τίποτα δεν προμήνυε ότι κάτι δε θα πάει καλά. εμείς το είδαμε ξαφνικά στον υπέρηχο ότι δε ζούσε πια. ήμουν στη 10η εβδομάδα και είχε σταματήσει στις 8.5. εκείνη τη μέρα ο άντρας μου δεν ήθελε να έρθει στο ραντεβού και παραλίγο να πάω μόνη μου. μπήκαμε με χαρά στο ιατρείο να δούμε το μωρό μας και καταλαβαίνεις πώς βγήκαμε.... και δυστυχώς το ξανάπαθα 3 μήνες μετά, αν και ο γιατρός μου με διαβεβαίωνε ότι τα είχαμε ψάξει όλα. στο 2ο παιδάκι μου είπαμε για την εγκυμοσύνη στους δικούς μας όταν ήμουν πια στον 5ο μήνα. και δεν ηρέμησα μέχρι να γεννήσω.

 

Ήσουν τυχερή που δεν πήγες μόνη σου...Εγώ ήμουν μόνη όταν πήρα τα αποτελέσματα της χοριακής. Με ενημέρωσε η μικροβιολόγος ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το δει ο γυναικολόγος. Μου έκανε επανάληψη της μέτρησης μήπως υπήρχε κάποιο λάθος, αλλά μάταια...

Παίρνω τον γυναικολόγο και του λέω και μου λέει "Αυτό δεν είναι καλό.." Παρεπιπτόντως ο συγκεκριμένος είναι πολύ μετρημένος στα λόγια του και δεν μιλάει αν δεν δει κάτι άσχημο (φαντάσου ότι στην κόρη μου, όπως και σε αυτό τώρα μου κάνει υπέρηχο και δεν μιλάει. Μόνο στο τέλος και ενώ εγώ τον πρήζω με τις ερωτήσεις μου μου λέει "όλα καλά"). Απο εκείνη την ημέρα πέθανα...φαινόταν εντωμεταξύ για εξωμήτριο και φοβήθηκα και για την υγεία μου...τελικά ήταν παλλίνδρομη...

Στον 5ο μήνα; Χιχι!!! Λογικό είναι...φοβηθήκατε μην το γρουσουζέψουν; Και εγώ είμαι πολύ προληπτική (εμείς το είπαμε όταν ακούσαμε την καρδιά) αλλά τα συναισθήματά μου φαίνονται (δεν μπορώ να κρυφτώ!) και δυστυχώς...η κοιλιά άρχισε να φαίνεται πολύ νωρίς. Εσύ δεν φαινόσουν; Πόσα κιλά είχες πάρει; (πρόσεξε πώς θα μου το πεις γιατί στην κόρη μου είχα πάρει 32 και τώρα είμαι παρέα με τη ζυγαριά -έχω πάρει 5-!!!!!!!!!!!!!!!!!)

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ήσουν τυχερή που δεν πήγες μόνη σου...Εγώ ήμουν μόνη όταν πήρα τα αποτελέσματα της χοριακής. Με ενημέρωσε η μικροβιολόγος ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει να το δει ο γυναικολόγος. Μου έκανε επανάληψη της μέτρησης μήπως υπήρχε κάποιο λάθος, αλλά μάταια...

Παίρνω τον γυναικολόγο και του λέω και μου λέει "Αυτό δεν είναι καλό.." Παρεπιπτόντως ο συγκεκριμένος είναι πολύ μετρημένος στα λόγια του και δεν μιλάει αν δεν δει κάτι άσχημο (φαντάσου ότι στην κόρη μου, όπως και σε αυτό τώρα μου κάνει υπέρηχο και δεν μιλάει. Μόνο στο τέλος και ενώ εγώ τον πρήζω με τις ερωτήσεις μου μου λέει "όλα καλά"). Απο εκείνη την ημέρα πέθανα...φαινόταν εντωμεταξύ για εξωμήτριο και φοβήθηκα και για την υγεία μου...τελικά ήταν παλλίνδρομη...

Στον 5ο μήνα; Χιχι!!! Λογικό είναι...φοβηθήκατε μην το γρουσουζέψουν; Και εγώ είμαι πολύ προληπτική (εμείς το είπαμε όταν ακούσαμε την καρδιά) αλλά τα συναισθήματά μου φαίνονται (δεν μπορώ να κρυφτώ!) και δυστυχώς...η κοιλιά άρχισε να φαίνεται πολύ νωρίς. Εσύ δεν φαινόσουν; Πόσα κιλά είχες πάρει; (πρόσεξε πώς θα μου το πεις γιατί στην κόρη μου είχα πάρει 32 και τώρα είμαι παρέα με τη ζυγαριά -έχω πάρει 5-!!!!!!!!!!!!!!!!!)

