Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Τρίτο Τρίμηνο (24η εβδομάδα - μέχρι τον τοκετό)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 31-01-12, 12:48   #1
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Unhappy δυσκοιλιοτητα και αιμμοροιδες

Γεια σας κοριτσια! Σε λιγο καιρο μπαινω στον μηνα μου αλλα εδω και 3-4 βδομαδες περιπου αρχισα να ταλαιπωρουμαι με τη δυσκοιλιοτητα και κατ' επεκταση με τις αιμορροιδες! Ειναι πραγματικο μαρτυριο καποιες φορες, νομιζω οτι θα γεννησω στην τουαλετα!! Αφηστε που φοβαμαι οτι με το πολυ σφιξιμο θα γινει κατι κακο με το μωρο!!
Δοκιμασα ακτινιδια, δαμασκηνα και κατι φυτικες ινες απο το φαρμακειο.. βελτιωσαν λιγο την κατασταση, παρολο αυτα δεν ελυσαν τελειως το θεμα... Ειναι καποια που εχει βρει καποια πιο δραστικη λυση? φιλια
Παλιά 31-01-12, 13:07   #2
malecon

Το avatar του χρήστη malecon

Περιοχή: Αθήνα
malecon ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δοκίμασε το γάλα μαγνησίας
Ο χρήστης malecon δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 14:01   #3
alexele

alexele χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

twiggy μου ήταν το χειρότερό μου στις εγκυμοσύνες σχεδόν από την αρχή με ταλαιπωρούσε η δυσκοιλιότητα. Εγώ έπαιρνα παραφίνη από το φαρμακείο ένα κουτάλι κάθε βράδυ και στο απροχώρητο έβαζα είτε υπόθετο γλυκερίνης είτε έτυχε να κάνω και κλίσμα. Η μόνη άσχημη εμπειρία στις εγκυμοσύνες μου.

Με το καλό το μωράκι σου!!
Ο χρήστης alexele δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 18:48   #4
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω κοριτσια.. το γαλα στην αρχη της εγκυμοσυνης βοηθουσε.. τωρα δεν κανει κατι! Θα δοκιμασω αυτα τα υποθετα οταν φτανω στο απροχωρητο... Φιλια
Παλιά 31-01-12, 18:58   #5
mirtoula4

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
mirtoula4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και γω σε λίγο μπαίνω στο μήνα μου και έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα. Βοηθάει λίγο το να μουλιάζω αποβραδίς σε νερό δαμάσκηνα και το πρωι πίνω το νερό και τρώω τα δαμάσκηνα. Η γιατρός μου είπε ότι επιτρέπεται η υγρή παραφίνη και η μαρμελάδες φρούτων πχ tamarine, στα πολύ δύσκολα παίρνω και από αυτά
Ο χρήστης mirtoula4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 19:03   #6
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ευχαριστω Μυρτουλα, κουραγιο και σε σενα!Αληθεια σας εχει πει ο γιατρος ποτε οτι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρο, λογω της αυξημενης πιεσης στην περιπτωση πολυ δυσκολης κενωσης?
Παλιά 31-01-12, 23:17   #7
ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ7

ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ7 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο twiggy Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω Μυρτουλα, κουραγιο και σε σενα!Αληθεια σας εχει πει ο γιατρος ποτε οτι μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα με το μωρο, λογω της αυξημενης πιεσης στην περιπτωση πολυ δυσκολης κενωσης?

Καλησπέρα twiggy,

Εγω είχα τρελο θέμα με δυσκοιλιότητα στον 5ο και στον 6ο.
Απο τις αρχές του 7ου και μέχρι τώρα πάνε όλα καλά.
Προσωπικά με βοήθησαν πολύ τα δαμάσκηνα σε συνδυασμό με πορτοκάλια.
Τρώω 2 δαμάσκηνα κάθε βράδυ μαζί με ένα πορτοκάλι και είμαι μια χαρά. Ξέρω όμως οτι δεν κάνουν την ίδια δουλειά σε όλους τους οργανισμούς, όπως εμένα για παράδειγμα δε μου κάνουν τίποτα τα ακτινίδια.
Πρέπει να βρεις τί λειτουργεί στον οργανισμό σου καλύτερα.
Απ'οτι έχω ακούσει βέβαια στον 9ο επανέρχεται το πρόβλημα.
Οταν λοιπόν είχα το θεματάκι, η γυναικολόγος μου είχε πει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το σφίξιμο στην τουαλέτα και δεν προκαλείται πρόβλημα στο μωράκι.
Επίσης μου είχε πει πως είναι καλύτερα να προσπαθείς ακόμα και αν δυσκολεύεσαι, παρά να έχεις 3-4 μέρες να πας στην τουαλέτα.
Ο χρήστης ΣΤΡΟΥΜΦΙΤΑ7 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 23:30   #8
gioma

Περιοχή: κερατσινι
gioma ουδετερη μηδέν
Wink

Kαλησπερα κοριτσια και κουραγιο σε ολες.
Ειμαι και εγω μια παθουσα στην 1η εγκυμοσυνη γιατι στην 2η εμαθα τα κατατοπια και προσεξα παραπανω.
Λοιπον ειμαι γενικα δυσκοιλια και χωρις τον σιδηρο που περναμε στην εγκυμοσυνη. Τοτε επαιρνα fysiofol για να απορροφατε καλυτερα καθως ειναι φυτικο.Δεν νομιζω ομως πως εχουν μεγαλες διαφορες ολα αυτα.
Δυστυχως επειδη πιεζεται το σημειο απο το μωρο ολο αυτο θα χειροτερευει.
Αποκορυφωμα ηταν σε εμενα τουλαχιστον η γεννα που εκανα επισκληριδιο και δεν καταλαβαινα τιποτα και πιεστηκα παραπανω χωρις να το καταλαβω.
Μπορω να σας πω οτι τα ραμματα του τοκετου ηταν σαν να μην υπηρχαν γιατι......υπηρχαν οι αιμορροιδες 20μερες.
Μετα απο πολυ ψαξιμο μπορω να πω οτι πλυσεις με αλατονερο και κομπρεσες με χαμομηλι και καυτο νερο κανουν δουλεια.10λεπτα τοπικα πανω στις αιμορροιδες.
Ο χρήστης gioma δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 23:38   #9
perlina

Το avatar του χρήστη perlina

perlina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μια κοπελα ειχε πει οτι βαζεις στο μπλεντερ μια μπανανα ανα ακτινιδιο και εν αποτηρι γαλα και πας αμεσως τουαλετα!δεν ξερω αν υσχιει!εγω ηξερα οτι αν πιεις γαλα και αμεσω ςχυμο παλι πας τουαλετα!παντςω εγω παλιοτερα χρησιμοποιουσα υποθετα γλυκερινης!δεν κανει να σφιγγεσαι!καλυτερα ν αμην πηγαινεις τουαλετα παρα ν ασφιγγεσαι!

Ο χρήστης perlina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 11:19   #10
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μμ κι εγω αυτα τα υποθετα σκεφτομαι.. δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι καλυτερα να σφιγγεσαι παρα να μην πηγαινεις τουαλετα, γιατι με την πολυ πιεση χειροτερευουν οι αιμμοροιδες!! Υπομονη κουραγιο, ελπιζω η καθεμια να βρει τον τροπο της.. Εγω προς το παρον τρεμω καθε φορα που μου 'ρχεται να παω, λεω τι θα τραβηξω παλι εκει μεσα?!!
Παλιά 01-02-12, 16:44   #11
tzina39

tzina39 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλησπερα. Εγω με προβλημα αιμοροϊδων βρεθηκα το προηγουμενο σαββατο σε κλινικη κ μιλησα με 2 χειρουργους. Εκλαιγα απο τον πονο για μερες. Αρχικα να σας πω οτι το μονο που βοηθησε λιγο στην δυκοιλιοτητα ειναι 3 κουταλιες duphalac το πρωι κ 3 το βραδυ + υποθετα γλυκερινης. Επειδη ειμαι στον 7ο, εχω διδυμα κ επιπωματικο πλακουντα δεν επιτρεπεται επ'ουδενι το σφιξιμο!!!!!
Οσο για τις αιμοροιδες ο γιατρος μου αρχισε φαρμακευτικη αγωγη με daflon, αλοιφη και ξυλοκαϊνη για τον πονο! Επισης μου ειπε να κανω συχνες πλυσεις με ΚΡΥΟ νερο, μια που οι αιμοροιδες ειναι ενα ειδος θρομβωσεων κ το ζεστο νερο προκαλει υπεραιμια....και αυτο φυσικα δεν το θελουμε! Ελπιζω να βοηθησα λιγο...σαν η πιο προσφατη παθουσα....κ πονουσα!!!!
Ο χρήστης tzina39 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 19:23   #12
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ Τζινα κουραγιο!! ευχαριστουμε για τις συμβουλες, ευχομαι να περασουν ολα αυτα συντομα!φιλια
Παλιά 02-02-12, 14:13   #13
tzina39

tzina39 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
αχ Τζινα κουραγιο!! ευχαριστουμε για τις συμβουλες, ευχομαι να περασουν ολα αυτα συντομα!φιλια
σ'ευχαριστω πολυ κοπελα μου! ηδη εχω αρχισει να βλεπω βελτιωση.....
αυτα που ειπε ο χειρουργος πιανουν τελικα!
Παλιά 03-02-12, 10:31   #14
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μπραβο Τζινα κι εγω αγορασα τα υποθετα να νιωθω μια ασφαλεια.. ευτυχως δεν χρειαστηκε να τα παρω ακομα, ειμαι λιγο καλυτερα!! φιλια στα πονεμενα κωλαρακια!!!
Παλιά 03-02-12, 12:01   #15
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει καθόλου, αλλά εγώ από όταν άρχισα να παίρνω 2 μαγνήσια την ημέρα ενώ πριν έπαιρνα 1, η δυσκοιλιότητα μετατράπηκε στο ακριβώς αντίθετο. Δοκίμασέ το αν θες...το μαγνήσιο που μου έχει δώσει ο γιατρός μου είναι το Magnesium Sandoz σε αναβράζοντα δισκία.
Ο χρήστης Sofia-z δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-12, 13:58   #16
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφια εγω μαγνησιο παιρνω απο την αρχη και γενικα με ειχε βοηθησει με το.. θεμα. Ομως τωρα φαινεται πως δεν κανει την ιδια δουλεια πια! Τελικα το συστημα ακτινιδια-δαμασκηνα-φυτικες ινες καπως δουλευει.. Δεν παω καθε μερα αλλα τουλαχιστον οταν ερχεται δεν υποφερω! Εσεις ειστε καλυτερα? φιλια...
Παλιά 08-02-12, 17:55   #17
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σοφια εγω μαγνησιο παιρνω απο την αρχη και γενικα με ειχε βοηθησει με το.. θεμα. Ομως τωρα φαινεται πως δεν κανει την ιδια δουλεια πια! Τελικα το συστημα ακτινιδια-δαμασκηνα-φυτικες ινες καπως δουλευει.. Δεν παω καθε μερα αλλα τουλαχιστον οταν ερχεται δεν υποφερω! Εσεις ειστε καλυτερα? φιλια...
Ευτυχώς τώρα είμαι αρκετά καλύτερα, δηλαδή τουλάχιστον δεν πονάω. Είμαι στον 9ο (37η εβδομάδα) και οι αιμορροΐδες εξακολουθούν να βρίσκονται εκεί (δεν έχουν υποχωρήσει) αλλά δεν πονάνε ευτυχώς! Βάζω βέβαια εδώ και 17 ημέρες περίπου μια αλοιφή που μου συνέστησε ο γιατρός, την Scheriproct και μάλλον αυτή έχει βοηθήσει όσον αφορά τον πόνο. Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι αν θα φύγουν μετά τη γέννα ή θα μείνουν για πάντα εκεί! Έχουν βγει έξω, όχι πολύ αλλά με την αφή τις αισθάνομαι αρκετά και ο γιατρός λέει ότι αφού είναι έξω δεν θα εξαφανιστούν ποτέ παρά μόνο με χειρουργείο. Γνωρίζετε αν αυτό ισχύει? Εγώ νόμιζα ότι κάποιο διάστημα μετά τη γέννα υποχωρούν προς τα μέσα....
Παλιά 08-02-12, 20:13   #18
cazolin

cazolin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια, οι αιμορροοιδες σε ποιο μηνα μπορει να εμφανιστουν;;;;;;

εγω τελειωνω τον 6ο τωρα. δοξα το Θεο μεχρι στιγμης παω κανονικα(εννοω 1 φορα τη μερα χωρις πονο η σφξιμο)
Ο χρήστης cazolin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-12, 11:42   #19
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο cazolin Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια, οι αιμορροοιδες σε ποιο μηνα μπορει να εμφανιστουν;;;;;;

εγω τελειωνω τον 6ο τωρα. δοξα το Θεο μεχρι στιγμης παω κανονικα(εννοω 1 φορα τη μερα χωρις πονο η σφξιμο)
Κι εγώ χωρίς σφίξιμο πήγαινα, αλλά εμφανίστηκαν λόγω υπεραιμάτωσης των αγγείων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και πίεσης στη λεκάνη από το βάρος του μωρού. Εμφανίστηκαν στον 8ο μήνα σε'μένα, αλλά δε σημαίνει ότι εμφανίζονται σε όλες τις έγκυες. Από το κοντινό μου περιβάλλον έχω 3-4 παραδείγματα που δεν τις εμφάνισαν, οπότε μην ανησυχείς χωρίς λόγο....
Παλιά 09-02-12, 12:49   #20
m-angel

Περιοχή: Αθήνα
m-angel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας. Κι εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα και στην πρώτη εγκυμοσύνη και σε αυτή από τον 4ο μήνα κι όλας! έχω πάρει μερικές φορές το γάλα μαγνησίας το οποίο κάνει δουλειά, αλλά εμένα με αηδιάζει κ δεν μπορω να το παίρνω συχνά. Πριν 1 εβδομάδα πήρα από το φαρμακείο τις φυτικές ίνες της Benefibra και σώθηκα! Δεν κάνουν αμέσως δουλειά αλλά μετά από 2-3 μέρες. 2 κ.σούπας κάθε μέρα σε χυμό φρούτων, σε σούπες, σε γιαούρτι και θα ειστε μια χαρα! Ό,τι άλλο και να δοκίμαζα όπως πολλά λαχανικά, όσπρια δαμάσκηνα δεν μου έκαναν τίποτα ίσα ίσα που πολλές φορές είχα φούσκωμα. Ο κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός. Για μένα πάντως βρήκα επιτέλους τη λύση κι εύχομαι και η κάθε μία σας να μπορέσει με τον δικό της τρόπο να απαλλαγεί από το κεφάλαιο δυσκοιλιότητα - αιμορροιδες!

Ο χρήστης m-angel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-12, 17:39   #21
Anna1980

Περιοχή: Αθηνα
Anna1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι στην 27η εβδομαδα και εδω και 2-3 εβδομαδες περιπου εχω αρχισει να εχω κι εγω προβλημα δυσκοιλιοτητας. Μου πηρε ο αντρας μου απο ενα καταστημα με φυτικα προϊόντα κατι φακελακια με τσαϊ που ειναι Indian Cassia Leaves. Μπορω να πω οτι κανουν δουλεια αλλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο ειναι ασφαλη. Τα εχει ξανακουσει καμια?
Παλιά 10-02-12, 11:19   #22
twiggy

twiggy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σοφια δεν ξερω.. λες να μην φευγουν μετα τη γεννα? Θα ηταν τραγικο, δεν νομιζω να μην υπαρχει καποια βελτιωση.. Ελπιζω να απαντησει καποια κοπελα που εχει γεννησει..
Αννα δεν το ξερω αυτο με το τσαι, δες ομως τι περιεχει γιατι γενικα στην εγκυμοσυνη πρεπει να αποφευγουμε καποια βοτανα. Μπορεις να δεις ποια, στο ιντερνετ.. Οι φυτικες ινες παντως που λεει η m-angel κανουν καλη δουλεια!
Εγω τα παω καλυτερα αυτη τη βδομαδα, να δουμε τι θα γινει στο προσεχες μελλον!!φιλια
Παλιά 10-02-12, 16:00   #23
tzina39

tzina39 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σοφια δεν ξερω.. λες να μην φευγουν μετα τη γεννα? Θα ηταν τραγικο, δεν νομιζω να μην υπαρχει καποια βελτιωση.. Ελπιζω να απαντησει καποια κοπελα που εχει γεννησει..
Αννα δεν το ξερω αυτο με το τσαι, δες ομως τι περιεχει γιατι γενικα στην εγκυμοσυνη πρεπει να αποφευγουμε καποια βοτανα. Μπορεις να δεις ποια, στο ιντερνετ.. Οι φυτικες ινες παντως που λεει η m-angel κανουν καλη δουλεια!
Εγω τα παω καλυτερα αυτη τη βδομαδα, να δουμε τι θα γινει στο προσεχες μελλον!!φιλια
κοριτσια καλησπερα!
Λυπαμαι που θα σας στεναχωρησω αλλα απο τη στιγμη που οι "ακατανομαστες" ειναι εξω το πιο πιθανο ειναι οτι θελουν εγχειριση.
Δλδ, εγω με τα φαρμακα ειδα βελτιωση μεν, αλλα πρεπει να τις εγχειρισω καποια στιγμη μετα τη γεννα!
Το βλεπω απο τωρα οτι μολις ζοριστω λιγο πρηζονται αμεσως!
Δυστυχως δεν εξαφανιζονται ετσι μαγικα οπως ηρθαν. Επισης ο χειρουργος μου ειπε οτι η επεμβαση γινεται με ολικη ναρκωση κ οτι δεν ειναι επιπονη γενικοτερα.

Οσο για το benefibra, το δοκιμασα κ εγω αλλα δε μου εκανε τιποτε!
Παλιά 11-02-12, 11:39   #24
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ... κατάλαβα... Μας έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 12-02-12, 11:44   #25
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Smile

Χτες μίλησα με μια φίλη που γέννησε πριν 3 μήνες με φυσιολογικό τοκετό και έβγαλε αιμορροΐδες εξωτερικές σαν σταφύλια κατά τη διάρκεια του τοκετού, από την πίεση και το σπρώξιμο. Μετά από 7 ημέρες έφυγαν (μπήκαν μέσα), οπότε έχω να συμπεράνω ότι εξαρτάται από τον οργανισμό πιθανώς το αν θα μείνουν ή θα φύγουν. Αλλά τείνω να πιστεύω ότι αυτές που βγαίνουν στην εγκυμοσύνη και τον τοκετό και εφόσον δεν έχουν ξαναεμφανιστεί ποτέ πριν μάλλον φεύγουν από μόνες τους τελικά στις περισσότερες περιπτώσεις...
Παλιά 12-02-12, 12:18   #26
BENA

Το avatar του χρήστη BENA

Περιοχή: Πειραιάς
BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημερα σας! μπαινω λιγο σφηνα στο θεμα σας να σας πω την δικη μου εμπειρια: στην πρωτη εγκυμοσυνη εκει καπου στον 5ο με επιασε μια τραγικη δυσκοιλιοτητα (μια μερα κοντεψα να γεννησω απο το ζορι) και μου εδωσε ο γιατρος μου ενα σιροπι απο το οποιο επαιρνα μια κουταλια το πρωι και μια το βραδυ (θα επανελθω αφου βρω πως το λενε) και δεν ειναι υπακτικο αλλα ενα ειδος "ελαίου" για το εντερο για να μην σε πιανει δυσκοιλιοτητα -η οποια στην εγκυμοσυνη προκαλειται κυριως απο το σιδηρο που παιρνουμε-
επειδη αυτο το πραγμα εχει γλυκερη γευση καποιες φορες με αηδιαζε οποτε εκανα το εξης ματζουνι (επισης πολυ πετυχημενο και εντελως φυσικο) μολις ξυπνουσα επινα μισο ποτηρι χλιαρο νερο και τα καπακια μισο ποτηρι χυμο πορτοκαλι με μια κουταλια μελι..... απιστευτα λειτουργικος συνδυασμος!!!
οταν πηγα να γεννησω -και επειδη οι ωδινες μου κρατησαν σχεδον τρεις μερες που η μικρη πιεζε και μετα..... κοιμοταν! και μετα ξαναπιεζε κ.ο.κ ανακαλυψα τις καινουργιες μου! πονουσαν πολυ και εκαιγαν και πηγα σε χειρουργό ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο το χειρουργειο, μου τις εβαλε στη θεση τους και μου συνεστησε να κοψω :ντοματοσαλτσοειδη-κρασι κοκκινο-μπαχαρικα και ανθρακουχα..... και καθε φορα που ενεργουμαι να πλενομαι με κρυο νερο και να ΜΗΝ σκουπιζομαι με χαρτι.
στην δευτερη εγκυμοσυνη μου (εξι μηνες μετα) δεν τις ειδα καθολου τις κυριες! ειχαν φυγει! ειχαν παει αλλου!

τωρα, 3 χρονια σχεδον μετα και την δευτερη γεννα με θυμουνται μια στο τοσο και αυτο αν εχω τσακισει τιποτα καυτερα.....

σας κουρασα το ξερω αλλα:ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ......

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Ο χρήστης BENA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-12, 12:20   #27
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν μας κούρασες καθόλου! Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα! Πολύ αισιόδοξα αυτά που γράφεις Ευτυχώς γιατί με τρομάζει πολύ το να τις έχω για πάντα! Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του χειρούργου σε προσωπικό μήνυμα? Σε περίπτωση που χρειαστεί δηλαδή μετά τη γέννα...
Το λαδάκι που σου έδωσε για τη δυσκοιλιότητα πρέπει να ήταν ή το Nuzol ή το Duphalac μάλλον...
Παλιά 13-02-12, 12:31   #28
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bρε κοριτσια να ρωτησω και εγω κατι μην με παρεξηγησετε....Εγω καμμια φορα οταν ζοριζομαι...βγαινει κατι σαν φουσκαλιτσα σαν κρεατακι..στην ουσια ειναι δερμα αλλα μετα ξαναμαζευεται μεσα μονο του τις περισσοτερες φορες...ουτε ματωνω ουτε τιποτα απλα καποιες φορες αν μεινει εξω ενοχλει..!!
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με δυσκλοιλιοτητα σπανια μονο...
Αυτο ειναι αιμοροιδα η κατι αλλο??

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-12, 12:41   #29
Sofia-z

Sofia-z ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι αιμορροΐδα είναι. Το πάθαινα κι εγώ μερικές φορές πριν μείνω έγκυος. Έτσι ακριβώς όπως το λες, έβγαινε λίγο και μετά έμπαινε μέσα μόνο του. Δεν είναι τίποτα.
Παλιά 13-02-12, 12:43   #30
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofia-z Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αιμορροΐδα είναι. Το πάθαινα κι εγώ μερικές φορές πριν μείνω έγκυος. Έτσι ακριβώς όπως το λες, έβγαινε λίγο και μετά έμπαινε μέσα μόνο του. Δεν είναι τίποτα.
αααα οκ...σε ευχαριστω πολυ....αγψωθηκα λεω μηπως πρεπει να παω σε κανεναν γιατρο αλλα αν χειροτερεψει τοτε θα παω...ειπα και εγω τι εινια τι ειναι....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-12, 00:57   #31
BENA

BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofia-z Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας κούρασες καθόλου! Το ακριβώς αντίθετο θα έλεγα! Πολύ αισιόδοξα αυτά που γράφεις Ευτυχώς γιατί με τρομάζει πολύ το να τις έχω για πάντα! Μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το όνομα του χειρούργου σε προσωπικό μήνυμα? Σε περίπτωση που χρειαστεί δηλαδή μετά τη γέννα...
Το λαδάκι που σου έδωσε για τη δυσκοιλιότητα πρέπει να ήταν ή το Nuzol ή το Duphalac μάλλον...
το ονομα στο εστειλα με πμ, αυτο το σιροποειδες που επινα δεν μπορω με τιποτα να θυμηθω πως το λενε το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν σε μπουκαλι μισόλιτρο και ειχε γευση σαν να καταπινεις γλυκοζη -αυτη που κυκλοφορει σε βαζακια και βαζουμε στα γλυκα-

ολα θα φυγουν βρε! μολις παρετε τα θαυματακια σας αγκαλια,ουτε αιμορροιδες θα σας ενοχλουν ουτε τιποτα......

με το καλο ευχομαι σε ολες

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Παλιά 14-02-12, 21:15   #32
palmoma

Περιοχή: Athina
palmoma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και για να "μπουν" μέσα οι αιμορροίδες έχει βρει καμία τίποτα; Γιατί εγώ έστρωσα την δυσκοιλιότητα (κάπως), αλλα δεν μπαίνουν μέσα και δεν αντέχω άλλο....πολύ ζόρι. Και φοβάμαι οτι αν πάμε έτσι στον τοκετό...θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Καμία γνώμη;
Παλιά 14-02-12, 21:43   #33
3girls

Το avatar του χρήστη 3girls

Περιοχή: Βύρωνας
3girls ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

3 εβδομάδες πριν τη ΠΗΤ μου και έχω να κοιμηθώ καλά 1 εβδομάδα γιατί οι αιμορροίδες μου οργιάζουν. Δεν αντέχω πλέον και πάω σε γιατρό. Σκεφτείτε σκηνή με μία τελειόμηνη στα τέσσερα και ο γιατρός να σκαλίζει τα ενδότερα, προσπαθώντας να βάλει τις τεραστίων διαστάσεων αιμορροιδες στη θέση τους. Εγώ κλαίω από τον πόνο, και δίπλα στο κεφάλι η μεγάλη μου κόρη (δεν είχα που να την αφήσω) να με ρωτάει αν ο γιατρός μου κανει εμβόλιο και πονάω. Πως δεν γέννησα εκεί στο μπρούμυτο!!!!!!!!!!
Απλώς να σας ενημερώσω οτι από τη δυσκοιλιότητα που με είχε πιάσει τους πρώτους μήνες της λοχείας, και το αντίστοιχο ζόρι, ψυλλιάζομαι οτι προκάλεσα μάλλον ελαφρύ πρόβλημα στα μάτια μου
Παλιά 15-02-12, 15:12   #34
BENA

BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο palmoma Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για να "μπουν" μέσα οι αιμορροίδες έχει βρει καμία τίποτα; Γιατί εγώ έστρωσα την δυσκοιλιότητα (κάπως), αλλα δεν μπαίνουν μέσα και δεν αντέχω άλλο....πολύ ζόρι. Και φοβάμαι οτι αν πάμε έτσι στον τοκετό...θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα.
Καμία γνώμη;

ναι ναι! πας σε χειρουργο και στο τακτοποιει αμεσως!!

Παλιά 15-02-12, 15:13   #35
BENA

BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 3girls Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλώς να σας ενημερώσω οτι από τη δυσκοιλιότητα που με είχε πιάσει τους πρώτους μήνες της λοχείας, και το αντίστοιχο ζόρι, ψυλλιάζομαι οτι προκάλεσα μάλλον ελαφρύ πρόβλημα στα μάτια μου
θα συμφωνησω......την ιδια αισθηση εχω κι εγω..

Παλιά 15-02-12, 21:46   #36
palmoma

Περιοχή: Athina
palmoma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BENA Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ναι! πας σε χειρουργο και στο τακτοποιει αμεσως!!

Με την διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω η 3girls? Τέλειο ακούγεται... Αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση....
Παλιά 17-02-12, 22:16   #37
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μαλλον εβγαλα κ εγω...τα 2σιδηρα που περνω με εχουν τσακισει κ ετσι ναι μεν πηγαινω τουαλετα αλλα με μεγαλη δυσκολια...σημερα ειδα οτι τελικα πεταχθηκε μια,κ γενικα νιωθω μια ενοχληση,ενα αισθημα βαρους ειδικα οταν ξαπλωνω...καπως ετσι ειναι να χει αιμορραοιδες ή θα γινει κ χειροτερα????

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 15:07   #38
Sossanaki

Το avatar του χρήστη Sossanaki

Sossanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλήσπέρα.
Και εγώ κάπως έτσι είμαι...Με το που ξεκίνησα το σίδηρο ( 2 στην αρχή, και μετά 1 , λόγω της δυσκοιλιότητας...) , ξεκινήσανε και τα προβλήματα. Εγώ έπαθα σοκ γιατί δεν ήξερα καν τι είναι οι αιμορροίδες, και ΠΟΤΕ στην ζωή μου δεν ζορίστηκα να πάω τουαλέτα. Απο τον πέμπτο και μέχρι τώρα που είμαι στον όγδοο, ζορίστηκα πααααρα πολύ, γέμισα αιμορροίδες, και την έβγαζα με τα υπόθετα γλυκερίνης μέρα παρα μέρα...Δεν ήθελα να ζοριστώ, μια και έχω συσπάσεις απο τον έκτο και παίρνω Yutopar.
Αλλά ρε κορίτσια, αλήθεια σας λέω αν ΄΄ηξερα αυτό που ξέρω τώρα, θα είχα γλυτώσει όλη την ταλαιπωρία και όλες τις αηδίες που δοκίμασα, και πιστέψτε με δοκίμασα τα πάντα...Δημητριακά , τα ειδικά γιαούρτια, τα βότανα, ΟΛΑ!
ΒΡΗΚΑ ΤΗ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ τρώγοντας ένα ακτινίδιο και ένα μήλο μια ώρα πριν το μεσημεριανό, και ένα ακτινίδιο και ένα μήλο πριν το βραδυνό, ΠΑΝΤΑ τις ίδιες ώρες όμως...Εγώ τα τρώω 2 και 8. Σωωωωθθηηηκκααα! Ασε που αφού τα τρώς πριν τα γεύματα, τρώς και λίγο λιγότερο. Και εκτός απο αυτό, κανουν καλό και στο μωρό, και επίσης νομίζω οτι απο τότε που πάω στην τπυαλέτα κανονικά, σταμάτησα να βάζω κιλα, και ξεπρήστηκα...Δοκιμάστε το θα με θυμηθείτε...ΚΑθε μέρα όμως, ίδιες ώρες...
Παλιά 19-02-12, 22:10   #39
Sossanaki

Το avatar του χρήστη Sossanaki

Sossanaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΕΝΝΟΩ! ΣΟΡΥ!
Παλιά 19-02-12, 22:48   #40
ΑΝΝΑ4

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ4

Περιοχή: θεσσαλονικη
ΑΝΝΑ4 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sossanaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΝΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ ΕΝΝΟΩ! ΣΟΡΥ!
αχ θα το δοκιμασω,μακαρι να σωθω κ εγω γιατι πραγματικα ειναι μεγαλη πικρα
σε ευχαριστουμε παντως!

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΑΝΝΑ4 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές