Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-01-12, 00:25   #1
liveloula

liveloula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ...

σας γραφω πρωτα τα απαραιτητα στοιχεια μηπως μπορεσουμε να βγαλουμε μαζι μια ακρη στο προβλημα μου ....
Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+5
Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ
Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)..ΚΤ
Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ
Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩς ΤΙΜΕΣ...
Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΚΙΚΗ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες
ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 3230
ΒΑΡΟΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 3180
ΒΑΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΗΜΕΡΕΣ 3260
2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.
ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΟΣΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα
ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΧΘΕΣ 60 ML ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 100 ML

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΞΕΝΟ ΗΤΑΝ 160 ML

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.
ΜΙΝΙ ELECTRIC MEDELA
7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:
EKANA ΟΣΟ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΝΤΕ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ
7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΤΟ ΠΟΛΥ
7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι ΤΟ ΒΡΑΔΥ
7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣΤΟΥΣ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....
Ολα ξεκινησαν απο την ημερα που γυρισαμε στο σπιτι ,εγω ημουν σιγουρη οτι θα θηλαζα αποκλειστικα ...αφου οταν θελεις πραγματικα να θηλασεις μπορεις να τα καταφερεις ..ετσι νομιζα
ξεκινησα λοιπον να εχω την μικρη οποτε και οσο θελει στο στηθος ,προσπαθουσα οσο την εχω στο στηθος να παιρνει γαλα και να μην κοιμαται ,η μικρη ομως με δυσκολια επινε μπουκαλι στο νοσοκομειο και με δυσκολια θηλαζε οταν ειναι στο στηθος μενει εκει πολυ ωρα ειτε δεν τραβαει γαλα ειτε δεν εχω γαλα αφου πεταει το στηθος μου οποτε την θηλαζω εναλλαξ αφου ειναι αδυνατο να κρατησω στηθος και γευμα ..αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχω αρκετο γαλα αφου σημερα που ηρθε η παιδιατρος και την ζυγισε πηρε μονο 80 gr ..και ολα αυτα με ενα μωρο μονιμως σχεδον στο στηθος ποτε να κοιμαται και ποτε να θηλαζει ,με σουπες ,με μαγια μπυρας και αφθονα υγρα, τιποτα ομως ..εχω αρχισει να απογοητευομαι πιστευω οτι δεν προκεται να καταφερω ΠΟΤΕ αποκλειστικο θηλασμο αφου εκανα οτι μπορουσα ..τωρα που με προτροπη της γιατρου θα την δωσω και συμπληρωμα το εχασα το παιχνιδι ..κι ηθελα και θελω τοσο να θηλασω αλλα τελικα δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο ......
Ο χρήστης liveloula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 00:38   #2
Nina-Nana

Το avatar του χρήστη Nina-Nana

Nina-Nana χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γιατι θεωρείς λίγο τα 80 γραμμάρια; Τα μωρα είναι φυσιολογικό να ανακτήσουν το βάρος γέννησης μέχρι και την 15η μέρα!
Δοκίμασε να κανεις μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλάζει.
Μην δίνεις συμπλήρωμα, μέτρα πάνες και δώσε λίγο χρόνο!

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."
Franz Kafka
Ο χρήστης Nina-Nana δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 00:41   #3
Nina-Nana

Προεπιλογή

Καταλαβαίνεις αν καταπίνει όταν είναι στο στήθος;

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."
Franz Kafka
Παλιά 30-01-12, 10:01   #4
liveloula

Προεπιλογή

καλημερα ...το μωρακι εχασε πολυ λιγα γραμμαρια ..μετα την γεννα..η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ λιγα τα 80 γραμμαρια και να δωσω το βραδυ συμπληρωμα ...σε ενα site θηλασμου διαβασα οτι το ελαχιστο ειναι 115 γραμμαρια την βδομαδα ..οποτε μηηηηπως ειχε δικιο ...?
μαλαξεις κανω οταν θηλαζει ..οταν ειναι στο στηθος ποτε καταπινει ποτε κοιμαται μαλλον επειδη δεν εχει τιποτα στο στηθος ..οταν την αφηνω κλαιει ..μπορει να την εχω και μια ωρα στο στηθος ..εχω απογοητευτει ...
Παλιά 30-01-12, 10:08   #5
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η γιατρος ποσες φορες εχει δει το μωρο?Μια?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-12, 11:31   #6
Nina-Nana

Προεπιλογή

Πως γίνεται το στήθος να μην έχει γάλα και το μωρο να κάνει τσισα 8 φορές;;;;; Παίρνει κι αλλα υγρά;
Μέχρι την 15η μέρα το μωρο "δικαιούται" να μην πάρει και τίποτα απλα να ανακτησει το βάρος γέννησης.
Κανε συχνές εναλλαγές στήθους, δηλαδη κάθε φορα που το μωρο αφήνει το στήθος.
Φυσικα μια θα καταπίνει και μια θα κοιμάται! Και η 1 ώρα δεν είναι τίποτα! Και 3 ωρες συνεχόμενες να ήταν στο στήθος και πάλι φυσιολογικο θα ήταν.
Στην κοιλιά σου ήταν σε διαρκή σίτιση απο τον ομφάλιο λώρο σου και το αμνιακο υγρό σου. Θέλει χρόνο μέχρι να σταματήσει αυτο το ατελείωτο γεύμα-πιπιλισμα!

Franz Kafka
Παλιά 30-01-12, 11:32   #7
Nina-Nana

Προεπιλογή

Διάβασε κι αυτο αν θέλεις:
http://www.perithilasmou.gr/articles.../397--40-.html
Ίσως σε βοηθήσει.