εμείς και στις 2 παλλίνδρομες είχαμε ακούσει ήδη την καρδούλα, οπότε δεν ήταν αυτό το σημείο που θα επιλέγαμε να το πούμε στους άλλους. το είπαμε αργά όχι για να μην το γρουσουζέψουν αλλά γιατί δεν άντεχα να με αγχώνουν με τις ερωτήσεις τους για τις εξετάσεις και το πώς πάει η εγκυμοσύνη κι επειδή αν δεν πήγαινε καλά δεν ήθελα να τους δώσω ελπίδα και να τους την πάρω πάλι πίσω και να απογοητευτούν. ευτυχώς μένουν επαρχία και δεν με έβλεπαν. και στις 2 εγκυμοσύνες μου πήρα από 10 κιλά (όλα στην κοιλιά) τρώγοντας ό,τι και πριν. είχα καλές εγκυμοσύνες που δεν με ταλαιπώρησαν σωματικά.

Link to comment
Share on other sites

εμείς και στις 2 παλλίνδρομες είχαμε ακούσει ήδη την καρδούλα, οπότε δεν ήταν αυτό το σημείο που θα επιλέγαμε να το πούμε στους άλλους. το είπαμε αργά όχι για να μην το γρουσουζέψουν αλλά γιατί δεν άντεχα να με αγχώνουν με τις ερωτήσεις τους για τις εξετάσεις και το πώς πάει η εγκυμοσύνη κι επειδή αν δεν πήγαινε καλά δεν ήθελα να τους δώσω ελπίδα και να τους την πάρω πάλι πίσω και να απογοητευτούν. ευτυχώς μένουν επαρχία και δεν με έβλεπαν. και στις 2 εγκυμοσύνες μου πήρα από 10 κιλά (όλα στην κοιλιά) τρώγοντας ό,τι και πριν. είχα καλές εγκυμοσύνες που δεν με ταλαιπώρησαν σωματικά.

 

Ωχ πρέπει να είναι ακόμα πιο άσχημο να έχεις ακούσει πρώτα την καρδούλα και μετά να χάνεται...Τους άλλους σκεφτόσουν; Μπράβο...

Α! Τουλάχιστον μπόρεσες και το έκρυψες! Μόνο 10 κιλά; Πάω να αυτοκτονήσω τώρα!!!!!!!!Χωρίς πλάκα τώρα, μπράβο σου! Καλός μεταβολισμός!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ticker μου τα λέει όλα! Το έχω πάρει όσο πιο λογικά μπορω για να μη με ρίξει!!! Ούτε η πρώτη είμαι, ούτε η τελευταία!!! Είχα δει την καρδούλα του να χτυπάει αλλα ενστικτωδώς... δεν ξέρω γιατι... βαθειά μέσα μου ένιωθα ότι αυτο το μωρο δεν θα το έπαιρνα ποτε αγκαλιά!!!! Πιο πολυ απ΄ολα με ενόχλησε που με κοιμησανε για την αποξεση και "δεν ήμουν εκει" τη στιγμή που μου το πήραν... Θα το θυμάμαι πάντα... σκοπεύω ομως συντομα, να προχωρήσω εμπρός και με τη βοήθεια του Μεγάλου (που πάντα έχει το λόγο του για ότι κάνει), να χαρίσω ένα αδελφάκι στο γιο μου!!!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ticker μου τα λέει όλα! Το έχω πάρει όσο πιο λογικά μπορω για να μη με ρίξει!!! Ούτε η πρώτη είμαι, ούτε η τελευταία!!! Είχα δει την καρδούλα του να χτυπάει αλλα ενστικτωδώς... δεν ξέρω γιατι... βαθειά μέσα μου ένιωθα ότι αυτο το μωρο δεν θα το έπαιρνα ποτε αγκαλιά!!!! Πιο πολυ απ΄ολα με ενόχλησε που με κοιμησανε για την αποξεση και "δεν ήμουν εκει" τη στιγμή που μου το πήραν... Θα το θυμάμαι πάντα... σκοπεύω ομως συντομα, να προχωρήσω εμπρός και με τη βοήθεια του Μεγάλου (που πάντα έχει το λόγο του για ότι κάνει), να χαρίσω ένα αδελφάκι στο γιο μου!!!

 

 

 

λυπαμαι για την δυσκολη φαση που βρισκεσαι!!

το εχω περασει κ χειροτερα μη σου πω!!

