Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία > Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων

Notices

Επιστημονικές/-κοί Συνεργάτες ενότητα ερωταπαντήσεων Αγαπητά μέλη απευθύνετε εδώ το ερώτημά σας στους εθελοντικούς επιστημονικούς συνεργάτες μας. Απαραίτητη προυπόθεση, προηγουμένως αναζήτηση στα θέματα του φόρουμ: Οι εθελοντές συνεργάτες δεν θα απαντούν σε θέματα τα οποία έχουν ήδη συζητηθεί εκτενώς σε άλλες ενότητες με την βοήθεια και άλλων ειδικών. Στην περίπτωση αυτη θα σας παρατίθεται ομάδα συνδέσμων που θα οδηγούν στις ενότητες αυτές θα δίνεται κάρτα ειδοποίησης και το θέμα θα κλειδώνεται. (δεν είναι ευθύνη των εθελοντών επιστημονικών συνεργατών να κάνουν την αναζήτηση αυτή, για εσάς) Περισσότερες πληροφορίες για τους τρόπους αναζήτησης στο φόρουμ εδώ: (link)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 14-06-12, 10:51   #241
Παναγιώτης Χριστόπουλος
Εθελοντ. Επιστημονικός Συνεργάτης

Περιοχή: Αθήνα
Παναγιώτης Χριστόπουλος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria781 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κάτι τελευταίο γιατρέ....και συγνώμη για την ταλαιπωρία. Ανάμεσα στον κύκλο μου, πότε πριν τις 15 μέρες και πότε μετά, γύρω στην 20η με 25η μέρα με πιάνουν δυνατοί πόνοι περιόδου κατα διατήματα. Πιστεύεται οτι μπορεί να συνδέονται με την ενδοχόμενη "άσχημη" κατάσταση των σαλπιγγών; Δυστυχώς βρίσκομαι σε νησί και δεν μπορώ άμεσα να πάω για σαλπιγγογραφία και εντωμεταξύ έχω θορυβηθεί...
Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει αυτό. Είτε ανατομικοί είτε και ορμονικοί...
Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ
Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στον Κο Χριστόπουλο
Ο χρήστης Παναγιώτης Χριστόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-12, 10:54   #242
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kυριε χριστοπουλε θα μπορουσα να σας κανω 2 ερωτησεις για την περινεοτομη???Γεννησα προσφατα.....

Με φτ εχω ραμματα εσωτερικα αποροφησημα....δεν νιωθω πονο...απλα ποτε θα αποροφηθουν??και πως θα καταλαβω αν ειμαι οκ??ακομα το περινεο μου ειναι σκληρο σαν να εχει κατι απο μεσα και επισης βλεπω και ενα σαν κλωστουλα κομπο στο τελος του κολπου μου(πιθανον απο τα ραμματα) οταν φυγει αυτο σημαινει πως αποροφηθηκαν???

Επισης θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση μολυνσης απο τυχον ξυραφακι αν χρησιμοποιησω με πολυ προσοχη φυσικα η δεν συνισταται ακομη??

Εχω 23 ημερες ακριβως που γεννησα...

Θα παω στις 40 μερες στον γυναικολογο μου αλλα θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε και εσεις πριν γιατι αγχωθηκα λιγο με τα ραμματα ευχαριστω πολυ!!
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας... Τα ράμματα απορροφώνται σε 15-20 ημέρες περίπου. Καλό είναι όμως μέχρι να σας δει γυναικολόγος να μην ταλαιπωρείτε την περιοχή γιατί είναι ακόμα ευαίσθητη.

Παλιά 14-06-12, 12:55   #243
ΚΑΜΠΙΟΣ

ΚΑΜΠΙΟΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΕ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ!
Ο χρήστης ΚΑΜΠΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-12, 13:40   #244
skandali

skandali ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στh μετάλαξη MTHFR A1298C (ομοζυγώτης). Μου είπατε ότι ενοχοποιείται για αποβολές και υπογονιμότητα. Γνωρίζετε αν είναι ανασταλτικός παράγοντας στη διαδικασία εμφύτευσης; Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό ; Επίσης έκανα και μιά καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα βάκιλοι πολλοί. Είναι καλό ή κακό αυτo;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο χρήστης skandali δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-12, 21:43   #245
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κυριε Χριστοπουλο ξεκιναω προσπαθεια για εξωσωματικη και πριν τρεις μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ διαγνωστηκε οτι το ενδομητριο ειναι ερεθισμενο και κατι σαν πολυποδακι θα γινει βιοψια για ιστολογικη εξεταση κ περνω vibramicin 2 την ημερα για 10 μερες.
Ειναι ανησυχιτηκο;;

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων
Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-12, 01:24   #246
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Παναγιώτης Χριστόπουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλές... υπαρχει καποιος λόγος που τις κανατε??
Φουντωμάρες πολλές φουντωμάρες.Εκεί που είμαι καλά ξαφνικά λες και μου έχουν βάλει φωτιά...Με την εγκυμοσύνη είχα συνέλθει αλλά με ξανάπιασαν τώρα...Ο γιατρός που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε να κοιτάξω τον θυροειδή μου.
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-12, 20:19   #247
marianna_81

marianna_81 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΤΡΙΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΜΗΠΩΣ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ(ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ CANDIDA SSP. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΛΟΓΩ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ&ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ hpv ΘΕΩΡΟΥΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ.TΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ "ΡΙΞΕΙ" ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΓΡΩΝ? ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΜΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΛΕΙΨΩ? ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Ο χρήστης marianna_81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-06-12, 04:10   #248
deppy

deppy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα σας κ παλι! να σας θυμισω... ειχα μια παλινδρομη στην 5η εβδομαδα κ εκανα αποξεση στις 28.4! αδιαθετησα στις 21.5 με λιγες σταγονες αιμα μονο στο χαρτι κ μου ηρθε κανονικη ροη στις 24.5 μεχρι τις 29.5! ειχα ελευθερη επαφη στις 3.6! εδω κ 3-4 ημερες εχω ναυτιες, ταση για εμετο κ νιωθω το στομαχι μου βαρυ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση για εγκυμοσυνη; λογω της αποξεσης δεν ξερω ουτε ποτε περιπου μπορει να ειχα ωορρρηξια ουτε ποτε θα μου ερθει η επομενη περιοδος!
Ο χρήστης deppy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-12, 18:08   #249
αφθονια

Περιοχή: αθηνα
αφθονια ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας κ αποψη σας.

Πριν περιπου 2 χρόνια είχα ενδωμητριωση κ στις 2 οωθηκες(3 στάδιο)οπου αφαιρέθηκαν τοτε λαπαροσκοπηκα,. με 6 μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου. Απο τοτε δε κατάφερα να μείνω εγγυος ακόμα,.

μεχρι στιγμης εχω κανει 3 σπερματενχυσεις , συν εχουμε κ αρκετο αγχος εδω κ 2 χρονια για να αποκτησω παιδι!
εχω εμπιστοσυνη στον ιατρο μου αλλα νιωθω οτι δεν με βοηθαει αλλο περα απο εξωσωματικη,!
με επιμονη του συζηγου Πήγα για 2η γνώμη σε άλλον ιατρό (συγγενη του συζηγου μου) όπου η αποψη του,...οπως λέει,...ειναι οτι συνήθως οι σαλπιγγες βουλωνουν μετα
απο μικρο χρονικο διαστημα κ ας βγουν στην η εξεταση μεσω λαπαροσκοπησης(οπου μου ειχαν κανει στο χειρουργιο) καθαρές-καλες (νομιζω υστερογραφια λεγετε η εξεταση...δε θυμαμε)!!

να μη μακρυγορω Μου συνεστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια κ μετα αν βγουν καλες να σταματήσω τη περίοδο μου για 3 μήνες (με ενέσεις)
κ με διέγερση οωθηκων (συν καποια χαπια να δυναμωσουν το σπερμα του συζηγου,...οχι οτι εχει μεγαλο προβλημα ο αντρα μ) να κάνουμε μια προσπάθεια μονη μας (με τον άντρα μου δηλ) κ αν δεν πετυχει παμε αμεσως σε εξωσωματικη!
Ισχύει όλο αυτο; εχει ξαναγινει σε καμια κ εμεινε εγγυος,... Η θα γινω πειραματόζωο χωρίς λόγο ... Είμαι 33 χρόνων!
να καταφυγω κατευθείαν σε εξωσωματικη ή όχι;
υπαρχουν πιθανοτιτες να πετυχει ή οχι;

Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Ευελπιστώ σε απάντηση σας
Ο χρήστης αφθονια δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-12, 20:15   #250
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο skandali Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας. Επανέρχομαι στh μετάλαξη MTHFR A1298C (ομοζυγώτης). Μου είπατε ότι ενοχοποιείται για αποβολές και υπογονιμότητα. Γνωρίζετε αν είναι ανασταλτικός παράγοντας στη διαδικασία εμφύτευσης; Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό ; Επίσης έκανα και μιά καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκα βάκιλοι πολλοί. Είναι καλό ή κακό αυτo;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ο γαλακτοβακιλος ειναι μερος της φυσιολογικης χλωρίδας του κόλπου.
Η μετάλλαξη επηρεαζει και την εμφυτευση. Μπορειτε να ακολουθησετε καποια προληπτικη αγωγη που λογικά πρέπει να σας συστησει ο γυναικολόγος που σας παρακολουθει.

Παλιά 26-06-12, 20:17   #251
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΛΙΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυριε Χριστοπουλο ξεκιναω προσπαθεια για εξωσωματικη και πριν τρεις μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ διαγνωστηκε οτι το ενδομητριο ειναι ερεθισμενο και κατι σαν πολυποδακι θα γινει βιοψια για ιστολογικη εξεταση κ περνω vibramicin 2 την ημερα για 10 μερες.
Ειναι ανησυχιτηκο;;

Φαντάζομαι οτι απο τη στιγμη που βρεθηκε ο πολυποδας μαλλον θα αφαιρεθηκε.
Αν όλα εχουν γινει σωστά, δεν πρεπει να ανησυχείτε ιδιαιτερα για το μέλλον.

Παλιά 26-06-12, 20:19   #252
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο deppy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σας κ παλι! να σας θυμισω... ειχα μια παλινδρομη στην 5η εβδομαδα κ εκανα αποξεση στις 28.4! αδιαθετησα στις 21.5 με λιγες σταγονες αιμα μονο στο χαρτι κ μου ηρθε κανονικη ροη στις 24.5 μεχρι τις 29.5! ειχα ελευθερη επαφη στις 3.6! εδω κ 3-4 ημερες εχω ναυτιες, ταση για εμετο κ νιωθω το στομαχι μου βαρυ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση για εγκυμοσυνη; λογω της αποξεσης δεν ξερω ουτε ποτε περιπου μπορει να ειχα ωορρρηξια ουτε ποτε θα μου ερθει η επομενη περιοδος!
Δεν μπορει καποιος να σας δωσει μια αξιόπιστη απαντηση καθως μετα την εγκυμοσυνη πρεπει να ομαλοποιηθει ο κύκλος σας. Μπορει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Αφηστε να περάσει ο μηνας και αν εχετε καθυστερηση καντε μια χοριακη.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 26-06-12, 20:23   #253
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο αφθονια Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας κ αποψη σας.

Πριν περιπου 2 χρόνια είχα ενδωμητριωση κ στις 2 οωθηκες(3 στάδιο)οπου αφαιρέθηκαν τοτε λαπαροσκοπηκα,. με 6 μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου. Απο τοτε δε κατάφερα να μείνω εγγυος ακόμα,.

μεχρι στιγμης εχω κανει 3 σπερματενχυσεις , συν εχουμε κ αρκετο αγχος εδω κ 2 χρονια για να αποκτησω παιδι!
εχω εμπιστοσυνη στον ιατρο μου αλλα νιωθω οτι δεν με βοηθαει αλλο περα απο εξωσωματικη,!
με επιμονη του συζηγου Πήγα για 2η γνώμη σε άλλον ιατρό (συγγενη του συζηγου μου) όπου η αποψη του,...οπως λέει,...ειναι οτι συνήθως οι σαλπιγγες βουλωνουν μετα
απο μικρο χρονικο διαστημα κ ας βγουν στην η εξεταση μεσω λαπαροσκοπησης(οπου μου ειχαν κανει στο χειρουργιο) καθαρές-καλες (νομιζω υστερογραφια λεγετε η εξεταση...δε θυμαμε)!!

να μη μακρυγορω Μου συνεστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια κ μετα αν βγουν καλες να σταματήσω τη περίοδο μου για 3 μήνες (με ενέσεις)
κ με διέγερση οωθηκων (συν καποια χαπια να δυναμωσουν το σπερμα του συζηγου,...οχι οτι εχει μεγαλο προβλημα ο αντρα μ) να κάνουμε μια προσπάθεια μονη μας (με τον άντρα μου δηλ) κ αν δεν πετυχει παμε αμεσως σε εξωσωματικη!
Ισχύει όλο αυτο; εχει ξαναγινει σε καμια κ εμεινε εγγυος,... Η θα γινω πειραματόζωο χωρίς λόγο ... Είμαι 33 χρόνων!
να καταφυγω κατευθείαν σε εξωσωματικη ή όχι;
υπαρχουν πιθανοτιτες να πετυχει ή οχι;

Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Ευελπιστώ σε απάντηση σας
Εξαρταται απο το τι ακριβως εγινε στο χειρουργειο. Αν οι ωοθηκες εχουν απελευθερωθει ή όχι. Επισης, αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες. Τέλος ποιο ειναι το προβλημα του σπερματος. Μόνο αν καποιος δει τις εξετασεις σας μπορει να σας απαντησει πιο συγκεκριμενα.

Παλιά 26-06-12, 20:28   #254
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marianna_81 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΤΡΙΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΜΗΠΩΣ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ(ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ CANDIDA SSP. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΛΟΓΩ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ&ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ hpv ΘΕΩΡΟΥΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ.TΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ "ΡΙΞΕΙ" ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΓΡΩΝ? ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΜΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΛΕΙΨΩ? ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Εξαρτάται απο το ειδος της αντιβιωσης και απο τη δοσολογια. Επισης, εξαρταται και απο τη σεξουαλικη σας δραστηριότητα.

Το μικρόβιο δεν μπορει να ενεργοποιησει τα κονδυλωματα.

Καλό ειναι να δειτε σε ποια ακριβως κατασταση βρισκεται η τραχηλιτιδα και να τη θεραπευσετε. Επισης, χρειαζεται βαθυτερη διερευνηση σχετικα με την τραχηλιτιτδα και τα κονδυλώματα.

Παλιά 27-06-12, 16:04   #255
anlou

anlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Ο χρήστης anlou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-12, 16:14   #256
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.
Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.
Παλιά 27-06-12, 17:12   #257
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anlou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
Θα σας συμβούλευα να βρειτε ενα γιατρο της εμπιστοσυνης σας και να δειτε μηπως υπαρχει καποιος πολυποδας μεσα στη μήτρα ή καποια κυστη στην ωοθηκη σας.

Η παρουσια ενος πολυποδα ή ενος υποβλεννογόνιου ινομυωματος αποτελουν ιδιαιτερα συχνες αιτιες μεσοκυκλικης αιμορροιας.

Παλιά 27-06-12, 17:41   #258
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.
Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.
Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.

Παλιά 27-06-12, 17:55   #259
anlou

anlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?
Ο χρήστης anlou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-06-12, 18:52   #260
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anlou Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?
Πιθανοτατα ναι. Δεν το αναφερατε όμως στο πρωτο μηνυμα.
Δυστυχως δεν μπορω να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες μεσω μαιλ καθως δεν γνωριζω ποιες ακριβως εξετασεις εχετε κανει και ποιες ειναι οι απαντησεις.
Για παραδειγμα, εχετε ελεγξει το θυρεοειδη σας??

Βρειτε καποιον γιατρο της εμπιστοσυνης σας και παρτε μια δευτερη γνωμη

Παλιά 28-06-12, 02:04   #261
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.
Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!
Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.
Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.
Το ινομύωμα?
Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?
Παλιά 28-06-12, 15:34   #262
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dimmi Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!
Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.
Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.
Το ινομύωμα?
Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?
Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.

Παλιά 29-06-12, 02:14   #263
sofanita

Περιοχή: Νομός Αττικής
sofanita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δυσκολία να μείνω έγκυος

Γεια σας,

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:
LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6
Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27
FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12
Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100
Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

Ευχαριστώ πολύ!
Ο χρήστης sofanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-06-12, 02:20   #264
dimmi

dimmi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.
με καλύψατε ευχαριστώ πολύ!
Παλιά 29-06-12, 10:37   #265
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofanita Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:
LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6
Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27
FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12
Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100
Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

Ευχαριστώ πολύ!
Οι εξετασεις σας φαινονται καλες. Η μητρα στο υπερηχογραφημα??? Άλλες εξετάσεις???? σπερμοδιαγραμμα??? Σαλπιγγογραφια???

Παλιά 30-06-12, 21:47   #266
marialena 21

marialena 21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo
sas euxaristw poly
Ο χρήστης marialena 21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-12, 11:35   #267
KONSTANTINA.NIDINA

KONSTANTINA.NIDINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;
Ο χρήστης KONSTANTINA.NIDINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-12, 12:17   #268
maria__

maria__ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο
περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης maria__ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-12, 13:52   #269
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?
εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

ευχαριστω εκ των προτερων
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-07-12, 21:16   #270
smile13

smile13 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται
Ο χρήστης smile13 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-07-12, 17:57   #271
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marialena 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo
sas euxaristw poly

Απο τη στιγμή που απλά καθυστερήσατε να πάρετε το χάπι σας μόνο 4 ώρες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να είσαστε σίγουρη οτι η αντισυλληπτική του προστασία ισχύει όπως και πριν. Αν έχετε ξεχάσει το χάπι για περισσότερο από 12 ώρες τότε καλό είναι να χρησιμοποιήσετε προφυλακτικό.

Παλιά 02-07-12, 18:12   #272
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KONSTANTINA.NIDINA Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;
Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

Παλιά 02-07-12, 18:17   #273
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maria__ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο
περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ
Πραγματικά μπορει να συμβαίνουν διαφορα πραγματα που δεν ειναι δυνατο να αναλυσουμε μεσα στις λιγες αυτες γραμμες. Μπορει να ειναι μια κυστη, μια ανωμαλια στην περιοδο και πολλα άλλα. Με τις καταλληλες εξετασεις ελπιζω ο γιατρος σας να σας δωσει λυση.

Παλιά 02-07-12, 18:23   #274
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?
εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

ευχαριστω εκ των προτερων
Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.

Παλιά 02-07-12, 18:23   #275
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο smile13 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται
Το πιθανοτερο ειναι σε κάποια τραχηλίτιδα...

Παλιά 02-07-12, 18:29   #276
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.
γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις
τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα
ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 02-07-12, 19:59   #277
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις
τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα
ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?
Ειναι ενα ακραιο σεναριο. Πρεπει να το συζητησετε με τον γιατρο στον οποιο θα εμπιστευτειτε τον τοκετό σας.

Παλιά 03-07-12, 11:37   #278
Μαριλίνα

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μαριλίνα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα γιατρέ.
Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:
Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.
τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".
Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.
Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.
Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Παλιά 03-07-12, 12:35   #279
Παναγιώτης Χριστόπουλος

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριλίνα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα γιατρέ.
Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:
Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.
τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".
Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.
Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.
Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Αρχικά πρέπει να σας πω οτι οι κυστες των ωοθηκών δεν αντιμετωπίζονται με αντισυλληπτικά χάπια. Αυτό είναι μια ιατρική πρακτική των περασμένων δεκαετιών. Εχει αποδεδειχθεί οτι δεν βοηθούν σε τίποτα.

Το δεύτερο ειναι οτι απο τη στιγμή που εχει κάποιες παλίνδρομες, θα έπρεπε να εχει μπει σε μια διαδικασία έλεγχου με κάποιες εξετάσεις και ο γιατρός θα έπρεπε να την έχει βάλει σε φαρμακευτική αγωγή για να την προφυλάξει, οσο γίνεται, απο μια νεα παλίνδρομη.

Τριτο, δεν υπάρχει περίπτωση από το «προσπάθησε» να πάμε στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί". Ειναι αδύνατο μεσα σε 1 μηνα να υπάρχει τέτοια διαφορά. Υπάρχουν και εξετάσεις που μπορούν να βοηθήσουν.

Συμπερασματικά, καλο ειναι να δει ξανα την κατάσταση με κάποιο γιατρό της εμπιστοσύνης και να αποφασιστεί το ποιες είναι οι εναλλακτικές στο μέλλον.

Παλιά 03-07-12, 12:49   #280
ΛΙΝ

Το avatar του χρήστη ΛΙΝ

ΛΙΝ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης
ληψη 75 γραμ. γλυκοζη
σακχαρο νηστειας - 97
σακχαρο σε 60' - 161
σακχαρο σε 120' - 100
σακχαρο σε 180' - 72

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

Ο χρήστης ΛΙΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks