Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο γιος μου 7 μηνών σήμερα έχει πολύ βήχα, πότε σα να έχει φλεματάκι, πότε ξερό.

Άλλα συμπτώματα δεν έχει, τρώει μια χαρά και είναι ευδιάθετος.

Τι λέτε να είναι?

Η γιατρόπς μου λείπει σε συνέδριο και δεν έχω κανένα να μ ενημερώσει :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γιος μου 7 μηνών σήμερα έχει πολύ βήχα, πότε σα να έχει φλεματάκι, πότε ξερό.

Άλλα συμπτώματα δεν έχει, τρώει μια χαρά και είναι ευδιάθετος.

Τι λέτε να είναι?

Η γιατρόπς μου λείπει σε συνέδριο και δεν έχω κανένα να μ ενημερώσει :(

 

Και εμείς (4 μηνών) είχαμε ξερό βήχα αλλά και βουλωμένη μύτη κα μας έδωσε αμέσως σιρόπι και σταγόνες για την μύτη, ίωση μας είπε!

Ο βήχας όντως δεν τις επηρεάζει στο παιχίνδι ή στο φαγητό και είναι ευδιάθετες, πυρετό δεν έχουμε.

προσπάθησε να βρεις την γιατρό σου, εμάς φοβήθηκε για βρογχιολύτιδα (κάπως έτσι μας το είπε) και μας είπε να μιλάμε συνέχεια για το αν μειώνεται ο βήχας! και αν αυξηθεί ο βήχας να την καλέσουμε αμέσως για να έρθει να τις δει (διδυμούλες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Από χθες ψάχνω στο διαδικτυο για το βήχα. Η καστορίνα μας είναι 7 μηνών και τις τελευταίες 2 μέρες έχει τρελλάθεί στο βήχα. Είναι υγρός και έντονος και την πιάνει κατά τη διαρκεια του ύπνου πολύ περισσότερο. Βήχει σαν να πνίγεται!!! Προσωπικά της δίνω aerolin γιατί το συνέστησε η παιδίατρος, της βάζω συχνά φυσιολογικό ορό στη μύτη της για να φεύγουν τα φλέματα, βάζω κατσαρόλα με νερό πάνω στο καλοριφέρ για να έχει την κατάλληλη υγρασία, την κοιμίζω στην κούνια αλλά με μαξιλάρι ώστε να είναι ανασηκωμένη ελαφρώς μήπως και βοηθήσει, της κάνω εντριβούλες με οινοπνευμα και τέλος της δίνω νεράκι μπόλικο. Αυτά έκανα εψες το βράδυ και κοιμήθηκε σαν πουλάκι. Να τονίσω ότι όλα αυτά είναι δικά μου γιατροσόφια. Η παιδίατρος μου είπε μόνο για το aerolin και το φυσιολογικό ορό. Όπως και να χει βοήθησαν πολύ!!! Αντε να δούμε απόψε πως θα ξημερώσουμε!!!!! Περαστικά σε όλα τα παιδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά εμείς έχουμε βρογχίτιδα, δυστυχώς. Αρχίσαμε αερολίν και ένα άλλο.

Μήπως ξέρετε΄μετά από πόσες αναπνοές αρχίζει να κάνει διαφορά?

 

baggi εμένα μου τα έχει πει η παιδίατρος όλα αυτά τα πρακτικά που κάνεις, κάνουν πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

τελικά εμείς έχουμε βρογχίτιδα, δυστυχώς. Αρχίσαμε αερολίν και ένα άλλο.

Μήπως ξέρετε΄μετά από πόσες αναπνοές αρχίζει να κάνει διαφορά?

 

baggi εμένα μου τα έχει πει η παιδίατρος όλα αυτά τα πρακτικά που κάνεις, κάνουν πολύ καλό!

 

Aerolin και flixotide σας έδωσε; Διαφορά θα δεις μετα από 2 ημέρες. Το θεμα πάντως είναι να σταματήσει να βηχει το βράδυ και να κανεις τις εισπνοές μεχρι να σταματησει τελείως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Με το αερολίν και το ατροβέντ που παίρνει δεν του πέρασε, τη μια είναι πολύ καλύτερα, την άλλη χειροτερεύει. Σήμερα αρχίσαμε και φλιξοτάιντ.

Πυρετό δεν έχει καθόλου και τα ακροαστικά του είναι από πάρα πολλά φλεματα. Σκέφτομαι, μήπως είναι καμιά αλλεργία, η μήπως το πειράζει το aircontition που είναι συνέχεια αναμμένο?

Έχω σκάσει, μία βδομάδα τώρα και συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς!!! Ακόμη βήχει η μικρή και έχουμε ξεπεράσει τη βδομάδα. Εμάς μας έδωσε και κάτι φακελάκια singulair. Σκόνη είναι και την αναμιγνύω μέσα στην κρέμα βανίλια...Αύριο έχω ραντεβού με την παιδίατρο να την δει ξανά.

Link to comment
Share on other sites

βοηθανε παρα πολύ οι εισπνοές από έλαιο ευκαλυπτου.Μια βρεγμενη πετσετα με σταγόνες έλαιου πανω στο καλοριφερ όλη τη νύχτα είναι πολύ καλή λύση.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα αγορακι 3 μηνων και ταλαιπωρειται με μυξουλες απο τις αρχες Γεναρη οπου κολλησε απο μας, αφου ξανα αρρωστησε η κορη μου προφανως εκεινος ξανα κολλησε και επιδεινωθηκαν οι μυξες του και εδω και μια εβδομαδα εχει και βηχα απο τα φλεγματα..

ολο αυτο το διαστημα του βαζω συνεχως ορους, αναρροφησεις και του δινω 4 μερες spiropent αλλα δεν βλεπω διαφορα.. η παιδιατρος χθες τον ακροαστηκε και μου ειπε οτι δεν εχει ακροαστικα και οτι ο βηχας ειναι απο τη συσσωρευμενη μυξα στο φαρυγγα και επειδη εχουμε δωσει πολυ καιρο otrivin και δεν πρεπει να συνεχισει αλλο μου προτεινε ενα φαρμακευτικο διαλυμα το Protargol 2% που λεει το εδιναν παλια οι παιδιατροι για να καυτηριαζουν τη μυξουλα και αν δεν υποχωρησει καθολου ο βηχας η η μυξα να αρχισουμε αντιβιωση για να του σπασει αυτο το συναχι..

 

δεν πεταω τη σκουφια μου να δωσω αντιβιωση αλλα δεν θελω να γινει χειροτερα διοτι απο αρχες Γεναρη μεχρι τωρα ειναι διαρκως με μυξες και φλεγματα και τωρα πια και με βηχα..να ακολουθησω αυτα που μου λεει και αν χρειαστει να δωσω την αντιβιωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ το έχω ξανααναφέρει και θα το πω πάλι, σωθήκαμε με το vicks. Τώρα τι να πω, είναι το πιο παλιό γιατροσόφι, όμως μας πιάνει πολύ!

 

ok.. εμενα το μωρο ειναι 3 μηνων.. κανει να το βαλω σε vicks? φανταζομαι θα εννοεις εισπνοες με Vicks

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα..ηθελα να ρωτησω εαν καποιος γνωριζει..ειμαι μαμα ενος μπεμπη 4,5 μηνων..ειμαι πολυ στενοχωρεμενη γιατι εδω και ενα μηνα περιπου μπορει και περισσοτερο το μωρακι μας καθε πρωι εχει ενα βηχα παραγωγικο που διαρκει 5 λεπτα περιπου..το θεμα ειναι οτι βηχει μονο κα8ε πρωι..δεν ξερω τι να κανω..κατα τα αλλα το μωρακι ειναι ευδιαθετο δεν εχει αλλα συμπτωματα.Η παιδιατρος μου ειπε να του δωσω σιροπακι mycosolvan αλλα δεν βλεπω βελτιωση. Σημειωτεον τον ακουσε η παιδιατρος και δεν ακουει ακροαστικα..νου ειπε οτι δεν ειναι απο τα δοντια γιατι τον ειδε και μου ειπε οτι αργουμε ακομη να βγαλουμε. Να ειναι απο τις μυξουλες που μαζευει το βραδυ?το θηλαζω ακομη..του βαζω και φυσιολογικο ορο καθε απογευμα αλλα ο βηχας παραμενει ο ιδιος..εαν σας εχει συμβει κατι παρομοιο σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς μου έκανε ο γιός μου όταν ήταν 6-7 μηνών.

Κάθε πρωί που ξυπνούσε, έβηχε και μετά απο λίγο, σταματούσε.

Η παιδίατρος μου είχε πεί,να του κάνω αναπνοές με flixotide μόλις ξυπνήσει το πρωί και πρίν κοιμηθεί τη νύχτα για 1 εβδομάδα και όντως δεν μου το έκανε ΠΟΤΕ ξανά.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου είχε πεί πως ίσως έχει αλλεργία στο απορρυπαντικό ρούχων και τη νύχτα που το ανασαίνει συνεχώς τον πειράζει, μου είχε πεί πως ίσως η ατμόσφαιρα στο δωμάτιό του να είναι ξηρή (υγραντήρας), μου είχε πεί πως μπορεί απλά να κοιμάται βαριά και να ξηρένεται ο λαιμός του.

Πολλά μπορεί να τον ενοχλούν.

Ίσως αν πίνει πολύ γάλα πρίν κοιμηθεί κι αυτό να τον πειράζει.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω.Το μωρακι μου ειναι 3 μηνων κ εδω κ ενα μηνα ταλαιπωρειται με μυξουλες στην αρχη και τωρα νομιζω οτι ακουω και φλεματακια στο λαιμο.Βηχα δεν μου κανει συστηματικα αλλα περισσοτερο τυχαια θα ελεγα.Αυτο που φαινεται οτι τον ενοχλει παρα πολυ ειναι οι μυξουλες του καθε πρωι.Το καταλαβαινω γιατι στον θηλασμο ρουθουνιζει εντονα.Χρησιμοποιω το φυσιομερ αναρροφηση αλλα δεν βελτιωνεται.:(

Το ειπα στην παιδιατρο κ περα απο φυσιολογικο ορο και το φυσιομερ δεν μου συστηνει κατι αλλο γιατι τον βρισκει μια χαρα.

Μηπως να κανουμε κ εμεις αναπνοες με flixotide?K πως γινονται αυτες στο μωρακι?

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το Flixotide δεν είναι για μύξες και βλέννες.

Είναι για μόνο για βήχα και λοιμώξεις του αναπνευστικού.

Μη κάνεις στο παιδί αναπνοές χωρίς την αγωγή παιδιάτρου.

Ποτέ !

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το Flixotide δεν είναι για μύξες και βλέννες.

Είναι για μόνο για βήχα και λοιμώξεις του αναπνευστικού.

Μη κάνεις στο παιδί αναπνοές χωρίς την αγωγή παιδιάτρου.

Ποτέ !

 

Α δεν το ηξερα!!Σαν πρωταρα μαμα νομιζα ειναι κατι ακινδυνο,κατι σαν τον ορο.

Εννοειται ομως δεν θα εκαναν κατι χωρις να συμβουλευτω την παιδιατρο μας.

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι ακομη μανουλα..ειμαι σε αναμονη οποτε δεν γνωριζω να απαντησω..το μονο που ευχομαι ειναι περαστικα κ ολα ν απανε καλαα!

γαμος 16/07/2011

ΠΗΤ για το πρωτο μας αγγελουδι 2/10/13

Link to comment
Share on other sites

Άν η παιδίατρος το εξετάσει και σου συστήσει να κάνετε αναπνοές, τότε μιλάμε για λοίμωξη του αναπνευστικού.

Αλλιώς θα πρέπει να αγοράσεις έναν υγραντήρα γιατί το πιθανότερο είναι η ατμόσφαιρα του δωματίου του τη νύχτα να είναι ιδιαίτερα ξηρή και αυτό του δημιουργεί τον βήχα.

Γενικότερα σε όλα τα μωρά και παιδιά κατά τη διάρκεια του χειμώνα θα ήταν καλό να χρησιμοποιούμε κάποια βράδια τον μήνα υγραντήρα.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...