κουραγιο κ υπομονη!!!!

ετσι θελησε ο θεος!!!ηθελε να μας τα παρει,θα ειχε τους λογους του!!!!

εμενα μετα απο το συμβαν μου χαρισε διδυμα αγορακια!!!!!

και τωρα εβαλα πλωρη για τριτο!!!!εαν το θελει ο παντοδυναμος!!!!

καλη συνεχεια σου ευχομαι κ οτι καλυτερο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μου έτυχε κι αυτό, πέρυσι τέτοιες μέρες περίπου, ενώ προσπαθούσα για 2ο παιδάκι, Μου έκατσε ανεμβρυική κύηση και απόξεση στην 9η εβδομάδα.

Παραδόξως, επειδή η κύηση αυτή είχε προκύψει με σπερματέγχυση αμέσως μετά από μια επεμβατική λαπαροσκόπηση- υστεροσκόπηση, δεν στενοχωρέθηκα καθόλου, ούτε και όταν λίγους μήνες μετά μου προέκυψε μια βιοχημική κύηση.

Εκεί που "τα είδα όλα" ήταν όταν λίγους μήνες μετά επιχείρησα την πρώτη μου εξωσωματική και οι ωοθήκες έδωσαν μόνο 2 ωοθυλάκια τα οποία ήταν χωρίς ωάρια.

Εκεί συνερχόμενη από τη "μεθη" της ωοληψίας και αντιλαμβανόμενη τι είχε συμβεί, έχασα το κουράγιο μου...

τελικά, μάζεψα τα κομάτια μου και 3 μήνες μετά την 1η εκείνη προσπάθεια IVF, προχώρησα σε 2η, από την οποία είμαι 7 εβδομάδων έγκυος σε τρίδυμα!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

koritsia geia sas!eimai nea sthn parea sas kai tha ithela na moirastw kai egw thn dikh mou empeiria mazi sas!persi ton martio eixa mia palindromh kyhsh sthn 9h vdomada .stenaxwrethika poli kai akoma kai twra pou sas grafw den to exw xeperasei!o sizigos mou thelei na xanaprospathisoume alla emena me kirievei o fovos mhn tixon kai mou xanasimvei.den xerw pws na to antimetwpisw.signwmh an sas kourasa!:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

είχα κι εγω μια παλλινδρομη τον Ιανουαριο, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη!πηγαμε στην 9η εβδομαδα στο γιατρο και η καρδούλα του δεν χτυπουσε πλεον!σοκαρίστηκα στην αρχή , γιατί πιστευα ότι εγω ποτε δε θα παθω τετοιο πραγμα, αλλα ευτυχως ο καλός μου ο γιατρός κι ο άντρας μου με βοήθησαν πολυ στο να συνειδητοποιήσω οτι ήταν θελημα της φύσης!! για κάποιο λόγο γίνονται όλα και καλύτερα που εγινε ετσι παρα να υπηρχε καποιο προβλημα αργότερα στο εμβρυο!στην αρχη ήμουν απογοητευμενη αλλα συνήλθα πολύ γρήγορα!ο γιατρός μου ειπε ότι σημαινει οτι εχω καλο οργανισμο, δυνατο, που διέγνωσε ότι υπήρχε καποιο πρόβλημα και απλα στματατησε να τρέφει το έμβρο!η φυση ξέρει και είναι σοφη και το σέβομαι!!στο κατω κατω για αυτο εχουμε τοσα πολλα ωαρια, ωστε να πετύχουμε το τυχερούλη!Τωρα νομιζω οτι το εχω ξεπερασει και είμαι ήδη στις προσπαθειες για νεο μωράκι!! Μη στεναχωριέστε κορίτσια....η φύση ξέρει τι κάνει!!!!!!κουράγιο και δύναμη σε όλες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μία φορά στην 6η εβδομάδα, δεν χρειάστηκε απόξεση γιατί ήταν βιοχημική. Συνέβη τώρα, πριν ένα μήνα, και πραγματικά με πείραξε πολύ γιατί ήταν λίγο πριν τα 39α γενέθλιά μου και ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος. :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω μια παλλινδρομηση την 9η βδομαδα ετυχε τον ιανουαριο του 2011 περασα της χειροτερες γιορτες της ζωης μου.

πρωτη φορα ειχα μεινη εγκυος (με εξωσ.) ελπιζω να ξαναμεινω! ξεκιναω την πεμπτη προσπαθεια το σεπτεμβριο.

 

Ευχομαι σε ολες μας φουσκομενες κοιλιτσες με γερα νινακια!!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...