Franz Kafka
Παλιά 30-01-12, 13:15   #8
liveloula

Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου Νινα Νανα ...
Πραγματι βρεχει 8 πανες το 24 ωρο ,δεν ειναι βαριες αλλα σιγουρα το μωρακι εχει ουρισει ..
Ωστοσο πηρε μονο 80 γραμμαρια κατι που η παιδιατρος το θεωρει παρα πολυ λιγο ,αληθεια μηπως θυμασαι ποσο πηρε το δικο σου τις πρωτες ημερες ? ..επισης μου ειπε οτι το τυρραναω επειδη το εχω μονιμως στο στηθος να ρουφαει ,κουραζεται μου ειπε ....
Η γιατρος το εχει δει μια φορα ...επρεπε λεει να παρει 220 γραμμαρια περιπου την πρωτη εβδομαδα ...ισως να ειμαι και ειδικη περιπτωση αφου το μωρο ηταν εντατικη με ταχυπνοια...
Παλιά 30-01-12, 13:24   #9
Nina-Nana

Προεπιλογή

Πρώτη φορα ακούω οτι τυραννιεται ένα μωρο στο στήθος!
Αν ήταν έτσι η φύση θα είχε προνοήσει να είχαμε θηλή μπιμπερο στο στήθος!
Υπάρχουν μωρα που δεν θηλάζουν αποτελεσματικά, αλλα αυτα τα μωρα είναι νωθρα και πέφτουν σε λήθαργο. Σίγουρα δεν κάνουν τσισα 8 φορές!
Η δικια μου ήταν ειδική περίπτωση. Έπαιρνε πάρα πολυ στην αρχή αλλα στον δευτερο μηνα πολυ λίγο βάρος με τα δεδομένα του πρώην παιδιατρου (αλλα εμείς είμαστε ειδική περίπτωση με αλλεργίες κτλ.). Μην συγκρίνεις!
Για να καταλάβεις η Πατσουρου γράφει οτι το μωρο μέχρι την 21η μέρα μπορει να μην έχει ανακτησει το βάρος γέννησης.

Για την ανεπάρκεια γάλακτος τώρα. Έχεις σημάδια οτι δεν έχεις γάλα; Δηλαδη το στήθος σου πριν και μετα το θηλασμο δεν έχει καμία διαφορά στο μέγεθος; Όταν το μωρο έχει να θηλασει πολλές ωρες δεν είσαι πρησμένη; Διψάς όταν θηλαζεις;

Franz Kafka
Παλιά 30-01-12, 13:24   #10
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για μενα η γιατρος ειναι απαραδεκτη να εχει δει το μωρο μια μονο φορα και με τη μια να σου ριχνει το ηθικο στα πατωματα λεγοντας σου οτι τυρανας το μωρο και οτι πειναει και με τη μια να συστηνει ξενο.Θα επρεπε αν ηθελε να σε συμβουλεψει και να σε στηριξει σε αυτο που κανεις.Μη την αφησεις να στο κανει αυτο.

Ως προς το βαρος του παιδιου και το οτι δεν εχεις γαλα θεωρω οτι ολα αυτα ειναι απλα στο μυαλο σου.Το παιδι βρεχει 8 πανες αρα πινει γαλα.Ακομα και στην περιπτωση που εστω δεν εχεις αρκετο γαλα και θελεις να αυξησεις τη παραγωγη...τοτε εχεις λαθος θηλαστρο.Νομιζω θα πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο για να κανεις σωστη δουλεια.Αν και δεν χρειαζεσαι κανενα θηλαστρο απο τη στιγμη που οπως λες το μωρο ειναι ολη μερα στο στηθος.Μπραβο σου...κανεις πολυ καλα.Αυτη ειναι η συμπεριφορα σε καθε νεογεννητο που θηλαζει.Ολες τα περασαμε.

Σπανια νευριαζω με παιδιτρους...κι ο δικος μας δεν ειναι φαν του θηλασμου...αλλα αυτο το να ερχεται πρωτη φορα να δει το παιδι...να σας γνωρισει σαν οικογενεια και με τη μια να συστησει ξενο γαλα με τρελλαινει πραγματικα.Εισαι λεχωνα...εχεις μολις γεννησει...αυτη ειναι η στηριξη του παιδιατρου?
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 22:28   #11
Aglaia Papadima
Εθελοντ. Επιστημονική Συνεργάτιδα

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Aglaia Papadima ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

liveloula δεν γράφεις καμία ημερομηνία.

Γράψε τις ημερομηνίες (πχ 25/1/2012) δίπλα σε κάθε ζύγιση
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.
Ο χρήστης Aglaia Papadima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-01-12, 23:59   #12
liveloula

Προεπιλογή

Hμ. γεννησης 11/01/12 βαρος 3230
Ημ εξοδου 23/01/12 βαρος 3180
Ημ επισκεψης παιδιατρου 29/01/12 βαρος 3260
και σημερα οπου ηταν 3280
Γιατι παιρνει τοσο αργα βαρος? την εχω συνεχως στο στηθος εκτος απο το βραδυ οπου της δινω δυο μπουκαλια ξενο( το οποιο θελω να μειωσω αλλα δεν το βλεπω )
επισης ,εχω παρατηρησει οτι δεν κανει καλες θηλαστικες κινησεις ακομα κι οταν ειναι ξυπνια κουραζεται γρηγορα και σταματαει...
Σημερα την θηλαζα απο το πρωι μεχρι το βραδυ σταματουσα μονο οταν δεν επαιρνε στηθος οταν προσπαθησα το βραδυ να της δωσω ξενο ηπιε 75 ml αυτο δειχνει οτι πεινουσε αλλα οταν την εβαζα στο στηθος δεν καθοταν σε αντιθεση με το πρωι οπου ηταν αρκετα δραστηρια
να προσθεσω οτι ανεβασε αμεση χολυλεθρινη και χαμηλο αιματοκριτη(30) απο παρεντερικα φαρμακα ακομα υπαρχει προβλημα αλλα η παιδιατρος ειπε οτι θα πεσουν η τιμες της χολυλεθρινης και να παρουμε σιδηρο για τον αιματοκριτη δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο που δεν θηλαζει...
παντως αρχισα να πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω κοριτσια 10 γραμμαρια την ημερα δεν ειναι τιποτα ...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-02-12, 00:58   #13
Nina-Nana

Προεπιλογή

Είσαι Αθήνα; Θέλεις να σου δώσω τα στοιχεία μιας συμβούλου θηλασμου να έρθει;

Franz Kafka
Παλιά 01-02-12, 01:14   #14
Mammy in love

Περιοχή: Χα'ι'δάρι
Mammy in love ουδετερη μηδέν
Talking

Μην απελπίζεσαι κορίτσι μου.Εμένα το αστέρι μου ήταν μικρό είχε και ίκτερο και δεν θήλαζε σωστά.Τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος και άντε πάλη
Για να φάει...Έκανα θήλαστρο και τον έβαζα στο στήθος.Του έδινα γάλα με το μπουΚάλι (δικό μου ποτέ ξένο) και τον έβαζα και στο στήθος για να μην ξεμάθει.Τα καταφέραμε!Είναι 21μηνών και
Θηλάζει ακόμα!Η παιδίατρός σου είναι άσχετη.Δεν μπορεί να σε βοηθήσει...
Ο χρήστης Mammy in love δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 02:01   #15
Aglaia Papadima
Εθελοντ. Επιστημονική Συνεργάτιδα

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Aglaia Papadima ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liveloula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι παιρνει τοσο αργα βαρος? την εχω συνεχως στο στηθος εκτος απο το βραδυ οπου της δινω δυο μπουκαλια ξενο( το οποιο θελω να μειωσω αλλα δεν το βλεπω )
Ρωτάς και απαντάς:

Παράθεση:
επισης ,εχω παρατηρησει οτι δεν κανει καλες θηλαστικες κινησεις ακομα κι οταν ειναι ξυπνια κουραζεται γρηγορα και σταματαει...
Παράθεση:
Hμ. γεννησης 11/01/12 βαρος 3230
Ημ εξοδου 23/01/12 βαρος 3180
Ημ επισκεψης παιδιατρου 29/01/12 βαρος 3260
και σημερα οπου ηταν 3280
Παράθεση:
με δυσκολια επινε μπουκαλι στο νοσοκομειο
Αυτό και μόνο είναι αρκετή ένδειξη ότι το μωρό δεν μπορεί να σιτισθεί ικανοποιητικά.

Παράθεση:
και με δυσκολια θηλαζε οταν ειναι στο στηθος μενει εκει πολυ ωρα ειτε δεν τραβαει γαλα ειτε δεν εχω γαλα αφου πεταει το στηθος μου οποτε
Όσο το μωρό νοσηλεύονταν έκανες 5 αντλήσεις το 24ωρο με ένα ακατάλληλο θήλαστρο.

Αν το μωρό θήλαζε αποτελεσματικά, αυτό ίσως να μην αποτελούσε σημαντικό πρόβλημα.

Όμως επειδή δεν θηλάζει αποτελεσματικά, θα ήταν καλό να σας δει κάποιος ειδικός από κοντά.

Μέχρι να συμβουλευτείς τον εδικό καλό θα ήταν να μην χάνεις χρόνο και να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλείς και να αυξήσεις την παραγωγή.

Αυτό που γράφεις:

Παράθεση:
την θηλαζω εναλλαξ αφου ειναι αδυνατο να κρατησω στηθος και γευμα
Δείχνει ότι είσαι αρκετά μπερδεμένη. Η τακτική ένα γεύμα και στήθος συστήνεται σε μητέρες που έχουν υπερπαραγωγή και τα μωρά τους θηλάζουν αποτελεσματικά.

Όταν το μωρό δεν θηλάζει καλά, όταν έχουν προηγηθεί ημέρες νοσηλείας και άντλησης με ακατάλληλο θήλαστρο, τότε η παραγωγή χρειάζεται ενίσχυση και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συχνούς θηλασμούς, πολλές εναλλαγές και αν το μωρό δεν θηλάζει αποτελεσματικά, με συχνές αντλήσεις.

Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ένας εφικτός στόχος με το συγκεκριμένο μωρό όταν θα βεβαιωθείς ότι έχεις εδραιώσει το θηλασμό και καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του μωρού.

Μέχρι τότε θα ήταν καλό να δίνεις συμπλήρωμα αλλά για να εκπαιδεύσεις το μωρό στο θηλασμό, θα ήταν καλό το συμπλήρωμα να περιορίζεται στις ώρες που μειώνεται η παραγωγή και το μωρό δυσκολεύεται να θηλάσει, αυτές οι ώρες είναι οι απογευματινές.

Τονίζω ότι αυτά που γράφω είναι μόνο γενική προσέγγιση και θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό από κοντά για να αξιολογήσει το θηλασμό του μωρού.

Το μωρό σου είχε μια μικρή περιπέτεια και χρειάζεται στενή παρακολούθηση μέχρι να τα καταφέρει στη σίτιση με το θηλασμό και με το μπουκάλι.

Για τα όσα πέρασες (νοσηλεία του μωρού, άντληση με ακατάλληλο θήλαστρο και λίγες φορές, ένα μωρό που δεν θηλάζει ικανοποιητικά) το γάλα που έχεις είναι πολύ! Το ότι το μωρό παίρνει έστω και τα μη ικανοποιητικά 10 γραμμάρια την ημέρα, σημαίνει ότι καλύπτεις πάνω από τις μισές του ανάγκες. Αυτό είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα!
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.
Ο χρήστης Aglaia Papadima δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 02:14   #16
Σνουφελ μου

Περιοχή: Σνουφελοαγκαλιτσα
Σνουφελ μου χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαλλον τσαμπα σε ανχωσε η παιδιατρος,το συνηιζουνε αλλωστε...οποια θηλαζει τη κανουνε κουρελι...

Να πω κ εγω οτι η νινα εχει δικιο...Για μενα,και λαθος μου που δε το εκανα εξ αρχης,γιατι εγω αντιμετωπισα πολυ χειροτερες καταστασεις λογο αγνοιας...αν γενουσα σημερα το πρωτο ατομο που α επερνα α ητανε ενα συμβουλο θηλασμου ωστε να μου δωσει σωστες οδηγειες να ξεκινησω σωστα,γιατι κ εσεις ειστε ακομα πολυ στην αρχη κ δεν εχεις χασει κανενα παιχνιδι...Παρε το συντομοτερο ενα συμβουλο να ερει σπιτι να σας πει τι να κανεις κ πως γιατι οι παιδιατροι αν δεν ειναι συμβουλοι πιστοποιημενοι δεν εχουνε ιδεα τι τους γινεται κ λενε αρες μαρες κουκουναρες...Αξιζει το κοπο να δωσεις οτι εδωσες κ στο παιδιατρο,νομιζω οτι τοσο κοστιζει,και να σου φυγει ολο το ανχος....Ψαξε στο ιντερνετ στο συνδεσμο Γαλαξιας κ la roche κ.λ.π. πατα κ περιοχη,και σιγουρα υπαρχει καποιος να σας δει...Αν δε βρισκεις στειλε μου π.μ. να κοιταξω εγω στα φυλλαδια μου να σου βρω εναν.

Τιποτα δεν εχει τελειωσει...τωρα αρχιζουνε ολα...
Παλιά 01-02-12, 02:38   #17
vasiko

Περιοχή: igoumenitsa
vasiko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

liveloula θέλει πολύ προσπάθεια και επιμονή. Βάλε το παιδί στο στήθος και άστο να πιει όσο θέλει όποτε θέλει. Η αρχή είναι λίγο δύσκολη, με τον καιρό θα βρείτε τον ρυθμό σας. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Η κόρη μου θήλαζε για 3 λεπτά την φορά 8 γεύματα την ημέρα, απο το ένα στηθος κάθε φορα, ατσαλα και νευρικά. Μεχρι ενάμισι μηνών. Φοβόμουνα μήπως δεν είναι αρκετό, αλλά ο΄γιατρός μου με καθησύχαζε κάθε φορα και είχε δίκιο. Τελικα βρήκαμε τον ρυθμό μας και όλα ήταν τέλεια πλέον και ξεκούραστα. Αργότερα που τα γεύματα εγιναν 6 πάλι θηλαζε με τον ίδιο ρυθμό -3 λεπτά κάθε φορα-. Γι αυτο μην αγχώνεσαι, απλά απόλαυσέ το..... ο θηλασμός είναι κάτι το ξεχωριστό!!!! και θέλει ηρεμία!

Αν δεις ότι το παιδί είναι νευρικό όταν πεινάει και ηρεμεί μετα απο κάθε γεύμα στο στήθος αστο ήσυχο αυτό ξέρει τι θέλει.

Μία συμβουλή: όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις και όταν δίνεις ξένο πάντα να βγάζεις και το δικό σου με το θήλαστρο. υπάρχουν ειδικά σακουλάκια αποθήκευσης για μητρικό γάλα στην κατάψυξη. εγω έχω ακόμα και της τα δίνω τώρα που μου κόβετε το γάλα.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ
Ο χρήστης vasiko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-12, 20:09   #18
liveloula

Προεπιλογή

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ..
Αγλαια μου ελυσες ΟΛΕΣ τις αποριες που ειχα ..
Θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις κι αν ειναι ευκολο απαντησε μου σε παρακαλω ..
Για να εχω αυξηση της γαλουχιας γινεται να βαζω το μωρο πριν φαει μπιμπερο 20 λεπτα στο στηθος ? ( 10 λεπτα σε καθε μαστο ) η θα το κουρασει και δεν θαφαει ουτε μπουκαλι?
Ειναι εφικτο να εδραιωθει θηλασμος με νοσοκομειακο θηλαστρο χωρις να θηλαζει το μωρο ?
τι συμπληροματα μπορω να παρω ωστε να αυξηθει η γαλουχια μου ? πηρα χαπια μαγιας μπυρας αλλα δεν ειδα τρελα αποτελεσματα( για μια εβδομαδα 4 φορες την ημερα απο 4 χαπια καθε φορα )
Μολις πηρα τηλ για να ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο το συντομοτερο δυνατο ,μεχρι τοτε θα το βγαζω αναγκαστικα με αυτο που εχω ...
Σνουφελ μου δεν μενω Αθηνα απο θεσσαλονικη ειμαι θα ψαξω να βρω συμβουλο θηλασμου αλλα κι αυτο θελει χρονο και δεν θελω να κανω λαθος κινησεις ...
δεν με πειραζει αν δεν καταφερω να θηλασω αποκλειστικα αν και παντα το ηθελα ,ωστοσο αυτο που θελω να καταφερω ειναι για οσο καιρο εχω γαλα να μπορεσω να της το προσφερω χωρις να κανω λαθος κινησεις με αποτελεσμα να μου κοπει το γαλα ...
Παλιά 01-02-12, 20:15   #19
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο liveloula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ..
Αγλαια μου ελυσες ΟΛΕΣ τις αποριες που ειχα ..
Θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις κι αν ειναι ευκολο απαντησε μου σε παρακαλω ..
Για να εχω αυξηση της γαλουχιας γινεται να βαζω το μωρο πριν φαει μπιμπερο 20 λεπτα στο στηθος ? ( 10 λεπτα σε καθε μαστο ) η θα το κουρασει και δεν θαφαει ουτε μπουκαλι?
Ειναι εφικτο να εδραιωθει θηλασμος με νοσοκομειακο θηλαστρο χωρις να θηλαζει το μωρο ?
τι συμπληροματα μπορω να παρω ωστε να αυξηθει η γαλουχια μου ? πηρα χαπια μαγιας μπυρας αλλα δεν ειδα τρελα αποτελεσματα( για μια εβδομαδα 4 φορες την ημερα απο 4 χαπια καθε φορα )
Μολις πηρα τηλ για να ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο το συντομοτερο δυνατο ,μεχρι τοτε θα το βγαζω αναγκαστικα με αυτο που εχω ...
Σνουφελ μου δεν μενω Αθηνα απο θεσσαλονικη ειμαι θα ψαξω να βρω συμβουλο θηλασμου αλλα κι αυτο θελει χρονο και δεν θελω να κανω λαθος κινησεις ...
δεν με πειραζει αν δεν καταφερω να θηλασω αποκλειστικα αν και παντα το ηθελα ,ωστοσο αυτο που θελω να καταφερω ειναι για οσο καιρο εχω γαλα να μπορεσω να της το προσφερω χωρις να κανω λαθος κινησεις με αποτελεσμα να μου κοπει το γαλα ...
Στην Θεσσαλονίκη είναι παιδιατροι-σύμβουλοι θηλασμου ο Παπαβεντσης και η Πατσουρου! Στη Θεσσαλονίκη είναι πιο εύκολο απο την Αθήνα να λύσεις πρόβλημα θηλασμου!

Franz Kafka
Παλιά 23-02-12, 18:48   #20
voop

voop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Θελω να θηλασω αλλα μου μειωνεται το γαλα μου

Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε.Γεννησα 5/1/2012 με φτ θελω τοσο πολυ να θηλασω αλλα δεν τα εχω καταφερει.Δεν ημουν καθολου ενημερωμενη για το θηλασμο.Η μια μου θηλη ειχε πληγωθει κ ματωνα κ πονουσα πολυ.ετσι δεν μπορουσα να βαλω το παιδι συνεχεια.Επειτα απο αυτο πιστευα οτι δεν ειχα γαλα γιατι πατουσα κ δεν εβγαινε τιποτα.Οταν με ειδε η παιδιατροσ μου ειπε οτι εχω,αρχισα να βαζω το παιδι συνεχεια αλλα πιστευα οτι δεν χορτενε ποτε κ παντα του εδινα συμπληρωμα με αποτελεσμα να κοιμαται στο στηθοσ.Πλεον ειδα οτι η παραγωγη μειωθηκε αισθητα.Μπορω να την αυξησω?Το παιδι το βαζω συνεχεια αλλα δεν πινει για πολυ γιατι μαλλον δεν εχω.τι να κανω για να συνεχιζω να θηλαζω?
Ο χρήστης voop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-02-12, 00:35   #21
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο voop Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε.Γεννησα 5/1/2012 με φτ θελω τοσο πολυ να θηλασω αλλα δεν τα εχω καταφερει.Δεν ημουν καθολου ενημερωμενη για το θηλασμο.Η μια μου θηλη ειχε πληγωθει κ ματωνα κ πονουσα πολυ.ετσι δεν μπορουσα να βαλω το παιδι συνεχεια.Επειτα απο αυτο πιστευα οτι δεν ειχα γαλα γιατι πατουσα κ δεν εβγαινε τιποτα.Οταν με ειδε η παιδιατροσ μου ειπε οτι εχω,αρχισα να βαζω το παιδι συνεχεια αλλα πιστευα οτι δεν χορτενε ποτε κ παντα του εδινα συμπληρωμα με αποτελεσμα να κοιμαται στο στηθοσ.Πλεον ειδα οτι η παραγωγη μειωθηκε αισθητα.Μπορω να την αυξησω?Το παιδι το βαζω συνεχεια αλλα δεν πινει για πολυ γιατι μαλλον δεν εχω.τι να κανω για να συνεχιζω να θηλαζω?
Να σου ζήσει.
Για αρχη διάβασε για τον επαναγαλακτισμο εδω:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853

Franz Kafka
Παλιά 24-02-12, 00:38   #22
Nina-Nana

Προεπιλογή

Κι απάντησε αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23962

Franz Kafka
Παλιά 24-02-12, 16:44   #23
voop

voop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nina-Nana Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι απάντησε αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23962
α)40
β)αγορι
γ)οχι
δ)οχι
ε)οχι
1)5/1 3400
7/1 3370
20/1 3950
3/2 4800
2)6-7
3)7-8
4)90-120
6)οχι
7)οχι
6-7
9)1 κ πολλεσ φορεσ καμια
διαβασα για τον επαναγαλακτισμο προσπαθω να τον βαζω συνεχεια στο στηθοσ αλλα τισ τελευταιεσ μερεσ δεν καθεται.πρωτα ετρωγε το καταλαβαινα εστω κ λιγο,τωρα παταω κ το στηθοσ μου κ δεν βγαινει γαλα.
Παλιά 24-02-12, 18:19   #24
Nina-Nana

Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία αν βγαίνει γάλα οταν πατάς το στηθος.
Στον επαναγαλακτισμο στο τρίτο post γράφει η Αγλαια κάποιες συμβουλές για το θηλασμο. Προσπάθησε να τις ακολουθήσεις.

Franz Kafka
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-02-12, 11:32   #25
voop

voop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν έχει σημασία αν βγαίνει γάλα οταν πατάς το στηθος.
Στον επαναγαλακτισμο στο τρίτο post γράφει η Αγλαια κάποιες συμβουλές για το θηλασμο. Προσπάθησε να τις ακολουθήσεις.
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Επρεπε να ειχα ενημερωθει πιο πριν για το τι ειναι ο θηλασμοσ.Εγω πιστευα οτι θα ειχα γαλα πολυ απο την αρχη κ οταν ηρθα σπιτι κ δεν ειχα απογοητευτηκα στεναχωρεθηκα κ μου μπηκε στο μυαλο οτι αυτο ηταν δεν θα μπορεσω να θηλασω.γιαυτο κ δεν εβαζα το μικρο διοτι ελεγα δεν θα εχει να φαει κ κατευθειαν μπουκαλι.Ποσο λαθοσ τωρα το καταλαβα κ τωρα καταλαβα την απορια τησ μαιασ στο νοσοκομειο οταν τησ ειπα οτι δεν εχω γαλα:"δεν βρισκω το λογο να μην εχεισ γαλα.Ολεσ οι γυναικεσ εχουμε,κ σταματα να εισαι αγχωμενη γιατι αυτο δεν βοηθα καθολου".τελοσ παντων.Πηρα χαπια μαγιασ βοηθαν καθολου να εχεισ γαλα?κ σε ποσεσ μερεσ θα δω αποτελεσμα?το μωρο πινει λιγο στην αρχη εχει γαλα στο στομα κ μετα σταματαει.αν συνεχισει θα αυξηθει εστω κ αυτο το λιγο?η μηπωσ περασε οκαιροσ κ θα μου κοπει πια?Ευχαριστω εκ των προτερων.
Παλιά 25-02-12, 11:38   #26
Nina-Nana

Προεπιλογή

Δεν πέρασε καθόλου ο καιρός. Υπάρχουν γυναίκες που υιοθετούν παιδια και θηλάζουν! Ποτε δεν ειναι αργά!

Μπορείς να νοικιασεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο;

Franz Kafka
Παλιά 25-02-12, 12:41   #27
Podarousa

Το avatar του χρήστη Podarousa

Περιοχή: Ανατ.Αττική
Podarousa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μπέμπα μου γεννήθηκε 27/5/11 αλλά λόγω πιθανής λοίμωξης έμεινε στη ΜΕΝΝ μέχρι 4/6/11 χωρίς τελικά να απομονωθεί κάποιο μικρόβιο. Στο μαιευτήριο δεν πρόλαβα να τη θηλάσω καθόλου αλλά είχα νοικιάσει νοσοκ/κο θήλαστρο και μέχρι να έρθει το μωρό στο σπίτι έκανα αντλήσεις κάθε 3-4 ώρες . Όταν με το καλό γυρίσαμε σπίτι άρχισαν οι προσπάθειες για θηλασμό .Άπειρη καθώς ήμουν χωρίς να έχω καμία άλλη επαφή με άλλα μωράκια ή γνώση περί του θέματος θηλασμός και χωρίς ουσιαστικά να ξέρω τι να κάνω με το μωρό το έβαλα στο στήθος. Να πω την αλήθεια πιο πολύ ήξερε το μπεμπάκι μου τι να κάνει παρά εγώ! Η λαχτάρα του για να θηλάσει ήταν ποιο ισχυρή από την ασχετοσύνη μου! Ωστόσο μετά από κάθε θηλασμό την έδινα και συμπλήρωμα χωρίς να ξέρω ουσιαστικά γιατί της το δίνω μάλλον επειδή ήδη έπινε στη μονάδα . Αν και δεν είχει περάσει παρά μόλις λίγος καιρός δεν μπορώ καν να θυμηθώ το σκεπτικό μου να της δίνω συμπλήρωμα ,μάλλον επειδή νόμιζα ότι δεν χόρταινε. Την λανθασμένη άποψη για το συμπλήρωμα ήρθε να ενισχύσει λίγες μέρες μετά ο πρώτος παιδίατρος που ήρθε σπίτι για να δεί το μωρό. Τα λόγια του ήταν τα εξής: «Καλά κάνετε και του δίνεται συμπλήρωμα, συνεχίστε και να του δίνεται τόσο όσο να χορταίνει και να αφήνει και στο μπουκάλι(!), και δε χρειάζεται να θηλάζει παραπάνω από 10 λεπτά σε κάθε στήθος»(παρένθεση ο γιατρός δεν είχε καμία ένδειξη για το βάρος του παιδιού όταν μας επισκέφτηκε εκτός από τη γέννησης καθώς δεν είχαμε πάρει ακόμα ζυγαριά) Έτσι λοιπόν συνέχισα το συμπλήρωμα μετά από κάθε γεύμα, τουλάχιστον δεν άκουσα την οδηγία του για το 10λεπτο και το άφηνα 30-40 λεπτά τουλάχιστον σε κάθε στήθος. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι και τις 30/6/11 μέχρι που με επισκέφτηκε η νέα μου πια παιδίατρος η οποία μου είπε να προσπαθήσω να του κόψω το συμπλήρωμα και να τη θηλάσω αποκλειστικά. Χάρη σε εκείνη και στο forum το οποίο ανακάλυψα λίγες μέρες αργότερα και μου «άνοιξαν» τα μάτια από εκείνη τη μέρα δεν της έδινα παραπάνω από 120ml ξένου γάλακτος ανά 24ωρο (Προηγουμένως έπινε από 60 -120 σε κάθε γεύμα(!) ) Όπως καταλαβαίνετε το μωρό δε χόρταινε και κάθε τρεις και λίγο ήταν στο στήθος εγώ όμως επέμεινα και μείωνα σιγά σιγά το συμπλήρωμα. Στην αρχή απογοητευόμουν και έλεγα θα τα καταφέρω άραγε ? και άντε κάθε μέρα έπινε και λιγότερο να και την άλλη ήπιε 60ml τη μέρα να την άλλη 40ml και να να ξυπνάει κάθε λίγο και λιγάκι γιατί πείναγε και να να σημειώνω πάνες και να διαβάζω το forum για να παίρνω κουράγιο αλλά τελικά τα καταφέραμε! Τέλος Ιουλίου καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά! Και δεν το έχουμε κόψει μέχρι και τώρα που είμαστε 9 μηνών και ας τρώμε και όλο μας το φαγάκι! Το γαλατάκι γαλατάκι..
Μην απογοητεύεσαι και να σκέφτεσαι ότι θα τα καταφέρεις.

Τα μυαλά,όπως και τα αλεξίπτωτα,λειτουργούν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά !
Ο χρήστης Podarousa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-02-12, 15:30   #28
voop

voop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν πέρασε καθόλου ο καιρός. Υπάρχουν γυναίκες που υιοθετούν παιδια και θηλάζουν! Ποτε δεν ειναι αργά!

Μπορείς να νοικιασεις ένα νοσοκομειακο θηλαστρο;
Αυτο σκεφτομαι να κανω,αφου σημερα με ενα θηλαστρο τησ πλακας χειροκινητο αντλησα απο το 1 στηθοσ 30γρ φανταζομαι με το νοσοκομιακο θα αντλω πολλα περισσοτερα.Μηπως ξερεις το κοστος για να νοικιασεις?
Παλιά 25-02-12, 22:59   #29
Nina-Nana

Προεπιλογή

Το νοσοκομειακο θηλαστρο ειναι το μόνο που μπορει να σου επαναφέρει τη γαλουχια. Βέβαια κανένα μέσο δεν ειναι πιο αποτελεσματικο απο το μωρο στο να επανέλθει το γάλα σου.
Δεν ξέρω πόσο κάνουν, κάπου είχα διαβάσει για 60 ευρω. Δεν είμαι σίγουρη. Δεν θα το χρειαστείς καιρο όμως, σύντομα θα θηλαζεις κανονικα!
Κάπου κάπου ρίχνε μια επανάληψη στο διαβασμα για τον επαναγαλακτισμο για να δεις αν ξεχνάς κατι.

Franz Kafka
Παλιά 19-03-12, 11:33   #30
marula

marula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα,
θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ, αν μπορείτε. Γέννησα πρόωρα (μόλις έκλεισα τον 7ο μήνα) ενα κοριτσάκι αρχές Μαρτίου, το οποίο είναι καλά και παραμένει στην εντατική μέχρι να πάρει το επιθυμητό βάρος και να συμπληρώσει τις σωστές εβδομάδες ανάπτυξης για να την πάρουμε κοντά μας. Από την αρχή ξεκίνησα να αντλώ το γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο της Αmenda (elite) και το πηγαίνω στη μονάδα. Ενώ μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή αντλούσα συνολικά ανά 3 ώρες το πρωί και μιά φορά το βράδυ (7 αντλησεις από 12 λεπτά) περίπου 300ml, από το Σαββατοκύριακο το δεξί στήθος βγάζει μόνο 10-15 ml (από 25-30ml) χωρίς να είναι πρησμένο, μόνο ένα μικρό κόμπο νιώθω το οποίο προσπαθουσα να καταπολεμήσω με μασαζ και ζεστες κομπρέσες. Σήμερα το πρωι το αριστερό στήθος είναι πολυ πρησμένο παρά τις αντλήσεις και πονά αρκετά. Δεν έχει κοκκινήσει αλλά μειώθηκε και σ' αυτό η ποσότητα γαλακτος που βγαίνει από την άντληση (15-20 ml). Εχω διαβάσει και θεωρώ πολυ σημαντικό το θηλασμό με μητρικό γάλα , ιδίως αν είναι πρόωρο το μωρό. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η ποσότητα ή κάνω κάτι λάθος. Θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής ή να αντλώ περισσότερες φορές; Είναι λίγο δύσκολη η παραπάνω αντληση καθώς πρέπει να πηγαινοέρχομαι και στο νοσοκομείο για τη μικρή. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μπορεί να ξεκινήσει θηλασμό περίπου σε 20-25 μέρες και τώρα της το δίνουν με καθετηράκι και μετά με μπιμπερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοηθειά σας.
Ο χρήστης marula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-03-12, 12:52   #31
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
θα ήθελα τη βοήθεια σας παρακαλώ, αν μπορείτε. Γέννησα πρόωρα (μόλις έκλεισα τον 7ο μήνα) ενα κοριτσάκι αρχές Μαρτίου, το οποίο είναι καλά και παραμένει στην εντατική μέχρι να πάρει το επιθυμητό βάρος και να συμπληρώσει τις σωστές εβδομάδες ανάπτυξης για να την πάρουμε κοντά μας. Από την αρχή ξεκίνησα να αντλώ το γάλα με νοσοκομειακό θήλαστρο της Αmenda (elite) και το πηγαίνω στη μονάδα. Ενώ μέχρι την προηγούμενη Παρασκευή αντλούσα συνολικά ανά 3 ώρες το πρωί και μιά φορά το βράδυ (7 αντλησεις από 12 λεπτά) περίπου 300ml, από το Σαββατοκύριακο το δεξί στήθος βγάζει μόνο 10-15 ml (από 25-30ml) χωρίς να είναι πρησμένο, μόνο ένα μικρό κόμπο νιώθω το οποίο προσπαθουσα να καταπολεμήσω με μασαζ και ζεστες κομπρέσες. Σήμερα το πρωι το αριστερό στήθος είναι πολυ πρησμένο παρά τις αντλήσεις και πονά αρκετά. Δεν έχει κοκκινήσει αλλά μειώθηκε και σ' αυτό η ποσότητα γαλακτος που βγαίνει από την άντληση (15-20 ml). Εχω διαβάσει και θεωρώ πολυ σημαντικό το θηλασμό με μητρικό γάλα , ιδίως αν είναι πρόωρο το μωρό. Φοβάμαι μήπως μειωθεί η ποσότητα ή κάνω κάτι λάθος. Θα χρειαστεί να πάρω συμπληρώματα για αύξηση παραγωγής ή να αντλώ περισσότερες φορές; Είναι λίγο δύσκολη η παραπάνω αντληση καθώς πρέπει να πηγαινοέρχομαι και στο νοσοκομείο για τη μικρή. Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα μπορεί να ξεκινήσει θηλασμό περίπου σε 20-25 μέρες και τώρα της το δίνουν με καθετηράκι και μετά με μπιμπερό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοηθειά σας.
Μάλλον έχεις φραγμενο πόρο.
Μπορείς να βάλεις ζεστές κομπρεσες στο στηθος ή να το βουτήξεις σε μια λεκανιτσα με ζεστό νερο πριν βάλεις το θηλαστρο. Την ώρα του ντους άφησε πολυ ζεστο νερο να τρέχει στην πλάτη, σκύψε μπροστα και βγάζε γάλα πιέζοντας τη σκληρή περιοχή. Υπάρχει κι ένα ομοιοπαθητικό που προτείνει η Πατσουρου. Αν θες να στο πω αν και δεν ξέρω τι ισχύει για τα πρόωρα οπότε καλύτερα να ρωτήσεις πριν πάρεις κατι.

Να προσπαθείς να ξεκουράζεσαι!

Πρέπει να αντλεις τουλάχιστον 100 λεπτά το 24ωρο στο κάθε στηθος.
Ιδανικά 8-10 φορές το 24ωρο. Στόχος ειναι τουλάχιστον 500μλ την 10η-14η μέρα μετα τον τοκετο. Όταν τα φτάσεις και τα ξεπέρασεις μπορείς να αντλεις 8 φορές.
Αν έχεις σύστημα διπλής άντλησης ειναι ο,τι καλύτερο γιατι θα σου γλιτώνει χρόνο!
Όταν κουράζεσαι μπορείς να ελαττωνεις τις αντλησεις για 1-2 μέρες.
Να τρως και να κοιμάσαι όταν μπορείς.
Ανά 3 ωρες οι αντλησεις την ημέρα. Το βράδυ κοιμισου 6 ωρες και μετα κανε άντληση.

Franz Kafka
Παλιά 19-03-12, 13:01   #32
Nina-Nana

Προεπιλογή

Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο της για την μαγιά μπύρας στην περίοδο άντλησης για πρόωρο.
Η δοσολογία ειναι 10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 ημέρες. Δηλαδη 40 χάπια την ημέρα!
Αφήνεις μια βδομάδα κενό και ξαναρχιζεις για 1 εβδομάδα.
Αυτο μέχρι το μωρο να γίνει 3 κιλα και να θηλάζει μόνο απο το στηθος για 2 εβδομάδες.

Εχε στο νου σου οτι όταν πάρεις το μωρο σπίτι θα ήταν καλο να παράγεις 50% περισσότερο γάλα απο τις ανάγκες του. Έτσι:
-έχεις περιθώριο να μειωθεί λόγω κούρασης
-έχεις δυνατότητα να πετάς το γάλα που εγκρίνεται στην αρχη της άντλησης και να δίνεις μόνο το λιπαρό υστερόγαλα το οποίο έχεις περισσότερο λίπος και θερμίδες.
-θα ειναι λιγότερο κουραστικό για το μωρο να κατεβάσει γάλα όποτε το βάζεις στο στηθος.

Franz Kafka
Παλιά 19-03-12, 17:07   #33
marula

marula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα δοκιμάσω με τις ζεστές κομπρεσες και μαλαξεις και αν δω ότι δεν εχω πετύχει την επιθυμητη παραγωγή θα ξεκινήσω τα χάπια μαγιας που αναφέρετε. Μακάρι να καταφέρω τα 500ml αλλά λίγο δύσκολο,καθώς μου τρώει αρκετό χρόνο όλη η διαδικασία της άντλησης, αποστείρωσης,μεταφοράς του γάλακτος και μετακινήσεων προς το μαιευτήριο. Η τρίωρη αντληση είναι συχνά ανέφικτη,πόσο δε ανά 2-2,5 ώρες για να επιτύχω τους χρόνους και τις ποσότητες που γράφεις. Το βράδυ για να συμπληρώσω αντλησεις ξυπνώ δύο φορές, τις περισσότερες από πόνο στο στήθος ανά 4-5 ώρες.
Χίλια ευχαριστώ και πάλι.

Παράθεση:
Μάλλον έχεις φραγμενο πόρο.
Μπορείς να βάλεις ζεστές κομπρεσες στο στηθος ή να το βουτήξεις σε μια λεκανιτσα με ζεστό νερο πριν βάλεις το θηλαστρο. Την ώρα του ντους άφησε πολυ ζεστο νερο να τρέχει στην πλάτη, σκύψε μπροστα και βγάζε γάλα πιέζοντας τη σκληρή περιοχή. Υπάρχει κι ένα ομοιοπαθητικό που προτείνει η Πατσουρου. Αν θες να στο πω αν και δεν ξέρω τι ισχύει για τα πρόωρα οπότε καλύτερα να ρωτήσεις πριν πάρεις κατι.

Να προσπαθείς να ξεκουράζεσαι!

Πρέπει να αντλεις τουλάχιστον 100 λεπτά το 24ωρο στο κάθε στηθος.
Ιδανικά 8-10 φορές το 24ωρο. Στόχος ειναι τουλάχιστον 500μλ την 10η-14η μέρα μετα τον τοκετο. Όταν τα φτάσεις και τα ξεπέρασεις μπορείς να αντλεις 8 φορές.
Αν έχεις σύστημα διπλής άντλησης ειναι ο,τι καλύτερο γιατι θα σου γλιτώνει χρόνο!
Όταν κουράζεσαι μπορείς να ελαττωνεις τις αντλησεις για 1-2 μέρες.
Να τρως και να κοιμάσαι όταν μπορείς.
Ανά 3 ωρες οι αντλησεις την ημέρα. Το βράδυ κοιμισου 6 ωρες και μετα κανε άντληση.
Παράθεση:
Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο της για την μαγιά μπύρας στην περίοδο άντλησης για πρόωρο.
Η δοσολογία ειναι 10 χάπια 4 φορές την ημέρα για 7 ημέρες. Δηλαδη 40 χάπια την ημέρα!
Αφήνεις μια βδομάδα κενό και ξαναρχιζεις για 1 εβδομάδα.
Αυτο μέχρι το μωρο να γίνει 3 κιλα και να θηλάζει μόνο απο το στηθος για 2 εβδομάδες.

Εχε στο νου σου οτι όταν πάρεις το μωρο σπίτι θα ήταν καλο να παράγεις 50% περισσότερο γάλα απο τις ανάγκες του. Έτσι:
-έχεις περιθώριο να μειωθεί λόγω κούρασης
-έχεις δυνατότητα να πετάς το γάλα που εγκρίνεται στην αρχη της άντλησης και να δίνεις μόνο το λιπαρό υστερόγαλα το οποίο έχεις περισσότερο λίπος και θερμίδες.
-θα ειναι λιγότερο κουραστικό για το μωρο να κατεβάσει γάλα όποτε το βάζεις στο στηθος.
Παλιά 19-03-12, 17:23   #34
Nina-Nana

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marula Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Θα δοκιμάσω με τις ζεστές κομπρεσες και μαλαξεις και αν δω ότι δεν εχω πετύχει την επιθυμητη παραγωγή θα ξεκινήσω τα χάπια μαγιας που αναφέρετε. Μακάρι να καταφέρω τα 500ml αλλά λίγο δύσκολο,καθώς μου τρώει αρκετό χρόνο όλη η διαδικασία της άντλησης, αποστείρωσης,μεταφοράς του γάλακτος και μετακινήσεων προς το μαιευτήριο. Η τρίωρη αντληση είναι συχνά ανέφικτη,πόσο δε ανά 2-2,5 ώρες για να επιτύχω τους χρόνους και τις ποσότητες που γράφεις. Το βράδυ για να συμπληρώσω αντλησεις ξυπνώ δύο φορές, τις περισσότερες από πόνο στο στήθος ανά 4-5 ώρες.
Χίλια ευχαριστώ και πάλι.
Θα σου πω αυτο που λεει η Πατσουρου στο βιβλίο της: επειδη η ταλαιπωρία της άντλησης κι όλης της διαδικασίας ειναι τεράστια, ειναι κρίμα να μη γίνει σωστά!

Να σου ζήσει και σύντομα να την έχεις μαζι σου σπίτι!

Franz Kafka
Παλιά 19-03-12, 18:03   #35
marula

marula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να είστε πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένεια σας. Ευχαριστώ ξανά!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές