Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Δεύτερο Τρίμηνο (12η -24η εβδομαδα)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-02-12, 12:22   #1
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΙΤΡΙΝΑ ΥΓΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΡΟΥΧΟ

Καλημερα σας.Τον τελευταιο μηνα το εσωρουχο μου γινεται κιτρινο απο τα υγρα θεωρω πολυ γρηγορα.Αν για παραδειγμα κανω μπανιο σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το μεσημερι θα εχει κιτρινισει(ειναι σαν να μην σκουπιζομαι).Επισης και το χαρτι γινεται κιτρινο οπως οταν εχουμε πολυ ωρα να παμε τουαλετα που κατι τετοιο σε μενα δεν ισχυει γιατι εχω συχνοουρια.Εχει τυχει σε καμια?
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 07-02-12, 12:27   #2
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό σου. Ίσως χρειαστεί να κάνεις μια κολπική καλλιέργεια. Μπορεί να μην είναι και τίποτα, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-12, 12:47   #3
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σας.Τον τελευταιο μηνα το εσωρουχο μου γινεται κιτρινο απο τα υγρα θεωρω πολυ γρηγορα.Αν για παραδειγμα κανω μπανιο σημερα το βραδυ μεχρι αυριο το μεσημερι θα εχει κιτρινισει(ειναι σαν να μην σκουπιζομαι).Επισης και το χαρτι γινεται κιτρινο οπως οταν εχουμε πολυ ωρα να παμε τουαλετα που κατι τετοιο σε μενα δεν ισχυει γιατι εχω συχνοουρια.Εχει τυχει σε καμια?
Σε μενα....παντα ειχα πολλα υγρα αλλα και τωρα αρκετα και συνηθως ακριβως ετσι οπως λες....οταν ειχα αναφερει στον γιατρο τα πολλα υγρα μου ειπε ειναι φυσιολογικο και απο τοτε δεν ασχοληθηκα...τωρα οταν θα ξαναπαω θα τον ξαναρωτησω και εγω....αλλα κανε μια ερωτηση το πιθανοτερο ειναι να σ πει πως δεν ειναι τιποτα

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-12, 12:47   #4
vertigo

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
vertigo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω τέτοιου είδους υγρα από την αρχή της εγκυμοσύνης και δεν είναι τιποτα. Τώρα μάλιστα που είμαι στον όγδοο έχουν αυξηθεί κι άλλο. Φρόντισε να αλλάζεις συχνά ή χρησιμοποίησε σερβιετάκι.
Παλιά 07-02-12, 12:50   #5
Ιωάννα Μπ.

Το avatar του χρήστη Ιωάννα Μπ.

Ιωάννα Μπ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι εγώ έχω πάρα πολλά υγρά από όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο μέχρι και σήμερα διάφανα - λευκά και κάποιες φορές κίτρινα. Συνήθως αυτά τα υγρά είναι ύποπτα όταν μυρίζουν άσχημα ή προκαλούν φαγούρα ή πόνο. Φυσικά πάρε τον γιατρό σου να είσαι σίγουρη αλλά εμένα ο δικός μου μου είχε πει χαρακτηριστικά ... η απουσία υγρών να σε τρομάξει και όχι η παρουσία τους σημαίνει ότι η μήτρα σου αιματόνετε επαρκώς. Δες και αυτό το post αν θες
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=110205
Ο χρήστης Ιωάννα Μπ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-12, 13:23   #6
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?
Παλιά 07-02-12, 13:28   #7
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια.Ξεχασα να σας πω οτι το ανεφερα στο γιατρο μου την τελευταια φορα που πηγα και με ρωτησε αν μυριζουν ασχημα και του λεω δεν θα το ελεγα αλλα κατι εγινε εκεινη την ωρα (δεν θυμαμαι τι)και δεν πηρα απαντηση.Να σας πω την αληθεια δεν ειναι τελειως αοσμα απο οτι εχω παρατηρησει.Τελος του μηνα που θα ξαναπαω θα τον ρωτησω παλι.Οτι κι αν ειναι μπορω να περιμενω μεχρι τελος του μηνα ετσι δεν ειναι?
Ετσι και αλλιως νομιζω τα υγρα μας και προ εγκυμοσυνης δεν ειναι αοσμα.....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Παλιά 07-02-12, 13:41   #8
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
¶οσμα τελείως αποκλείεται να είναι. Το θέμα είναι να μην είναι δύσοσμα!
Παλιά 07-02-12, 14:55   #9
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Μπορει να ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα οταν λες δυσοσμα εννοεις μυρωδια που να μην αντεχετε?Συνηθως το ιδιο πραγμα μυριζα και οταν αδιαθετουσα αν για καποιο λογο αργουσα να αλλαξω σερβιετα.
Παλιά 07-02-12, 15:05   #10
Ιωάννα Μπ.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορει να ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα οταν λες δυσοσμα εννοεις μυρωδια που να μην αντεχετε?Συνηθως το ιδιο πραγμα μυριζα και οταν αδιαθετουσα αν για καποιο λογο αργουσα να αλλαξω σερβιετα.

Ίσως θα ήταν καλό να το αναφέρεις στον γιατρό σου ίσως να είναι κάποια κολπίτιδα κάποιο αθώο μικροβιάκι με μια αλοιφούλα όλα θα είναι οκ. Η μυρωδιά που αναφέρεις δεν είναι αυτή ακριβός που θα μου έρχονταν στο μυαλό όταν μιλάμε για τις κοινές οσμές των υγρών αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Παλιά 07-02-12, 15:07   #11
newbie G

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ε τότε μάλλον είναι δύσοσμα. Εγώ ξέρω πως όταν δούμε κάποια διαφορά στα υγρά, καλό είναι να το αναφέρουμε στο γιατρό μας. Εγώ είχα αυξημένα υγρά στο πρώτο τρίμηνο, η γιατρος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και μετά ξανά για πολύ λίγο στον 5ο. Και ήταν πάντα άχρωμα (διάφανα) και άοσμα.
Παλιά 07-02-12, 21:22   #12
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα αυριο εχω ραντεβου με γιατρο του νοσοκομειου γιατι αποφασισα να γεννησω εκει.Θα του το αναφερω.Αν εκανα μια καλλιεργεια να σας πω την αληθεια θα ημουνα πιο ηρεμη.Να ρωτησω κατι γιατι δεν θυμαμαι με μια απλη εξεταση ουρων δεν φαινεται αν ειναι κατι?
Παλιά 07-02-12, 21:33   #13
Ιωάννα Μπ.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω ιδιωτη γιατρο αλλα αυριο εχω ραντεβου με γιατρο του νοσοκομειου γιατι αποφασισα να γεννησω εκει.Θα του το αναφερω.Αν εκανα μια καλλιεργεια να σας πω την αληθεια θα ημουνα πιο ηρεμη.Να ρωτησω κατι γιατι δεν θυμαμαι με μια απλη εξεταση ουρων δεν φαινεται αν ειναι κατι?
Όχι κοριτσάκι δεν νομίζω γι' αυτό και πριν την εξέταση ούρων πρέπει να πλενόμαστε καλά για να μην πάνε υγρά από τον κόλπο μας στα ούρα και είναι το αποτέλεσμα της εξέτασης ούρων αναξιόπιστο
Παλιά 07-02-12, 21:47   #14
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Αυτο δεν το ηξερα πρωτη φορα το ακουω.Το βραδυ κανω μπανιο και το πρωι γεμιζω τον ουροσυλλεκτη.Παντα ετσι το εκανα και πριν την εγκυμοσυνη και τωρα.
Παλιά 07-02-12, 23:04   #15
Ιωάννα Μπ.

Προεπιλογή

Εγώ στον προγεννητικό τον οποίο έκανα στην επαρχία είχα δώσει αίμα και επειδή δεν είχα ουροσυλλέκτη και πίστευα ότι εκεί θα μου έδιναν μου είχε πει η κοπέλα ότι καλύτερα να τους πάω την επόμενη ημέρα και εφόσον όπως ξυπνήσω πλυθώ καλά από κάτω στην περιοχή και συλλέξω όχι τα πρώτα ούρα αλλά αφήσω τα πρώτα να τρέξουν και μετά να γεμίσω το κυπελάκι και ότι όλη αυτή η διαδικασία γινόταν για να μην μεταφερ8ουν μικρόβια από τον κόλπο η τον πρωκτό στα ούρα και το αποτέλεσμα δεν είναι έγκυρο. Μετά που το είχα πει αυτό στον γιατρό μου είχε πει να ακολουθώ την διαδικασία που η κοπέλα μου είχε πει κάθε φορά που δίνω ούρα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μάλιστα μου είχε πει ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις όπου υπάρχει κολπίτιδα βάζουν την έγκυο να πλυθεί και να συλλέξει ούρα με χρήση ταμπόν για να αποκλείσουν με βεβαιότητα την μεταφορά του μικροβίου στα ούρα.
Παλιά 08-02-12, 10:39   #16
Rakos?

Περιοχή: Αθήνα
Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μίλα καλυτερα με το γιατρό σου. Εγώ που είχα δυσοσμα ουρα και κάπως πράσινη χροια στο σερβιετακι (καμία σχέση με σένα) με εστειλε από το τηλέφωνο για καλλιεργεια ουρων και τελικά έχω κολλήσει το e-coli. Ειμαι με αντιβιωση τωρα για 15 μέρες, αλοιφές και πλύση με χαμομήλι.
Ειναι απλή η καλλιέργεια και με 15 ευρω γλιτώνεις από το άγχος. Ελπίζω να είναι απλά άγχος σε σένα
Ο χρήστης Rakos? δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 10:42   #17
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rakos? Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλα καλυτερα με το γιατρό σου. Εγώ που είχα δυσοσμα ουρα και κάπως πράσινη χροια στο σερβιετακι (καμία σχέση με σένα) με εστειλε από το τηλέφωνο για καλλιεργεια ουρων και τελικά έχω κολλήσει το e-coli. Ειμαι με αντιβιωση τωρα για 15 μέρες, αλοιφές και πλύση με χαμομήλι.
Ειναι απλή η καλλιέργεια και με 15 ευρω γλιτώνεις από το άγχος. Ελπίζω να είναι απλά άγχος σε σένα
Rakos καλημερα να ρωτησω κατι???εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμη καλλιεργεια ουρων δεν ξερω αν θα μου δωσει τωρα να κανω....αλλα εχω μια απορια ποναειιιιιι???πως σε παιρνουν υγρα??

Παλιά 08-02-12, 10:50   #18
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Rakos καλημερα να ρωτησω κατι???εγω δεν εχω κανει μεχρι στιγμη καλλιεργεια ουρων δεν ξερω αν θα μου δωσει τωρα να κανω....αλλα εχω μια απορια ποναειιιιιι???πως σε παιρνουν υγρα??
Η καλλιεργεια ουρων ειναι όπως και η εξεταση ουρων δηλαδή μαζευεις ουρα σε ουροσυλλέκτη με την διαδικασία που έχουν πει και τα κορίτσια παραπάνω. Απλά στο εργαστήριο που πας τα ούρα δεν λες εξέταση αλλά καλλιέργεια και αυτοί κάνουν παραπάνω ανάλυση. Σε περίπτωση που βρεθεί μικρόβιο όπως και στην περίπτωση μου με τα ούρα που ήδη έχεις δώσει το εργαστήριο κάνει αντιβιογραμμα και σου λέει σε ποια αντιβιωση ειναι ανθεκτικό το μικρόβιο και ποια το σκοτώνει. Αλλά ελπίζω να μην σου χρειαστεί.

Μήπως εσύ όμως αναφέρεσαι στα υγρά που σου παιρνουν με κολπική εξέταση? Μου ειχαν πάρει στον προγεννητικό στην αρχή και ειναι σαν να σου κάνουν τεστ παπ, ξέρεις αυτό με την μπατονέτα. Ουτε αυτο πονάει γιατί είναι βαμβάκι αυτο που ακουμπάει μέσα σου. Αλλά δεν την κάνουν συνέχεια νομίζω αυτήν την εξέταση...
Παλιά 08-02-12, 10:51   #19
foten

foten χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά έτσι ήταν και με εμένα και εμφάνισα clue cells ( γι'αυτό μύριζαν κάπως, όχι όμως υπερβολικά-και είχαν πρασινοκίτρινο χρώμα) και χλαμύδια . Ποτέ ξανά δεν είχα εμφανίσει κάτι από τα 2 , μόνο στην εγκυμοσύνη . Πήρα αντιβίωση για αρκετό καιρό και μία χαρούλα γέννησα χωρίς κανένα πρόβλημα . Και να είναι κάτι , συνεπώς , μην ανησυχείς
Ο χρήστης foten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 10:55   #20
foten

foten χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μάλλον δεν θα σου ζητήσει καλλιέργεια ούρων , αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού , το οποίο γίνεται όπως ακριβώς το παπ τεστ. Ασχέτως που εγώ τρομάζω και με αυτό γιατι είμαι και λιγο....( καταλαβαίνετε).... χαχαχχα
Ο χρήστης foten δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 10:57   #21
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η καλλιεργεια ουρων ειναι όπως και η εξεταση ουρων δηλαδή μαζευεις ουρα σε ουροσυλλέκτη με την διαδικασία που έχουν πει και τα κορίτσια παραπάνω. Απλά στο εργαστήριο που πας τα ούρα δεν λες εξέταση αλλά καλλιέργεια και αυτοί κάνουν παραπάνω ανάλυση. Σε περίπτωση που βρεθεί μικρόβιο όπως και στην περίπτωση μου με τα ούρα που ήδη έχεις δώσει το εργαστήριο κάνει αντιβιογραμμα και σου λέει σε ποια αντιβιωση ειναι ανθεκτικό το μικρόβιο και ποια το σκοτώνει. Αλλά ελπίζω να μην σου χρειαστεί.

Μήπως εσύ όμως αναφέρεσαι στα υγρά που σου παιρνουν με κολπική εξέταση? Μου ειχαν πάρει στον προγεννητικό στην αρχή και ειναι σαν να σου κάνουν τεστ παπ, ξέρεις αυτό με την μπατονέτα. Ουτε αυτο πονάει γιατί είναι βαμβάκι αυτο που ακουμπάει μέσα σου. Αλλά δεν την κάνουν συνέχεια νομίζω αυτήν την εξέταση...
αααα σε ευχαριστω πολυ....δεν ηξερα πως γινεται το ακουγα και λεω θα σε βαζουν τιποτα μεσα σου...χαχα και δεν τα μπορω αυτα μακαρι να μην χρειαστω οντως !!Να σαι καλα μου ελυσες την απορια...

Παλιά 08-02-12, 10:58   #22
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foten Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν θα σου ζητήσει καλλιέργεια ούρων , αλλά καλλιέργεια κολπικού υγρού , το οποίο γίνεται όπως ακριβώς το παπ τεστ. Ασχέτως που εγώ τρομάζω και με αυτό γιατι είμαι και λιγο....( καταλαβαίνετε).... χαχαχχα
και εγω ειμαι φοβητσιαρα γ αυτο τ ρωτησα μεχρι στιγμης δεν μου εχει ζητησει κατι τετοιο....ευτυχωςςςςςςς χαχα

Παλιά 08-02-12, 11:09   #23
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αααα σε ευχαριστω πολυ....δεν ηξερα πως γινεται το ακουγα και λεω θα σε βαζουν τιποτα μεσα σου...χαχα και δεν τα μπορω αυτα μακαρι να μην χρειαστω οντως !!Να σαι καλα μου ελυσες την απορια...

Χα χα χα! Και εγώ φοβαμαι σαν και σένα. Εκτός θέματος αλλά απο τώρα σκέφτομαι την καμπύλη που θα κάνω που μου εγραψε 30,60,90,120,150. Καταλαβαίνω ότι θα μου πάρουν αίμα 6 φορές! Ανατριχιάζω και μονο που το σκέφτομαι! Τι τραβάμε βρε κορίτσια..
Παλιά 08-02-12, 11:13   #24
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Χα χα χα! Και εγώ φοβαμαι σαν και σένα. Εκτός θέματος αλλά απο τώρα σκέφτομαι την καμπύλη που θα κάνω που μου εγραψε 30,60,90,120,150. Καταλαβαίνω ότι θα μου πάρουν αίμα 6 φορές! Ανατριχιάζω και μονο που το σκέφτομαι! Τι τραβάμε βρε κορίτσια..
ωχχχχχχχχχχχχ παναγια μουυυυυυυυυυυ....στην καμπυλη σου παιρνουν αιμα 6 φορεςςς??? στην μια κοντευω να λιποθυμησω στις 6?ειμαι ηδη κατω...καλεεε βοηθεια καλε...καλε σηκωστε με...

Παλιά 08-02-12, 11:34   #25
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ωχχχχχχχχχχχχ παναγια μουυυυυυυυυυυ....στην καμπυλη σου παιρνουν αιμα 6 φορεςςς??? στην μια κοντευω να λιποθυμησω στις 6?ειμαι ηδη κατω...καλεεε βοηθεια καλε...καλε σηκωστε με...
Εξαρτάται τι θα σου γράψει. Σε άλλες κοπέλες έχω ακούσει ότι γράφουν 60 120 180, δηλαδη μόνο 4 φορές. Αυτό είναι λεπτά από ότι κατάλαβα. Εμένα με έχει γράψει να με τσιμπάνε δυστυχώς κάθε μισή ώρα
Και κάθε φορά ψάχνουν την φλέβα μου με τις ώρες Φουυυυυυυυυ.....σε 3 βδομάδες θα το κάνω αυτό το μαρτύριο!
Παλιά 08-02-12, 11:56   #26
Marija

Marija ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν λες κίτρινα υγρά εννοείς όντως υγρά ή είναι τα ούρα σου πιο κίτρινα από συνήθως; Αν είναι τα ούρα κίτρινα, ίσως να οφείλεται σε κάτι που έφαγες. Μήπως έχεις αρχίσει να παίρνεις κάποια πολυβιταμίνη;

Όσο για την καμπύλη ζαχάρου, εγώ την έκανα με δύο τρυπήματα μόνο, στο 0 και στο 120.
Ο χρήστης Marija δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 13:27   #27
Silent

Περιοχή: Athens
Silent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marija Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την καμπύλη ζαχάρου, εγώ την έκανα με δύο τρυπήματα μόνο, στο 0 και στο 120.
Εγώ με 3 τσιμπήματα, στο 0, 60 και 120 που είναι και το πιο συνηθες νομίζω.

Ο χρήστης Silent δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 14:26   #28
Ιωάννα Μπ.

Προεπιλογή

Κορίτσια ερώτηση ... πότε την κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου? Σε ποια εβδομάδα? Επίσης την κάνουν όλες οι εγκυούλες ή όταν δεν αρέσει κάτι στον γυναικολόγο? Και τελευταία ερώτηση, σας τρέλανα, υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα η οποία δεν έχει την προδιάθεση να εμφανίσει διαβήτη κύησης με την λάθος διατροφή να της εμφανιστεί? Την επόμενη εβδομάδα θα πάω και στον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω και αυτόν αλλά όπως αναφέρθηκε είπα να ρωτήσω στην παρέα πρώτα!
Παλιά 08-02-12, 14:27   #29
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marija Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες κίτρινα υγρά εννοείς όντως υγρά ή είναι τα ούρα σου πιο κίτρινα από συνήθως; Αν είναι τα ούρα κίτρινα, ίσως να οφείλεται σε κάτι που έφαγες. Μήπως έχεις αρχίσει να παίρνεις κάποια πολυβιταμίνη;

Ειναι τα ουρα μου πιο κιτρινα αλλα λερωνεται και το εσωρουχο(αν ειναι λευκο γινεται κι αυτο κιτρινο) οπως εχω γραψει παραπανω ειναι σαν να μην σκουπιζομαι.Απο τον 3ο μηνα τα ιδια παιρνω δεν εχω αλλαξει κατι εκτος απο τα yutopar και εχω κοψει το ασβεστιο αλλα τα υγρα αυτα ηταν πριν κανω την αλλαγη ασβεστιου με yutopar.
Παλιά 08-02-12, 14:36   #30
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ιωάννα Μπ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια ερώτηση ... πότε την κάνουμε την καμπύλη ζαχάρου? Σε ποια εβδομάδα? Επίσης την κάνουν όλες οι εγκυούλες ή όταν δεν αρέσει κάτι στον γυναικολόγο? Και τελευταία ερώτηση, σας τρέλανα, υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα η οποία δεν έχει την προδιάθεση να εμφανίσει διαβήτη κύησης με την λάθος διατροφή να της εμφανιστεί? Την επόμενη εβδομάδα θα πάω και στον γυναικολόγο μου και θα τον ρωτήσω και αυτόν αλλά όπως αναφέρθηκε είπα να ρωτήσω στην παρέα πρώτα!
Σχετικα με την καμπυλη ζαχαρου την κανουν ολες οι εγκυες και γινεται μετα τη β επιπεδου μεταξυ της 24ης και της 28ης εβδομαδας(αυτο μου εχει πει ο γιατρος μου)Για τον διαβητη κυησης δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν τον εμφαανιζεις με τη λαθος διατροφη.Πρεπει να εχεις την προδιαθεση αλλα στο λεω με καθε επιφυλακη αλλαη κοπελα ισως ξερει καλυτερα.Ποσο εισαι?
Παλιά 08-02-12, 15:05   #31
Ιωάννα Μπ.

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ποσο εισαι?
23η εβδομάδα είμαι και πιο συγκεκριμένα 22+4.
Παλιά 08-02-12, 15:33   #32
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σχετικα με την καμπυλη ζαχαρου την κανουν ολες οι εγκυες και γινεται μετα τη β επιπεδου μεταξυ της 24ης και της 28ης εβδομαδας(αυτο μου εχει πει ο γιατρος μου)Για τον διαβητη κυησης δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν τον εμφαανιζεις με τη λαθος διατροφη.Πρεπει να εχεις την προδιαθεση αλλα στο λεω με καθε επιφυλακη αλλαη κοπελα ισως ξερει καλυτερα.Ποσο εισαι?
Εμένα μου το εχει γραψει στην 28η και αναφερει συγκεκριμένα 100γραμ για 0,30,60,120,150,180 άρα θέλω 6 τσιμπιματα! Μπρρρρρρρ!!

Έχω καταλάβει ότι την κάνουν όλες. Μας δίνουν ένα διαλυμα με ζαχαρη να πιουμε για να δουνε πως αντιδράει ο οργανισμος σε συγκεκριμένο διαστημα για να δουν αν μεταβολίζει ο οργανισμός ή περνάει η ζάχαρη και τα μικράκια μας, που ειναι επικίννδυνο για παχυσαρκια και προεκλαμψια και άλλα που μόνο οι γιατροί ξέρουν. Εγώ δεν έχω ιστορικό ούτε προδιάθεση αλλά για να την κάνουν όλες καταλαβαίνω ότι μπορεί ξαφνικά να εμφανισει η έγκυος γι' αυτό και μας βαζουν να κάνουμε. Αυτο μπορώ να υποθέσω τουλάχιστον.
Παλιά 08-02-12, 15:37   #33
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Silent Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με 3 τσιμπήματα, στο 0, 60 και 120 που είναι και το πιο συνηθες νομίζω.
Επάνω στο χέρι σαν να σου παίρνουν αιμα ειναι ή στο δάχτυλο οπως κανουν οσοι παιρνουν ινσουλινη? Θυμάστε κορίτσια??? Αυτο με το τρυπημα δεν το εχω καθολου! Απορώ πως θα γεννήσω
Παλιά 08-02-12, 16:49   #34
leniw78

leniw78 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ εγω εχω υγρα σε οψη οπως τα περιγραφεις απο τον τριτο μηνα...η οσμη τους ειναι οπως ηταν παντα οταν ειχα πολλα στη μεση του κυκλου προ εγκυμοσυνης. Ειναι απλα λιγο πιο κιτρινα απο οτι τοτε...αλλαζω συχνα σερβιετακι γιατι δεν μπορω να αλλαζω εσωρουχο καθε 6 ωρες κ στη δουλεια. Εχω κανει κολπικη καλλιεργεια προσφατα και ηταν καθαρη, μην ανησυχεις το πιο πιθανο ειναι να ειναι φυσιολογικα, αλλα μονο μια καλλιεργεια κολπικου επιχρισματος αν σου συστησει ο γιατρος βεβαια θα το βεβαιωσει. Οσο για την καμπυλη που λετε, ζητηστε να σας βαλουν μια πεταλουδα για να μη σας τρυπανε συνεχεια, εμενα ηταν 4 φορες, επεμεινα να μου βαλουν αλλα δε μου εβαλαν γκρρρρρρ ενω σε ενα παιδακι διπλα που θα του εκαναν 6 ληψεις του εβαλαν (καλα καθολου γενναια ετσι ζηλευα το παιδακι ντροπη μου) επιμεινετε παντως!!!

Ο χρήστης leniw78 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 16:53   #35
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια και γω έχω πολλά υγρά από την αρχή της εγκυμοσύνης κιτρινοπράσινα. Το είχα πει από την αρχή στη γιατρό αλλά μου είπε πως θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού μετά τον όγδοο που μπορώ να πάρω κ αντιβίωση αν χρειαστεί. Πιθανόν να είναι κολπίτιδα ή μύκητες είπε. Τώρα που είμαι στον όγδοο μου είπε θα κάνουμε καλλιέργεια κ βλέπουμε.
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 17:03   #36
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mirtoula4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν κορίτσια και γω έχω πολλά υγρά από την αρχή της εγκυμοσύνης κιτρινοπράσινα. Το είχα πει από την αρχή στη γιατρό αλλά μου είπε πως θα κάνουμε καλλιέργεια κολπικού υγρού μετά τον όγδοο που μπορώ να πάρω κ αντιβίωση αν χρειαστεί. Πιθανόν να είναι κολπίτιδα ή μύκητες είπε. Τώρα που είμαι στον όγδοο μου είπε θα κάνουμε καλλιέργεια κ βλέπουμε.
Εγω που ειμαι στον 6ο και μου εβγαλε η καλλιεργεια ότι εχω το ecoli μου εδωσε αντιβιωση για 15 ημερες. Και παιρνω για 2η φορα. Έχω πάρει και ενα κουτι 1000αρα αμοξιλ στην πρωτη αποκολληση μου (στον 3ο μήνα) για να μην πάθω μολυνση εσωτερικα. Λες το καημενο το μικρακι μου για αυτο να ειναι στις μετρησεις μεγάλο? Να έχει ντροπαριστει??? Πολυ με αγχωνει αυτο!
Παλιά 08-02-12, 17:06   #37
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο leniw78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την καμπυλη που λετε, ζητηστε να σας βαλουν μια πεταλουδα για να μη σας τρυπανε συνεχεια, εμενα ηταν 4 φορες, επεμεινα να μου βαλουν αλλα δε μου εβαλαν γκρρρρρρ ενω σε ενα παιδακι διπλα που θα του εκαναν 6 ληψεις του εβαλαν (καλα καθολου γενναια ετσι ζηλευα το παιδακι ντροπη μου) επιμεινετε παντως!!!
¶ρα παιρνουν κανονικά απο το εσωτερικό του χεριου!!!! ΑΑΑααααααααααα!!!!!!!!!!!! Και για 2 ωρες προτεινεις να ειμαστε με αυτην την πεταλουδα? Δεν πονάει πιο πολύ να κυκλοφορεις με αυτο στο χέρι σου άραγε? Φουυυυυυ......πολύ άγχος!
Παλιά 08-02-12, 17:36   #38
mirtoula4

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγω που ειμαι στον 6ο και μου εβγαλε η καλλιεργεια ότι εχω το ecoli μου εδωσε αντιβιωση για 15 ημερες. Και παιρνω για 2η φορα. Έχω πάρει και ενα κουτι 1000αρα αμοξιλ στην πρωτη αποκολληση μου (στον 3ο μήνα) για να μην πάθω μολυνση εσωτερικα. Λες το καημενο το μικρακι μου για αυτο να ειναι στις μετρησεις μεγάλο? Να έχει ντροπαριστει??? Πολυ με αγχωνει αυτο!
όχι όχι μην ανησυχείς. Και γω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει στον 5ο αντιβίωση για e-coli γιατί το μικρόβιο αυτό είναι επικύνδυνο για την εγκυμοσύνη. Κ όλα μια χαρά. Φυσικά κ αν χρειαστεί κατα΄τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνουμε αντιβίωση. Απλά αυτή μου είπε ότι η κολπίτιδα ή οι μύκητες δεν απειλουν την εγκυμοσύνη παρά μόνο ίσως μολύνουν το μωρό την ώρα του τοκετου γι αυτό θέλει να μου δώσει αντιβίωση στο τέλος αν χρειαστεί και όχι νωρίτερα
Παλιά 08-02-12, 17:44   #39
Rakos?

Rakos? ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mirtoula4 Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι όχι μην ανησυχείς. Και γω στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει στον 5ο αντιβίωση για e-coli γιατί το μικρόβιο αυτό είναι επικύνδυνο για την εγκυμοσύνη. Κ όλα μια χαρά. Φυσικά κ αν χρειαστεί κατα΄τη διάρκεια της εγκυμοσύνης παίρνουμε αντιβίωση. Απλά αυτή μου είπε ότι η κολπίτιδα ή οι μύκητες δεν απειλουν την εγκυμοσύνη παρά μόνο ίσως μολύνουν το μωρό την ώρα του τοκετου γι αυτό θέλει να μου δώσει αντιβίωση στο τέλος αν χρειαστεί και όχι νωρίτερα
mirtoula4 σου εφυγε με την πρωτη το μικροβιο ή το ξαναεμφάνισες αργοτερα? Έχω διαβασει οτι κοπέλα εμφάνισε 4 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη. Φαντάζεσαι 4 φορες αντιβιωση?
Παλιά 08-02-12, 17:48   #40
mirtoula4

Προεπιλογή

Παράθεση:
mirtoula4 σου εφυγε με την πρωτη το μικροβιο ή το ξαναεμφάνισες αργοτερα? Έχω διαβασει οτι κοπέλα εμφάνισε 4 φορες σε ολη την εγκυμοσυνη. Φαντάζεσαι 4 φορες αντιβιωση?
Μου έφυγε με τη μία. Είχα πάρει ceclor όχι για πολλές μέρες 5-6 αν θυμάμαι καλά κ έφυγε.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές